Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

11.03.2018
niedziela

„Za mszę się nie płaci”

11 marca 2018, niedziela,

1. Znajdą się tacy, którzy powiedzą, że Franciszek chyba ma większe zmartwienia na głowie, więc po co zajmuje się takimi rzeczami jak „cennik kościelny”. Ale są tacy, którzy – jak ja – cenią te Franciszkowe „drobiazgi” duszpasterskie. Bo one pokazują, że papież przywiązuje wagę do codziennej praktyki kościelnej. Co więcej, media, ale również wierni chętnie o tych drobiazgach dyskutują. Szczególnie przy niedzielnym, rodzinnym obiedzie.

2. Na co więc papież tym razem zwrócił uwagę? Otóż podczas kolejnej katechezy poświęconej mszy świętej Franciszek przytoczył dialog, który jest codziennością wiernych, jak świat długi i szeroki.

A więc Franciszek mówił, że ludzie pytają: „Ile mam zapłacić za mszę, aby odczytane zostało podane przeze mnie imię?”. I odpowiedź, której udzielił, i duszpasterzom, i wiernym, biskup Rzymu: „Nic. Zrozumiano? Nic. Za mszę się nie płaci, msza to ofiara Chrystusa, która jest bezinteresowna”.

Czy to znaczy, że papież znosi „ofiarę”? Nie, ale słynne „co Bóg zapłać”, czyli – i tu pada odpowiednia kwota – ma być rzeczywiście dobrowolne. Mówi Franciszek: „Jeśli chcesz ofiarować datek, zrób to, ale nie płaci się”. Oczywiście: za mszę!

3. Jak wiemy, pieniądze i Kościół to sfera drażliwa. Jest tradycją, że wierni płacą za posługę duszpasterską, która jest zazwyczaj wyceniana przez samych kapłanów. Papież kładzie akcent na wymiar duchowy posługi eucharystycznej, mówiąc: „msza jest ofiarą”. Cenniki w tym przypadku odbierają jej ten wymiar, sprowadzając do transakcji.

Jasne, że nie samym słowem Bożym ksiądz żyje. I wiem, że Boży kapłan, ksiądz z ludu wzięty i do ludy posłany, nie musi stosować „cennika”, by doświadczyć hojności wiernych.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop