Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

15.10.2017
niedziela

Młody lekarz – wróg ludu

15 października 2017, niedziela,

Pisowski rząd ma pieniądze, by dotować swoje bojówki dla niepoznaki nazywane Wojskiem Obrony Terytorialnej czy też geotermię o. Rydzyka. Ale skąpi pieniędzy dla młodych medyków, którzy leczą wszystkich Polaków.

1.

Każdy, kto krytykuje pisowski rząd, z dnia na dzień może stać się wrogiem tzw. obozu dobrej zmiany. I nie ma znaczenia, że krytyk jeszcze wczoraj piał z zachwytu, wspierając partię Kaczyńskiego. Przypomnijmy sobie choćby los prof. Jadwigi Staniszkis, która – gdy zaczęła krytykować autorytarne ciągoty pisowskiej władzy – stała się wrogiem prawicy.

Kilka dni temu bliski ideologicznie PiS prof. Michał Królikowski, który pisał prezydentowi Andrzejowi Dudzie ustawy mające zreformować sądy, szybko stał się obiektem zainteresowania prokuratury i rządowych mediów, które robiły z niego skarbnika przestępców. Krótko: PiS nawet swoich ludzi, którzy zaczynają rzucać kłody pod nogi Jarosławowi Kaczyńskiemu, czyni śmiertelnymi wrogami. To jasny sygnał: albo jesteś z nami na śmierć i życie, albo cię zniszczymy.

2.

A co dopiero powiedzieć o rezydentach, czyli młodych lekarzach, którzy od kilkunastu dni domagają się podwyżek swoich pensji? Najpierw sprawę próbował załatwić minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który dla młodych medyków miał następującą propozycję: „wracacie do pracy, a potem sobie pogadamy”. Premier Beata Szydło umyła ręce – ale co się dziwić, skoro jej moc decyzyjna jest zerowa.Gdy się jednak okazało, że młodzi lekarze nie zamierzają składać broni, ba, że popierają ich studenci medycyny i pacjenci, gdy się okazało, że nie zamierzają też emigrować, jak im doradzała posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz, do akcji wkroczył Jarosław Kaczyński i TVPiS.

Co się okazało? Prezes w proteście medyków zobaczył spisek, którego celem jest obalenie rządu PiS. W ten sposób Kaczyński odwołuje się do znanej i przetestowanej strategii, czyli insynuacji i szczucia. Komentował: „To może być coś, co nie ma nic wspólnego ze służbą zdrowia”.

I znów: przypomnijmy sobie choćby tzw. pucz kanapkowy, w którym prezes również widział spiski i skoordynowany atak tajemniczych sił na jego władzę.

Ale słowa Kaczyńskiego to coś więcej: to jasny sygnał dla pisowskich mediów, że z młodych lekarzy można zrobić „wrogów ludu”. Przekaz pisowskich mediów i trolli jest jasny: rezydenci to… bogacze, którzy „narzekają na zarobki, a jedzą kanapki z kawiorem”.

Mało tego: prawicowe trolle ruszyły do przegrzebywania Facebooka rezydentów, aby wyciągając zdjęcia z wakacji i podróży, pokazać ludowi „słodkie życie” młodych medyków. Dziś rezydenci to kolejna grupa zawodowa, po sędziach i prawnikach, która w pisowksiej retoryce i propagandzie robi za kozła ofiarnego, stając się łatwym usprawiedliwieniem nieudolnych rządów prawicowego obozu.

3.

Czy można się jakoś bronić przed pisowską insynuacją, szczuciem i oczernianiem? Przede wszystkim nie można dać się zaszantażować. Dać sobie wmówić, że to ty jesteś winny, bo domagasz się godnej płacy za ciężką pracę. Tym bardziej że pisowski rząd nie ma problemu, by dotować fikcyjne Wojska Obrony Terytorialnej, kampanię antysądową, geometrę o. Rydzyka, strzelnicę w każdej gminie, a nie ma pieniędzy na służbę zdrowia. Przecież to jawny absurd.

Dalej: nawet jeśli stajesz się przedmiotem nienawiści pisowskiej propagandy, musisz robić swoje. Chowanie głowy w piasek nic nie da: w zasadzie o to chodzi tej władzy. A mianowicie o to, żeby zastraszyć ludzi, a gdy poczują strach, to wtedy się schowają. Władza będzie miała spokój. Ale, jak radzi Chuchill: jedyną rzeczą, której powinniśmy się bać, jest strach.

Na tym nie koniec. Każdy, kto – jak młodzi medycy – staje się przedmiotem systemowej nienawiści produkowanej przez rząd, powinien móc liczyć na solidarność ze strony ludzi przyzwoitych. Jest naiwnością sądzić, że PiS zostawi nas w spokoju, bo będziemy siedzieć cicho, schowamy się w swojej prywatności. Nie znasz dnia i godziny, kiedy okaże się, że z jakiegoś powodu przeszkadzasz pisowskiej władzy. Tylko solidarność w takiej sytuacji jest skuteczną bronią.

I ostatnia rzecz: ludzie nie mogą się wstydzić tego, że zdobyli wykształcenie, że dzięki ciężkiej pracy osiągają sukces, realizują swoje pasje. A tego chce pisowski rząd i armia jego trolli: masz mieć poczucie winny, że skończyłeś dobre studia, że znasz języki, że jeździsz po świecie – czy to na wakacje, czy to na konferencje. Moment, w którym zaczniemy się wstydzić tego, kim jesteśmy i co osiągnęliśmy, a nie tego, że mamy słaby rząd, będzie chwilą naszej ostatecznej klęski.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 19

Dodaj komentarz »
 1. To keep the record straight:

  …wszystkie kolejne rządy miały młodych (a i po prawdzie starych też) lekarzy głęboko w swych rządowych d…ach.

  PiS różni się od nich o tyle, że szcza do basenu z trampoliny.

 2. Ktoś mówił, że pieniądze muszą się znaleźć – wystarczy nie kraść.

 3. Lekarze na strajku głodowym, nareszcie jedzą, jak ich pacjęci

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Im gorzej tym lepiej: w miare postepujacego demolowania panstwa i jego demokratycznych struktur rosnie poparcie dla rzadu naszego i partii naszej. Czysty surrealizm.
  Kazdy kto sprzeciwi sie woli 1. Sekretarza KC PiS od razu staje sie wrogiem, zdrajca i wichrzycielem. Przezywamy przemarsz jedynie sluszna droga do PRL.

 6. Dziekuje za artykol.

  Powiedzenie o strachu zazwyczaj jest przypisywane FDR (Franklin D. Roosevelt)
  https://en.wikipedia.org/wiki/Nothing_to_fear_but_fear_itself

 7. Nigdzie na świecie nie ma takiego mądrego bądź ich grona, który potrafiłby zreformować opiekę medyczną tak, aby byli z niej zadowoleni zarówno lekarze jak też ich pacjenci. Po prostu ludzkie potrzeby, a szczególnie w dziedzinie opieki medycznej, są praktycznie nieograniczone, zaś środki ich zaspokajania są jak najbardziej ograniczone, szczególnie, że niektóre metody leczenia kosztują dziś dobrze ponad milion dolarów USA na pacjenta na rok. Stąd też ekonomia nazwana została przez Tomasza Carlyle’a „ponurą nauką” („dismal science”). Podwyżki dla tzw. rezydentów skończą się zaś tym, że zaraz ustawią się w kolejce inne zawody medyczne a po nich urzędnicy państwowi, policjanci, wojskowi, straż graniczna i więzienna, celnicy i Panbóg wie kto jeszcze.

 8. Nie trzeba byc geniuszem politycznej wiwisekcji by skonstatowac, ze J.Kaczynski postawil na wiekszosc, czyli na glupkow znad Wisly: Ciemny Lud, ktory wypasa przy pomocy Radiokomitetow Kurskiego i Rydzyka, nie liczac drobnicy propagandowej jak Karnowscy, Sakiewicz, Lisicki itd.

  Plus takich politycznych trickow jak 500 +

  Europejczycy znad Wisly miast plakac (jak @Autor) powinni zaczac myslec. Np. o tym ze (jak ppkazuja badania opinii od lat) 90% Polakow woli zyc w Europie, a nie w Kaczej Wolce, a mimo to PiS w sondazach dostaje ok 50% poparcie.

  Znalezienie rzeczowej/merytorycznej odpowiedzi na pytanie DLACZEGO to pierwszy krok.

  PS.
  Gdzie jest prof J.Czaplinski i jego DIAGNOZA ????

 9. „Każdy, kto – jak młodzi medycy – staje się przedmiotem systemowej nienawiści produkowanej przez rząd, powinien móc liczyć na solidarność ze strony ludzi przyzwoitych. Jest naiwnością sądzić, że PiS zostawi nas w spokoju, bo będziemy siedzieć cicho, schowamy się w swojej prywatności.”

  Jak to sprytnie Autor skorzystał z protestu młodych medyków żeby się wtopić w grono ludzi przyzwoitych. „Jest naiwnością sądzić, że PiS zostawi nas w spokoju…” Otóż Panie Redaktorze, odróżniajmy wyraźnie ludzi przyzwoitych, w obronie których stoimy i stać będziemy, od politycznych cwaniaków z PO, za którymi nie stoimy i stać nie będziemy.

  Pan jest czynnym politykiem PO. Był Pan przez lata sowicie wynagradzanym szefem propagandy PO i stojąc na czele Instytutu Obywatelskiego korumpował różne środowiska w Polsce, żeby było tak jak było.

  Na PiS też przyjdzie pora!

 10. Stalinowskie metody szczucia to w obecnej topornej propagandzie norma. Nie powinno się tłumaczyć, że zdjęcia z podróży młodej lekarki, to nie zdjęcia z wczasów a z pracy w Kurdustanie, samochód nie był jej a na kanapce innego lekarza nie było kawioru. Mogą mieć bogatych rodziców, mogli wygrać w lotto. Państwo ma płacić im za pracę niezależnie od ich statusu materialnego. Właśnie znaleziono 2,4 mld na kolejny dziwny dodatek dla górników, podniesiono pensje w IPN, a mnie leczy w Anglii polski lekarz przylatujący tylko na weekendy. Czasem myślę, że to on będzie wkrótce wymagał leczenia.

 11. Czy to PIS obniżył rezdentom wynagrodzenie czy tez oni mieli takie warunki wcześniej?
  Reguluja to ponizsze akty prawne:
  Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz.U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152) to poczatek rzadów J. Buzka i min. Maksymowicza.
  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. z 2013 r. poz. 26) wydane przez B. Arłukowicza z rzadu Tuska.
  Zatem za obecny stan rzeczy odpowiadają także a nawet głównie ci, ktorzy tak to urządzili.

 12. Jak suweren na swoje psychiczne zdrowie łyknął pomówienia o zabiciu brata ,to teraz dla podtrzymania energii życiowej łyka dalsze bzdury.Taka metoda z lat 30 tych.A to nie są już żarty.Na sztandarach wojska Bóg ,Honor i Ojczyzna.Ostatnio prasa opisała brednie ,pomówienia ministra wojny. Tego ,który dowodzi generałami.Gdzie wasz Honor Generałowie?Ci z Honorem odeszli i wrócą w chwale .A wy ?

 13. Jak widać, paranoja się pogłębiaq.

 14. Bardzo madrze, w podobnym stylu jak Autor bloga, wypowiedział się był Roman Giertych. Nie wiem jak RG jest postrzegany przez Autora czy też Redakcję Polityki ale odkąd przeprowadził się z Łomianek w nasze strony 😉 Józefów k.Otwocka- bardzo pan Roman zmądrzał.
  Pis I jego sykofanci niecierpią , nienawidzą ludzi , którzy coś potrafią , umieją, maja wiedzę i umiejętności. Lekarze.Prywatni przedsiębiorcy wszelkich kalibrow. Rolnicy – ci więksi . Wszyscy oprócz pracujących na tzw państwowych posadach i to najlepiej danych przez PiS są podejrzani. Dodatkowo wzyscy ci , których wymienilem- lekarze,rolnicy itd – przypominają pisowcom , ich sykofantom , różnych odmian – przepraszam za wyrażenie – symetrystom , ze są oni ci symetryści i sykofanci zwyczajnymi nieudacznikami i leniami.

 15. „Pisowski rząd ma pieniądze, by dotować swoje bojówki dla niepoznaki nazywane Wojskiem Obrony Terytorialnej”

  To jest niesmaczna insynuacja „ad hitlerum”.

 16. Wróg wrogiem, ale pisowcy też chorują. Jeżdżą do lekarzy za granicę?

 17. Któryś z protestujących napisał na tekturze „Sama se jedź” i to jest dla mnie najlepsza, inteligentna odpowiedź na prostacką, pisowską butę i arogancję.

 18. mpn
  Pierwszy milion trzeba zawsze ukraść.

 19. „Młody lekarz – wróg ludu”

  Młody liberał – przyjaciel ludu?

 20. To kwestia tzw „etosu” wymyślonego przez kręgi bliskie Mumii ,wtedy mającego znaczenie,lecz sprowadzonego przez „liberałów” do oksymoronu. Popowo jako gniazdo „etosu”.
  Ochoczo „etos” podjął osobnik z Żoliborza definiując „etos prawdziwy” jako żoliborski z przodkami kolejarskimi i prawie szlacheckimi w Briestie w kontrze do eposu popowskiego.
  „ETOS” w ten sposób zmarł już w całkowitej już niewiarygodności.
  Wyparował ze świadomości jako wartość prawdziwa.
  Zarówno czerwone winko z garniturami za frajer jak i „imperatyw moralny” z nieustającą ochroną zbrojną żoliborską poszły się ….szukać (po czesku).
  I co ten LUD tumaniony przez kolejnych „etosowców” ma począć ?