Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

7.09.2017
czwartek

Rozum na wygnaniu

7 września 2017, czwartek,

Nie dziwmy się więc, że gdy wypędziliśmy rozum z naszego życia, to budzą się w nim rozmaite demony.

1.

Sądzicie zapewne, że żyjemy w epoce rozumu. Że dziś każdą wiadomość łatwo i szybko można sprawdzić. Zweryfikować. A jeśli nawet nie, to naukowcy i eksperci wyjaśnią, jak się rzeczy naprawdę mają.

Otóż nic z tych rzeczy.

Przykład? Proszę bardzo! Kilka dni temu lotem błyskawicy obiegła Polskę informację, że w Belgii doszło do wybuchu w elektrowni jądrowej. Szybko się okazało, że żadnego wybuchu nie było. Informacja została sfalsyfikowana. A mimo to pogłoska o rzekomym uszkodzeniu elektrowni zrobiła zawrotną karierę w mediach społecznościowych.

Znaleźli się bowiem ludzie, którzy rozpowszechniali tę dramatyczną „informację” esemesem. Oto jej treść: „Nie wiem, czy wiesz: nad Polską znajduje się radioaktywna chmura (awaria reaktora jądrowego w Belgii). Lepiej, żeby dziś i jutro przede wszystkim dzieci w ogóle nie wychodziły na dwór. Tej informacji niestety nie ma w serwisach, a jeśli są, to lakoniczne. Mam znajomego pracującego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, od którego otrzymałam tę informację. Powiadom rodzinę i znajomych”.

2.

Co w tej „informacji” daje do myślenia?

Po pierwsze, mamy grę na ludzkim lęku. Życie twoje i życie twoich dzieci jest zagrożone. Nie wychodź więc w domu. To niebezpieczne. Któż z nas chciałby ryzykować życie, szczególnie dzieci, prawda?

Po drugie, tradycyjne media albo kłamią, albo przemilczają „prawdę”. Krótko: nie są już źrodłem wiarygodnych informacji. Nie należy więc im wierzyć.

Po trzecie wreszcie, mamy powoływanie się na tajemniczego eksperta z Centrum Badań Jądrowych, który ma uwiarygodnić dramatyczną treść informacji. Nie dziwi więc, że moja znajoma farmaceutka otrzymała kilka telefonów od zdezorientowanych pacjentów, którzy prosili ją o załatwienie recepty na jod. Ba, pojawili się nawet pacjencji, którzy gotowi byli użyć siły, aby tylko go zdobyć.

4.

Ta, zdawać by się mogło, banalna informacja pokazuje, że jednym z największych mitów nowoczesności jest to, iż dziś dominuje rozum. Przeciwnie: rozum jest dziś na wygnaniu. Wiedza przegrywa z naiwną wiarą. Fakty z mniemaniami. Nie dziwmy się więc, że gdy wypędziliśmy rozum z naszego życia, to budzą się w nim rozmaite demony.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. Ten proces trwa od lat a jego finałem będzie znowu krew…jak zawsze zresztą.

 2. Mechanizm doskonale znany z naszego podworka…
  Przeciez „wszystkiemedia” specjalizuja sie w tworzeniu wirtualnych kryzysow spowodowanych rzadami PiS.

  Jeszcze cieply kon zdychajacy na sraczke z winy…prezesa a juz Szydlo zaklada zolta garsonke a Duda lapie w kosciele hostie.
  By w kolejnym tygodniu polskie panstwo upadlo na skutek listu lesniczanki lub „bezustannych konfliktow” na linni prezydent z ministrem Antonim.

  Po prostu jeden wybuch elektrowni atomowej za drugim.

  Nawet jezeli PKB wyraznie rosnie to wzrost zlowrogo kryje w sobie katastrofe a 500+ niszczy rynek pracy i pozbawia Polakow pielegniarek. Bezplatne lekarstwa dla seniorow sa nie te co trzeba a Timmermans znowu zmarszczyl brew.

  Na szczescie o dziwo wbrew postawionej przez redaktora hipotezy PiS-owi rosnie wiec rozum moze na wygnaniu ale w Belgii bo u nas trzyma sie mocno pomimo lawiny katastrof.

 3. Jesteśmy jednak częścią świata przyrody. Różne komunikaty zewnętrzne wizyjne, dźwiękowe i werbalne wywołują w nas jak w każdym innym zwierzęciu strach i związane z tym emocje. W zależności od cech osobniczych opanowanie całej tej chemii nie musi być proste. Nałożona na to, zracjonalizowana, nieufność do mediow, przekłada się na chęć zachowania większej ostrożności. Nic specjalnie szokujacego.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Szybko się okazało, że żadnego wybuchu nie było.”

  No to chyba jeszcze tak źle z rozumem nie jest.

  Oczywiście, po wypędzeniu Boga wiara w rozum okazała się także złudna i człowiek został z pustymi rękami, ale to już jest filozofia.

 6. Proszę Pana duża część amerykańskiego, nie polskiego, społeczeństwa wierzy, że opis stworzenia świata zawarty w Biblii należy odczytywać dosłownie, tak jak to zostało w niej opisane, a świat ma zaledwie kilka tysięcy lat. Pomijam już kwestię, że z reguły te same osoby uporczywie, wbrew faktom, jak u nas pp. Giertychowie, kwestionują ewolucję. Więc mnie już nic nie dziwi…

 7. „rozum jest dziś na wygnaniu. ”

  Ale przecież nigdy nie było inaczej. Tyle że przed epoką taniego Internetu nie było tego tak widać.

 8. Odwrót od rozumu może oznaczać już nie dekadencję, ale upadek naszej cywilizacji. Gdzieś mi w necie mignęło, że 28% dorosłej populacji w Polsce wierzy w rychły koniec swiata.
  Jakoś dziwnie pokrywa się ten procent z żelaznym elektoratem PIS. Ale jak to tak? Przecież mamy JarosławaPolskęzbawa.

 9. Podstawowy problem był w tym, że panikę specjalnie a bez podstaw pobudzały władze Akwizgranu.