Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

20.06.2017
wtorek

Nieletni, obcy, bezbronni

20 czerwca 2017, wtorek,

1.

Dziś Światowy Dzień Uchodźcy. Jest on zarazem obchodzony w sytuacji największego kryzysu migracyjnego ostatnich lat. I wykorzystywany – w sposób jawny i cyniczny – dla politycznych celów.

Jak na dłoni widzimy to w naszej Ojczyźnie – kraju Jana Pawła II i solidarności. To jednak dla rządu PiS nie ma znaczenia. Jeśli na dramacie i cierpieniu ludzi można zbijać polityczny kapitał, to rząd Szydło go zbija. W Polsce, strasząc nas uchodźcami. Ale i w Europie, gdzie spór o relokację uchodźców daje PiS paliwo do tego, by przygotować Polskę do wyprowadzenia z Unii.

2.

Między młotem a kowadłem znalazł się też polski Kościół. Z jednej strony znamy doskonale stanowisko papieża Franciszka, który zachęca, aby każda parafia przyjęła jedną rodzinę, i by Kościoły tworzyły korytarze humanitarne wspierane przez Caritas. Papież wprost mówi, że ten, kto spotyka uchodźcę, spotyka samego Chrystusa. Przekonuje, że nie możesz się nazywać chrześcijaninem, jeśli odwracasz się plecami od uchodźcy. Z drugiej strony Kościół ma pisowski rząd, któremu już dawno przecież zaprzedał duszę. Rząd Beaty Szydło, który – gdy tylko słyszy słowo „uchodźca” – roztacza przed Polakami kataklizm.

Jest jasne, że polski Kościół nie może jawnie kwestionować nauczania Franciszka. Dlatego choć zajęło to trochę czasu, rośnie liczba hierarchów, którzy mówią w kwestii uchodźczej tak jak obecny biskup Rzymu. W tej grupie znajduje się abp Wiktor Skworc, prymas Polski Wojciech Polak czy kard. Kazimierz Nycz.

Wczoraj warszawski metropolita, podsumowując w Kościele Rok św. Brata Alberta, powiedział: „Nie dajmy sobie wmówić, że nie da się zrobić nic, że jest jakiś konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem”. To stanowisko kard. Nycza jawnie poważa pisowski dogmat, powtarzany dzień w dzień w pisowskich mediach: jeśli na polskiej ziemi pojawi się choć jeden uchodźca, Polska przestanie być krajem bezpiecznym. Hierarcha jasno powiedział, że to nonsens.

3.

Na płaszczyźnie retorycznej część polskich hierarchów – jeśli idzie o uchodźców – dobija do ściany. Mówią jasno: jeśli jesteś chrześcijaninem, okazujesz solidarność. Twarz uchodźcy jest twarzą Chrystusa. Ale słowa to za mało. Słowo musi stać się ciałem. Myślę, że gdyby jeden czy drugi biskup powiedział, że przygotował mieszkanie dla uchodźców, gdyby stanął z nimi ramię w ramię, jak czyniłby to Franciszek, polscy katolicy zobaczyliby, że pisowskie strachy są jedynie cyniczną i polityczną grą.

W tym dniu, Dniu Uchodźcy, raz jeszcze przywołam słowa Franciszka, który pisze: „Z okazji dorocznego Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zależy mi na zwróceniu uwagi na sytuację nieletnich imigrantów, zwłaszcza samotnych, wzywając wszystkich do otoczenia troską dzieci, które są trzykrotnie bezbronne, ponieważ są nieletnie, ponieważ są cudzoziemcami i ponieważ są bezradne, kiedy z różnych powodów zmuszone są żyć z dala od ojczyzny, oddzielone od miłości rodzinnej”.

Dać kamień nieletniemu, obcemu i bezbronnemu, gdy ten prosi cię o chleb, to powiedzieć jasno, kim się jest. Bo że nie jest się chrześcijaninem, to pewne.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 19

Dodaj komentarz »
 1. 1.Uchodźca jest ŚCIŚLE zdefiniowany prawnie.W Polsce tay mogą być tylko z Ukrainy, a i to nie do końca!!!
  2.IMIGRANT to nie uchodźca.I każdy kraj może sobie, z pożytkiem dla siebie, WYBIERAĆ.Tak jak USA – uczmy się od najlepszych.Oni od ponad 100 lat przyjmują prawie wyłacznie z kasą lub kwalifikacjami albo za ZASŁUGI dla USA (np.w armii czy służbach)…
  4.Dlaczego mamy przyjmować IMIGRANTÓW-muzułmanów a nie Wietnamczyków, Hindusów, Gruzinów czy Ormian na przykład!!! Nie mówiąc o Białorusinach albo Rosjanach … 😉

 2. To nie ma nic wspolnego z rzadem Szydlo.

  Za fale uchodzcow odpowiada bandycki kwartet Sarkozy-Merkel-Cameron-Obama.

  To ten bandycki kwartet jest odpowiedzialny za zawieruchy w afryce polnocnej i bliskim wschodzie, za zniszczenia infrastruktury, miejsc pracy, domow i ekonomi Tunezji, Libii, Egiptu, Syrii, Yemenu,… Iraku. To ten bandycki kwartet zniszczyl podstawy zycia kilkudziesieciu milionom ludzi. Stad pochodza uchodzcy. Dlaczego Polska miala by placic za wybryki tych barbarzyncow. Niech Francja, Niemcy, Brytania i USA placa za swe haniebne czyny.
  Wina rzadu Szydlo natomiast jest ze nie domaga sie sprawiedliwosci w sadzie w Hadze dla tegoz bandyckiego kwartetu. Polecam Stanislaw Michalkiewicz na youtube o genezie obecnej fali emigracji.

 3. Trzech takich nieletnich, obcych i bezbronnych zniszczylo rodzine w Niemczech poprzez gwalt na 15-letniej dziewczynce. Rok z hakiem w zawieszeniu, bo… sie przyznali.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Powinien Pan zacząć ten komentarz od informacji i oskarżenia, że tzw uchodźcy, są to uciekinierzy chroniący swoje życie przed amerykańską agresją, bombami, rakietami, dronami, wypędzeniami i ludobójstwem. Wszyscy się boją nazwać przyczyny po imieniu i wymienić winnego razem z satelickimi wspólnikami europejskimi.

 6. Faktycznie, największy kryzys migracyjny ostatnich lat jest wykorzystywany – w sposób jawny i cyniczny – dla politycznych celów. Ale czyni to nie tylko rząd. W nie mniejszym stopniu czyni to opozycja, z tą różnicą, że opozycja idzie zdecydowanie pod prąd opinii publicznej. A przynajmniej jej zdecydowanej większości. I na nic się nie zdadzą oskarżanie o zaściankowość, brak empatii czy nawet rasizm.

  Podstawowym błędem „obrońców” idei imigracji jest wrzucanie wszystkich przybyszów do jednego worka z napisem „uchodźcy”. Podczas gdy wszystkie dane wskazują, że prawdziwych uchodźców z powodu wojny jest nie więcej niż 8-10%. Reszta to typowi poszukiwacze lepszego życia na zachodnioeuropejskim socjalu. W dzisiejszym „Die Welt” ukazał się artykuł „Europas großer Selbstbetrug in der Flüchtlingsfrage” (Największe samooszustwo Europy w sprawie uciekinierów), w którym jest, m.in. informacja, że w ubiegłym roku do Włoch przybyło 37.551 Nigeryjczyków, gdzie nie ma żadnej wojny. A przecież Nigeria nie jest wyjątkiem. Niedawno niemiecki minister rozwoju Mueller powiedział publicznie, że tylko w Afryce siedzi na walizkach ok. 100 milionów ludzi gotowych udać się do Europy. Afryka nie jest jedynym dostarczycielem uchodźców.

  Polacy nie są bardziej zaściankowi czy ksenofobiczni, niż inni Europejczycy, ale chyba mają więcej odwagi mówić to, czego boją się powiedzieć np. Niemcy. A poza tym mają wrodzoną krnąbrność, które pozwoliła uniknąć kolektywizacji i utrzymania pozycji Kościoła w czasach minionych. Przetrzymają więc pewnie i nacisk w sprawie uchodźców, przynajmniej do czasu, kiedy na Zachodzie także wahadło się wychyli w drugą stronę. A nastąpi to raczej wcześniej, niż później.

 7. 1. W UE mieszka poniżej pół miliarda ludzi na niewielkim terenie – na świecie MILIARDY niewykształconych, niewykwalifikowanych ludzi żyją w wielkiej biedzie – ilu z nich może wziąć UE na utrzymanie??? Dlaczego nie np. terytorialnie ponad 2 razy większa bogata Kanada z zaledwie niecałymi 40 milionami albo równie wielkie USA z 350 milionami??? Dlaczego nie sąsiednie, bajecznie bogate i słabo zaludnione oraz bliskie kulturowo kraje arabskie???
  2.Istnieje PRAWNA definicja UCHODŹCY – w Polsce, i to od biedy, mogliby do niej pasować mieszkańcy Donbasu. Czemu miesza Pan, raczej świadomie< imigrantów i uchodźców? 😉
  3.USA od ponad 100 lat przyjmują takich imigrantów jakich chcą (i świetnie na tym wychodzą!)- z kwalifikacjami lub kapitałem albo zasłużonych dla USA np. służbą w US Army czy amerykańskich służbach – uczmy się od NAJLEPSZYCH. Są znacznie pożyteczniejsi(!) dla Polski chętni – Wietnamczycy, Hindusi, Ormianie czy Gruzini, nie mówiąc np. o Białorusinach.
  Bez odpowiedzi na te racjonalne pytania wszelkie umoralniające opowiastki są tylko elementem PRYMITYWNEJ propagandy!!!

 8. Fala uchodzcow stala sie wyzwaniem cywilizacyjnym dla panstw europejskich. Polska poprzez swoich tempych i leniwych politykow PiSu nie podejmuje tego wyzwaniem i tym samym usuwa sie z grona tych panstw.
  Przed przystapieniem do EU butnie powtarzano ze my nigdy europy nie opuszczalismy . Teraz okazuje sie do jakiej jej czesci tak naprawde nalezymy.
  W Roku Swietym 2000 wspominano ze przed chrzescijanstwem w trzecim tysiacleciu stoi mamucie zadanie : ulozenie stosunkow z islamem. Czy to zadanie podejmuje KK w Polsce?

 9. Dziś Światowy Dzień Uchodźcy. A nie młodych byków, którzy zostawili na pastwę losu, kobiety, dzieci i starców

 10. Czy Polityka stala sie organem PISu?
  Przeciez ten artykul jest dokladnie taki jaki obraz stara sie narzucic PIS: ze tylko PIS jest obronca Polski przed zalewem Arabow!

 11. https://www.facebook.com/KonradBerkowiczPL/videos/837566893065904/

  W zwiazku z dniem uchodzcy…gdzies zagubionego wsrod tlumu emigrantow.
  A gotowych do emigracji sa dziesiatki jezeli nie setki milionow…
  Ciekawa propozycja
  by panstwa, ktore w sposob nielegalny wpuszczaly na swoj teren jednego emigranta placiliy 250 000 EURO kary.

 12. Na teren strefy Schengen

 13. Jeszcze jedna sugestia by ateisci… nie wymachiwali slowami przedstawicieli kosciola jak swoim orezem
  ale zeby zamiast chowac emigrantow po pariafiach przyjmowali ich pod swoj lub np. pod dach redakcji POLITYKI. Mozna tez otworzyc palace Zlotego Melona Jurka Owsiaka.

 14. Jestem za przyjmowaniem uchodzcow,mieszkam w Anglii od ponad dziesieciu lat i mam dookola wielokolorowe multikulti.Natomiast troche Polakow rozumiem bo tu wchodzi ekonomia;Polacy o tym rzadko mowia ale podskornie to b.wazny poroblem.Utrzymanie uchodzcy w krajach zach.Europy gdzie sa dosc wysokie zasilki to rzecz normalna, nie budzi wiekszych oporow utrzymywaniue uchodzcow.W Polsce przy glodowych zasilkach ludzie buntuja sie jak slysza ile bedzie kosztowalo utrzymanie uchodzcy.Wychodzi na to ze beda w duzo lepszej sytuacji materialnej niz bezrobotni obywatele polscy !!

 15. @lubat
  > w ubiegłym roku do Włoch przybyło 37.551 Nigeryjczyków, gdzie nie ma żadnej wojny. A przecież Nigeria nie jest wyjątkiem. <
  Co więcej – Nigeria jest BAJECZNIE BOGATYM krajem naftowym … 😉

 16. Lubat
  Racja, Polacy nie są bardziej zaściankowi czy ksenofobiczni, niż inni Europejczycy, ale mają oni więcej odwagi mówić to, czego boją się powiedzieć np. Niemcy. Przetrzymają więc pewnie i nacisk w sprawie uchodźców, przynajmniej do czasu, kiedy na Zachodzie także wahadło się wychyli w drugą stronę, a nastąpi to raczej wcześniej, niż później.
  Manifest
  Racja, tu chodzi przecież o ludzi chroniących swoje życie przed amerykańską agresją, amerykańskimi bombami, amerykańskimi rakietami, amerykańskimi dronami, amerykańskim ludobójstwem, ludzi wypędzonych ze swoich domów przez Amerykę.
  Wladimirz
  Tak, uchodźca jest ŚCIŚLE zdefiniowany prawnie, a więc w Polsce tacy mogą być tylko z Ukrainy i ew. Białorusi (reszta naszych sąsiadów to są przecież członkowie UE) i nie każdy emigrant jest uchodźcą. Przecież Polak nie może stać o status uchodźcy w żadnym kraju należącym do UE, a więc nie mamy obowiązku przyjmować żadnych uchodźców poza niektórymi obywatelami Ukrainy czy Białorusi, którzy też muszą udowodnić, ze szukają u nas schronienia tylko i wyłącznie z powodów politycznych, jako że nikt nie ma prawa do azylu ekonomicznego. Zgadzam się też z Faliczem, że państwa UE, które w sposób nielegalny wpuszczały na swój teren jednego emigranta płaciłyby za niego 250 000 EURO kary.

 17. Bardzo celne i bardzo na czasie uwagi. Jak zwykle ma Pan rację Panie Jarosławie. Choć najbardziej smutne w tym wszystkim jest to, że my wierni, bardzo się cieszymy, że hierarchowie – niestety tylko niektórzy – zabierają głos, w sprawie uchodźców, w duchu ewangelii.
  A przecież to mają być nasi pasterze, wskazujący nam, ułomnym i słabym w wierze, drogę ewangelicznego miłosierdzia – caritas, podczas gdy właśnie my słabi i ułomni w wierze nawiązujemy do ducha ewangelii, ducha miłości.
  Czy mamy zakładać, że pasterze porzucili już swoje owieczki dla złotego cielca?

 18. Ciekawe jak dlugo wystarczy pieniedzy w EU na utrzymanie tych tzw „uchodzców”? I jak dlugo „tubylcy” beda pozwalac na obnizanie swiadczen socjalnych, aby zaoszczedzone pieniadze mozna wydawac na tzw „uchodzcow”.

 19. Przypominam także, że w Europie NIE ma uchodźców, a są tylko i wyłącznie nielegalni imigranci. Prawo międzynarodowe stanowi przecież wyraźnie, że potencjalny uciekinier ma obowiązek złożenia wniosku o ochronę przed prześladowaniami z powodów tylko i wyłącznie POLITYCZNYCH w pierwszym bezpiecznym kraju, a w przypadku Syryjczyków jest to przecież Liban, Izrael albo Turcja. Nie można więc sobie ot tak wędrować i wybierać kraju osiedlenia, gdzie w zależności od jego zamożności składa się (albo też nie) wniosek o azyl, de facto ekonomiczny. A nie ma przecież w prawie międzynarodowym czegoś takiego jak azyl ekonomiczny.

 20. Witam,
  Tak, wiem, że to były tylko relacje z drugiej jak nie trzeciej ręki. Niemniej zawsze prasa popierająca opozycję wyciąga na światło dzienne to, co stawia rząd w niekorzystnym świetle i na odwrót. Nie byłem przy tym, ale na pewno to był wypadek odosobniony, a winę poniosły zapewne obie strony. Niemniej ja bym na przykład nawet w Emiratach nie obniósł się publicznie z jakimiś oznakami przynależności do chrześcijaństwa ani też np. judaizmu, a więc zachowanie się czy też stroje uczestników tej wycieczki mogły w Polsce wydawać się prowokacyjne. Uważam też, że winni są tu głównie organizatorzy tej wycieczki, którzy gardzą zapewne (choćby tylko podświadomie) Polakami, a więc nie uważali oni, że jadąc do Polski trzeba zmienić swoje zachowanie, gdyż Polska to nie są Niemcy, którzy przywykli do muzułmanów na swoich ulicach i którym, z różnych a powszechne wiadomych powodów, nie wypada okazywać swej niechęci osobom, które zachowują się nawet prowokacyjnie, ale pochodzą z innych kultur. To było więc moim zdaniem typowe zderzenie kultur, a winię tu głównie organizatorów tej wycieczki, którzy zapewne podświadomie uważali, ze pojechali do kraju gorszego, z niższą kulturą, zamieszkałego przez podludzi, a uczestnicy tej wycieczki, tez zapewne też nie całkiem świadomie, wyczuli ten stosunek swych opiekunów do tubylców – tu Polaków. Nie zdziwiłbym się, gdyby polskie władze wysunęły więc organizatorom tej wycieczki zarzuty rasizmu, składania fałszywych zeznań i braku poszanowania dla Polski i Polaków . To jest oczywiście tylko i wyłącznie moje zdanie.
  A co do Niemców, to kiedy mieszkałem w Kolonii we wczesnych latach 1980., to sporo się niemiłych rzeczy o Polsce i Polakach naczytałem i nasłuchałem, np. w urzędach oraz od osób postronnych, w tym szczególnie od Niemców, którzy musieli po wojnie uciekać albo wyjechać z obecnej Polski, ale nie chcieli zrozumieć powodów, dla których musieli oni z tych terenów uciekać bądź też wyjechać na stałe. A ja mieszkałem wtedy w Kolonii tylko dla tego, że na skutek polityki Zachodu, a więc też i RFN, Zachód w warunkach szalejącego ogólnoświatowego kryzysu wymagał od Polski spłaty kredytów, mimo (a może nawet i dlatego) że oznaczało to drastyczne pogorszenie warunków życia w Polsce. To samo zresztą robi dziś Zachód np. w Syrii, tyle, że tym razem nie dziwi się, że taka polityka oznacza ucieczkę, tym razem Syryjczyków, z Syrii, także i do Niemiec. Tyle, że Syryjczycy, w odróżnieniu od Polaków, nie mają powodów ubiegania się o azyl w Niemczech, jako że Syria graniczy z takimi bezpiecznymi krajami jak Liban, Izrael, Jordania i Turcja, a nie z Niemcami. Obawiam się więc, że rząd RFN chce odwrócić uwagę Niemców od problemów wewnętrznych Niemiec i znalazł sobie kozła ofiarnego i chłopca do bicia w Polsce. 🙁 I tak to sobie myślę…
  Pozdrawiam.