Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

26.04.2017
środa

Skoro jest #UchoPrezesa, gazety są niepotrzebne

26 kwietnia 2017, środa,

1.

Może Państwo, Drodzy Czytelnicy, uznacie, że marudzę. Może dojdziecie do wniosku, że się czepiam. Może w końcu stwierdzicie, że pozostało we mnie anachroniczne pięknoduchostwo. Może…

A jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że źle ma się kraj, w którym najlepszą i najtrafniejszą diagnozę polityczną stawia polityczny program kabaretowy „Ucho prezesa”. Przyznaję: nie widziałem wszystkich odcinków. Te jednak, które widziałem, sprawiły, że – podobnie zapewne jak Państwo – uśmiechnąłem się w jednym czy drugim miejsc.

2.

Źle ma się kraj nie dlatego, że Robert Górski&Co robią dobry kabaret polityczny. Nie. To ich zadanie. I robią to świetnie. Źle ma się kraj, w którym gazety, tygodniki opinii, nie mówiąc już o mediach społecznościowych i telewizyjnych programach politycznych, w których swoimi przemyśleniami dzielą się tzw. liderzy opinii, poświęcają dużo czasu i miejsca analizie treści kabaretowych. Ba, czytam, że to najlepsza analiza polityczna. Że pokazuje kulisy polityki itd.

Świetnie! Tylko tak się zastanawiam, co o naszym życiu publicznym, o naszych sporach i debatach mówi to, że w zasadzie jednogłośnie twierdzimy, iż „Ucho prezesa” to najlepsza analiza polityczno-społeczna naszej rzeczywistości? Co o naszym życiu społecznym i intelektualnym mówi to, że tak mało dyskutujemy o książkach, że poza rytualnymi recenzjami o sztukach teatralnych i premierach filmowych zbywamy je milczeniem? No, chyba że jest jakaś obraza uczuć religijnych i bijatyki przed teatrem, jak w przypadku „Klątwy”, to wtedy – w aurze skandalu – teatr pojawia się na pierwszych stronach gazet.

3.

Nie twierdzę, że mamy przestać robić kabaret. Nie, nic z tych rzeczy. Choć gdy przyglądam się codziennej rzeczywistości politycznej, to dostrzegam w niej rzeczy i wydarzenia, które nie śniły się nawet twórcom „Ucha prezesa”. Twierdzę jedynie, że nie zbudujemy przyzwoitego społeczeństwo, że nie wychowamy krytycznie myślących obywateli, jeśli dyskusje, jakie toczymy, będą zbywać milczeniem ważne dla europejskiej kultury książki, sztuki, wystawy…

Józef Tischner powiedział kiedyś, że ten naród nie wojował nigdy myślą. Chciałbym, abyśmy zaczęli wojować myślą. A w zasadzie – byśmy potrafili łączyć ironię z krytycznym myśleniem. Bo ironia i krytyczne myślenie to najlepsza broń na wszelkiej maści populistów i demagogów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 34

Dodaj komentarz »
 1. R.Gorski j jego ekipa robia kabaret polityczny dla Kiepskich. Czyli dla wiekszosci mieszkancow III i IV RP, ktorzy jako OBYWATELE sa KIEPSCY.

  Kiepscy nad Wisla AD 2017 to wiekszosc konstytucyjna.

  Chyba jutro z rana udam sie do ambasady Burkina Faso by poprosic o azyl polityczny.

  Dobranoc.

 2. E, przesadza pan Makowski z tą najlepszą diagnozą. Ostatnio „Polityka” mocno zawiedziona jednym z odcinków kabaretu. Za słabo przyłożyli ci kabareciarze pisiakom, za mocno dokopali opozycji, więc już nie są tacy dobrze – wedle „Polityki”.

 3. mr.off
  27 kwietnia o godz. 5:22 34121

  Nie ubliżaj, Polaku, Polakom.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Takei. Mr Off, jak sam jego nick wskazuje, NIE jest Polakiem.

 6. W Polsce nie ma dziennikarstwa politycznego. Jest dziennikarskie kumoterstwo z partiami politycznymi a raczej mafiami. Kabaret zawsze byl i nie tylko ze stony aktorskiej. Wszystkie rzady a raczj nie-rzady po 89 byly i sa kabaretem.

 7. Kowalski, a ty kim jestes ? Glupim polakiem ?

 8. axiom1 27 kwietnia o godz. 8:56 34127
  Ty na pewno jesteś głupkiem bez narodowości, jako że nawet Debilia i Kretynia się do ciebie nie chcą przyznać.

 9. Serial o Kiepskich jest rasistowski, stosuje wszystkie te rasistowskie, antypolskie chwyty, które stosowali wobec Polaków zaborcy i okupanci. Doskonale opisał te chwyty Żeromski, np. w „Syzyfowych pracach”. Świetnie są widoczne w goebbelsowskiej propagandzie, np. film kręcony w przez hitlerowców w getcie warszawskim, film ukazujący Żydów jako kiepskich i przygotowujących Niemców do ostatecznego rozwiązania.

  To odwieczny chwyt niby cywilizowanych wobec barbarzyńców. Zawsze tak samo: ci cywilizowani to elita, ci barbarzyńcy kiepscy i niegodni życia, a jeżeli już – to w niewoli.

  Zawsze to samo: ELITA – CHAMY. Nazwa elita się nie zmienia, tylko modyfikacji podlega słowo „chamy”, chamy to mogą być: mohery, gorszy sort, przypadkowe społeczeństwo, wataha do wyrznięcia, ciemnogród…

  Obrzydliwość, pomijam to, że w ogóle człowiek nie może nigdy pomiatać człowiekiem, że rasizm zawsze jet podły i zawsze prowadzi do najgorszego, ale Elita (jeśli nią jest) ma inne zadania (Jakie? Opisał je Żeromski).

 10. jakowalski
  27 kwietnia o godz. 8:43 34125

  Jest, jest Polakiem. Być może jednak nie zna historii swego narodu i być może nie czytał Żeromskiego… Nie wiem. Ale Polakiem jest. Może się wstydzi, że jest Polakiem. Ale czego się wstydzić? Ze się nie było ludobójcą, jak Niemcy, Anglicy, Belgowie, Holendrzy, Francuzi itd.?

 11. Wtrącanie się niemieckich mediów w wewnętrzne sprawy Polski jest skandalem – vide instrukcja Ringier Axel Springer

 12. @Jacek
  Znowu wtopa, tym razem redaktorem Jachowiczem jedziesz z „Polityki”, oczywiście tej z literą „w”.
  BTW. Widziałeś tę instrukcję, czytałeś ją?

 13. @Tomasz Wysocki
  Mądrego, warto zacytować

 14. W Niemczech 90% mediów należy do Niemców. Podobnie w Polsce, 90% mediów należy do Niemców

 15. @Tomasz Wysocki
  Jedna ze stałych dyrektyw Ringier Axel Springer brzmi: „Działać na rzecz pojednania Żydów i Niemców oraz popierać podstawowe prawa Izraela”

 16. Takei
  Axiom jest polskojęzycznym polakożercą na usługach syjonizmu.

 17. Te ucho to wprowadzanie w błąd suwerena i listek figowy dla prezia.A już czas, aby 4 władza ,nie tylko opisywała świat ale i go zmieniała.Wolne media powinny w słowie mówionym i drukowanym ,stosować preambułę -RP po złamaniu Konstytucji przez swoich przedstawicieli ,nie jest już państwem prawa a państwem bezprawia.Powtażana prawda ,w końcu musi dotrzeć do suwerena ,bo takie to mamy czasy ,że prawdzie gorzej żyć, aniżeli kłamstwu.

 18. Przecież to nic nowego. Od lat 60-tych to kabaret w Polsce i tacy geniusze jak Młynarski, Kofta do lat 90-tych w sposób zawoalowany opisują świat. Passent, Groński z Polityki dostarczali teksty choćby dla „Pana Janka”. Fedorowicz, audycje Tróiki, Tey z Laskoeokiem. To wszystko był w zasadzie kabaret polityczny. Problemem od lat 90-tych było, że kabaret strasznie obniżył loty i mówiąc ogólnie krążył ciągle koło d… Maryni i najlepiej jak Marynię udawał przebrany za nią Marian.
  Uważam, że z „Uchwm Prezesa” w końcu coś się ruszyło, a Pan niech „robi swoje”.

 19. Źle ma się kraj? Nie, kraj ma się całkiem dobrze, wystarczy spojrzeć na wyniki ekonomiczne, żeby się o tym przekonać. Źle natomiast ma się opozycja, która uwierzyła, że „Ucho prezesa” to bezpośrednia transmisja z siedziby na Nowogrodzkiej i na podstawie kabaretowych gagów próbuje budować swoją wyborczą strategię. „Ten naród” może nie wojował nigdy myślą, ale nie jest na tyle głupi, żeby na taką strategię dać się nabrać.

 20. slima11
  27 kwietnia o godz. 15:08 34137

  Prawdę mówisz. Dlatego po złamaniu przez PO Konstytucji nie głosowałem na tę partię.

 21. Niech Pan zacznie robić „teatr moralności”.
  Wedle zróżnicowanych normatywów.
  Internetowa GP zamieściła dzisiaj reportaż z „imprezy” odprowadzającej na samobójstwo dobrowolne Kobietę bez nadziei na wyzdrowienie.
  Wedle normatywów KK ,tak jak ja rozumiem,to był sabat diabelski.
  Wedle normatywów humanistycznych,tak jak ja je rozumiem,to był wyraz miłości do istoty ludzkiej dotkniętej nieszczęściem.
  Zrób Pan ten teatr.
  Bez wyzwolenia się z okowów KK nie mamy żadnych szans na wzajemne zrozumienie .

 22. Towarzysze, w Polsce nie ma politycznych dziennikarzy. Nie nazywajcie jakiegos tam Passenta, Szostkiewicza,…. politycznymi dziennikarzami. To szmaciarze i tyle. Pisza o byle gownie, aby odwalic dniowke, odwaracja uwage od spraw waznych a kraj pedzi do katoastrofy totalnej.

  Polityczne dziennikarstwo zajmuje sie systematyczna ocena pracy rzadu. Polityczne dziennikarstwo ocenia rzadowa strategie i monitoruje jej realizacje, rozlicza rzad. W Polsce jest to obca koncepcja. Rzad nie ma strategi, nawet nie wiedza po co zdobyli wladze. A dziennikarstwo przesciga sie i przepycha aby sie zasluzyc wladzy. Aby tez wlozyc mordy do koryta, dostac dotacje,… Nawet liberaly,..Jazdzewski,… ubiegal sie o dotacje,… wbrew swej liberalnej religii.

  Przykladem jest 8 tragicznych lat nie-rzadu donkowcow. 8 lat i zadnych dokonan, pomimo dotacji z Uni, pomimo pieniedzy emigrantow, pomimo zadluzania polskich dzieci na dodatkowe 500 mld zl. 8 lat i nie ma o czym mowic. 8 lat nie-rzadu to strata 320 milonow lat zycia polakow, stracone, przejedzone,….
  Polska sie miota bez celu, bez kierunku, bez strategii juz przez 27 lat. Tragedia i tyle.
  A dziennikarstwo za glupie, zdemoralizowane, skurwione,….

 23. @Jacek
  Daj spokój chłopie, co zdanie, to kalka, zazwyczaj z portalu „wPolityce”. Jest zapewne przyczyna tego procederu copy – paste. Dysgrafia?
  Nie szkoda ci życia? Lepiej wychodzi ci ze zdjęciami, tam szlifuj warsztat.
  Może ktoś doceni twój dorobek, niektóre foty są całkiem ciekawe.

 24. Tomasz Wysocki 27 kwietnia o godz. 21:04 34143
  Krytykujmy poglądy, a nie ludzi oraz ignorujmy trolli takich jak np. axiom, gdyż inaczej to z tego blogu zrobi się śmietnik jak u red. Wosia ze wszystkimi tego konsekwencjami, takimi jak uniemożliwienie komentowania.

 25. Jacek, NH 27 kwietnia o godz. 12:17 34134
  Zgoda! Pod tym względem, to mamy dziś w Polsce tak jak w Niemczech.

 26. Witold 27 kwietnia o godz. 15:29 34138
  Kabaret polityczny kwitł w PRL, podobnie jak cała kultura, a upadł wraz z nią, kiedy do władzy w Polsce doszli znów, jak przed wojną, lokaje zachodniej burżuazji, czyli na początku lat 1990.

 27. Kowalski, lemologia nie-stosowana i nomenklatura partyjna PZPR, ciagle wyznaje stalinowski model kultu jednomyslnosci. Bardzo popularny w Polsce, szczegolnie w partiach politycznych i mediach. Stad ma on dosc spore problemy ze strawieniem komentarzay ktore wymagaja wysilku intelektualnego na poziomie ponad przecietnym. Dlatego tez w instancjach gdzie nie ma on mozliwosci strawienia i zrozumienia tresci, posluguje sie on metodami nagonki. Tak jak niezapomniana ‚mag’. Coz, takie jest zycie.

 28. @jakowalski
  Pełna zgoda. Rzecz w tym, by komentować słowa komentującego, a nie skopiowane teksty z innych portali. Jesteśmy na forum „Polityki”, a nie „wPolityce” czy „Do Rzeczy”. Czytam Ciebie od lat szanowny Kowalsiu, i nie przypominam sobie, być kiedykolwiek kopiował cudze tekst i wklejał tu jako swoje.
  Szanujmy się i przestrzegajmy regulaminu, o co nieraz apelowałeś.
  PS. Poza Jackiem mamy drugiego geniusza ściągi – niejakiego Lidera4.

 29. Tomasz Wysocki 28 kwietnia o godz. 10:41 34148
  OK!:-)

 30. A ja na PIS ,ale z innych względów.I miałem rację.Bo PO próbowało złamać ,a PIS łamie ,aż szprychy z kół wypadają.

 31. Kowalski, dostales pochwale. Pierwszy raz widze. Twa reakcja jest wysoce nie zadowalajaca. Co to ma znaczyc „OK” ??? Tys ynteligent przeciez i nie znasz polskiego. Nie potrafisz zareagowac po polsku, gdzie twa oglada. Zachwaszczanie jezyka polskiego wrzutkami z obcych jezykow jest jednym ze wskaznikow tragedii ktora sie poglebia.

 32. axiom1
  28 kwietnia o godz. 15:02 34151

  jakowalski posłużył się zaledwie jednym chwastem z j. obcego – OK, ty aż czterema – reakcja, inteligent, zareagować, tragedia. Kto tu komu ma co do zarzucenia? No, nie wiem, tzn. nie panimaju.

 33. Kowalski, nie mam watpliwosci ze jest to wysoce wyjatkowy dzien w twoim zyciu. Dostac tak wysoka pochwale od pana Wysockiego. Nie wazne ze pochwala jest wysoka przesada. Bo realia sa zupelnie inne. Jak czegos nie ma w wikipedi to ty nie masz wlasnej opini o niczym. Przyklad obecna dyskusja. To juz dwa dni i 30 komentarzy i ty jeszcze nic nie napisales na temat. Bo tego tematu ‚dziennikarstwo polityczne’ jeszcze nie ma w wikipedii. To az tak proste. Jednakze rozumiem intencje pana Wyskckiego. Czasami nagradza sie osobnika jeszcze zanim na to zasluzy. Bo to moze go zmoblilizowac, dodac mu ambicji… Ale z Obama nie wyszlo, dostal pokojawa nagrode Nobla i pozniej zabijal. Zrzucal 3 bomby kazdej godziny przez okragly rok 2016. Pan Wysocki podjal tu wysokie ryzyko. Zobaczymy co nastapi, czas pokaze.

 34. Takei-Butei 28 kwietnia o godz. 15:44 34152
  Dyskusja z trollem o nicku „axiom1” z definicji NIE ma sensu. On jest tu przecież tylko po to, aby rozładować swoje kompleksy niższości atakując po chamsku praktycznie wszystkich uczestników dyskusji. Nie karmy więc go, a może przestanie on się wyżywać wirtualnie na tym blogu.

 35. Myśl przedstawiona w ostatnim akapicie, świadczy że jest Pan bardzo uniwersalnym filozofem, jestem bardzo zadowolony, że pojawił się filozof, który poucza i dostrzega wady Polaków ! DZIĘKUJE !