Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

23.04.2017
niedziela

Dzisiejsze obozy koncentracyjne

23 kwietnia 2017, niedziela,

Sądziliście, że obozy koncentracyjne są tylko koszmarnym wspomnieniem. Że robią już tylko za obiekt grozy, który – na szczęście – możemy w wolnym czasie zwiedzać. Bzdura.

1.

Franciszek przyzwyczaił nas, że gdy tylko jest okazja, wzywa ludzi dobrej woli do solidarności z uchodźcami. Tak było również w weekend. Papież w czasie liturgii słowa na Wyspie Tyberyjskiej przerwał odczytywany tekst. Odłożył na bok spisane przez pracowników na kartkach rozważanie, żeby powiedzieć to, co mu w sercu gra i nawiedza jego umysł.

Mówił o uchodźcach, którzy z jednej strony są prześladowani, z drugiej odrzucani. Ale w tej osobistej refleksji pierwszy raz Franciszek powiedział coś, co – mam nadzieję – wywoła moralny szok. Franciszek ma odwagę głosić, że obozy dla uchodźców są „obozami koncentracyjnymi”. I potępił tych, którzy „zamykają drzwi przed uchodźcami”.

2.

Niemal w tym samym czasie, gdy Franciszek mówi, że obozy dla uchodźców są „obozami koncentracyjnymi”, pisowski minister Mariusz Błaszczak z dumą ogłasza, że przygotowuje rozporządzenie, na mocy którego polski rząd będzie mógł umieszczać uchodźców pod nadzorem, w kontenerach otoczonych drutem kolczastym. Mówi to minister, który – jak wiemy – gdy zobaczy Kościół, to od razu pada na kolana. Nie otwiera ust, by nie zapewniać nas, jak to dobrym jest katolikiem. Jeśli jednak wartości, które prezentuje Franciszek, są wyznacznikiem chrześcijaństwa, to minister Błaszczak ma z chrześcijaństwem tyle wspólnego, co pięść z okiem.

3.

Ale jest jeszcze coś, co da się zaobserwować w polskim życiu publicznym. Szczególnie zaś w politycznym. Wobec uchodźców widać bezinteresowną nienawiść. Choć w Polsce nie ma uchodźców, to w powietrzu czuć wobec nich niechęć. Dlaczego tak się dzieje? Bo uchodźcy stali się lustrem, w którym obecnie się przeglądamy – jako społeczeństwo. Są lustrem, w którym widzimy siebie. I nie zawsze jest to miły obraz. Inaczej mówiąc: to, jaki jest nasz stosunek do uchodźców (także, a może przede wszystkim, w warstwie deklaracji), nic nie mówi o uchodźcach, wszystko zaś mówi o nas.

A dziś, po słowach Franciszka, mówi tyle: zamykając drzwi przed uchodźcami, przykładamy rękę do budowy obozów koncentracyjnych.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 61

Dodaj komentarz »
 1. Panie redaktorze-blogerze, na pewno pan zbyt mocno się potępił. Nie jest pan aż taki zły. Proszę uwierzyć w swoje dobre serducho.

 2. Natomiast z tymi obozami koncentracyjnymi… To chyba jednak fakt: Niemcy przyjęli milion uchodźców i popatrz pan, znowu zamknęli ludzi w ichnim Auschwitz, nawet sam papież o tym publicznie mówi. Co za naród? Co za naród…

 3. Imigranci chcą tworzyć równoległe społeczeństwa, nie zaś stawać się częścią społeczeństwa większości. Jeśli tak dalej pójdzie, to w Europie Zachodniej będzie muzułmańska większość jeszcze za życia naszych pokoleń. Migracja okazała się koniem trojańskim terroryzmu, a język liberalnej poprawności politycznej nie jest w stanie pojąć wiążących się z nią rzeczywistych zagrożeń

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Porównanie do obozów koncentracyjnych przez papieża Franciszka najlepiej skwitować klasykiem t.j ks J.Tischnerem -„Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i ta trzecia” Papież Franciszek( co z przykrością stwierdzam) ,dwóm pierwszym z wymienionych „prawd” w żaden sposób się swoją wypowiedzią nie przysłużył .

 6. W sprawie uchodzcow wszyscy klamia. Franek tez klamie.
  Dwa bandyckie kraje USA i Brytania i ich wasale produkuja uchodzcow na calym swiecie. Po przez niszczenie ekonomi krajow swiata. Odbywa sie to pod przykrywka WTO, po przez stwarzanie kryzysow gospodarczych, sankcje, zmiany rzadow, wojen domowych, po przez bandyckie interwencje zbojne i haniebne poslugiwanie sie terroryzmem.

  Franek to po prostu dupek i klamczuch. Makowski powinien sie wstydzic cytowaniem tego prostaka.

  Przykladem jest rowneiz Polska. Rozgrywana i jebana przez zachod juz przez 35 lat. Liczba uchodzcow tylko z Polski to 5 milionow. Gospodarka w nieodwracalnym kryzysie, ponad polowa mlodych polakow mysli o emogracji. Czy chocby jeden kraj zachodni zaplacil Polsce za wyksztalcenie i kwalifikacje polakow ktorzy do nich z Polski przyjechali ? Przeciez wyksztalcenie kwalifikacji kosztuje kazdy kraj. Pod przykrywka, wolnego handlu, wolnego przeplywu ludzi, wolnego przeplywu kapitalu i praw czlowieka kraje swiata w tym Polska sa grabione ze wszystkiego co maja. Zachod wybiera co najlepsze. I nie tylko co najlepsze, imigranci najgorszego sortu tez sa wykorzystywani bo pomagaja w obejsciu zdobytych juz praw pracowniczych i socjalnych przez obywateli zachodu. Jak np minimlanna pensja. Kto bedzie placil minimalna pensje swym obywatelom skoro nielegalny immigrant nie ma do niej prawa a prace podejmie. A jak mu sie nie spodoba to zostanie deportowany.

 7. Jak dowodzą tego obserwacje naocznych świadków, do dzisiaj na terenie Rosji istnieją tzw. gułagi, a ich odpowiedniki w wielu krajach świata.

 8. @Jacek, NH
  Kiedy padła propozycja, aby Polska przyjęła setkę dzieci z bombardowanego Aleppo, prawica w osobie pana Błaszczaka odmówiła uzasadniając decyzję domniemanym zagrożeniem bezpieczeństwa.
  O, wy giganci prawicowej etyki! Zaprawdę, „język liberalnej poprawności politycznej [dawniej zwanej przyzwoitością – wiesz może, co to znaczy?] nie jest w stanie pojąć wiążących się z nią rzeczywistych zagrożeń” i w dzieciach z bombardowanego miasta potrafi dostrzec jedynie… dzieci?

 9. @Jacek
  Czegoś nie pojmuję,
  na swoich zdjęciach, materiałach stawia pan znak @Jacek_z_Huty. Czyli chroni pan swoje materiały. W stosunku do innych autorów jednak nie respektując pan ich praw, weźmy ostatni pański „komentarz”, który jest zerżniętym bez skrupułów fragmentem artykułu z „Rzepy” z 31 marca 2017 roku: http://www.rp.pl/Unia-Europejska/170339926-Viktor-Orban-Ideologiczna-presja-na-Europe-Srodkowo-
  Z maltańskiego przemówienia premiera Viktora Orbana wyłuskał pan dwa akapity, które połączywszy w całość, wkleił pan jako swój tekst.
  Wschodnia.html Czyżby był pan jego autorem?
  Czy mógłby pan okazać się bodaj raz mężczyzną, i wyjaśnić nam, forumowiczom „Polityki”, dlaczego od kilku lat stosuje pan wobec nas, wspólnoty osób komentujących blogi wspomnianego pisma, tę podłą socjotechnikę zwykłego oszustwa, jakiegoś, powiedziałbym, dziadostwa, wprost kurewstwa? Pal licho „Politykę”, jednak dokładnie to samo czyni pan na innych forach, co łatwo sprawdzić każdemu. Najciekawszy jest jednak parasol, który nad panem rozkładają bliscy pańskiej proweniencji komentatorzy: Archer, maciekplacek i tudzież inni.
  Ponieważ reprezentuje pan w swych postach poglądy silnie prawicowe, stąd podejrzenie, że prawicowi komentatorzy an block stosują podobną panu technikę podkradania, co znaczyłoby, że prawica polska jest tak prymitywna, że bez kopiowania innych, nie potrafi wyartykułować kilku swoich, tzn. przez siebie napisanych zdań.
  Pytanie moje, mam tego świadomość, pozostanie sobie a muzom, bowiem dawno stracił pan już, to, co znany krakauer Boziewicz nazywał „zdolnością honorową”.
  Tak mają mogilskie dziady.
  Jednak iskierka nadziei, póki co, nie gaśnie.
  Czekam w imieniu wszystkich.

 10. Bo uchodźcy stali się lustrem, w którym obecnie się przeglądamy jako społeczeństwo. Są lustrem, w którym widzimy siebie. I nie zawsze jest to miły obraz. Inaczej mówiąc: to, jaki jest nasz stosunek wobec uchodźców (także, a może przede wszystkim w warstwie deklaracji), nic nie mówi o uchodźcach, wszystko zaś mówi o nas.
  Z pierwszego zdania wynika, że uchodźcy są tacy (źli), jak my – lustro. A chwilę później zaprzeczenie – nic nie wiemy o nich.
  Domyślam się intencji autora, ale wyszło jak zwykle, bo z tekstu zostaje w pamięci teza, czyli pierwsze zdanie. Ale może intencje jednak nie były tak dobre, a chodziło jeno o deklaracje, jak u Franciszka? Bo za jego słowami – jak zwykle – nie idzie nic dobrego.

 11. Franek to nic wiecej tylko jeden z przedstawicieli blaznow na swiatowej scenie. To nie wiecej niz Kowalski. Znalazl sie na szczycie zbojeckiej mafii bo ktos to stanowisko musi zajmowac. Wypadlo na niego. Nie posiada zadnych zdolnosci przywodczych i to nawet wogole nie bylo brane pod uwage przez watykanska klike tora go zainstalowala w tajemnych okolicznosciach.

  Ale jest w pozycji z ktorej moglby zrobic wiele pozytecznego dla swiata. Np rozwiazac watykanska mafie. Poprosic rzady krajow swiata o poprawne karanie pedofili w czarnych kieckach. Franek moglby rowniez uczciwie zadresowac zrodla migracji, wskazac winnych i domagac sie ich ukarania przez nizaleznych prokuratorow i niezawisly sad w Hadze. O on nic pozytywnego nie robi. Pieprzy jezykiem bez znaczenia , bez konstruktywnej logiki bez strategi, bez wizji,…. Widac ze chce przejesc i przesiedziec swa dozywotnia kadencje i nic wiecej.

 12. 1. Uchodźcom należy pomagać – w sposób jak najbardziej skuteczny i racjonalny, który – jak dotąd, co jest skandalem – nie został sformułowany.

  2. Porównanie obecnej sytuacji uchodźców do obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej uważam za skrajne nadużycie wobec ofiar tam zamordowanych. Zresztą, kiedy słuchałam Franciszka w Krakowie po jego powrocie z Auschwitz, miałam wrażenie, że on kompletnie nie zrozumiał fenomenu tego miejsca.

 13. Drogi panie Makowski
  Do takiej niecheci, jaka w stosunku do nachodzcow zywia Niemcy, Polakom jeszcze daleko. A to dlatego ze jak dotod zaden z nich nie otworzyl jeszcze ognia do tlumu w polskim handlowym centrum ani nie wjechal TIRem w tlum. Jeszcze pol biedy gdyby ten tlum byl procesja na Boze Cialo ale gdyby byla to demonstracja KOD’u… strach sie bac. To samo z bombami. Mozna taka podlozyc pod kosciol w Lagiewnikach, co jeszcze jakos tam ujdzie, ale gdyby w powietrze wyleciala redakcja Wyborczej albo Polityki…
  Wiec niech sie pan, panie Makowski nie dziwi, ze Blaszczak chroni panska redakcje i panska d**e.
  Chociaz ja sie dziwie.

  Jezeli idzie o scislosc to swego czasu, wtedy gdy paru nachodzcow poderznelo gardlo odprawiajacemu msze staremu ksiedzu, „Franciszek” wspomnial cos o wojnie, jaka muzulmanie tocza z miejscowa ludnoscia w swiezo zasiedlonych kalifatach europejskich. To bylo oczywiscie dawno – moze pan rowniez dodac, ze nieprawda. Dzisiaj „Franciszek” mowi tak jak trzeba. Gdy wyleci w powietrze bazylika Sw. Piotra a do kaplicy Sykstynskiej zostanie wpuszczony sarin, to slowa „Franciszka” bedzie pan musial (w duecie z panem Szostkiweiczem) rozpaczliwie tlumaczyc na jezyk zrozumialy dla zywej cerkwii.

 14. Drogi Panie Redaktorze,
  Nastąpiło w ostatnich latach pomieszanie pojęć. Imigranci, uchodźcy, nielegalni imigranci i ekspaci. Imigranci, którzy przyjechali za partnerem, pracą czy jakiegokolwiek innego powodu i się integrują to obecnie ekspaci. Imigrantem lub nielegalnym imigrantem nazywa się kogoś kto przyjechał do kraju w sposób nie do końca jasny, albo zgodnie z prawem, ale nikogo to nie obchodzi, ale chce pracować i najczęściej się nie integruje, za to wykonuje prace, których nienawidzi i rosną w nim frustracje. Z drugiej strony rdzenni obywatele takich zaczynają nienawidzić, bo przecież nie chcesz słuchać w swoim kraju, że jesteś leniwym piiiiiii (dowolne brzydkie słowo) bo zamawiasz pizzę w barze u imigranta, który nienawidzi robić pizzy. Następni są uchodźcy, to ta fala ludzi, którzy się przewinęli przez granicę. Nie wiadomo kim są, pokazali, że Europa nie ma nawet bazy paszportowej i na fałszywki z tym samym nazwiskiem może przejść przez granicę dowolna ilość ludzi. Oni często nie umieją pisać, czytać albo posiadają zawody, które się na nic nie przydadzą. To są ludzie, do których można zastosować przysłowie, że można zabrać kogoś z wioski, ale nie zabierze się wioski z kogoś. Nawet przyjmując, że połowa stanie się imigrantami, to będą musieli się przyzwyczaić do szorowania toalety, zamiast bycia prawnikiem. To ich oraz ich dzieci doprowadzi to radykalizmu. Druga połowa stworzy getta i będą zaczepiać nastolatki po pijaku i ciągnąć je do pubu, molestować (ratowałam jedną), będą ganiać popołudniami dziewczyny po parku (uciekałam), będą łazić do galerii handlowych w grupach do 10 mężczyzn i obserwować każdą dziewczynę, szukać zaczepki, aż w galerii nie będzie nikogo oprócz ich i zupełnie przypadkowych ludzi a ekspedientki będą się bały. Policja będzie bezradna, bo nie można ich wyrzucić z kraju. To wszystko zasłoniło już nam obraz uchodźców, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy w obozach na granicach. Dzieci, które mogłyby się uczyć i leczyć u nas, po to aby wrócić do swojego kraju po wojnie i mając solidne wykształcenie stworzyć go od nowa. Ja chcę o 16 wyjść do parku i nie być zaczepiana, jak mi się zdarzy zapomnieć kupić czegoś chcę wejść do galerii handlowej bez stresu i dodatkowej obstawy nawet za 5 dziewiąta, nie są mi potrzebne informacje, że jak mam okres to muszę iść do szkoły czy pracy. Mam jeszcze wiele opowieści o tych ludziach z mojego własnego doświadczenia. Wiem, czego się boję i wiem, że pomagać trzeba z głową.

 15. Panie Redaktorze,
  Dlaczego papież Franciszek nie przyjmie tych wszystkich uchodźców do siebie czyli do Watykanu, a jeżeli zabraknie w nim miejsca, to dlaczego nie wykupi on za watykańskie bogactwa, np. od swojej rodzimej Argentyny, jakichś kilkuset kilometrów kwadratowych aby tam osiedlić tychże uchodźców, oczywiście na koszt Watykanu i katolików rzymskich z całego świata? Argentyna ma przecież niewiele więcej ludności niż Polska (niecałe 44 miliony) na obszarze niemalże trzy razy większym niż Polska (czyli prawie 3 miliony kilometrów kwadratowych). Sporo uchodźców by się więc tam zmieściło. Jakże łatwo jest bowiem zwalać swoje obowiązki na innych.

 16. Widziałem Błaszczaka w TVPiS i niestety skłaniam się do uznania, że piar jest teraz wszystkim, gdyż człowiek ten bredził tak fantastycznie, że w innym wypadku musiałbym go uznać za idiotę. Tymczasem ta śpiewana przez niego „pieśń” doskonale odzwierciedla przekonania sporej części naszego zamkniętego w swoim grajdole społeczeństwa, a więc miała być miodem dla ich serc.

 17. axiom1
  24 kwietnia o godz. 8:42
  „Franek (…) jest w pozycji z ktorej moglby zrobic wiele pozytecznego dla swiata. Np rozwiazac watykanska mafie”.

  Jeden z jego poprzedników, całkiem niedawno, planował zrobić porządki. Marnie skończył.
  Dlatego Franciszek wie, czego nie robić – żeby przeżyć.

 18. Jak można zabezpieczyć warunki bytowe 100 000 imigrantów?
  Zapewne nie bez problemu, ale da się.
  Ale milion, pięć, pięćdziesiąt?

  Mniej więcej taki problem czeka Europę.
  Im więcej przyjmiemy ze strefy biedy i zagrożeń, obejmującej co najmniej pół miliarda ludzi, tym większa ilość ruszy w drogę.

  Można być szlachetnym, empatycznym, ale trzeba się do tego przygotować LOGISTYCZNIE.

  Jak na razie, poprawni politycznie politycy, nie są w stanie opracować sensownej metody zagospodarowania tych mas nieszczęśników.
  A to zaledwie preludium tego co nas czeka.
  Jak czytam, zrobił się z tego wielomiliardowy biznes dla NGO, mafii, handlarzy żywym towarem, powstają obozy niewolniczej pracy, rośnie przestępczość.
  Tymczasem pięknoduchy dalej nie dostrzegają problemu….

 19. Są fakty i problemy rzeczywiste.

  Są fakty i problemy medialne.

  Akurat w Polsce problem uchodźców jest problemem medialnym, czyli jest pustym bredzeniem i biciem piany z powietrza. I dotyczy to zarówno tych co „nie chcą” przyjmować uchodźców jak i tych co niby „chcą” przyjmować uchodźców.

  Po pierwsze uchodźcy do Polski się nie pchają.

  Po drugie dobrymi i złymi chęciami jest piekło wybrukowane. O stworzeniu perspektywicznej polityki imigracyjnej żadna ze stron nie gada.

  I po trzeci, jeśli Polska ma problem z uchodźcami to ma go z własnymi uchodźcami. Polska generuje falę polskich uchodźców do innych krajów porównywalną w skali do tej z Afryki i Azji.

  W Polsce jedynie KK przynajmniej próbuje coś konkretnego robić w kierunku przyjmowania uchodźców. Ale i kościół nie będzie sprowadzał uchodźców w bydlęcych wagonach i zamykał ich w „obozach koncentracyjnych”, by w Polsce zostali.

 20. @jakowalski
  Janie, to jest bardzo dobre pytanie a odpowiedz na nie jest elementarnie prosta. Papiez nie pomaga i nie ma zamiaru pomagac, poniewaz uznaje, ze taka pomoc jest zbedna. „Franciszek” nie jest cymbalem i doskonale zdaje sobie sprawe z tego, ze zdecydowana wiekszosc (jakies 70%) nachodzcow to mlodzi mezczyzni przed trzydziestka, ktorzy z klasycznym uchodzctwem tyle maja wspolnego co zdecydowana wiekszosc z tego poltora miliona Ukraincow przebywajacych na naszym terenie. Sa to najzwyklejsi emigranci… nie, kolego, nie ‘zarobkowi’ tylko ‘zasilkowi’, ktorzy do konca zycia zajmowac sie jedynie chca piciem, zakaszaniem i produkcja dzieci z wszystkimi czterema zonami. Poswiecanie watykanskich bogactw byloby w tym wypadku skrajnie nierozsadne. Treszta po co ‘Franciszek’ milaby to robic skoro od tego ma Angele Merkel i tego pajaca ktorego Francuzi pewnie wybiora za dwa tygodnie?

  Papiez jest glowa Kosciola na Ziemi. Wszyscy wierni zobowiazani sa Go nasladowac. Wiec i my mowmy o potrzebie pomocy, chocby dygresyjnie, ale nie przeznaczajmy na nia zlamanego szelaga i pod zadnym pozorem nie wpuszczajmy potencjalnych terrorystow na nasz teren.

 21. Znany niemiecki dziennikarz telewizji ARD/ZDF, ktory cale zycie spedzil poza granicami kraju jako korespondent tej telewizji, a wiec zna swiat, wypowiedzial kiedys slynne zdanie: Nie da sie uratowac Kalkuty przyjmijac u siebie pol Kalkuty. I to powinno byc wykladnia polityki europejskiej: zamiast przyjmujac migrantow z biednych krajow lepiej pomagac im tam , na miejscu, bo wtedy pomaga sie wszystkim i nie szkodzi wlasnemu spoleczenstwu. Wiadomo, ze zalezy im na dostaniu sie do europejskich systemow socjalnych i zyc z nich, nie probujac sie nawet zintegrowac. Czy zna pan historie libanskich i arabskich klanow w Niemczech, wobec dzialalnosci ktorych niczym jest byly Ojciec Chrzestny. Prosze przeczytac w tym wydaniu magazynu Die Welt wywiad z jednym z czlonkow takiei arabskiej rodziny w Niemczech. Ci ludzie naplyneli do Europy i glownie Niemiec z Libanu i Bliskiego Wsch. podczas wojen Hisbollahu z Izraelem i Libanem. Uciekali do Europy przed wojna i bieda. Dzis to oni wlasnie stali sie glownymi zalozycielami i siejacymi postrach przestepcami w Nadrenii-Westfalii czy Berlinie. To islamsko-arabskie rodziny-klany tworza swiat rownolegly i rzadza nim wg wlasnych brutalnych regul. Wymiar sprawiedliwosci jest wobec nich bezradny i nic nie robi, zeby ich zwalczyc. Podobnie jest z dzisiejszymi przyjmowanymi z litosci migrantami, ktorzy potem staja sie naszymi katami rzekomo za brak zrozumienia czy dania im takiego zycia, jakie sobie o Europie , szczegolnie w Niemczech, wyobrazali lub wmowili im to przemytnicy ludzi, transportujacy ich nielegalnie do Europy. Jesli masz miekkie serce musisz potem miec twarda dupe bo tak zachodni Europejczycy na tym wychodza.

 22. Ten obszczumur ,co to z hańbą Millera bryluje, w telewzjji reżimowej powiedział że Frańciszek jest idiotą.Powyżej potwierdzają tą brednie trolle grzyba z Torunia.O obozach powiedział prawdę a w twarz naszym łgarzom ,oskarżenie ,że nie przyjmują uchodżców.Nasze miernoty zapomniały ,że w czasie gdy Rydzyk potępiał żydów ,nasz papież odwiedził jako pierwszy synagogę.Nasze rezimowce zapomnieli że ordynus z Torunia nazwał żonę prezydenta wiedżmą ,i nie są oburzenieni ,że nie dostał w mordę.. od szwagra.Bo każdy polski szwagier tak robi ,bo jest honorowy za jednym wyjątkiem.

 23. „Są lustrem, w którym widzimy siebie”.

  Miałem kilka lat, kiedy wyganiano z Polski Żydów „do Syjonu”. Później tłoczono mi do głowy, że to wyłączna wina Gomułki i komunistów. Polacy byli przeciw.
  Nie było mnie na świecie, kiedy przeprowadzono na terenie Polski holocaust. Uczono mnie, że całkowitą winę ponoszą za to Niemcy, a Polacy robili wszystko, żeby uchronić bohatersko jak najwięcej Żydów przed tą straszną śmiercią. Potem dowiedziałem się o Jedwabnem. Zacząłem interesować się tym jak naprawdę wyglądała ta pomoc „w liczbach” w stosunku do liczby mieszkańców. Ilu było szmalcowników? Jak wyglądało przejmowanie majątku i mieszkań po Żydach. Jaka była w tamtych czasach postawa kościoła?
  Była to wiedza na zasadzie. Owszem byli nikczemnicy, ale jednak większość Polaków zachowała się porządnie.
  Od paru lat obserwuję, słucham, czytam co się mówi „w tym kraju” o uchodźcach i porównuję to z tym co się dzieje na Zachodzie szczególnie w krajach, które wzięły na siebie ciężar związany z ich przyjęciem.
  Po tym co słyszę i widzę jestem przekonany, że większość Polaków w czasie II wojny światowej i w marcu ’68 zachowała się haniebnie jak chłopi w „Ogniem i mieczem”, którzy palili i rabowali dwór, bo myśleli, że wszystko da się zrzucić na Bohuna.

 24. Witold
  24 kwietnia o godz. 16:30 34082

  „Zacząłem interesować się tym jak naprawdę wyglądała ta pomoc „w liczbach” w stosunku do liczby mieszkańców. Ilu było szmalcowników? Jak wyglądało przejmowanie majątku i mieszkań po Żydach. Jaka była w tamtych czasach postawa kościoła?”

  Tez slyszalem fantastyczne opowiesci jak bohatersko polacy ratowali zydow w czasie okupacji. Ale w to nie wierzylem widzac ze palak zabije nawet za 1 grosza. Jak Kowalski.

  Dziennik z lat okupacji dr Zygmunta Klukowskiego
  **http://lubimyczytac.pl/ksiazka/78292/dziennik-z-lat-okupacji
  **https://www.google.co.za/webhp?sourceid=chrome-instant&rlz=1C1CHZL_enZA736ZA736&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=zygmunt+klukowski

  Dzis sytuacja jest podobna. Jest nowy najjasniejszy pan i polacy ochoczo morduja dla swego nowego najjasniejszego pana. Nawet daleko od Polski i na swoj koszt.

 25. @Polityka

  W sprawie „Slima11” mam pytanie czy warto zniżać się do poziomu chamidła i jego knajackiego bełkotu tylko po to aby zaprezentować tzw „cały wachlarz poglądów” ? Czy umysłowa degrengolada , to na tyle cenny głos w dyskusji aby go upubliczniać ? 🙂

 26. Witold
  24 kwietnia o godz. 16:30 34082

  „Czasami myślę sobie: „Może mam zbyt dobre podejście do Polaków, bo mnie uratowali?’. A potem przypominam sobie, jak wielką tragedią była dla was wojna. A później czytam nazwiska żydowskich sędziów czy ubeków, którzy was mordowali. I znów myślę: „Czy mam prawo was krytykować?”

  Weiss podkreślił, że Żydzi przez tysiąc lat uciekali z różnych miejsc i zawsze mogli schronić się w Polsce. „Z tej przeszłości powinniście być dumni. I z tego, że właśnie Żydzi z Polski mieli centralne miejsce w budowie Izraela” – powiedział.”

  http://fakty.interia.pl/prasa/news-szewach-weiss-w-dgp-czy-mam-prawo-was-krytykowac,nId,2375889

 27. axiom1
  24 kwietnia o godz. 17:34 34083

  „Czasami myślę sobie: „Może mam zbyt dobre podejście do Polaków, bo mnie uratowali?’. A potem przypominam sobie, jak wielką tragedią była dla was wojna. A później czytam nazwiska żydowskich sędziów czy ubeków, którzy was mordowali. I znów myślę: „Czy mam prawo was krytykować?”

  Weiss podkreślił, że Żydzi przez tysiąc lat uciekali z różnych miejsc i zawsze mogli schronić się w Polsce. „Z tej przeszłości powinniście być dumni. I z tego, że właśnie Żydzi z Polski mieli centralne miejsce w budowie Izraela” – powiedział.”

  http://fakty.interia.pl/prasa/news-szewach-weiss-w-dgp-czy-mam-prawo-was-krytykowac,nId,2375889

 28. takei-butei
  24 kwietnia o godz. 20:34 34086

  „A później czytam nazwiska żydowskich sędziów czy ubeków, którzy was mordowali.”

  A jak mialo byc ? 99% polakow wspolpracowalo z hitlerowskim okupantem. Po wojnie nie bylo wikipedi ani banku informcyjnego Kowalski i nie bylo mozliwosci sprawdzac zyciorysy. Powierzenie polakom pozycji sedziow i ub-ekow bylo by wiec wielce ryzykowne podczas gdy zydow za wspolprace z hitlerowskim okupantem raczej podejrzewac nie bylo sensu.

  Notmiast to „ktorzy was mordowali” to wyssane z palca halucynacje. U-becy, prokuratura i sady mieli obowiazek walki z terroryzmem. Tak jest i zawsze tak bylo wszedzie na swiecie.

  Co by dzis wladza zrobila gdyby oddzial terrorystyczny napadal na wsie, palil, mordowal i niszczyl ?

 29. @sllima11
  Nie wiedźmą, a czarownicą. W sumie na jedno wychodzi. Prezes unika spotkań z toruńskim kacykiem, jednak się nie dystansuje. O taki makiawelizm.
  Oportunizm jednak, to najlepsze, co wymyśliła ludzkość. Jest zawsze dobry.

  Pzdr
  T. Wys.

 30. axiom1
  24 kwietnia o godz. 21:10 34087

  Powiadasz: 99 % Polaków współpracowało z hitlerowskim okupantem. Coś ci się pomerdało. 99 % – to dlatego milion niewolników Niemcy wywieźli na przymusowe roboty, a 6 milionów zakatowali.

  A, ciekawi mnie, któż to a któż powierzał po wojnie Polakom pozycje sędziów i ubeków? Czyżby to byli ci, co w 1939 razem z hitlerowcami napadli na Polskę?

 31. axiom1
  24 kwietnia o godz. 21:10 34087

  Pytasz, co by władza robiła? To: kula w potylicę 17-letniej Ince, śmierć więźniowi i organizatorowi ruchu oporu w KL Auschwitz, zakatowanie szesnastu po wcześniejszym ich zaproszeniu do Moskwy w charakterze gości…

 32. axiom1
  24 kwietnia o godz. 21:10 34087

  99 % – piszesz – Polaków kolaborowało z hitlerowcami. To dlatego hitlerowcy przeprowadzili Aktion Zamość i wysiedlili ponad 100 000 Polaków (w tym ponad 30 000 dzieci), a ponad 22 % wysiedlonych przeznaczyli do natychmiastowej likwidacji.

  Ciekawi mnie, w jaki sposób polskie dzieci (w tym niemowlęta) kolaborowały z hitlerowcami. Ciekawe to, no, bo skoro aż 99 % Polaków kolaborowało, to na pewno wśród tych 99 % było z 30 % dzieci, 10 % niemowląt. W jaki sposób z hitlerowcami kolaborowały z 10 milionów dzieci?

 33. takei-butei
  25 kwietnia o godz. 9:07 34090

  Opisujesz zlowieszcze znieksztalcenia realiow tamtych czasow.

  Czytam w wikipediii zyciorys bandyty o pseudonimie „lupaszka”. To jeden z bandytow ktorego 70 juz letni trup posluzyl obecnemu prezydentowi zaistniec w mediach kilka miesicy temu.

  Bandyta ‚lupaszka’ miedzy innymi wspolpracowal z niemcami w obronie Wilna. Byl wtedy czlonkiem AK i wspolpracowal z niemcami. Dwukrotnie nie posluchal rozkazu rzadu Mikolajczyka rozwiazania sie. Juz za to rzad londynski powinien go rozstrzelac. Po zakonczeniu wojny wikipeddia opisuje; badyta ‚lupaszka’ bral udzial w tak zwanych akcjach likwidacyjnych na wilenszczyznie, na bialostoczczyznie, na mazurach, podlasiu, na wybrzezu,….

  Oczywiscie dzis wyprany mozg polaka jak twoj nie wie co to byly te akcje likwidacyjne. Napasci, morderstwa, gwalty, kradzieze, podpalania, zniszczenia,……. 30 tys polakow bandyci zamordowali.
  To byli polscy odpowiedznicy banderowcow z tym ze banderowcy zabijali obcych a bandyci jak ‚lupaszka’ swoich.

  I nagle, bandyte zlapano, oskarzaono, wine udowodniono przed sadem, skazano i wyrok wykonano. Tak dzila demokracja i cywilizacja. I co ? To zbrodnia komunistyczna. Niestey mozgi polakow w Polsce sa tak zapyziale i podatne na manipulacje,… jest to niewyobrazalne w normalnym swiecie. A ta tzw ‚inka’ brala udzial w tzw likwidacjach i za to dostala kule w leb.

  Niestety dzis zakute zapyziale lby jak twoj wiecej niz obrzydzaja wspolczesnaa Polske, polakow i wszystko co z Polska i polakami zwiazane. Jestes przykladem zgnilizny absolutnej i niedowracalnej.

 34. Dostojnikowi kościelnemu odpowiedział wtedy Gianluca Pini – poseł należący do Ligi Północnej, stwierdzając:

  „Odrażająca jest jedynie hipokryzja Kościoła, który z jednej strony we własnym systemie prawnym – nielegalną imigrację uważa za przestępstwo, a z drugiej – prosi Włochy, będące państwem świeckim, by pozwoliło na inwazję swego terrytorium wielomilionowymi tłumami, bez zastosowania jakiegokolwiek filtru.

  Jest to inwazja, za którą w całości płacą obywatele, a Caritas i (lewackie) spółki – na byznesie nielegalnej imigracji zarabiają miliardy.

  Tylko ten fakt jest obrzydliwy, a nie pokojowa obrona własnej ziemi i własnych korzeni cywilizacyjnych przed najazdem zaprogramowanym i narzuconym. (…)

  Tym, kto napawa odrazą w całej tej historii jest tylko i wyłącznie monsignor Massimo Manservigi”.

  http://ram.neon24.pl/post/138155,zlajdaczony-kosciol-i-business-milosierdzia
  ===============

  Parę ciekawych linków w tym tekście.
  Jak uchodźców widzą różne gremia.
  Jedni jako biznes, inni jako zagrożenie.

  Masowa inwazja jest na pewno zagrożeniem- moim zdaniem.

 35. MOAS i oskarżenia o nielegalność działań

  Dla Christopera Catrambone przejście od spraw ubezpieczeniowych do dobroczynności stało się szybkie. Udzielanie pomocy cudzoziemcom jest bardzo w modzie. W roku 2013 – po podróży na Lampeduzę –
  Catrambone decydują się na utworzenie MOAS, z bazą operacyjną w La Valletta na Malcie, gdzie milionerska para mieszka i robi interesy.

  Do dnia dzisiejszego – jak można przeczytać na stronie internetowej organizacji – MOAS „ocalił” 33 455 migrantów, ale kosztami ich utrzymania obciążył Włochy, które muszą ich teraz gościć i subsydiować.

  Problem w tym, że odnośnie sprawy tzw. „ratowania” migrantów przez NGOs (NGO – non-governmental organization) – istnieje więcej aspektów podejrzanych niż legalnych.

  I tak, by przytoczyć jeden tylko przykład – agencja europejska Frontex oskarżyła je o współpracę z przemytnikami ludzi, o załadunek migrantów mający miejsce nie na wodach międzynarodowych lecz libijskich, a także o używanie w nocy potężnych reflektorów, by w ten sposób nakierowywać łodzie przemytników na własne statki.
  http://ram.neon24.pl/post/138129,moas-mojzesz-i-bergoglio

 36. axiom1
  25 kwietnia o godz. 9:44 34092

  Tak, masz rację, mój mózg, moja świadomość zostały zainfekowane kłamstwami, twoja zaś jest empiryczna prawda o 99 % Polaków kolaborujących hitlerowcami. Mnie tylko ciekawi, jak kolaborowały dzieci, zwłaszcza Zamojszczyzny. No, bo skoro kolaborowało 99 % Polaków, to dzieci też. Jak kolaborowało niemowlę?

  Zakatowana Inka, zakatowany organizator powstania w Auschwitz, zakatowanych 16 gości zaproszonych do Moskwy to ci, co rabowali polskie wsie i wyrzynali Polaków?

 37. takei-butei
  25 kwietnia o godz. 11:40 34095

  Dobry, szlachetny człowieku, moje wpisy dotyczyły całkiem czegoś innego. Ale epitety pod moim adresem (zwłaszcza ten: „Jestes przykladem zgnilizny absolutnej i niedowracalnej.”) przyjmuję z radością, ba, uważam, że stać cię na więcej wyzwisk i bardziej wyrafinowane epitety możesz mieć jak z rękawa.

 38. takei-butei
  25 kwietnia o godz. 11:40 34095

  Holocaust, rozprawa z podziemiem, raczej nie były tematem podanym przez gospodarza…..

  Ale podobne rzezie właśnie się odbywają na oczach bezradnego świata, w kilkunastu krajach.
  Tym razem jednak, sprawcami są inne niż w czasie II światowej kraje.
  Choć postępują według tamtego wzorca, to jednak posługują się najemnikami, czy sponsorowanymi przez siebie fanatykami.

  I to jest oprócz biedy i zmian klimatycznych, główna przyczyna wędrówki ludów.
  Na której można ugrać zresztą i politycznie, i finansowo.

 39. wiesiek59
  25 kwietnia o godz. 12:49 34097

  OK. A, czy taką samą uwagę zwróciłeś tym dwóm:
  Witold
  24 kwietnia o godz. 16:30 34082
  axiom1
  24 kwietnia o godz. 17:34 34083

  No, bo ja – domyślam się – nie mogę zaprotestować przeciw oskarżeniom Polaków, a oni mogą oskarżać? Tak? Czy ty też uważasz, że większość Polaków podczas wojny zachowała się haniebnie, że 99 % kolaborowało?

 40. Tu widac jak zgnilizna wygrzebuje gowno aby sie nim nakarmic.
  takei-butei
  25 kwietnia o godz. 13:25 34098
  Oczywiscie ze 99% doroslych polakow wspieralo hitlerowska okupacje. Czy trzeba pisac dla doroslego umyuslu ze ze chodzi o doroslych. Wspierali czynnie i biernie. Raczej czynnie. Zygmunt Klukowski opisal to w swych dziennikach. Tak bylo w calej okupowanej Polsce.
  Dzis polacy tez sie ciesza ze amerykanskie wojska okupacyjne przybyly do Polski. Dla 99% ‚doroslych’ polakow niepodleglosc kraju nic nie znaczy. Polak zawsze bedzie sluzyl panu i nawet diablu niezaleznie kto tym panem lub diablem jest. Gdzie tam, polak nawet wyjebie wlasne dzieci co widac na przestrzeni ostanich 27 lat. I jeszcze bedzie sie cieszyl z cudu tranformacji, ze jest to mozliwe.

 41. Pewnych faktów nie da się przedstawić w sposób wyważony, jako że nie da się dziś w sposób wyważony pisać o agresji islamu, tak samo jak nie dało się pisać w sposób wyważony o zbrodniach niemieckich w czasie II wojny światowej. Jak sobie wyobrażacie pisanie w sposób wyważony o niemieckich obozach zagłady? Że co prawda one są, ale przecież Niemcy są narodem cywilizowanym, a więc muszą one mieć jakiś sens, że być może Niemcy przesadzają z tym gazowaniem Żydów, ale z drugiej strony to trzeba ich zrozumieć, jako że należy być tolerancyjnym wobec innych, nawet wtedy kiedy wydaje się nam, że ci inni postępują okrutnie i niemoralnie, na zasadzie, że każda kultura jest tak samo dobra jak każda inna i że nie można innym narzucać innym siłą swojej własnej kultury czy też moralności.

 42. Spróbujmy polegać na informacjach autorytetów takich jak Władysław Bartoszewski, który stwierdził, że czynnie Niemcom przeciwstawiało się ok. 3 (trzech) procent Polaków i to zakładając dużą tolerancję in plus. Reszta próbowała mniej lub bardziej haniebnie przeżyć i jak wiadomo dużo z tych osób chciało się wzbogacić na tragedii Żydów. Ot i cała prawda o postawach Polaków w czasie II wojny światowej. Ale mity o bohaterstwie są dla każdego narodu potrzebne, szczególnie jeśli pod te mity można się podłączyć, albo przynajmniej własnego dziadka z babcią. I potem powtarza się te kłamstwa z pokolenie na pokolenie.

 43. Witold
  25 kwietnia o godz. 14:53 34101
  Bartoszewski kolaborował z niemieckim okupantem w zamian za zwolnienie z Oświęcimia.
  Według Bartoszewskiego zwolnienie zawdzięcza przyjaciołom z Polskiego Czerwonego Krzyża oficjalnym powodem był zły stan zdrowia. Nieoficjalnie zwolnienie przypisywano stawiennictwu siostry Bartoszewskiego, która kolaborowała z Niemcami, nawet wyszła za mąż za SSmana. Jednak według relacji prof. Miry Modelskiej-Creech z Georgetown University w Waszyngtonie, pracownika administracji białego domu, istnieje świadek, który przeżył Oświęcim i twierdzi, że Bartoszewski był kolaborantem. Świadek opowiadał, że spotkał się z Bartoszewskim w Oświęcimiu, znał m.in., szczegóły na temat wykształcenia Bartoszewskiego. Twierdził, że za sprawą Bartoszewskiego i 14 innych donosicieli, którzy opuścili Oświęcim (notabene pociągiem pierwszej klasy) zlikwidowano 21 wysokich rangą Akowców. Ów świadek jest przekonany, że Bartoszewski był konfidentem.
  https://wzzw.wordpress.com/2013/09/16/%E2%98%9E-wladyslaw-bartoszewski-bartman-zyd-kolaborant-zdrajca-%E2%98%9A%E2%97%99%E2%97%99%E2%97%99%E2%97%99/

 44. axiom1
  25 kwietnia o godz. 14:13 34099

  Polaku, przekonałeś mnie: mój dziadek-niewolnik na przymusowych robotach był kolaborantem, nawet za darmo pracował dla Hitlera.

  Dlaczego jednak, Polaku, piszesz, że wyj…biesz własne dzieci? Nie panimaju ciebie.

 45. axiom1
  25 kwietnia o godz. 14:13 34099

  Tak, wygrzebałem wypowiedź SZEWACHA WEISSA, ale dlaczego uważasz, że to g…?

  A, epitet „zgnilizna”, jaki uprzejmie zastosowałeś, bardzo mi odpowiada, proszę o więcej, stać cię.

 46. Witold
  25 kwietnia o godz. 14:53 34101

  Haniebnie przeżyć? No, podbity, katowany, upodlony człowiek powinien sam sobie uciąć głowę. Ale powiedz, jak ma walczyć z okupantem człowiek-cywil, który nie ma broni? Co ma począć, gdy za każdego zabitego hitlerowca naziści zabijają 100 niewinnych Polaków? Naprawdę, zabiłbyś jednego gada hitlerowskiego, aby zginęło 100 niewinnych ludzi?

 47. Panowie….

  Kłania się instrukcja opracowana bodaj w latach 60′ na temat postępowania w przypadku porwania przez terrorystów.
  By dać sobie szansę przeżycia, należy albo uciekać, albo sie nie sprzeciwiać.

  Podbitych przez terrorystów było wiele krajów.
  Które miały najmniejsze straty?
  Polska, czy Czechy?
  Jugosławia czy Francja, Belgia, Dania?

  Teoretyzowanie na temat strategii zachowania życia można ciągnąć w nieskończoność. Tyle że teoria a praktyka to odmienne zjawiska.
  Instynkt przetrwania się liczy…..
  A nadzieja na przeżycie skłania większość ludzi do zachowań które są nieakceptowalne w normalnych okolicznościach.
  Kłania się Zimbardo- po raz kolejny…..

 48. wiesiek59
  25 kwietnia o godz. 16:23 34106

  Napisał lepszy gość (Witold 25 kwietnia o godz. 14:53 34101), że bezbronni i podbici Polacy próbowali mniej lub bardziej haniebnie przeżyć.

  Jak to mogło konkretnie wyglądać? Moja babcia została z dwojgiem dzieci, bo dziadek kolaborował jako niewolnik na przymusowych robotach i za darmo przez 6 lat pracował dla Hitlera.

  Haniebna próba przeżycia mojej babci polegała na tym, że z własnej woli i bez groźby kary (pobicie, wysiedlenie, obóz zagłady) oddawała kontyngent, a więc orała pole, kosiła zboże. Rocznie haniebnie oddawała hitlerowcom tonę zboża, świnię, cielę, kury, jaja. Oczywiście, utyła bardzo, tak dobrze jej się powodziło dzięki temu haniebnemu dobrowolnemu oddawaniu kontyngentu.

  W zamian w nagrodę hitlerowcy germanizowali jej dzieci, posyłając je do czteroletniej szkoły, tam dobrowolnie te dzieci próbowały haniebnie przeżyć, co dzień wołając hitlerowskie pozdrowienie.

  To są fakty, konkrety. Lepszy gość o nicku Witold ma rację, tak właśnie jak moja babcia haniebnie próbowało przeżyć 97 % Polaków, bo – jak pisze lepszy gość Witold – tylko 3 % Polaków czynie zbrojnie przeciwdziałało…

 49. takei-butei
  25 kwietnia o godz. 16:48 34107

  Wojna nie przerywa cyklu życiowego, o czym świadczą ostatnio naloty na wesela, pogrzeby, czy inne uroczystości….
  Ludzie nawet w makabrze uczestniczący, usiłują odnaleźć namiastkę normalności.

  Nasza makabreska trwała lat sześć zaledwie.
  Wojna w Afganistanie trwa lat 30. w Iraku 16…..
  Niektórzy przebywają w różnych obozach postawionych przez akcje humanitarne różnych krajów, lat 30- 50.
  Ich dzieci nie znają innego świata.

  Zawdzięczamy taką sytuację naszym demokratycznym, zachodnim sojusznikom, zresztą.
  Wojna to interes, bogactwa naturalne różnych krajów kuszą.

 50. Tak, tak, to prawdziwe realia. Polak zapierdalal i wspomagal hitlerowska maszyne wojnena w kazdy mozliwy sposob. Tak jak cala Europa z wyjatkiem Islandii.
  takei-butei
  25 kwietnia o godz. 16:48 34107

  Gdzie byly zwiazki zawodowe ? Umilowani zwiazkowi przywodcy, 21 postulatow, strajki generalne,……. Polacy rowniez wspomagali wermacht, ganatowa policje i gestapo gdzie az milion polskich szpiclow tyralo. I w pro-niemieckich bojowkach jak ak, nsz,…. Nic dziwnego ze te bojwki; ak i nsz nie przylaczyly sie do koalicji antyhitlerowskiej gdy zaistniala mozliwosc, wolaly sie rozwiazac. Ale nie dali rady, coz przyzwyczaili sis do mordowania polakow i jak wiemy nalogow nie jest latwo sie pozbyc. I usa wspomagaly i z szalencza determinacja, od 1922 i az do grudnia 1941.
  I pomimo tak znaczacej pomocy, Hitler przegral. To byl cud. Matka boska objawila sie pod Leningradem, Moskwa i Stalingradem. Bo jak innaczej ten cud wytlumaczyc ?

 51. Powtarzam: uchodźcy są potrzebni opozycji w jednym celu, aby ewentualnymi tego przedsięwzięcia reperkusjami obciążyć obecnie rządzących. W myśl starego hasła: im gorzej tym lepiej.

 52. axiom1
  25 kwietnia o godz. 18:09 34109

  Na szczęście, twoja rodzina nie kolaborowała z hitlerowcami.

  A, dziękuję ci za ożywione uświadomienie mnie. Do dziś współczułem swemu dziadkowi-niewolnikowi Hitlera. Współczułem innym ofiarom ludobójców spod znaku swastyki. Od dziś uważam, że ofiary same sobie winne.

 53. wiesiek59
  25 kwietnia o godz. 17:15 34108

  OK. Jednak nie mogę milczeć, gdy Polaków-ofiary ludobójców spod znaku swastyki tu na tym forum obwinia się, oskarża. Nawet gdyby 1000000 % Polaków kolaborowało z Hitlerem, to i tak nie zmieni to faktu, iż to ludobójcy Hitlera na nich napadli. Ofiara jest ofiarą a kat katem i nie wolno ich zrównywać.

 54. Higiena psychiczna czyli pauza od blogów jest silnie potrzebna !
  @ Axiom , piszesz z pasją , ale wpis o „beznadziejności” papieża Franciszka to tylko pasja dzika i niechęć .
  Zrobił wiele w tej machinie watykańskiej . Więcej niż ktokolwiek inny . Pokaż mi przy okazji szefa liczącej ponad miliard członków organizacji , który od tak .. ją rozwiązuje !
  Nie pal zioła pisząc , bo piszesz głupstwa !

  Przy okazji zapomnieliście Państwo ( lub Panowie – nie sprawdzałem ) o powodach dla których mamy ZALEW uchodźców , migrantów ( zwijcie jak chcecie ) .
  Otóż jest to polityka NATO ( głównie USA ) rozwalająca kolejne kraje muzułmańskie idące innym niż nakazano kursem . Ostatnio było spokojniej w Syrii , ale … Assad był podobno na tyle głupi , że wywinąwszy się dzięki Rosji w 2013 , która pomogła wywieźć broń chemiczną , od rozwalenia kraju przez „humanistyczny” Zachód …. teraz zaczyna od nowa . Wstyd doprawdy !
  Zasada CUI BONO nie istnieje ?

  A że kogoś od czasu do czasu u nas w Europie wysadzą ?
  Noż k….a ! Przecież nasi patrioci też wysadzali Niemców z rodzinami ku chwale ojczyzny . A przeklęci nawet ciężarne „komunistki ” , nauczycieli i geodetów !

  Przypominam , że pierwsze duże pieniądze za PRL zarabialiśmy ( i to w USD ) w Syrii , Iraku i Libii .
  Ale po upadku kontrimperium , czyli ZSRR zostało tylko prawdziwe imperium zła , a wspomniane kraje dzięki „humanizmowi” Zachodu już nie istnieją i sypią uchodźcami zamiast dolarami !
  Tyle.

 55. Przy okazji , widział kto jakiegoś „ciapatego” bombardującego ze swojej śmigłej maszyny nasze ukochane miasta w ukochanej kartoflandii , ojczyźnie Prezesa , Żaryna , Antoniego czy Ojca Kasjera ???

 56. momo1
  25 kwietnia o godz. 19:20 34113

  Nasi patrioci – piszesz – wysadzali Niemców z rodzinami… No, a przecież ci Niemcy tyle dobrego zrobili dla Polski, np. we wrześniu 1939 odbudowali Zamek Królewski, zbudowali mieszkania w Auschwitz…

  Szkoda, że Syryjczycy nie byli tak mądrzy, jak np. Arabia Saudyjska. W tejże Arabii totalny feudalizm i brak praw np. dla kobiet czy obcokrajowców, a jaki szacunek świata, jakie poważanie, jakie hołdy, nawet lewica chińska bije im pokłony. No, trzeba mieć olej w głowie, a nie siano.

  A, higiena psychiczna od blogów? Tu np. na blogu p. Makowskiego pełen mam relaks, mało kto tak zabawnie klęczy przed Propagandą jak p. Makowski, a poza tym na forum dużo nowego się dowiaduję, np. dziś się dowiedziałem, że mój dziadek-niewolnik w istocie przez 6 lat kolaborował z Hitlerem, pracując dlań za darmo.

 57. momo1
  25 kwietnia o godz. 19:35 34114

  No, wiesz, skoro sam minister rządu polskiego mówi, że Polska to
  Ch…, d… i kamieni kupa, co co mieliby bombardować?

  A, z jakiego to rządu ten minister od kupy kamieni? Wydaje mi się, że to pisiak, ale możliwe, że z PO, w końcu, czym obie te partie się różnią? Niczym.

 58. Tak, na marginesie……

  „Koalicja sępów” zużyła w ciągu ostatnich lat, na terenie kilkunastu krajów, amunicję precyzyjną w ilości 70 000 sztuk, do niszczenia „celów”…..
  Każda sztuka kosztowała od 20 000 do 1,5 miliona$.
  Jakie straty poboczne przy likwidacji tych „celów” w ilości setek tysięcy cywilów?

  Jest to jedna z przyczyn exodusu dziesiątek milionów ludzi.
  Europejski plon zamachów, to łącznie od Madrytu może z tysiąc osób.
  My eksterminujemy znacznie bardziej wydajnie, choć nieporównanie kosztowniej.

 59. W minionym roku kazdej godziny, w dzien i noc, siedem dni w tygodniu, amrykanscy bandyci zrzucali 3 bomby na kraje trzeciego siwata. Kazdej godziny trzy bomby przez caly rok. To wiecej niz mordercza obsesja to wiecej niz nalog.
  Stad biora sie uchodzcy. Europa jest tym pograzona. Europa za to placi. Placi strata rynkow zbytu w krajach dotknietych amerykanskim zdziczeniem, placi bezrobociem w Europie i placi za opieke nad uchodzcami.
  Zadziwia europejska biernosc. Nawet brak odwagi rozpoznania zjawiska. Coz, na czele komisji europejskiej stoii pijak wspomagany pezez dupka na czele rady europejskiej. Z ktorymi Franek przesciga sie nieudolnosci i braku przywodztwa.

 60. Archer
  Doigrałeś się na blogu red. Wosia…

 61. Wiesiek,
  Pamiętaj, że politykę prowadzą w kapitalizmie elity w swoim własnym, wąsko pojętym interesie, który z reguły jest niezgodny z interesem olbrzymiej większości ludności, a USA jest tak samo demokracją jak jest nią KRLD, a kapitalizm musi prowadzić wojny o rynki zbytu i dostęp do surowców, a więc generuje on zapotrzebowanie na broń i tym samym powoduje, że produkcja broni jest z reguły wysoce zyskowna. Inna sprawą jest zaś to, że producenci broni też mogą mieć w kapitalizmie rynkowym problemy z nadprodukcją, a radą na to jest na ogół eskalacja istniejących konfliktów albo też rozpoczynanie nowych, a w nagłych przypadkach także bezpośrednia pomoc rządu dla producentów broni, którzy wpadli w tarapaty, gdyż naprodukowali oni za dużo broni (np. broń przestarzałą albo za drogą, czyli taką na którą nie ma popytu) albo też zaciągnęli zbyt wysokie kredyty czy też zwyczajnie źle zarządzali firmą.

 62. Archerowi mowę odjęło…