Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

3.04.2017
poniedziałek

Jak dobrze, że już tylko święty

3 kwietnia 2017, poniedziałek,

1.

Wczoraj obchodziliśmy 12. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Uroczystości nawiązywały do słów papieża Polaka wygłoszonych w czasie trzeciej pielgrzymki do Polski w 1987 roku: „Jeśli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku”.

Były, rzecz jasna, warszawskie uroczystości. Były wspomnienia, które zalały media społecznościowe. Znów przywoływano myśli, słowa i gesty papieża Wojtyły. A więc znów pokazaliśmy, że potrafimy wspominać swoich ważnych rodaków. Sęk w tym, że wspomnienia i uroczystości, w których wspominamy ważne dla naszego życia osoby, to nasza specjalność. Niemal znak firmowy, który lubimy sprowadzać do celebry. Czy jednak o to chodzi w podejmowaniu dziedzictwa Jana Pawła II?

2.

Mam wrażenie, że dziękujemy Bogu, iż – jakkolwiek paradoksalnie to zabrzmi – Jan Paweł II jest już świętym. Kiedy żył, kiedy był papieżem, wciąż zerkał, co dzieje się na polskim i rodzimym kościelnym podwórku. To przecież głos papieża i jego słynne zdanie – od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej – przyczynił się do tego, że Polacy (mino głosu wielu polskich księży) opowiedzieli się za Unią, z której dziś chce nas wyprowadzić rząd PiS. To Jan Paweł II czuwał, by w Polsce nie dochodził do głosu tępy nacjonalizm i ksenofobia, które dziś z błogosławieństwem władzy pisowskiej podnoszą głowę.

Pisał: „Charakterystyczne dla nacjonalizmu jest bowiem to, że uznaje tylko dobro własnego narodu i tylko do niego dąży, nie licząc się z prawami innych. Patriotyzm natomiast, jako miłość ojczyzny, przyznaje wszystkim innym narodom takie samo prawo jak własnemu”. I dalej: „Polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie”.

Dziś, kiedy nie ma już Jana Pawła II, polscy biskupi i duża część wiernych pokazuje swoją prawdziwą twarz, staje się sobą, autentyczna: ci sami nacjonaliści, którzy nienawidzą uchodźców, którzy naśmiewają się z Franciszka, ba, życzą mu śmierci na forach internetowych, gdyż brata się z imigrantami, są dopieszczani przez polski rząd. I tolerowani przez wielu księży.

A więc: wielu duchownych i tzw. prawdziwych katolików cieszy się, że ma już tylko świętego Jana Pawła II. Świętego, którego rocznicę śmierci można celebrować wiedząc, że święty nic od nas już nie zażąda. Nie sprzeciwi się, gdy jego nauczanie jest wykorzystywane dla celów politycznych. W tym sensie los świętego Jana Pawła II, który został powierzony w nasze ręce, jest nie do pozazdroszczenia.

3.

I rzecz ostatnia. Zastanówmy się, co dziś powiedziałby papież Polak, widząc uchodźców, dzieci i kobiety, uciekające przed wojną i cierpieniem. Czy zachowałby się tak jak pisowscy politycy, na czele z prezydentem Dudą i premier Szydło, którzy gdy widzą Kościół, natychmiast klękają, ale zarazem mówią stanowczo: „Nie wpuścimy do Polski żadnego dziecka, które ucieka przed wojną. Żadnego uchodźcy, gdyż jest śmiertelnym zagrożeniem”.

A więc: czy Jan Paweł II powiedziałby, że w Polsce nie chce widzieć uchodźców? Czy jednak papież Polak powiedziałby to, co mówi dziś Franciszek: spotykając uchodźców, ludzi wykluczonych i poniżonych, spotykasz samego Chrystusa. Jasne, że św. Jan Paweł II apelowałby do polskiego rządu, by okazał solidarność z uchodźcami. Czy teraz rozumiecie, dlaczego tak wielu polityków prawicy cieszy się, że Jan Paweł II jest już „tylko świętym”? Że można jego osobę wspominać, ale nie trzeba się do jego nauczania stosować.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 119

Dodaj komentarz »
 1. „Zastanówmy się, co dziś powiedziałby papież Polak, widząc uchodźców, dzieci i kobiety, uciekające przed wojną i cierpieniem.”
  Tak. Zastanowmy sie co powiedzialby Jan Pawe II widzac niewinnych ludzi uciekajacych z supermarketu gdy jakis ‚uchodzca’ otwiera do nich ogien. Jakie bylyby slowa Papieza na widok ‚uchodzcy’ atakujacego niewinnych ludzi siekiera w pociagu albo wjezdzajacego ciezarowka w tlum.
  Bo gdy tuz przed swiatowymi dniami mlodziezy uchodzcy zamordowali we Francji katolickiego Ksiedza podrzynajac mu gardlo, to Papiez Franciszek otwarcie oswiadczyl, ze Europa jest w stanie wojny.
  No i tajemnica wielka jest co powiedzialby Papiez, Jan Pawel II „widząc uchodźców, dzieci i kobiety”, ktorzy/ktore wcale nie szukaja w Polsce azylu i chocby nawet lokalna spolecznosc podarowala im mieszkania to oni i tak w nocy dadza dyla do Niemiec. Jak ta uchodzcza rodzina w Sremie.
  Pewnie zdumialby sie Papiez wielce.

  „Czy zachowałby się tak jak pisowscy politycy, (…) mówią stanowczo: „Nie wpuścimy do Polski żadnego dziecka, które ucieka przed wojną. Żadnego uchodźcy, gdyż jest śmiertelnym zagrożeniem”.”
  Otoz nieprawda, bo do Polski w ciagu ostatnich paru lat ucieklo ponad milion Ukraincow. Jednym z podstawowych powodow jest, rzecz jasna, wojna. Nikt nam nie ponogl. Zadne Niemcy, zadna UE. Nie pozwolili rozpokowac u siebie tych ukrainskich uchodzcow.
  Skoro Niemcy sami zaprosili do siebie arabskich uchodzcow to niech ich teraz karmia, poja i wystawiaja sie pod lufy ich karabinow. O ile wiem, zaprosili ich z wlasnej nieprzymuszonej woli, nie konsultujac tego z nikim, a zwlaszcza z nami. Z jakiej racji mamy ponosic kostzy ich lekkomyslnosci? Zreszta uchodzcy pochodza z krajow, ktorych polityka zostala zdestabilizowana przez USA i panstwa zachodnioeuropejskie, glownie Francje ktora rozpoczela proces ‚wyzwalania’ polnocnej Afryki z krwawego dyktatu, inicjujac ‚rewolucje’ w Tunezji a potem bombardujac libijskie pola i instalacje naftowe. Niech wiec teraz USA i Francja wypija nawarzone przez siebie piwo i wezma na utrzymanie polowe Afryki i bliskowschodniej Azji. Bo zyskami z handlu ropa z pewnoscia sie z nami nie podziela.

 2. Arhcer na każdym blogu.

 3. „Wszystko się we mnie burzy i jeży, gdy Papież każe mi dostrzegać Chrystusa w ludziach podrzynających gardło staremu księdzu u ołtarza, dobrze ich przyjmować i okazywać miłość bliźniego. Słowa Franciszka rozczarowują mnie i irytują, zwykle prowokując raczej przekąs, niż zachwyt …”

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Archer
  A tak na serio – papież rzymski jest szefem (CEO) firmy „Kościół Rzymsko-katolicki ska z o.o.” i państwa Watykan. Ma on więc dbać i na ogół dba o interesy swojej firmy i swojego państwa. Stąd też Wojtyła dbał o te interesy, a że oznaczyło to, że należało w tym celu zniszczyć PRL, to tym gorzej dla Polski i Polaków. Stąd też ta kluczowa rola firmy „Kościół Rzymsko-katolicki ska z o.o.” i państwa Watykan w tym, co się działo w Polsce w latach 1980., czyli ten „festiwal” strajków i anarchia, mająca na celu sprowokowanie ówczesnej władzy do krwawego się z nią rozprawienia, a więc na danie pretekstu na zachodnią interwencję w wewnętrzne sprawy Polski. Co prawda nie od razu wszytko poszło po myśli Wojtyły, ale w końcu udało mu się rozwalić PRL i wprowadzić na nowo a do Polski kapitalizm kompradorski, czyniąc znów z Polski, jak przed wojną, kolonię Watykanu, Niemiec i Ameryki. Tobie, jako kompradorczykowi będącemu na służbie watykańskich pedofilii to wyraźnie odpowiada, ale mnie nie. Stąd też tak mnie nienawidzisz, za to że piszę prawdę o tym co się w Polsce dzieje.

 6. JP2, to symbol ciemnoty, zabobonu, zacofania i zdrady. To on siagnal czarne chmury nad Polske, przyczynil sie do zapasci ekonomicznej i cywilizacyjnej. Polska cofnela sie 300-500 lat do tylu do sredniowiecza.

 7. Panie Makowski, już nie da się pana czytać, przerwałem… Propaganda, propaganda, propaganda i tylko propaganda. Nic poza propagandą.

 8. Wczoraj pokazali w DTVPiS jak po mistrzowsku można manipulować wypowiedziami JPII dając w tle burzenie budynku kościoła we Francji i tańczących w środku ludzi, tęczową flagę, fragmenty czarnego procesu itd…
  Tego kraju nic ciekawego już nie czeka. Chce się rzygać.

 9. Kościół w Polsce zapomniał, albo nie chce pamiętać, co głosił JP II. Teraz hierarchowie polscy posłusznie wykonują polecenia z Torunia.

 10. azur
  3 kwietnia o godz. 14:26 33833
  Co glosil JP2 ? Ciemnogrod ! Doprowadzil do kolonizacji Polski przez Watykanska mafie. Najwieksza zbrodnia JP2 jest wprowadzenie religi do szkol. Juz przez 27 lat polskie dzieci sa tumanione, zastraszane, przygotowywane do poslusznestwa i dozywotniego wyzysku. Pozbawione zdolnosci konstruktywnego myslenia i tworzenia,.. polskie dzieci i pozniej dorosli skazani sa na niewolnictwo. Co widac na kazdym szczeblu. Watykan wychowuje polskie dzieci pod swoje wlasne potrzeby pasozytnictwa. Ale z otumanienia polakow korzystaja rowneiz miedzynarodowe korporacje, obce kraje i rzady, tajne sluzby oraz mafie przeroznych masci.
  W rezultacie Polska, caly kraj i polacy sa nieustannie dymani przez wszystkie mozliwe podmioty.

 11. Dlaczego zaczęli hodować daniele po śmierci JP2?Gdyby żył ,nie mielibyśmy tego szamba.Teraz jest niepotrzebny jak i Jego nauki ,i św Frańciszka nauki również, o miłości do zwierząt, o czym świadczy-strzelanie przez dzicz psiaczą, do nielotów bażantów, wypuszczanych z klatek,

 12. Czy mógłby pan podać jakieś konkretne przykłady tolerowania przez księży ludzi i postaw życzących na forach śmierci papieżowi Franciszkowi?

  W jakich rynsztokach pan zwykł bywać, że takie rzeczy widzi i czyta? Ja już dawno takiego rodzaju obrzydlistw nie widziałem, zwłaszcza po zaprzestaniu odwiedzania tutejszego „Bloga Ateistów”.

  Ale jak ktoś szuka to zawsze znajdzie. Dotyczy to też gówna.

 13. Hierarchowie polskiego kościoła nie słuchali swego zwierzchnika, Jana Pawła II. Tak, jak teraz nie słuchają papieża Franciszka. Bizancjum, tylko bizancjum

 14. Brak lustracji osłabia Kościół. Skuteczne są dwie metody zwalczanie lustracji, albo wściekły atak, albo milczenie. Kościół wybrał drugie rozwiązanie. Decyzja w sprawie lustracji kleru zapadła na posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski w 1990 roku. Wtedy większość biskupów uznała, że tematu współpracy księży z bezpieką w ogóle nie ma co badać. Dlatego gdy bomba wybuchła po 15 latach, byli bezradni

 15. Witold
  3 kwietnia o godz. 13:34 33832

  Ależ nieupoważnione czarnowidztwo! Polskę czeka bardzo wiele fascynujących rzeczy, np. potomkowie pana Makowskiego będą muezinami na Jasnej Górze. To tylko jedna z tysięcy możliwości, a każda wyjątkowo korzystna dla kraju i jego zacnych obywateli. No, chyba że ty, pan Makowski i inni jojczacze czarnowidzcy nie jesteście zacni. A, to przepraszam.

 16. Ciekawe, kto podłożył bombę w petersburskim metrze i czy aby na pewno nie był on na garnuszku CIA.

 17. @jakowalski
  Podejrzany na publikowanych zdjęciach – typowy Francuz lub Szwed. Czarny, z brodą, w arabskim nakryciu głowy

 18. Jacek z NH
  Pewnie jakiś kumpel Radka Sikorskiego, jeszcze z Afganistanu.

 19. Takei-butei 3 kwietnia o godz. 16:22 33839
  Meczet na Jasnej Górze? A czemu nie? Minaret już tam stoi, a sal do modlitw tam też nie brakuje. Trzeba tylko zorganizować przechowalnie butów i obmywalnie stóp i usunąć te wizerunki, w tym tzw. matki boskiej, niezgodne zresztą z Dekalogiem: „Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią” (Księga Wyjścia rozdział 20). Oraz zorganizować osobne wejścia i pomieszczenia dla kobiet.

 20. @jakowalski
  Po tym co przeczytales, nie chcesz juz pewnie podawac axioma do sadu i pozostaje Ci tylko ja.
  Przeceniasz role Watykanu i JPII w inicjacji przemian ustrojowych na przelomie lat ’80 i ’90. Pelna zgoda, ze Papiez byl sercem i dusza za obaleniem niewolniczego systemu komunistycznego ale na nic by sie to nie zdalo gdyby ZSRR po prostu nie zbankrutowal i nie zostal zazbrojony na smierc przez USA i Reagana. To Gorbaczow jako pierwszy wywiesil biala flage w 1985 w Genewie i zlozyl Reaganowi propozycje modyfikacji jaltanskiego porzadku. Na skutek przegranej zimnej wojny. Amerykanie powiedzieli ‚dobrze, ale pod pewnymi warunkami’. Jednym z nich bylo wycofanie sowieckiego imperium z Europy Wschodniej i przesuniecie kordonu politycznych wplywow na linie Curzona.

  Papiez nie plakal z tego powodu a nawet uzyl wszystkich swoich moralnych i politycznych wplywow aby Amerykanom pomoc. Inaczej tkwilbys, biedaku, dalej w Australii i wysylal paczki rodzinie w Polsce.

 21. Archer
  1. Wojtyła był sercem i duszą za wprowadzeniem (na powrót) do Polski niewolniczego w swej istocie kapitalizmu rynkowego, z jego zniewoleniem i upodleniem ludzi pracy. Ale on przecież był typowym watykańskim aparatczykiem, wyznawcą bożka Mamony. Nie wierzył on przecież w żydowskiego bożka Jehowę, czy też w jego równie żydowskiego bożka Jeszuę (Jezusa) i w żydowską przecież matkę tegoż ostatniego, jako że kiedy Wojtyła zachorował, to szukał on pomocy u lekarzy, a nie u Jehowy czy Jezusa. Był bowiem Wojtyła zwyczajnym watykańskim hipokrytą.
  2. Zgoda, to nie Watykan był tu kluczowy, a Waszyngton, ale rola Watykanu była w Polsce istotna, z względu na to, że żydowska religia w chrześcijańskim przebraniu (wersji „soft” dla gojów) zawładnęła, niestety, sercami Polaków i doprowadziła do upadku PRL-u, jedynej Polski, w której człowiek pracy żył jak człowiek, czyli bez feudalnego czy też ostatnio kapitalistycznego upodlenia.
  2. ZSRR został zaś zniszczony od środka, głównie przez Gorbaczowa i Jelcyna, którzy wyraźnie byli agentami CIA. Ale przecież taka zdrada na najwyższym szczeblu nie jest niczym nowym, jako iż przerabialiśmy to w Polsce nie raz – raz np. nasz król uciekł do Francji (Walezy, nie mylić z innym zdrajcą na na usługach Zachodu, czyli z „Walezą”, inaczej Wałęsą) a innym razem do Rosji (Poniatowski).
  3. Gdyby nawet ZSRR nie upadł, to i tak nie siedział bym w Australii, a raczej w Europie, tyle że zachodniej a może w RPA. Paczki do Polski wysyłałem zaś tylko w okresie „karnawału solidarnościowej orgii strajków”. Później już nie były one mojej rodzinie potrzebne.

 22. Jacek, NH
  3 kwietnia o godz. 15:49
  Boski jesteś Jacku. Tekst z „Wprost” aż z 4 lutego 2014 r.
  Vide: https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/434898/Brak-lustracji-oslabia-Kosciol.html
  Widzę, że red. Łazarewicz jest twoim ulubieńcem – nie pierwszy raz bowiem wklejasz na blogi „Polityki” fragmenty jego felietonów.

  Brrr!

 23. @archer:
  > Zastanowmy sie co powiedzialby Jan Pawe II widzac niewinnych ludzi uciekajacych z supermarketu gdy jakis ‚uchodzca’ otwiera do nich ogien.
  Zastanówmy się, co by powiedział Kara Mustafa widząc Marsjan lądujących w Elblągu; że zejdę na Twój poziom realizmu…

  > Bo gdy tuz przed swiatowymi dniami mlodziezy uchodzcy zamordowali we Francji katolickiego Ksiedza podrzynajac mu gardlo
  Gdy kierowca wjechał w tłum w Sopocie nikt nie mówił o wojnie Polaków z kierowcami…

  > bo do Polski w ciagu ostatnich paru lat ucieklo ponad milion Ukraincow. Jednym z podstawowych powodow jest, rzecz jasna, wojna.
  Większość Ukraińców to imigranci zarobkowi i przyjeżdżają z terenów dalekich od wojny w Donbasie. Tylko jednostki ubiegały się o status uchodźców. Jeśli chodzi o stosunek Polski do uchodźców ze Wschodu, to proponuję się przyjrzeć sytuacji Czeczenów.

  > Nie pozwolili rozpokowac u siebie tych ukrainskich uchodzcow.
  Polska jest w Schengen, co oznacza, że owi Ukraińcy z Polski mogą sobie jeździć po Europie. Że Polska jest dla nich dobrym przystankiem, to już inna sprawa (obstawiałbym raczej bliskość języka).

  > Francje ktora rozpoczela proces ‚wyzwalania’ polnocnej Afryki z krwawego dyktatu
  Francja się włączyła, gdy już wojna domowa trwała.

 24. jakowalski
  4 kwietnia o godz. 8:54 33843

  Toteż wszak przecież napisałem, że to optymistyczna wizja.

 25. Archer
  4 kwietnia o godz. 9:04 33844

  Dostrzegam powazne znieksztalcanie faktow i realiow.

  1) kto przegral i kto wygal zimna wojne ? To przeciez oczywiste. Polecam http://www.tradingeconomics.com i historie dlugow publicznych oraz handlowych USA i Rosji.
  Np ostatnie 17 lat.
  Dlup publiczny Rosji spadl ze 100% ich PKB w 1999 do 18% obecnie. Dlug publiczny USA wzrosl ze 55% ich PKB (2000) do 105% obecnie. (podobnie w wiekszosci rozbojniczych panstw zachodu)
  W dziedzinie dlugu handlowego, ani razy przez ostanie juz 40 lat USA nie mieli nadwyzki ani nawet balansu. Przez ostanie 17 lat USA notuje okolo $40 millardow strat miesiecznie. Co miesiac !!!

  Rosja natomiast zarabia, ma anadwyzki rzedu $15 mld co miesiac (srednia) przez ostatnie 17 lat.

  Nie rozumiem jak moglo dojsc do tak powaznego znieksztalcenia realow w twoim komentarzu.

  2) ZSRR nie zbankrutowal tylko sie rozpad. Do rozpadu doszlo gdy pijaczyna Jeltsyn postanowil wycofac Rosje z ZSRR. Przy buiernej postawie Gorbaczowa.

  3) W sprawie paczek, prawda jest taka, im wiecje czasu mija tej cudownej trasformacji tym wiecej paczek trzeba do rodziny w Polsce wysylac. To rowniez mozna sprawdzic po ilosci pieniedzy przyslylanych do Polski przez polskich emigrantow. To okolo 20-25 miliardow Euro rocznie.

 26. @jakowalski
  1. Hi hi…
  2. Nazwales mnie kiedys, Janie, czlowiekiem pracy. Pracowalem troche w PRLu i powiem Ci szczerze, ze takiego upodlenia czlowieka pracy jak wtedy. nie przezylem juz nigdy wiecej w kapitalistycznym swiecie.
  2. Henryk Walezy byl Francuzem
  3. No to przynajmniej szczerze. Pozostaje tylko pytanie dlaczego nie siedzialbys wtedy (gdyby ZSRR nie upadl) w najlepszym panstwie pod sloncem, czyli PRL, lecz jednak w tym kapitalistycznym zachodzie. Czyzby zarobki byly tam lepsze? A moze upodlenie mniejsze?

 27. @PAK4
  „Zastanówmy się, co by powiedział Kara Mustafa widząc Marsjan lądujących w Elblągu; że zejdę na Twój poziom realizmu…”
  Zastanow sie co bys powiedzial rodzinom pomordowanych przez nachodzcow niewinnych ludzi; ze zejde na Twoj poziom moralnosci…
  Bo w przeciwienstwie do terrorystycznych kul i bomb, ladujacych Marsjan mogles widziec tylko w pijanym widzie.

  „Gdy kierowca wjechał w tłum w Sopocie nikt nie mówił o wojnie Polaków z kierowcami…”
  Acha, juz wiem. Motywacje tego kierowcy byly stricte religijne…

  „Większość Ukraińców to imigranci zarobkowi (…)”
  To jest oczywiscie prawda. Ale i zdecydowana wiekszosc tzw ‚uchodzcow’ z bliskiego wschodu, polnocnej Afryki i Azji to rowniez emigracja zarobkowa.
  „(…) proponuję się przyjrzeć sytuacji Czeczenów”
  Tak. Proponuje sie przyjrzec sytuacji Czeczenow w Niemczech.

  „Polska jest w Schengen, co oznacza, że owi Ukraińcy z Polski mogą sobie jeździć po Europie.”
  Blad wynikajacy z ignorancji/niewiedzy…? Kraje starej unii odmowily rejestracji Ukraincow jako uchodzcow. Taki Ukrainiec moglby sobie co prawda przejechac granice polski – niemiecka ale w Niemczech przebywalby nielegalnie.

  „Francja się włączyła, gdy już wojna domowa trwała.”
  Bzdura! Jasminowe rewolucje zaczely sie w Tunezji. Emigracyjny tunezyjski rzad hodowany byl przez Francuzow i w odpowiednim momencie przerzucony do Tunisu wraz z pieniedzmi na bron. Dopiero wtedy wybuchla wojna domowa.

 28. „dziękujemy Bogu, iż Jan Paweł II jest już świętym” – napisał Pan Jarosław Makowski.

  Zagadka dla Gospodarza: Co powiedziałby Jezus z Nazaretu, gdyby ktoś nazywał Go świętym ?
  Podpowiedź można znaleźć w zacytowanych poniżej wersetach:

  „A pewien władca zapytał go, mówiąc: „Dobry Nauczycielu, co powinienem czynić, żeby odziedziczyć życie wieczne?” Jezus mu rzekł: „Dlaczego nazywasz mnie dobrym? Nikt nie jest dobry oprócz jednego, Boga” (Łukasza 18:18,19)

 29. Dezerter83 4 kwietnia o godz. 14:08 33852
  Święci, błogosławieni, anioły (a także i anioły „złe” czyli Diabły, ci „Panowie tego świata”) to jest wyraźna pozostałość po politeizmie, podobnie jak osoby boskie, mastka boska, syn boży etc. Jak słaby jest politeizm uczy nas najlepiej historia ze złotym cielcem. Po prostu zwyczajny człowiek nie jest w stanie pojąc idei boga bezosobowego i niematerialnego, a więc zawsze i wszędzie skłania się on ku politeizmowi. Nawet u mahometan mamy de facto kult Proroka (choćby się oni jak najbardziej zaklinali, to ten kult u nich de facto istnieje). Jest także w islamie kult tzw. świętego miejsca czyli Mekki, mimo ze Allach jest przecież wszędzie, a więc nie może go być więcej w Mekce. No, przynajmniej tak twierdzi ten, podobno także święty Koran, kolejna politeistyczna pozostałość w islamie. U Żydów jest jescze gorzej, jako że Jehowa nie jest u nich wcale ich jedynym bogiem. Poczytajcie Kabałę, np. Zohar a dowiecie się o innym żydowskim bożku, czyli Szechinie, istocie niezależnej od Jehowy (JHWH) i potężniejszej od niego, bowiem Jehowa jest, a właściwie musi być wszędzie, zaś Szechina jest bożkiem potężniejszym od Jehowy, gdyż jest ona tylko tam gdzie chce być, zaś Jahwe musi być wszędzie. Rabini tłumaczą więc Holokaust brakiem Szechiny, a nie Jehowy, np. w Birkenau, Treblince czy Majdanku.
  Szalom!

 30. Mr. Archer 4 kwietnia o godz. 13:51 3385
  1.Obiektywnie jesteś człowiekiem pracy albo lumpem, chyba ze już ukradłeś ten swój pierwszy milion, a to wtedy Cię przepraszam, Panie Prezesie.
  2. Tylko w PRL-u czułem, że mam jakieś prawa w miejscu pracy, że szef nie może mnie, ot tak sobie, wyrzucić z pracy z dnia na dzień na podstawie swojego „widzi mi się”.
  3. Henryk Walezy był królem polskim i jako taki powinien dbać o interesy Rzeczypospolitej. Jego historia dowodzi, ze Polską powinien rządzić Polak, a nie cudzoziemiec, np. zniemczony Kaszub Tusk albo Żydo-Chazar Kaczyński czy też Watykanka Szydło czy też inna Suchocka albo Kopaczowa.
  4. PRL objęty był gospodarczym embargiem przez tzw. Zachód, a więc jego sytuacja gospodarcza była trudna. Nie miałem zamiaru stać się członkiem nomenklatury czy też wojującym za pieniądze CIA opozycjonistą, a więc wybrałem emigrację zarobkową. Upodlenie pracownika najemnego jest na Zachodzie spore, nieporównywalnie większe niż w PRL-u, ale zarobki są też tam wyższe, jako że Zachód żyje z eksploatacji III świata, czyli swoich dawnych kolonii. A Polska, jak wiadomo, kolonii nie miała. Szlachta nią rządząca o to się postarała… 🙁

 31. Archer, piszesz bez sensu, widac ze nawachales sie jakiegos swinstwa ablo jest to efekt szkodliwego oddzialywania ze stony Kowalskiego.

  Tak sie upodlales w PRL ??? Bodz obiektywny. W PRL proletariat i ludzie pracy mieli wiecej praw pracowniczych i obywatelskich niz obecnie. To przeciez oczywiste. 2.5 miliona bezrobotnych, 5 milonow wyemigrowalo, 40% w wieku 18-34 marzy o emigracji,…. Chlopie wylej sobie na glowe kubel zimnej gnojowki.

  A jak znany pomocnik elektryka sie upodlal. Jak jebal i przekazywal panstwu na utrzymanie, 8 dzieci i jaki byl niezadowolony. Gdzie w jakim kraju,.. gdzie jest taki raj w ktorym bylo by to mozliwe ?

 32. @axiom
  Upodlenie w PRLu nie polegalo na braku jakichs tam praw pracowniczych tylko na wszechobecnej i wszechmocnej partyjnej nomenklaturze, ktora wg. wlasnego widzimisie potrafila te prawa olac dokladnie tak jak konstytucyjne gwarantowana wolnosc slowa, o ktorej przestrzeganiu najlepiej mogles sie przekonac malujac na plocie haslo ‚precz z komuna’.
  Juz zapomniales obrastajaca w tluszcz kompradorska ‚nowa klase’, budujaca sobie jedna dacze za druga, odkladajaca ‚zaskorniaki’ na szwajcarskich kontach i pilnujaca zeby im sie niewolnicy nie rozbiegli po Europie i swiecie przez ostre limitowanie ‚przepustek na wolnosc’ czyli paszportow?
  Moj ojciec byl zwyklym fizycznym robociajem. Klasa robotnicza – jak powiedzialby Marx a za nim kowalski. Jego kumpel ze zmiany mial rodzine w Szwecji. Jakos uniknal represji z tego powodu a gdy nadeszly gierkowskie czasy to przyslali mu zaproszenie. Aby dostac paszport musial 3 razy meldowac sie na sbecji i podpisywac jakies zobowiazania ze wroci. Caly proces trwal pol roku. A gdy juz wyjechal na 2 tygodnie, to przez ten czas jego zona i dzieci nie mogli nawet przekroczyc granicy z Czechoslowacja.
  Wyobraz sobie, ze stoisz przed takim niedouczonym bucem z SB. Na scianie portrety Marxa, Engelsa i Lenina. Kanalia przed ktora siedisz wie tylko jedno: ze on tu jest panem na wlosciach i moze zrobic z toba wszystko. A twoim zadaniem jest zlozyc odpowiednio gruba koperte i wycalowac go po rekach aby z kolei on zlozyl podpis na pozwoleniu wydania paszportu.
  Czasem mysle, ze juz lepszy jest gestapowiec, ktory po prostu strzela w leb.
  Upadlanie niewolnikow, zwanych dla niepoznaki ‚klasa robotnicza’ bylo stalym elementem tamtejszego systemu. A prawa? Mogly sobie istniec. Nikomu nie przeszkadzaly. Mozna sobie nawet bylo w dniu wyborow pojsc do lokalu, za parawan a nawet skreslic… tylko jakims trafem zawsze wybierani byli ci, ‚kogo trzeba’. A gdy juz raz zrobiono 1989 wybory uczciwe w 35 procentach i narod wysiekal komunistow z wszystkich mozliwych list, to oberubek, naczelna kanalia, niejaki kiszczak zagrozil, ze on te wybory uniewazni. On jeden mial wieksza wladze niz pozostale 30 mln. uprawnionych do glosowania. Jezeli nie jest to, twoim zdaniem, dowod skrajnej pogardy i upodlenia calego narodu, to chyba nie mamy o czym gadac.

 33. Archer
  Opisujesz sytuacje jak z lat stalinizmu, a więc nie jesteś tu wiarygodny.
  Za Gierka każdy, poza kryminalistami dostawał paszport.
  Dziś zaś wielu polskich robotników żałuje, że skreślali komunistów, skreślając tym samym swoje miejsca pracy i przyszłość swoją i swoich dzieci.

 34. Archer
  ” Upodlenie w PRLu nie polegalo na braku jakichs tam praw pracowniczych tylko na wszechobecnej i wszechmocnej partyjnej nomenklaturze,… ”

  I tak jest obecnie, jest nawet gorzej bo kazda z partii ma swa nomenklature i zawlaszczaja kraj gdzie sie tylko da. Nawet na etacie sprzataczki w gminnej bibliotece na Podlasiu gdzie w czasach donkowej dyktatury wyrzucono normalna polke i zastapiono czlonkiem rodziny posla donkowej partii.

  Co do reszty nie piszesz obiektywnie. O paszport bylo trudno piszesz ? A gdy paszporty byly to nie bylo wiz. Czy o wizy tez chcesz winic towarzyszy ? Pamietam koniec lat 1970, jeden na stu dostawal wize USA. Czterech na stu dostawalo wize brytyjska. Czyli co,… to oni zachod nie umozliwiali polakom pordoze. I ciagle tak jest. Wizy do USA ciagle obowiazuja i z tego co slychac wiekszosc jest odrzucana.

  A czy kiedykolwiek zastanawiales sie jaka wolnosci cieszyli sie obywatele zachodu ? Np brytyjczycy mieli zakazane podroze do Europy wschodniej. Nie formalnie ale praktycznie. Po powrocie byli przesluchiwani tygodniami. Obywatele US moga zostac skazani na wiezienie za wizyte na Kubie i dalej tak jest jezeli pojada do np Iranu.

  Dzis w USA za same rozmowy np z rosjanami obywatele sa scigani i naganiani. A nie ma formalnych zakazow.

  Na SB sie skarzysz,,,, i nie wiesz ze dzis jest to samo pod inna nazwa. Pod innymi nazwami bo takich agencji jest 13. Placisz na nie i nawet nie wiesz co robia.

  Na wybory sie skarzysz, tak wybory w PRL byly farsa i dzis taka sama farsa obowiazuje. Rozszerzanan na wiecej partii zabetonowanych w systemie. Nie wybierasz nikogo.

  Kiszczak byl dyktatorem, lo bosze !!! A czym jest obecnie dyktator zwycieskiej w wyborach partii. Kim byl Donek, kim jest Kaczynski ???.

  Na portety nie mogles sie wyrzygac ,…. bosze co za meki,…. wspolczuje, ale sprawdz jak jest dzisiej, wyrzygaj sie na jeden ze stu tysiecy pomnikow JP2 lub jakze swietego, gdzie tam jeszcz bardziej swietego L Kaczynskiego.

  Po 1989 Polska pod dyktando zachodu sie ‚otworzyla’ i zostala wyjebana na wszystkie mozliwe sposoby. Powstaly mechanizmy systematycznego okradania Polski ze wszystkiego co ma lub moze miec jakakolwiek wartosc. Polski narod zostal przeksztalcony w stada pacholkow i parobkow dla panow na zachodzie.
  W PRL 100% wszystkich obeikow, ziemi, lasow i przmyslu bylo polskie. Ile jest dzisiej ?

  I na tym wlasnie polegala ‚opresja’ w PRL. Polak nie mogl sluzyc swemu panu na zachodzie. Zrozumiale byly to meki nieslychane.

  Dzis 55-65% zarobkow oddajesz dla rezimu w postaci roznego rodzaju podatkow. Praca stracila sens.

 35. „Po 1989 Polska pod dyktando zachodu sie ‚otworzyla’ i zostala wyjebana na wszystkie mozliwe sposoby. Powstaly mechanizmy systematycznego okradania Polski ze wszystkiego co ma lub moze miec jakakolwiek wartosc. Polski narod zostal przeksztalcony w stada pacholkow i parobkow dla panow na zachodzie.” axiom1

  10/10 ,w tej sprawie podaję Ci grabę, jak to się w moich stronach naszego rozkradanego kraju, mówi.

 36. Optymatyk
  4 kwietnia o godz. 21:07 33859
  Niestety, ale tu axiom ma rację…

 37. @axiom
  Sprawa wiz to cos innego bo jest to sytuacja miedza wyjezdzajacym a obcym panstwem, ktore ma niekiedy prawo tego wyjezdzajacego nie wpuscic. Tak to wlasnie wygladalo z USA, bo niemal kazdy wyjezdzajacy na wize turystyczna Polak pracowal tam nielegalnie. Nie chcialem poruszac sprawy wiz bo jest to w tym przypadku zagadnienie drugorzedne. W czerwonych latach wystarczylo przekroczyc NRF-nowska granice (chocby zielona), zglosic sie z paszportem na pierwszy posterunek polizei i poprosic o azyl. Wiza nie byla potrzebna. A nawet gdy ktos ja tam juz mial to wciaz mogl rzobic to samo. W ten sposob uciekla z Polski cala masa ludzi. Szacuje sie ze miedzy 1945 a 1989 z PRL u ucieklo cos 1.3 miliona nie liczac wyhandlowanych przez Niemcow za gierkowe pozyczki Slazakow, Pomorzan, czy naturalne ruchy ludnosci np. przez malzenstwa.
  Niemozliwosc uzyskania wizy boli jednak troche mniej niz fakt, ze swoj wlasny, okupowany, rzadzony przez kompradorska swolocz kraj odmawia posiadania paszportu.
  Porownywanie dzisiejszej RP do czasow komunistycznych jest dla mnie bezzasadne z tego wlasnie jednego powodu, ze dzisiaj kazdy moze miec paszport. Niech sobie wladze (PO, PiS czy inna cholera) robia co chca ale jak mi sie nie podoba to w kazdej chwili moge pokazac im gruby palec, powiedziec gdzie mnie moga calowac i wyjechac gdzie pieprz rosnie. I nikt mnie nie zatrzyma. Nazywaj to sobie jak chcesz ale to juz nie jest niewola. Dlatego wszystkie Kaczynskie cza ‚donki’, mimo tego co wyrabiaja, stoja u mnie cale pietra wyzej niz Gomulki, Gierki czy Jaruzelskie.

  Bedac za granica poznalem sporo Amerykanow i Brytyjczykow, ktorzy odwiedzili kraje bloku wschodniego w czerwonych latach. Nikt ich nie przesluchiwal, scigal ani naganial.

  „Po 1989 (…) Powstaly mechanizmy systematycznego okradania Polski ze wszystkiego co ma lub moze miec jakakolwiek wartosc.”
  Blad. Takie mechanizmy istnialy zawsze. W latach komuny rowniez. Bylismy systematycznie przez ruskiego okupanta okradani.
  „W PRL 100% wszystkich obeikow, ziemi, lasow i przmyslu bylo polskie.”
  Nieprawda. Bylo ruskie.
  „Polak nie mogl sluzyc swemu panu na zachodzie. Zrozumiale byly to meki nieslychane.”
  Jezeli bardziej odpowiada Ci sluzba panom na wschodzie to ja Ci oczywiscie nie moge tego zabronic.
  „Dzis 55-65% zarobkow oddajesz dla rezimu w postaci roznego rodzaju podatkow. Praca stracila sens.”
  Acha. Wiec w czerwonych latach, gdy oddawalem 95%, praca miala gleboki sens prawda? Duzo sie od Ciebie ucze axiomie1.

 38. Archer
  Po prostu lzesz, nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia (napisania). Juz nie bede nawet czytal.

 39. Archer
  1. Aby Polak z PRL-u mógł przekroczyć granicę ówczesnych Niemiec Zachodnich, to musiał on mieć wizę. Bez wizy można było wówczas jechać do Szwecji i Finlandii, ale tam to odsyłali takich „azylantów” do PRL-u. Pozostawała tylko Austria i Berlin Zachodni, ale tam też zachęcano Polaków, aby nie starali się oni azyl a tylko aby wracali do Polski. Twierdzili oni, że przedłużenie pobytu zagranicą jest w Polsce tylko wykroczeniem administracyjnym, coś jak nieprawidłowe zaparkowanie samochodu, a nie jak np. w Rumunii przestępstwem kryminalnym, a więc jeżeli Polak nie dostał w ówczesnym RFN azylu, to go odsyłali do Polski.
  2. Poza tym, to granica wschodnia RFN była tak dokładnie strzeżona, że nawet mysz się tam ze wschodu nie mogła żywa przemknąć. Jak widzę, nie masz pojęcia, o realiach z tamtych czasów…
  3. Dziś każdy może w Polsce dostać paszport, gdyż nie ma w niej pracy i rząd jako jedyne lekarstwo na bezrobocie używa emigrację zarobkową, mimo że w ten sposób Polska traci swój ludzki kapitał. Ale Polską rządzą dziś przecież zachodni bankierzy. Polska jest obecnie tylko de jure demokracją parlamentarną, ale de facto jest ona plutokracją, czyli dyktaturą kapitału, na dodatek obcego. W kapitalizmie parlament jest przecież tylko atrapą, a nie realnie funkcjonującym organem prawodawczym, jako że prawo uchwalane jest w plutokracji, którą Polska i cały Zachód jest przecież obecnie, w zaciszu gabinetów prezesów największych banków (w przypadku Polski są to obecnie banki zachodnie), a tylko formalnie legalizowane jest to później przez tylko nominalnie już dziś polski parlament.
  4. Nie było też żadnej radzieckiej okupacji. Np. te statki na eksport do ZSRR, na których podobno traciliśmy. Po raz chyba setny wyjaśniam, że dostawaliśmy za te statki ceny niższe niż rynkowe, ale w zamian otrzymywaliśmy z ZSRR ropę, gaz, rudę żelaza etc. za ceny znacznie niższe niż rynkowe.
  5. W PRL-u za podatki miałeś zapewniona przyszłość, w tym pracę, dach nad głową, edukację, leczenie, wczasy etc. Dziś za podatek nic nie masz. Płacisz PIT, VAT, akcyzy etc. w tym za benzynę, a za autostradę musisz płacić osobno…
  6. I jak to było z tą emigracją PRL-u? Niedawno pisałeś że przed rokiem 1989 z Polski wyjechać mogli tylko członkowie tzw. nomenklatury. Znaczy się, że wyemigrowało wówczas dobrze ponad milion członków PZPR, a i tak była ona wciąż u władzy i miała miliony członków. Czyżby do nomenklatury w PRL-u należała większość Polaków?

 40. @jakowalski
  „Opisujesz sytuacje jak z lat stalinizmu, a więc nie jesteś tu wiarygodny.”
  Sa takie chwile, Janie, ze wycalowalbym Cie w to 70-letnie pyszczysko. Oczywiscie masz tu racje. Lata stalinowskie trwaly w PRLu w zasadzie do jego konca a nawet pare lat dluzej.
  Opisana sytuacja miala miejsce w latach gierkowskich a scisle w 1978.
  Moznaby tylko dyskutowac, czy byly to rzeczywiscie pelnokrwiste stalinowskie metody bo do roku 1956 za posiadanie rodziny za granica (ta imperialistyczna granica oczywiscie, Zwiezek Radziecki sie nie liczyl) mozna bylo w skrajnym wypadku zarobic kulke miedzy oczy, no ale to pietno jakichs kontaktow z zachodnim, zgnilym, kapitalistycznym swiatem zawsze pozostawalo.

 41. @axiom

  Akurat cofnięcie się Polska zawdzięcza komuchom i PRL.

 42. @axiom

  Bzdury wypisujesz… Doprawdy, te oszałamiające 2 godz. tygodniowo religii są w stanie niechybnie człowieka „zindoktrynować” do skończenia przez niego gimnazjum… Zwłaszcza, że najczęściej odrabia się tam lekcje, gada między sobą, albo ogląda filmy.

  I pomyśl choć przez chwilę – jeśli demokratyczną większość, wręcz przytłaczającą, stanowią w kraju katolicy, tudzież osoby chcące posyłać swoje dzieci na lekcje religii, to dlaczego tej WIĘKSZOŚCI ma się kazać chodzić na nią do kościołów, a nie zapewniać ją w placówkach oświatowych, gdzie dzieci są na co dzień? Przecież przymusu nie ma – mniejszość może nie posyłać swych dzieci na religię. Dlaczego większość ma dostosowywać się do mniejszości, a nie na odwrót? Absurd…

 43. @jakkowalski

  Ale głupoty wypisujesz, komuszku… Żył jak człowiek?! Z władzą LUDOWĄ, która kazała do LUDU strzelać?! Czy może z „zarobkami” takimi, że aby sobie kupić porządną kurtkę, to trzeba było odłożyć ze 3 wypłaty?! Skończ z bredniami, czerwonko…

 44. @jakowalski
  „Aby Polak z PRL-u mógł przekroczyć granicę ówczesnych Niemiec Zachodnich, to musiał on mieć wizę.”
  No i oczywiscie paszport.

  „Bez wizy można było wówczas jechać do Szwecji i Finlandii, ale tam to odsyłali takich „azylantów” do PRL-u.”
  Niekoniecznie. Czesc rzadu Mikolajczyka wydostala sie spod komunistycznego noza przez Szwecje. No ale piszemy o czasach gierkowskich. Aby pojechac do Szwecji czy Finlandii wciaz potrzebny byl paszport.

  „Pozostawała tylko Austria i Berlin (…) a więc jeżeli Polak nie dostał w ówczesnym RFN azylu, to go odsyłali do Polski.”
  Niezupelnie. W latach gierkowskich istotnie zachecano do powrotu ale nie odsylano sila. Od 13 grudnia 1981 do polowy lat ’80 przyznawano z marszu azyl kazdemu, kto tylko o to poprosil.

  „Poza tym, to granica wschodnia RFN była tak dokładnie strzeżona, że nawet mysz się tam ze wschodu nie mogła żywa przemknąć. Jak widzę, nie masz pojęcia, o realiach z tamtych czasów…”
  Istotnie, byla strzezona, ale przez naszego okupanta, ktory zadbal o drut kolczasty, szeroki pas zaoranej ziemi i montowal automaty samostrzelajace. A skoro juz o tym mowa to granica miedzy PRL a ZSRR rowniez byla skrupulatnie pilnowana przy pomocy bardzo podobnego drutu kolczastego. Tylko pas zaoranej ziemi byl wezszy. Pewnie dlatego, ze w PRL panowal taki dobrobyt, ze cisnienie na ucieczke do ZSRR bylo mniejsze.

  „Nie było też żadnej radzieckiej okupacji. Np. te statki na eksport do ZSRR, na których podobno traciliśmy. Po raz chyba setny wyjaśniam, że dostawaliśmy za te statki ceny niższe niż rynkowe, ale w zamian otrzymywaliśmy z ZSRR ropę, gaz, rudę żelaza etc. za ceny znacznie niższe niż rynkowe.”
  Tak tak. My dawalismy im statki a oni za to zabierali jeszcze zboze i lokomotywy. Pelna zgoda ze po cenie sporo nizszej niz rynkowa.
  Zastanow sie, Janie, jaki sens mialaby okupacja, gdyby kolonia nie byla eksploatowana? Przeciez po to wlasnie podbija sie swiat: aby go doic. Tak robili Anglicy, Francuzi, Hiszpanie… i tak robil ZSRR. Takie proste.

  W PRL-u za podatki miałeś zapewniona przyszłość, w tym
  „pracę,”
  Za glodowa stawke wyliczona z Ksiezyca w jakims czerwonym ministerstwie
  „dach nad głową”
  Na ogol niskiej jakosci klitki, nierzadko z wychodkiem na podworku
  „edukację”
  Tutaj zgoda z malym uzupelnieniem: edukacje rwzem z kursami marksizmu leninizmu.
  „leczenie”
  Niskiej jakosci w warunkach uragajacych zachodnim standardom. Oczywiscie wykluczam tu kliniki rzadowe i resortowe. Leczyli Ci kiedys, Janie, kanal zeba bez znieczulenia?
  „wczasy”
  Tylko krajowe.
  No i oczywiscie nie bylo to wszystko za darmo bo nie ma darmowych obiadkow. Ostatni raz kaszka manna spadala za darmo z nieba 4000 lat temu na pustyni. Innymi slowy ‘klasa robotnicza’ slono placila za wszystkie te dobrodziejstwa i niejedna czerwona kanalia dobrze sie na tym ustawila.

  „I jak to było z tą emigracją PRL-u? Niedawno pisałeś że przed rokiem 1989 z Polski wyjechać mogli tylko członkowie tzw. nomenklatury.”
  Czlonkowie nomenklatury mogli sobie ‘wyjezdzac’. Sam to napisales. Ja natomiast napisalem, ze te 1.3 miliona ucieklo.
  Przytaczam sentencje jeszcze raz:
  Szacuje sie ze miedzy 1945 a 1989 z PRL u ucieklo cos 1.3 miliona nie liczac wyhandlowanych przez Niemcow za gierkowe pozyczki Slazakow, Pomorzan, czy naturalne ruchy ludnosci np. przez malzenstwa.

 45. Archer
  Nie masz żadnych dowodów na to co tu wypisujesz, a na dodatek wstydzisz się tego, co tu wypisujesz, jako że podpisujesz się pseudonimem, ukrywając dokładnie swą tożsamość z tzw. realu. Nawet ten zakłamany, reżymowy IPN nie wypisuje aż takich kłamstw jak ty.

 46. Sylabariusz
  Zamknij się PEDOFILU! Poza tym, to każda władza strzela do ludu, jeżeli czuje się przez ten lud zagrożona. Zobacz ilu protestujących robotników i chłopów zamordowała przedwojenna polska policja państwowa.
  Poza tym, to nie pisz bzdur, PEDOFILU, jako że dziś zarabiamy REALNIE tyle samo co za Gierka.
  Demokracja NIE jest zaś dyktaturą większości, a szkoły państwowe nie są po to, aby ogłupiać uczniów religijną propagandą.
  Obecne cywilizacyjne cofnięcie się Polska zawdzięcza zaś KK i agentom CIA takim jak np. Wałęsa, Kuroń, Michnik czy też Macierewicz albo Kaczyńscy.

 47. Archer 5 kwietnia o godz. 12:55 33868
  1. Mikołajczyk był agentem zachodniego wywiadu (najprawdopodobniej MI5), a wiec zachodni wywiad wywiózł tego zdrajcę z Polski w dyplomatycznej przesyłce.
  2. Nie jest też prawdą, że od 13 grudnia 1981 do polowy lat 1980. przyznawano z marszu azyl każdemu, kto tylko o to poprosił. Wiem to, gdyż mieszkałem wtedy w RFN, w Kolonii. Aby nie być wrócony do Polski, musiałem wyjechać z Europy. Na to mi Niemcy łaskawie pozwolili.
  3. Te zasieki były bardzo na rękę Zachodowi, stad też tolerował on je i pomagał w ich budowie i utrzymaniu.
  4. Ile razy mam ci tłumaczyć, że za tanie statki dostawaliśmy tanią ropę naftową? A dziś polskich stoczni już nie ma, ale są za to bezrobotni stoczniowcy. Nie było tez okupacji Polski w latach 1945-1989. Ale jest ona dziś znów, jako że jesteśmy znów kolonią Zachodu.
  6. W PRLu nie było nędzy. A dziś nawet w relatywnie jak na Polskę zamożnej Warszawie tysiące ludzi żyje ze śmietników i mieszka na ulicy albo w szałasach.
  7. Jakość leczenia w czasach PRL-u była lepsza niż dziś. Oczywiście, trzeba uwzględnić postęp medycyny od tego czasu. Dentyści w państwowych klinkach PRL-owskich zawsze stosowali znieczulenie. Na wczasy zagraniczne jeździłem już jako student.
  8. Jak mogli uciec, skoro sam napisałeś, że granica była strzeżona, że był na niej drut kolczasty, szeroki pas zaoranej ziemi i automaty samostrzelające i że paszportów nikomu nie dawano poza dyplomatami, politykami z PZPR, ZSL i SD oraz agentami SB i wywiadu wojskowego?

 48. @Kowalski

  „Zamknij się PEDOFILU!”.

  Nie pozwalajcie sobie, tawarisz. Swoją drogą, jestem bardzo ciekaw jak zawiłe drogi Twojego geniuszu doprowadziły Cię do tak błyskotliwej tezy na mój temat…

  „Poza tym, to każda władza strzela do ludu, jeżeli czuje się przez ten lud zagrożona. Zobacz ilu protestujących robotników i chłopów zamordowała przedwojenna polska policja państwowa.”

  Oh, niewykluczone, ale chyba przyznasz, że szczególnie KURIOZALNIE i wyjątkowo BEZCZELNIE, BEZWSTYDNIE, i jako szczyty HIPOKRYZJI, wygląda to wówczas, kiedy dana władza wprost KAŻE nazywać SIEBIE władzą „LUDOWĄ”, a w istocie z „LUDEM” ma tyle samo wspólnego, co krowa z baletem. I jeszcze jedno – skala, brateńku. Skala inna!

  „Poza tym, to nie pisz bzdur, PEDOFILU, jako że dziś zarabiamy REALNIE tyle samo co za Gierka.”

  Stek bzdur to Ty wypisujesz, nie ja… Dla Twojej wiadomości, okres komuszy w Polsce to nie tylko Twój ukochany Gierek, ale jeszcze przed nim i po nim. Obecnie porządną kurtkę można kupić już za ok. 500 zł (w porywach), a to jest jakaś tam część, często niewielka, jednej (!) obecnej wypłaty. Za komuny, żeby kupić kurtkę, trzeba było odłożyć ze 3 wypłaty w całości! Chyba, że miało się legitkę, albo kogoś z legitką. Wtedy inne kalosze, bo wszyscy byli co prawda „równi”, ale były też świnie „równiejsze spośród równych”. Paniał?

  „Demokracja NIE jest zaś dyktaturą większości, a szkoły państwowe nie są po to, aby ogłupiać uczniów religijną propagandą”.

  Sięgnij Ty, drogi tawarisz, do słownika języka polskiego (może w ramach przypomnienia?) i sprawdź sobie definicję terminu „dyktatura”. Mnie się bowiem widzi, że jest to forma sprawowania władzy ABSOLUTNEJ, najczęściej przez jednostkę (dyktatora), bądź ew. zawężoną grupę. Gdzie masz do czynienia z wpływem absolutnej władzy w przypadku religii w szkołach? Jest obowiązek uczestniczenia w tych zajęciach? Nie! To, o czym piszesz, to dyktatura mniejszości właśnie. Dlaczego WIĘKSZOŚCI ma się nie zapewnić możliwości realizowania jej potrzeb w ramach zajęć na terenie placówki oświatowej, tylko wysyłać ją gdzieś tam poza? To chyba mniejszość powinna dostosowywać się do większości. Poczytaj sobie chociażby Nietzschego – taki niepopularny w kręgach socjalistycznych myśliciel. 🙂

  „Obecne cywilizacyjne cofnięcie się Polska zawdzięcza zaś KK i agentom CIA takim jak np. Wałęsa, Kuroń, Michnik czy też Macierewicz albo Kaczyńscy.”

  Bzdura. Cywilizacyjne i gospodarcze (głównie) cofnięcie, Polska zawdzięcza czasom komuszej, czerwonej, odrażającej okupacji i zdradzieckiej kolaboracji. To, że teraz jakkolwiek gdziekolwiek doganiamy w jakiejś znikomej części Zachód, to właśnie zasługa oddziaływania Jana Pawła, ludzi dawnej „Solidarności” (Gwiazda, Walentynowicz), czy Reagana, na nazwisko którego radzieccy marszałkowie robili w pory. Popatrz sobie, dyletancie drogi, na obecne Niemcy i obecną Polskę. Gdzie są teraz? Komu to zawdzięczamy, tawarisz?

 49. @kowalski

  Ooo mieszkałeś w RFN, to pewnie masz dobre porównanie z poziomem życia…

  Pytanie mam – skoro ten Zachód taki zgniły, niedobry, to dlaczego siedziałeś tam, a nie np. u Mateczki Rasiji?

 50. @kowalski

  Bardzo łatwo jest wychwalać pod niebiosa komunę i polskich kolaborantów, kiedy wygodnie siedziało się na zasobnym i cieplutkim Zachodzie, oraz nigdy nie posmakowało się komuszej gumy, czy smrodu komuszej suki… Albo nie straciło się brata, ojca, czy syna od komuszej kulki…

  Kończ te swoje wybitnie żałosne peany i oszczędź sobie i nam wstydu…

 51. Sylabariusz
  5 kwietnia o godz. 12:19 33866

  Jezeli ludzie chca by ich dzieci byly tumaninie religia, oglupiane i zastraszane, przygotowywane do posluszenstwa i dozywotniego wyzysku to niech sami organizuja lekcje religi dla swych dzieci i na swoj wlasny koszt.

  System edukacji panstwa ma obowizek edukowac na potrzeby kraju a nie na potrzeby watykanskiej mafii i co haniebne na koszt podatnika.

  Te dwie godziny w tygodniu reprezetuja wiecej godzin religi niz fizyki i matematyki razem wzietych. Od podstawoeki po mature.

  Rezultatem jest ze polacy staja sie i juz za pozbawini zdolnosci tworczych. Bo religia zabija normalne procesy myslowe, procesy tworcze mozgow.

  Co widac. Rok 2015, ilosc patentow na milion mieszkancow,..Polska 2.5.
  Niemcy 250, Japonia 500, Korea Pld 400, Izrael 395, Szwajcaria 300, Francja Brytania po 100, Dania 80, USA 450.
  Bez zdolnosci tworczych polacy moga byc tylko niewolnikami, parobkami, tania sila robocza podatna na wyzysk. Jak murzyni w koloniach. Tam tez religia sie wykazala.

 52. Sylabariusz 5 kwietnia o godz. 14:07 33872
  1. Mam dowody na to, że jesteś pedofilem, gwałcącym kilkunastoletnich chłopców w ubikacjach. Kilkunastoletnich, to znaczy 11-12 letnich, gdyż akurat tacy akurat ciebie „kręcą” – ani młodsi, ani też starsi.
  2. Przedwojenna władza też uważała, że była przez lud wybrana i że lud ona reprezentuje. Tak jak i obecna. A przedwojenna policja ma na sumieniu znacznie więcej ofiar niż MO z ZOMO razem wzięte, a poza tym, to MO i ZOMO strzelało tylko wtedy, jeżeli warchoły udające robotników chciały oddać Polskę w ręce zachodniego kapitału.
  3. Dziś większość Polaków ma mniej niż 500 zł do dyspozycji na miesiąc, po opłaceniu czynszu, prądu, gazu, wody,i żywności etc.
  4. Dyktatura jest dyktatem, czyli nieliczeniem się z opinią inaczej myślących. Nie ważne, czy jest ona dyktaturą mniejszości czy też większości. Poza tym, to choć religia nie jest formalnie obowiązkowa, to uczniowie na nią nie uczęszczający są stygmatyzowani czyli dyskryminowani, szczególnie na wsi i w małych miastach, a to jest niezgodne z prawem. Wniosek – obecna Polska NIE jest państwem prawa. Poza tym, religii jest wiele i nie widzę powodu, dla której tylko jedna, na dodatek obca nam Polakom, czyli rzymska z żydowskimi korzeniami miała by być uczona w szkołach państwowych. Mniejszość nie musi się zaś stosować do poglądów większości, jako że to ogranicza jej prawa. Jeszcze raz powtarzam, że demokracja nie polega na dyktaturze większości oraz że wolność do wierzeń religijnych nie może oznaczać de facto przymusu do uczestnictwa w obrządkach religijnych, w tym w nauce religii. Jeżeli chcesz mieszkać w państwie kościelnym, to się przenieś do Watykanu albo przejdź na islam i wyjedź do Arabii Saudyjskiej. Według CIA to jest bogatszy kraj niż Polska.
  6. Wojtyła, ten agent CIA na tzw. stolicy Piotrowej, wraz z jego cywilnymi i kościelnymi wspólnikami cofnął cywilizacyjnie Polskę o jakieś 100 lat.
  5. Reagan zrujnował Amerykę, a więc nie rozmieszaj mnie. Przed Reaganem USA były największą gospodarką świata, a od jego rządów od tzw. reaganomiki, zaczął się zjazd USA w dól i obecna dominacja gospodarcza Chin. Trump chciałby coś zrobić, aby podnieść Amerykę z tego upadku, ale na to jest za późno i ma on związane ręce.
  7. Znam lepiej angielski i niemiecki niż rosyjski. Poza tym, to ZSRR nie przyjmował wówczas imigrantów z Polski. Obawiał „solidarnościowej” zarazy i zresztą słusznie.
  8. Akurat wrogom Polski, czyli warchołom z KOR-u czy Solidarności, to się należała nie tylko guma, ale także reedukacyjny obóz pracy. Władza Ludowa była zbyt delikatna, a więc przegrała ona z bezwzględnymi zdrajcami Polski będącymi na garnuszku CIA, z tymi Wojtyłami, Wałęsami, Kuroniami czy też Michnikami i mamy więc jak mamy – ogromne bezrobocie, biedę a nawet i nędzę, masową ucieczkę Polaków z Polski i zapaść cywilizacyjną w Polsce. 🙁

 53. Sylabariusz
  Ciebie Sylabariusz, Kowalskiego i 99.99% polakow w Polsce mozna co najmniej oskarzyc o bierna pedofilie ekonomiczna. Bo na podbudowie otumanienia, strachu i glupoty milczaco akceptujecie systematyczne zadluzanie kraju na konto polskich dzieci i nawet pokolen jeszcze nie urodzonych. Milczaco tolerujucie systematyczne lajdactwo rzadu, systematyczne zadluzanie kraju.
  Np w obecnym roku, deficyt budzetu 60 mld zl bedzie pokryty z pozyczek ktore polskie umeczone dzieci beda za was lajdacy splacac. Bo was nie stac na zajcie stanowiska.
  NIE kurwa !!! ja nie bede sie lajdaczyl na konto dzieci, oto moje 230 zl dodatkowego podatku na zbalansowanie budzetu i dodatkowe 200 zl na zmniejszenie juz istniejacego dlugu. Alternatywnie mogli byscie sie domagac kwalifikacji od rzadu aby Polska miala strategie i plan rozwoju, ponad partyjny i ponad kadencyjny. Wtedy nie bylo by deficytow. Aly wy nawet nie rozumiecie ze rzad powinien miec kwalifikacje.
  Nie stac was szmaciarze na zycie na wlasny rachunek ale zachlystujecie sie cudami transformacji. Tolerujacie glupte rzadow i szczerzycie swe podle nienawistne kly i na komune i na Rosje i pasozytujecie na wlasnych dzieciach. Niedosc ze milczaco pozwoliliscie na ekonomiczne wyjebanie swych wlasnych dzieci to jeszcze chcecie dla nich stworzyc wojenke. To wasz dorobek ostanich 27 lat. Kurwa, nie mam na to nawet bluzgow !!!.
  Ale jest jeszcze gorzej. Bo dzieci otumanione religia z waszym co najmniej milczacym przyzwoleniem jezeli nie zostana pozabijane na wojence, beda sie nadawac tylko na parobkow w sluzbie dla zagranicznych panow jako tania sila robocza ktora ciagle jeszcze bedzie musiala konkurowac z calym swiatem. I sami pozbawieni emerytur pozdychacie co bedzie naturalna konsekwencja waszego lajdactwa.

 54. axiom1
  5 kwietnia o godz. 16:41 33877

  No, zgoda, ja jestem bydlę i tuman z tego 99, 99 %, ale czemu nie protestują oświeceni i inteligentni: p. Makowski, Michnik, Passent, Hartman, Janda, Wałęsa, Olbrychski…

 55. Axiom,
  Gdzie ja się zachłystuję tymi cudami transformacji?

 56. Axiom
  Kto to napisał, jak nie ja: „warchołom z KOR-u czy Solidarności, to się należała nie tylko guma, ale także reedukacyjny obóz pracy. Władza Ludowa była zbyt delikatna, a więc przegrała ona z bezwzględnymi zdrajcami Polski będącymi na garnuszku CIA, z tymi Wojtyłami, Wałęsami, Kuroniami czy też Michnikami i mamy więc jak mamy – ogromne bezrobocie, biedę a nawet i nędzę, masową ucieczkę Polaków z Polski i zapaść cywilizacyjną w Polsce”?

 57. @kowalski

  1. W takim razie je przedstaw, tawarisz. Jestem niezmiernie ciekaw, co masz do powiedzenia w tej kwestii… 🙂

  2. Nie obchodzi mnie, co uważała przedwojenna władza. Interesuje mnie to, że przedwojenna władza OFICJALNIE, FORMALNIE nie kazała siebie nazywać LUDOWĄ i nie wpisywała tego nigdzie do oficjalnych aktów prawnych wdrapując się tym samym na szczyty hipokryzji. O skali mordów przedwojennej władzy bredzisz, gdyż ta komusza, oficjalna i nieoficjalna (niewyjaśnione sprawy morderstw księży i nie tylko), jest znaaaacznie większa.

  3. No pewnie, bo za komuszej, kolaboranckiej władzy to nie trzeba było jeść, ogrzewać chałup, a chodziło się nago. :DDDDDD

  Poza tym, kto Ci zabrania obecnie mieć więcej? Wtedy ZABRANIANO, bo nie pozwalano się solidnie wyedukować, jeśli nie miałeś pleców, albo gotówki. Jak miałeś same piątki i chciałeś pójść do dobrej szkoły średniej, to musiałeś albo mieć znajomości, albo dać w łapę.

  4. Tutaj nie mamy do czynienia z „nieliczeniem się” z opinią mniejszości, gdyż mniejszość NIE jest do niczego zmuszana. Nie widzę zaś związku między jakąś wyimaginowaną stygmatyzacją (żyjesz chyba faktycznie co najmniej 20 lat do tyłu), a zasadnością nauki religii na terenie placówek oświatowych zgodnie z zapotrzebowaniem większości, do której mniejszość ma się dostosować. Powód, dla którego ta jedna religia jest nauczana to przytłaczająca liczebność katolików, osób identyfikujących się z tym oglądem świata wśród obywateli Polski. Jeżeli Ty chcesz mieszkać w państwie socjalistycznym, to przenieś się do raju na ziemi na Kubę, albo do Korei Północnej, bądź też do ukochanej Mateczki Rassiji, bo tam komunizm wciąż żywy.

  5. Za Reagana Ameryka najbardziej kwitła i dzięki niemu kwitnie do dziś. Chiny jeszcze bardzo długo nie będą dominować, o ile kiedyś w ogóle… Nawet jeśli za jakiś czas, Chiny wyprzedzą USA pod względem wielkości PKB, to jeszcze i tak długo poczekamy na chińską dominację na polu gospodarki nad Ameryką. 🙂

  O sile gospodarki decyduje nie tylko jej wielkość, ale też podstawy strukturalne. Tymczasem chińska prowincja jeszcze dłuuuugo będzie biedna i zacofana, a spektakularny rozwój infrastruktury jest ograniczony przede wszystkim do dużych aglomeracji. Tempo wzrostu gospodarczego Chin już słabnie i spadnie jeszcze bardziej, gdy ten kraj nadrobi część dystansu, jaki dzieli go od Zachodu. Standard życia w USA będzie dużo wyższy niż w Chinach co najmniej przez dziesięciolecia.

  W dodatku ogromną siłą gospodarki Ameryki jest jej zróżnicowanie. O ile np. byt Rosji jest ściśle uzależniony od cen surowców, a sukces Chin jest związany bezpośrednio z produkcją przemysłową, o tyle USA mają rozwinięte prawie wszystkie sektory: usługi, nowoczesne technologie, handel, energetykę, ochronę zdrowia, rolnictwo i finanse.

  6. Bredzisz. Polska była cofnięta przez komunistów i to dzięki nim zawdzięczasz obecny stan. Pozostawili kraj w fatalnej kondycji gospodarczej i cywilizacyjnej. Spójrz, tawarisz, jak wyglądają obecnie Niemcy, jak wyglądało RFN, a jak Polska. Widzisz różnicę?

  7. Co z tego, że znasz lepiej jakiś język? Jakbyś wiedział, co to HONOR, i ów HONOR posiadał, miał szacunek do samego siebie, to w poszanowaniu własnych ideałów w życiu nie zdecydowałbyś się na życie i żywienie się na zgniłym Zachodzie. Widać jest z Ciebie zwykły hipokryta, co zasadniczo nie dziwi, zważywszy na wyznawane poglądy…

  8. Bezwzględnymi zdrajcami Polski, komuszku, to byli ruscy kolaboranci, którzy sprzedali własną ojczyznę komuszej, czerwonej, sowieckiej zarazie. Za ruble, za korzyści, za własną ciepłą wodę w kranie. Tutaj tylko wojskowa kara wchodzi w grę, a nie żadna guma. A biedę i zapaść cywilizacyjną, to miałeś za komuny, gdzie nie było ani swobodnego, nieocenzurowanego dostępu do światowej literatury, czy kina.

 58. @axiom

  „Jezeli ludzie chca by ich dzieci byly tumaninie religia, oglupiane i zastraszane, przygotowywane do posluszenstwa i dozywotniego wyzysku to niech sami organizuja lekcje religi dla swych dzieci i na swoj wlasny koszt”.

  A na czyj niby to jest głównie koszt, jak nie na ich? Przecież jest to finansowane w przytłaczającej większości z ich podatków.

  „System edukacji panstwa ma obowizek edukowac na potrzeby kraju a nie na potrzeby watykanskiej mafii i co haniebne na koszt podatnika”.

  Właśnie, właśnie, na koszt podatnika, a podatnik ten to, w przytłaczającej większości, zwolennik takiego akurat modelu. A system edukacji państwa może ma obowiązek edukować na potrzeby kraju, ale w komuszych Chinach, gdzie sposób myślenia jest następujący: najpierw państwo, potem ja.

  „Te dwie godziny w tygodniu reprezetuja wiecej godzin religi niz fizyki i matematyki razem wzietych. Od podstawoeki po mature”.

  Bzdura. Chyba rachować zapomniałeś. I po jaką maturę? Czyżbyś zapomniał również i o tym, że w szkołach średnich uczą się już najczęściej dorośli ludzie, którzy sami o sobie decydują?

  „Rezultatem jest ze polacy staja sie i juz za pozbawini zdolnosci tworczych. Bo religia zabija normalne procesy myslowe, procesy tworcze mozgow”.

  Puknij się solidnie w tę imitację czaszki…

  Poza tym, jaka religia? Ta, na której w większości „twórczo” myśli się nad pracą domową? Nie ośmieszaj się…

  „Co widac. Rok 2015, ilosc patentow na milion mieszkancow,..Polska 2.5.
  Niemcy 250, Japonia 500, Korea Pld 400, Izrael 395, Szwajcaria 300, Francja Brytania po 100, Dania 80, USA 450.
  Bez zdolnosci tworczych polacy moga byc tylko niewolnikami, parobkami, tania sila robocza podatna na wyzysk. Jak murzyni w koloniach. Tam tez religia sie wykazala.”

  I Ty naprawdę jesteś do tego stopnia zaślepiony i głupi, by uważać, że za taki stan rzeczy odpowiada wyłącznie, albo nawet w największym stopniu nauka religii w szkołach? :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

  Posłuchaj, choćbyś wyeliminował całkowicie religię ze szkół i na to miejsce dał z 10X tyle fizyki i matematyki, niż obecnie, to przy obecnym systemie oświaty to i tak niczego by nie zmieniło! Dlaczego? Bo problem jest znacznie głębszy i dotyczy podejścia do nauczania w ogólności. W USA dzieci uczy się kreatywnego myślenia i innowacyjnego podchodzenia do różnorakich programów. Dlatego mają najwięcej patentów. A w Polsce wciąż uczy się tylko wkuwania i pod testy…

 59. @axiom

  „Milczaco tolerujucie systematyczne lajdactwo rzadu, systematyczne zadluzanie kraju.”

  Coś na potwierdzenie tych słów? Czy ja się, dyletancie, w ogóle wypowiadałem w tym temacie? Masz jakieś omamy? Może powinieneś zdiagnozować się pod kątem padaczki skroniowej?

  „ale zachlystujecie sie cudami transformacji”.

  Kolejne rojenia? Gdzie niby się czymkolwiek „zachłystuję”?

  „Tolerujacie glupte rzadow i szczerzycie swe podle nienawistne kly i na komune i na Rosje”.

  Korekta, dyletancie. NIE toleruję głupoty rządów i m.in. dlatego „szczerzę kły”, zdecydowanie i zasłużenie, na komunę i na ZSRS/Rosję.

  ” Niedosc ze milczaco pozwoliliscie na ekonomiczne wyjebanie swych wlasnych dzieci to jeszcze chcecie dla nich stworzyc wojenke. To wasz dorobek ostanich 27 lat”.

  Ależ proszę! Zaprezentuj swój, lepszy! Śmiało! Może ten „gierkowski” dorobek? Tam nie było żadnego j*ania nikogo.

 60. Sylabariusz
  5 kwietnia o godz. 19:39
  „W USA dzieci uczy się kreatywnego myślenia i innowacyjnego podchodzenia do różnorakich programów”.

  Ważne jest nie tylko to, czego się uczy dzieci, ale też to, czego się nie uczy.

  W USA Sąd Najwyższy powziął w roku 1948 następującą decyzję w sprawie religii w szkołach: „Pierwsza Poprawka do Konstytucji opiera się na założeniu, że religia i rząd będą mogły najlepiej osiągać swoje wzniosłe cele, gdy żadne z nich nie będzie wkraczać w cudzą sferę działania. (…) Pierwsza Poprawka ustawiła między kościołem a państwem ścianę, która musi pozostać wysoka i nieprzebyta”

  Łatwo obliczyć, ile lat jesteśmy za „murzynami”.

 61. dezerter83 5 kwietnia o godz. 20:36 33884
  A tu pełna zgoda!

 62. Sylabariusz 5 kwietnia o godz. 19:44 33883
  Zachwycasz się klerkalnymi rządami od Mazowieckiego do Szydłowej.

 63. Sylabariusz 5 kwietnia o godz. 19:39 33882
  Widzisz, w Chinach liczy się przede wszystkim interes społeczny, stąd też Chiny są od lat największą gospodarką świata i dominują one już dziś nad światem. A klerykalna, rządzona przez post-solidarnościowych warchołów Polska stacza się na dół. Religia w szkołach państwowych oznacza przecież otępianie uczniów, którym w XXI wieku, w samym środku Europy, wbija się do głów przesądy, gusła i inne zabobony starożytnych Żydów.
  Poza tym, to edukacja w USA leży i to od lat, a sukcesy naukowe to państwo zawdzięcza tylko i wyłącznie importowi uczonych z zagranicy.

 64. Sylabariusz 5 kwietnia o godz. 19:00 33881
  1. To jest tzw. tajemnica poliszynela. Poza tym, to przedstaw jakikolwiek dowód na to, że nie jesteś pedofilem.
  2. Ciekawe, ilu według ciebie robotników zabiła władza tzw. komunistyczna. Polecam ci to:
  prlplus.wordpress.com/zbrodnie-przedwojennej-polski
  3. W czasach PRLu to wszystko było za pół darmo. Płaca netto była taka sama jak brutto. Nie było podatku od dochodów z pracy.
  4. Mniejszość jest dyskryminowana, jako że polska szkoła oficjalnie indoktrynuje religijnie, a kto nie chce się tej indoktrynacji poddać, ten jest dyskryminowany i stygmatyzowany. Jeszcze raz przypominam, że demokracja nie jest dyktaturą większości i że religia rzymskokatolicka jest religią żydowską, obcą nam Europejczykom. W Rosji natomiast de facto religią państwową jest prawosławie, a więc trafiłeś kulą w płot.
  5. Od czasów Reagana Ameryka pogrąża się coraz bardziej w kryzysie. Dzięki temu kryzysowi Trump został prezydentem, ale nawet on już nie wyciągnie USA z tego bagna, w które wpakował je Reagan. Chiny zaś od dawna mają wyższe PKB niż USA: Chiny 23,066,062 mln dolarów a USA tylko 19,377,145 mln dolarów USA (Wikipedia). I nie rozmieszaj mnie – USA mają dziś już tylko przemysł zbrojeniowy, zaś energetyka, ochrona zdrowia, rolnictwo i finanse tam od dawna leżą. Dług Ameryki to jest dziś już niewyobrażalne 18.96 trylionów dolarów, 104% PKB USA. Trylion w USA to jest zaś 10 z 12 zerami.
  6. To, że Niemcy po zjednoczeniu się cofają, spowodowało, że dystans między nimi a Polską zmniejszył się, ale głównie dlatego, że Niemcy Zachodnie do dziś nie mogą przełknąć Niemiec Wschodnich.
  7. Już ci tłumaczyłem, że emigracja z Polski do ZSRR nie była możliwa w roku 1981. I jak śmiesz, pedofilu, mówić o honorze?
  8. To właśnie za czasów PRL-u polska kultura kwitła, a dziś, ona więdnie, gdyż jesteśmy znów kolonią Watykanu. Ale takim agentom Watykanu to odpowiada, gdyż ich pedofilia jest obecnie bezkarna, natomiast w czasach PRL-u, to tacy pedofile jak ty byli ścigani przez władze. Stąd też ta twoja nienawiść do PRL-u, który ci nie pozwalał bezkarnie gwałcić chłopców w ubikacjach. 🙁

 65. @dezerter83

  „Ważne jest nie tylko to, czego się uczy dzieci, ale też to, czego się nie uczy”.

  Ja zwracam uwagę na istotę problemu, a ty mi prezentujesz poboczne wątki. Ogólna tendencja w USA jest taka, jak ją opisałem: tam dzieci zachęca się do osobistego namysłu nad podaną treścią, rozbudza się ich kreatywne myślenie, stawia wobec konkretnych wyzwań myślowych, problemowych etc. W Polsce uczy się tylko wkuwania pod testy. To jest sedno, a nie ustawy nt. religii w szkole. Powtarzam raz jeszcze, że gdyby to prawo obowiązywało, ale bez tej otoczki, którą zarysowałem wyżej, to nic by to nie zmieniło. Dociera?

 66. @kowalski

  „Zachwycasz się klerkalnymi rządami od Mazowieckiego do Szydłowej”.

  Konkret, konkret, tawarisz. Gdzie konkretnie? Mógłbyś wskazać? Byłbym rad niezmiernie, tawarisz…

 67. @kowalski

  „Widzisz, w Chinach liczy się przede wszystkim interes społeczny, stąd też Chiny są od lat największą gospodarką świata i dominują one już dziś nad światem”.

  Widzę, że są u ciebie problemy z rozumnym odbiorem treści pisanej. Powtórzę wręcz raz jeszcze. Chiny NIE dominują i jeszcze baaaardzo długo NIE będą dominować, o ile w ogóle kiedyś do tego dojdzie. O sile gospodarki decyduje nie tylko jej wielkość, ale też podstawy strukturalne. Tymczasem chińska prowincja jeszcze dłuuuugo będzie biedna i zacofana, a spektakularny rozwój infrastruktury jest ograniczony przede wszystkim do dużych aglomeracji. Tempo wzrostu gospodarczego Chin już słabnie i spadnie jeszcze bardziej, gdy ten kraj nadrobi część dystansu, jaki dzieli go od Zachodu. Standard życia w USA będzie dużo wyższy niż w Chinach co najmniej przez dziesięciolecia.
  W dodatku ogromną siłą gospodarki Ameryki jest jej zróżnicowanie. O ile np. byt Rosji jest ściśle uzależniony od cen surowców, a sukces Chin jest związany bezpośrednio z produkcją przemysłową, o tyle USA mają rozwinięte prawie wszystkie sektory: usługi, nowoczesne technologie, handel, energetykę, ochronę zdrowia, rolnictwo i finanse.

  Przeczytaj to sobie jeszcze z kilkadziesiąt razy, to może za którymś załapie…

  „Religia w szkołach państwowych oznacza przecież otępianie uczniów, którym w XXI wieku, w samym środku Europy, wbija się do głów przesądy, gusła i inne zabobony starożytnych Żydów”.

  Religia w szkołach państwowych najczęściej oznacza namysł nad treścią, czyli np. nad odrabianą właśnie w tym czasie pracą domową. Czy ma to jakikolwiek związek z „otępianiem”? Poza tym ty i bez nauki religii odznaczasz się dość znacznym dyletanctwem. I jak to wyjaśnić? 😀

  „Poza tym, to edukacja w USA leży i to od lat, a sukcesy naukowe to państwo zawdzięcza tylko i wyłącznie importowi uczonych z zagranicy.”

  Po 1 – bzdura. Amerykańscy, biali (!) uczniowie, w testach międzynarodowych wypadają na poziomie najlepszych Koreańczyków, czy Japończyków. Większość patentów udaje się wypracować również ludziom od lat żyjącym w Ameryce, rodowitym Amerykanom.

  Po 2 – taki drenaż mózgów też potrzeba umieć robić i świadczy to o tym, że „główka pracuje”. Dzięki temu Ameryka ma dziś najlepsze na świecie uczelnie, a Polska, Rasija, czy Chiny mają wielkie G. (no może poza Chińczykami, choć nie przodują).

 68. @kowalski

  1. To było poważnie, czy na żarty? Poważnie? To dobrze, bo żartów to ja takich nie lubię… Ponadto, dyletancie, ciężar dowodzenia leży po stronie tego, kto daną tezę wysuwa. Tego też cię nie nauczono?

  2. Oooo policz sobie. Z rachowaniem też masz problemy? Zacznij od czasów stalinowskich, później przejdź do ’56, następnie Wybrzeże, Wujek i inne takie ekscesy. Coś tawarisz kojarzy?

  PS. Z tym, co mi polecasz, to wiesz gdzie mogę się udać, tawarisz? Do toalety. Dziękuję.

  3. W PRL nic nie było za pół darmo, bo swoją drogą, też niczego właściwie nie było. Pisałem ci już, ile trzeba było dać za kurtkę? Czytać cię w tym PRL-u nauczyli, czy nie bardzo? Chyba nieszczególnie…

  4. Przez kogo jest dyskryminowany i gdzie? Kolejne rojenia? Zdiagnozuj się pod kątem padaczki skroniowej, dobrze ci radzę… Mniejszość nie jest dyskryminowana, gdyż nie jest do niczego zmuszana. Zapotrzebowanie większości jest realizowane, a mniejszość ma się podporządkować. Takie są zasady. Poczytaj naprawdę tego Nietzschego… O Rosji nie pisałem w kontekście obowiązującej tam religii, ale wciąż obecnego żywo socjalizmu, komunizmu. Warunki wprost idealne dla ciebie, zwolennika państwa socjalistycznego. Inne takie raje na ziemi to Kuba, Chiny, czy Korea Płn. Dlaczego się nie wybierasz? Dlaczego, hipokryto, wybrałeś zgniły Zachód? Dlaczego w ogóle uczyłeś się zgniłego języka, biglowania zachodniego? Czy nie powinieneś tego czasu poświęcić na zgłębianie BLIŻSZEGO NAM, SŁOWIANOM, WSCHODNIM EUROPEJCZYKOM, języka rosyjskiego?!!!!!

  5. Ameryka czasów Reagana, to Ameryka czasów świetności i od niego ten okres postępuje. Gdybyś nie wiedział, to Trump wprost nawiązywał i nawiązuje do Reagana, w sposób bardzo wyraźny, choćby przez swoje wyborcze hasło. Wikipedia to żadne źródło. Wiem, że masz wyraźne trudności w czytaniu ze zrozumieniem, więc jeszcze raz pomogę: „Nawet jeśli za jakiś czas, Chiny wyprzedzą USA pod względem wielkości PKB, to jeszcze i tak długo poczekamy na chińską dominację na polu gospodarki nad Ameryką”. Paniał? Amerykański dług?! Nie rozśmieszaj mnie… :DDD Wiesz w ogóle, w jakiej walucie jest ten ich „dług”? :DDDD

  6. Co wskazuje na to, by Niemcy się „cofały” po zjednoczeniu? Zresztą, nawet jeśli. Pytam krótko: gdzie poziom życia był wyższy – w Polsce, czy w RFN? W RFN, czy w NRD? Krótka piłka, dyletancie, króciutka…

  7. Nie interesuje mnie, co było możliwe, a co nie. Przecież, jak twierdzisz, za PRL i w Polsce było cudownie – wysokie pensje, wszystko mogłeś za to kupić (bo chyba wszystko było w sklepach, nie? :D), nikt nikogo nie bił, nie zabijał, władza po głowie głaskała. Raj na ziemi. Po co było w ogóle wyjeżdżać? Zresztą, gdybyś miał honor, to nawet jakby w Polsce było wtedy baaardzo źle, to byś hipokryto zęby ścisnął i wytrzymał, a nie na zgniły Zachód uciekał, jak szczur!! I to o zdrajcach mówisz?? A o czymś takim jak zdrada własnych ideałów, jak zeszmacenie, słyszałeś? :DD

  8. Wskaż przykłady tej światłej kultury…

  PS. Pamiętaj, że nie jesteś bezkarny. Nie zapominaj o tym, dobrze ci to radzę…

 69. Sylabariusz
  5 kwietnia o godz. 22:27

  Nie rozumiesz podstawowej kwestii. W krajach, w których władzę sprawuje kler do spółki ze sponsorującymi ich politykami – Polska jest tego klasycznym przykładem – nigdy nie nastąpi żaden istotny postęp w dziedzinie edukacji.

  Odkąd Jezuici w XVI wieku roztoczyli nadzór nad szkolnictwem, aby móc oddziaływać na sposób myślenia ludności, propaganda katolicka skutecznie stara się zaszczepić w umysłach wszystkich ludzi przekonanie, jakoby interesy Watykanu były tożsame z interesami Polski. Inaczej mówiąc, że kościół katolicki działa na rzecz dobra kraju, w którym współpracuje z władzą.

  To największe oszustwo jakie łykają Polacy. Watykan zawsze był pasożytem. Nic nie dawał społeczeństwu, tylko je wykorzystywał do własnych brudnych interesów.

  Większość cywilizowanych krajów przestała już dawno finansować tych nierobów, od zawsze żyjących w luksusach na koszt państwa.
  W Polsce nie ma polityków, którzy mieliby odwagę chociażby o tym pomyśleć. A nawet gdyby tacy się znaleźli – obywatele tego kraju nie będą zainteresowani ich poparciem, ponieważ od wolności od tego pasożyta bardziej interesuje ich kupno nowego telewizora lub samochodu.

 70. „NIE toleruję głupoty rządów i m.in. dlatego „szczerzę kły”, zdecydowanie i zasłużenie, na komunę i na ZSRS/Rosję.” Sylabariusz

  Nie dość ,że straciłeś rozum to jeszcze prosisz się o utratę „kłów”. I komu potrzebny bezzębny głupek?

 71. @dezerter

  To Ty, najwyraźniej, czegoś tutaj nie rozumiesz. Pisałem, bardzo konkretnie zresztą, o określonych różnicach pomiędzy systemami oświaty w Polsce i USA. GŁÓWNA, ZASADNICZA, PODSTAWOWA, BEZ KTÓREJ ANI RUSZ, jest taka, że tam dzieci uczy się konstruktywnego, krytycznego myślenia, namysłu nad treścią, stawia przed problemami, skłania do refleksji, a w Polsce uczy się je tylko wkuwania pod testy. I dopóki to się nie zmieni, ta zasadnicza odmiana podejścia, to na nic się zda ograniczanie, czy też całkowite wyeliminowanie godzin religii, WF-u, czy innej plastyki. Paniał?

  A Ty mi tu wyjeżdżasz z religią w ogólności, księżmi w konkretności, historią i jezuitami… Masz jakąś obsesję na tym punkcie? Dobrze więc ci radzę – nie otwieraj lodówki, bo jeszcze z niej wyskoczy jakiś ksiądz.

 72. @dezerter

  Pomijam już fakt, że twoja „argumentacja” jest całkowicie chybiona i ogólnie „z czapy” wzięta, bo akurat zajęcia religii niewiele mają wspólnego z „oddziaływaniem na myśli ludzkości” w kategoriach indoktrynacji. Najczęściej po prostu odrabia się tam prace domowe, bądź gada między sobą. Żyjesz chyba w jakimś totalnym Matrixie, albo obsesja całkiem wzięła górę nad racjonalnym namysłem i zdrowym rozsądkiem…

 73. @Optymatyk

  Masz coś konkretnego, merytorycznego do dodania? Czy bełkot dla samego bełkotu?

 74. Sylabariusz
  6 kwietnia o godz. 0:53
  „tam dzieci uczy się konstruktywnego, krytycznego myślenia, namysłu nad treścią, stawia przed problemami, skłania do refleksji, a w Polsce uczy się je tylko wkuwania pod testy”.

  Już od stuleci urzędnicy kościoła katolickiego przodują w zniechęcaniu do konstruktywnego myślenia, namysłu nad treścią i głębokiej refleksji. Zaraz po narodzinach, zapisują człowieka do swojej parafii, wciskają bzdury na lekcjach religii i propagują jako wartościowe nauki – dogmaty oparte na filozofii i legendach. Skażone taką indoktrynacją osoby, nie są w stanie normalnie się rozwijać, ponieważ przez całe życie poddawane są procesowi ogłupiania, któremu przyświeca jeden cel: Zaszczepić w umyśle prostego człowieka przekonanie o wyjątkowej roli księdza w relacjach człowieka z Bogiem. W rezultacie, jego życie koncentruje się na konsumpcji i na zabieganiu o uznanie plebana, który może za odpowiednią opłatą – jak sam twierdzi – załatwić lepsze życie po śmierci.

  Po co zatem konstruktywnie myśleć i rozwiązywać problemy czyli się kształcić, skoro i tak wszystko zależy od księdza ?
  Przecież tutaj na ziemi jesteśmy podobno tylko gośćmi – jak twierdzi „uczony” facet w sukience. Po prostu trzeba go opłacać, a on zadba o moje szczęście. Oto Polska właśnie.

 75. Najczarniejsza plama w historii Polski to JP2. Cofnal Polske do poziomu islamskich panstw wyznaniowych. Narod wybrany przez boga mowil,..kurwa nie do wiary !!!

  Religia w szkolach jest glownym elementem narzucajacym zacofanie i utrwalanie polskiej mentalnosc w roli parobkow dla panow na zachodzie. Co widac, np Archer jaki on jest zadowolony ze ma paszport i moze pojechac na zachod sluzyc swoim panom, czego nie mogl za komuny i dlatego nie bylo wolnosci.
  Polacy widza swa dziejowa misje w sluzalstwie dla panow na zachodzie. Kanibalizm ekonomiczny jest powszechny, zdolnosci towrcze prawie wogole nie istnjea. To skazuje polakow do statusu niewolnikow i do poziomu konkurencji tylko na podstawie taniej sily roboczej.
  Zachod wyzwoli sie spod dominacji religii 400 lat temu. W postepowych krajach kosciol zostal podporzadkowany instytucjom rzadowym. Ale w Polsce jest odwrotnie, sredniowiecze ma sie dobrze.

 76. dezerter83
  6 kwietnia o godz. 8:17 33899

  Dokladnie tak jest.

 77. Stada baranow ktore w zabetonowanym systemie politycznym wymieniaja sie przy korycie juz przez 27 lat nie maja pojecia jakie sa niezbedniki sukcesow czolowych krajow swiata. To baranstwo ani nie protrafi przewodzic ani nawet nasladowac dobre wzorce. Oni nawet nie wiedza czego nie wiedza.

  Co jeszcze gorsze, polskie ynteligenty sa jeszcze bardziej ograniczeni. Zamiast konstruktywnie rozwijac swe zdolonosci o dradzac partyjnej trzodzie, polskie ynteligeny im bardziej wyksztalcone tym glupsze. W absolwencie szkoly podstawowej z Popowa polskie ynteligety widzialy swa inspiracje. Polskie ynteligenty nie odgrywaja zadnej, absolutnie zadnej roli w rozwoju panstwa ! To jest wiecej niz tragedia.

  Czy naprawde trudno jest dowiedziec sie na czym oparte sa sukcesy krajow jak Szwajcaria, Szwecja, Dania, Korea Pld, Niemcy, Izrael, Japonia ??? I budowac w Polsce struktury oraz procesy nasladujace dobre wzorce. Dlaczego to jest trudne ? Co stoii na przeszkodzie ?

 78. Zachod Europy po wyzwoleniu sie spod domoinacji kk zapoczatkowal ere rewolucji naukowej, technicznej i przemyslowej. Ale Polska ciagle tkwi w sredniowiecznym ciemnogrodzie. Dlatego tez Polske dzieli juz przestrzen 400 lat do zachodu i sie poglebia.

  Innym przykladem o wyeliminowaniu szkodliwych wplywow religi na rozwoj jest Izrael. Zydzi, powszechnie uwazani za bardzo, bardzo religijnych ale nie mozna ich oskarzyc ani o kanibalizm ekonomiczny ani o brak tworczosci. Rok 2015, ilosc patenotw na milion mieszkancow Izrael 395, Polska 2.5. A w dziedzinie ekonomi,… zydzi nei maja sobie rownych na swiecie podczas gdy w Polsce kanibalizm ekonoimiczny dominuje.

 79. @Sylabariusz
  Witaj w klubie. I na mnie kowalski ma dowody, ze jestem pedofilem co dzien rano gwalcacym wlasne wnuki.
  Moze pare slow:

  „Pytanie mam – skoro ten Zachód taki zgniły, niedobry, to dlaczego siedziałeś tam, a nie np. u Mateczki Rasiji?”
  To samo pytanie zadaje kowalskiemu od mniej wiecej pol roku. Z odpowiedzi nic nie wynika bo co moze wynikac z faktu glosowania nogami? Tzn. gdy jezor miele co innego a nogi wieja do cieplych krajow.

  „Bardzo łatwo jest wychwalać pod niebiosa (…) kiedy (…) nigdy nie posmakowało się komuszej gumy, czy smrodu komuszej suki… Albo nie straciło się brata, ojca, czy syna od komuszej kulki…”
  Albo gdy mialo sie rodzine partyjnych aparatczykow, ktorzy zapewniali dostatek i bezpieczenstwo w morzu komunistycznej biedy.

  „MO i ZOMO strzelało tylko wtedy, jeżeli warchoły udające robotników chciały oddać Polskę w ręce zachodniego kapitału.”
  10 milionow warcholow z Solidarnosci chcialo oddac Polske w lapy zachodnich imperialistow.

  „Poza tym, to ZSRR nie przyjmował wówczas imigrantów z Polski.”
  Ale swoich komopradorskich pieskow zawsze chronil i w razie potrzeby przyjmowal. Wystarczylo grzecznie poskamlec.

  „Widzisz, w Chinach liczy się przede wszystkim interes społeczny, stąd też Chiny są od lat największą gospodarką świata i dominują one już dziś nad światem.”
  Taaaak. Wybuch spolecznego interesu to maoistowska rewolucja kulturalna i jakies 50 milionow trupow (KPCh oficjalnie przyznaje sie do 20 milionow).

  „Poza tym, to przedstaw jakikolwiek dowód na to, że nie jesteś pedofilem.”
  Sylabiuszu, moze niech on Ci taki dowod przedstawi (tzn. ze on nie jest).

  „Ciekawe, ilu według ciebie robotników zabiła władza tzw. komunistyczna.”
  Liczbe ofiar komunizmu szacuje sie na jakies 100 milionow. Komunisci zamordowali wiecej ludzi niz faszysci. Gdy jest rewolucja, gdy czerwona zmija podnosi leb to nikt nie pyta kto tam jest robotnikiem a kto inteligentem wiec z pewnoscia procent robotnikow jest w tej liczbie calkiem spory.

  „W czasach PRLu to wszystko było za pół darmo.”
  W Pewexach rowniez? Nasz Jan Kowalski napisal pare dni temu, ze za komuny zakupy robil w Pwewxie.

  „I jak śmiesz, pedofilu, mówić o honorze?”
  Pare dni temu Kowalski ciskal sie tutaj na wszystkie strony i chcial podawac paru z nas do sadu. Pomysl o tym Sylabiuszu. Chociaz czy ja wiem? Gdy idziesz szosa a z boku zaryczy na Ciebie osiol to chyba nie warto mieszac w to prawnikow?

  Dezerter to Swiadek Jehowy. Rozmowa z nim ma tyle sensu co z tymi jehowitami, ktorzy kanwasuja po domach i mieszkaniach.
  Zapytaj sie go jak ratowac zagrozone ludzkie zycie, gdy niezbedna jest transfuzja krwi.
  Napisal tu kiedys ze (cytuje):
  „Żaden człowiek nie został jednak pozbawiony życia przez Świadka Jehowy.”
  Gdy w odpowiedzi podalem pare linkow, w tym jeden fragment wokandy jednego z amerykanskich sadow, gdzie SJ sadzeni byli za gwalty, molestowania seksualne i morderstwa to zmyl sie na dluzszy czas. Ale teraz znow powraca.
  Widac taki nasz los.

 80. @axiom
  Izrael to panstwo wyznaniowe.

 81. Ze zdumieniem odkrylem istnienie Stowarzyszenia Polskich Ekonomistow ! I maja juz 200 letnia tradycje istniena. Rzeczywiscie istnieja, ale poza istneiniem ma maja sie czym pochwalic. Ani ich nie widac ani o nich nie slychac tymczasem zapasc ekonomiczna sie poglebia i kraj przdzi do totalnej katastrofy. Bosze,.. ile tam profesorow i doktorow, zwyklych zwyczajnych i nadzwyczajnych i habilitowanych ? I co ? I gowno.
  Ciagle nie widac pomyslow na naprawe polskich finasow, deficytow budzetu, problemow ZUS, zadluzenie samorzadow, gospodarstw domowych i dlugu handlowego. Co wskazuje ze kwalifikacje czlonkow stowarzyszenia nie sa wystarczajace na zajmowanie sie takimi tematami. A moze on o tym nie wiedza bo media o takich problemach nie pisza. I jest tam list zaprposzenie dla ekonomistow polskiego pochodzenia mieszkajacyc za granica. Wyslalem maila, nie odpowiedzieli,…. i to mnie nie dziwi. Przeciez gdy wiekszosc z tych zacnych profesorow studiowala nie bylo internetu i takiego przedmiotu jak komunikacja e-mailowa nie bylo. Pozatym nie bylo przedmiotu oglady. Coz takie jest zycie.

 82. Archer
  6 kwietnia o godz. 12:19

  Świadkowie Jehowy, w przeciwieństwie do kleru katolickiego, nie tolerują w swoim gronie zboczeńców seksualnych.

  Nasza społeczność od dawna podejmuje stanowcze działania przeciwko osobom, które zagrażają młodym, aby ich chronić. Oto dwie wyraźne deklaracje opublikowane przez ŚJ w przeszłości:

  „Jeżeli się zdarzy, że członek zboru naruszy prawo, ZBÓR NIE BĘDZIE MU POMAGAŁ w uniknięciu zasłużonej kary. Kto dopuszcza się kradzieży, oszustw podatkowych, gwałtu, defraudacji, zażywania narkotyków lub w inny sposób występuje przeciw prawowitej władzy, tego także ze strony zboru czeka surowe skarcenie”(Strażnica 01.11.1990).

  „W zależności od praw obowiązujących w zamieszkiwanym kraju osoba będąca ŚJ, która napastowała seksualnie dzieci, może zostać skazana na pobyt w więzieniu lub ponieść inne sankcje nałożone przez państwo. ZBÓR NIE BĘDZIE JEJ PRZED TYM BRONIŁ” (Strażnica 01.01.1997).

  Rzecz jasna, w parze z tymi deklaracjami, idą nasze czyny. Powtarzanie przez ciebie kłamstwa nie sprawi, że stanie się ono prawdą.

  Proponuję żebyś się pochwalił, jak Watykan „walczy” z powszechnym na całym świecie łamaniem „ślubów czystości” przez swoich funkcjonariuszy.

  Pytam, ponieważ historyk Peter de Rosa, który uważa siebie za „zagorzałego katolika”, w swej książce pt. Vicars of Christ—The Dark Side of the Papacy raczył napisać: „celibat wyrządził na Zachodzie prawdopodobnie więcej szkód w sferze moralności niż jakiekolwiek inne zjawisko, w tym również prostytucja. (…) Bardzo często kalał dobre imię chrześcijaństwa. (…) Przymusowy celibat zawsze prowadził do szerzenia się obłudy wśród duchowieństwa. (…) Ksiądz może upaść choćby tysiąc razy, ale według prawa kanonicznego nie wolno mu się nigdy ożenić”.

  O głupocie kryjącej się za odrzuceniem mierników Bożych świadczą jej konsekwencje. David Rice , dominikanin, jeden z tysięcy księży, którzy zrzucili habit na rzecz małżeństwa, rozmawiał z wieloma duchownymi na świecie na temat przymusowego celibatu. Niektórzy wyznali: „Trwasz w stanie kapłańskim, robisz wszystko, by pomagać ludziom, a równocześnie po kryjomu wykorzystujesz gotowość pobożnych, zachwyconych tobą kobiet, które chętnie ci się oddają”.

  Rice cytuje Ewangelię według Mateusza 7:20: „‚Poznacie ich po ich owocach’ — powiedział Jezus”. Potem wylicza tragiczne następstwa obowiązkowej bezżenności: „Owocem przymusowego celibatu są owe tysiące mężczyzn prowadzących podwójne życie, tysiące kobiet mających zmarnowane życie, tysiące dzieci odrzucanych przez swych wyświęconych ojców, nie wspominając już o emocjonalnych cierpieniach księży”.

  Skoro środowisko księży katolickich jest matecznikiem niewyobrażalnej rozpusty, co przyznają bardziej światłe jednostki, to jakim prawem wskazujesz na odosobnione przypadki niemoralnych zachowań w gronie przedstawicieli innej religii ?

 83. @axiom @dezerter83
  W Polsce potrzebna jest nie dekomunizacja a DEKATOLIZACJCA. Dopóki tego nie będzie , będzie w Polsce źle. Powiecie ,że to utopia , ok, wszystko przedtem nim się stało, utopią było. A skoro to zupełnie niemożliwe tzn.że musimy w tym tkwić „aż do końca świata i jeden dzień dłużej”.

  „Prof. Jan Szczepański przed kilkoma laty stwierdził: Jestem zdania, że upadek Polski rozpoczął się w drugiej połowie XVII wieku. I ciągle jeszcze idziemy w dół. Z kryzysu wyjdziemy chyba w XXII wieku. Ani uczeni, ani politycy nie wiedzieli i nie wiedzą, jaka była faktyczna przyczyna upadku Polski. Nie wiedzą też, co należy robić, aby z kryzysu wyjść teraz czy w XXII wieku. I nic, by wiedzę tę zdobyć, nie czynią. Przy obecnym postępowaniu wyjścia z kryzysu nie widać, nawet w bardzo dalekiej perspektywie”

 84. @dezerter
  „(…) to jakim prawem wskazujesz na odosobnione przypadki niemoralnych zachowań w gronie przedstawicieli innej religii ?”
  Aaaaa… to juz lepiej. Bo do niedawna bylo:
  „Żaden człowiek nie został jednak pozbawiony życia przez Świadka Jehowy.”
  Co jest oczywista bzdura bo rejestry sadowe zawieraja sporo przypadkow morderstw dokonanych przez… krynice madrosci.
  Nie probuje tu, oczywiscie, robic z twojego srodowiska jakichs nadzwyczajnych mordercow oszustow czy zboczencow (jak to ty probujesz robic z katolickim klerem). Najzwyczajniej nie odstajecie od statystycznej sredniej i kwita.

  Co ty tak nagle z tym celibatem?
  Czy to taka tragedia nasladowac Pana naszego Jezusa Chrystusa, ktory rowniez nie zlaczyl sie z zadna niewiasta? No chyba ze czyta sie Biblie ‚po jehowickiemu’ czyli mozna z niej wyczytac ze Jezus mial biologicznych braci, Najswietsza Maria Panna byla taka sobie prosta kobiecina, sam Jezus nie byl Mesjaszem tylko aniolem (ktorym? – bo juz zapomnialem) a podczas Przemienienia Panskiego na gorze nie rozmawial z Mojzeszem i Eliaszem tylko ze zlymi duchami.

 85. nie cieszą się
  oni nie są w stanie sobie tego wyobrazić

 86. Archer
  6 kwietnia o godz. 17:15
  „bo rejestry sadowe zawieraja sporo przypadkow morderstw”.

  Tę przypadłość już dzisiaj leczą. Mają sposoby na konfabulację. Zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty.

 87. @dezerter

  „Już od stuleci urzędnicy kościoła katolickiego….”. bla bla bla…

  Jaki to ma, mój Drogi, związek stricte z funkcjonowanie systemów oświaty, podejściem systemowym do spraw oświaty w Polsce i USA?

 88. @Archer

  „Witaj w klubie. I na mnie kowalski ma dowody, ze jestem pedofilem co dzien rano gwalcacym wlasne wnuki”.

  Tak, od razu na pierwszy rzut oka można zorientować się, że prowadzi tutaj działalność czysto trollerską i w zasadzie dyskusja z nim nie ma większego sensu, gdyż nie odnosi się merytorycznie do prezentowanych argumentów, a jedynie sypie frazesami i ogólnikami bez wartości.

  Prosta zasada: Don’t feed the troll.

  „Pare dni temu Kowalski ciskal sie tutaj na wszystkie strony i chcial podawac paru z nas do sadu. Pomysl o tym Sylabiuszu. Chociaz czy ja wiem? Gdy idziesz szosa a z boku zaryczy na Ciebie osiol to chyba nie warto mieszac w to prawnikow?”.

  Dokładnie. Poza tym, gdy wprost napisałem mu, aby nie pozwalał sobie, bo nie jest bezkarny, to zmył się szybciutko. 🙂

  „Dezerter to Swiadek Jehowy. Rozmowa z nim ma tyle sensu co z tymi jehowitami, ktorzy kanwasuja po domach i mieszkaniach”.

  To wiele wyjaśnia… W takim razie wystarczy klasycznie: „Zdrowaś Mario…”. To zawsze działa. 😉

 89. @archer „Czy to taka tragedia nasladowac Pana naszego Jezusa Chrystusa, ktory rowniez nie zlaczyl sie z zadna niewiasta? No chyba ze czyta sie Biblie ‚po jehowickiemu’ czyli mozna z niej wyczytac ze Jezus mial biologicznych braci, Najswietsza Maria Panna byla taka sobie prosta kobiecina, sam Jezus nie byl Mesjaszem tylko aniolem (ktorym? – bo juz zapomnialem)….. ”
  Ciekawe, czy doktrynę chrześcijańską znasz z Biblii, czy z tego, co Ci ksiądz na religii mówił ??
  Bo jeżeli się czyta Ewangelie „po jehowicku” czyli traktując tekst poważnie, a nie dowolnie interpretując jak to czynią katolicy, to:
  1- Jezus miał nie tylko braci ale i siostry
  2- Józef nie współżył z Marią do czasu urodzenia Jezusa
  3- Maria nie była taką sobie zwyczajną kobietą, bo pochodziła z rodu Dawida
  4- Jezus był Mesjaszem, czyli wysłannikiem Boga, który miał przygotować ludzkość na jego nadejście
  To mówią Ewangelie dosłownie, natomiast chrześcijanie systematycznie słowa Pisma przeinaczali i tak powstały po kolei
  -trynitaryzm
  -kult obrazów
  -dogmat o dziewictwie Marii
  -celibat kapłanów
  W tym ostatnim przypadku Jezus mówił, że on sam nie ma zamiaru żyć z kobietą, ale nie zabraniał tego swoim uczniom, zresztą w większości kościołów chrześcijańskich celibat nie obowiązuje

 90. Sylabariusz
  7 kwietnia o godz. 11:44
  „W takim razie wystarczy klasycznie: „Zdrowaś Mario…”.

  Według Biblii, zwracanie się w modlitwie do kogokolwiek innego niż do naszego Stwórcy – jest bluźnierstwem. Nawet dzieci ŚJ wiedzą, że Jezus polecił modlić się TYLKO do swojego i naszego Boga. Zobacz Mateusza 6:9-13 oraz Jana 20:17.

 91. „… Jezus mówił, że on sam nie ma zamiaru żyć z kobietą,…” Mad Marx
  Poproszę o odpowiedni cytat z NT.

 92. @dezerter

  A wg jakiej „wersji” Biblii? Bo miej na uwadze, że wy ją sobie kilka razy odpowiednio „modyfikowaliście” odpowiednio eliminując niewygodne fragmenty i zasadniczo korzystacie z własnej… 😀

  Poza tym nie odpowiedziałeś mi na pytanie zadane wcześniej.

  A tak w ogóle… Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi. Teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen+

  (to jest właśnie ten moment, w którym możesz już zacząć uciekać jak poparzony, bo dziwnym trafem zawsze tak reagujecie po tych słowach nic nie chcąc tłumaczyć :D).

 93. @dezerter

  A o spotkaniu pod Krzyżem Matki z umierającym Synem czytałeś, czy też sobie to „wycięliście”? Jeśli nie, to zachęcam do zapoznania się w nieocenzurowanej wersji. Odnajdziesz tam bardzo wymowne słowa… I do Psalmów, również odsyłam.

 94. Optymatyk
  7 kwietnia o godz. 19:02 33916
  dezerter83
  7 kwietnia o godz. 15:51 33915
  Mad Marx
  7 kwietnia o godz. 13:11 33914

  Kurwa, nie moge tego pojac. Jak dorosly czlowiek moze czytac i wkuwac takie bzdury ! I jeszcze dyskutowac z zacietrzewieniem !!! Chalic sie glupota. Co za kompromitacja.
  Tak wiem takich jest 90% polakow i jet to jednym powodow zapasci kulturowej, przemyslowej, ekonomicznej i cywilizacyjnej w Polsce. Stan wojenny jest niezbedny aby te zaraze zatrzymac.

 95. Juz prwawie 20 godzin po bandyckiej napasci na Syrie i ciagle brak komentarza od Kowalskiego. Dziwne.
  Bandyckie imperium wydalo 220 mln zl zeby zabic 14 osob w Syrii. 9 cywili i 5 wojkowych. Tj 15.7 miliona zl na zabicie jednej osoby. To toszt tylko rakiet. I co to mialo zalatwic ?
  Widac ze Trump juz tanczy do muzyki granej przez zbojeniowke.
  Polskie wasalkie media ukrywaja niewygodne wiadomosci. Z 59 rakiet tylko 23 osiagnelo cel. Trwa syryjskie dochodzenie w sprawie 36 rakiet ktore celu nie osignely.

 96. @ axiom1
  Spokojnie , mnie nie o żadne religijne pogwarki tu absolutnie nie chodzi.
  Jestem osobą a r e l i g i j n ą , wystarczy?

 97. Znalazłem coś takiego ,co może okazać się istotne;
  ” Brytyjska gazeta Daily Mail usunęła ze swojej strony internetowej artykuł pod tytułem „USA wsparły plan przeprowadzenia ataku chemicznego w Syrii i obarczenia winą za niego reżim Asada”, który ukazał się 29 stycznia 2013 roku.Autorka artykułu Louise Boyle pisze w nim, że atak chemiczny miał, według zamysłu USA, posłużyć jako pretekst do wzmocnienia prowadzonych przez koalicję działań wojskowych w Syrii.
  „Do obiegu trafiły listy elektroniczne, które najpewniej stanowią dowód na to, że Biały Dom dał zielone światło na przeprowadzenie ataku chemicznego w Syrii, o który można będzie posądzić reżim Asada i, tym samym, wzmocnić międzynarodowe działania wojskowe w osłabionym kraju. W opublikowanym raporcie jest zawarta korespondencja między dwiema wysokimi rangą osobami pracującymi w firmie zbrojeniowej Britam Defence z siedzibą w Wielkiej Brytanii, i w którym czytamy, że „zaaprobowany przez Waszyngton” schemat zakłada, że Katar sfinansuję atak z użyciem broni chemicznej zlecony syryjskim powstańcom.Agencja Ria Novosti wysłała do Daily Mail zapytanie, dlaczego i kiedy doszło do usunięcia tej publikacji ze strony internetowej gazety.”

 98. Sylabariusz
  7 kwietnia o godz. 19:4
  „A wg jakiej „wersji” Biblii? ”

  Poziom twoich komentarzy wskazuje na to, że Biblię zapewne widziałeś co najwyżej na wystawie w sklepie z dewocjonaliami.

  Pocieszę cię jednak. Twój ksiądz ma tak samo. On zamiast Pisma cytuje katechizm. Ten zaś ma tyle wspólnego z Biblią, co krzesło elektryczne z krzesłem.

 99. @dezerter

  Podważasz zatem oczywisty fakt, że zmieniliście treść Biblii pod własne widzimisię i usunęliście niektóre fragmenty, które wam nie pasowały? Przecież korzystacie z własnej wersji, więc nie rżnij głupa… Poza tym ja nie lubię dyskusji opartej na argumentacji ‚ad personam’. Wolę merytoryczne odniesienia. Dyskutuj więc merytorycznie. Z czym się konkretnie nie zgadzasz. Wiem, że wymagam zbyt wiele, bo wy tylko ogólnikami potraficie sypać, a jak zechce się z wami bardziej konkretnie podyskutować, to wam się płyta zacina i plączecie się w zeznaniach…

  PS. Biblię akurat znam lepiej od ciebie i to w wersji pełnej, nieocenzurowanej…

 100. @Gospodarz
  Dlaczego mój komentarz z 6 kwietnia o godz. 2:01 33898 nadal czeka na moderację? Co się dzieje?
  Optymatyk

 101. Sylabariusz
  7 kwietnia o godz. 23:18
  „Biblię akurat znam lepiej od ciebie i to w wersji pełnej, nieocenzurowanej…”

  Pojechałeś po bandzie. Już dawno nie czytałem takich konfabulacji. Nie spotkałem jeszcze w życiu katolika, który znałby Biblię.

  Jeśli czytałeś Pismo w wersji „pełnej nieocenzurowanej”, to proszę podziel się wiedzą. Napisz gdzie można przeczytać o papieżu, kardynałach, arcybiskupach, księżach, kulcie Marii i obrazów, chrzcie niemowląt, świętach Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Bożego Ciała. Lub o czymkolwiek, co jest obecne w katolicyzmie i nazywane jest „tradycją chrześcijańską”.

 102. Katastrofa w Smolensku jest symbolem polskiego niechlujstwa.

  To wicej niz dziwne ze w ciagu 7 lat nezalezna prokuratura i niezawisle sady nie zdolaly ukarac winnych. W sprawie kioskarki z Lodzi ktora nie zarejerstrowal tranzakcji za 6 groszy niezalezna prokuratura i niezawisle sady dostarczyly sprawiedliwosc po 2 latach.

  A w tak waznej sprawie nic, nawet po 7 latach. A winni sa znani. To dyktator Donek Amber Tusk ktory nie mial prawa dac Kaczyskiemu panstwowy samolot na prywatna wycieczke do Smolenska, gdzie na grobach polskich zolnierzy miala sie odbyc propagandowa orgia poczatkujaca start prezydenckiej kampani wyborczej 2010.

  Dajac samolot na te wycieczke dyktator Donek Ambner Tusk jednoczesnie finansowal L Kaczynskiego kampanie wyborcza z kasy podatnika co rowniez jest oczywistym przestepstwem. Z dyktatorska wladza przychodzi odpowiedzialnosc za wszystko. Donek Amber Tusk jest glownym odpowiedzialnym.

  Osobnik z 36 Pulku Lotnictwa Transportu ktory skompletowal zaloge nie majaca uprawnien jest bezsposrednio odpowiedziany za katastrofe. Osobnink ktory planowal lot na nie rozpoznawalne lotnisko jest bezposrednia odpowiedzialny. I wodz naczelny sil powietrznych w tym wodz 36 Pulku Lotnictwa Transportowego protegowany i ulubieniec L Kaczynskiego ktrory zginal w katastrofie jest odpowiedzialny. Powinien byc posmiertnie sadzony, zdegradowany i skazany.

  To oczywiste oczywistosci. Dlaczego niezalezna pprokuratura i niezawisle sady nie sa w stanie wykonywac swych oczywistych powinnosci ? Sprowadzic specjalistow z Chin, Azji i Afryki niech zrobia porzadek.

 103. @Mad Marx
  Nie bede wdawal sie w teologiczne zawilosci. Wyjasnie tylko jeden blad:
  *************************************************
  „Bo jeżeli się czyta Ewangelie „po jehowicku” czyli traktując tekst poważnie, a nie dowolnie interpretując jak to czynią katolicy, to:”
  (…)
  4- Jezus był Mesjaszem, czyli wysłannikiem Boga, który miał przygotować ludzkość na jego nadejście
  *************************************************
  Otoz nieprawda. Jehovici twierdza ze Jezus nie byl Mesjaszem tylko co najwyzej jakims aniolem. No wlasnie, nie pamietam juz ktorym.
  Dezerter udzieli blizszych wyjasnien.
  To wlasnie Chrzescijanie, a miedzy nimi Katolicy, twierdza ze Jezus byl Mesjaszem.

 104. @dezerter
  „Jeśli czytałeś Pismo w wersji „pełnej nieocenzurowanej”, to proszę podziel się wiedzą. Napisz gdzie można przeczytać o papieżu, kardynałach, arcybiskupach, księżach, kulcie Marii i obrazów, chrzcie niemowląt, świętach Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Bożego Ciała.”

  Tak, detzerter. Przeczytalem Pismo Swiete od deski do deski i nie znalazlem tam ani slowa o Swiadkach Jehowy. O panu Morganie i jego blogoslawionej przenicy tez nic… widocznie natchnionych cenzorow jehow… och, przepraszam, biblii krynic madrosci ogarnela chwilowa amnezja. Podwojna amnezja, bo nie ma tez slowa jakoby Pan Bog mial swoj tron w Plejadach.
  Ech, zycie…
  Na jakim my swiecie zyjemy, dezerter.
  Nawet Pismo Swiete nie jest napisane tak jak trzeba.

  Rok 1928. Prawdziwy przelom kopernikanski. Rewolucja francuska… co ja pisze… rewolucja francuska i pazdziernikowa razem wziete. Bo do tego roku Swiadkowie Jehowy obchodzili swieta Bozego Narodzenia. Widocznie obowiazywala wtedy inna Biblia.

  Mam dla Ciebie, dezerter, bad news. Otoz, jak sami o tym przekonujecie, tylko 144 tysiące najlepszych ludzi zostanie wziętych przez Boga do nieba.
  A Swiadkow Jehowy jest dzis na swiecie cos 8 do 9 milionow a jakby doliczyc do tego tych co juz pomarli, to zebraloby sie tych milionow kilkanascie/kilkadziesiat? A jaki z tego wniosek? Ano chyba taki, ze nie kazdy SJ zostanie wziety przez Boga do nieba prawda? Nawet miedzy 8 milionami zyjacych SJ, 144 tysiace to zaledwie 1.8 procenta.
  Wiec trzeba sie starac, dezerter. Kanwasowac door to door i przekonywac, przekonywac i jeszcze raz przekonywac.
  Jak na razie nie udalo Ci sie przekonac nawet mnie bo wciaz nie wiem czy Jezus Chrystus rozmawial z Mojzeszem i Eliaszem (jak to jak wol stoi w waszej biblii, w naszej zreszta tez), czy z jakimis zlymi duchami, jak to przekonywales mnie w przypadku krola Saula, twierdzac jednoczesnie ze nie ma zadnych dusz wiec nie daje sie wywolac zadnych duchow, no chyba ze to zly duch poda sie za wywolywana dusze, jak to mialo miejsce w Endor.

 105. Archer
  Pismo w wersji „pełnej nieocenzurowanej” jest po hebrajsku tudzież grecku. Wątpię, abyś Ty albo Dezerter znali te języki, szczególnie w ich starożytnej wersji.

 106. Axiom
  Kowalski jest na antypodach.

 107. „Jezus nie byl Mesjaszem tylko co najwyzej jakims aniolem”.

  „Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: «Znaleźliśmy Mesjasza» – to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa” (Jana 1:40,41).

  „Rzekła do Niego kobieta: «Wiem, że przyjdzie Mesjasz, zwany Chrystusem. A kiedy On przyjdzie, objawi nam wszystko. Powiedział do niej Jezus: Jestem nim Ja, który z tobą mówię” (Jana 4:25,26).

 108. @dezerter83
  Taaaak?
  „Do chwili przeniesienia jego życia do łona Marii i narodzin w ciele ludzkim Jezus żył z Bogiem w niebie jako archanioł Michał (1 Tes 4:16)[22], którym ponownie stał się po powrocie do nieba.”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Doktryna_%C5%9Awiadk%C3%B3w_Jehowy#Syn_Bo.C5.BCy

  „W 1 Tesaloniczan 4:16 (Bw) rozkaz Jezusa Chrystusa co do rozpoczecia zmartwychwstania nazwano „glosem archaniola”, zas Judy 9 mowi, ze archaniolem jest Michal. Czy byloby wlasciwe przyrownywanie rozkazujacego glosu Jezusa do glosu kogos obdarzonego mniejsza wladza?. A zatem logicznie rzecz biorac, archaniolem Michalem jest Jezus.”
  ‚Prowadzenie rozmow na podstawie Pism’, Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania. Polish edition 1991. All rights resetved.

 109. http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/304109901-Rosja-chce-uznac-Swiadkow-Jehowy-za-ekstremistow.html#ap-2
  „Głównym zarzutem, jaki stawiają świadkom Jehowy przedstawiciele resortu sprawiedliwości, jest to, że „propagują ideę o własnej wyjątkowości i wyższości nad innymi religiami”. Powołując się na ustawę „o zapobieganiu działalności ekstremistycznej”, twierdzą, że ich działalność stanowi zagrożenie dla porządku publicznego w Rosji.”

 110. dezerter83
  12 kwietnia o godz. 7:02 33936
  Napisz coś własnymi słowami.

 111. Archer 11 kwietnia o godz. 9:36 33934
  Znaczy się Jahwe uprawiał seks z Jezusem vel archaniołem Michałem/?
  „Żyć z kimś” w języku biblijnym oznacza bowiem uprawianie seksu.

 112. dezerter83 11 kwietnia o godz. 7:45 33933
  Gdzie w Starym Testamencie znajdziesz syna bożego? Nigdzie, gdyż religia starotestamentowa jest monoteistczna, w odróżnieniu od religii nowotestamentowej.

 113. @dezerter

  Najpierw ty, zamiast uciekać i kręcić, wprost odnieś się do kwestii waszego majstrowania przy Biblii i cenzury na niej przez was poczynionej. 🙂

 114. @dezerter

  Ja nie spotkałem jeszcze ŚJ, który gruntownie znałby Biblię, a nie jakieś fragmenty jej, ocenzurowanej przecież przez was, wersji. Proszę zachować choć odrobinę powagi…

  PS. A gdzie w Biblii jest napisane, żeby namolnie łazić po domach i to do ludzi, którzy ewidentnie sobie tego nie życzą?

 115. Sylabariusz 14 kwietnia o godz. 0:24 33968
  W Biblii jest napisane, choć oczywiście nie dosłownie, aby nieść tzw. dobrą nowinę, czyli inaczej ażeby namolnie łazić po domach i to do ludzi, którzy ewidentnie sobie tego nie życzą. To się nazywa „ewangelizacja”. Cytuję z katolickiego źródła „katolik.pl: a dokładnej z opracowania Małgorzaty Stuły-Topolskiej p.t. Znaczenie Słowa Bożego dla Ewangelizacji:
  Ewangelizacji nie wymyślił żaden papież, ani żaden z założycieli zakonów, czy ruchów kościelnych. (…) Ona jest wzięta z Ewangelii, z nauczania samego Jezusa. Wezwanie do ewangelizacji to jego duchowy testament, który zostawił apostołom przed wniebowstąpieniem. Znajdziemy go w Piśmie Świętym, został tam skrupulatnie, wiernie zapisany przez ewangelistów. Ileż to już razy w swoim życiu słyszeliśmy wielki nakaz misyjny Jezusa: „Idźcie i czyńcie uczniów wśród wszystkich narodów…” (Mt 28,19).
  On już od 2 tys. lat inspiruje i zapala pokolenia ewangelizatorów.
  Na kartach Biblii znajdziemy też świadectwa radykalnego wypełniania tego nakazu. Rozogniony nim św. Paweł apostoł woła wciąż z Listu do koryntian: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1kor 9,16). Żaden zakaz głoszenia o Chrystusie – jedynym Panu i Zbawicielu człowieka – nawet pod groźbą więzienia, czy utraty życia – nie powstrzymał Piotra i Jana. Obaj byli o tym przekonani i mocą swego apostolskiego autorytetu nieustannie pokazywali, że zawsze, a zwłaszcza w tak wielkiej sprawie trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi (Dz 4,19). Jak naglący jest ten misyjny nakaz pokazuje nam ewangelista Łukasz. Zanotował słowa samego Jezusa: „Powiadam wam, jeśli oni umilkną kamienie wołać będą” (Łk 19,40).
  Więcej tu: http://www.katolik.pl/znaczenie-slowa-bozego-dla-ewangelizacji-,23283,416,cz.html

 116. Sylabariusz 14 kwietnia o godz. 0:21 33967
  Biblie napisało wielu ludzi, w tym co najmniej czterech autorów Starego Testamentu czyli:
  J – Jahwista (ok. 950 p.n.e.): zwykle nazywa Boga Jahwe; posługuje się najstarszą formą języka hebrajskiego o doskonałym stylu; przedstawia wydarzenia z punktu widzenia plemienia judzkiego (Królestwa Judy) z podkreśleniem Aaronickiego kapłaństwa. Jahwista czasami używa imienia Elohim, które występuje w dialogach.
  E – Elohista (ok. 850 p.n.e.): nazywa Boga El i Elohim (aż do objawienia imienia JHWH Mojżeszowi), odzwierciedla poglądy kapłanów z Szilo i plemion północnych (Królestwa Izraela).
  D – Deuteronomista (ok. 621 p.n.e.): odmienny stylistycznie, dbały o ścisłość, odzwierciedlający poglądy kapłanów z czasów króla Jozjasza; przypisuje mu się prawie całość Księgi Powtórzonego Prawa, a także znaczne fragmenty Księgi Jozuego, Księgi Sędziów, obu Ksiąg Samuela i obu Ksiąg Królewskich.
  P – źródło kapłańskie (ok. 450 p.n.e.): przedstawia Boga (Elohim, El Szadaj) jako nielitościwego i dalekiego od ludzi, zawiera szczegółowe przepisy prawno-rytualne, powtarza wiele fragmentów J i E znacznie gorszym stylem i późniejszą hebrajszczyzną, przedstawia poglądy kapłanów ze Świątyni Jerozolimskiej z czasów Ezechiasza, wprowadza wiele zestawień genealogicznych i dat, stanowi główne źródło dla Księgi Kapłańskiej.
  Niektóre źródła rozróżniają jeszcze w tradycji jahwistycznej J dwa wątki: J1 i J2, starszy J1 niezainteresowany kultem i młodszy J2, profetyczny i pod wpływem kultu (Wikipedia).
  Z kolei Nowy Testament został napisany przez wielu autorów, z których wyróżniamy:
  Autorów Ewangelii: Marka, Mateusza, Łukasza i Jana.
  Autora Dziejów Apostolskich: Łukasza
  Autorów Listów Apostolskich: Jakuba, Pawła, Piotra, Judę i Jana.
  -Autora Apokalipsy: Jana.
  Na dodatek Biblia spisana została w wielu językach, z których najważniejsze to starohebrajski (ST) i starogrecki (NT) oraz przeszła ona przez szereg redakcji, w tym w czasach nowożytnych, a więc różne kościoły czy też sekty mają różne Biblie.

 117. Sylabariusz
  14 kwietnia o godz. 0:24
  „A gdzie w Biblii jest napisane, żeby łazić po domach?”

  „Wkrótce potem [Jezus] ruszył w drogę od miasta do miasta i od wsi do wsi, głosząc i oznajmiając dobrą nowinę o królestwie Bożym. A było z nim dwunastu”
  „Następnie Pan wyznaczył siedemdziesięciu innych i posłał ich przed sobą po dwóch do każdego miasta i miejsca, do którego sam miał przyjść. Gdziekolwiek wejdziecie do domu, powiedzcie…” (Łukasza 8:1; 10:1-5).

  „Idźcie więc i czyńcie uczniów z ludzi ze wszystkich narodów, chrzcząc ich w imię Ojca i Syna, i ducha świętego, ucząc ich przestrzegać wszystkiego, co wam nakazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do końca świata” (Mateusza 28:19,20).

  „I każdego dnia w świątyni oraz od domu do domu [ apostołowie] w dalszym ciągu bezustannie nauczali i oznajmiali dobrą nowinę o Chrystusie, Jezusie”(Dzieje 5:42).

  „Służąc Panu jako niewolnik z największym uniżeniem umysłu i ze łzami oraz w doświadczeniach, które mnie spotkały (…) przy tym nie powstrzymywałem się od mówienia wam wszystkiego, co pożyteczne, ani od nauczania was publicznie i od domu do domu” (Dzieje 20:19,20).

  „Szlachetne to i miłe w oczach naszego Wybawcy, Boga, którego wolą jest, by ludzie wszelkiego pokroju zostali wybawieni i doszli do dokładnego poznania prawdy” (1 Tymoteusza 2:3,4).

 118. O naszych czasach Jezus powiedział:
  „I ta dobra nowina o królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi na świadectwo wszystkim narodom; a potem nadejdzie koniec”
  (Mateusza 24:14).

 119. dezerter83
  18 kwietnia o godz. 8:58 34034
  Już ci wytłumaczyłem, że ten twój cały Jezus (wł. Jeszua) jest postacią tak samo realną jak Pan Wołodyjowski, Sherlock Holmes czy też Hercules (sic) Poirot albo Sierotka Marysia wraz z jej Krasnoludkami.