Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

24.02.2017
piątek

Ludzkie paniska vs. gorszy sort

24 lutego 2017, piątek,

1.

Jarosław Kaczyński, zwany także „naczelnikiem państwa”, stara się usilnie obrażać i poniżać swoich politycznych adwersarzy. Oczywiście, w tym zadaniu pomagają mu także jego akolici. Ale to prezes nadaje, rzecz jasna, ton i język. To on sądzi, że jeśli zastosuje odpowiednią liczbę przymiotników, jeśli potupie i pokrzyczy, to na swoich przeciwnikach zostanie wyryte piętno.

W czasie środowej debaty sejmowej, gdzie prezes jak lew bronił innego lwa, czyli marszałka Kuchcińskiego, Kaczyński rzucił w stronę opozycji następujący tekst: „Tak, jesteśmy ludzkimi panami”. W ten sposób prezes dokonał samoidentyfikacji swojego obozu politycznego. Brzmi ona: „jesteśmy panami”.

Któż zatem znajduje się po drugiej strony politycznej barykady? Otóż tu lista jest bardzo długa. Przepraszam, jeśli nie wypiszę wszystkich określeń, za pomocą których Kaczyński&Co próbowali nadać tożsamość polityczną swoim przeciwnikom. Niemniej te najgłośniejsze to:

– gorsz sort Polaków
– łże-elity
– element animalny
– element zdemoralizowany
– ludzie specjalnej troski
– wegetarianie
– cykliści
– …

Lista nie jest pełna, ale – w takim razie – proszę Czytelników o uzupełnienie.

2.

Cóż jednak intrygującego przywołane tu określenia mówią o politycznych przeciwnikach prezesa? Absolutnie nic. Kaczyński jak mocno by się nie napinał, jak bardzo by się nie starał, to nie jest w stanie mnie obrazić. Jego zapalczywość, wybuchy złości, krzyki i tupanie bardziej śmieszą, niż straszą.

Dlatego powiem tak: to, co prezes Kaczyński mówi o innych ludziach, starając się ich obrazić, nic o nich nie mówi. Mówi za to wszystko o Jarosławie Kaczyńskim. Dosłownie: wszystko!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 76

Dodaj komentarz »
 1. Partyjny nepotyzm i na skale jak w Polsce jest podlym swinstwem wobec narodu.

  Przecietny polak moze miec takie panstwo tylko w dupie. Bo jest w nim obywatelem drugiej kategorii.

  Tak bylo w PRL i tak jest przez ostanie 27 lat w tzw demokracji. To nie jest wymyslem PIS-i. Zawsze tak bylo.

  Fakt ze media teraz sie tym zajmuja ale tolerowaly to gdy donkowcy rzadzili rowniez jest podlym swinstwem ze strony mediow.

  Wcale mnie nie dziwi ze polowa mlodych polakow marzy o emigracji. Zostawic ten chlew dla partyjnej trzody. Tak, partyjna trzoda zrobila z Polski chlew, nic wiecej tylko chlew.

  To jest recepta na zniszczenie pozostalosci panstwa Polskiego. Do tego obecnie PIS dazy, nie widze innego celu. Kaczynski sie kompromituje.

 2. Kaczyński swoim zwyczajem obrzucił błotem przeciwników, a potem umknął z sali obrad. Biedaczek, nie lubi słuchać głosów krytyki, taki wrażliwy.

 3. Bardzo się cieszę, że pan Makowski ponownie opublikował ten sam tekst o mowie nienawiści PO: dorznąć watahę, mohery, ciemnogród itd. Proszę jednak zauważyć, że teraz rządzi PiS.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Tak, to jeszcze nie tak dawno prawie w stu procentach chłopskie społeczeństwo chce mieć znowu swojego pana, który będzie za nich myślał i decydował. A , że od czasu do czasu zdzieli w pysk to nic wielkiego. Takie jego prawo.

 6. Witold
  Wolę, mimo jej licznych wad, produktywną, a więc obiektywnie pożyteczną klasę chłopów niż próżniaczą, pasożytniczą arystokrację (ziemiaństwo) i żyjącą z wyzysku ludzi pracy burżuazję czy też, na ogół zdemoralizowaną, skorumpowaną i bezideową inteligencję, będącą na usługach arystokracji (ziemiaństwa) i burżuazji.

 7. Wielce Szanowny Panie Redaktorze Makowski,
  To co Pan tu napisać raczył był, to jest ad personam. Czy ma Pan może jakieś argumenty ad rem w tym temacie?

 8. @ja kowalski

  To był tekst emocjonalny, swego rodzaju transparent rozwieszony na mniej lub bardziej licznej demonstracji. A tego typu teksty, niestety nie grzeszą nadmiarem merytorycznych argumentów, bo takie po prostu być nie mogą.

 9. Każdy kto widział całe zajście doskonale sobie zdaje sprawę, że Kaczyński odpowiedział dowcipnie na glupawą prowokację z ław sejmowych.
  Tylko tyle i aż tyle.

  Budowanie różnego rodzaju detej obudowy oraz afery świadczy o bezradności juz nie tylko programowej ale również intelektualnej opozycji i medialnego jej zaplecza.

  Nikt się na to nie nabierze.
  Zaproponujcie jakąś realną kompleksową alternatywę dla rządów PiS zamiast żenujących kolejnych wirtualnych bytów budowanych z uporem maniaka na tym co prezes według was myślał itp.

 10. Przy okazji tekstu Redaktora przychodzi do głowy pytanie tej oto treści:

  „Czy źle wychowany cham może być dobrym, i przede wszystkim skutecznym politykiem?”

  Moja odpowiedź brzmi:
  „Tak, chociaż ocena za wartość artystyczną programu ma również pewne – ale funkcjonujące na zasadzie akcydensu – znaczenie.”

  W takich żyjemy czasach. Taki koloryt epoki.

 11. „Nawet najbardziej zajadły leming, gdyby kierował się rozumem, przyznać musi, że rządy PiS są dla Polski w tej chwili co najmniej najmniejszym złem. Jeśli nie z innych powodów, to choćby dlatego, że PiS znajduje się pod tak mocnym ostrzałem mediów, że nawet gdyby chciał pozwalać sobie na takie przewały jak PO z PSL-em, zwyczajnie nie może. I co? Nic właśnie. Żadne „wiodące” medium nie raczyło sprawy zauważyć. Zanadto były skupione na przestrzeganiu przed dojściem do władzy PiS i straszeniem, że jeśli się to stanie, to będzie „średniowiecze”, wszystkim każą chodzić na pielgrzymki i Unia przestanie dawać dotacje a krowy mleko”

 12. I jeżeli jesteśmy dumni ze swojej tolerancji, szlachetnej wyrozumiałości wobec osób o innym kolorze skóry, wyznawców innej religii, przedstawicieli innej orientacji seksualnej i emocjonalnej i tolerujemy kraje w których odbywa się ruch lewostronny to musimy również z zaciśniętymi zębami – ale jednak- znaleźć zrozumienie dla tych, którzy w naszym rodzinnym kraju odbiegają swoim zachowaniem od przyjętych od wieków reguł.

  Nie możemy sobie według własnego uznania wyszukiwać obiektów naszych ludzkich odruchów.
  Prawdziwa tolerancja…nie toleruje tego typu ekscesów.

 13. Co za bzdury!
  Ludzie!
  Jakiś głupek w czasie przemówienia prezesa krzyknął:
  „paniska!”…
  To było chamstwo
  A Kaczyński zamienił tę zaczepke w żart.
  To było oczywiste.

  Te historie (?) co on myśli o Polakach są takim samym detym tworem mediów jak niepodane ręki Kopaczowej przez Prezydenta Dude.
  Również to POLITYKA walkowala tygodniami gdy każdy mógł sobie zobaczyć np.na YouTube jak Duda podchodzi do Kopacz owej a ona demonstracyjnie odwraca się do niego tyłem by …”pogadac z partyjnym i kolegam”i.

 14. Opozycja chciała, żeby za nielegalną okupację sali sejmowej zapłacił stanowiskiem Kuchciński. To nie przeszło. Nie pozostało więc nic innego, jak znowu pooburzać się na paskudny język Kaczora.

 15. Zamiast dopisywac kolejne punkty do listy (jestem, pewien ze inni zrobia to lepiej) przypomne wyrazy szacunku dla nas i naszego kraju, jakimi darzyla nas poprzednia ekipa oraz niektorzy publicysci:
  – Polskosc to nienormalnosc – D. Tusk
  – Tylko idiota albo zlodziej pracje za mniej niz 6 tys miesiecznie – E. Bienkowska
  – Panstwo polskie istnieje tylko teoretycznie – B. Sienkiewicz
  – Nie oddamy Polski gowniarzom – A. Michnik
  – Polacy zglupieli – A. Michnik po wyborczym zwyciestwie PiS
  – Nie tylko Polacy ale i Amerykanie zglupieli – A. Michnik po wyborczym zwyciestwie D. Trumpa
  – Komorowski przegra wybory chyba tylko wtedy, gdy przejedzie na pasach pijana zakonnice w ciazy – A. Michnik przed ostatnimi wyborami prezydenckimi
  – Świat znalazł się w czarnej dupie. Dupie Trumpa. Demokracja popełnia samobójstwo – Jan Hartman na twitterze
  – Co trzecia Polka nie wie gdzie jest pochwa – T. Lis
  – Czy ktoś jeszcze, oprócz tych od „pincet”, chce coś od PiS – A. Szejnfeld
  – Mentalnosc polska to murzynskosc – R. Sikorski w rozmowie z Jackiem Rostowskim

  Lista nie jest pełna, ale – w takim razie – proszę Czytelników o uzupełnienie.

 16. NIC NA TO NIE PORADZISZ. On dzisiaj papla, co mu ślina na ozor przyniesie, a za dwa dni dopiero myśli.
  Takie to stworzenie

 17. Andrzej Falicz
  24 lutego o godz. 13:01 33517

  To nie ma znaczenia ze ktos cos tam krzyknal,…

  Rzeczywistosc jest taka ze teraz partyjna trzoda z PIS zawlaszcza kraj. Tak, podobnie bylo w PRL i w czasie donkowej dyktatury. To zawlaszczanie jest niemoralne, nieuczciwe,.. to oczywista forma zlodziejstwa i dyskryminacji olbrzymiej wiekszosci obywateli.

  Donkowcy nie moga sie z tym pogodzic ze teraz PIS to robi a sami tez tak robili. Podczas donkowej dyktatury nawet na etat sprzataczki w gminnej bibliotece na Podlasiu wypelniono donkowa nomenklatura wyrzucajac poprzednia sprzataczke.

  Zawlaszczanie panstwa dzieli polakow na chamow i panow. Chamy i pany nie maja takich samych praw co jest sprzeczne z konstytucja. Pany to partyjna trzoda sprawujaca wladze, ich rodziny, kolesie i przyjaciele.

  Faktem jest ze tzw opzycja nie ma ani planu ani programu dla Polski i nie jest zadna alternatywa dla rzadow PIS-u. Poza jednym w dzidzinie okradania panstwa wszstkie partie sa zgodne.

  Dlatego tez protest przeciwko temu stnowi rzeczy nie nalezy kierowac na PIS tylko na wszystkie partie.

 18. Witold
  24 lutego o godz. 10:07 33507

  Bzdet, bzdet. Chłopstwo miało panów w d…, odbębniło pańszczyznę i robiło swoje, żyło po swojemu, to dwa różne światy, nawet dwa różne języki (gwara, cudowna gwara chłopów i wydumana polszczyzna panów, zresztą, panowie gardzili j. polskim, woleli francuski, łacinę).

 19. Gratuluje p.redaktorze. Sadzac po komentarzach, to co Pan napisal dopieklo Misiom-PiSiom do zywego.

 20. tuciu
  24 lutego o godz. 14:34 33523

  Oj, prawda! Dopiekło mi tak, że dopiero na nogi postawił mnie weterynarz, aplikując końską dawkę.

  Hasło: wataha do wyrznięcia. Odzew: mohery. Zasada: obłuda pana Makowskiego.

 21. Raczej nie rajcuje mnie tego typu tematyka, ale skoro jest dyskusja, to czemu nie…
  Od czasu do czasu…abo i cześciej… rozlegają się głosy (patrz również ten Redaktora) o tym, że rządzą nami chamy ,
  że „cywilizowany świat się dziwi”,
  a „co powie Europa…”
  Dla mnie to klasyczny właśnie przykład zakompleksionego chłopa, czy innego początkującego terminatora w zakładzie szewskim.
  Bo co też powie majster,abo pan dziedzic?
  Da po łbie, czy pochwali :
  „Dobrze Macieju, dobrze , jak będziecie dalej tak postępować to może damy waszej Kaśce te buty co pani miała na śmietnik wyrzucić. Ale pamiętajcie musicie się starać”
  A dzisiejsi rządzący chadzają swoimi ścieżkami i nie Europa…ale prosty lud go chwali i o to chyba w tej całej demokracji chodzi.

 22. Panie Makowski, no, ale jednak ma pan rację, tak heroicznie krytykując premiera Tuska z PO za to, że panisko Tusk powiedział do bydła z opozycji: „Wyginiecie, jak dinozaury”.

  Mnie pańska odwaga i brak dulszczyzny bardzo się podobają.

 23. A kulturalnych nie chciał chwalić.

 24. Nie za bardzo rozumiem jak można próbować bronić kolejny lapsus prezesa, co czynią niektórzy tutaj. Sytuacja, w tym krótki fragmencie humorystyczna, jest jednak klarowna. Poseł Kaczyński oznajmił opozycji że wspaniałomyślnie nie użyli wobec niej siły. Na to ktoś ironicznie rzucił „ludzkie Pany” i oczywiste jest jaki ma to wydźwięk „Dzięki Ci wielki Panie, żeś był taki łaskaw”. Prezes w swoim stylu musiał odparować i jak zwykle się wkopał. Bo kto w rozmowie z kimkolwiek, oponentem, rywalem, z kimś kogo się nie lubi, przyznaje iż uznaje się za Pana a tego po drugiej stronie za…chama? No na pewno kogoś gorszego, podrzędnego wobec „Pana”. To jest zwyczajnie obciachowego, niekulturalne nawet. Przecież w swoim zwyczajnym życiu wszelkich zarozumialców lubiących prawić o swojej wyższości nad innymi, omijamy szerokim łukiem i słusznie nie lubimy.
  Próby obrony tego przez przytaczanie co kto kiedy powiedział i jak się wygłupił brzmią jak sławne „Mamo a Platforma też dłubała w nosie”. Owszem, dłubała. Ale to nie znaczy że ty masz teraz też dłubać, a co gorsza zjadać ze smakiem to co na palcu zostanie. Radziu ze swoim „dożynaniem watah” wygłupił się wybitnie. Nie znalazłem swego czasu ani jednego publicysty który próbował by go bronić, jeżeli w ogóle napisał o tym, bo wielu po prostu wolało zbyć wyskok milczeniem. Pamiętam redaktora Passenta wypowiadającego się, na sąsiednim blogu, że to nie przystoi takiemu dżentelmenowi na jakiego się kreował Sikorski. Określenia „mohery”,”lemingi”, „platformersi”,”pisiory” są humorystyczne i nie warto się o nie obrażać którejkolwiek ze stron. Z kolei określenia wypowiadane w rozmowie prywatnej, chociaż wiemy że w wyniku przecieków takimi nie pozostały, nijak się mogą równać z wypowiadanymi wszem i wobec obelgami wobec oponentów, politycznych, protestujących. Tym bardziej, że te pierwsze, przytoczone powyżej, to jedynie określenia, opinie nt. pewnych aspektów funkcjonowanie naszego Państwa, wyrażone w bardzo nieelegancki sposób, albo wyrażone tak bo pozwala na to formuła felietonu. Niewymierzone w żaden sposób w żadną z grup społecznych.

 25. takei-butei

  Po co się tak napinać?
  W pańskim cytacie z króla Europy nie ma słowa o „bydle”. Tak pan myślisz o ówczesnej opozycji?

 26. Archer 24 lutego o godz. 13:19 33519
  A tu ZGODA!

 27. Kaczyński przychodzi w sukurs Sienkiewiczowi dowodząc nieustannie, iż istotnie to „h.. d… i kamieni kupa”

 28. Kiedyś, ale nie za czasów poprzedniej formacji ustrojowej, dziennikarz wiadomego prasowego tytułu przekazał światu wieść, że jednej z partii (tej na Sy) „wolno mniej”.
  Nie wiem,czy Prezes wszedł w bezpośredni kontakt z tym przesłaniem, ale powiedzmy, że ktoś za niego to zrobił.
  Pomyślał prawdopodobnie wtedy Prezes, że jeżeli jednym wolno mniej i pisze o tym jakiś skryba, to dlaczego On, czyli Prezes nie może wydać edyktu, że niektórym partiom „można więcej”.
  I jak pomyślał to…rzucił monetą ( żeby nie było , że jest politykiem stronniczym) i wyszło na to że partią której można więcej będzie partia…Pani Premier Szydło.

 29. W czasach PRL-u w PGR-ach na Pomorzu mawiano: „to są ludzkie krowy”. Chodziło o krowy pod drugiej stronie płotu, należące do prywatnych właścicieli.

 30. Błagam nie nazywajmy tego kłamcy naczelnikiem. W odróżnieniu od postaci, do której charyzmy aspiruje, nie ma żadnych zasług. Tylko granie na najniższych instynktach, wkręcania się do polityki na plecach Wałęsy i brata. I szczucie, szczucie, zemsta za swoje rzekome krzywdy. Byłby tylko żałosny, gdyby nie był tak szkodliwy.

 31. Czytając zamieszczane komentarze,dochodzę do wniosku,że głównym i ulubionym zajęciem rodaków jest wzajemne obrażanie się,przypinanie łatek,wyszydzanie adwersarzy,brak myślenia propaństwowego i w konsekwencji autodestrukcja jako narodowej wspólnoty.Kolokwialnie mówiąc: sranie we własne gniazdo. Dopiero jak wydarza się tragedia utraty bytu jako narodu,stajemy się bohaterami,walczymy nie szczędząc krwi.I tak cyklicznie.Jak już znowu jesteśmy na wierzchu,robimy wszystko,żeby spieprzyć to co osiągnęliśmy.Taki sinusoidalny naród.Dla reszty Europy:śmieszne/żałosne.

 32. Ubolewanie nad rzekomo „wyższościowymi” wypowiedziami prezesa trochę szokuje, zważywszy na wytykanie przez opcję panów redaktorów Polakom, iż skoro skorzystali na programie 500+, to należy się tylko spodziewać w rodzinach wzrostu spożycia alkoholu i innych używek…

 33. @takei-butei

  „Wyginiecie, jak dinozaury” to idiom. „go the way of the dinosaur(s)”: (idiomatic) to go extinct or become obsolete; to fall out of common use or practice; to go off the firsthand market; to become a thing of the past.

  Źródło: https://en.wiktionary.org/wiki/go_the_way_of_the_dinosaurs.

  Oznacza to samo co „odejdziecie do lamusa”,”pieśń przełości”, staniesz się przestarzały, wyjdziesz z użycia. Tutaj można krytykować słusznie Donalda że to jego przewidywanie zupełnie się nie sprawdziło. To nie jest obelga, a jedynie nietrafna prognoza polityczna wygłoszona z mównicy sejmowej. Nie może się równać z obelgami miotanymi względem opozycji dzisiaj.

 34. .. wypowiedzi pana prezesa J.Kaczynskiego to zachowanie chlopca ktory zawsze schowany z tylu udawal wzniaka ,madrale !

 35. Oblicza owych panów starannie wyselekcjonowane, wynalezione w jakiejś
  niedostępnej dla chamów niszy: Terlecki, Szyszko, Semka, Tarczyński, Bejza, Suski,
  Mazurek, Pawłowicz, Misiewicz
  Nową serię, bardziej przykuwającą uwagę, otwiera dzisiejszy sędzia TK Jędrejek.

 36. „Mówiła mi mama, bym się nie bał chama,
  bo cham to jest cham i boi się sam”

 37. antónio
  24 lutego o godz. 21:46 33541

  Bardzo ci dziękuję za twój wpis, cytuję twoją wypowiedź:
  „Oblicza owych panów starannie wyselekcjonowane, wynalezione w jakiejś
  niedostępnej dla watahy i moherów niszy: Graś, Kopacz, Michał Kamiński homofob minister z PO, Niesiołowski, Szczerba, Schetyna…”

  A tak w ogóle, to twój wpis jest RASISTOWSKI, deprecjonujesz ludzi, biorąc za kryterium ich wygląd. To jest RASIZM.

 38. Andrzej Falicz
  24 lutego o godz. 12:09 33513

  J.Kaczynski, to ‚naczelnik’, ktory ma mandat polityczny od 18% Ciemnego Luda znad Wisly. Co mu pozwolilo zbudowac folwark polityczny IV RP. Przy pomocy Radiokomitetu J.Kurskiego.

  Ale to wszak nie Rzeczpospolita.

  Pokazuja to wszelkie mozliwe badania opinii powiadajace, ze Ziomale chca zyc w Europie, a nie w Kaczej Wolce rzadxonej z ul. Mickieewicza 49 na Zoliborzu.

  PS.
  Cala socjotechnika wladzy IV RP wymyslona przez braci Kaczynskich ma a fundament XIX wieczna Polske Pana, Wojta i Plebana. Jest obliczona na politycznych analfabetow. Stad Muzeum Powstania Warszawskiego. Stad uklad Kaczynskiego z Rydzykiem. Stad zapleczxe polityczne IV RP na Scianie Wschodniej i Podkarpaciu.

  A nie tam, gdxzie zyja Europejczycy znad Wisly.

  Stad tez trick z ‚500 +’, czyli panstwowa korupcja polityczna, ktora powinna byc scigana przez CBS.

  Ale nie moze, bo CBS znow rzadzi M.Kaminski/kapciowy naczelnika/Pana Prezesa. Wlasciciela Rzeczpospolitej AD 2017.

  It’d.

  Milego dnia.

 39. Polska zawsze byla krajem kastowym i klasowym. Podzial na panow i chamow istnial zawsze. Kiedys urodzenie decydowalo o tym kto jest panem, a kto chamem. Dzis decyduje o tym dostep do partyjnego i panstwowego koryta. Te pozycje nie sa wiec dozywotnie, jak kiedys. Tak wiec dzisiejsze ” pany ” po jakims czasie stana tam, gdzie dzis stoja ” chamy „. To jedynie kwestia czasu. JB.

 40. Myślę, że tu nie chodzi klasowy podział na panów i chamow ,bo przecież do ludu- suwerena pis się zwraca , rządzi w jego imieniu. PiS w rozumieniu Kaczyńskiego to Herrenvolk, lepszy sort , niosący czystość i porządek do zgniłej, poddanej wpływom Sorosa i innych libertynów Europy .

 41. Stachu39
  24 lutego o godz. 23:56 33546

  Bardzo mi się podoba twoja wypowiedź, cytuję cię: „Myślę, że tu nie chodzi klasowy podział na panów i chamow ,bo przecież do ludu- suwerena PO się zwraca , rządził w jego imieniu. PO w rozumieniu Tuska to Herrenvolk, lepszy sort , niosący oświecenie ciemnej, watadze do wyrznięcia, moherom poddanym wpływom narodowców i innych konserwatystów”.

 42. Jan Bohynski
  24 lutego o godz. 23:18 33545

  Bzdet. Te pozycje są niemal dożywotnie dzięki Ordynacji zaklepanej w Magdalence i przy okrągłym stole. To jest ten sam PRL, tyle że w PRL-u co dekadę (mniej więcej) robiono porządki, czasem z przelewem krwi niewinnych ludzi. Dziś nr 1 na partyjnej liście wyborczej ustalonej przez partyjnego kacyka uzyskuje lukratywną, często dożywotnią fuchę czy to w parlamencie, czy na innych państwowych stanowiskach.

 43. mr.off
  24 lutego o godz. 22:56 33544

  Ależ panisko z ciebie! Oni ciemny lud, ty jasny lud. I rasistowska twa wypowiedź, bez dwóch zdań rasistowska.

 44. takei-butei. Masz prawo do wlasnego osadu sytuacji, ale dlaczego nazywasz moj ‚ bzdetem ‚ ? Mogles napisac ‚ mam inne zdanie, albo ‚ mylisz sie ‚ . Co ci kaze byc chamem ? Moze to jednak ja mam racje ? Pozdrawiam Pana uprzejmie, niezaleznie od panskiej przynaleznosci kastowej, klasowej, albo magdalenkowej. JB.

 45. Jak to jest? „Wyborcza” twierdzi, że w Szwecji nie ma stref wyjętych spod kontroli policji i spod szwedzkiego prawa, ale w 2016 roku szwedzka policja zidentyfikowała 53 obszary w kraju, które zostały dotknięte przestępczością, niepokojami społecznymi i gdzie jest niskie poczucie bezpieczeństwa. Te obszary zostały nieprawidłowo nazwane strefami wyjętymi spod prawa – czytamy w odpowiedzi na kolejne często powtarzane twierdzenie. Co prawda – zaznaczono – w tych miejscach policja doświadczyła trudności w wypełnianiu obowiązków. Ale – jak podkreślono – nie jest tak, że policja nie zapuszcza się na te tereny i że szwedzkie prawo tam nie obowiązuje. Resort podkreśla też, że przyczyny wspomnianych problemów są złożone i wielowymiarowe.

 46. Jan Bohynski 24 lutego o godz. 23:18 33545
  Tak, Polska (poza epizodem PRL-owskim) była zawsze krajem klasowym a nawet i kastowym. Podział na panów i chamów istniał więc w Polsce zawsze, poza zdecydowanie za krótkim ”komunistycznym” epizodem. Kiedyś urodzenie decydowało o tym kto jest panem, a kto chamem, a dziś, jak za Sanacji, decyduje o tym dostęp do partyjnego i państwowego koryta.

 47. mr.off 24 lutego o godz. 22:56 33544
  Polacy wybrali państwo które nie tylko zabiera, ale też i coś daje. Za korupcje i moralne zepsucie to powinni dano już temu ścigać Tuska, Komorowskiego, Sikorskiego i Waltzową.

 48. jakowalski – krynico madrosci – chyba pomyliles blogi. Tu Polityka, a nie Wyborcza i tekst o ‚ dobrych panach ‚ a nie o Szwecji i praktycznie do kogo kierujesz to pytanie ? Wracajac do tematu, to uwazam, ze te ‚ panskosc ‚ w rozumieniu pogardy dla wspoziomkow u ludzi aktualnie majacych nad nimi wladze, moze wyeliminowac z zycia publicznego, jedynie wielopokoleniowy proces edukacji, bo za slowami madrego – ‚ takie beda Rzeczypospolite, jakie jej mlodzierzy chowanie ‚, ale tez w Polsce ‚ madremu biada ‚. Pozdrawiam serdecznie. JB.

 49. Jan Bohynski 25 lutego o godz. 9:20 33554
  Tekst o Szwecji jest przestrogą dla nas, abyśmy (obecną) Szwecją nie zostali.
  Poza tym, to edukacja w społeczeństwach klasowych ma za zadanie utrwalenie podziałów klasowych, stąd też mamy w tych społeczeństwach ekskluzywne, na ogół prywatne szkoły dla potomków elit i coraz gorsze dla dzieci pochodzących z plebsu. Nie oszukujmy się – pańskość z życia publicznego może wyeliminować tylko eliminacja pasożytniczej klasy panów. To nie jest zaś trudne, jako że liczy ona przecież nie więcej niż kilka procent ogółu ludności. Przecież słowa „takie będą Rzeczypospolite, jakie jej młodzieży chowanie” odnosiły się do tylko i wyłącznie do synów szlachty. Nawet nie do młodych szlachcianek…
  Pozdrawiam jak najserdeczniej,
  LK

 50. Wina KIszczaka .Gdyby internował ,Polska byłby dziś o wiele kroków do przodu.Mściwość z paranoją dwie żmije wj ednym.

 51. Masz racje.
  Ale internowanie to za malo. Mial zgubić sie gdzies w hucie, lub na budowie w betonie.

 52. Pytanie za 100 pkt.
  Wiecie dlaczego Szyszko wycina drzewa ?
  Bo przeczuwaja swoja przyszlość.

 53. Można oczywiscie tłumaczyć Kaczyńskiego, ze te słowa padły w odpowiedzi i obwiniać opozycję, że podnosi krzyk mi robi widły z igły. Tylko, że ta jego odpowiedź odsłania stałe nastawienie Kaczyńskiego do swoich przeciwników politycznych. To nie jest pierwsze jego tego typu stwierdzenie. Takie i podobne stwierdzenia wypływają ze sposobu postrzegania świata przez niego i sa uwarunkowane cechami jego konstrukcji psychicznej.
  „We mnie jest czyste dobro.”
  Opis: w odpowiedzi na pytanie Kublik i Olejnik A ile jest w Panu zła, a ile dobra?.
  Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 5 lutego 2006
  „Nasi przeciwnicy to strasznie mali ludzie, marni pod każdym względem – intelektualnym i moralnym.”
  Opis: podczas konferencji prasowej, 11 lipca 2007.
  Źródło: wp.pl
  Jak widać , nic się w tej materii na przestrzeni lat nie zmieniło.

 54. @takeibutei.
  Dobra reprymenda.Być może establishment rzeczywiście się wywyższa, ma o sobie lepsze mniemanie. Jest o tym np w dzisiejszej Wyborczej -Hollywood szczeka Trump jedzie dalej..Nie nazywa się jednak panami ,a innych złodziejami, postkomunistami itd. Są subtelniejsi i bardziej eleganccy. Elegancja nie polega na cmokaniu koleżanek i biskupów w łapę.

 55. Moim zdaniem te wszystkie epitety do jeden z elementów zarządzania przez konflikt. My oburzamy się i emocjonujemy, a pod przykrywką tych inwektyw PiS sprawnie dewastuje państwo i jego demokratyczne instytucje.

 56. Kiedyś mój wykładowca opowiadał, że Kaczyński chciał go obrazić i nazwał go liberałem.

 57. Stachu39
  25 lutego o godz. 14:33 33560

  Piszesz o premier Kopacz z PO klęczącej plackiem przed papieżem i premierze Tusku z PO kolędującym do biskupa Dziwisza?

  A, czy ten Trump nazywa wyborców moherami i watahą do wyrznięcia?

 58. Jan Bohynski
  25 lutego o godz. 9:03 33550

  Mam prawo do osądu sytuacji? No, to osądziłem sytuację słowem „bzdet”. Nie kapuję, o co ci chodzi.

  Moja przynależność jest zawsze ta sama: chłopstwo pańszczyźniane. To dla mnie jest powód do dumy.

 59. @J.Makowski

  trochę późno, jednak jak powszechnie wiadomo, lepiej tak niż wcale;
  h t t p s://youtu.be/ymKJE5K08KI
  tylko proszę na spokojnie i w całości.

 60. Ale się rozszczekali obrońcy pisslamu!

  Zacznę od @butei-ego . Kogo bronisz i kim jesteś ?
  Chłopem pańszczyżnianym czy wolnym kmieciem , któremu onegdaj dał ziemię król ?

  Określ się wreszcie , gościu !
  Nie kokietuj pochodzeniem !

  W dodatku bronisz Jarkacza , gnoma , który ZAWSZE podkreślał swoją UROJONĄ wyższość !
  Nie pamiętasz ? Urwał nać ! Masz krótką pamięć !
  Przypomnę szczekającym ( bez obrazy psów ) , że Jarkacz wg. samego siebie jest wybitnym „inteligentem żoliborskim ” wyższym ponad tzw. pospólstwo – np. Tuska .
  Bo ten bawił się na podwórku !

  Głośny rechot MÓJ !

  Gdyby jajo nieszczęśliwie nie podzieliło się , mielibyśmy NORMALNEGO zdrowego faceta BEZ kompleksów ! A nie chowanych pod kloszem bliżniaków „delikatnych” do kobiet , bitych na podwórku z licznymi kompleksami .
  Ergo – nie byłoby quasi wojny domowej !

  A przypomnę wtopy braci „inteligentów ” Mówienie : proszę PANIĄ , zam. PANI !
  Podawanie kwiatów łodygami do góry , co wyśmiewał nawet słynny Albin Siwak , albo wyrywanie rąk kobietom do pocałunku przez Jarkacza .

  Kogo więc bronicie , szczekacze ???

  Czy wybitnego PRAWDZIWEGO chłopa śp. Andrzeja Leppera , który NAPRAWDĘ coś dla ludu chciał zrobić , czy koniunkturalnych GNOJKÓW , którzy POJĘLI , że samo kopanie w archiwach i tzw. dekomunizacja im zwycięstwa NIE DA !

  W dodatku dezawuują i opluwają PRL . Jedyne państwo , które dało chłopom i robotnikom GODNOŚĆ !
  Państwo pisslamskie , czci zaś tych ( tzw. wyklętych ) , którzy chłopom , bywało , ucinali ręce za „sięganie po pańskie ” w reformie rolnej !

  Urwał , trzeba mieć kaszankę z mózgu !

  A nie odstręcza was to , że większość pisslamistów to CHAMY ?
  Prawdziwe . Mściwe . Małoduszne . Wiernopoddańcze . Bo bez Jarkacza NIC nie znaczą ! I to fuksem , bo wybory zawsze dotąd przegrywali !
  Chamy bez czci , bo kimże byłby ojciec Ziobry bez PRL ?
  Dyrektorem uzdrowiska ? Żarty ?
  I większość z nich tak ma . Wypierają , że pierwsze buty i szkołę dał im PRL .
  Lepper tego nie robił ! Bo był CHŁOPEM , nie CHAMEM !
  A tu mamy chamów ze śmiesznym , szkodliwym MESJANIZMEM !!!

  Podkreślanie 500+ jest śmieszne . Jeszcze starcza kasy . Ale można było zrobić to lepiej i taniej .
  Poczekajmy trochę , jak odejdą z roboty „odmłodzeni” emeryci i odpłyną Ukraińcy do zach. Europy , bo PiS przecież popiera ich ruch bezwizowy . Szaleństwo !
  Zobaczycie wzrost PKB jak niektórzy z was swoją erekcję !!!

  A szaleństwo przekopu Mierzei Wiślanej – nie powala szczekaczy ?
  A zablokowanie hubu w Łodzi dla Jedwabnego Szlaku przez Macierewicza , który jawnie stwierdził , że to zaszkodzi …USA !
  Nie każe wymiotować ?

  To , że PO było be , nie znaczy , że PiS jest cacy . Proste chyba ?
  Ale trzeba MYŚLEĆ !

  Na koniec – to do Falicza , ich obrońcy ustawicznego . Nie brzydzi Falicza zupełnie niejasne dojście rodziny Kaczyńskich do apanaży ?
  Przecież w „pańskiej ” Polsce nie dostaliby tych wszystkich bonusów .
  Bo tzw. elity II RP wróciłyby z Londynu i …figa !
  UB też by nie istniało , a mówią coś o pułkowniku UB ….
  Więc jeszcze jedno bagno moralne , skrzętnie zakłamywane . Fuj !!!

  Wpis @jk pominę . To jego zwykłe szaleństwo . Taa … „ciapaci” ciągną do Polski , ale Jarkacz z Macierewiczem nas obronią .
  Mój głośny śmiech !

 61. Tak konkludując . Jak można tak się nabrać na propagandę PiS ?
  Nie wiem . To żaby podstawiające nogi do podkucia i korzystające z resztek koniunktury .
  Obie partie są do de . Z tym , że woleć PiS to jakby woleć Błaszczaka od Bartłomieja Sienkiewicza , onegdajszego odpowiednika .
  Jarkacz to NAPRAWDĘ nie jest Orban !
  A żal !

 62. momo1
  26 lutego o godz. 11:10 33566

  Odpowiadam ci wprost: głosowałem na Ogórek i SLD. PiS i PO dla mnie to jedna d… Natomiast widzę, że 500+ pomogło wielu moim sąsiadom, autentycznie wyciągnęło ich z dna.

  Ponadto: za chiny nie daruję PO podniesienia wieku emerytalnego kobietom aż o 7 lat, bo widzę, że jak fatalne skutki miało to podniesienie.

  Nie daruję też PO, że ministrem uczyniła homofoba i czciciela Pinocheta. Nigdy nie daruję.

  Kogo bronię? Bronię swoich najbliższych przed PO i PiS-em: jedną i tą samą zgrają niczym się od siebie nieróżniącą.

 63. momo1
  26 lutego o godz. 11:10 33566

  A poza tym, gdzie ty, momo1, widzisz moją obronę pisiaków i szczególnie Kaczyńskiego? No, gdzie? Za chiny na pojmuję. Przecież moje wpisy dotyczą obłudy mediów: gdy panisko Tusk wyzywał i lżył wyborców, milczały, gdy to samo robi panisko Kaczyński, drą się. To jest hipokryzja i moje wpisy są o hipokryzji.

  No, ale skoro widzisz to, czego nie napisałem, cóż, mogę tylko bezradnie rozłożyć ręce i powiedzieć: momo1, nie piszę o tym, o czym ty piszesz, że piszę.

 64. Niszczenie Demokracji zaczyna się od złej roboty mediów: służalczych, lokajskich, podporządkowanych Propagandzie a nie Prawdzie. Dotyczy to wszystkich mediów. Za nic mają Prawdę, leżą plackiem przed Propagandą. Zawsze znajdzie się jakiś spryciarz, który wcześniej czy później uderzy, wykorzystując hipokryzję mediów, ich lokajstwo, kierując jednych dziennikarzy przeciwko drugim, napuszczając jedne media na inne media.

  Tusk posługujący się Grasiem, aby uciszył media, Komorowski, za którego aresztowano dziennikarzy, rząd PO sponsorujący wybrane przychylne mu media, Kaczyński odbierający te publiczne pieniądze i dający je swoim to jeszcze nic. Młodzi spryciarze już czekają. Trudno jednak sądzić, że media zmienią swe postępowanie, już są niewolnikami i dobrze im z tym niewolnictwem.

 65. Towarzysze, znowu to dominuje debilny temat na forum publikacji krajowej i nawet miedzykontynentalnej. Kurwa. to jest wiecej niz zalosne. Czy istnieje mozliwosc ze Polityka zatrudni doroslych ludzi ktorzy wzniosa sie do poziomu krajowego i meidzykontynrtalnego ? Ktorzy sa w stanie pisac o powaznych sprawach ??? Jak dlugo ten debilizm ma jeszcze trwac !

  Kazdego dnia Polska sie zadluza o dodatkowe 165 000 000 milionow zl. To tylko dlug publiczny. Poskie dzieci juz utonely i tona jeszcze glebiej. I nawet te ktore jeszcze sie nie urodzily a tu, kurwa mac, nikt sie tym nie interesuje. Nie ma doroslego, ani trzezwego ani odpowiedzilnego,….

  Inny przyklad proponowany kanal przez Miezeje Wislana.

  Kanal „nie ekonomiczny” eksperci pisza,.. musi wiec istniec ekonomiczna analiza. Gdzie jest ta analiza ???

  Ta sprawa jest hipokryzja nie z tej Ziemi. Hipokryzja stulecia.

  Oczywiscie kanal przyczyni sie do wzrostu aktywnosi gospodarczej Elblaga i okolic. I PIS kierowany dobrem w interesie kraju i narodu o to wlasnie walczy.

  I jednoczesnie PIS „walczacy o dobro interesu narodowego i kraju” sabotazuje wlacznie sie Polski o projektu ‚silky road’ ktory to pojekt ma potecjal wzrostu aktywnosci gospodarczej w Polsce i wlywow do budzetu tysiace, miliony razy w wiekszym stopniu niz proponowany kanal.

  To zdrada narodu i hipoktyzja stulecia. PIS nalezy postawic przed (podobno istniejacym, nizaleznym i niezawislym) Trybunalem Stanu za zdrade najwyzszej kategorii.

  W obu przypadkach ujawnia sie rusofobia w stadium bialej goroczki. Jak dlugo jeszcze stada podlych i nienawistnych dzikow cierpiace na rusofobie beda w stanie sabotazowac kraj i niszczyc zycie wszystkim ?

 66. Towarzyszu, dług sobie rósł, rośnie i rosnąć będzie. Nikt nie ruszy nikogo. Co więcej, media będą na wszelkie sposoby bronić tych, co zadłużali, a oskarżać ciebie i mnie, którzy nie zadłużaliśmy. Spokojna głowa: w końcu tak czy siak oraz owak zapłacisz ty, ja – ale nie oni.

 67. Panie axiom1

  „165 000 000 milionów złotych”
  to
  165 000 000 000 000
  a to z kolei
  165 bilionów złotych.

  Nawet jak na możliwości tego rządu i opiekę nad nim to chyba jednak trochę za dużo.
  Trzeba z czegoś zrezygnować. Albo z 6 zer, albo z „milionów”.

 68. miłośnik czarnych jagód
  27 lutego o godz. 17:24 33573
  Typowa blazenska kpina. A moze gdzies tam jeszcze w moim wpisie brakuje kropki lub przecinka. Dupku,… tu chodzi o bestialstwo wobec dzieci, nawet tych jeszcze nie urodzonych. Kraj pedzi do katrostrofy totalnej a ty pizdzielcu wytykasz mi bledy.

 69. Panie axiom1

  Polszczyzna Twa nie należy do wzorcowych, wymawiasz innym rusofobię…
  Możeś Ty rosyjski szpion?

  A dobro dzieci to tylko taka przykrywka. A zresztą diadia Moroz też lubił młodszą młodzież.

 70. miłośnik czarnych jagód 28 lutego o godz. 11:43 33575
  Znów tylko ad personam. 🙁

 71. Nudno tu
  Kowalski, napisz cos o stopach procentowych, o tworzeniu pieniadza, o wyzysku proletariatu i kiedy wreszcie zalozysz wlasna firme w ktorej po znajmosci zatrudnisz siebie samego i zaplacisz sobie glodowa pensje albo wogole nie zaplacisz.

 72. takei-butei
  25 lutego o godz. 8:53 33549

  Kiepsko spie w dzien, wiec uwazalem w szkole na lekcjach. Od podstawowki po Uniwersytet.

  Sorry.

 73. jakowalski
  25 lutego o godz. 9:14 33553

  POLACY W 2015 R WYBRALI GRUSZKI Z WIERZBY LEPPERA I MILLERA OBIECANE IM PRZEZ J.KACZYNSKIEGO. POWIADAJACEGO, ZE NA JEGO POLITYCZNYM FOLWARKU – IV RP – ROSNA WIEKSZE I SA ZA DARMO.

  Wszak Ty, jako dr politologii, wiesz o tym POLITYCZNYM PRZEKRECIE DLA PLITYCZNYCH ANALFABETOW wiecej niz ja.

  Milego dnia.

 74. mr.off
  1 marca o godz. 1:10 33578

  Kiepsko śpię w nocy, więc rozmyślałem o tym, co mi pakowali w łepetynę. Kto? Różni tacy: szkoła, spece od propagandy np. w „Polityce” i telewizji, politrucy wojskowi. No, ale wreszcie dzięki temu słabemu spaniu w nocy zacząłem myśleć swoją głową, a nie cudzą.

  извините

 75. JGO, to oczywista oczywistosc. Zostala pani otumaniona propaganda ostanich 20 lat. Dlatego tez propaguje pani anty ludzkie i anty cyliwilizacyjne agendy. Przyczynia sie pani do niszczenia elementarnych zdobydczy cywlilizacji, ludzkosci, spoleczenstw i narodow. Oczywiscie nie zdaje sobie pani z tego sprawy. Oh, zeby o tym pomyslec trzeba miec glowe.

  Przykladem jest promocja zboczenia. Czy to jest naprawde trudno zrozumiec. W ekstremalnym przypadku gdy wszyscy zostana zboczeni ludzkosc zanika w ciagu jednego pokolenia. Ani Hitler ani Bush nie mogli nawet o tym marzyc !!!

  I tu zapewne siegnie pani po cenzure co jest szczytem hipokryzji i zaklamania. Bo jest to swidectwem ze nawet nie postrzega pani tych pryncypiow swiata ktore pani udaje ze wspiera. Po prostu jest pani tylko bezrozumnym narzedziem destrukcji ludzkosci.

 76. Axiom1 28 lutego o godz. 16:39 33577 – Znów tylko ad personam. 🙁
  Pożycz mi ten pierwszy milion, a założę firmę i nawet dam ci w niej posadę (ale tylko taka, nie niewymagającą od ciebie wkładu pracy, abyś niczego w tej mojej firmie nie zepsuł).
  I dedykuje ci to:
  Tępy palancie w „de” kopany,
  Synu najgorszej kurtyzany,
  Paskudna mordo, zły pomiocie
  Sklejony z genów po idiocie,
  Żmijo obmierzła, wredna, śliska,
  Gnijąca warstwo torfowiska,
  Skutku uboczny chorób licznych,
  (W tym – przede wszystkim wenerycznych),
  Świeża padlino, brudna ściero,
  Trądzie, tyfusie i cholero,
  Ścierwo, klejnocie ciemnogrodu,
  Żywe ucieleśnienie smrodu,
  Jamo, do której plują ptaki,
  Ryju podobny do kloaki,
  Nędzna przybłędo spod Sodomy,
  Świńskie koryto pełne pomyj.
  Potwór! Wywłoka! Kreatura!
  Krzyżówko skunksa, pchły i szczura,
  Poczwaro ty ropnistooka,
  Ozdobo szamba i rynsztoka,
  Klonie sparszywiałego chwostu,
  Odmiano ścieku i kompostu,
  Szmato, na której psy siadają,
  Bękarcie zła! Nie uwłaczając.
  (Artur Andrus „Nie uwłaczając”).

 77. Axiom1 28 lutego o godz. 16:39 33577 – Znów tylko ad personam. 🙁
  Pożycz mi ten pierwszy milion, a założę firmę i nawet dam ci w niej posadę (ale tylko taką, nie niewymagającą od ciebie wkładu pracy, abyś niczego w tej mojej firmie nie zepsuł).
  I dedykuje ci to:
  Tępy palancie w „de” kopany,
  Synu najgorszej kurtyzany,
  Paskudna mordo, zły pomiocie
  Sklejony z genów po idiocie,
  Żmijo obmierzła, wredna, śliska,
  Gnijąca warstwo torfowiska,
  Skutku uboczny chorób licznych,
  (W tym – przede wszystkim wenerycznych),
  Świeża padlino, brudna ściero,
  Trądzie, tyfusie i cholero,
  Ścierwo, klejnocie ciemnogrodu,
  Żywe ucieleśnienie smrodu,
  Jamo, do której plują ptaki,
  Ryju podobny do kloaki,
  Nędzna przybłędo spod Sodomy,
  Świńskie koryto pełne pomyj.
  Potwór! Wywłoka! Kreatura!
  Krzyżówko skunksa, pchły i szczura,
  Poczwaro ty ropnistooka,
  Ozdobo szamba i rynsztoka,
  Klonie sparszywiałego chwostu,
  Odmiano ścieku i kompostu,
  Szmato, na której psy siadają,
  Bękarcie zła! Nie uwłaczając.
  (Artur Andrus „Nie uwłaczając”).