Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

30.12.2016
piątek

Czy Śląsk przyjmie uchodźców?

30 grudnia 2016, piątek,

1.

Abp Wiktor Skworc napisał list. Zostanie odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji śląskiej w najbliższą niedzielę. Cóż ważnego pisze w liście do wiernych arcybiskup?

Prosi, by każda parafia przyjęła i zaopiekowała się jedną syryjską rodzinną wskazaną przez Caritas Polska. I dalej: „Niech konkretną realizację tej zachęty i prośby podejmie Parafialny Zespół Caritas”.

To ważny apel duszpasterza. Ważny tym bardziej, gdy w Polsce duża część katolików zdradza bezinteresowną nienawiść wobec uchodźców. Apel, który idzie w poprzek obojętności wobec cudzego cierpienia i bólu, jaki każdego dnia widzimy, gdy oglądamy zrównane z ziemią Aleppo. Ten apel pojawia się w chwili, gdy w Polsce szefowa „Wiadomości” Marzena Paczuska, niekryjąca się ze swoją wiarą i oddaniem Kościołowi, nie tyle czyta ewangelię, ile chce ją pisać na nowo: ostatnio przekonywała, że Jezus nie był uchodźcą, choć – co wytknęła jej Janina Ochojska – w ewangelii Mateuszowej stoi: „Gdy oni [Mędrcy ze Wschodu – red.] odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić” (Mt 2,13-15).

I w końcu apel abp. Skworca pojawia się w chwili, gdy nawoływanie Franciszka do solidarności z uchodźcami jest tak często – również przez polskich duchownych – uważane za przejaw naiwności.

2.

Choć cieszę się, że arcybiskup miał odwagę skierować taki apel do wiernych i księży, to zarazem boję się, że może on pozostać tylko pięknym wezwaniem. Bez odzewu. Dlaczego?

Po pierwsze, Kościół musiałby mocno nacisnąć na polski rząd (a wiemy, że jak chce, to potrafi to robić), który prowadzi antyuchodźczą politykę – politykę, która opiera się na straszeniu Polaków, że dzieci, kobiety i mężczyźni, których przyjmiemy, zaczną stanowić dla nas zagrożenie. Otóż między innymi po to mamy rząd, by wspólnie z Kościołami i NGO opracować skuteczną politykę asymilacyjną. Rząd nie jest po to, by uciekał się do podsycania nienawiści.

Dwa: analogiczną prośbę śląski hierarcha skierował do wiernych i swoich parafii ponad rok temu, zaraz po apelu Franciszka, by każda parafia przyjęła ludzi uciekających przed cierpieniem, wojną i złem. „Jesteśmy gotowi do ich przyjęcia, do otwarcia naszych domów”.

Skończyło się na tym, że przyjęto tylko kilka rodzin. A to przecież kropla w morzu potrzeb. Czy i ten dzisiejszy apel, który trochę przypomina plaster na nasze wyrzuty sumienia, że nie pomagamy potrzebującym, cierpiącym i wykluczonym siostrom i braciom, spotka raczej godne przemilczenie? Czy może coś pięknie, coś się w nas poruszy? I zaczniemy działać.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 57

Dodaj komentarz »
 1. W wigilijny wieczór w Berlinie grupa młodych mężczyzn podpaliła bezdomnego, który spał przykryty kartonami na stacji metra Schönleinstraße. Po publikacji w mediach zdjęć z nagrania z monitoringu sprawcy sami zgłosili się na policję. Jak pisze niemiecka prasa, to 7 mężczyzn w wieku od 15 do 21 lat. Sześciu pochodzi z Syrii, jeden z nich jest Libijczykiem. Mogą usłyszeć zarzut usiłowania zabójstwa. Bezdomny pochodzi z Polski

 2. Drogi @Jacku NH, piszesz ze sprawcy byli męzczyznami od 15 do 21 lat.

  A gdyby opieką objęto osoby w wieku od 0-14…tutaj robimy przerwę dla tych z roczników 1995-2001…i „pochylamy” się ponownie nad osobami powyżej 22 roku życia w górę.
  Oczywiście w przypadku kobiet nie dokonujemy powyższej specyfikacji.

  Ja, dla twojego dobrego samopoczucia, skłonnym był pójść nawet na taka ugodę.

 3. Pozostaje, tylko wierzyć, że ten apel przyniesie jakieś efekty. Ale mam wątpliwości co do roli Caritas i nie są one bezpodstawne – wystarczy spojrzeć na to co publikuje na swojej stronie Facebook dyrektor Caritas Katowice.
  No cóż apele bardzo łatwo głosić, ale od słów zawsze ważniejsze są czyny – czy nie są to słowa Papieża Franciszka? I znowu, jakie znaczenie dla polskiego kościoła mają słowa papieża?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. A swoją drogą, ciekawe jak potraktują apel abp Skworca środowiska wolnej myśli, czyli osoby deklarujące dosyć głośno swoje przywiązanie do wartości humanitarnych i nie wywodzące ich z tradycji chrześcijańskiej?

  Wiem,że w ich przypadku o tak spektakularny gest będzie trudne ( nie mają wszak swoich ambon), a i tego formatu urzędów również nie uświadczy, że o rejonizacji struktur nie wspomnę.
  Ale gdyby na terenie Ślaska wszyscy…wespół w zespół…od serca… to może i efekty byłyby lepsze niż ostatnio.

  No bo, na obecnie rządzących, to raczej trudno liczyć.
  Ci są miłosierni inaczej.
  To takie katolickie dzieci specjalnej troski.

 6. Tu nie chodzi przecież o uchodźców, a o terrorystów. Uchodźcy z Syrii powinni kierować się do państw swojego regionu, czyli tam, gdzie panuje ta sama religia i kultura co u nich w Syrii, a nie do Europy – obcej im religijnie i kulturowo, ale nęcącej wysokimi zasiłkami i perspektywą spędzenia reszty życia w słodkim nieróbstwie na koszt pracujących Europejczyków.

 7. Pytanie: dlaczego emigranci z Syrii kierują się do obcej im kulturowo Europy, a nie do bogatych państw swojego regionu, takich jak olbrzymia przecież Arabia Saudyjska czy też bajecznie wręcz przebogate Emiraty, Katar albo Kuwejt? Dlaczego nie przyjmuje ich, ta podobno jedyna demokracja w tym regionie, czyli Izrael?

 8. Biskup na Śląsku przypomina tylko to co uchwalił cały polski Episkopat. I bardzo dobrze, że przypomina, szkoda tylko, że Autor tego apelu i oświadczenia całego polskiego episkopatu nie wspomina. Chodzi znowu o manipulowanie czytelnikiem sugerującym, że biskup na Śląsku to jakiś odmieniec? Nie, ten biskup reprezentuje cały polski kościół i episkopat i jego oficjalne stanowisko w tej sprawie.

 9. Szef resortu sprawiedliwości Hamburga z ramienia Zielonych Till Steffen utrudniał pościg policji . W obawie przed hejtem, jaki może spowodować publikacja zdjęcia 24-letniego Tunezyjczyka Anisa Amri, zabronił on hamburskiej policji publikacji listu gończego. Hamburg i Brema to dwa kraje związkowe RFN, które nie dostosowały się do nowego zarządzenia władz federalnych ws. publikacji listów gończych w mediach społecznościowych

 10. Snake
  A dlaczego kościół nie przyjmie tych „uchodźców” do Watykanu oraz swoich licznych posiadłości, w tym szczególnie do pałaców papieskich, biskupich i radiomaryjnch rezydencji?

 11. Zdaje sie,ze te ‚kilka rodzin’ juz ucieklo do Niemiec po wyzsze zasilki. Tacy z nich ‚uchodzcy’.

  I Aleppo nie jest ‚zrownane z ziemia’, trwa wlasnie powrot mieszkancow do wschodnich dzielnic i oczyszczanie go z min i pulapek pozostawionych przez rebeliantow..

 12. Problem z uchodźcami w Polsce to kolejny zmyślony temat zastępczy. Jeśli Polska ma problem z uchodźcami to tylko w dwóch aspektach:

  a) Żadni uchodźcy z zewnątrz się do Polski nie pchają, bo Polska nie jest żadną atrakcją na tle Europy.
  b) Co gorsza tubylcy uchodzą z Polski milionami w poszukiwaniu normalności, godności i pracy w krajach zachodnich.

 13. Opublikowano już wiele informacji, że wśród tzw. uchodźców nie ma chętnych do szukania azylu w Polsce ze względu na słaby „socjal”.
  Ostrożnie z oceną, kto jest faktycznie Syryjczykiem, ponieważ jak już informowano, Irakijczycy podają się za Syryjczyków posługując się fałszywymi paszportami. Oba te narody posługują się tym samym arabskim narzeczem, i po wymowie przedstawicieli obu tych nacji mogą rozróżnić tylko oni sami. Takie informacje były już publikowane.
  Może jednak byłoby lepiej, aby USA i tzw. Zachód zaprzestał eksportu demokracji na bliski wschód, ponieważ ten eksport przyniósł tragedię ludności tego regionu.

 14. @snakeinwebb
  ‚Żadni uchodźcy z zewnątrz się do Polski nie pchają, bo Polska nie jest żadną atrakcją na tle Europy.’
  Brak bomb i maszerujacych armii to nie jest atrakcja?Czy tez atrakcja ma byc wysoki socjal?Tym bardziej pokazuje to,ze nie sa ta zadni uchodzcy, tylko imigranci zasilkowi.

 15. Prezydent Maliniak znowu przypomnia ze jest prostakiem. Pojawil sie on na pogrzebie polskiego kierowcy, zabitego w Berlinie. Miedia nie majac zadnych podstaw okrzykiwaly polskiego kierowce bohaterem bo rzekomo zmagal sie z prowadzacym ciezarowke terrorysta. Kilka dni pozniej okazlo sie to byly automatyczne hamulce a polski kierowca juz nie zyl kilka godzin przed zamachem. Ale dalej jest bohaterem za rzekoma bohaterska postawe. Pomimo ze sledztwo jeszcze trwa. Na jakiej wiec podstawie prezydent Maliniak zadeklarowal swe wsparcie pojawiajac sie na pogrzebie ?

  Logika wskazuje natomiast ze polski kierowca jest posrednim sprawca zamachu. W jaki sposob terrorysta dostal sie do kabiny ciezarowki. Scania jak i inne marki ciezarowek sa obecnie standardowo wyposazone w systemy, nawigacji, monitoringu zewnetrzengo i wewnetrznego i w system alarmowy. Nie jest mozliwe wtargnac do kabiny i nie wszczac alarmu. Nie jest mozliwe aby takie wydarzenie nie zostalo nagrane. Jest tylko jedna mozliwosc, polski kieorwca nauczyl sie oszukiwac zabezpieczenia i dobrowolnie wpuscil tunezyjczyka a ten go zarznal. Nie wazne sa powody dla ktorych wpuscil. Nie mial do tego prawa. Polski kierowca jest wiec posrednim sprawca zamachu.
  Nie postrzegal regulaminu, stracil ciezarowke ktora zostala uzyta w zamachu. To wiecej niz prawdopodobne.
  Brak wstrzmiezliwosci ze strony przydenta Maliniaka by przmyslec te sytuacje i poczekac z zadeklarowniem poparcia do ukoncznia sledztwa wskazuje na jego opieszalosc, niechlujstwo i prostactwo. To samo widac w jego stadzie doradcow, profesorow i doktorow zwyczjnych i nadzwyczajnych, habilitowanych i belwederskich,…. zwykle stado dzieci i wstyd dla kraju.

 16. axiom,
  lesteś trollem na usługach.
  Nawet trolli na usługach obowiązuje jednak pewna powsciągliwość w podłości.
  Bez niej ich wiarygodność i proporcjonalnie opłata za usługi maleje.
  Przynajmniej u niektórych sponsorów trollowania.

 17. abchaz
  Wytlumacz, obcy wtargnal do kabiny ciezarowki, zaden z systemow alarmowych nie zadzialal i nie ma monitoringu na filmie ?

 18. Wydaje się, iż ze względów już historycznych, szanse na większą tolerancję dla „innych” są większe na Śląsku, zwłaszcza w rejonach przemysłowych. Większość obecnych mieszkańców stanowią bowiem ludzie, którzy na Śląsk przyjechali z innych rejonów Polski. Może więc będą bardziej tolerancyjni od innych rodaków?

 19. Snake
  No cóż, w Polsce nie ma dziś wojny, ale jesteśmy przecież kolonią Zachodu. Polska, po ponad ćwierćwieczu tzw. transformacji a la Balcerowicz, jest przecież dziś typową wręcz republiką bananową, z gospodarką kompradorską, czyli typową dla koloni, półkolonii oraz różnego rodzaju protektoratów, w którym lokalny kapitał jest bardzo słaby, a więc faktyczne rządy sprawuje w nich kapitał obcy, na ogół z tak zwanej metropolii, czyli z mocarstw kolonialnych. W przypadku Polski jest to znów, tak jak przed wojną (czyli w II RP), głównie kapitał niemiecki i amerykański. Taki kapitał jest oczywiście zainteresowany w ograniczonym rozwoju swych kolonii, półkolonii i protektoratów (tu konkretnie Polski), ale tylko w takim rozwoju, który nie zagraża monopolistycznej i hegemonistycznej pozycji metropolii (tu głównie Niemiec i USA). Stąd też w koloniach, półkoloniach i protektoratach zachodniego kapitału, takich jak dzisiejsza Polska pod rządami PiSu, a wcześniej także PO-PSL i SLD, rozwija się w zasadzie tylko rolnictwo i górnictwo (jeśli ono wydaje się być opłacalne) oraz infrastrukturę, n.p. transportową a także niektóre (na ogół „low tech”, czyli „niskiej technologii”), wysoko pracochłonne a mało kapitałochłonne gałęzie przemysłu przetwórczego (n.p. meblowy, odzieżowy czy spożywczy) oraz montownie n.p. samochodów, wagonów, pralek, lodówek etc., ale już biura konstrukcyjne lokuje się, z oczywistych powodów, w metropolii.

 20. Kropkozjad
  Tak, zdecydowanie byłoby lepiej, aby USA i tzw. Zachód zaprzestał eksportu tzw. demokracji na Bliski Wschód, ponieważ ten eksport przyniósł tylko tragedię dla ludności tego regionu.

 21. zly
  Tak – przecież brak bomb i maszerujących armii to jest największa możliwa atrakcja dla prawdziwych uchodźców z krajów objętych wojną. Ale dla owych rzekomych uchodźców z Syrii, atrakcją jest tylko wysoki socjal. Tym bardziej pokazuje to, że nie są ta żadni uchodźcy, tylko imigranci zasiłkowi.

 22. gsj
  Różnice kulturowe, w tym językowe, religijne i dietetyczne pomiedzy Mazowszanami, Mało- i Wielko-Polanami czy nawet Podlasiakami a Ślązakami są praktycznie zerowe w porównaniu do różnic pomiędzy Polakami a Syryjczykami.

 23. Do roku 2001 i pamiętnego września , liczba uchodżców , aktów terrorystycznych na świecie przebiegła na wykresie poziomo , nisko . Oscylowała wokół zera . Były oczywiście wyjątki , ale nas nie interesowały . Od czasu rozpoczęcia przez USA „walki ze światowym terroryzmem” linia poszła WYKŁADNICZO do góry . Rośnie prawie PIONOWO !

  Od tego czasu „krzewiciele” pokoju i demokracji z Zachodu pod przewodnictwem USA roz….li kilka / kilkanaście państw .

  Życzę wszystkim , aby w 2017 r. było lepiej . Żeby szalony , czarny szatan , przed końcem kadencji nie rozpętał wojny !

  Odliczajmy więc . Wściekłość USA / Zachodu po porażce w rozp….j przez nich Syrii przechodzi w histerię , ale może przetrwamy .

  Szatan , zdychając, wydalił z USA 35 dyplomatów rosyjskich , za …”domniemanie wpływu ” .

  W „odwecie ” JE W.W. Putin zaprosił amerykańskie dzieci w Moskwie na przedstawienie i zabawę noworoczną na Kremlu .

  Jest różnica !

  Wytrwajmy więc . Szatan skończy kadencję . Może Trump i zmieniony garnitur psychopatów rządzących Europą pomoże . Pzdr.

 24. @jakowalski
  To prawda, ale w niedalekim otoczeniu jest rodzina wietnamska.
  Wydaje się, że nastąpiła pełna integracja. Ich syn, prawie adoptowany przez typowo śląską rodzinę, jest aktualnie studentem UJ.
  Wydaje mi się, iż różnice pomiędzy osobami wewnątrz Polski są większe niż pomiędzy krajanami a przybyszami.
  Problem widzę w chęci integracji imigrantów, zwłaszcza dorosłych. Dzieci integrują się znacznie łatwiej.

 25. gsj
  30 grudnia o godz. 21:13 32386
  gdyby na moim Górnym Sląsku mieszkali autochtoni, nie było by problemów z przyjeciem imigrantów. zawsze bylismy otwarci na obcych, zawsze żyliśmy w zgodzie z innymi nacjami, dopóki Polacy nie wszczęli wojny domowej, zwanej przez nich trzecim powstaniem.
  dzisiaj na Ślasku wiekszośc stanowia gastarbeiterzy o umyslach pokroju Kellera (@jakowalski), a Ślazak nie ma nic do gadania.
  abchaz
  30 grudnia o godz. 19:24 32378
  axiom ma rację, do kabiny współczesnej ciężarówki nie jest łatwo sie dostać.
  Moim zdanie podeslali mu samodajkę, a chlop, przebywajacy po 3 tygodnie poza domem skusił się. Ale tego sie nie dowiemy.

 26. GSJ
  Wschodni Azjaci są tu wyjątkami potwierdzającymi regułę. Szczególnie ci, którzy nie są religijni.

 27. Andrzej
  Nigdzie na świecie nie mieszkają już sami tylko autochtoni, nawet w dalekiej Australii. Na takiej Tasmanii wybito ich zresztą do ostatniego a właściwe ostatniej Tasmanki (Truganini – https://en.wikipedia.org/wiki/Truganini).
  Ty zaś jesteś głosem niemieckiej V kolumny, a więc dziwię się, że ciebie jeszcze nie deportowano z Polski do Rajchu czyli RFN. Poza tym, to za Niemca, Ślązacy nie mieli w ogóle nic do powiedzenia.
  I nie ma nic złego w byciu Gastarbeiterem. Swój obecny dobrobyt zachodni Niemcy zawdzięczają przecież głównie owym Gastarbeiterom.
  I jeśli nazywasz mnie Kellerem, to podaj mi swoje nazwisko. Ja się mojego, jak wiesz, nie wstydzę. Ono ma zresztą nie germański, a rzymski rodowód.

 28. momo
  Największym sponsorem terroryzmu są od dawna USA. A zaczęło się to wszystko dawno temu, pod koniec lat 1970., kiedy to prezydent USA Jimmy Carter, za poradą swego doradcy, patologicznego wręcz rusofoba „Zbiga” Brzezińskiego utworzył (na początku w Afganistanie) islamską ekstremę, która dziś walczy z USA i Zachodem, zamiast walczyć, jak to było zaplanowane przez Brzezińskiego, po stronie Zachodu z Rosją (wówczas ZSRR).

 29. Keller = piwnica
  Zaiste rzymski rodowód.

 30. @andrzej52
  Autochtoni też skądś przybyli. Także moja rodzina, choć jest tu od prawie 200 lat. Ale pokolenie moich dziadków także emigrowało i integrowało się z tamtejszym środowiskiem, także zamorskim.
  „Dominacja Gastarbeiter’ów jest w głównej mierze wynikiem niechęci poprzedniej generacji tubylców do kształcenia swoich dzieci. Dominowała chęć posiadania „fachu” i szybkiego zarobkowania. Coś na ten temat wiem.

 31. gsj
  30 grudnia o godz. 22:55 32392
  Gastarbeierzy przybyli do mojego miasteczka, a bylo tego kilka tysięcy, to byla „elita” polska po podstawowce, mieszkajaca w wulcu. Do szkoly górniczej zas, szedł ten Ślonzok, którego żadna szkoła ponadpodstawowa nie chciala.
  Co do mieszanki kulturowej przed druga wojna pelna zgoda.

 32. Cywilizacji juz nie ma.

  Ogladalem kilka debat telewizyjnych telewizji USA. Wladcy swiata (tak im sie wydaje) domagaja sie jeszcze wiekszych sankcji przeciw Rosji. I bez jakiejkolwiek rozwagi jak Rosja moze odpowiedziec. A moze np zniszczyc Ameryke w ciagu kilku godzin.

  Co gorsze gdy blaznom przypomina sie ze nie ma dowodow ze to Rosja wlamala sie do serwerow partii tzw demokratycznej wszyscy ten fakt ignoruja.

  Co jeszcze gorsze, juz pierwsze zdanie raportu FBI ostrzega;

  ” DISCLAIMER: This report is provided “as is” for informational purposes only. The Department of Homeland Security (DHS) does not provide any warranties of any kind regarding any information contained within. ”

  Co znaczy ze raport nie jest zadnym dowodem ani informacje zawarte w nim nie sa pewne,… to i tak wsciekly i nienawistny element cytuje samo istnienie tego raportu jako powod do wojny z Rosja.

  I ca za blazenska hiporkyzja. USA hakuja caly swiat. Wydaja na to ponad $100 miliardow co rok. Jak oni wogole smia wrzeszczec ze ktos ich zahakowal ?

  Cywilizacji juz nie ma.

  Polski wasal jest jeszcze gorszy. Nieustannie szczerzy swe wsciekle, podle i nienawistne kly na wschod. Polski wasal nawet nie wie po co to robi. Polski wasal nie wie jakich zyskow szuka ze swego podlego zachowania i jakim kosztem. Ani nie rozwazy mozliwych posuniec przeciwnika. A wystarczy ze Rosja zgodzi sie na rozmowy z Nimcami na temat przyszlosci Prosow Wschodnich i Polski juz nie bedzie. Niemcy juz od kilku lat proponuja takie rozmowy. Jakim pizdzielcem trzeba byc by prowadzic tak prowokacyjna polityke wobec jedynego gwarantora obecnych granic Polski w swietle umow z Jalty i Potczdamu. Tylko polak tak potrafi.

 33. jakowalski
  30 grudnia o godz. 22:44 32390

  Ogólnie – zgoda. Przy czym mówienie, że w Afganistanie w ogóle jakieś znaczenie mogła mieć/ ma jakaś nieekstrema, to fantastyczny optymizm. wszystko, co solidnie oparte na religii, jest fundamentalistyczne, ekstremistycze i skore do przemocy, lub do ekstremalnej przemocy.
  A Afganistanie, w czasie o którym mówisz, najbardziejmordercze świry wyrżnęły tch nieco mniej morderczych świrów. Na życzenie USA. Po czym te największe świry przejęły rządy i rządzą tam do dziś.
  Irak? To samo: USA zatłukły Sadsama, i wyprodukowały w ten sposób tzw. państwo islamskie, które pełne największych świrów, rżnie wszystko dookoła.
  Libia? To samo – USA doprowadziły do zarżnięcia Kaddafiego i od tej pory jest to państwo pełne morderczych świrów.
  Sudan, Jemen, Somalia i państwa sąsiednie – podobny wzorzec.
  Gdyby Syria została opanowana przez tzw. bojowników, składających się z podobnych świrów, byłoby to samo co po sąsiedzku.

 34. Biskup Skworc sobie ładnie zaapelował. Bardzo mu od tego miło na sercu, bo prawdziwy z niego nastepca Jezuska: przyjmijcie uchodźców.
  Jak zaapelował poprzednio, skońcyło się niczym, czyli przyjęciem raptem paru rodzin. Na całą diecezję, liczącą – ilu wyznawców bozi? – milion, półtora?
  Skończyło sie to niczym, bo każdy prawidłowy wyznawca wyznaje bozię nie po to, by się realnie i poważnie przejmować losem innych ludzi (tzw. bliźniego swego), ale by mieć ładne święta, Wigilię postną ze stołem uginającym się od żarcia i wódeczki, ozdobne chrzciny, komunię dzieciaków ze smatfonem/i-boxem/laptopem w roli głównej, oraz bilet do nieba.
  Reszta biskupów siedzi całkiem cicho, albo jawnie obrzydza uchodźców wyznawom nadwiślańskim, w czym są bardzo dobrzy i osiągnięte skutki są wysokiej jakości. A wszyscy ci biskupi najlepiej wiedzą, nieskończenie lepiej niż zwykły i szereowy wyznawca, o co naprawdę chodzi bozi i jego Jezuskowi. Tak chce bozia i biskupi robią co należy, by było jak bozia chce.

 35. Redaktorze, czy nie chodzi raczej o województwo śląskie a nie Śląsk?
  Inicjatywa ta nie obejmuje większości Górnego i Dolne Śląska, a już małopolskie Zagłębie Dąbrowskie tak.

 36. parabellum
  31 grudnia o godz. 18:51 32397
  Altreich ma swojego biskupa.
  juz w niedzielę, 18.12. Skworc zarządził w diecezji , żeby w modlitwie powszechnej po kazaniu, prosić o laske dla rzadzacych, żeby nie myśleli tylko o sobie, ale o całym spoleczenstwie.
  wyglada na to, że Skworc zaczyna wyłamywać sie z ePiSkopatu.

 37. Towarzysze, rusofoby, zdrajcy i sludzy imperializmu. Poddajcie sie procesowi od-tumaniania w 2017. David Icke ma dla was wiadomosc.
  https://www.youtube.com/watch?v=DodGaOM0ZeI

 38. „Gdy oni [Mędrcy ze Wschodu – red.] odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł…”

  Nie było żadnych mędrców. Rodzinę Jezusa w domu w Betlejem – kilka miesięcy po narodzinach dziecka – odwiedzili astrolodzy. Dlatego niektórzy tłumacze NT używają określenia „obserwatorzy gwiazd”.

  Warto zwrócić uwagę, na jeszcze jeden ważny szczegół tej relacji. Jak podaje Mateusz, astrolodzy odnaleźli Jezusa, ponieważ szli za czymś, co wydawało się „gwiazdą”. Jednak zamiast prosto do Betlejem, trafili najpierw do króla Heroda w Jerozolimie. A przecież z Biblii wynika, że Herod chciał odszukać Jezusa i go zabić. Kto mógł się zatem posłużyć „gwiazdą”, która zaprowadziła tych ludzi do Heroda? Wniosek jest oczywisty – Na pewno nie posłużył się nią Bóg, ale jego przeciwnik Diabeł.

  Astrolodzy świadomie lub nieświadomie narazili więc małego Jezusa na ogromne niebezpieczeństwo. Gwiazda najpierw zaprowadziła ich nie do Betlejem, lecz do Jerozolimy. Tam wyjawili Herodowi, że szukają przyszłego króla Żydów. Nikczemny władca zapałał zazdrością i gniewem.

  Na szczęście nad wszystkim czuwał ktoś potężniejszy od Heroda i Szatana. Jak potoczyły się dalsze wypadki? Astrolodzy – w domu w Betlejem – zupełnie bezinteresownie obdarowali Jezusa niezwykle cennymi rzeczami. Następnie, zamierzali wrócić do Heroda i poinformować go o miejscu pobytu poszukiwanego dziecka. Ale wtedy zaingerował Bóg. We śnie otrzymali od Niego wskazówki, by udali się do domu inną drogą.

  Wkrótce po ich odejściu Jehowa za pośrednictwem anioła ostrzegł Józefa: „Wstań, weź dziecię oraz jego matkę i uciekaj do Egiptu, i tam pozostań, aż ci dam znać; Herod bowiem właśnie ma poszukiwać dziecięcia, aby je zgładzić” (Mateusza 2:1-13).

  Za kilka dni, w Kk tradycyjne święto „Trzech Króli”. Nie ma jednak ono nic wspólnego z Ewangelią. To jedna z wielu konfabulacji „uczonych” katolickich. Jeszcze jedna okazja do zebrania na tacę – czczonej w kościele powszechnym – mamony.

 39. dezerter
  ” Jeszcze jedna okazja do zebrania na tacę”.
  Masz calkowita rację, poza tym, jak wprowadzono dzień wolny od pracy, oczywiście niedzielny porządek mszy, mam wrażenie, że to jakieś świetokractwo, balwochwalstwo, nagle zwykły dzień roboczy staje sie świętem i praca w tym dniu jest grzechem.
  przecież tym sposobem, możemy np. dzień hutnika, czyli św. Florana , zrobić dniem wolnym od pracy ze mszami jak w niedzielę. Dowolnego świetego można tak świętować.

 40. A propos Sylwestrowego słowa Tanaki.
  O niecnym zachowaniu biskupów i ich podopiecznych .
  A przy okazji toto ( posty-osty Tanaki) upstrzone akcesoriami współczesnego Polaka …
  Wszystko w kontekście wiadomych zdarzeń, czyli nieczułego na ból katolickiego półświatka. Tego w czarnym i bardziej kolorowym przyodziewku.
  Bo… On – Tanaka uczyniłby inaczej.
  Dla niego nie ma znaczenia karnacja skóry, kolor oczu, wyznawana religia, status społeczny, nazwa rodzinnego kraju, głoszone wartości – On wszystkich Ich, z naręczem kwiatów powitałby, jak nakazuje materialistyczna tradycja, w swoich wielce czcigodnych progach.
  Bo on jest wychowany w duchu jedynie słusznych, obcych Jezuskowi wartości.
  Bo on wzrusza się każdą najmniejszą krzywdą i niesprawiedliwością.
  Bo on jest oddany humanistycznym wartościom prawdy i tolerancji.

  A ja się tylko zapytam:

  Co Tanaka czyni, kiedy blogowy pryncypał (Redaktor Kowalczyk) zamyka granice swego blogu dla osób o innych, niekoniecznie słusznych, ale po prostu innych poglądach.
  Co czyni Tanaka, kiedy osoby odwołujące się do innej (niekoniecznie słusznej) tradycji i na tej podstawie opisujące swoją, (być może blędną) wizję świata, uważane są za niegodne uczestniczenia w blogowych „debatach” i wywalane na zbity pysk, bo tak chce ręką materialistycznej sprawiedliwości
  Co czyni Tanaka…

  A przepraszam…Tanaka w ramach bijącego po oczach, blasku humanistycznego przesłania, pozwala wykazywać się na blogu członkowi społeczności ŚJ, i to jego tam obecność ma świadczyć o Tanaki i jego zuchów materialistycznych pryncypiach.

 41. dezerter83 mam prośbę:

  Wszedłem na jakiś Wasz portal, a tam na strony z tekstem Biblii zatytułowane:
  Pismo Święte w przekładzie Nowego Świata

  I postanowiłem zapoznać się z Wasza zawartością Pieśni nad Pieśniami.
  Czy w ogóle jest i jak brzmi w Waszym przekładzie?
  Znalazłem ( u Was figuruje jako Pieśń)i zabrzmiała ta Pieśń ( jej początek)w ten oto sposób:

  „ Najznakomitsza pieśń,+ Salomona:+ 2 „Niech mnie całuje pocałunkami swych ust,+ gdyż twoje przejawy czułości są lepsze niż wino.+ 3 Dobry jest zapach twych olejków.+ Imię twe jest jak wylewany olejek.+ To dlatego umiłowały cię dziewczęta. 4 Pociągnij mnie ze sobą;+ pobiegnijmy. Król wprowadził mnie do swych wewnętrznych komnat!+ Radujmy się i weselmy tobą. Wspominajmy o twych przejawach czułości bardziej niż o winie.+ Słusznie cię miłują.”

  I mam w tej chwili pytanie, a własciwie tych pytań kilka,.
  A brzmią one w sposób następujący i kieruje je ku Tobie jako wiarygodnemu ( według Ciebie) interpretatorowi tekstów Pisma Świętego:

  1)Jest powiedziane; Niech mnie całuje pocałunkami swych ust”
  A ja się pytam, bo mam do tego prawo :Gdzie pocałowała? Jak długo całowała? Czy całowała szczerze? Co myślała w momencie całowania?

  2) Jest powiedziane: ”gdyż twoje przejawy czułości są lepsze niż wino”
  A ja się pytam: Jakie wino? Wytrawne, półwytrawne, a może musujące? O Jakiej mocy? Gdzie przechowywane?
  W czym podawane?

  3 Jest powiedziane: ”Dobry jest zapach twych olejków”
  A ja się pytam, bo mam do tego prawo: Jakie to były olejki? Jaka był ich wonność? Która część ciała szczególnie wydzielała ten upojny zapach?

  4Jest powiedziane: „Pociągnij mnie ze sobą;+ pobiegnijmy. Król wprowadził mnie do swych wewnętrznych komnat!+ Radujmy się i weselmy tobą.”
  A ja się pytam i mam do tego prawo: Jak żwawo biegli?, Czy komnata była otwarta, czy szukano klucza aby ją otworzyć ?Dlaczego w pierwszym zdaniu jest użyta l. poj. „Niech mnie całuje…”, a już parę zdań dalej używana jest liczba mnoga „Radujmy się i weselmy tobą.”, czyli, że co, że w komnacie czekały już koleżanki, a może koledzy i kolezanki? A jeżeli tak to jak dużo ich było? No i jak przebiegało to całe radowanie?

  To tylko tego typu niejasności które udało mi się wyłowić w tak krótkim przecież tekście. A przypomnijmy, że Biblia jest o wiele, wiele dłuższa.

  Dlatego dezerterze, jako wnikliwemu interpretatorowi, jeżeli można… słów kilka w podmiotowej sprawie…

 42. Niestety, dezerterze język Biblii to przede wszystkim język poezji, zawartej w formie metrycznej i niemetrycznej.
  Poezja to nie tylko wersy z rymami typu

  Chlupie
  W d…

  Czy też:

  …w kropki bordo
  …kręcąc mordą

  ale poezja starożytności z całym jej kanonem estetyczno-formalnych rozwiązań.

  Gatunki występujące w Biblii to m. in.:
  · psalm
  · list
  · hymn
  · pieśń
  · tren
  · modlitwa
  · kazanie
  · przypowieść

  A poza tym , Biblia ma charakter poetycki, przy czym poezję traktuj nie tylko jako środek artystyczny, ale pewien zmysł rozumienia rzeczywistości. Nie poznawania tamtej rzeczywistości, nie odkrywania jej zawiłości, ale jej rozumienia, przenikania, przeżycia i Bóg wie czego tam jeszcze.

  A jeżeli chcesz się doszukiwać się jakiejś prawdy w treści Biblii to musisz sobie uzmysłowić, że prawda w niej zawarta to prawda poetycka, która istnieje obok prawdy filozofów, prawdy świata nauki, prawdy prostego ludu.

  I jeżeli w ten sposób będziesz mierzył się z treścią Biblii to nie zabrniesz w ślepy zaułek, mówiąc że w Piśmie Świętym jest wszystko…

  …nawet to, kiedy zawodnik jest na pozycji spalonej…
  albo
  …w jakich proporcjach mieszać cement z piaskiem, żeby chałupa kupy się trzymała.

 43. Rozmarzyłem się!
  W Nowy Rok można , tym bardziej, że rok 2017 ma być przełomowy dla osób spod znaku Bliźniąt, czyli, ze ja…itd. , itd.
  Chodzi jednak o los uchodźców, wszystkich, którzy w tej chwili koczują gdzieś, są w drodze do lepszego (czy na pewno?) świata.
  A oto mój pomysł, marzenie.

  A gdyby tak rok 2017 był rokiem pierwszych parlamentarnych światowych wyborów.
  Wszyscy mieszkańcy globu mieli by prawo oddać głos w wolnych, demokratycznych wyborach w wyniku których powstałby pierwszy ogólnoświatowy rząd. Z premierem, Radą Ministrów, światowym UOP-em, ponadnarodowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich…no i oczywiście Trybunałem Konstytucyjnym. Planetarnym Trybunałem Konstytucyjnym.
  Oczywiście w wyborach startowałyby wszystkie partie. Z całego świata.
  Z Urugwaju, z Rumunii, z Litwy, z Japonii, z Polski ,USA , Mongolii….Wszystkie kraje byłyby reprezentowane.
  I z każdego kraju po 2, 3, 4 partie.
  I proszę sobie wyobrazić kampanię wyborczą. Każda z tych setek ,a może tysięcy partii zabiegałby o głosy dla swoich programów.
  I teraz dochodzę do meritum mojego planu, marzenia.
  Każda z tych setek, tysięcy partii ma swój elektorat we własnych krajach. Jest to wielkość stała, obarczona jedynie statystycznym błędem.
  Jedynym elektoratem który może zwiększyć tę liczbę, są bezpaństwowi w tej chwili uchodźcy.
  To oni w swojej masie mogliby stanowić łakomy kąsek dla wszystkich startujących w wyborach partii.
  To o ich głosy toczyłaby się zażarta walka.
  To już nie 500+ stanowiłoby kartę przetargową kierowaną w stronę szukających schronienia mieszkańców Syrii, Jemenu. Afganistanu itd.
  To nie w złotówki, ale co najmniej ruble, dolary, żeby nie powiedzieć jeny stanowiłyby wymierny ekwiwalent oferty programowej.
  To już nie kredyty we frankach, ale pożyczki w euro wchodziłyby w grę. I to bezzwrotne.
  Przed każdym lokalem, w Polsce, na Ukrainie, we Francji, Republice Gabonu na widok głosujących uchodźców prężyliby się członkowie partyjnych komitetów…z kubkiem gorącej, pożywnej strawy, bo od tego na kogo oddadzą głos uchodźcy, będzie zależeć ich polityczna przyszłość.

  I można tak w nieskończoność z tymi programami, ofertami, obietnicami, ale wiadomo, że jedynymi wygranymi takich wyborów byliby Oni, czyli poszukujący swoich nowych Ojczyzn uchodźcy

  Kropka. Abo i dwie.

 44. A na razie, to zaczęło się i u nas:
  Tunezyjczyk podejrzany o zabójstwo przed kebabem w Ełku
  . Są zarzuty:
  • Zarzut zabójstwa dla obywatela Tunezji w związku ze śmiercią 21-latka w Ełku
  • Po trwających cały dzień zamieszkach policja zatrzymała 28 osób.
  • Wg nieoficjalnych informacji zabity 21-latek miał wrzucić do restauracji petardę.
  Zarzut zabójstwa postawiono obywatelowi Tunezji w związku ze śmiercią 21- latka w Ełku – poinformował PAP prokurator rejonowy Wojciech Piktel. 21-letni Daniel zginął w noc sylwestrową, po awanturze przed lokalem Prince Kebab. Policja zatrzymała 4 mężczyzn, w tym cudzoziemców.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21192644,tunezyjczyk-podejrzewany-o-zabojstwo-przed-kebabem-w-elku-sa.html#MT2

 45. Aaron Sprężyner – 1 stycznia o godz. 21:35 32405
  Skąd u ciebie ta bezrefleksyjna wiara w demokrację? Oczywiste jest przecież, że burżuazyjna demokracja parlamentarna. której ty jesteś gorącym zwolennikiem, NIE jest projektem opartym na racjonalnych regułach, jako że zakłada ona iż większość ma zawsze rację, co jest oczywiście bez sensu, jako że gdyby zapytać się większość ludzi na świecie, to powiedzieli by oni, że Ziemia jest płaska i że Słońce krąży wokół niej.
  Ja jestem więc zwolennikiem merytokracji, czyli rządów ludzi kompetentnych, jako że prawdziwa demokracja jest tylko abstrakcyjną ideą, niemożliwą do osiągnięcia, taką jak prawdziwa czyli idealna sprawiedliwość. Tak więc jestem za merytokracją a nie demokracją, która w kapitalizmie zawsze degeneruje się w stronę plutokracji (władzy bogaczy) i ochlokracji (rządów hołoty), jako że w kapitalizmie najbogatsi są z reguły tylko zwykłą hołotą.
  Jestem też przeciwnikiem partii politycznych, ponieważ celem każdej partii politycznej jest zawsze tylko i wyłącznie zdobycie i utrzymanie władzy a nie dobrobyt narodu. Poza tym, to wszystkie partie będące w Polsce u władzy, począwszy od tzw. Okrągłego Stołu, reprezentowały obce interesy: głównie Berlina, Brukseli, Waszyngtonu i Watykanu. 🙁 Tak więc wśród funkcjonujących obecnie w Polsce partii politycznej nie widzę zaś żadnej zdolnej do przejęcia władzy i pokierowania krajem we właściwym kierunku. Polsce jak i reszcie świata potrzebny jest więc silny rząd fachowców, czyli merytokratów, na wzór Chin, a nie partiokracja na wzór gnijącego od lat Zachodu.

 46. Aaron Sprężyner – 1 stycznia o godz. 21:35 32405
  Uchodźcy mają prawo do głosu w swoich ojczyznach, czyli np. w Syrii czy Tunezji, a nie np. w Polsce. Nielegalny imigrant w ogóle nie powinien mieć żadnych praw, a za jego ujecie i doprowadzenie na najbliższy posterunek policji powinna być ogłoszona nagroda w wysokości co najmniej 1000 euro.

 47. Aaron Sprężyner – 1 stycznia o godz. 21:35 32405
  Kup sobie jakąś wyspę, najlepiej dużą, taką jak np. Grenlandia czy Nowa Gwinea, i na nią sprowadzaj, na swój własny koszt, owych „uchodźców”.

 48. Andrzej52 – 30 grudnia o godz. 22:49 32391
  Nazwisko Keller pochodzi w Niemczech, Austrii i Szwajcarii od łacińskiego Cellarius, czyli od stanowiska rzymskiego oficera mającego pieczę w obozie legionistów nad piwnicą z winami, a później także od urzędnika w klasztorze Benedyktynów, zajmującego się zarządzaniem piwnicą z winami.
  Z kolei w Irlandii nazwisko Keller pochodzi z zanglizowanej wersji starego Gaelickiego nazwiska Ó Céilechair, czyli potomka Céilechaira (XI wiek naszej ery). Céilechair pochodził od króla Cennétig mac Lorcáin, władcy Dál gCais (współczesne Clare), który był w tym czasie gaelickim Królestwem Thomond. Cennétig mac Lorcáin był przodkiem i protoplastą rodu Keller, a także Kennedych i O’Briensów z Munster. Pisownia nazwiska Keller w UK i Irlandii ma różne warianty, takie jak np. O’Kelleher, Kelaher, Kelliher, Kellar, Keller, McKeller, MacKeller, and O’Keller. Ceileachair w gaelickim irlandzkim znaczy zaś towarzyski oraz nadmiernie dumny ze swojej żony a także pantoflarz (w znaczeniu „mąż ulegającym we wszystkim swojej żonie”). 😉
  Do znanych Kellerów należą:
  David H. Keller (1880–1966) amerykański pisarz SF;
  Gottfried Keller (1819–1890) szwajcarski poeta i pisarz piszący po niemiecku. Najbardziej znana jego powieść to Zielony Henryk (Der Grüne Heinrich). Stał się on jednym z najbardziej popularnych europejskich pisarzy pod koniec XIX wieku. Przewodniczył także komitetowi na rzecz polskich powstańców styczniowych;
  Helen Keller (1880-1968) amerykańska głucho-niewidoma pisarka, pedagog i działaczka społeczna.

 49. Andrzej52 – 30 grudnia o godz. 23:00 32393
  Górny Śląsk był setki lat pod niemieckim panowaniem, a więc rządzili tam nie Ślązacy, czyli Słowianie, a Prusacy, czyli Germanie. Zabór Pruski tym się różnił od Rosyjskiego i Austriackiego, że w tym ostatnim namiestnikiem Galicji był Polak, że Polacy bywali bardzo często ministrami a nawet premierami w Wiedniu a nawet i w Moskwie, a w Berlinie mogli być oni najwyżej posłami. Dopiero więc wyzwolenie Górnego Śląska spod niemieckiego panowania otworzyło Ślązakom drogę do najwyższych stanowisk, w tym oficerskich i generalskich w wojsku a nawet i np. wojewody, co było nie do pomyślenia pod niemieckimi rządami na Górnym Śląsku, do których ty tak bardzo tęsknisz. 🙁

 50. Dezerter83 – 1 stycznia o godz. 9:51 32400
  A nie prościej by było, w ramach tzw. brzytwy Ockhama, aby Jehowa po prostu pozbawił Heroda tych anty-jezusowych myśli i aby ów Herod ogłosił, tak jak nieco późnej pewien rzymski cesarz, owego Jezusika Bogiem, a jego jezusową religię uczył religią państwową Palestyny?
  Poza tym, to Herod przedstawiony został jako tyran pragnący zgładzić malutkiego Jezusika i jako inicjator tzw. rzezi niewiniątek tylko w Ewangelii według Mateusza, istnieją więc spore wątpliwości, czy zdarzenie to miało faktycznie miejsce. Jedynym tekstem przekazującym informacje na ten temat jest bowiem wspomniana Ewangelia Mateusza, której autor mógł wpleść tę anegdotę w tok opowiadania z pobudek teologicznych. O rzezi niewiniątek nie wspominają przecież pozostałe Ewangelie Nowego Testamentu ani też wczesne apokryfy, jak również inne źródła historyczne, w tym nawet pisma Józefa Flawiusza, opisujące epokę rządów Heroda z pozycji mu nieprzychylnych. Wiadomo jednak, że pod koniec życia Herod dopuścił się wielu mordów, poszukując rzeczywistych lub domniemanych spisków mogących pozbawić go władzy, m.in. zamordował swojego pierworodnego syna Antypatra (z pierwszej żony Doris). Zabił też jedną ze swoich żon oraz jej synów, brata i matkę, którą wydał na śmierć głodową w więzieniu. Współcześnie ocenia się, że okrucieństwo Heroda pod koniec życia wynikało po części z choroby umysłowej wywołanej przez chorobę, najprawdopodobniej nerek, z powodu której w końcu zmarł on podobno w męczarniach, ale taka a nie inna była wówczas medycyna i farmacja, że nic na to zaradzić nie mogła, tak samo jak wiele lat później nic nie poradziła ona na choroby i śmierć w męczarniach jedynego jak dotąd papieża polskiego pochodzenia.

 51. Aaron Sprężyner
  Tak, Biblia ma częściowo charakter poetycki, podobnie jak np. bajki Andersena. Ja wolę zresztą te ostatnie, jako europejskie, a więc bliższe mi niż spisane częściowo w formie poezji przesądy, zabobony i inne gusła oraz erotyczne fantazje prymitywnych azjatyckich koczowników sprzed tysięcy lat.

 52. ” Poza tym, to wszystkie partie będące w Polsce u władzy, począwszy od tzw. Okrągłego Stołu, reprezentowały obce interesy: głównie Berlina, Brukseli, Waszyngtonu i Watykanu.”

  Czy doniosles do prokuratury ?

 53. W jakis dziwny sposob do tej pory po zamachu w Istambule policja turecka nie znalazla jeszcze dokumentow zamachowca w miejscu zbrodni.

 54. jakowalski
  2 stycznia o godz. 11:23 32410
  czyli jednak od piwnicy, (jak nie spojżeć dupa z przodu) a może bardziej oznacza kogoś o najniższym statusie spolecznym, mieszkający w piwnicy.
  Coś za dużo tych Kellerów w DE.
  Śląsk nigdy nie był pod żadnym zaborem. Tak samo jak Górny Śląsk nie byl setki lat pod panowanem nemieckim. Troche historii by sie przydało.

 55. Andrzej52 – 2 stycznia o godz. 21:40 32416
  I co z tego? Wyśmiewanie się z czyjegoś nazwiska nie dowodzi przecież posiadania wysokiej kultury. Poza tym, to osoby o najniższym statusie społecznym mieszkały w suterenach i na poddaszach, a nie piwnicach. Poza tym, to „Keller war ursprünglich eine Berufs- oder Amtsbezeichnung. Der Keller, Kellerer, Kellermann, Kellermeister oder Kellner, mittellateinisch cellarius, war ein mittelalterlicher Ministeriale, also eine Art Beamter, der für die wirtschaftlichen und finanziellen Belange eines Grundherrn verantwortlich war“ – Wikipedia (Nazwisko Keller pochodzi od wykonywanego zawodu bądź piastowanego urzędu. Wywodzi się ono ze średniowiecznego „Cellariusa“ – urzędnika (dosłownie oficjała) odpowiedzialnego za gospodarcze i finansowe interesy właściciela ziemskiego, czyli inaczej zarządcy dóbr (plenipotenta, rządcy, administratora, klucznika, ochmistrza czy intendenta). Warianty tego nazwiska to Keller, Kellerer, Kellermann, Kellermeister i Kellner).
  2. Górny Śląsk był w zaborze Pruskim i częściowo Austriackim (Śląsk Cieszyński). Nowożytna niemiecka świadoma polityka germanizacyjna ludności polskiej na Górnym Śląsku rozpoczęła się jeszcze (pomijając wcześniejsze procesy germanizacji w średniowieczu) na długo przed rozbiorami państwa polskiego, a dokładnie od zajęcia w 1740 roku przez króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego niemal całości obszaru ziem Górnego Śląska. W momencie wkraczania wojsk pruskich na te tereny przeważała na nich znacząco ludność polska, świadczą o tym zapiski urzędników pruskich, którzy notowali panujące ówcześnie na tym obszarze warunki językowo-obyczajowe. Już w 1744 roku zaprowadzono na terenie Śląska zakaz stosowania języka polskiego w sądownictwie. W 1754 roku wprowadzono zakaz zatrudniania w szkołach nauczycieli bez znajomości języka niemieckiego, a w 1763 powszechny obowiązek nauczania tego języka we wszystkich szkołach podstawowych, rok później zwolniono wszystkich nauczycieli, którzy nie rozumieli mowy niemieckiej. Ważną rolę w germanizacji Górnego Śląska odegrała także akcja osadnicza, tak zwana kolonizacja fryderycjańska – w samym tylko roku 1763 osiedlono na Górnym Śląsku 61 tysięcy, zaś przez następne 40 lat około 110 000 Niemców (Wikipedia).

 56. Axiom1 – 2 stycznia o godz. 18:11 32414
  Do prokuratury bedącej od roku 1989 pod kontrolą Berlina, Brukseli, Waszyngtonu i Watykanu? Wolne żarty…

 57. Powtarzam, że najlepszym rodzajem pomocy, jaki można udzielić Syrii, jest dziś brak jakiekolwiek interwencji w wewnętrzne sprawy Syrii. Jak to już pisałem, sytuacja jest tam bardzo zagmatwana i w Europie w zasadzie nie wiemy „kto jest tak kim”. W Syrii trwa przecież od kilku już lat wojna domowa pomiędzy legalnym rządem prezydenta Assada popieranym głównie przez Rosję i Iran oraz islamskimi ekstremistami popieranymi głównie przez USA i Izrael, przy czym owi islamscy ekstremiści są podzieleni pomiędzy tzw. demokratyczną opozycję, popieraną oficjalnie przez Zachód, w tym USA i NATO i na otwarcie fundamentalistyczne organizacje typu tzw. Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie (Organizacja Państwa Islamskiego, ISIS, Daesz etc.), oficjalnie zwalczane przez Zachód, ale popierane przez sojuszników Zachodu takich jak np. Arabia Saudyjska, ta znana bliskowschodnia „demokracja” czy też Izrael. Więcej informacji na ten temat znajdziemy np. w „Le Monde Diplomatique” (edycja polska) z listopada b.r. na stronach 9-11, łącznie z mapką pokazująca kto co kontroluje na obszarze Syrii i w pobliżu jej granic.

 58. Proszę też Gospodarza tego Blogu o wyjaśnienie nam roli Izraela w obecnym konflikcie syryjskim i dlaczego Izrael, ta podobno jedyna bliskowschodnia demokracja, nie przyjmuje uchodźców z sąsiedniej Syrii skazując ich tym samym na bardzo ryzykowną podróż do Europy przez bardzo przecież dziś niebezpieczną Turcję?