Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

21.12.2016
środa

Polityka przy karpiu

21 grudnia 2016, środa,

Ten, kto panuje nad duchem narodu, nie potrzebuje armii, nie potrzebuje policji i usłużnych sędziów, by zwyciężać.

1.

To będą mocno rozpolitykowane święta. I mówienie, że nadchodzące Boże Narodzenie sprawi, iż emocje polityczne opadną, twierdzenie, że ludzie przestaną się spierać, jest tylko pobożnym życzeniem. Będzie dokładnie odwrotnie. A dyskusje, także w gronie rodzinnym, będą ostre.

Jednym z głównych tematów wieczornych kolacji i świątecznych, rodzinnych spotkań będzie oczywiście polityka. Będzie obecny kryzys parlamentarny. Będzie zamordowany przez PiS Trybunał Konstytucyjny. Ograniczenie obecności dziennikarzy w Sejmie, czyli zamach na wolne media.

Mam też przeczucie graniczące z pewnością, że temperaturę sporów podniosą kazania głoszone przez naszych biskupów i proboszczów, gdyż one – właśnie w Boże Narodzenie – mają charakter polityczny. A wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że duża część kaznodziejów zechce wykorzystać tłumy Polek i Polaków w kościołach, by poprzeć obóz rządzący w walce z opozycją. Bo powiedzieć, że biskupi zawierzyli PiS swoje serce i rozum, to w zasadzie nic nie powiedzieć.

2.

Ale przecież nie o same rozmowy tu chodzi. Kluczowy dla dalszego boju o Polskę będzie owoc tych politycznych sporów przy karpiu. To od ich roztrzygnięcia, przywołanych argumentów, moralnych racji w dużym stopniu zależeć będzie, kto zostanie moralnym zwycięzcą obecnego kryzysu parlamentarnego i państwowego. W oczach i sercach Polaków.

Jest jasne, że siła, czyli policja, prokuratura, wojsko, jest po stronie PiS. I Jarosław Kaczyński jasno dał do zrozumienia, że nie zawaha się użyć siły – także wobec polityków – by przywrócić porządek. Po stronie obozu władzy jest większość parlamentarna, jest prezydent Duda, a mimo to PiS idzie na zwarcie. Mimo to zamyka się w Sali Kolumnowej, żeby – łamiąc procedury i uniemożliwiając posłom opozycji zadawanie pytań – głosować niezgodnie z prawem ustawę budżetową.

W każdej takiej kryzysowej sytuacji rozgrywa się też walka, kto zawładnie duszą wspólnoty – ten bowiem, kto panuje nad duchem narodu, nie potrzebuje armii, nie potrzebuje policji i usłużnych sędziów, by zwyciężać. Na tym polega, jak udowodnił to Vaclav Havel, „siła bezsilnych”. Na sile i panowaniu w sferze ducha. Na bezkompromisowym mówieniu prawdy.

Czy to jest możliwe? Rewolucja solidarności, pisał ks. Józef Tischner, była właśnie w pierwszej kolejności wydarzeniem w świecie ducha. Takiej duchowej rebelii potrzebujemy i dziś. A w tej przestrzeni człowiek nic nie musi, ale wszystko może. Duch włada poprzez perswazję, a nie poprzez strach. Dlatego naprawdę wielka rewolucja jest zarazem świętem wyzwolenia człowieka od strachu przed człowiekiem. Ten rodzaj wyzwolenia oznacza, że partia strachu musi przegrać z ruchem nadziei, reprezentowanym przez wolnych ludzi.

3.

Dlatego teraz, w czasie tych symbolicznych świąt, opozycja nie powinna zrobić kroku do tyłu. Przeciwnie: Polacy powinni w działaniu opozycji zobaczyć trzy wartości: nadzieję, odwagę i determinację.

Nadzieję, gdyż bez niej nie można w ogole myśleć o przyszłości. Odwagę, gdyż zawsze pojawią się przeciwności, które trzeba będzie pokonać. I determinację, gdyż bój o Polskę nie jest jednorazowym aktem, ale codzienną, ciężką pracą.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 66

Dodaj komentarz »
 1. „głosować niezgodnie z prawem ustawę budżetową” – a może by tak pan uprzejmie zacytował złamany paragraf…

 2. Panie Redaktorze,
  Opozycja najlepiej by zrobiła, jak by się samorozwiązała, na wzór PZPR, jako że nie ma ona pozytywnego programu, jest ona wewnętrznie podzielona i złożona jest ona głównie ze zwyczajnych warchołów, dbających tylko własne dobro, a nie o Rzeczpospolitą i jej obywateli.

 3. Burdę zaczęła komunistyczna hołota z PO, PSL, Nowoczesnej, KOD, bandyci z SB, WSI, PZPR. I wszystko to w obronie starego ubeka, użalającego się, że „przecież za dwa tysiące miesięcznie nie przeżyje”. Za pieniądze od Georgea Sorosa (właśc. György Schwart]), węgierskiego Żyda

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Niestety, dużo racji mają moi przedmówcy, PO zawaliła na wielu frontach, a „lider” to tłumok. Ale demokracja – jak powiedział Churchill – jest najlepszym systemem, natomiast nacjonalizm łatwo przechodzi w dyktaturę lub wojnę domową.

 6. Towarzysze, zyczen tzw swiatecznych wam nie skladam. Nawet nie smie podejrzewac aby polscy patrioci swietowali w rocznice urodzin zydowskiego dziecka w kraju gdzie dzietnosc polakow spadla do 50% tej z Generalnej Guberni. Ponadto jest to ‚swieto’ narzucone na Polske przez obca zaborcza watykanska mafie i skolonizowany przez te mafie zachod. To juz 1000 lat bestialskich opresji i wymuszanie na polakach zabobonu. Czas najwyzszy zdac sobie z tego sprawe. Nie mozna byc patriota i kleczec przed obca watykanska mafia. Celem tej mafii jest pasozytnictwo na narodzie polskim. Zdominowali edukacje i wychowuja polakow na poslusznych sobie wasali. Za pomoca ktorych przejmuja polskie ziemie, posesje i lasy. To gromadzenie bogactwa nawet nie ma nic wspolnego z religia. Czas sie obudzic. Nie chlac, nie zrec,… nie skladac poddanczych holdow w watykanckich osrodkalch opresji, tzw kosciolach. Nie swietowac urodzin zydowskiego dziecka. Czas zajac sie swymi dziecmi ktore zostaly juz wyjebane na 1000 mld zl. To dlug publiczny na ktory wy utumanieni, zdemoralizowani i zaszczuci rusofobia do bielej goraczki ciemniacy pozwalacie. Czas zaczac swietowac ale w urodziny polskich dzieci.

  Jest zalosne ze polskie ynteligenty do tej pory nie potrafily stworzyc polskiej niepodleglej, suwerennej i wolnej religii. Polskiego zabobonu. Jest mnostwo polskich meczennikow na ktorych mozna by polozyc fundamenty polskiej wiary. Ale nic z tego. Polskie ynteligeny nie potrafia tworzyc ani nawet nasladowac. A dobre wzorce juz setki lat istnieja w Anglii, u Niemcow, Szwecji,…

 7. Już prawie do znudzenia. W pełni się z Panem zgadzam Panie Jarosławie (nie mylić z innym Jarosławem). To wręcz tragiczne, jak nasz Kościół instytucjonalny własnymi przedstawicielami Go niszczy. Głosy troski wiernych są postrzegane jako ataki na Kościół. Cóż historia ciągle kołem się toczy. Głos Pana Jezusa był postrzegany przez faryzeuszy jako atak na obowiązujące wtedy prawo i wiarę. Czy teraz jest inaczej? A może warto by zaapelować do naszych hierarchów Kościoła, aby co wieczór czytali ze zrozumieniem fragmenty ewangelii ?

 8. Observer – 22 grudnia o godz. 0:23 32299: Iluzja demokracji w UK:
  Churchill był zawodowym brytyjskim politykiem, a więc osobą pozbawioną elementarnego poczucia moralności i sprawiedliwości, prototypem Wielkiego Brata ze znanej powieści Orwella. Nigdy nie był on zwolennikiem demokracji, a tylko brytyjskiego systemu parlamentarnego, który ze swymi jednoosobowymi okręgami wyborczymi służy przecież głównie utrzymaniu w Zjednoczonym Królestwie czyli w UK nie demokracji, a plutokracji, czyli władzy elity pieniądza, a która stanowi przecież zaledwie około 1% ludności UK. Demokracja brytyjska ma więc mniej wspólnego z prawdziwą, czyli bezpośrednią władzą ludu niż miała z nią tzw. demokracja ludowa, znana nam z czasów PRL-u. Różnica miedzy nimi jest tylko taka, że w PRL-u od początku do końca rządziła jedna monopartia dzieląca się dopiero wewnątrz na frakcje (np. „Żydów”, „Chamów” etc.) a w UK rządzą na przemian albo torysi albo laburzyści, ale polityka UK nie zmienia się w wyniku formalnej zmiany rządu, jako że w rzeczywistości, to zarówno konserwatyści jak i laburzyści są tylko frakcjami jednej wielkiej brytyjskiej partii władzy. Najlepiej jest to widoczne w postaci braku zmian nawet na najwyższych stanowiskach w administracji państwowej na skutek wyborów, jako że administracja Zjednoczonego Królestwa jest zarządzana przed i po wyborach przez te same osoby, wywodzące się z tych samych kręgów Oxbridge i ewentualnie czasem LSE, niezależnie od tego, która frakcja rządzącej monopartii znajduje się akurat u władzy w UK. Dla mniej zorientowanych w tym temacie polecam znakomity, ale w Polsce niestety nieznany, serial BBC ”Yes, Minister”/”Yes, Prime Minister”.

 9. „Mam też przeczucie graniczące z pewnością, że temperaturę sporów podniosą kazania głoszone przez naszych biskupów i proboszczów,”

  A rekolekcje to byla swietna rozgrzewka.

 10. Kowalski, lobuzie, bzdury tu publikujesz. Jak zwykle nie potrafisz otworzyc wlasnej mordy i powiedziec cos sensownego od siebie. Znowu pokazujesz ze opanowales ‚copy’ & ‚paste’.

  A systemu brytyjskiego nie rozumiesz. Jest lata swietlne przed polskim. Potrzebuja jednak malych modyfikacji. Wyslac rodzine krolewska do lagru przymusowej pracy, zlikwididowac izbe lordow, opodatkowac tytuly arystokratyczne i imperialne. Zlikwidowac imperialne bylo by lepiej.

 11. „Mam też przeczucie graniczące z pewnością, że temperaturę sporów podniosą kazania głoszone przez naszych biskupów i proboszczów, gdyż one – właśnie w Boże Narodzenie – mają charakter polityczny”.

  A mógłby Pan czymś poświadczyć to doznanie „graniczące z pewnością”?

  „Polacy powinni w działaniu opozycji zobaczyć trzy wartości: nadzieję, odwagę i determinację (…) gdyż bój o Polskę nie jest jednorazowym aktem, ale codzienną, ciężką pracą”.

  Polacy nie są aż tak głupi i doskonale zdają sobie sprawę, że politykom chodzi o interes ich własny, a nie Polski.

 12. ” Polacy nie są aż tak głupi i doskonale zdają sobie sprawę, że politykom chodzi o interes ich własny, a nie Polski.”

  95% polakow nie powinna miec praw wyborczych. Ba sa niepoczytalni. Nawet te ynteligenty. Wez przyklad z Kowalskiego. Mieszkal w Australi jak mowi, gdzie system wyborczy jest podobny do brytyjskiego. I on nie wiedzial, nie rozumial czy ma glosoawc reka, czy noga, czy glowa.

  JOW-y sa rozwiazaniem. Politycy beda wybierani przez wyborcow i beda rozliczni przez wyborcow i bezposrednio. Nawet odwolywani przed uplywem kadencji.
  Dyktatury partyjnych dyktatorow sie skoncza.

  JOW-y byly polakom obecane przy okraglostolowej orgii. I polskiego wyborce wyjebano.

 13. Odpowiedż na pytanie ,co może opozycja kluczem do dyskusji.Co mogła za Adolfa ,wiemy.Za ludobójcę Gruzina wiemy.A co może nasza.NP na sali sejmowej ,-tyle samo co tamte ,które siedziały w lochach ,czyli nic do gadania.Cały rok bez uznania poprawki.?Było tak od 1989?Pozostaje ulica ,i strajk generalny.Nieposłuszeństwo obywatelskie.Ale to już bez Grzesiow i innych nieudaczników.

 14. Obecny „rząd polski” reprezentuje mnie i Polskę jak reprezentował je niegdyś Gubernator Frank albo I Sekretarze PZPR. I tak też powinien być traktowany. Z pogardą, oporem, nieposłuszeństwem, w miarę możliwości gwałtem i próbami obalenia.

  Z bandytami, nazistami, bolszewią i pisdzielstwem się nie rozmawia. Do nich się strzela.

 15. Snake,
  Dziś jest w Polsce tak samo było w PRL-u – spory na szczytach władzy dotyczyły tam też głównie spraw personalnych, czyli przede wszystkim tego, kto będzie najbliżej żłoba, a nie kształtu polityki, gdyż ten był, tak jak dziś, narzucony nam z zagranicy – w czasach rządów PZPR ze Wschodu, a obecnie, w czasach rządów post-solidaruchów, z Zachodu i Watykanu.

 16. Po wnikliwych przemysleniach stwierdzam ze nie wierze oficjanym wiadomoscia na temat zamachu w Berlinie 20-12-16.
  To jest kit,…. w ciezarowce znaleziono dokumenty tunezyjczyka. Po zamachu na WTC znaleziono w ruinach dowod jednego z zamachowcow, czysciutki nie nienaruszony podczas gdy nie znaleziono nawet kawalka samolotow. Po zamachu na Charlie Hedbo w Paryzu znaleziono karte kredytowa jednego z zamachowcow, na miejscu zbrodni. I teraz dokument tunezyjczyka. To kit i tyle. Sluzby i politycy majstruja i manipouluja. Europa jest tak samo dzika jak USA. Dopoki takie farsy jak sprawa z Brunonem K sa majstrowane przez sluzby i politykow w zadne oficjalne wiodomosci na temat zamachow nie mozna wierzyc.

 17. To byłyby słabe Swięta, jeśli byłoby głównie o polityce.

  @takei-butei
  W Konstytucji bym szukał.
  Niewpuszczanie nopozycji, kworum, brak jawności…

  @jakowalski
  Oj, tęsknisz za totalitarnym państwem. Mogę zaproponować wycieczkę na Białoruś.

 18. mpn
  22 grudnia o godz. 19:27 32312

  Udowodnienie winy to zadanie tego, który ją komuś zarzuca. W tym przypadku p. Makowski powinien przytaszczyć obalony paragraf.

 19. I jeszcze to: W Niemczech mieszka obecnie ponad 1,2 mln imigrantów spoza Europy. Ilu z nich pracuje legalnie? Zaledwie 34 tysiące czyli niecałe 3%. Jedyną korzyścią z napływu imigrantów, było więc stworzenie około 60 tys. fikcyjnych, nieprodukcyjnych miejsc pracy dla Niemców w ośrodkach obsługi uchodźców. To są głównie nauczyciele czy pracownicy socjalni, a więc stanowiska pracy opłacane z podatków, nie tworzące nowych wartości a tylko konsumując podatki płacone przez pracujących Niemców.
  Eksperci uważają więc, że nawet w warunkach bardzo dobrej koniunktury, integracja na rynku pracy imigrantów spoza Europy będzie w Niemczech bardzo powolna, a najprawdopodobniej niemożliwa, jako że w Niemczech mieszka obecnie prawie 2 miliony bezrobotnych, w tym ponad 300 tysięcy w wieku 15 do 24 lat.
  Cztery miesiące temu w Niemczech wystartował więc projekt zatrudniania uchodźców do najprostszych prac, a nazwano go „praca za 1 euro”. Jest on finansowany z budżetu państwa, czyli przez pracujących Niemców. Minister pracy Andrea Nahles (SPD) zapowiadała wówczas utworzenie 100 tys. takich miejsc pracy, ale jak dotąd powstało ich zaledwie 5 tys. Niemniej jest to klasyczny wręcz przypadek zaniżania płac i warunków pracy w Niemczech, spowodowany tym niekontrolowanym napływem imigrantów z III świata.
  Więcej tu: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21152786,w-niemczech-mieszka-ponad-1-2-mln-imigrantow-spoza-europy-ilu.html#BoxBizImgZ20

 20. MPN
  Białoruś jest tak samo totalitarna jak Polska.

 21. Jezus z Nazaretu byl lewakiem, politycznym i religijnym dysydentem.

  I gdyby zyl dzis nad Wisla bylby EUROPEJCZYKIEM i czlonkiem partii RAZEM.

  A nie ‚krolem’ jakiegos przasnego/kabaretowego/nacjonalistycznego zascianka intelektualnego a la IV RP, w ktorym Jaroslaw Kaczynski i jego pretoriania piora mozdzki jego wyznawcow/poddanych w swieconej wodzie z Lichenia.

  Ten caly polityczny teatrzyk kukielkowy Kaczynskiego, w ktorym Duda, Szydlo i reszta tej kaczej menazerii z Sejmu i Senatu RP ‚daja glowe’ Panu Prezesowi, to bodaj najbardziej zenujacy okres Rzeczpospolitej.

  Glownie dlatego, ze Kaczynski jest impotentem nie tylko politycznym.

 22. mr.off
  23 grudnia o godz. 2:54 32316

  Kto ci (partii Razem) zabrania zapisać Jezusa do partii z numerem legitymacji nr 1 jako towarzysz? Wolność jest? Jest. Więc korzystaj.

  Teatrzyk PiS-u niczym się nie różni od teatrzyku PO. Niczym. No, może tylko jednym: ci z PO feminiści PODNIEŚLI wiek emerytalny dla kobiet aż o 7 lat, ci z PiS-u antyfeminiści OBNIŻYLI wiek emerytalny dla kobiet aż o 7 lat. Wsio. Innych różnic nie wiedzę.

 23. mr.off
  23 grudnia o godz. 2:54 32316

  Polityczny teatrzyk kukiełkowy… Proszę powiedzieć, jak byś postąpił w następującej sytuacji. Jesteś liderem partii, wygrałeś wybory, masz większość w Sejmie, Senacie, prezydent jest z twojej partii. Twoja partia z entuzjazmem przystępuje do realizacji obietnic wyborczych, macie władzę, a tu:

  1. Poprzednia władza mająca większość w Trybunale Konstytucyjnym i prezesa tegoż TK na zapas wbrew Konstytucji wybrała dwóch sędziów. Przegrana partia zablokuje w ten sposób każdą twoją ustawę realizującą twoje wyborcze obietnice…

  2. Twoi partyjni koledzy mówią, że dobrze byłoby nie tylko realizować program naszej partii, ale i partii nacjonalistycznej i chrześcijańskiej (ZChN), partii katolicko-socjalistycznej (PiS), partii liberalno-katolickiej (PO), partii wszechpolaków itd.

  3. Media totalnie oczerniają twoją partię.

  4. Opozycja przystępuje do totalnej walki z twoją partią mającą większość w Sejmie i Senacie, włącznie z blokadą mównicy, przenoszeniem sporu do parlamentu UE…

  Jak byś postąpił w tej sytuacji?

 24. „Powstańcy”- pajace z PO, Nowoczesnej, KOD i ich uliczna małpiarnia blokując mównicę i męczeńsko zaziębiając sobie pęcherze, odmrożą tyłki, wrócą do domu lepić pierogi. I wszystko to w obronie starego ubeka, użalającego się, że „przecież za dwa tysiące miesięcznie nie przeżyje”

 25. Takei
  Tak, ci POstępowi feminiści z PO POdnieśli I wiek emerytalny dla kobiet aż o 7 lat, ci antyfeminiści z PiS-u obniżyli wiek emerytalny dla tych samych kobiet aż o 7 lat. Od razu widać że pod POstępPOwymi rządami PO wszystko się POdnosi.

 26. Zupełnie bezrefleksyjnie wpadł mi w rękę kawałek Gazety, a w niej artykuł Jaroława Mikołajewskiego będący relacją z Jego duszpoetyckiej wizyty w Wilnie. Zjechali się „poetowie” z Polski i Litwy itd. itd.

  W końcowej części relacji zamieścił autor tej treści słowa. Długie, bo długie, ale warto zawrzeć z tym fragmentem bliższą znajomość:

  „Przed św. Anną przechodzimy przez mostek, wkraczamy do Republiki Zarzecza (po litewsku Uzupis), proklamowanej 1 kwietnia 1997 roku przez mieszkańców, głównie artystów. Trochę warszawska Praga, trochę rzymskie Zatybrze. Za ścianą domów płynie cicho Wilenka. Nad Republiką króluje Anioł Zarzeczański. Na ścianie – konstytucja (niestety, nie wiem, kto jest autorem tłumaczenia. A w niej m.in. takie święte słowa, na miarę utworu śpiewanego przez Piwnicę pod Baranami, znanego jako „Dezyderata”:

  1. Człowiek ma prawo mieszkać nad Wilenką, a Wilenka przepływać obok człowieka.
  2. Człowiek ma prawo do ciepłej wody, ogrzewania w zimie i do dachu z dachówek.
  3. Człowiek ma prawo umrzeć, ale nie jest to jego obowiązkiem.
  4. Człowiek ma prawo do błędów.
  5. Człowiek ma prawo do wyjątkowości.
  6. Człowiek ma prawo kochać.
  7. Człowiek ma prawo być niekochany, ale niekoniecznie.
  8. Człowiek ma prawo być nieznany i niewybitny.
  9. Człowiek ma prawo do lenistwa i nicnierobienia.
  10. Człowiek ma prawo kochać kota i opiekować się nim.
  11. Człowiek ma prawo opiekować się psem do końca życia (swego lub psa).
  12. Pies ma prawo być psem.
  13. Kot nie ma obowiązku kochać swego pana, ale powinien pomóc mu w trudnej chwili.
  14. Człowiek ma prawo czasami nie wiedzieć, czy ma obowiązki.
  15. Człowiek ma prawo wątpić, ale nie jest to jego obowiązkiem.
  16. Człowiek ma prawo do szczęścia.
  17. Człowiek ma prawo do nieszczęścia.
  18. Człowiek ma prawo do milczenia.
  19. Człowiek ma prawo do wiary.
  20. Człowiek nie ma prawa do przemocy.
  21. Człowiek ma prawo uświadomić sobie swoją małość i wielkość.
  22. Człowiek nie ma prawa porywać się na wieczność.
  23. Człowiek ma prawo rozumieć.
  24. Człowiek ma prawo niczego nie rozumieć.
  25. Człowiek ma prawo być różnej narodowości.
  26. Człowiek ma prawo obchodzić swoje urodziny albo ich nie obchodzić.
  27. Człowiek powinien pamiętać, jak się nazywa.
  28. Człowiek może się dzielić tym, co ma.
  29. Człowiek nie może się dzielić tym, czego nie ma.
  30. Człowiek ma prawo mieć braci, siostry i rodziców.
  31. Człowiek może być wolny.
  32. Człowiek jest odpowiedzialny za swoją wolność.
  33. Człowiek ma prawo płakać.
  34. Człowiek ma prawo być niezrozumianym.
  35. Człowiek nie ma prawa zrzucać winy na innych.
  36. Człowiek ma prawo do indywidualizmu.
  37. Człowiek ma prawo nie mieć żadnych praw.
  38. Człowiek ma prawo się nie bać.”

 27. Mr. Off,
  Tak, Jezus z Nazaretu był biednym lewakiem urodzonym z lewego czyli nieprawego łoża, nieślubnym synem Żydówki Miriam i Rzymianina Pantary, politycznym i religijnym dysydentem. A gdyby urodził się nad Wisłą, to dawno temu wyemigrowałby on, jako Żyd, do Izraela i tam wstąpił do tamtejszej partii komunistycznej, czyli do Maki מק”י, co jest akronimem od HaMiflaga HaKomunistit HaYisraelit, המפלגה הקומוניסטית הישראלית).
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Komunistyczna_Partia_Izraela

 28. Aaron Sprężyner – 23 grudnia o godz. 10:07 32321
  Czy według ciebie człowiek ma prawo do NIEwiary i prawo do wolności od religijnej propagandy i indoktrynacji? Czy ma on także prawo do bycia wolnym od rządów dewotek i dewotów podporządkowanych Opus Dei i Watykanowi?

 29. Skoro Redaktor Mikołajewski dostrzegł podobieństwo wileńskiej konstytucji i dezyderaty to podążajmy za Redaktora Mikołajewskiego myślą:

  https://www.youtube.com/watch?v=h18k4lrfsL4

 30. A sam tekst Dezyderaty , taki oto przybrał kształt:

  Dezyderata
  Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj jaki spokój może być w ciszy.

  Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

  Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchając też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swą opowieść.

  Jeżeli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

  Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

  Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach – świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu.

  Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć; nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

  Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

  Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata: nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

  Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia; w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą.

  Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny…

  Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

 31. Aaron Sprężyner – 23 grudnia o godz. 10:38 32325
  Jak można być „w pokoju” z czym, co nie istnieje poza chorymi umysłami religiantów? I dlaczego wszędzie wciskasz, nieproszony, tą swoją religijną propagandę, ty stary dewocie, upierdliwy niemalże jak jehowita?

 32. Zauwazylem ze wiekszosc moich znajomich w Polsce sa za opozycji. Ale nie dam rady w ogóle przekonywac tych innych z PiSu. I tak musze zawsze zaczynac ten temat a na wigilii tez chyba „musze”. Wiem ze od razu obrazaja, przerywaja a nie sluchaja. Wtedy potrzebne jest zostac dyscyplinowany, grzeczny. Nie wybuchac. Problem jest ze maja argumenty ktore sa dla nich przekonujace bo oni sa – no trzeba powiedziec – troche tepi. Jak sie najlepiej dostosowac na ich niski poziom inteligencji? Ktos zna trik?

 33. Jeżeli już jestem w nastroju świątecznym, czyli podniosłym to musze się przyznać, że mam parę tekstów literackich( ale niekoniecznie mową wiązaną składanych)), parę protestsongów ( mniej lub bardziej stawiających opór), kilka klatek… filmowych do których od czasu do czasu wracam.
  Jedną…jednym z nich jest na pewno ten fragment:

  https://www.youtube.com/watch?v=hKaFFOz1uEI

 34. Ze względu na swoje lewicowe ( ciekawe co to znaczy) poglądy Chaplin został wpisany na tzw. Czarną Listę Hollywood.
  Hollywood znajduje się na terenie Usańskiego kraju.

 35. Również znajduje się na mojej liście:

  „Iwo, brat apostolski, zobaczył pewnego dnia w Damaszku staruszkę, która w prawej ręce niosła na miseczce ogień, a w lewej blaszankę z wodą. Iwo zapytał ją:
  – Co chcesz z tym zrobić?
  – Odpowiedziała mu, że chce ogniem spalić raj, a wodą zgasić piekło.
  Zapytał ją tedy:
  – Dlaczego chcesz to zrobić?
  – Ponieważ chcę, żeby nikt nie czynił dobrze dla uzyskania w nagrodę raju, ani ze strachu przed piekłem, ale po prostu do miłości Boga.”

 36. Ciekawe, czy to prawda:
  Podejrzany o zamach w Berlinie Tunezyjczyk zastrzelony w Mediolanie. „Wyjął broń i strzelił do policjanta”
  • 24-letni Tunezyjczyk Anis Amri zginął w strzelaninie w Mediolanie
  • Mężczyzna był podejrzany o zamach na jarmarku w Berlinie
  • Jego tożsamość potwierdzono na podstawie odcisków palców
  Informacje o śmierci podejrzewanego 24-letniego Tunezyjczyka Anisa Amri potwierdzają włoskie służby. Tożsamość ustalono na podstawie odcisków palców. Agencja informacyjna ANSA podaje, że mężczyzna zginął w trakcie rutynowej kontroli ok. godz. 3 nad ranem w Sesto San Giovanni w aglomeracji Mediolanu. Funkcjonariusz policji poprosił Tunezyjczyka o pokazanie dokumentów tożsamości. – Wyjął pistolet i strzelił w kierunku policjanta – mówi szef włoskiego MSW Marco Minniti. W wyniku strzelaniny policjant został ranny, trafił do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

 37. Aaron Sprężyner
  – 23 grudnia o godz. 11:11 32330
  Przecież to strach przed bogiem, w tym szczególnie jego gniewem, a więc i piekłem, jest podstawą praktycznie każdej religii, a na wszystkich 100% religii wywodzących się z judaizmu, czyli chrześcijańskich i muzułmańskich.
  – 23 grudnia o godz. 11:05 32329
  Albert Einstein też – https://vault.fbi.gov/Albert%20Einstein

 38. Aaron Sprężyner
  Gdyby bóg istniał i był, jak to ty uważasz, przychylny dla nas, to jako wszechmocny nie pozwolił by na istnienie zła. Istnienie zła jest więc najlepszym dowodem na to, że twój staro- i nowo-testamentowy, ex-żydowski bóg nie istnieje.

 39. jakowalski
  23 grudnia o godz. 10:04 32320

  Mnie najbardziej zadziwiły feministki: kobiety straciły uprawnienia do emerytury w wieku 60 lal. lecz feministki murem stanęły za PO, która to partia zabrała te uprawnienia. Z kolei murem stoją przeciw PiS-owi, dzięki któremu kobiety odzyskały swe prawa.

  W zdumienie wprawia postawa ZNP: nauczycielki mogły iść na emeryturę w wieku 50 lat, PO sprawiła, że wiek emerytalny nauczycielek został podniesiony aż o 17 lat. ZNP opowiada się po stronie PO. To jest dopiero cymes.

 40. Takei-butei – 23 grudnia o godz. 12:24 32335
  Przecież feministki myślą cipą a nie głową. ZNP to jest zaś bastion ex-PZPR-owskich neoliberałów. Ponieważ zawód nauczycielski opanowany jest od dawna przez kobiety, to zarząd ZNP też myśli cipami a nie głowami. 🙁

 41. A teraz fragment (upamiętniony na piśmie) nieco zaktualizowany fascynującego spotkania z:

  „Cały czas czekamy na Panią Babcie. Nie chce nikomu przypominac, ale jak sama desygnat znaczeniowy pojęcia „babcia” wskazuje, nasz gość będzie w wielu momentach swojej narracji odwoływał się do zdarzeń i detali z poprzedniej epoki

  Jest ! Jest! Witamy w naszych kawiarnianych progach. Proszę się rozebrać i jeżeli nie sprawi to Pani trudności, to niezwłocznie przystąpimy do uzgodnionej wcześniej czynności interpersonalnej , czyli wygłoszenia bajkowego monologu dla wszystkich zainteresowanych

  – No, dobrze.
  – Cisza! Proszę o spokój. Pani przy tym stoliku koło drzwi…

  „Było to za siedmioma górami i za siedmioma lasami, bardzo dawno temu, kiedy ludzie nie umieli jeszcze myśleć, ani mówić i musieli czekać, aż poczytają wielkie płachty, które nazywali gazetami. I dopiero jak je przeczytali, to zaczynali mówić i jeden drugiemu opowiadał, co tam stało w tych gazetach. A jeżeli przypadkiem ktoś mówił drugiemu coś, czego w tych gazetach nie było, to obaj się rozglądali dookoła, czy ktoś ich nie podsłuchuje. A taki który nigdy nie mówił to, czego w tych gazetach nie było, a o tym, co tam było, mówił bardzo głośno i ciągle, ciągle to powtarzał, ten miał najwięcej takich małych papierków, które nazywano pieniędzmi, chociaż nie były to żadne pieniądze, tylko papierki.’…”

  I w tym miejscu babcia drapie się po głowie i mowi mi na ucho, że ma już początki alzheimera i trochę bajki już jej się zapomniało, ale wszystko co najważniejsze to jej zostało w głowie. I będzie opowiadać , tylko musi się ciepłego mlika napić , bo jej w gardle zaschło.

  – Kelner!, ciepłe mleko proszę dla tej pani

  Oczywiście wszyscy się domyślają, że jak babcia spożyje szklankę mleka to ku ukontentowaniu wszystkich będzie kontynuować swoją baśniową opowieść o tajemniczej dupce.
  A to już się stanie niebawem

  – Proszę. Bajki o tajemniczej dupce część druga …i ostatnia

  „A za tym miastem, w ktorym oni mieszkali i w którym nie było żadnych innych domów, tylko te smutne, stała taka wielka góra, całkiem goła. I co miesiąc, zawsze o pełni księżyca, wszyscy ci smutni ludzie zbierali się wokół tej góry i czekali, czekali. I patrzyli jak wschodzi Miesiąc. A jak ten Miesiączek zaświecił jak rybie oko, to się w niego w napięciu wpatrywali. Miesiąc wedrował powoli po niebie i świecił, a oni na niego patrzyli i aż się trzęśli, tak byli napięci. A kiedy Miesiąc dochodził do wielkiej góry, ziemia nagle zaczynała drżeć, w środku coś trzeszczało, góra się rozstępowała i wysuwała się z niej ku niebu wielka dupa.
  I Miesiąc w pełni spadał prosto w tę dupę, a smutni ludzie zaczynali się strasznie cieszyć i radować, i wszyscy krzyczeli jak jeden mąż, że aż było słychać w tym ich całym mieście:
  „Znów jeden Miesiąc w dupie”…

  W tym momencie babcia przerywa jednak swoja fascynująca bajkę i prosi o jeszcze jedna szklanke mleka.
  – Kelner! Drugi raz to samo dla tej Pani.

  I w tym momencie przerywamy naszą opowieść, ale oczywiście zapraszamy na jej częśc końcową. Zapewniam o obecności niejakiego happy endu w tej wzruszającej, bajecznej historii.

  „Tajemniczej dupy” akt trzeci. Kurtyna!

  „Potem ta dupa znów się chowała w wielkiej górze, smutni ludzie odchodzili do swojego smutnego miasta i znów byli smutni. A po miesiącu, podczas pełni Księżyca, znów przychodzili do tej góry, znów pojawiała się wielka dupa, znów Miesiąc w nią wpadał, a oni krzyczeli:
  „Znów jeden miesiąc w dupie” i płakali ze szczęścia.
  A ta dupa drogie dziateczki, czterdzieści osiem Miesięcy musiała się wysunąć z tej góry i musiały w nią wpaść czterdzieści osiem Miesięcy, żeby Ci smutni ludzie mogli odejść z tego smutnego miasta i żeby już potem mogli być weseli”

  – Och, jakie to piękne! Dziękujemy za tę jakże wzruszającą wszystkich opowieść.

  A ja dodam tylko od siebie ,że nasi słuchacze będą mogli być weseli po upływie 34 Miesiączków w dupie, bo tyle jeszcze będzie trwała obecna kadencja sejmu.
  I tym optymistycznym akcentem kończymy nasze, jakże miłe spotkanie z Panią Babcią.

 42. Aaron Sprężyner.
  23 grudnia o godz. 12:57 32339

  No, nie przesadzaj, co to jest 106 miesięcy siedzenia w d…? (106 – tyle trwała władza partii PO, partii niczym nieróżniącej się od PiS-u) Co to jest 106 miesięcy? A ty straszysz 34 miesiącami siedzenia w d… z powodu PiS-u? Phi!

 43. jakowalski
  23 grudnia o godz. 12:42 32337

  Aha, no, to się nie dziwię, im dłużej pracują, tym większa rozkosz. Może by tak znieśli emerytury i nakazali tyrać do śmierci?

 44. TW Kowalski odkryl TW Boguslawa.
  Ale TW Kowalski ciagle aktywnie donosi.

  W Polsce zapanowal obled. Widze w necie ze facet zostal ***oskarzony*** ze byl kierowca PKS w PRL. I on sie zapiera i przekonuje ze nie byl. Od kiedy kierowy PKS zostali dokooptowani do listy przestepcow PRL-u ?

  Gdzie jest lista przesteczych zawodow z PRL ? Kiedy to Sejm uchwalil ?
  Partyjna trzoda i medialne pizdzielce przesciagaja sie w sposobch na skocanie polakow. A to jest oslabianie panstwa, to sabotaz. To idiotyzm niespotykany.

 45. jakowalski
  23 grudnia o godz. 12:42 32337

  Gadasz Pan jak kogucik na drucku majacy we lbie zwiedlego kutasa, miast zwawych szarych komorek.

  Prosze przyjac wyrazy.

 46. @takei-butei
  Było to już tu gdzieś tłumaczone. Ile razy można?

  @jakowalski
  I Kaczyński jw roli Łukaszenki? Z tym akurat można się w pewnym stopniu zgodzić. Potencjalnie.

 47. Axiom
  Ty przecież byłeś JW a nie TW. 😉

 48. mr.off – 23 grudnia o godz. 18:01 32343
  Naprawdę nie jest ciebie stać na więcej niż tylko na publiczne POPiSywanie się chamstwem i głupotą?

 49. mpn
  Niestety, ale Kaczyński to jest najwyżej III liga, a Łukaszenko to światowa ekstraklasa.

 50. mpn
  23 grudnia o godz. 20:20 32344

  Gdzie? Chociaż raz, wyjaśnij chociaż raz.

 51. @takei-butei
  I mam ci teraz szukać, zamiast się przygotowywać do Wigilii?

 52. Towarzysze, zyczen tzw swiatecznych wam nie skladam. Nawet nie smie podejrzewac aby polscy patrioci swietowali w rocznice urodzin zydowskiego dziecka w kraju gdzie dzietnosc polakow spadla do 50% tej z Generalnej Guberni.

  Ponadto jest to tzw ‚swieto’ narzucone na Polske przez obca zaborcza watykanska mafie i skolonizowany przez te mafie zachod. To juz 1000 lat bestialskich opresji i wymuszanie na polakach zabobonu.

  Czas najwyzszy zdac sobie z tego sprawe. Nie mozna byc patriota i kleczec przed obca watykanska mafia. Celem tej mafii jest pasozytnictwo na narodzie polskim. Zdominowali edukacje i wychowuja polakow na poslusznych sobie wasali. Za pomoca ktorych przejmuja polskie ziemie, posesje i lasy. To gromadzenie bogactwa przez kk nawet nie ma nic wspolnego z religia. Czas sie obudzic.

  Nie chlac, nie zrec,… nie skladac poddanczych holdow w watykanckich osrodkalch opresji, tzw kosciolach.

  Nie swietowac urodzin zydowskiego dziecka.

  Czas zajac sie swymi dziecmi ktore zostaly juz wyjebane na 1000 mld zl. To dlug publiczny na ktory wy otumanieni, zdemoralizowani i zaszczuci rusofobia do bielej goraczki polacy ciemny narod pozwalaja. Czas zaczac swietowac ale w urodziny polskich dzieci.

  Jest zalosne ze polskie ynteligenty do tej pory nie potrafily stworzyc polskiej niepodleglej, suwerennej i wolnej religii. Polskiego zabobonu. Jest mnostwo polskich meczennikow na ktorych mozna by polozyc fundamenty polskiej wiary. Ale nic z tego. Polskie ynteligeny nie potrafia tworzyc ani nawet nasladowac. A dobre wzorce juz setki lat istnieja w Anglii, u Niemcow, Szwecji,…

 53. mpn
  24 grudnia o godz. 8:18 32349

  Nie ma sprawy.

 54. Życzenia świąteczne a la mr.off (23 grudnia o godz. 18:01 32343)
  jakowalski
  23 grudnia o godz. 12:42 32337
  Gadasz Pan jak kogucik na drucku majacy we lbie zwiedlego kutasa, miast zwawych szarych komorek.
  Prosze przyjac wyrazy.

 55. jakowalski
  24 grudnia o godz. 15:38 32352

  W Wigile trza gadac ludzkim glosem (jak kaze chrzescijanska tradycja) wiec: Smacznych Swiat! Wesolego Karpia!

  Ale nie licz na to, ze po Swietach bede Ci kadzic – zobligowwny szacunkiem dla Rozumu/Doswiadczenia – gdy bedziesz pelzac intelektualnie,, Doktorze.

  Sorry.

 56. mr.off
  24 grudnia o godz. 23:46 32353
  I po ci było zaczynać tę pyskówkę?

 57. Po sąsiedzku głoszona opinia, ale warta odnotowania również na blogu Redaktora Makowskiego.
  Tym bardziej, że Bendyk odpuścił sobie dobrodziejstwo czytania komentarzy pod swoimi tekstami…czemu się wcale nie dziwię.

  A co zwróciło moją uwagę?
  Oczywiście zdanie pierwsze, czyli:

  „Wiek XXI będzie religijny, lub go nie będzie” – miał powiedzieć André Malraux.

  Ale nie samo zdanie, bo z tego co pamiętam od czasu do czasu jego tresć jest przywoływana na kartach mądrych książek… Na przykład we wstępie do Ziemi Ulro – autorstwa ks. Józefa Sadzika. Ziemia Ulro to oczywiście Czesława Miłosza sprawka.
  Bo jeśli takie zdanie wypowiada ksiądz we wstępie do książki autora m. in. Traktatu teologicznego to treść i kontekst tego zdania nie wzbudzają niczyjego bólu głowy. Było i poszło.

  Ale przywoływane są one, jako słowa człowieka o zdecydowanie lewicowych poglądach, w kontekście recenzji książki neomarksistowskiego filozofa przez dziennikarza którego trudno kojarzyć z tekstami odwołującymi się do zagadnień z dziedziny religii(ta ostatnia charakterystyka to już oczywiście – Edwin Bendyk).
  To obok takiego faktu trudno przejść bez chwili refleksji.

  Ale jeżeli redaktor Bendyk formułuje tej oto treści komunikat:

  …Pomysł na eliminację religii jako faktu społecznego, o czym do dziś marzą radykalni ateiści z Richardem Dawkinsem na czele, od początku był w swym racjonalistycznym zapale irracjonalny…

  to muszę zadać tej oto treści pytane:

  Czy to co napisałem wcześniej oznacza ,że:

  ta cześć rodzaju ludzkiego która żyła w przeświadczeniu, że jest koryfeuszem ludzkości, że jest jej – ludzkości – chlubą, że jest gwarantem istnienia Zachodniej cywilizacji, okazuje się być niczym innym, jak grupą wzajemnej adoracji, której właściwie nic nie łączy poza wzajemnych prawieniem sobie ochów i achów, a mówiąc bardziej dosadnie to całe to wolnomyślicielskie towarzystwo to taka żyjąca w dobrym samopoczuciu grupa której wydaje się , że są jeszcze członkami rady nadzorczej jakiegoś zakładu, ale rzeczywistość skazuje ich na rolę pensjonariuszy, których ranga i znaczenie upodabnia ich do sympatycznej gromadki dzieci specjalnej troski?

  Trochę długie, ale wypowiedź zakończyłem interpunkcyjnym znakiem.

  No, ale kto może być irracjonalnym zapaleńcem?
  Na przykład Redaktor Kowalczyk i jego ateistyczne zuchy…

 58. Aaron Sprężyner – 26 grudnia o godz. 16:45 32355
  Religia jest domeną intelektualnie pokrzywdzonych, czyli takich osobników jak ty. Będzie ona wśród nas dopóty, dopóki są wśród nas takie intelektualnie niedorozwinięte posobniki jak ty. Ale nie rozumem, z czego się tu cieszyć.
  Poza tym, to używasz tu tzw. argumentum ad verecundiam („argumentu do nieśmiałości”), czyli stosujesz pozamerytoryczny sposób argumentowania polegający na powoływaniu się na jakiś ogólnie uznawany autorytet, który jednak przecież nie musi mieć racji, tu konkretnie odwołujesz się do autorytetu André Malraux’a, który był przecież pisarzem a nie naukowcem. Poza tym to był on najwyżej lewicowym gaullistą, a więc osobą daleką od prawdziwej lewicy. Był on bowiem typowym centrolewicowym liberałem, czyli inaczej zwolennikiem legalizacji zboczeń seksualnych, a poza tym to stał on twardo, tak jak jego idol de Gaulle, w którego rządzie był on zresztą ministrem, za kapitalizmem, czyli za ustrojem opartym na wyzysku i ekonomicznym przymusie pracy dla ogromnej większości ludzi. Za lewicowca mógł on więc uchodzić w rządzonej po dyktatorsku przez de Gaulle’a Francji, ale tak naprawdę to był on typowym liberałem.
  Raz jeszcze ci więc powtarzam, z wiara religijna jest rodzajem choroby psychicznej – dokładniej jest to schizofrenia i psychoza maniakalna na tle religijnym i ty jesteś typowym wręcz osobnikiem cierpiącym na to, na ogół nieuleczalne, schorzenie. 🙁
  Z wyrazami szczerego współczucia,
  Wiesz kto…

 59. Aaron Sprężyner – 26 grudnia o godz. 16:45 32355
  Skąd wziąłeś ten cytat z Malraux? Czekam na szczegóły… Na razie znalazłem tylko takie jego wypowiedzi o religii jak:
  1. All great religions stake a claim on eternity, but not necessarily on man’s eternal life.
  2. Each form of the sacrosanct was regarded by members of the culture which gave rise to it as a revelation of the Truth; at Byzantium it was not a mere hypothesis that was sponsored by the majesty of the Byzantine style. To us, however, these forms make their appeal as forms alone — in other words, as they would be were they the work of a contemporary (and, since this actually is unthinkable, they affect us in a puzzling manner); or else as so many grandiose vestiges of a faith that has died out. We look at them from outside; they are still emotive, but they are no longer true. Thus we deprive them of what was their most vital element; for a religious civilization that regarded what it revered as a mere hypothesis is inconceivable. („Les voix du silence”,1951).
  Także: At its deepest level, Malraux’s thinking about art is inseparable from an understanding of the significance of man, and especially man in contemporary, agnostic, Western, and Westernised, cultures. There is no question of art as a substitute religion, and Malraux draws a sharp distinction between the function of art and the function of an absolute. There is unmistakably, however, an insistence on the profound human importance of art, especially today in civilizations bereft of any fundamental value. (Derek Allan „Art and the Human Adventure: André Malraux’s Theory of Art”, 2009).

 60. @jakowalski
  Nie chciałbym abyś brał mnie za źle wychowaną osobę, ale pisałem już kiedyś, że nie zamierzam z Tobą prowadzić polemik tematycznie zahaczających o problematykę religijną.
  Nie dość ,ze stoimy na dwóch brzegach rozdzielającej nas rzeki, to jeszcze język do którego się odwołujemy nie daje jakiejkolwiek szansy na sensowną wymianę myśli.
  Możemy rozmawiać o ruchach wojsk prezydenta Asada, o zbliżającym się Sylwestrze, o muzyce afrykańskich ludów i jej wpływie na ceny akcji na giełdzie w Londynie, ale gardłowanie wokół kwestii religii, kiedy widać, że nie ma jakiejkolwiek szansy na chociażby wzajemne zrozumienie swoich racji jest moim zdaniem , zupełnie bezcelowym zajęciem.
  I dlatego Twoje komentarze (czasami zawierające trafne spostrzeżenia) z zasady – będę omijał sporej długości łukiem.

 61. Aaron Sprężyner – 26 grudnia o godz. 21:06 32358
  Nie wypisuj więc bzdur na temat religii, to nie będę miał potrzeby, aby ci je wytykać. I przypominam ci, że ja mam pełne prawo krytykować twoje błędy, tak jak ty masz pełne prawo krytykować moje.

 62. Minely trzy dni szczegolnego bestialstwa i degeneracji. Oklamywanie dzieci, pijanistwo, obzarstwo, bestialstwo wobec zwierzat i przyrody. Tak swietowano rocznice urodzin zydowskieo dziecka. To jest rzekoma rocznice. Polak otumaniony na tyle ze nie cieszy sie z wlasnych dzieci, gdzie tam, oklamuje je, zeruje na ich koszt, zadluza, … ale swietuje urodziny zydowskiego dziecka. I nawet patrioci, narodowcy podobno genetyczni tak sie zachowuja. Smiechu warty taki patriotyzm.
  Przed nami 2017. Czego sie spodziewac wiadomo. Bo to juz 27 letnia tradycja. Rusofobia w stadium bialej goraczki, polacy beda szczerzyc swe podle, wsciekle i nienawistne kly na wschod i przez caly rok. Pomiotla, podzegani przez partynja trzode, tzw polskie media w niemieckich lapach i kk, polacy beda realizowac niemiecka strategie rozbiorowa, umacniac swa pozycje jako wsciekly, pies i paskudnie podla swinia Europy wschodniej na amyrykanskiej smyczy. Amerykanski dywersant w Eurpie, na koszt polskiego podatnika, na koszt deficytow budzetu i dalszego zadluzania polskich dzieci. Na koszt wyedzonego kapitalu z Europy wschodniej, na koszt zapasci ekonomiczznej i gospodarczej regionu.
  Cala nadzieja w Donald Trump. Co postanowi nowy najjasnieszy pan polskiego wasala. Niestety, stopien cywilizacji w Polsce zalezy od jakie stanowisko zajmie najjasniejszy pan z bialego domu.

 63. Tytuł filmu: „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu.”

  Film fabularny.
  Szwedzki.
  Jest szwedzki stół.
  Winda nie jest szwedzka.

  Pytanie z filmu:
  „Czy można być szczęśliwym kosztem innych ludzi?”

 64. „Jadą, jadą dzieci drogą,. Siostrzyczka i brat,. I nadziwić się nie mogą,. Jaki piękny świat!”

  Był.

 65. Amerykanska hipokryzja nie zna granic absurdu ani przyzwoitosci.

  Tylko agencje jak NSA i CIA maja budzety przewyzszajace budzety wiekszosci krajow swiata. Ich zadaniem jest krasc, przechwytywac i zbierac informacje ze wszystkich krajow swiata i szpiegowac na wszystkich ludzi. Po 2WS USA interweniowaly zbrojnie w 70 krajach ustawiajac przy wladzy swoich wasali. Wtracaly sie rowniez w Polsce i Europie Wschodniej przyczyniajac sie do zmiany rzadow. Nawet u ‚przyjaciol’ na zachodzie UsA manipulowaly systemy polityczne i okupuja wiekszosc krajow. To z USA pochodzi co najmniej 90% komputerowych wirusow rozsylanych na caly swiat !!!

  I tu nagle rezim Obamy placze ze Rosja miala podobno jakis wplyw na wybory w USA. Nie przedstawiajac dowodow rezim Obamy sypie oskarzeniami a media upowszechniaja rzekoma rosyjska ingerencje w wybory. Bo Hillaria miala wygrac tylko dlatego ze jest kobieta, tak chcialy korporacje i korporacyjne media, a przegrala. Skandaliczna hipokryzja !!!