Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

8.10.2016
sobota

PiS: partia cynicznych moralistów

8 października 2016, sobota,

Kto radykalizmem moralnym wojuje, ten od tegoż radykalizmu może zginąć.

1.

Politycy PiS w dużym stopniu swoją legitymizację polityczną czerpali z głoszenia wszem wobec, że są „moralnymi atletami”. Że PiS to jest taka formacja, która gardzi politycznym pragmatyzmem, gdyż w polityce ważne są wartości. Oczywiście te słuszne. Pisowskie, czyli nacjonalistyczno-katolickie.

W ten sposób dla sporej części opinii katolickiej PiS jawił się jako niemal idealna formacja. Podobnie zresztą dla duchownych – tu dodatkowo w grę wchodzą korzyści, jakie pisowskie państwo zapewnia kościelnym instytucjom: od Świątyni Opatrzności Bożej poczynając, przez Fundusz Kościelny, a na wsparciu celowym, jak choćby projektów biznesowych o. Tadeusza Rydzyka, kończąc.

2.

I rzeczywiście: dla tej części opinii publicznej do wczoraj PiS jawił się jako partia moralnej wyższości. Kiedy jednak przyszedł sprawdzian, kiedy trzeba było zagłosować za radykalnym projektem antyaborcyjnym, który nie wykluczał karania kobiet za aborcję, PiS się zakiwał. Najpierw głosami partii rządzącej obywatelski projekt skierowano do dalszych prac. Sęk w tym, że potem wybuchły protesty. #CzarnyProtes, w który zaangażowały się Polki, jak nasz kraj długi i szeroki, stępił katolicką ideowość partii Jarosława Kaczyńskiego. Głosami tych samych posłów obywatelski projekt przygotowany przez Ordo Iuris wylądował w koszu. Ci sami katolicy, którzy wczoraj bronili niemal każdej decyzji i każdego działania PiS – również te, które wiązały się z łamaniem prawa i piętnowaniem Bogu ducha winnych ludzi – teraz na PiS wieszają psy.

Przesadzam? A więc posłuchajcie: strona „Gościa Niedzielnego” i tekst Andrzeja Grajewskiego: „Takiego festiwalu kłamstwa, cynizmu i pogardy dla własnych wyborców, jaki zaprezentowali politycy PiS, dawno nie było w polskim parlamencie”. Przenieśmy się na chwilę na zawsze czujny portal fronda.pl: „PiS, podpierający się chrześcijańskimi wartościami, spoglądając na wyborcze słupki, aktualnie postanowił powalczyć o elektorat lewicowy. Straci więc na prawicy”. Itd. itd.

3.

Sprawdza się stara zasada: „Kto mieczem wojuje, od miecza ginie”. PiS wojował ze swoimi politycznymi przeciwnikami mieczem, który miał ostrze moralnej wyższości. Dziś chłostany jest przez swoich wczorajszych zwolenników tym samym mieczem. Elektorat religijnej prawicy czuje się przez Jarosława Kaczyńskiego oszukany. PiS w ich oczach jawił się jako partia moralnej wyższości. Ale dziś jest tylko partią cynicznych moralistów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 44

Dodaj komentarz »
 1. Panie Redaktorze,
  Każda partia polityczna jest z definicji partią cynicznych moralistów. Jak to już pisałem, nie ma dziś na kogo głosować, nie tylko zresztą w Polsce, szczególnie jeśli się jest zwolennikiem lewicy, a poza tym, to zdelegalizować trzeba by wszystkie bez wyjątku partie polityczne, jako że celem każdej partii politycznej jest zawsze zdobycie i utrzymanie władzy a nie dobrobyt narodu. Poza tym jeszcze, to wszystkie partie będące w Polsce u władzy począwszy od tzw. Okrągłego Stołu reprezentowały obce interesy: głównie Berlina, Brukseli, Waszyngtonu i Watykanu. 🙁
  Polsce potrzebne są zaś rządy lewicy, ale lewicy prawdziwej, mającej w programie niezależność Polski, w tym także od dyktatu organizacji takich jak UE i NATO, odbudowę polskiego przemysłu, polskiej myśli technicznej i polskiej nauki oraz przywrócenie praw polskim ludziom pracy w tym szczególnie prawa do pracy. A tego się nie da przecież zrobić w sojuszu z liberałami – ani z PO ani też z Nowoczesnej i na pewno nie jest w stanie takich reform przeprowadzić SLD – skompromitowana służalczością wobec UE, NATO i USA a także i Razem czy też Zieloni, skompromitowani swoimi planami osiedlenia w Polsce setek tysięcy jak nie milionów nielegalnych imigrantów z III świata i walką o przywileje dla mniejszości seksualnych.

 2. Zagłosowaliby za projektem, pan Makowski by im dokop, zagłosowali przeciw – pan Makowski im dokop.

 3. przyglądając się z boku ich piruetom nacjonalistyczno-katolickim można mieć pewność , że ni pies ni wydra, ani to patrioci ani katolicy. To jest coś pośredniego między lumpenkatolik a lumpenateista. Swoją drogą ciekawe ilu wśród biskupów jest ateistów – pewnie większość.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. PiS od nieskalanego poczeciae mial jedna idee: „Teraz Kur.. Ja. Jaroslaw”. A Jaroslaw K. to 100% socjotechniki wladzy. I zero moralnosci.

  Wszak to widac i po ciemku.

 6. jakowalski
  8 października o godz. 20:01 31165

  Ma Pan racje. Jedyna uczciwa moralnie i intelektualnie opcja dla Europejczykow znad Wisly jest RAZEM.

 7. Zazwyczaj gdy ktoś postuluje swoją własną wyższość moralną, z moralnością jest na bakier.

  Natomiast zdumiewa mnie oderwanie od rzeczywiście frondy.

  @jakowalski
  Chyba wedle twojej własnej definicji partii.

  @takei-butei
  Sami się w tą sytuację wpakowali. Chodowali sobie własnych wyborócw, dowartościowywali ich.

 8. ” Że PiS to jest taka formacja, która gardzi politycznym pragmatyzmem, gdyż w polityce ważne są wartości. Oczywiście te słuszne. Pisowskie, czyli nacjonalistyczno-katolickie.”

  To ultracyniczna propaganda.
  Korupcja i populzm to ich wartości. Kupili głosy beneficjentów 500+, kupili kk zezwalając im jako jedynym na handel ziemią, płacą rydzykowi, …. płacą klerowi na wszystkich szczeblach władzy od gmin poczynając.

  Ma pan rację „partia cynicznych „moralistów”” i moralistów powinno być w podwójnym cudzysłowiu albo lepiej w potrójnym.

 9. Kto mieczem wojuje od pochwy ginie, mozna rzec

 10. mpn
  9 października o godz. 10:32 31171

  Ale pisałem o postawie pana Makowskiego.

 11. Mówiąc nieco żartem PiS stracił trochę radykałów i fundamentalistów, ale zyskał rzesze sympatyków w centrum, którzy docenią umiarkowanie PiS-u i jego zasadniczą rolę w utrzymaniu spokoju społecznego poprzez danie odporu radykalnym środowiskom katolickim i feministyczno-aborcyjnym.

  Kaczyński, Wielki Mąż Stanu, swoim wielkim duchem i rozumem oraz geniuszem strategicznym uratował w ostatniej chwili przed laty ciężko wypracowany kompromis aborcyjny.

  He, he, he, he.

 12. snakeinweb
  9 października o godz. 15:03 31175

  J.Kaczynski to chlopek roztropek z Zoliborza. Podobnie jak K.Wojtyla, chlopek roztropek z Wadowic.

  Rzeczpospolita AD 2016 wyprowadzila sie z cywilizacji chrzescijanskiej glownie dlatego, ze Ziomale dali sobie wcisnac, ze Wojtyla i Kaczynski to ‚Mezowie Stanu’.

  Nie zauwazajac, ze to chlopki roztropki z intelektualnej/moralnej prowincji.

 13. Elastyczność to zaleta, niekoniecznie oportunizm. Jest teoria, że to była pułapka ofsajdowa. Ktoś już tak pisał na innym blogu.

 14. To nie „elektorat prawicy”, to tylko (niezbyt liczna) grupa religijnych fanatykow !

 15. Polsce potrzebne są zaś rządy lewicy, ale lewicy prawdziwej, mającej w programie niezależność Polski, w tym także od dyktatu organizacji takich jak UE i NATO (…)

  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„
  I znowu „science-fiction”? I znowu zniechecasz ludzi do (wszelkiej) lewicy?

 16. Zagłosowaliby za projektem, pan Makowski by im dokop, zagłosowali przeciw – pan Makowski im dokop.

  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„`
  I znowu „takei-butei” (jak na prawdziwego PiSowskiego propagandziste przystalo) poslugujesz sie domyslami i pomowieniami?

 17. Kaczyński ma 67 lat, a wygląda na 80. PiS bez Kaczyńskiego się rozsypie.

 18. mr. off
  Napisałem przecież wyraźnie, że pseudolewicowe oszołomy z Razem i Zielonych popierają masowy najazd na Polskę taniej siły roboczej z III świata w celu obniżenia, i tak już skandalicznie niskich, dochodów polskich ludzi pracy i zwiększenia tym samym zysków zachodniego kapitału, który przecież finansuje nie tylko PO i PiS czy też szczególnie Nowoczesną, ale także i PSL, Kukiza, SLD, Razem i Zielonych. Taka to jest ta smutna prawda o naszej obecnej polskiej scenie politycznej, że jest ona finansowana i kontrolowana przez wielki zachodni kapitał, tak samo zresztą jak wszędzie w UE czy NATO oraz oczywiście w Izraelu. 🙁

 19. Mpn
  Podaję ci więc definicję partii politycznej według Wikipedii: Partia polityczna („partia” od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

 20. Aspiryna
  UE i NATO są zdominowanie przez wielki żydowski, anglosaski i niemiecki kapitał, a więc prawdziwa lewicowość musi oznaczać także odrzucenie członkostwa Polski w tych, zbrodniczych przecież, organizacjach ponadnarodowych.

 21. azur
  Jarkacz wygląda na góra 65 lat, a przypominam ci, że:
  1. Pan Andreas Papandreu był premierem Grecji od roku 1981 do roku 1989 oraz od roku 1993 do roku 1996. Został on demokratycznie wybrany na szefa rządu jeszcze w wieku 77 lat. Prezes Kaczyński ma więc przed sobą co najmniej 10 lat aktywności politycznej na najwyższym szczeblu. Patrz: pl.wikipedia.org/wiki/Andreas_Papandreu.
  2. Pan Giorgio Napolitano został demokratycznie wybranym prezydentem Włoch w wieku 90 lat, co daje Prezesowi Kaczyńskiemu jeszcze co najmniej 20 lat szansy bycia u faktycznego steru władzy w Polsce. Patrz: pl.wikipedia.org/wiki/Giorgio_Napolitano.

 22. A trzemusz to ma byc zaraz koniec? To tylko różnica zdań. Jak w PO Tuska 🙂

 23. @takei-butei
  Ale jakieś dowody na takie postępowanie pana Makowskiego masz czy może to jasnowidzenie?

  @jakowalski
  I gdzie masz tu cynizm? Natomiast te wpisy o organizacjach międzynarodowych to już się do diagnostyki nadaje.

 24. mpn
  Jaki masz dowód na to, że UE i NATO nie są zdominowanie przez wielki żydowski, anglosaski i niemiecki kapitał? Czyje interesy one więc reprezentują, bo przecież na 100% NIE interesy zwyczajnych Polaków, a przecież Polska od lat jest członkiem zarówno NATO jak też i UE.

 25. mpn
  10 października o godz. 19:22 31195

  Iluminacja.

 26. Aspiryna
  9 października o godz. 21:27 31180

  A co, pisiaczko, zabronisz?

 27. @jakowalski
  Jaki masz dowód, że nie jesteś gigantyczną stonką ziemniaczaną zrzucaną przez USA? Ty głosisz te swoje dyrdymały, ty je uzasadniaj. Nikt nie będzie ci ich negował, póki nie uzasadnisz, że to ma jakikolwiek sens.

  @takei-butei
  Oj, żebym ja się tu kiedyś własną iluminacją nie podzielił.

 28. mpn – 11 października o godz. 17:46 31210
  To ty twierdzisz, że ja jestem gigantyczną stonką ziemniaczaną zrzucaną przez USA, a więc musisz to albo udowodnić, albo też mnie przeprosić za publiczne zniesławienie. 🙁

 29. „Kto radykalizmem moralnym wojuje, ten od tegoż radykalizmu może zginąć.”

  I dlatego bolszewia upadla.
  Obecnie trwa dorzynanie niedobitkow.

 30. @Levar

  Bolszewicki moralizm odrodził się dopiero w szeregach PiS. Do ich „dozynania” jeszcze kawał drogi, niestety. Co prawda, wątpie w ten ich moralizm. To klasyczni cynicy nastawieni na zagarniecie władzy i kasy. Ich pozorny „moralizm” jest jedynie „kwiatkiem do kożucha” prezentowanym na użytek ciemnych ludzi, zdegustowanych rzeczywistym cynizmem „tłustych kotów” z poprzednich ekip, w tym i tych niby-lewicowych.

 31. Kalina
  Co to jest ten „bolszewicki moralizm”?

 32. Levar
  Gdzie i kiedy była ta „bolszewia”?

 33. Kalina
  Pokaz mi partię polityczną, która NIE jest nastawiona na zagarniecie władzy i kasy.

 34. jakowalski
  12 października o godz. 11:57 31215
  byla chocby u nas w czasach, kiedy chodzilismy do szkoly.
  Zamiast uczyc nas historii, wciskano nam do glowy bolszewicki kit.
  Mnie osobiscie czyszczenie zwojow mozgowych z tego kitu
  zabralo ladnych pare lat, ale sie wreszcie udalo. Niestety,
  jak widac z niektorych komentarzy, wiele osob ma w dalszym ciagu mozgi zaklajstrowane. Sprawa jest tym trudniejsza, ze wciskacze kitu
  przetrwali do dnia dzisiejszego w takich niszach jak „POLITYKA”
  czy „Gazeta Wyborcza” i dalej klajstruja ludziom umysly.

 35. jakowalski
  12 października o godz. 11:55 31214
  Kiedys mialo to nawet oficjalna nazwe:
  „moralnosc socjalistyczna”.
  Zdaje sie, ze bylo nawet wykladane na niektorych kierunkach studiow.

 36. Levar
  1. Co to jest ten „bolszewicki kit”? Poza tym, to każdy proces edukacji szkolnej ma przecież w sobie elementy indoktrynacji: dziś n.p. indoktrynuje się w Polsce dzieci religijnie i „wolnorynkowo” oraz antyrosyjsko, z wielką dla nich szkodą. 🙁
  2. Masz na myśli może tzw. niezależną etykę Kotarbińskiego? Każda moralność jest przecie zbiorem arbitralnie przyjętych norm. Nie ma tu żadnego naukowego (empirycznego) testu co do ich prawdziwości, a więc każda etyka (moralność) jest tak samo dobra i tak samo zła.

 37. @jakowalski
  O, zaczynamy wiązać podawane informacje z uzasadnieniami. Jest poprawa.

 38. mpn
  Ja ZAWSZE podaję uzasadnienie moich opinii. W odróżnieniu od 90% pozostałych dyskutantów na tym blogu i innych zresztą też.

 39. @jakowalski
  No ciekawe. Czyżby i oczy szwankowały? A może mam zaburzenia pamięci?

 40. Szef bloga i @snake – jednak nie tak cyniczny , niestety .

  Jarkacz powiedział dziś , że „kobiety muszą jednak urodzić nawet silnie zdeformowane dziecko , aby je ochrzcić i … pochować ”
  Ergo – inkubator . Horror !

  @mpn – jakowalski najczęściej z blogujących potwierdza swoje poglądy . Większość raczej kąsa bez dowodów .
  Np. @Levar – sądzę , że facet w moim wieku ( circa ) , a tak się „odkręcił” od „propagandy komuszej” , że się wręcz przekręcił zadem do prawdy .
  Jakoś od przedszkola nie pamiętam tego zalewu propagandy . Np. w przedszkolu państwowym tańczyliśmy krakowiaka . Zero pogadanek o socjaliżmie , a teraz do poczęcia uświęconego , w przedszkolu … religia !

  Proponuję podprogowo wciskać w żłobkach religię ! Przecież to nie propaganda , to „tylko” religia !???

 41. mpn
  Zmysły są bardzo podatne na złudzenia. Zacznij od tego:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82udzenie_optyczne

 42. @jakowalski
  Tylko że jakoś zawsze towarzyszył mi prawidłowy sąd korygujący. Ale najwyraźniej przy twoich tekstach sąd mi siada. Cóż zrobić, widocznie jesteś wyjątkowy.
  A nawiasem mówiąc, art słabiutki, kompletnie niewiarygodny.

 43. @jakowalski
  Widziałem, zwykły proces fizjologiczny związany z przetwarzaniem informacji.