Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

30.07.2016
sobota

Auschwitz: łzy i milczenie

30 lipca 2016, sobota,

Rację miał Paul Celan, gdy notował: po Auschwitz słowa przestały cokolwiek znaczyć. Zostają łzy i milczenie.

1.

Jan Paweł II podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. mówił: „Nie mogłem nie przybyć tu jako papież”. I przekonywał, że to tu właśnie dokonało się zwycięstwo człowieka poprzez „miłość i wiarę”.

Benedykt XVI, kiedy w 2006 roku przyjechał do Polski, również tu był. I powtórzył słowa Jana Pawła II: „Nie mogłem nie przybyć tu jako papież”, dodając zarazem: jestem tu „jako syn narodu niemieckiego – syn tego narodu, nad którym grupa zbrodniarzy zdobyła władzę przez zwodnicze obietnice wielkości, przywrócenia honoru i znaczenia narodowi, roztaczając perspektywy dobrobytu, ale też stosując terror i zastraszenie, by posłużyć się narodem jako narzędziem swojej żądzy zniszczenia i panowania”. Te słowa papieża z Niemiec wzbudziły kontrowersje, gdyż relatywizowały niemiecką winę.

I w końcu mamy rok 2016. I papież Franciszek, który też nie mógł tu nie być. Gdzie? W Auschwitz. Kilka tygodni temu mówił: „Chciałem udać się do Auschwitz, do tego miejsca grozy bez przemówień, bez wielu ludzi, tylko z kilkoma niezbędnymi, choć dziennikarze z pewnością tam będą. Ale bez pozdrawiania tego czy tamtego. Sam, wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu”.

2.

To ta wizyta, dla całego świata, stanie się symbolem Franciszkowej wizyty w Polsce. Papież, w białej sutannie, samotnie wchodzący do tego miejsca kaźni. Papież, samotnie modlący się – być może płaczący – w celi Maksymiliana Kolbego. Zapytacie: dlaczego płacz? Dlaczego łzy? Ano dlatego, że rację miał rumuński myśliciel Emil Cioran, gdy w wywrotowej książce „Święci i łzy” notował: „Łza jest kryterium prawdy w świecie uczyć”. Jeśli przekraczając bramę oświęcimskiego obozu, nie ronisz łez – kłamiesz.

I milczenie. Franciszek milczy. Modli się w ciszy. Być może rację miał Paul Celan, gdy notował: po Auschwitz słowa przestały cokolwiek znaczyć. Zostają więc tylko łzy i milczenie. Dlaczego? By poczuć dym z kominów krematoriów palonych ciał naszych bliźnich. By posłyszeć płacz niewinnych dzieci, kobiet, starców i mężczyzn poddawanych nieludzkim torturom. Dlatego potrzebne są cisza i milczenie. I by w końcu zrozumieć, że „człowiek to nie brzmi dumnie”, gdy ze smyczy zerwą się uśpione w nas demony: antysemityzm, rasizm i ksenofobia. Demony, które znów, ku naszej zadziwiającej obojętności, odradzają się w Europie.

3.

Widząc samotnego papieża w tej kaźni, jaką jest Auschwitz, każdy musiał w sercu pytać: gdzie wtedy był Bóg? Dlaczego milczał? Dlaczego nie powstrzymał ręki oprawcy? Dlaczego to niewyobrażalne cierpienie? Te niewygodne pytania sprawiają, iż teologię lepiej i bezpieczniej pisać z zawiązanymi oczami i zatkanymi uszami.

Ale czyż właśnie nie dlatego pod adresem teologii formułowane są odbierające jej mowę „zarzuty”: „Zdolny do refleksji chrześcijanin wie – stwierdza Elie Wiesel – że w Auschwitz umarł nie żydowski naród, lecz że umarło chrześcijaństwo”.

Dlatego lament cierpiącego, skargi wobec niesprawiedliwości, która mnie dotyka, mają prawo być wykrzyczane. Nie można, pisze niemiecki teolog Johann B. Metz, zabronić człowiekowi żalić się Bogu. „Tam, gdzie religie monoteistyczne nie uczą się stawiać pytań Bogu, rozczarowania i frustracje są po prostu przenoszone na innych – na ludzi innego wyznania, inaczej wierzących czy po prostu niewierzących”. Tak, wobec cierpienia, które nas dotyka, śladem Hioba, mamy prawo skarżyć się Bogu. Mamy prawo wykrzyczeć mu nasz ból.

4.

Przyznam, że wciąż dręczy mnie pytanie: po co był Auschwitz? I jedyna „sensowna” odpowiedź, jaką znajduję, brzmi: po NIC! Bo przecież: mogłoby go nie być. Czy wręcz: powinno go nie być. Paradoks jednak na tym polega, że kiedy idzie o zło, jakie człowiek jest w możności czynić drugiemu człowiekowi, i to właściwie po NIC – to musimy być gotowi na to, by wyobrazić sobie rzeczy niewyobrażalne.

Nieludzkość jest w ludzkiej mocy. Mojej i Twojej. Niewyobrażalne? Tak. Prawdziwe? Niestety tak. Oto lekcja ciemności, którą postanowił przerobić z nami Franciszek, jadąc do Auschwitz. Płacząc i milcząc.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 88

Dodaj komentarz »
 1. Jak to się stało,że w kulturze chrześcijańskiej obozy koncentracyjne stały się normalnością w eliminacji i edukacji sortów ludzkich.Bender określał KL obozami resocjalizacji komunistów z mlekiem w menu.Napis Arbeit …jest tak samo mylący jak nazwy partii np. powołujące się na prawo czy sprawiedliwość czy ludowa.Tak sobie myślę,że religijność nie dowodzi poziomu cywilizacji bo kościoły III Rzeszy były pełne modlących się w ramach Drang nach Osten ! o pomyślność wehrmachtu z logo Gott mit uns ! z błogosławieństwem Piusa XII.Dlaczego przecież Polacy zostali ochrzczeni ochronnie przed zarzutem pogaństwa.Wyszli na tym jak Zabłocki na mydle pokazuje historia.

 2. Słowianin
  A Jak to się stało, ze obecnie największym obozem koncentracyjnym na świecie jest Palestyna okupowana przez naród żydowski?

 3. SŁOWIANIN STANISŁAW
  30 lipca o godz. 8:50 30427

  Tadeusz Borowski te i inne pytania zadał i na nie odpowiedział, analizując cywilizację od starożytnego Egiptu oraz ukazując naturę człowieka. Żadna religia, żadna ideologia nie ma z tym nic wspólnego. Bestia jest w nas, we mnie, w tobie, w Makowskim, wystarczy jeden błahy powód, abyśmy przestali być ludźmi.

  Gdyby ktoś nastawał na moją rodzinę, gdyby chciał ją zniewolić, zamienię się w diabła, będę torturować z wielką frajdą wrogów. A poza tym, odpowiedź jest także w powieści laureatki literackiej Nagrody Nobla – „Umiłowana” Toni Morrison.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. III Rzesza była w większości katolicka.IV RP Kaczyńskiego podobnie.Wspólny mianownik Watykan,narodowy-bolszewizm i antysemityzm czego przykładem było Jedwabne.Tak sobie myślę dlaczego katolicy w Polsce modlą się o papieża/głowę obcego państwa/ a nie polskiego prezydenta w pierwszej kolejności.Czy to nie jest swoisty hołd watykański prowadzący do obywatelstwa Watykanu w ramach polskiej parafii i zastąpienia godła krzyżem.

 6. SŁOWIANIN STANISŁAW (30 lipca o godz. 11:05 30430)
  Reżym nazistowski był reżymem wyraźnie chrześcijańskim a tym samym anty-ateistycznym, reżymem używającym chrześcijańskiej symboliki takiej jak na przykład krzyże na swoich pojazdach pancernych oraz samolotach. Przecież gdyby nie konkordat zawarty przez Hitlera, to silni przecież jeszcze na początku rządów nazistowskich niemieccy chadecy, nie dopuścili by do przejęcia przez NSDAP władzy absolutnej, ale niemiecki episkopat nakazał przecież niemieckim chadekom posłuszeństwo Hitlerowi w zamian za ustępstwa, jakie Hitler poczynił w Niemczech na rzecz kościoła rzymsko-katolickiego. Także i w Polsce liczni księża, z biskupem kieleckim Kaczmarkiem na czele, potępiali działalność tzw. państwa podziemnego a szczególnie partyzantki, nawet tej AK-owskiej. Praktycznie więc wszystkie wyznania chrześcijańskie i parachrześcijańskie działające w Niemczech (a także w krajach okupywanych przez Niemcy i krajach-sojusznikach Niemiec nazistowskich) w latach 1930-tych i 1940-tych (nawet takie rzekomo pacyfistyczne jak n.p. Świadkowie Jehowy, a z jednym jednym, ale jakże w Niemczech nieistotnym wyjątkiem Kwakrów) maja na sumieniu kolaborację z hitlerowskim reżymem.
  2. Watykan nie ma dziś swoich własnych dywizji, ale w jego interesie biły się niedawno dywizje państw sprzymierzonych z Watykanem – chociażby niemieckie i włoskie dywizje na froncie wschodnim, które biły się tam z błogosławieństwem ówczesnego papieża, tzw. Hitler’s Pope. A swoją drogą, to w przeszłości Watykan miał sporą armię i licznych papieży walczących na jej czele i to w pełnym uzbrojeniu.
  3. Co zaś do konkordatu, to powinien on być zakazany w polskiej konstytucji, jako że narusza ona jednocześnie równość wyznań wobec prawa i dyskryminuje Polaków nie będących katolikami rzymskimi. Pisałem w tej sprawie do Ombudsmana (RPO) ale udzielił mi on bardzo wykrętnej odpowiedzi.

 7. SŁOWIANIN STANISŁAW
  30 lipca o godz. 11:05 30430

  No, tak, tak: twoi przodkowie katolicy są winni antysemityzmu, faszyzmu, bolszewizmu, nazizmu…

  Wspólny mianownik Watykan jest także w Rosji, USA, Brazylii, Argentynie itd. tam też narodowi bolszewicy i IV RP Kaczyńskiego. Jak możesz żyć? Zobacz, może już jesteś na obozowej pryczy…

 8. jakowalski
  30 lipca o godz. 12:09 30431

  Na szczęście, był Stalin i bolszewicy-ateiści, którzy chcieli podbić Europę, spalić świątynie, wybić kler, ustanowić nowego człowieka w łagrach Sybiru. Niestety, nie udało im się. Ale masz okazję iść ich tropem. Za mało bolszewicy zabili ludzi, 100 milionów to przecież nic.

  A, tylko mnie nie łącz z nikim, ani z wierzącymi, ani z niewierzącymi. Ja od was jak najdalej.

 9. A co z obozami koncentracyjnymi dla zwierzat-mnostwo tego jest, stoja sobie na obrzezach wielkich miast, maja swoje zalogi, ktore podobnie jak zalogi obozow koncentracyjnych nie przejmowaly sie co czujli ci mniej wartosciowi pod-ludzie, tak ci podobnie, zarzynajac zwierzata czesto w okrutny sposob i pastwiac sie nad nimi tez nie przejmuja sie tym zbytnio. Co z Holocaustem zwierzat, co z kaznia innych istot, ktora odbywa sie codziennie. jaka jest w koncu definicja Holocaustu? Czy jest to rzez ludzkich istot czy tez rzez niewinnych istot?

 10. _sens (30 lipca o godz. 9:44 30428)
  1. Przecież Hitler miał żydowskie korzenienie, tak samo jak Himmler, Goebbels czy też Eichmann. Parafrazując słowa Zofii Nałkowskiej, to „Żydzi Żydom zgotowali ten los” – mowa tu jest zarówno o Holokauście (Szoah) jak też o współczesnej Palestynie, jako że Palestyńczycy są przecież potomkami starożytnych Izraelitów, tyle ze „nawróconych” na islam podczas długotrwałej okupacji Palestyny przez Turcję.
  2. Oczywiście. że sporą przesadą byłoby twierdzenie, że to w gruncie rzeczy to sami Żydzi zaplanowali, przygotowali i własnymi rękami zrealizowali Holocaust (Szoah), a Hitler, Himmler i SS-mani byli tylko niewinnymi wykonawcami poleceń elit żydowskich, ale fakty są takie, że:
  – Żydowski kapitał, głównie z USA, finansował dojście Hitlera do władzy a nawet informatyzację (elektromechaniczną techniką kart dziurkowanych firmy IBM) niemieckich obozów zagłady takich jak n.p. Auschwitz-Birkenau.
  – Elity żydowskie użyły Niemców oraz Austriaków i ich sojuszników, głównie z Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii a także z innych sojuszniczych (niekoniecznie tylko de jure, ale także i de facto) krajów III Rzeszy takich jak n.p. Węgry, Rumunia i Chorwacja na wschodzie oraz Francja, Holandia i Belgia na zachodzie w celu „poprawy żydowskiej krwi” przez wyeliminowanie biednego, chorowitego i słabo wykształconego żydowskiego elementu wschodnioeuropejskiego, czyli głównie żydowskiej biedoty z Polski i ówczesnego ZSRR.
  – Do masowego zabijania Żydów w niemieckich obozach zagłady używano zaś Cyklonu B – wynalazku niejakiego Fritza Habera – niemieckiego Żyda z Wrocławia, noblisty z chemii a przy tym donosiciela do władz III Rzeszy na Alberta Einsteina, przez co bojkotowano go n.p. w W. Brytanii (przykładowo: inny noblista, zresztą też z chemii, wybitny brytyjski uczony Ernest Rutherford ostentacyjnie nie podawał mu ręki).

 11. _sens (30 lipca o godz. 9:44 30428)
  Pamiętaj też, że Państwo Polskie istnieje też znacznie dłużej niż od roku 965. Silne państwo polskie istniało przecież na długo przed rokiem 966 a więc chrztem Polski. Trick historyczny, polegający na tym, że Polska istnieje dopiero od momentu chrztu w roku 966, ma także inne podłoże – typowo socjotechniczne. Oto bowiem podświadomie łączy on organizm państwa polskiego z kościołem katolickim, a więc najbardziej zbrodniczą organizacją na świecie – organizacją, która nie tylko błogosławiła inkwizytorów, ale także pobłogosławiła hitlerowskie czołgi ruszające najpierw na podbój II RP a potem ZSRR (Cytat z ówczesnego papieża: “nowa wyprawa krzyżowa”). Dla przykładu (według dokumentu sporządzonego przez Geografa Bawarskiego około roku 844 dla króla wschodnich Franków Ludwika II Niemieckiego, czyli ponad 120 lat przed chrztem Mieszka) nasi przodkowie, czyli Goplanie posiadali około 400 grodów, lud określany jako Thafnezi, zamieszkujący prawdopodobnie gdzieś na Mazowszu posiadał 257 grodów a Thandesi – lud zamieszkujący nad Obrą podbity przez Mieszka, 200 grodów. Miloxi, zamieszkujący Wielkopolskę – ziemie rodowe Piastów, 67 grodów. W sumie na terenach dzisiejszej Polski Geograf Bawarski wymienia ponad 1200 grodów, a mówimy o czasach na 100 lat przed Mieszkiem I. To nie były więc puste tereny, po których tylko wilk i niedźwiedź grasował, to były prężne organizacje, które można porównywać do ówczesnych państw europejskich – podlegały one dalszym łączeniom, podbojom. Właśnie z tych organizmów wzięły się dzisiejsze krainy polskie takie, jak Mazowsze, Wielkopolska, Małopolska, Śląsk, które w średniowieczu określano ziemiami. Polska NIE powstała więc wraz z chrztem – Polska to długi proces, na który składała się praca kolejnych pokoleń, budowniczych, rolników, rzemieślników, wojów, władców i poddanych. Chrzest, a w zasadzie nie chrzest, a dokument Dagome iudex, w którym Mieszko oddaje Polskę we władanie papieżowi, stając się jego lennikiem. wpisuje tylko istniejącą już Polskę w orbitę krajów chrześcijańskich, czyli krajów których obecność na mapie raczy widzieć zachodnia Europa. Stąd właśnie dopiero wtedy w historii podręcznikowej pojawia się Polska, stąd też nikt nie chce pamiętać, że ziemie Słowian rozciągają się aż po Łabę. No ale historię przecież piszą ci, którzy wymordowali naszych słowiańskich bohaterów.
  Więcej tu: http://historiazakazana.hvs.pl/polska-przed-rokiem-966/

 12. Takei-butei
  1. Stalin o mało co nie został popem, a reżym nazistowski był reżymem wyraźnie chrześcijańskim a tym samym anty-ateistycznym, reżymem używającym chrześcijańskiej symboliki takiej jak na przykład krzyże na swoich pojazdach pancernych oraz samolotach. Przecież gdyby nie konkordat zawarty przez Hitlera, to silni przecież jeszcze na początku rządów nazistowskich niemieccy chadecy, nie dopuścili by do przejęcia przez NSDAP władzy absolutnej, ale niemiecki episkopat nakazał przecież niemieckim chadekom posłuszeństwo Hitlerowi w zamian za ustępstwa, jakie Hitler poczynił w Niemczech na rzecz kościoła rzymsko-katolickiego. Także Hitler uczestniczył w uroczystej mszy żałobnej na część Piłsudskiego a po zajęciu Krakowa wystawił on przed trumną Piłsudskiego na Wawelu honorową wartę złożona z niemieckich żołnierzy.
  2. Generalnie, to kościół rzymski zwący się katolickim jest najbardziej zbrodniczą organizacją na świecie – organizacją, która nie tylko błogosławiła inkwizytorów, ale także pobłogosławiła hitlerowskie czołgi ruszające najpierw na podbój II RP a potem ZSRR (cytat z ówczesnego papieża, tzw. papieża Hitlera: “nowa wyprawa krzyżowa”).
  3. Możesz być tylko wierzącym albo niewierzącym. Tertium non datur!

 13. Szkoda ,że papież nie wspomniał o Guantanamo współczesnym jankeskim KL i Turcji gdzie sytuacja przypomina Noc Długich Noży czy Kryształową Noc czy zbrodniach katolika pinocheta zrzucającego komunistów z samolotu do morza.Za co dostał ryngraf od polskich katolików.Tak sobie myślę,że papież rżnie głupa sugerując pokojowość religii o czym świadczą wojny religijne w imię wspólnego Boga.Ludobójstwo Słowian przez zakonników ! krzyżackich jest tego dowodem skoro ich wiara była i jest pokojowa.

 14. Hitleryzm ma korzenie protestanckie a nie katolickie.
  A po za tym Oświęcim jako symbol wizyty papieskiej to subiektywna wizja redaktora POLITYKI.
  „im się wszystko z jednym kojarzy ”

  Dla większości symbolem jest otwartość i gościnność Polaków w stosunku do ludzi z innych narodów, ras i kolorow skóry.
  Oraz radość młodych z bycia katolikami.

 15. jakowalski
  30 lipca o godz. 12:32 30437

  Hi, hi, i tak ostatecznie chrześcijanie USA, Anglii, Australii, Kanady poparli ateistę Stalina i razem pobili chrześcijanina Hitlera, powiesili jego głównych polityków. To mi się podoba: chrześcijanie z ateistami przeciw chrześcijanom.

 16. jakowalski
  30 lipca o godz. 12:32 30437

  Łudzisz się, są inne możliwości, czego ja sam jestem dowodem: ani wierzący, ani niewierzący.

 17. SŁOWIANIN STANISŁAW
  30 lipca o godz. 12:40 30438

  Ten, który wręczał ryngraf Pinochetowi, to minister z PO, partii umiłowanej przez „Politykę”, „GW”, TVN i do niedawna TVP.

 18. Jestem dorosłym mężczyzną i już nie mam złudzeń co do obietnicy jakiegoś drugiego świata, w którym się odrodzę i będę trwał na wieki. Takie bajki mogą łykać małe dzieci i jeśli z nich nie wyrastają to trudno. Bóg się mną nie interesuje tak samo, jak nie interesował go holokaust narodu wybranego. Nic go nie interesuje, ponieważ jest wymysłem ludzkiego umysłu, który właśnie tak się ukształtował na drodze ewolucji. Te wszystkie ohydne zbrodnie, które popełniono w przeszłości i dzisiaj, mają zawsze źródło w religii lub równie szalonej ideologii, które też deifikują swoich przywódców (patrz Hitler i Stalin). Innymi słowy winny jest bóg, który uchyla się od odpowiedzialności. I nie ma się co dziwić moi mili, bo on tkwi w głowach ludzkich, a ci nie są zbyt skorzy do do bicia się we własne piersi.
  To tyle jeśli chodzi o moją wersje teologii.
  Kolbe jest rzeczywiście ciekawym obiektem do dociekań nad zachowaniem człowieka. Poświęcił życie swojemu bogu i dawał temu wyraz w wydawanej przez siebie prasie. Co tam pisano o Żydach i innych „poganach” łatwo sprawdzić. Krótko mówiąc, były to teksty pełne nienawiści do innego. Prawdziwym osiągnięciem tej propagandy było zaszczepienie antysemityzmu w Japonii .
  Sokrates radził, żeby z oceną człowieka poczekać do czasu, aż wyda ostatnie tchnienie, bo może się zdarzyć, że ostatnią minutą przekreśli całe, pełne chwały życie. Czy życie, które raczej do chwalebnych nie należało, można „ocalić” ostatnią minutą? I to jest szanowni, przypadkowi czytelnicy powód do dyskusji.

 19. Takei-Butei (30 lipca o godz. 12:5530441)
  Nie można być trochę ciężarną, trochę człowiekiem czy też trochę bogiem, tak samo jak nie można być trochę wierzącym albo trochę niewierzącym. Agnostycyzm, deizm czy też teizm są przecież odmianami wiary religijnej.

 20. „jako syn narodu niemieckiego – syn tego narodu, nad którym grupa zbrodniarzy zdobyła władzę przez zwodnicze obietnice wielkości, przywrócenia honoru i znaczenia narodowi, roztaczając perspektywy dobrobytu, ale też stosując terror i zastraszenie, by posłużyć się narodem jako narzędziem swojej żądzy zniszczenia i panowania”
  Mam nadzieje, że w przyszlości nikt nie będzie musiał zmieniać z cytatu Benedykta słów „niemieckiego” na „polskiego”
  Jeśli sprawy w tym kraju potoczą sie dalej tak jak teraz, cytat może byc aktualny.

 21. Waldek B
  Kolbe po prostu popełnił samobójstwo, widząc bezsens tego, co robił poprzednio i zdając sobie sprawę z tego, że boga nie ma. Był więc on tylko zwykłym tchórzem i osobnikiem z gruntu rzeczy amoralnym, ale tacy na ogół zostają przecież świętymi kościoła rzymskiego – najbardziej zbrodniczej organizacji na świecie – organizacji, która nie tylko błogosławiła inkwizytorów, ale także pobłogosławiła hitlerowskie czołgi ruszające najpierw na podbój II RP a potem ZSRR (cytat z ówczesnego papieża, tzw. papieża Hitlera: “nowa wyprawa krzyżowa”).

 22. Andrzej
  Ta grupa zbrodniarzy z NSDAP, licząca zresztą miliony Niemców, zdobyła władzę nad wszystkimi Niemcami, gdyż to jest naród zbrodniarzy. Dlaczego to się nie udało do końca n.p. we Włoszech, a udało tylko w Niemczech i Austrii? Poza tym, to gdyby nie konkordat zawarty przez Hitlera, to silni przecież jeszcze na początku rządów nazistowskich niemieccy chadecy, nie dopuścili by do przejęcia przez NSDAP władzy absolutnej (na rzecz mniej radykalnych nacjonalistów), ale niemiecki episkopat nakazał przecież niemieckim chadekom posłuszeństwo Hitlerowi w zamian za ustępstwa, jakie Hitler poczynił wtedy w Niemczech na rzecz kościoła rzymsko-katolickiego. Także to: Hitler uczestniczył w uroczystej mszy żałobnej na część Piłsudskiego a po zajęciu Krakowa wystawił on przed trumną Piłsudskiego na Wawelu honorową wartę złożona z niemieckich żołnierzy. Faszyści wszystkich państw byli wtedy zjednoczeni…

 23. Andrzej Falicz (30 lipca o godz. 12:4030439)
  Radość tych młodych katolików z powodu bycia młodymi, głupimi katolikami przypomina mi radość idioty z tego powodu, że się właśnie wypróżnił w majtki. 🙁

 24. Takei-butei (30 lipca o godz. 12:52 30440)
  Stalin NIE był nigdy ateistą – to był prawie że pop, który zawarł przymierze z cerkwią po agresji III Rzeszy na ZSRR, a Zachód pomógł wtedy ZSRR licząc na to, że ZSRR i III Rzesza się wzajemnie wykrwawią i wtedy USA i UK bez jednego wystrzału zajmą całą Europę. Jak wiadomo, zachodni politycy i eksperci bardzo się tu pomylili, podobnie jak mylą się oni i dziś w ocenie globalnej sytuacji politycznej, gospodarczej i militarnej…

 25. jakowalski
  30 lipca o godz. 13:37 30449

  O, ja dziękuję! To ateiści sowieccy by się zdziwili, że ich szefcio nie był ateistą. Ale ich nabrał, ho. To dlatego tępił jednakowo miliony chrześcijan i ateistów?

 26. jakowalski
  30 lipca o godz. 13:15 30444

  Tak wyrafinowany umysł i takie bzdetne przykłady: nie można być trochę człowiekiem itd. Przecież możliwości są zupełnie inne: być człowiekiem, być zwierzęciem, być rośliną, być materią nieożywioną, być czymś, co zarazem jest tu i jednocześnie tam… być robotem, być maszyną.

  Ja się zaliczam do maszyn.

 27. takei-butei
  – 30 lipca o godz. 13:44 30450
  Tak samo jak Tusk udaje katolika, tak samo Stalin, a po nim n.p. Jaruzelski udawali ateistów. Przecież w celu zdobycia i utrzymania władzy nie taki się czyni/czyniło cuda i cudeńka! 😉 Sam zresztą napisałeś, że tępił on jednakowo zarówno chrześcijan, jak też i wyznawców innych religii (n.p. żydowskiej czy muzułmańskiej) oraz ateistów.
  – 30 lipca o godz. 13:15 30444
  Każde zwierzę, a więc też i człowiek, jest maszyną, tyle że stworzoną przez naturę (ewolucję). Rośliny i grzyby są zaś aparatami, analogicznie do aparatury używanej w przemyśle chemicznym czy farmaceutycznym.

 28. jakowalski
  30 lipca o godz. 13:58 30452

  Witaj więc, maszyno.

  A, w takim razie, nie trzeba pisać, że katolicy mordowali, lecz udawacze katolików; nie trzeba pisać, że ateiści zarzynali, lecz udawacze ateistów.

 29. A podobno, wszystko dzieje się z woli Boga; tak wiem – religianci mają gotowce na wszystko – z woli Boga, ale…..

 30. jakowalski
  30 lipca o godz. 13:15 30444

  Jestem b. ciekaw. Skoro uznajesz tylko: albo wierzący, albo niewierzący, to w takim razie, do której grupy zaliczysz sceptyków. Bardzo, bardzo mnie to ciekawi.

  Ja jestem sceptykiem i jako taki nie mogę być ani wierzący, ani niewierzący. No, ale liczę na ciebie, na twoje wpisanie sceptyków do jakiejś grupy.

 31. jakowalski
  30 lipca o godz. 13:15 30444

  Hej, hej. Nadal jestem ciekaw, do jakiej kategorii zaliczysz sceptyków: do wierzących czy do niewierzących.

 32. „” Przyznam, że wciąż dręczy mnie pytanie: po co był Auschwitz? „”

  Juz w 1924 polski rzad zablysnal ambitnym planem aby deportowac wszystkich zydow z Europy na Madagaskar. Tak, wtedy to Polska troszczyla sie o Europe. Hitler by pelen podziwu.

  Projet deportacji zydow na Madagaskar mial swe miejsce w polskim budzecie przez 11 lat. 1924-35. A epidemia antysemityzmu szalala obok epidaemi rusofobi. Tak tez jest teraz.

  Grupa polskich ekspertow nawet odwiedzila Madagaskar w celu oszacowania przydatnosci tej wyspy dla zydow. Ocena byla pozytywna (Arkady Fidler pisal o tym). Polski projekt deportacji wszystkich zydow z Europy na Madagaskar obok Hitlera popierala rowniez Francja, kolonizatorzy Madagaskaru.

  Pomysl pozbycia sie zydow byl wiec Europejskim projektem. W czasie wojny niemcy zaczely go realizowac na pocztku po przez egzekucje. Byl to okres tzw ‚holokaust by bullet”, polscy historycy jeszcze nie wiedza o tym. To pochlonelo okolo 1.5 mln ofiar glownie zydow na terenach ZSRR okupowanych przez Niemcow. Z bratnia pomoca ukraincow. Po przejeciu Madagaskaru w 1941 przez aliantow,…. pomysl deportacji zydow na Madgaskar upadl i wtedy powstala decyzja o budowie obozow koncentracyjnych.

  Jednakze to nie o obozy chodzi tylko o powszechna nagonke na tle narodowosciowo religinym przeciwko zydom co bylo codziennoscia w Europie i przez dziesieciolecia. Na fali tak systematycznie budowanej nienawisci kazde okrucienctwo jest mozliwe. Podobnie jest dzisiej. Polacy nie moga zyc bez nienawisci. Antysemityzm i rusofobia sa polskimi nalogami co znowu moze doprowadzic do tragedii. Z tym ze z Rosja polski rusofob nie wygra. To sie moze tylko skonczyc polskim holokaustem.

 33. axiom1
  30 lipca o godz. 17:56 30457

  Jakżeż nienawidzisz Polaków! I wypominasz im nienawiść do innych?

 34. SŁOWIANIN STANISŁAW
  30 lipca o godz. 11:05 30430

  Niemcy – in gremio, III Rzesza – to nie „w większości katolicy”, ale całkowicie – chrześcijanie. Luteranie: 2/3, katolicy 1/3 społeczeństwa.
  Jest to zasadniczo ważne dla rozróżnienia denominacji: katolicy i luteranie mordowali się zawzajem w sposób gigantyczny, zawzięty, wybitny po to, by sobie udowodnić, kto jest jedynym słusznym i prawidłowym wyzawcą Jezusa, czyli chrześcijaninem i lepiej demonstruje „miłość bliźniego”.
  W czasie II Wojny Światowej obie strony, czyli sami chrześcianie, zademonstrowały swoją miłość bliźniego na sposób przemysłowy.

 35. Cytuję Pana Jarosława:
  „Przyznam, że wciąż dręczy mnie pytanie: po co był Auschwitz? I jedyna „sensowna” odpowiedź, jaką znajduję, brzmi: po NIC!

  Jest to zasadne pytanie, z punktu widzenia człowieka normalnego, wolnego i nie będącgo wyznawcą bozi. I nie dziwi, że takie pytanie dręczy; trudno, żeby nie dręczyło.

  Natomiast katolik, wyznawca bozi nie ma prawa wątpić, i wie, każdą swoja komórką i każdym pojedyńczym DNA, że Auschwitz BYŁ PO COŚ.
  Jest tak dlatego, o czym wie każdy katolik od chrztu, że NIC NIE DZIEJE SIE BEZ WOLI BOGA. Absolutnie – NIC.
  Bozia, zgadzając się na Auschwitz, miał w tym oczywisty cel oraz sens.
  Bozia działający bez sensu i celu, nie jest bozią katolickim, ale jakimś lichym bozią, lub wcale nie jest bozią.
  I katolik musi go odkryć, po to jest katolikiem.
  Ponad 70 lat po Auschwitz to już pora, żeby wreszcie miał jasność: po co bozi był Auschwitz.

 36. axiom1
  30 lipca o godz. 17:56 30457

  Antyemityzm jest wynalazkiem chrześcijańskim.
  Póki „pierwsi chrześcijanie” byli słabi i nieliczni, siedzieli w tej sprawie cicho. Jak tylko zdobyli władzę w Rzymie, zaraz wzięli się za prześladowanie Żydów.
  Antysemityzm, prześladowania i pogromy Żydów są jednym z najtrwalszych fundamenów chrześcijaństwa.
  W zasadzie, głównym fundamentem chrześcijaństwa powinna być tzw. miłość bliźniego. Tak się wydaje większości ludzi szczerych i naiwnych.
  Niestety – NIE ! Najważniejszym celem życia chrześcijanina jest nieustanne chwalenie bozi. Jest to cel w sposób absolutny nadrzędny nad „miłość bliźniego”.
  „Miłość bliźniego” jest nieskończenie mniej ważna, ale ciągle równcześnie nieskończenie ważna. dlatego też wszyscy papieże, biskupi i prawidłowi wyzawcy bozi nieustannie gadają
  A. o bozi
  B. o miłości bliźniego

  Po skutkach poznajemy natomiast jak to działa. Co zresztą wynika z cennej myśli zawartej w nibieskiej książeczce, zawierającej materialny opis Objawienia bozi: „po skutkach ich poznacie”.
  Nieustający antysemityzm chrześcijan oraz jego świeża i wybitna demostracja w postaci Holocaustu są demonstracją miłości bliźniego przez katolików i luteran.

 37. Tanaka
  30 lipca o godz. 18:52 30461

  A jak wytlumaczysz rusofobie ? Skad sie bierze ta choroba umyslu ?

 38. Tanaka
  30 lipca o godz. 18:52 30461

  Biblia jednak kapkę inaczej tę rzecz ujmuje: niewola babilońska, zburzenie świątyni, rzeź Żydów przez Rzymian, a, i najważniejsze: niewola egipska… To nie były przejawy filosemityzmu? A może były, tylko w formie nienawiści do Żydów, ludobójstwa, niewiarygodnych prześladowań.

  Przecież starożytni antysemici (Egipcjanie, Rzymianie, Babilończycy itp.) nie byli chrześcijanami. A może byli, tyle że ukrytymi?

  A, to dobrze, że Tanaka przypomina antysemityzm ateistów: 1968.

 39. axiom1
  30 lipca o godz. 18:57 30462

  A jak wytłumaczysz polonofobię? Skąd się bierze ta choroba mózgu?

 40. Tanaka
  30 lipca o godz. 18:27 30459

  Na szczęście, byli ateiści, którzy humanitarnie wybili z 200 milionów chrześcijan, buddystów itd.

 41. Oklamujcie sie dalej nawzajem

  Jeden z najwiekszych oszustow odwiedza Auschwitz i to teraz daje pretekst do dyskusji na temat moralnosci czlowieka. Absurdalnosc tej sytuacji jest znana ludzkosci we wszystkich odcieniach zaczynajac od lekkiej ironii konczac na klamstwie w zywe oczy. Klamca gloszacy prawde zaglady zydow stal sie katalizatorem polskiej odmiany michnikowskiego humanizmu.

  Slawomirski

 42. Slawomirski
  30 lipca o godz. 19:48 30466

  No, dobrze, ale to nie on, a Niemcy w Auschwitz wybili miliony Żydów, Polaków…

  Ciekawi mnie to oszustwo. No, bo papież jest w prostej linii od papieża św. Piotra – Żyda będącego chrześcijaninem, z tych chrześcijan żydowskich – o czym w Biblii – prześladowanych przez żydów, główny prześladowca żyd Szaweł – a potem Żyd chrześcijanin św. Paweł. A, to nie ja wymyśliłem, ale o tym czytałem w Biblii.

 43. takei-butei
  30 lipca o godz. 19:17 30463

  Dzieciątko bezmózgie: wśród setek plemion okolic pustynnych wzajemne rżnięcie się było standardowe.
  Żydzi zarzynali innych, bo bozi się to podobało, że zarzynają i co chwila chciał więcej.
  Chrześcijaństwo podniosło antysemityzm do rangi fundamentu religii i tak to ma od prawie 2000 lat. Nazywa się o”miłością bliźniego”. Jest to wybitne i niepowtarzalne przez inne religie osiągnięcie.

 44. takei-butei
  30 lipca o godz. 19:20 30465

  Kłamiesz. co masz w sobie standardowo.
  A teraz usadź tyłek na krzesło i dawaj tu raport z wyliczeniem jacy to ateiści wymordowali ponad 200 milionów chrześcijan.

 45. takei-butei
  30 lipca o godz. 19:17 30463

  cytat z twojej kiszki:
  „A, to dobrze, że Tanaka przypomina antysemityzm ateistów: 1968.”

  Ateiści odpowiadają za wykwit antysemityzmu 1968. Przy czym są to polscy antysemici, jak jeden o korzeniach chrześcijańskich.
  Łajdak jesteś zrówując ok 1968 z Holocaustem i antysemityzmem chrześcijan przez 17 stuleci.

 46. Axiom.
  To nie był projekt…deportacji ale projekt kolonizacyjny samych Żydów.

 47. Tanaka i Sugar Daddy
  1. Jak więc jest widać, to Holocaust był karą zasłaną przez Jehowę na Żydów przy czym Hitler był więc młotem bożym*), a przy okazji dostało się też innym nacjom, n.p. Polakom, za to, że przeszkadzali oni w wykonywaniu tego zbożnego dzieła. A to, że Hitler też w końcu podzielił los Żydów świadczy tylko o tym, że miał on żydowskie korzenie.
  2. Przecież chrześcijaństwo jest religią żydowską, a więc wynika z tego, że to sami Żydzi wymyślili antyżydowską (nie myli z antysemicką, jako że Semitami są tez Arabowie i Abisyńczycy) religię…
  *) Azali słowo moje nie jest jako ogień – mówi Pan- i jako młot kruszący skałę? (Jeremiasza 23:29).
  I dalej: 30 Przetoż oto Ja powstaję przeciwko tym prorokom, mówi Pan, którzy kradną słowa moje, każdy przed bliźnim swoim. 31 Oto Ja powstaję przeciwko tym prorokom, mówi Pan, którzy używają języka swego, aby mówili: Mówi Pan. 32 Oto Ja powstaję, mówi Pan, przeciwko tym, którzy prorokują sny kłamliwe, a opowiadając je zwodzą lud mój kłamstwami swemi i plotkami swemi, chociażem Ja ich nie posłał, anim im rozkazał; skąd zgoła nic nie pomagają ludowi twemu, mówi Pan. 33 Przetoż gdyby się ciebie pytał lud ten, albo prorok, albo kapłan, mówiąc: Cóż jest za brzemię Pańskie? Tedy rzeczesz do nich które brzemię. To: Opuszczę was, mówi Pan. 34 Bo proroka i kapłana tego, i lud ten, który by rzekł: Toć jest brzemię Pańskie, pewnie nawiedzę męża tego i dom jego.

 48. takei-butei
  30 lipca o godz. 19:56 30467
  Slawomirski
  30 lipca o godz. 19:48 30466
  No, dobrze, ale to nie on, a Niemcy w Auschwitz wybili miliony Żydów

  Szanowny Panie takei-butei

  Europejscy chrzescijanie wymordowali europejskich zydow. Katolicy do tej pory morduja katolikow w Afryce zabraniajac antykoncepcji ofiarom AIDS. Franciszek obiecuje zycie wieczne tym ludziom i ten sam Franciszek jest uwielbiany przez redaktorow Polityki. Czy pan chce zyc w panstwie wyznaniowym?

  Slawomirski

 49. Takei-butei
  1. Według biskupa Berkeleya to materia nie istnieje, a więc nas nie ma. Wynika z tego logicznie, że to tylko fantomom Niemców się zdawało, ze mordują oni fantasmagorie Żydów, a fantasmagoriom Żydów wydawało się, że są one mordowane przez fantomy Niemców. Dziwne, że tak wykształcony teolog jak papież Franciszek na to nie wpadł. Widać, był na wagarach kiedy przerabiano pisma Berkeleya. Wstyd, panie papieżu!
  2. Sceptyków zaliczam do wierzących, jako że oni uważają, że bóg zapewne istnieje, tyle, że niekoniecznie jako starszawy facet z brodą mieszkający w niebie.
  3. Skąd wziąłeś te 200 milionów chrześcijan, buddystów etc. wymordowanych przez ateistów? Chyba, że uważasz za ateistów wszelakich władców, którzy zaczynali wojny religijne w tym szczególnie papieży a także katolika Hitlera i ortodoksyjnego chrześcijanina Stalina. No, to wtedy co innego…

 50. Tanaka
  W roku 1968 to był wybuch antysyjonizmu, a NIE antysemityzmu. Przypominam, że w roku 1968 z Polski to ani jednego Żyda nie wyrzucono za to, że był on Żydem, że wyjechali z niej wtedy tylko ci polscy Żydzi, którzy zadeklarowali wówczas swoją wierność dla Izraela, a nie dla Polski. Innymi słowy wyjechali wtedy z Polski tylko syjoniści, którzy w roku 1968 wciąż świętowali zwycięstwo Izraela nad Egiptem, ci sami, którzy rozpoczęli w owym 1968 roku niesławnej pamięci „awantury marcowe” przy pomocy których chcieli oni dojść do władzy w Polsce – marcowe rozgrywki o władzę na górach PZPRu pomiędzy „Żydami” a „Chamami”, a które wówczas wygrali ci trzeci, czyli „Ślązacy” z Gierkiem na czele, a później nie rozumieli, dlaczego nie było dla nich w tejże Polsce miejsca, a więc uciekli z niej, tyle że raczej do Szwecji niż do Izraela.
  Poza tym, to po roku 1968 Polski NIE opuścili jednak tacy znani polscy Żydzi, którzy pozostali lojalnymi obywatelami Polski, jak na przykład (alfabetycznie): Aleksander Bardini, Seweryn Chajtman, Marek Edelman, Zofia Gomułkowa, Ryszarda Hanin, Mieczysław Jastrun, Stefan Jędrychowski, Michał Kalecki, Stanisław Lem, Irena Kirszenstein-Szewińska, Władysław Kopaliński, Władysław Krajewski, Kazimierz Krukowski, Henryk Markiewicz, Janusz Morgenstern, Edward Ochab, Adam Schaff, Hugo Steinhaus, Eugeniusz Szyr, Jerzy Urban, Adam Ważyk i Stanisław Wohl.

 51. W sposob o wiele okrutniejszy niz w Oswiecimiu w komorach – polscy chlopi zaszlachtowali 1/5 liczby Zydow z Auschwitz – cywili zydowskich po wioskach przez cala druga wojne swiatowa. Mordowali ich czym popadnie i gdzie popadnie i po mszy w niedziele dniem i noca , i po poludniem i rankiem i niemowleta i kobiety i dziewczynki i starcow i inwalidow .

 52. do Sens – nie porownuj obozu koncentracyjnego do OBOZU SMIERCI . Tutaj zaduma jest nad OBOZEM SMIERCI I OBOZAMI SMIERCI . Izrael powstal miedzy innymi dzieki polskim przedwojennym narodowcom , chlopskim mordom na Zydach przez wojne ( 200.000 ) Holocaustowi , i tym co sie dzialo po wojnie i dzieje dzis. Palestyna nie byla i nie jest i nie bedzie zadnym obozem koncetracyjnym , bylem , widzialem , rozmawialem. Bluznisz.

 53. do jakokowalski ,,,, Kolbe popelnij samobojstwo ??? przez przebywanie 10 dni bez kropli wody i okrucha jedzenia ,,, niezle samobojstwo … kiedy mial do wyboru druty. Cynik niezly z ciebie .

 54. do take butei – Stalin nigdy nie zabil 100 milionow ludzi . Nie klamcie tak oblednie .

 55. Szef watykanskiej mafii jest hipokryta. Powinien on roniez odwiedzac miejsca morderstw popelnionych przez kk. Takich miejsc jest setki tysiecy.

  Nie bylo by holokaustu bez wspolpracy krajow okupowanej Europy. To jest niezaprzeczalny fakt. Poczytajcie pamietniki Zygmunta Klukowskiego aby sie dowiedziec jak polacy wspolpracowali z hitlerowskim okupantem w wytepieniu zydow. Wstyd ze Polska ciagle sie chwali obozami i przypomina o holokauscie w ktorym sama miala znaczacy sie udzial.

  Zydzi powinni zaplacic odszkodowanie anty hitleorwskiej koalicji glownie Rosji za swe ocalenie. Jest skandalem ze zydzi nieustannie domagaja sie odszkodowan podczas gdy sami nie walczyli o swe wlasne ocalenie.

  Gdzie tam, sami przygotowali Hitlera do wojny.
  https://www.amazon.com/Wall-Street-Hitler-Antony-Sutton/dp/0945001533/ref=sr_1_4?s=books&ie=UTF8&qid=1469948762&sr=1-4&keywords=anthony+sutton

  Jakiej wysokosci powinno byc to odszkodowanie. W mojej ocenie okolo $6.3 triliona dolarow. Oparte na ogolnie przyjetej formule, ile jest cos warte ? tyle ile zarobi przez swoje ekonomiczne zycie ! $6.3 trilliona. Tyle zarobi 14 mln zydow w swych latach ekonomicznej aktywnosci przy sredniej pensji $30 tys rocznie.

 56. janussss
  31 lipca o godz. 5:39 30479

  Zgadzam się, Hitler też nikogo nie zabił.

 57. jakowalski
  31 lipca o godz. 0:01 30474

  Ubawiłeś mnie! Sceptyka zaliczasz do wierzących. No, cud: ten, który nie wierzy, jest wierzący. Panie jakowalski, sceptyk nie należy ani do wierzących, ani do niewierzących. Dla sceptyka nie ma nic pewnego, sceptyk nawet podważa swój sceptycyzm.

  200 milionów – w samych Chinach ponad 50 mln, a Kambodża, a Wietnam, a Korea, a cały świat, gdzie tylko chciano wprowadzić komunistyczne idee.

 58. Slawomirski
  30 lipca o godz. 23:58 30473

  Żyłem w państwie wyznaniowym: dyktaturze robotników pod kierownictwem PZPR i nadzorem KPZR.

 59. jakowalski
  31 lipca o godz. 0:10 30475

  Był i antysyjonizm i antysemityzm. Polityka przeciwna działaniom władzi Izraela była pomieszana z nieustającym, fundamentalnie chrześcijańskim antysemityzme, oraz, w przypadku Marca ’68 rożnymi wewnętrznymi porachunkami.
  Nie tego jednak dotyczył mój wpis do idioty @butei, tylko łajdackiego porównania Holocaustu i fundamentalnie chrześcijańskiego antysemityzmu znajdującego nieustanne erupcje nienawiści chrześcijańskiej przeciw Żydom przez wieki, do Marca ’68.

  Oraz:
  całkiem możliwe, że Hitler był „młotem bożym”. Jak się jest wyznawcą zamordystycznej bozi judeochrześcijańskiej, to każda zbrodnia jest możliwa, a nawet święta. Bozia jasno i na sposób święty oraz wymagalny przedstawia mord, zbrodnię, ludobójstwo, dzieciobójstwo, gwałt, jako rzeczy święte.
  Wiara w drania jest przyjęciem draństwa w siebie.

 60. Tanaka
  30 lipca o godz. 22:15 30470

  Łajdak jesteś, gdy piszesz, że zrównuję antysemityzm z Holocaustem. Ja tylko przypominam ci, że i ateiści są antysemitami.

 61. takei-butei
  31 lipca o godz. 10:35 30482

  łajdacki oszuście: konkretnie, jacy to byli ateiści jakich konkretnie chrześcijan mordowali, skąd liczby dane. Dawaj dawaj, kłamco !
  Dwaj tu licznik, rozpiskę, tabelę, źródło ustaleń, że ci to byli ateiści a ci to byli chrześcijanie . Masz dobić do co najmniej 200 milionów, oszuście.

 62. takei-butei
  31 lipca o godz. 10:39 30485

  łajdacko porównujesz. Łajdako przypisujesz ateistom systemowy antysemityzm. Nie znasz nawet pojęcia ateizmu i łajdacko nim manipulujesz.

 63. Tanaka
  31 lipca o godz. 10:45 30487

  Łajdaku, przepraszam cię: nie było w Polsce roku 1968. A jeśli był, to nie wygnano z Polski tysięcy Żydów. A jeśli wygnano, to zrobili to katolicy rządzeni przez katolika Gomułkę. Przepraszam, łotrze, wszystko mi się pomieszało.

 64. Tanaka
  31 lipca o godz. 10:42 30486

  Łajdacki oszuście, najmocniej cię przepraszam. Nie było ZSRR. A jeśli był, to nie rządzili nim ateiści. A jeśli rządzili, to nie zabijali chrześcijan i nie ateizowali. A jeśli zabijali i ateizowali, to robili to katolicy w imię chrystianizacji. Przepraszam cię, łotrze, wszystko mi się pomieszało. Nie mam pojęcia, czym był ateizm. Wszystkim łajdacko manipuluję: ZSRR miesza mi się z Marsem. Stalin ze św. Inkwizycją. Burzone cerkwie i zabijani popi mieszają mi się z Rzymianami Nerona lądującymi na łyżkach w rosole z buraków.

 65. Tanaka
  31 lipca o godz. 10:42 30486

  Wybacz, nie mam w ogóle mózgu, dlatego dopiero teraz załapałem: jeśli jest ateizacja i wraz burzenie świątyń i zabijanie ich kapłanów, to czynią to dyktatorzy niemający niczego wspólnego z ateizmem.

  A jeśli jest chrystianizacja i wraz burzenie świątyń i zabijanie ich kapłanów, to czynią to chrześcijanie w imię chrześcijaństwa.

  I jeśli w 1968 wygania się z Polski tysiące Żydów, to nie jest to przejaw antysemityzmu ateistów rządzących wtedy Polską, ale rozgrywki między katolikami należącymi do PZPR.

  Wybacz, daruj, odpuść, ja bezrozumny łajdak i łotr, który niczego nie wie, w przeciwieństwie do ciebie, mędrca, który swą szlachetnością ogarnia humanitarnie wszystkie rzeczy świata tego.

 66. takei-butei & tanaka
  Towarzysze, za holokaust odpowiedzialny jest przedewszystkim Watykan i jego bojowka kk. I nie tylko za holokaust, za 2000 lat mordow na calym globie.

  Szef watykanskiej mafi jest wiec hipokryta odwiedzajac oboz zaglady w Oswiecimiu.

  Nastepnym odpowiedzialnym za holokaust jest Wall Street zdominowane przez zydowski kapital. To oni zainwestowali w NSDAP i Hitlera juz w 1924, przygotowali do wojny i wspierali az do grudnia 1941 !!!
  Hitler byll bylko podwykonawca woli swych inwestorow. Natomiast polacy z racji swego naturalnego wasalstwa i wasalskiej gorliwosci byli podwykonawcami dla Hitlera. Podobnie jak inne norody okupowanej Europy.

  Niestety wszyscy w tej sprawie klamia. Polska i polacy powinni natomiast zaprzestac obwininia Niemcow jako jedynych winnych. Jest to aktem obludy.

 67. axiom1
  31 lipca o godz. 12:07 30491

  Dziękuję za wyjaśnienie: tobie i Tanace zawdzięczam zrozumienie spraw, o których mowa: ateizują chrześcijanie, chrystianizują ateiści, antysemitami są Semici, watykaniści rządzą bankierami z Wall Street, burżuje finansują komunistów, komuniści wspierają faszystów, faszyści elektryfikują Polskę, a Polska jest centrum religijnego spisku przeciwko galaktyce.

 68. Janussss
  1. Myślisz, że tak łatwo było dojść do owych drutów pod wysokim napięciem? Poza tym, to Kolbe znalazł sposób, aby z aktu swego tchórzostwa zrobić coś, za co został on później świętym swojego kościoła. Niemcom było zaś obojętne – tego dnia nie było więcej miejsc w tym głodowym bunkrze.
  2. Palestyna jest jak Auschwitz I, czyli jest ona obozem koncentracyjnym, a nie obozem zagłady jak n.p. Auschwitz II (Birkenau) czy tez n.p. Treblinka. Po prostu Izrael, w odróżnieniu od III Rzeszy, NIE jest państwem niepodległym, a więc nie może on bez zgody USA wymordować wszystkich Palestyńczyków.
  3. Gdzie masz te dowody na temat rzekomego wymordowania setek tysięcy Żydów przez Polaków? Nawet w Izraelu tego nie twierdzą…

 69. Tanaka (31 lipca o godz. 10:38 30484)
  Zasadniczo się z tym zgadzam.

 70. Takei-butei
  1. Zrozum, że miejsca kultu religijnego są najczęściej burzone przez zwolenników innych kultów religijnych, że wojny religijne są prowadzone w imię często tego samego boga i że pod rządami powierzchownie tylko ateistycznymi (n.p. Jaruzelskiego) może kwitnąc budownictwo kościołów.
  2. Ateiści NIE są antysemitami. Ty po prostu mylisz antysemityzm z antysyjonizmem.
  3. Tobie się tylko wydaje, że nie wierzysz, jako iż jeśli dopuszczasz możliwość istnienia boga, to znaczy, że de facto wierzysz w jego istnienie, tyle że nie zdając sobie z tego sprawy – tak samo jak ten mieszczanin (burżuj) ze sztuki Moliera, który nie zdawał sobie sprawy z tego, że całe swoje życie mówił on prozą…
  4. Skąd wziąłeś te liczby rzekomych ofiar ateizmu – proszę o konkretne, weryfikowalne źródła.

 71. takei-butei
  31 lipca o godz. 11:53 30490

  Ja mówię od razu jak jest: jesteś cymbał i łajdak. A ty niepotrzebnie się najpierw spierasz, by się wreszcie zgodzić z własnym idiotyzmem. Pamiętaj – bądź sobą i czuj się z własnym cymalstwem zintegrowany. Kto jest zintegrowany, nie kłamie, że żaden z niego dureń, tylko od razy się jako dureń przedstawia.
  Tak jest znacznie zdrowiej i uczciwiej. w ten sposób zarabia się punkty na niebo.
  Miałeś jednak przedstawić dowody na ponad 200 milionów wyrżniętych przez ateistów katolikow. Grzecznie o nie prosiłem: kłamco, dawaj dowody!, a ty się znowu miglansisz i robisz uniki.

  Ponieważ sam złożyłeś oświadczenie, ja grzecznie prosiłem o dukomentację oświadczenia, ty zaś nic nie dajesz ale się łajdacko wyłgujesz, dochodzimy do finału sprawy: łżesz, łajdaczysz, co masz głęboko w sobie zainstalowane. Jako prawidłowy wyznawca łajadackości.

  Od tej chwili, w miejsce podania rączki, podam w nadtytule twój tytuł i pieczęć mózgową: ładjaku; kłamco, cymbale, idioto; albo, może – bardziej szczodrobliwie: oszuście !

 72. jakowalski
  31 lipca o godz. 13:29 30495

  Nie bardzo wiem skąd masz taką ufność w człowieka, gdy do łajdaka i durnia mówisz: zrozum.

 73. jakowalski
  31 lipca o godz. 13:29 30495

  Już rozumiem, że ateista Jaruzelski sprzyjał budowie kościołów. Ufam, że ateista Stalin burząc cerkwie, jednocześnie je budował. No, a już Czerwoni Khmerzy wykazali się wyjątkową jak na ateistów tolerancją religijną. Sami byli kapłanami i sami byli świątyniami.

  Zasadniczo i absolutnie takoż totalnie już się z tobą zgadzam: sceptyk to niewierzący, tyle że wierzący. Odpowiada mi taka klasyfikacja. Trochę mi żal, że nie zakwalifikowałeś mnie zarazem do niewierzących, tyle że wierzących. No, ale co mi tam, ważne są twoje ustalenia. Jakże inspirujące, odkrywcze, dające mi wiedzę i wzbogacające mnie intelektualnie, toteż liczę na dalsze oświecanie mego mózgu.

  No, fakt, ateiści wygnali syjonistów, zarazem będąc filosemitami.

  Nie było żadnych ofiar ateizmu, nie było ateizacji. Liczby zatem wziąłem z sufitu.

 74. Tanaka
  31 lipca o godz. 14:47 30497

  Ta ufność w człowieka wynika z twojego humanitaryzmu, ogłady, nieprzeciętnej wiedzy, wzorcowego traktowania ludzi nawet tak kolosalnie ułomnych i podłych, jak ja takei-butei.

 75. jakowalski
  31 lipca o godz. 13:23 30494

  W sprawie Marca ’68, zachodzi jeszcze interesujące zjawisko.
  Otóż, w opiii tych co uważają, że wiedza co i jak było, Marzec ’68 to wykwit „żydokomuny”.
  Jak tak, to fakt – Żydzi sami się Polski wywalili i w ogóle to ich wewnętrzna sprawa.
  Ciekawy jest też psychiatryczny przypadek idioty @butei: chińscy żydokomuiści wyrżnęli 200 milionów katolików. Przy czym 250 milionów z katolików to byli niekatoliccy chińscy Chińczycy.
  Albo odwrotnie.
  Nie wiem, czy jeszcze czekasz na dowody idioty @butei w sprawie wyrżnięcia ponad 200 milionów katolików przez ateistów, ale ja już nie czekam.
  Sprawa załatwiona, co przdstawiłem wyżej.

 76. Trole nie potrafią uszanować żadnej, nawet bardzo bolesnej sprawy! Powyższe wpisy pokazują, że wystarczy im dowolny temat by zająć się swoimi obsesjami! Czemu uwzięliście się na „Politykę”?

 77. takei-butei
  31 lipca o godz. 14:48 30498

  „Już rozumiem…”

  Jest już postęp: usiłujesz teraz być dowcipniejszy.

  takei-butei
  31 lipca o godz. 14:49 30499

  Zanim dostaniesz w tyłek za łgarstwa i lenistwo w szkole, mogę czasem, na początek, pogłaskać po główce.
  Ale limit głaskania już wyczerpałeś. Pora wreszcie na zasługi: tyłek na stołek i do szkolnej roboty.

 78. axiom1
  31 lipca o godz. 12:07 30491

  Lęk przed obcymi, niechęć do nich i nienawiść, kumulują się w takich społeczeństwach, które są ksenofobiczne i w których panuje silna niesprawiedliwość, oraz rządy świętości nad chamskim z definicji tłumem, który świętość sobą podnosi z gnoju.
  Tak się najczęściej dzieje w społeczeństwach opartych na hierarchicznych religiach kapłańskich.
  Czego chrześcijaństwo jest modelowym wzorem.

  Natomiast nienawiść do Żydów, ściśle wynika z niebieskiej książeczki, która jest rejestracją Objawienia bozi. Objawienie to jest Jedyne, Pełne, Prawdziwe, oraz żadnych korekt nie będzie.
  Objawienie jest po to, by je ściśle wykonać.
  Żyd jest dla chrześcijan gnidą, która zamordowała Jezusa i której należy się ostateczna rozprawa i unicestwienie – co jest wprost zapisane w niebieskiej książeczce, i co jest główna treścią Tradycji. Chrześcijańskiej, którą również żyje każdy katolik.
  Antysemityzm jest głównym wynalazkiem chrześcijaństwa.
  Eskimosi nie są temu winni.

 79. mwas
  31 lipca o godz. 14:59 30501

  Uwziąłem się na „Politykę”, bo ponieważ chcę wiedzieć, dlaczego organ KC PZPR tak mnie w młodości tumanił, wtedy gdy jeszcze ufałem i wierzyłem w słowo pisane.

  Dlatego także też, że jestem otumaniony przez ten organ oficjalny organ komunistów, mam frajdę, że jako organ „Polityka” tumaniła i jako nie organ tumani jeszcze bardziej.

 80. Tanaka
  31 lipca o godz. 15:02 30502

  Dobry, szlachetny humanisto, niech już tak zostanie: ja debil, ty geniusz. Oczywiście, dziękuję ci za to, że ani razu nie udowodniłeś mego łgarstwa.

 81. Tanaka
  31 lipca o godz. 15:10 30503

  No, tutaj już jestem pod cudownym zadziwieniem. Napisać, że chrześcijanie: Tusk, Komorowski, Kopacz, Wałęsa, Borusewicz mają Żyda za gnidę, no, to jest perełka.

  A, nadal nie wyjaśniłeś swoim genialnym umysłem, dlaczego – co jest opisane w Biblii przez Żydów – starożytni Egipcjanie, babilończycy i Rzymianie niebędący chrześcijanami prześladowali Żydów, byli wobec nich ludobójcami. Dopuścili się wobec narodu żydowskiego niewyobrażalnych bestialstw. Czy mieli niebieską książeczkę, o której piszesz?

 82. takei-butei
  31 lipca o godz. 15:26 30505

  Cymbale, nie podlizuj się i ze mnie geniusza nie rób.
  Żeś sam cymbał, a nawet idiota, to się obaj zgodziliśmy.

  Wymiana zdań co do tego kto wyrzynał kogo została juz zakończona na tym, że zełgałeś z tymi ponad 200 milionami katolików wyrżniętych przez atestów.
  Nauki pierwsze pobiera się w przedszkolu i w szkole podstawowej, u mądrej cioci oraz bociana.
  Jak już będziesz po porządnym kursie, może do dyskusji nawet przyjdzie. Albo nie przyjdzie. Dyskusja z cymbałem nie ubogaca, może natomiast dawać vouchery do nieba, co mnie niespecjalnie interesuje.

 83. Tanaka
  31 lipca o godz. 16:41 30511

  Czy pisząc o Polakach antysemitach mających Żydów za gnidy, miałeś także na myśli Polaka Sławika, który ocalił życie ok. 5000 tys. żydom (Żydom) i za to został zakatowany przez Niemców?

  Czy pisząc o Polakach antysemitach mających żydów za gnidy, miałeś na myśli to, że Żydzi Polskę nazywali „tu się osiedlisz”? Osiedlaliby się wśród antysemitów mających ich za gnidy?

  Co do 200 mln zakatowanych przez ateistów, na pewno jest ta liczba jest większa. Nigdy nie zostanie dokładnie ustalona, bo bardzo dokładnie zacierali ślady, ale szacunki są możliwe i dotyczą zakatowanych z narodów całego świata.

 84. takei-butei
  Raz jeszcze – skąd wziąłeś te 200 mln zakatowanych przez ateistów?

 85. Tanaka (31 lipca o godz. 14:4730497)
  Jestem niepoprawnym optymistą. Nobody is perfect!

 86. Takei-butei
  1. Jaruzelski ateistą nigdy nie był – on tylko ateistę udawał, kiedy robił on karierę w PRL-u.
  2. Stalin zaś burzył cerkwie, ale nie wszystkie i nie zawsze (przypominam, że cerkwie na wschodnich kresach RP burzyli także piłsudczycy), a Czerwoni Khmerzy byli wytworem francuskiej intelektualnej tradycji, a odsunięci oni zostali od władzy przez religijnie tolerancyjnych komunistów wietnamskich, zaś popierani oni byli przez chrześcijański Zachód, a szczególnie przez arcy-chrześcijańskie USA.
  3. Jeśli dopuszczasz istnienie boga (nawet jeśli szacujesz że prawdopodobieństwo jego istnienia jest tylko minimalnie większe od zera), to znaczy, że wierzysz w jego istnienie.

 87. Tanaka
  W pewnym sensie, Marzec 1968 to było „dzieło” tzw. żydokomuny, jako że Żydzi sami się niejako z Polski wyrzucili, stając po stronie Izraela, a nie Polski, ale pamiętajmy, że nie wszyscy polscy Żydzi byli komunistami (a raczej bolszewikami) i że nie wszyscy, tylko ich spora część (ale NIE większość) stanęła w roku 1968 po stronie Izraela, samo-wykluczając się tym samym z grona obywateli Polski.

 88. oj, kowalski, kowalski, rece opadaja…
  Glownym powodm przesladowania Zydow byla i jest zawisc i zazdrosc ze to wlasnie Zydzi dostali 10 przykazan i Tore.
  Transcendentalny kompleks Odypa w polaczeniu z absolutnym okrucie
  nstwem i bezwzglednoscia – to chrzescianstwo w jednym zdaniu.

 89. Pamietam Marzec b dobrze, ale dopiero teraz zrozumialem dzieki kowalskiemu ze to byla wojna polslo izraelska i nalezalo sie opowiedziec po wlasciwej stronie.
  Kowalski – jestes genialny !