Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

24.07.2016
niedziela

Dobry Kościół, zły rząd, czyli rzecznik episkopatu pisze raport

24 lipca 2016, niedziela,

Rzecznik episkopatu słusznie pisze, że niechęć wobec uchodźców w Polsce podsycają politycy prawicy.

1.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, zamieszał. Napisał raport, w którym o podsycanie antyuchodźczych i antyimigracyjnych nastrojów oskarża prawicowych polityków. Przesłał go do Watykanu. Tak przynajmniej wynika z relacji, jakie znajdziemy na łamach „Gazety Wyborczej”. Ale także „Tygodnika Powszechnego”. Kiedy część niewygodnych dla polskiego rządu tez zawartych w raporcie udostępniła strona watykańska, rzecznik tłumaczył się, że on tylko zebrał informacje, które na temat uchodźców znajdziemy w polskiej prasie. Czy zatem sprawa wyjaśniona? Nie. Mam dwa zasadnicze pytania:

– czy rzecznik pisząc swój raport, wiedział, że na jego podstawie zostanie sporządzona przez Watykan nota i zostanie rozesłana do dziennikarzy?
– czy raczej sądził, że jest to wewnętrzny dokument, przeznaczony dla ścisłego grona współpracowników papieża, przygotowujących pielgrzymkę Franciszka w Polsce?

2.

By rozwiać wszystkie wątpliwości, ks. Paweł Rytel-Andriani powinien opublikować raport, który napisał i który wysłał do Watykanu bez żadnych skrótów. Nie sądzę, że coś takiego nastąpi. Dlatego przedstawię tu własną interpretację drogi i zawartości notatki rzecznika episkopatu, która budzi sporo kontrowersji.

Po pierwsze, jest normalne, że przed każdą wizytą papieża Watykan prosi episkopat i nuncjaturę danego kraju o przedstawienie sytuacji religijno-polityczno-społecznej. Tak jest, gdy papież jechał do Ameryki, tak jest, gdy przyjeżdża do Polski.

Po drugie, w polskich warunkach taki raport napisał rzecznik episkopatu. Jedna z kluczowych kwestii poruszanych w raporcie to sprawa uchodźców, która – jak doskonale wiemy – leży na sercu Franciszkowi. A oto zasadniczy akapit raportu rzecznika, gdzie pokazuje, kto wzbudza w Polsce lęk przed uchodźcami: „Niestety, te strachy są podsycane przez niektóre partie polityczne i niepotrzebne wypowiedzi polityków. Strach przed muzułmanami jest sztucznie tworzony. Choć oczywiście w pewnych przypadkach zrozumiały – ataki terrorystyczne czy granica z Niemcami, gdzie muzułmańska populacja jest liczna”. Jak widać, rzecznik za lęki antyuchodźcze obwinia prawicowe partie, które żerują na strachu przed uchodźcami. Kościół jest przedstawiony w pozytywnym świetle.

Po trzecie, jest prawdą, że polski Kościół mówił o tym, że należy przyjmować uchodźców. Ale na „gadaniu” się skończyło. Wydaje się, że rzecznik episkopatu mówi w raporcie tyle: polski Kościół jest gotowy na przyjęcie uchodźców, ale przeszkadza w tym polski rząd, który twardo mówi: „żadnych uchodźców”.

Po czwarte, postawienie tezy przez rzecznika episkopatu w sprawie uchodźców – „dobry Kościół, zły rząd” – w sytuacji, gdy rząd i episkopat tak dobrze się dogadują, tworząc symbiozę tronu i ołtarza, jest wynikiem pewnej gry. Rzecznik opisał prawdziwy obraz polskiej rzeczywistości, sądząc, że raport jest wewnątrzkościelny. A jego treść nie ujrzy światła dziennego. Tymczasem Watykan na podstawie tego raportu sporządził notatkę i rozesłał ją do dziennikarzy. Przypadek?

Po piąte, gdy treść notatki, w której rzecznik sugeruje, że to politycy prawicy podsycają antyuchodźcze lęki, trafiła do dziennikarzy, rzecznik episkopatu zaczął się tłumaczyć w ten oto sposób: „To, co przesłałem, nie jest stanowiskiem rzecznika KEP, ale jest relacją z publikacji głównych mediów w Polsce na temat kwestii uchodźców. Dlatego w tekście znajduje się sformułowanie cura di, tzn. przygotował/zebrał”.

3.

Rzecznik episkopatu słusznie pisze, że niechęć wobec uchodźców w Polsce podsycają politycy prawicy. I zarazem zdejmuje odpowiedzialność za uchodźców z barków Kościoła. Dzieje się tak pewnie dlatego, że nasz stosunek do ludzi, którzy uciekają przed wojną – zdaniem Franciszka – jest sprawdzianem naszego chrześcijaństwa. Mówiąc wprost: rzecznik chciał pokazać, że polski Kościół chce się zachowywać wobec uchodźców tak, jak zachowuje się papież Franciszek. Otworzyć przed nimi drzwi rodzimych parafii i Kościołów.

Wydaje się, iż ks. Paweł Rytel-Andrianik sądził, że jego raport jest dokumentem, jak wcześniej pisałem, wewnątrzkościelnym. Prawdopodobnie nie zakładał, że stanie się on przedmiotem publicznej debaty. A już na pewno, że przeczytają go przedstawiciele rządu PiS, którzy strachu przed uchodźcami używają jako politycznego paliwa.

I na koniec: nie wiem, czy dobrze zrekonstruowałem intencję i drogę raportu rzecznika episkopatu, ks. Pawła Rytela-Andrianiuka. Wiem jednak, że pytania będą się mnożyć. A rzecznik powinien udzielić nam szczegółowych informacji. Najlepiej upubliczniając cały raport. To byłaby chyba ciekawa lektura.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 33

Dodaj komentarz »
 1. Naczelny hejter Polityki dał znowu głos.

  KK milczy – źle. KK krytykuje histerię przeciwko obcym – źle. KK otwiera kościoły dla uchodźców – źle. KK jako jedyna większa organizacja robi coś konkretnie dla uchodźców – źle.

  Kiedy w końcu przestaniecie judzić?

 2. A co to KK, Panie snake? Wszak to ani Polska, ani Polacy, ani Bogl. To tylko panstwo urzednikow ‚Pana Boga’ ktore wykoncypowal cesarz rzymski Konstatnyn (Nicea, 395).

  Starsi panowie w sukienkach – Z DEFINICJI – fruwaja miedzy Niebem a Ziemia, gdyz nie maja mandatu by reprezentowac kogokolwiek.

  JASNE !?.

  Pape Franciszka jednak rozumiem i popieram, jak kazdy ochszczony heretyk majacy pojecie, co to TEOLOGIA WYZWOLENIA. Ale popierac ofiary indoktrynacji Karola Wojtyly/czy J.ratzignera od Swietej Inkwizycji sie nie da.

  Bo to grzech nawet dla heteryka.

  Milego dnia, Snake.

 3. @ mr.off

  Nie wiem w co wierzysz albo co ćpasz, ale nie rozumiem ani słowa z tego twojego narzecza.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Wierze w to, Panie snake, ze myslenie nie boli. I ze z chodzenia do biblioteki/ksiegarni wiekszy pozytek niz z chodzenia do kosciola, gdyz sie wie np. ze Kosciol to nie Pan.

  Pan jestes laikat, czyli baranek bozy.

  Kolorowych.

 6. https://www.youtube.com/watch?v=EdmZYu9Lths

  Lepiej ćpać niż wierzyć.

 7. Wśród uchodźców są terroryści, ma Pan wtpliwości co do tego?

 8. Panie Makowski Pan z tą całą lewacką chołotą, przez którą płacze cała Francja i Niemcy powinien byc pociagnięty do odpowiedzialnosci karnej za propagowanie terroryzmu w Europie.

 9. „z tą całą lewacką chołotą”

  To właśnie jest język hejtu.
  Oprócz tego polecam uczyć się pisowni polskiej.

 10. Placzy Niemcy, placze Fracja,
  Tak sie konczy Tolerancja.

 11. @mr.off
  „Wierze w to, (…), ze myslenie nie boli.”
  To zacznij myslec.
  To rzeczywiscie nie boli.

 12. _sens
  25 lipca o godz. 7:10
  Ja oprócz „lewackich” poglądów posiadam jeszcze instynkt samozachowawczy,gdyż nikt mi nie zagwarantuje , że są to same sympatyczne „mongłaje” i żaden nie przerodzi się w bestialskiego „gremlina” czego dość dobitnie dowodzą przykłady wielu miast zachodnich.
  Gdy tego sami doświadczymy to już będzie nieco za późno, zatem wole dmuchać na zimne.Może kogoś tym krzywdzę ale dla mnie ważniejszy jest los mój i moich bliskich i nie chcę być ofiarą jakiegoś nawiedzonego szaleńca.

 13. Politycy prawicy … świeccy i duchowni znaczy? Bo gadają mniej więcej to samo. Nawet czasem z tej samej ambony.

 14. Snakeinweb dał głos
  Czasmi milczenie jest faktycznie złotem

 15. @ krebs06

  Dzisiaj jest trochę tak, że „mowa jest gównem, a milczenie jest spuszczeniem wody”.

  Dlatego Polityka i pan Makowski powinni sobie odpuścić takie wpisy i blogi służące tylko i wyłącznie hejtingowi i tresowaniu kibolstwa.

 16. Mr. Off
  Podoba mi to się: „Starsi panowie w sukienkach – Z DEFINICJI – fruwają miedzy Niebem a Ziemia, gdyż nie maja mandatu by reprezentować kogokolwiek.”

 17. Sens
  Racja – każdy, kto jest za przyjmowaniem do Polski nielegalnych imigrantów z III świata powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za pomaganie terrorystom.

 18. Na ten sam temat: http://www.democracyok.org/2016/07/24/rzecznik-episkopatu-katalog-polskiej-hanby/
  Tam komentarz:
  „Kościół umył ręce, a jest pierwszym winowajcą.
  „Ojciec Rytel-Andrianik pisze m.in. o braku debaty publicznej na temat uchodźców i o niewystarczającym zaangażowaniu instytucji rządowych, a także organizacji pozarządowych. „W Polsce, podobnie jak w Unii Europejskiej, nie istnieje żaden plan, jak rozwiązać problem migracji”. Nieodpowiedzialne hasła polityków sztucznie rozbudzają strach, z drugiej strony zrozumiały (ataki terrorystyczne).”

  W takim ujęciu UE nie ma planu, NGO nie mają planu, instytucje nie mają planu, KOD nie ma planu, ale KK ma plan. Oni nic nie robią, a KK i owszem (=jasna strona). KK ma nie tylko plan, ale i osiągnięcia: „Rzecznik wspomina i o jasnej stronie polskiego społeczeństwa: pomocy organizowanej w diecezjach od 2009 roku dla uchodźców z Egiptu, Sudanu, Iraku, Nigerii, Libanu i Syrii. ”
  A więc kiedy my wszyscy chcemy pomóc uchodźcom, KK i jego akolici wylewają na nas pomyje, wzniecają z ambon i trybun nienawiść, a potem piszą, że w całym społeczeństwie jest jasna strona – diecezje. Tzn. reszta społeczeństwa to ciemna strona. My to ciemna strona. Jakie to żałosne. Jakie niechrześcijańskie – sobie przypisać zasługi innym winy.
  A osiągnięcia diecezji? Chrześcijański obowiązek, a nie powód do dumy.

  „Nieodpowiedzialne hasła polityków” są wzmacniane z ambony. Nie wiadomo co jest pierwsze, głos z ambony, czy głos polityków.”

 19. Snake
  Kościół nie jest od spraw doczesnych, a od modłów do nieistniejącego boga. Nie powinien się on więc wtrącać w nasze codzienne sprawy.

 20. ..zly rzad ktory blogoslawi kosciol katolicki a razem to jedna wielka PYCHA ,ktora prowadzi do nienawisci ,chamstwa ,agresji …

 21. Kościół powoli przytomnieje, grubo za późno. Przedtem pomógł Kaczyńskiemu w zdobyciu władzy. Resztki wiary w Kościół podtrzymują nieliczni duchowni, bo większość, wzorem hierarchów, chowa głowę w piasek.

 22. @ azur

  Kościół co najmniej od września ubiegłego roku ma jasne i oficjalne stanowisko w sprawie uchodźców oraz prowadzi konkretne programy pomocy uchodźcom.

  To że ci w Gazecie Wyborczej czy innym podobnym hejterskim medium raz na milion łgarstw raz powiedzą niechcący lub w złej woli prawdę, nie oznacza, że kościół trzeźwieje, tylko że tobie oślepionemu kłamstwami trafiło się przypadkiem ziarnko prawdy.

  Radzę zmienić, albo przynajmniej urozmaicić źródła informacji. Episkopat ma swój własny portal, jest również eKai.pl. Kto chce wiedzieć co słychać w kościele to wie. Wystarczy się schylić.

 23. Zabawne jak znane gremia robią żałosne próby przeciwstawienia Kościoła społeczeństwu. Skoro lud „ciemny”, to próbuje się wcisnąć nogę między Papieża a episkopat.
  Okazuje się, iż lewica wręcz kocha uchodźców…
  A nawet poświeci bezpieczeństwo dla idei 🙂

 24. Ponad 10 lat temu dla tzw. liberalnych elit judzących do wojny z Irakiem Araby i islamiści to byli najgorszą brudną swołoczą, który można było nawet poczęstować bombą atomową. Taki był klimat na forach od prawa do lewa. Teraz im się na lewo wszystko odmieniło. Ale internet pamięta. Zacytujmy np.: (cytat)

  Włoska dziennikarka Oriana Fallaci, znana z ohydnego i wulgarnego rasizmu głosi, że „muzułmańscy imigranci na Zachodzie mnożą się jak szczury” i że – w domyśle biała – kobieta o dobrym guście nie pójdzie do łóżka z Arabem, bezczelnie łże o wielomilionowych demonstracjach we wszystkich krajach muzułmańskich ku czci Osamy ben Ladena po zamachach z 11 września 2001 r. i podżega do pogromów pisząc: „Nie chcę widzieć tego meczetu, to bardzo blisko mojego domu w Toskanii. Nie chcę widzieć minaretu wysokości 24 metrów w miejscowości Giotta, skoro ja w krajach muzułmańskich nie mogę nosić krzyżyka ani mieć Biblii. Jeśli będę dalej żyć, pojadę do przyjaciół w Carrarze, mieście marmurów. Tam jest wielu anarchistów: razem z nimi wezmę materiały wybuchowe i wysadzę ten meczet w powietrze.”

  Kapituła Nagrody Orłów Jana Karskiego nagrodziła panią Fallaci za przejawy „niezłomnej pasji i odwagi mówienia prawdy o czasach, którym daje świadectwo” oraz za „misję sumienia”.

  Nagrodę przyjął w jej imieniu Adam Michnik.

  Pani Fallaci była skarżona za rasizm we Włoszech. Po wniesieniu pozwu przez Adela Smitha, list solidarności z Orianą Fallaci podpisało wiele znanych rasistów polskiego życia publicznego, w tym:

  Henryka Bochniarz,
  ksiądz Adam Boniecki,
  Zbigniew Bujak,
  profesor Janusz Degler,
  Kamil Durczok,
  Władysław Frasyniuk,
  Grzegorz Gauden,
  profesor Bronisław Geremek,
  profesor Maria Janion,
  Bogdan Lis,
  Katarzyna Kolenda-Zaleska,
  profesor Stefan Meller,
  Tadeusz Mazowiecki,
  Adam Michnik,
  profesor Jan Miodek,
  Piotr Najsztub,
  Monika Olejnik,
  Janusz Onyszkiewicz,
  Jerzy Pilch,
  Justyna Pochanke,
  profesor Adam Rotfeld,
  profesor Barbara Skarga,
  Magdalena Środa.

  Wśród sygnatariuszy listu znalazł się początkowo również Lech Wałęsa, który jednakże następnie wycofał swój podpis.

  (koniec cytatu)

 25. Olsztyński
  Kościół rzymski jest obcym organem pasożytującym na ciele Narodu Polskiego, rakiem który toczy od ponad 1000 lat tkankę polskiego społeczeństwa. 🙁

 26. @snakeinweb
  Uwazasz, ze Fallaci sie mylila?

 27. Dlaczego przy czytaniu komentarzy na niemoderowanych blogach najczęściej używam takiego kółka na myszce ?

 28. kaesjot
  25 lipca o godz. 8:58 30338
  Ja za sąsiada wolałbym wyznawce islamu, niż wyznawce Rydzyka.
  A zabezpieczam sie w ten sposób, że ze wszystkimi żyje w zgodzie, pomagając sobie wzajemne.

 29. Pan Makowski cytuje raport: „te strachy są podsycane przez niektóre partie polityczne”.
  A czy ja mogę zapytać, przez które partie w Polsce strachy NIE są podsycane? I gdzie tu rola rządu?
  Bo z raportu wynika raczej, że chodzi o jakichś ekstremistów nie mających z rządem wiele wspólnego.

 30. Andrzej
  Kółko zrób sobie na muniu. 😉

 31. @snakeinweb
  I kto tu judzi, haterze?

 32. @kowalski
  zwalcz obsesję

 33. Dobry Kościół, zły rząd. Szkoda, że nie wcześniej, ale mleko się już rozlało, PiS rządzi.

 34. Olsztyński
  Obsesje to mają ci, co wierzą w dzieworództwo ludzi, wniebowstąpienie żywcem, gadające krzaki i w boga udającego gołębia czy też wędrownego rabina.