Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

17.05.2016
wtorek

PiSowski przepis na medialne wykluczenie

17 maja 2016, wtorek,

A oto krótka historia o tym, jak PiS wykorzystując media, walczy z „ukrytą opcją niemiecką” na Śląsku.

1.

I tak oto dobra zmiana medialna dotarła do Katowic. Nie tylko w osobie nowego dyrektora TVP Katowice, którym z nadania PiS został Tomasz Szymborski. Dotarła przede wszystkim w nowej formule programowej.

Jednym z ważniejszych programów publicystycznych do tej pory w TVP Katowice był program „Forum regionów”. Co do jakości tego programu – nie będę kruszył kopi. Formuła w powszechnej opinii była dość nudna: „nudne gadające głowy”. Co znaczy: nikt nie powinien po nim płakać. Ale „Forum regionów” miało jedną zaletę: w programie swój głos mieli przedstawiciele nie tylko partii, które znalazły się w Sejmie, ale także ugrupowań, które mają swoich reprezentantów w Sejmiku Śląskim: Ruch Autonomii Śląska i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Co więcej: formacji, które współrządzą województwem śląskim.

Można więc było żywić przypuszczenie graniczące z pewnością, że nowy dyrektor zmieniając program, będzie przede wszystkim chciał zmienić format na bardziej atrakcyjny i dynamiczny. Krótko: będzie myślał w pierwszej kolejności o widzach, a nie polityce.2016-05-17 19.50.382.

Nadzieje okazały się płonne. Zmiana formuły programu, który teraz nazywa się „Polityka Optyka”, posłużyła nowemu dyrektorowi do tego, by wykluczyć z debaty o regionie RAŚ i SLD. Dlatego wczoraj przed siedzibą TVP3 Katowice odbył się protest przedstawicieli tych ugrupowań pod hasłem: „Media regionalne, nie centralne”.

Mało tego: w imię solidarności Platforma Obywatelska i PSL zrezygnowały z udziału we wczorajszym programie, oddając swoje miejsca przedstawicielowi RAŚ, który reprezentował wicemarszałek Henryk Mercik i przedstawicielowi lewicy, który reprezentował wicemarszałek Kazimierz Karolczak.

Ale to nie koniec tej fascynującej historii. Nowy dyrektor nie widzi miejsca w programie „Polityka Optyka” dla współrządzących województwem śląskim przedstawicieli RAŚ i SLD, ale PiS występował i nadal występuje w osobach dwóch przedstawicieli. Jakim cudem?

A więc posłuchajcie. Jak wiemy, przedstawiciele Solidarnej Polski dostali się do Sejmu z list PiS. Jednak w regionie twierdzą, że są oddzielną formacją polityczną, co znaczy, że miejsce w programie publicystycznym im się należy jak kość psu. Aż dziw bierze, dlaczego na taki sam manewr nie decyduje się formacja Polska Razem Jarosław Gowina, której przedstawiciele też dostali się z list PiSu. Przecież w ten sposób PiS miałby nie jednego, i nawet nie dwóch przedstawicieli w programie, jak to ma miejsce teraz, ale trzech swoich reprezentantów.

3.

Nie mam oczywiście złudzeń, że kierownik medialnej dobrej zmiany, która dotarła do Katowic, zmieni swoje decyzje. Jednocześnie nie zmienia to faktu, że wykluczenie z głównego programu politycznego przedstawicieli formacji, które współrządzą województwem, to po prostu hucpa.

I na koniec: gdyby PiS lub przedstawiciele Solidarnej Polski znaleźli się w podobnej sytuacji, w jakiej dziś znajduje się RAŚ i SLD, broniłbym ich prawa do udziału w debacie o sprawach regionu śląskiego tak, jak bronię [dziś prawa RAŚ i SLD. Sęk w tym, że dla PiS Śląsk jest wciąż podejrzany. Bo, jak powszechnie wiadomo, panoszy się tu „ukryta opcja niemiecka”, którą wszelkimi sposobami należy zwalczać.

2016-05-17 20.12.08

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 42

Dodaj komentarz »
 1. Teraz jest telewizja narodowa. W sensie etnicznym a nie konstytucyjnym. Stąd Polacy gorszego sortu i nie Polacy nie mają do takiej telewizji wstępu. Wstęp tylko dla Prawdziwych Polaków. Nowej Rasy Panów.

 2. Panie Gospodarzu,
  1. Przypominam, że współcześni zwolennicy autonomii Górnego Śląska chcą kompletnego zrujnowania tego regionu, pozbawienia go nie tylko resztek przemysłu, ale także pozbawienia go reszty górnictwa. Nie mają oni zaś żadnego planu pozytywnego, jako że chodzi im dziś tylko o to, aby na Górnym Śląsku było jak najgorzej, aby winę za to zwalić na Warszawę, a tym samym domagać się odłączenia tego regionu od Polski i przyłączenia go do Niemiec. Przypomina mi to politykę NSZZ Solidarność z lat 1980tych, też prowadzoną pod hasłem: „im gorzej dla Polski i Polaków, tym lepiej dla władz NSZZ Solidarność”.
  2. Przypominam także, że państwo polskie obejmowało Śląsk przez setki lat, a dopiero w wyniku trzech wojen śląskich w latach 1740-1763 większa część Śląska wraz z Ziemią Kłodzką stała się własnością Królestwa Prus, a potem Cesarstwa Niemieckiego, tracąc jednocześnie własną autonomię. Dopiero od tego czasu dotychczasowa struktura etniczna części Górnego Śląska, która znalazła się w granicach państwa Hohenzollernów, i jego polski charakter uległy zmianie, a miało swój związek z celową polityką germanizacyjną Prus, polityką kontynuowaną dziś przez śląskich separatystów.

 3. snakeinweb
  17 maja o godz. 23:05 29344

  Prosze nie odwolywac sie do nazistowskiej retoryki wprowadzonej przez namimordy ale wyprodukowa cos sensownego ze swojej masy neronow.

  Slawomirski

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pies nie przymila się do tego, który karmi codziennie, tylko do tego, który raz na jakiś przypomni sobie, aby rzucić kość. Dla RAŚ PiS to ożywcza partia – jest powód do zademonstrowania swojego istnienia. No, i powód, dla miłościwie im panujących, aby doprowadzić do „uspokojenia konfliktów” wynikających z „długoletnich zaniedbać poprzedniej ekipy”. Jeśli możliwa jest trójjedyność, to możliwe i usprawiedliwione są każde paradoksy dla ludu wierzącego. Pytanie – kogo wyślą, aby przekazał radosne wieści o zbliżającym się tysiącletnim królestwie ludowi tęsknemu za polskością, a ciągle tumanionemu przez uzurpatorów?

 6. Zgadzam
  sie snakeinweb

 7. @ Slawomirski
  Proszę odstosunkować się ode mnie. Jako ten gorszego sortu, nie gadam z osobnikami obcego mi sortu. A jak już to tylko w staropolskich tradycjach rozmowy z wyższymi rasami.

 8. Panie Autorze, troszkę pan autor przesadza, tak obszernie pisząc o tym, że Organizacja Freedom House weźmie pod uwagę inwigilację dziennikarzy. Moim zdaniem, PO miała rację, propisowskich dziennikarzy trzeba było inwigilować. Dziwię się panu autorowi, że się z tym nie zgadza.

 9. Kazda zwycieska partia kontroluje spolki skarbu panstwa w tym media publiczne i media prywatne. Makowski sie kompromituje wskazujac na PIS bo nie wskazywal na PO i przez 8 lat.

  Przez 8 lat donkowego lajdactwa tylko sludzy PO pracowali w TVP i Polskim Radiu. Podobnie bylo w TVN, Wyborczej,… Pomimio ze media sa kontrolowane po przez licencje Donek Amber Tusk jeszcze im dawal darowizny z budzetu. Np taki Michnik, zacietrzewiony wojownik o wolny rynek co rok po 89 dostawal jakies zapomogi, ulgi podatkowe, i dotacje w zamian za wyslugiwanie sie rezimom.

  PiS robi to co wszystkie rezimy po 89 robily. Dlatego krytyka nie powinna byc skierowana na PIS tylko na ten produkt pijackich orgii w Magdalence. Prawo musi sie zmienic. Zabronic zawlaszczania publicznego mienia przez partie polityczne. Zabronic dotacji dla prywatnych mediow.

  Wszystkie media ktore otrzymywaly darowizny od PO (czyli nielegalnie z budzetu) powinny je zworcic i zaplacic kary a Donek Amber Tusk stanac za to przed sadem.

 10. @ jakowalski

  Z pierwszego zdania, punktu 2 twojej wypowiedzi wynika, że Królestwo Polskie straciło Śląsk w XVIII wieku, w wyniku wojen śląskich. Nie jest to prawda, bo Śląsk już wcześniej nie należał do Królestwa Polskiego. Ponadto chciałbym zauważyć, że nie powinniśmy wypowiadać się o Śląsku w średniowieczu jako o całości, gdyż od XIII wieku był podzielony na wiele Księstw, które w większości były poddane Królowi Czeskiemu, który od XV wieku był Habsburgiem. Co za tym idzie wojny śląskie to konflikt między monarchią Habsburgów a Królestwem Prus.

 11. @jakowalski
  W Pana wypowiedz absurd goni absurd. Dość, że nie zna Pan pojęcia autonomia, to jeszcze miesza fakty historyczne. A już dyrdymały o niszczeniu przez RAŚ przemysłu na Śląsku są ukoronowaniem bezładu intelektualnego.

 12. @ axiom1

  Zgadzam się, że przede wszystkim sprawę mediów należy naprawić instytucjonalnie i że nikt tego w ostatnim ćwierćwieczu nie zrobił, i że PiS przyszedł „na gotowe”.

  W tym przypadku jednak chodzi dodatkowo o próbę prowokowania konfliktów o charakterze narodowo-separatystycznym. Na Podlasiu mamy już półotwarte rządy nazioli. Teraz dobierają się do Śląska. To jest krecia robota dążąca do rozkładu państwa Polskiego i pójście w kierunku ukraińskiego modelu rozkładu. Wprawdzie w Polsce problemy nie są tak głębokie, ale uhucpić da się wszystko. Nawet imigrantów z Południa, których w Polsce praktycznie jeszcze nikt nigdy nie widział.

 13. Widmo „dobrej zmiany” krąży po Polsce. Gdzie przejdzie, odchodzą lepsi, przychodzą gorsi.

 14. Jak to zazwyczaj bywa, temat Śląska przyciąga różnej maści „januszy” internetu. Sprowadzanie dziejów Śląska do prostego przeciwstawienia Polska – Niemcy jest (moim skromnym zdaniem) uproszczeniem urągającym podstawowej wiedzy historycznej – osoby chcące poznać historię Śląska zachęcam do lektury artykułu na Wikipedii:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85sk#Historia

  Co do Ruch Autonomii Śląska – dąży od do przywrócenia Górnemu Śląskowi autonomii, którą region ten posiadał w czasach II RP: https://pl.wikipedia.org/wiki/Statut_Organiczny_Wojew%C3%B3dztwa_%C5%9Al%C4%85skiego
  w dostosowanych do obecnych realiów kształcie, w skromniejszym zakresie. Zainteresowanych odsyłam do lektury statutu tego stowarzyszenia: http://autonomia.pl/n/statut-ruchu-autonomii-slaska

  Warto zauważyć, że autonomiczne województwo Śląskie było najbogatszym województwem II RP, regularnie wpłacającym niemałą tangentę do skarbu II RP. Oczywiście, dużo zależy od szczegółowych zasad rozliczeń między regionem/regionami a budżetem centralnym, ale – jak widać – autonomia wcale nie musi oznaczać ruiny regionu / regionów (czego przykładem USA, Szwajcaria, Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Włochy, …).

  Co do stosunku do górnictwa – osoby niezorientowane zachęcam do poszukania artykułów na ten temat – chociażby:
  http://gornictwo.wnp.pl/ruch-autonomii-slaska-przedstawil-propozycje-dla-gornictwa,258658_1_0_0.html
  http://www.nettg.pl/news/126385/gornictwo-ruch-autonomii-slaska-o-planie-naprawczym

  Serdecznie zapraszam zainteresowanych śląskimi tematami na blog p. Jana Dziadula – oprócz mainstreamowego odsądzania od czci i wiary tych mieszkańców Górnego Śląska, którzy mają czelność postulować przywrócenie Górnemu Śląskowi autonomii analogicznej do tej, która tak działała w czasach II RP tak dobrze, że polscy profesorowie stawiali ją za wzór dla dalszych przekształceń ustroju wewn. II RP – można też zapoznać się z punktem widzenia przedstawicieli „zakamuflowanej opcji niemieckiej”.

 15. azur
  18 maja o godz. 14:10 29355

  Piszesz prawdę! Bardzo mi żal np. ministra PO czciciela Pinocheta i homofoba (dawniej w ZChN, PiS). Znakomity lepszy zastąpiony przez gorszych.

 16. A ja chwalę sobie nową telewizję (TVP). Już czołówka działa uspokajająco. A same wiadomości? Jednych zapewne zdenerwują, a inni przy nich odpoczną. Przez prawie dekadę oglądałem „Fakty” w TVN. Jednak od wczesnej wiosny 2015 roku tylko się irytowałem.

  Na marginesie. Kiedyś media starały się chociaż zachować pozory obiektywizmu. Ale powoli przestały udawać, iż kierują się większymi zasadami niż doraźne korzyści. Obecnie starają się narzucić swoją – często wyssaną z palca – narrację, „kreować” (czytaj: fałszować) rzeczywistość. Zamiast ją opisywać. Z góry wiadomo, zależnie od oglądanej stacji, kto będzie miał „przyprawioną gębę”, komu publikując zdjęcie zniekształci się grymasem fizys. Któremu politykowi wyrwie się z kontekstu fragment wypowiedzi, przytoczy jedno zdanie, a nawet jak ostatnio jedno słowo! (owszem wypowiedziane, ale w zupełnie innym miejscu i czasie!).

  Pocieszające, czego dowodem ostatnie wybory, iż obywatele mają swój rozum i na manipulacje coraz bardziej są odporni. Widzą coraz wyraźniej swój interes, kto jest w stanie go wyartykułować i spełnić. Umieją określić kierunek w jakim powinny iść reformy w kraju (przepraszam, dzisiaj się mówi regulacje :).

 17. @ jakowalski

  1) zwykłe brednie i pomówienia
  2) ignorancja

  ..jak można tak na serio demonstrować publicznie swoją głupotę?

 18. @ axiom1 , takei-butei

  Cos mi sie wydaje, ze jestescie trollami spod wPolityce. Te sam styl i poziom 🙁

 19. @AOlsztynski

  Dla mnie media powinny jak najobiektywniej opisywac rzeczywistosc. Wiec jezeli by na mnie dzialaly uspokajajaco, to bym podejrzewal, ze kreuja mi rzeczywistosc pod moje oczekiwania.

 20. Woziwoda
  1) Nie brednie i pomówienia, a opis rzeczywistości.
  2) Nie ignorancja, a podanie suchych faktów.
  3) Naprawdę nie jest ciebie stać na coś więcej niż tylko mało kulturalny atak ad personam?

 21. @jakowalski

  „Suche fakty”? No to dozuc troche na temat: „… z celową polityką germanizacyjną Prus, polityką kontynuowaną dziś przez śląskich separatystów…”

  PS. Szczegolnie by mnie interesowalo, jak to sie germanizuje po polsku 😉

 22. Szanowny Panie Makowski

  „gdyby PiS lub przedstawiciele Solidarnej Polski znaleźli się w podobnej sytuacji, w jakiej dziś znajduje się RAŚ i SLD, broniłbym ich prawa do udziału w debacie”

  Czy ma pan czytelnikow za idiotow? Jesli tak jest to pan sam nim musi byc aby pisac takie teksty. Juz wole tego szubrawca Passenta bo on profesjonalnie klamie a z pana to amator. Jest pan malym trybikiem najmimorda w gebelsowskiej maszynie antyrzadowej i antypolskiej propagandy udajacym ze sie kreci w przeciwnym kierunku lub ze sie nie kreci. Tak nie jest.

  Slawomirski

 23. mały fizyk
  1. W polskim Sejmie zasiadają z urzędu (na mocy traktatów narzuconych Polsce przez Niemcy na początku rządów post-solidarnościowych) reprezentanci tzw. niemieckiej mniejszości, choć nie są to przecież etniczni Niemcy, a tylko częściowo niemieckojęzyczni potomkowie czeskich chłopów sprowadzanych na Śląsk w czasach, kiedy rządzili tam Prusacy.
  2. Germanizować można także i po polsku (dokładniej w polsko-śląskim żargonie) – nie język się tu bowiem głównie liczy, a opcja polityczna.
  3. Jedyne co powstrzymuje owych przedstawicieli niemieckiej opcji na Śląsku przed realizacją ich celów jest to, że Niemcy są od lat pogrążone w recesji, mają ogromne bezrobocie (stąd też wciąż zmniejszają oni i ograniczają zasiłki dla bezrobotnych oraz zasiłki socjalne), jako że nie dają sobie Niemcy rady, pomimo tego ze są one wciąż największą gospodarką UE, ze skutkami długotrwałej recesji zaczętej w latach 1970tych (tej samej zresztą, która „rozłożyła” gospodarkę PRL-u) a szczególnie zaś ze skutkami wchłonięcia dawnego NRD przez Niemcy Zachodnie (NRF czyli oficjalnie RFN).
  4. Tylko z w/w powodów rząd RFN-u nie popiera czynnie owych śląskich, a właściwie niemieckich separatystów. Niemniej ich działalność jest szkodliwa dla polskiej racji stanu i jako taka powinna być ona w Polsce zakazana, a aktywiści owego RAŚ deportowani do Niemiec bez prawa wjazdu do Polski, jako że nie ma w Polsce miejsca dla wrogów polskości.
  Pozdrawiam
  LK

 24. Kowalski
  Co za brednie, nie ma kryzysu bezrobocia u niemcow. Bezrobocie jest na poziomie tzw narmlanym 5.4% a gopsodarka szaleje. Zobacz niemiecki bilans handlu zagranicznego, pozytywny i rekordowy. http://www.tradingeconomics.com/germany/balance-of-trade
  Niemcy potrzebuja wiecej niewolnikow i dlatego Angela zaprosila uchodzcow.

  Na pewno w swym prostackim stylu zaatakujesz zrodlo tak jak poprzedznio zaprzeczyles zajawiskom fizyki bo zaprezentowane w youtube.

 25. maly fizyk, maly rozum, wspolczuje.

 26. Jakowalski
  Co do punktu 2 tej żałosnej wypowiedzi: proszę chociaż przekartkować pierwszy lepszy podręcznik historii zanim się zacznie publicznie wymądrzać

 27. @jakowalski
  19 maja o godz. 8:57

  No, to zanalizuje Twoja odpowiedz. Najpierw pod wzgledem formalnym.
  Z zadnego punktu 1-4 nie wynika, ze „… z celową polityką germanizacyjną Prus, polityką kontynuowaną dziś przez śląskich separatystów…” 🙁

  A teraz pod wzgledem tresci. Piszesz caly czas o mniejszosci Niemieckiej, a ja sie pytalem o śląskich separatystów. Wiec skad ta zmiana tematu?

  PS. Jeszcze kilka detali:
  ad.1. Niemieckich osadnikow na Slask sprowadzili juz Piastowie, bo ich potrzebowali do rozwoju Slaska. I o ile dobrze pamietam byli z tego zadowoleni i nie mieli z osadnikami problemow. Masz jakies zrodla dla Twojego stwiedzenia, ze aktualnie mniejszosc Niemiecka „…nie są to przecież etniczni Niemcy…”? Mozna by oczywiscie przeprowadzic badania genetyczne. Ale ja bym sie jednak zadal na to, jak oni sami sie deklaruja.

  ad.2. Co ma opcja polityczna z germanizacja wspolnego? Czy jezeli ktos chce zblizenia z Rosja to to jest rusyfikacja?

  ad.3. Co do rozwoju gospodarczego w Europie ostatnich 40 lat to znam lepsze zrodla i analizy niz Twoje.

  ad.4. Deportacje Ci sie marza? Pewno po „dobrych” doswiadczeniach z Carem czy po II WS (np. Bialorus czy Ukraina)?

 28. Axiom
  Gdyby w Niemczech rzeczywiście nie było bezrobocia, to nie obcinali by tam zasiłków dla bezrobotnych. Prawda jest zaś taka, że bezrobotnych w Niemczech przybywa, choćby z powodu ogólnoświatowej recesji, a więc mniejszego zapotrzebowania na import z Niemiec i z powodu pracooszczędnego przecież postępu technicznego. Nawet według Eurostatu realna stopa bezrobocia w Niemczech wynosi prawie 12%. Cytuję: In the case of Germany, where the official unemployment is only 5.2%, there is another, almost equally important percentage of unemployed part-timers of 4.1% of the labour force, plus 1.3% of seeking but not available and another 1.3% of people available but not seeking for employment. Add those four percentages and you arrive at 11.9%, which is a quite important part of the labour force.
  (https://europeansting.com/2014/01/21/eurostat-real-unemployment-double-than-the-official-rate)
  Angele w swej naiwności sądziła zaś, że sprowadzi do Niemiec tanią siłę roboczą z Syrii, ale zapomniała biedaczka, że Syryjczycy przybywają do Europy nie po to, aby pracować.

 29. @mały fizyk
  To pobożne życzenia. Dzisiaj nic nie jest obiektywne. Każdy pogląd ma sponsora. Zawsze można coś nagłośnić, a coś przemilczeć. Marginalne zdarzenie można podnieść do rangi reguły i na odwrót (zaprzeczać, iż to nie trend, tendencja: „to tylko jakieś jednostkowe zdarzenie”). A media są tylko odzwierciedleniem tych zjawisk, kiedyś zarezerwowanych dla propagandy wojennej 🙂

 30. Mały Fizyk – na początek:
  1. Oczywiste jest, że tzw. śląscy autonomiści chcieli by aby Śląsk znalazł się w granicach Niemiec, a więc oczywistą konsekwencją tej autonomii była by kolejna germanizacja tego regionu.
  2. Śląscy separatyści i tzw. niemiecka mniejszość na Śląsku to są często ci sami ludzie, a praktycznie zawsze idą oni ręka w rękę.
  Dalej:
  1. Niemców do Polski sprowadzili różni polscy wielmoże, w swej naiwności myśląc, tak jak n.p. Konrad Mazowiecki, że będą mieć nad nimi kontrolę. Dobrze zaś wiemy, czym się praktycznie zawsze kończy przyjęcie większej ilości imigrantów – przejęciem przez nich kontroli nad państwem, jak to było ostatnio w Palestynie z imigrantami żydowskimi, albo też długotrwałymi wojnami, jak to było w przypadku osadników niemieckiego pochodzenia w Polsce, a szczególnie zaś Krzyżaków. Co do genetyki – nie ma czegoś takiego jak rasa germańska, a więc badania DNA niczego tu nie wykażą. Nawet Wikipedia podaje, że znaczna liczba Czechów i Słowaków emigrowała w XVIII w. z głębi swego kraju na Śląsk, na ziemie którego, w czasach tak zwanej „kolonizacji fryderycjańskiej”, przybyło ponad 25 tysięcy Czechów a także spora ilość Morawian, którzy deklarowali się najczęściej jako Niemcy. Zaś owi pseudo-Niemcy ze Śląska deklarują się dziś jako Niemcy, bowiem to jest dla nich korzystne finansowo. Zaraz po wojnie deklarowali się oni przecież jako Polacy. Rejon na wschód od Opola jest więc specyficzny, także ponieważ jest to rejon górnośląskiego plebiscytu z roku 1921. Owa tzw. mniejszość niemiecka (wł. czesko-morawska) tam przetrwała, ponieważ po II wojnie światowej wkraczająca tam Armia Czerwona i postępująca za nią polska administracja posiadały mapy z wynikami plebiscytu sprzed 24 lat, a więc w miastach oraz wioskach, gdzie wygrała Polska, mieszkańców zostawiono w spokoju, a tam, gdzie wygrały Niemcy – wszystkich (niezależnie od faktycznej przynależności etnicznej i politycznych sympatii) wysiedlano. W ten sposób tylko część Opolszczyzny potraktowano identycznie jak resztę Ziem Odzyskanych, ale na jej opolskim fragmencie wyjątkowo przetrwały tereny ze strukturą etniczną zachowaną z czasów przedwojennych. Paradoksalnie, to właśnie ci „Niemcy”, których przodkowie opowiedzieli się po I Wojnie Światowej za Polską, są teraz ową niesławną mniejszością „niemiecką”, opisywaną w niesławnym polsko-niemieckim traktacie z czasów rządów Mazowieckiego i posiadającą reprezentację w polskim Sejmie, mimo że o wiele liczniejsi Polacy mieszkający w Niemczech nie mają od czasów rządów Hitlera swej reprezentacji w niemieckim parlamencie.
  2. Zbliżenie z Rosją niekoniecznie oznacza rusyfikację, ale włączenie Śląska do Niemiec oznacza w praktyce zawsze germanizację tego regionu.
  3. Oczywiste jest, że od czasu kryzysu energetycznego z początku lat 1970-tych zmalało tempo realnego rozwoju świata kapitalistycznego. Statystyki oparte na nominalnym PKB nie pokazują zaś całego rozmiaru obecnej długotrwałej recesji, jako że PKB już dawno temu przestał być miernikiem realnej gospodarki, a stał się tylko de facto miernikiem poziomu spekulacji finansowych, które sztucznie „nadymają” ów PKB.
  4. Niestety, ale wrogów wewnętrznych należy albo deportować, albo też internować. Nie można ich tolerować, gdyż wtedy pójdziemy drogą Ukrainy, czyli drogą upadku i rozpadu państwa.

 31. @jakowalski

  Znowu piszesz ex catedra o jakis prawdach oczywistych. Przeciez studiowales a nawet dawales wyklady. Wiec wiesz jak sie pisze merytorycznie (a nawet naukowo). Oczekuje wiec zrodel gdzie wyczytales, ze:

  1. Oczywiste jest, że tzw. śląscy autonomiści chcieli by aby Śląsk znalazł się w granicach Niemiec, a więc oczywistą konsekwencją tej autonomii była by kolejna germanizacja tego regionu.
  2. Śląscy separatyści i tzw. niemiecka mniejszość na Śląsku to są często ci sami ludzie, a praktycznie zawsze idą oni ręka w rękę.

 32. @AOlsztynski
  19 maja o godz. 19:20

  „Dzisiaj nic nie jest obiektywne. Każdy pogląd ma sponsora. Zawsze można coś nagłośnić, a coś przemilczeć.”

  Tym bardziej mnie dziwi Pana porzednia wypowiedz: „A ja chwalę sobie nową telewizję (TVP). Już czołówka działa uspokajająco. A same wiadomości? ” Chyba, ze napisal Pan to ironicznie a ja to zle zrozumialem. To przepraszam.

 33. M. Fizyk
  Ja tego nie przeczytałem tego w całości jednym miejscu, ale ja to wiem z innych źródeł, w tym głównie z rozmów ze specjalistami od mniejszości etnicznych w Polsce, którzy aby nie być posądzeni o polityczną niepoprawność, nie publikują wszystkiego co wiedzą na temat owych śląskich autonomistów oraz tzw. niemieckiej mniejszości w Polsce. Ale nawet Wikipedia przyznaje, że RAŚ przez dłuższy czas współpracował z organizacjami niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce i że utrzymuje on dalej kontakty z niemieckimi organizacjami Ślązaków oraz regionalistami z krajów Unii Europejskiej. Teraz ta współpraca czasem nie jest aż tak ścisła, jako że tzw. mniejszość niemiecka w Polsce zaczęła traktować RAŚ jako konkurencję w walce o głosy wyborców na Śląsku. RAŚ współpracuje także z Initiative für Autonomie Schlesiens e.V.
  Echem odbiła się na przykład wypowiedź Jerzego Gorzelika, szefa owego ruchu śląskich autonomistów, w której następującymi słowami stwierdził: „Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Moja ojczyzna to Górny Śląsk. Nic Polsce nie przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem. Państwo zwane Rzeczpospolita Polska, którego jestem obywatelem, odmówiło mi i moim kolegom prawa do samookreślenia i dlatego nie czuje się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa”. Innym znanym skandalem związanym z osobą Jerzego Gorzelika była jego wypowiedź nawiązująca do poglądu wyrażonego podczas obrad traktatu wersalskiego w 1919 przez brytyjskiego premiera Davida Lloyd George, że „przyłączyć Górny Śląsk do Polski to tak, jakby małpie dać zegarek”, do której Gorzelik dodał w odniesieniu do Polski jako małpy i Śląska jako zegarka „Po 80 latach, widać, że małpa zegarek zepsuła”.
  W roku 2000 Urząd Ochrony Państwa w raporcie o bezpieczeństwie państwa ostrzegał, że RAŚ może stanowić zagrożenie dla interesów Polski i uznał RAŚ za strukturę podległą de facto rewanżystowskiemu, antypolskiemu Związkowi Wypędzonych. Ponadto śląscy autonomiści dnia 2 lutego 2012 roku w Katowicach wyemitowali kontrowersyjny film o tytule „Polskie obozy koncentracyjne”. Całe to skandalicznie antypolskie zdarzenie miało miejsce w tym samym czasie, gdy Polonia amerykańska wygrała długoletnią batalię o zakaz używania przez dziennikarzy amerykańskich określenia „polskie obozy śmierci” Wystarczy?

 34. @jakowalski

  Nie, nie wystarczy. Bo bez zrodel, ktore moge sprawdzic, piszesz o teoriach spiskowych na tematy:

  1. Oczywiste jest, że tzw. śląscy autonomiści chcieli by aby Śląsk znalazł się w granicach Niemiec, a więc oczywistą konsekwencją tej autonomii była by kolejna germanizacja tego regionu.
  2. Śląscy separatyści i tzw. niemiecka mniejszość na Śląsku to są często ci sami ludzie, a praktycznie zawsze idą oni ręka w rękę.

  A w przytoczonych cytatach (ktore rowniez znam) nie ma nic na powyzsze tematy:-(

 35. mały fizyk
  19 maja o godz. 23:40

  Raśowcu Jakowalski wyjaśnił ci no ale ja rozumiem, że ty po prostu będziesz łgał jak w swoim czasie Goebbels nieprawdaż

  Chcesz źródeł proszę tutaj masz link do raportu

  http://www.videofact.com/mark/uop/uop1.html

 36. @sauron

  Ty chyba nie umiesz czytac ze zrozumieniem 🙁

  W tym starym dokumencie znalazlem tylko to:
  ” W tym względzie wymienić można ofensywę propagandową na rzecz autonomii Śląska (realizowaną także przy zaangażowaniu niektórych środowisk mniejszości niemieckiej i aktywistów Ruchu Autonomii Śląska). (podkr. SI)”
  A tu komentarze do tego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Autonomii_Śląska#Raport_Urz.C4.99du_Ochrony_Pa.C5.84stwa

  „Sam katowicki UOP sprawę bagatelizował, ówczesny rzecznik delegatury mjr Zbigniew Nowak w rozmowie z Janem Dziadulem z Polityki mówił: Nie widzimy obecnie żadnych zagrożeń dla polskiej racji stanu na Śląsku, także w działaniach ruchu autonomistów[30]….Należy jednak podkreślić, że opublikowany w internecie tekst, nie został przez UOP autoryzowany, więc istnieją wątpliwości co do jego wiarygodności”

  Poza tym, gdzie w tym raporcie UOP stoi cos o germanizacji czy separatyzmie?

  Czys ty wogole zrozumial o co RAS chodzi?
  „RAŚ odżegnuje się od poglądów separatystycznych[2] – zdaniem tego stowarzyszenia szeroka autonomia w ramach Rzeczypospolitej Polskiej jest najkorzystniejszą formą funkcjonowania dla Śląska.” https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Autonomii_Śląska

 37. @ mały fizyk

  Nie, nie napisałem ironicznie. Zdaję sobie sprawę, iż też jestem tu odrobinę manipulowany, ale oglądam TVP chętnie! Tak jak pisałem, miałem już dość wiecznego mobilizowania opinii jak jest źle, a wszystkie oczekiwane (wreszcie!) próby regulacji spraw – od lat nierozwiązywanych, lecz upychanych pod dywan – ośmieszano, wyszydzano, doprowadzano w swej zapiekłości do absurdu. Nagonka i szczucie…

 38. Test dostepu

 39. @sauron
  W tym 16(!) lat starym dokumencie znalazlem tylko to:
  ” W tym względzie wymienić można ofensywę propagandową na rzecz autonomii Śląska (realizowaną także przy zaangażowaniu niektórych środowisk mniejszości niemieckiej i aktywistów Ruchu Autonomii Śląska). (podkr. SI)”

  A tu komentarze do tego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Autonomii_Śląska#Raport_Urz.C4.99du_Ochrony_Pa.C5.84stwa
  „Sam katowicki UOP sprawę bagatelizował, ówczesny rzecznik delegatury mjr Zbigniew Nowak w rozmowie z Janem Dziadulem z Polityki mówił: Nie widzimy obecnie żadnych zagrożeń dla polskiej racji stanu na Śląsku, także w działaniach ruchu autonomistów[30]….Należy jednak podkreślić, że opublikowany w internecie tekst, nie został przez UOP autoryzowany, więc istnieją wątpliwości co do jego wiarygodności”

  Poza tym, gdzie w tym raporcie UOP stoi cos o germanizacji czy separatyzmie?

 40. @sauron

  Czys ty wogole zrozumiales o co RAS chodzi?
  „RAŚ odżegnuje się od poglądów separatystycznych[2] – zdaniem tego stowarzyszenia szeroka autonomia w ramach Rzeczypospolitej Polskiej jest najkorzystniejszą formą funkcjonowania dla Śląska.” https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Autonomii_Śląska

 41. @AOlsztynski
  20 maja o godz. 19:07

  „..iż też jestem tu odrobinę manipulowany”

  A jak sprawdzasz, ze jest to odrobina?

 42. M. Fizyk
  1. Możesz te wiadomości łatwo zweryfikować, kontaktując się z naukowcami zajmującymi się tzw. mniejszością niemiecką w Polsce. Poza tym, to jak zweryfikujesz na przykład OTW (a nawet tylko STW) Einsteina? Musisz się w praktyce opierać na tym, co się dowiesz od fizyków.
  2. W Wikipedii, na którą się powołuję, wyraźnie jest napisane, że RAŚ i tzw. mniejszość niemiecka w Polsce to są praktycznie ci sami ludzie.
  3. Powtarzam, że szef RAŚ, niejaki Jerzy Gorzelik, stwierdził: „Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Moja ojczyzna to Górny Śląsk. Nic Polsce nie przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem. Państwo zwane Rzeczpospolita Polska, którego jestem obywatelem, odmówiło mi i moim kolegom prawa do samookreślenia i dlatego nie czuje się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa”. Innym znanym skandalem związanym z osobą Jerzego Gorzelika była jego wypowiedź nawiązująca do poglądu wyrażonego podczas obrad traktatu wersalskiego w 1919 przez brytyjskiego premiera Davida Lloyd George, że „przyłączyć Górny Śląsk do Polski to tak, jakby małpie dać zegarek”, do której Gorzelik dodał w odniesieniu do Polski jako małpy i Śląska jako zegarka „Po 80 latach, widać, że małpa zegarek zepsuła”.
  4. To, że polskie władze wciąż tolerują śląskich separatystów, świadczy o słabości państwa polskiego i zapowiada rychłe nadejście jego upadku. 🙁

 43. @jakowalski
  21 maja o godz. 2:10

  „2. W Wikipedii, na którą się powołuję, wyraźnie jest napisane, że RAŚ i tzw. mniejszość niemiecka w Polsce to są praktycznie ci sami ludzie.”

  Zaczyna mi brakowac cierpliwosci co Do Twoich bledow w interpretowaniu zrodel.

  Po pierwsze: zacytuj mi to zdanie z Wikipedii, ktore by potwierdzalo Twoj punkt 2.
  Po drugie przeczytaj (ze zrozumieniem): https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Autonomii_Śląska#Wsp.C3.B3.C5.82praca