Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

27.04.2016
środa

Tylko protesty mają sens

27 kwietnia 2016, środa,

No ile, do cholery, można jeszcze protestować? Do skutku!

1.

PiS posiada pełną władzę. I nie waha się jej używać. Nie liczy się z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego. Za nic ma praworządność i demokratyczne obyczaje. Ignoruje, w najlepszym przypadku, a w najgorszym piętnuje tych, którzy się z politycznymi decyzjami pisowskiego rządu nie zgadzają. Jak choćby poprzez to, że rzecznik partii rządzącej Beata Mazurek sędziów Sądu Najwyższego, którzy powiedzieli, że będą uznawać niepublikowane przez rząd wyroki Trybunału Konstytucyjnego, określiła „zespołem kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy”.

Co więcej, PiS ignorując wyroki, piętnując krytyków, prezentuje jednocześnie moralną wyższość. Dzieje się tak dlatego, że partia rządząca dla swoich bezprawnych działań dostaje moralną legitymizację ze strony Kościoła i dużej liczby duchownych – Kościoła, który jest ponoć nauczycielem moralności Polaków. Kościoła, który za dotacje dla swoich instytucji, za wsparcie dla swoich projektów ustawowych abdykował jako stróż przyzwoitości. Kościoła, który ręka w rękę z PiS tworzy przestrzeń, gdzie rozwija się ksenofobia i tępy nacjonalizm – najbardziej antypolskie postawy.

Tak czy inaczej na własnej skórze dziś się przekonujemy, co kryje się za stwierdzeniem: „władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie”. Czy wobec tego sojuszu nagiej siły, jakim jest pisowskie państwo z nacjonalistycznym katolicyzmem, jaki propaguje dziś rodzimy Kościół, można się skutecznie bronić?

2.

Jeśli PiS posiada większość parlamentarną, jeśli posiada prezydenta, który podpisuje wszystkie ustawy bez mrugnięcia okiem i odbiera przysięgę od sędziego, którzy został wybrany przez parlament z naruszeniem prawa, jeśli ręcznie zarządza służbami specjalnymi i prokuraturą, to jedyny protest, który może okazać się skuteczny, rozgrywa się na ulicach i placach. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że marsze i protesty na ulicach naszych miast pozwalają się zobaczyć tym wszystkim, którzy nie godzą się łamanie prawa i podważanie zasad demokracji. To również pokazanie pisowskiej władzy: „Zobaczcie nas. Nie będziemy siedzieć cicho, kiedy łamane jest prawo”. Po drugie, protesty milionów Polek i Polaków ośmielają do działania i respektowania prawa te instytucje, które wciąż nie zostały skolonizowane przez pisowską władzę – jak choćby Trybunał Konstytucyjny czy Sąd Najwyższy.

Więcej, dodają odwagi tym, przykładowo, jak rada miasta Łodzi czy Poznania, które też mówią, iż będą respektować niepublikowane przez rząd wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Po trzecie wreszcie, protest ma sens, gdyż nawet tak potężny sojusz jak sojusz Kościoła z rządem w sprawie całkowitego zakazu aborcji zaczyna się kruszyć, gdy politycy PiS i biskupi widzą na placach i ulicach wkurzone kobiety (i mężczyzn) broniących podstawowych praw.

Mimo tych sukcesów w powstrzymywaniu pisowskiego autorytaryzmu zaczynają pojawiać się głosy: „No ile do cholery można protestować?”. Jest prawdą, że Jarosław Kaczyński widząc protesty nie tylko nie zamierza się cofnąć, ale mówi wprost o przyspieszeniu działań. W ten sposób liczy właśnie na to, że opór wobec jego zamiarów się wypali, a Polakom w końcu znudzą się protesty i zostaną w domu (lub ogródku).

By więc protest był skuteczny, potrzeba, używając staroświeckich terminów, trzech cnót: nadziei, odwagi, determinacji. Nadziei, gdyż bez niej nie można w ogolę myśleć o lepszej przyszłości. Odwagi, gdyż zawsze pojawią się przeciwności, które trzeba będzie pokonać. Determinacji, gdyż „naprawianie rzeczywistości” nie jest jednorazowym aktem, ale codzienną pracą. Protest i solidarność to jest właśnie „siła bezsilnych”.

Dlatego jedyna sensowna odpowiedź na pytanie, ile jeszcze można protestować, brzmi: „Do skutku”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 69

Dodaj komentarz »
 1. Tak, Makowski ma racje, PiS jest taki zly ,,,, i ciagle jeszcze wybrany jako mniejsze zlo. Co wskazuje ze umilowana w Polityce PO byla jeszcze gorsza.

  Nikt w Polityce nie protestowal gdy dyktator Donek i PO mieli taka sama wladze i w taki sam arogancki sposob ja wykorzystywali. I dla swej prywaty i na koszt polskch dzieci.

  Panie Makowski, problemem nie jest PIS tylko produkt pijackich orgii w Magdalence tzw Konstytucja.

  Jedyny sens w protestach jest tylko domaganie sie by te Konstytucje od nowa napisac ale przez ludzi trzezwych.

  Nalezy domagac sie ponad partyjnej incjatywy by tego dokonac. Na partyjna trzode nie ma co liczyc. Trza wykorzystac ynteligenotw. W Polsce jest ich kilkanascie dywizji. Czesc na pewnie nie pije, jeden na 1000 na pewno posiada zadowalajace IQ i ma kontakt ze swiatem. Takich trza wyselekcjaonowac po dac im zadanie napisania porzadnej, uczciwej i nowoczesnej Konstytucji.

  Dziwnym zbiegiem okolicznosci w Polityce nawet nie wspomniano o nagranej rozmowie Gras-Kulczyk. W ktorej Gras namowil Kulczyka aby ten interwniowal u Merkel aby ona wplynela na niemieckich wlascicieli polskiego tygodnika aby usuneli z pracy redaktora naczelnego. Bo nie wystarczjaco wychwalal dyktatora Donka. I tak sie stalo.

  Jest to skandalem nie z tej Ziemi. Nieslychane, niespotykane. PO przy pomocy oligarchy i glowy obcego panstwa wyrzucili z pracy redaktora naczelnego polskiego tygodnika (do Rzeczy, wlasnosc niemiecka)

  Do tej pory ujawniono 12 podsluchan a jest ich kilkaset. 1600 godzin rozmow. Im wiecej wyjdzie na jaw tym mnieszym zlem PIS bedzie wygladal.

 2. Protestować trzeba, bo PiS musi zobaczyć, że traci poparcie. I nic mu nie pomogą wpisy w rodzaju axiom1 i MarcinGT.

 3. Należy przenieśc protesty pod dom Prezesa Wszystkich Prezesów.
  uniemożliwić mu wyjazd z domu, zablokować go na kilkanaście dni.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Miejmy nadzieję, że protesty przerodzą się w rozprawę całego społeczeństwa z całokształtem systemu partyjnych sitw prowadząc do ich delegalizacji. Oraz staną się walką obywateli o normalną demokrację z wolnymi, powszechnymi i równymi wyborami do Sejmu.

  Sama walka z POPiS-em nie wystarczy. Trzeba wymienić całą zatrutą glebę, z której te mafie partyjne wyrastają.

 6. @axiom1:
  > Tak, Makowski ma racje, PiS jest taki zly ,,,, i ciagle jeszcze wybrany jako mniejsze zlo. Co wskazuje ze umilowana w Polityce PO byla jeszcze gorsza.
  Samo PiS twierdzi, że jest inaczej, pokazując że w złym naśladuje PO, ale idzie zawsze dalej 😛
  PiS dorobiło PO „gębę”, dorobiło się też młodych wyborców, nie pamiętających poprzednich jego rządów. Ale, „spokojnie”, jeśli chodzi o popularność, to wiadomo że kilka pierwszych miesięcy to czas podtrzymania popularności z wyborów. Ocena się zaczyna potem.

 7. Czyli wracamy do punktu wyjścia: oprócz zaszłości związanych z ,,sukcesem transformacji” – milionów wyeksportowanych ,,zbędnych” ludzi, milionów na śmieciówkach, milionów pracujących za ,,najniższa krajowa+reszta pod stołem”, dosyć mrocznych perspektyw emerytalnych (na pewno jasne są one dla zarządzających funduszami a reszta?), jeżeli pominiemy to zostaje nam PATOLOGICZNIE PRZEROŚNIĘTA rola Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. A któż tą bestię nam uhodował? Czyż nie rozpoczął tej brudnej, korupcyjnej praktyki ,,nieodżałowanej pamięci Pan Tadeusz”? Czy to nie on by zapewnić sobie łaskawość przekazu z ambony na czas wyborów prezydenckich, ze ZŁAMANIEM PRAWA dopuścił zajęcia indoktrynacyjne w państwowych szkołach? Teraz mamy żniwa – tak siewu ekonomicznego jak i ideologicznego. Te matołki ryczące ,,raz sierpem raz młotem” to właśnie produkt finalny 25 lat zatruwania umysłów mieszanką neoliberalnych bredni wymieszanych z katolicko-nacjonalistycznym łajnem.
  Trzeba było wcześniej krzyczeć a nie upajać się i drżeć o ,,kompromis” z klerem. D. Tusk jest tutaj czołowym przedstawicielem tego typu ,,myślenia” – ślub kościelny w ,,trybie wyborczym” po 20 latach nierejestrowanego kościelnie pożycia?
  Trzeba było protestować przeciwko śmiecówkom a nie gadać, że ,,inaczej się nie da”.
  Dziś ci ludzie zwyczajnie biorą zemstę. Protesty są spóźnione o jakieś 5 lat

 8. @axiom
  Odgrzewasz kotlety argumentów dawno obalonych… nie potrafisz wymkombinowąc czegoś sam ? Musisz kopiować Pisiorkich trolli ?
  „… PiS jest taki zly ,,,, i ciagle jeszcze wybrany jako mniejsze zlo. Co wskazuje ze umilowana w Polityce PO byla jeszcze gorsza…” – bzdura. PiS otrzymał 40% głosów z 50% uprawnionych… czyli mniejszość wg każdej możliwej definicji. Jedynym powodem wygranej PiS było pojawienie się nowych ugrupowań i rozproszenia poparcia PO. Większość Polaków jest przeciwko PiS. Mniejszość wybrała większe zło.
  „Nikt w Polityce nie protestowal gdy dyktator Donek i PO mieli taka sama wladze” Dwa kłamstwa wa w cenie jednego… czyli propaganda dla ubogich. Po pierwsze nie mieli takiej władzy – rządzili w koalicji z PSL, nie samodzielnie. Nie obstawiali automatycznie wszystkich funkcji SSP i publicznych stanowisk swoimi kolesiami, nie głosowali w nocy nad niekonsultowanymi ustawami. I były protesty… protest przeciwko ACTA był największym w historii w tamtym czasie… możliwe że do dziś.
  „Panie Makowski, problemem nie jest PIS tylko produkt pijackich orgii w Magdalence tzw Konstytucja.” – PiS jest problemem wg większości polaków i brak większości konstytucyjnej nie daje rządowi prawa zmiany konstytucji. Woę produkt pijackich orgii niż dewocjonalnego hejtu.
  „Jedyny sens w protestach jest tylko domaganie sie by te Konstytucje od nowa napisac ale przez ludzi trzezwych.” – takich jak Ty ? Dzięki za fatygę ale może zajmij się czymś dla siebie odpowiedniejszym… modlitwą dla przykładu.
  „Nalezy domagac sie ponad partyjnej incjatywy by tego dokonac. Na partyjna trzode nie ma co liczyc. Trza wykorzystac ynteligenotw. W Polsce jest ich kilkanascie dywizji. Czesc na pewnie nie pije, jeden na 1000 na pewno posiada zadowalajace IQ i ma kontakt ze swiatem. Takich trza wyselekcjaonowac po dac im zadanie napisania porzadnej, uczciwej i nowoczesnej Konstytucji.” – Ortografia i stylistyka tego akapitu sugeruj, że jednak i Tobie butelka nie jest obca.
  „Dziwnym zbiegiem okoliczności w Polityce nawet nie wspomniano o nagranej rozmowie Gras-Kulczyk…” – Polityka ma prawo wybierać tematykę publikowanych artykułów. Chcesz czytać o nagraniach ? Polecam „Bravo girl”
  Jest to skandalem … wyrzucili z pracy redaktora naczelnego polskiego tygodnika (do Rzeczy, wlasnosc niemiecka) – to polskiego, czy niemieckiego w końcu, bo plączesz się w zeznaniach ?
  „Do tej pory ujawniono 12 podsluchan a jest ich kilkaset. 1600 godzin rozmow. Im wiecej wyjdzie na jaw tym mnieszym zlem PIS bedzie wygladal.” – to w takim razie Ty słuchaj sobie 1600 godzin cudzych rozmów a reszta z nas zajmie się własnym życiem. Nie każdy chce być podglądaczem, podsłuchiwaczem, szpiclem i donosicielem.

 9. A gdyby tak zorganizować akcję „W tę niedzielę nie idę do kościoła” skoro hierarchowie tak się pchają do polityki.

 10. Witold
  27 kwietnia o godz. 14:54 29118
  Proponuje inną, skuteczna akcję.
  Nie dajemy do koszyczka / na tacę.
  Skutki odczuli byśmy bardzo szybko.

 11. Ynteligent mickor 27 kwietnia o godz. 14:28 29117
  wskazuje ze styl wladzy PiS-u jest niewlasciwy. Konstytucja nic nie mowi o stylu.

  Gdy mowa jest o nowej konstytucji mickor wchodzi z przecinkami, kropkami, i klamstwami,… by zaistniec w dyskusji.

  Taka jest rzeczywistosc. Dlatego PIS popelnia oczywisty bald wykorzystujac tylko swa wiekszsc parlametarna. Powinni rowniez rzadzic przy pomocy bata, mlota i czolgow.

  Wtedy ci co nie maja nic uczciwego do powiedzenia skula ogony i zajma sie czyms pozytecznym.

  To wlasnie z powodu takich jak mickor postaw Polska i polacy nigdy nie beda mieli nic do powiedznia na arenie miedzynarodowej. Bo wszedzie bylby tylko balagan.
  Tego nikt nie potrzebuje. O pierwszej lini metra w Wa-wie dyskutowano 40 lat, dyskusja o elektrowni atomowej trwa juz od 1982 roku. Wlasnie z powodu takich jak mickor i jest ich miliony.

  Dlatego tez styl rzadow PIS-u nie jest wlasciwy dla mentalonsci polakow. Aby cokolwiek osiagnac dwa warunki musza byc spelnione. Potrzbne jest nowoczesne i racjonalne dowodztwo z wizja i dyktatura absolutna i bezwzgledna. Historia uczy ze tylko w czasach dyktatury polskiej lub obcej notowano w Polsce pozytywny postep.

 12. Andrzej
  Proponuje blokadę twojego krzesełkowego geszeftu.;-)

 13. Slawczan (27 kwietnia o godz. 13:22 29116)
  Racja! Wracamy dziś do punktu wyjścia, do ,,sukcesów transformacji” takich jak miliony bezrobotnych Polaków, miliony Polaków „wyeksportowanych” czyli ,,zbędnych” w Polsce, miliony Polaków na śmieciówkach, miliony Polaków pracujących za ,,najniższą krajową + reszta pod stołem”, do dosyć mrocznych perspektyw emerytalnych (na pewno jasne są one dla zarządzających funduszami ale nie dla reszty) i do PATOLOGICZNIE WRĘCZ PRZEROŚNIĘTEJ roli kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Ale któż tą bestię nam wyhodował? Czyż nie rozpoczął tej brudnej, korupcyjnej praktyki ,,nieodżałowanej pamięci Pan Tadeusz M.”? Trzeba było protestować przeciwko śmieciówkom a nie gadać, że ,,inaczej się nie da”. A dziś ci pogardzani przez Platformę ludzie zwyczajnie biorą zemstę…

 14. Andrzej i Witold
  Na msze nie chodzę, na tacę więc nie daję. Nie dla mnie więc te wasze pomysły.:-)

 15. Mickor
  1. Z tego, że większość Polaków nie glosowała na PiS bynajmniej NIE wynika, że większość Polaków jest przeciwko PiS-owi. Moim zdaniem większość z tych, którzy nie brali udziału w ostatnich wyborach (parlamentarnych i prezydenckich) jest na 100% przeciwko PO, PSL a także i SLD czy też Nowoczesnej i jest albo za PiSem, albo, tak jak na przykład ja, uważa PiS za najmniejsze zło z możliwych, czyli za mniejsze zło niż rządy PO, PSL, SLD, Nowoczesnej czy też Razem.
  2. PO z PSL rządzili nie zwracając uwagi na to, że ich polityka nie była popierana przez większość Polaków. Arogancja elit PO osiagnęla niespotykane wręcz rozmiary, zarówno w poradach ex-prezydenta Komorowskiego typu „zmień pracę i weź pożyczkę, jeśli za mało zarabiasz” czy też w lekceważeniu zwyczajnych obywateli przez premiera Tuska i jego ministrów z Radkiem Sikorskim na czele, inwigilacji opozycyjnych dziennikarzy czy też w oddaniu polskich gazet i stacji radiowych oraz telewizyjnych w obce, na ogół niemieckie ręce.
  Wystarczy?

 16. Partia która łamie wszelkie reguły rządzące instytucjami państwa kieruje się ułudą że będzie przy władzy do końca świata i jeden dzień . Sądzę że są w błędzie .
  I kiedyś bekną za rażące naruszanie konstytucji .
  A teraz o taśmach …..
  Jestem przekonany iż gdyby nagrano wszystkich polityków przy ich prywatnych rozmowach to byśmy usłyszeli dużo więcej niż w nagraniach „zdolnych inaczej” kelnerów członków poprzedniej władzy ..

 17. Macie w koncu demokracje. Wladza sie rotuje. Tylko wy nadal niezadowoleni. Narod malkontentow.

  Slawomirski

 18. Szanowny Panie Makowski

  Zachecam pana do ulicznych protestow. Prosze korzystac ze swobod demokratycznych do vivatu. Prosze protestowac za lub przeciwko. Jest to niewatpliwie czas wyjatkowy w historii Polski. Prosze tez nie zapominac o robieniu pieniedzy bo sama demokracja nie nakarmi pan rodziny.

  Slawomirski

 19. Tymczasem Dudzio Maliniak w Portugali. Po posluzeniu sie w celach politycznych trupem bandydty ubitego 65 lat temu przez panstwo prawa, Maliniak polecial do Portugali mysle ze po to aby tam gdzies na koncu Europy w spokojnie przyklenkac. Miejsc swietych tam wiele.

  Nie widac innego powodu ani media nie informuja. Czy po tej wizycie prezne mocarstwo w kryzysie Portugalia zainwestuje w Polske ? Czy powstana nowe miejsca pracy w Polsce, czy zwiekszy to handel z Portugalia, Czy Portugalia otworzy rynek dla polskich jablek ? O ile polski PKB wzrosnie to tej wizycie ?
  Nic midia o tym nie pisza.

  Ja mysle ze Maliniak tylko pozoruje ze wykonuja jakas prace. On nie ma pojecia co powinien robic na tym stanowisku z pozytkiem dla kraju.

 20. Szanowny Panie redaktorze

  Wszyscy teraz w Polsce protestuja. Ja co prawda nie w Polsce postanowilem jednak dolaczyc do tej zabawy. Oto moje trzy protesty.

  1. Przeciwko kosciolowi katolickiemu ktory niszczy laickie panstwo Polakow.

  2. Przeciwko Tajnemu Wspolpracownikowi ktory na lamach Polityki zartuwa Polakom umysly.

  3. Przeciwko ludziom pozbawionym poczucia humoru i honoru. Odejdzcie nieudacznicy na zacieniona strone ulicy.

  Slawomirski

 21. Jarosław Makowski
  „PiS posiada pełną władzę (…) Za nic ma praworządność i demokratyczne obyczaje (…) Dlatego jedyna sensowna odpowiedź na pytanie, ile jeszcze można protestować, brzmi: „Do skutku”.

  Panie Redaktorze.
  W wielu Pańskich komentarzach, widoczna jest krytyka sposobu sprawowania władzy w Polsce, przez obecną ekipę rządzącą. To typowe zjawisko w odniesieniu do dziennikarza, będącego zwolennikiem partii, która utraciła władzę.

  W ogóle bym o tym nie wspominał, gdyby nie Pańskie, równie częste, powoływanie się na treść Pisma. Zdaje się ono sugerować, że Biblia jest dla Pana autorytetem a Pan uważa się za chrześcijanina.

  W związku z powyższym, pragnę uprzejmie przypomnieć, że Biblia stanowczo zachęca naśladowców Jezusa, do zachowywania neutralności w kwestii sporów politycznych. Choćby niektóre systemy polityczne wydawały się korzystniejsze ekonomicznie lub dawały więcej swobody, chrześcijanie nie mogą popierać ich ani przedkładać jednego nad drugi.

  Apostoł Paweł wyraził tą myśl w prostych słowach: „Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi (…) Kto przeciwstawia się władzy – przeciwstawia się porządkowi Bożemu (…) Albowiem rządzący są postrachem nie dla uczynku dobrego, lecz dla złego. Chcesz więc nie bać się władzy? Czyń dobrze, a będziesz miał od niej pochwałę” (Rzymian 13:1-7).

  W innym miejscu, ten sam Paweł zachęca swoich współbraci, aby modlili się o to, by czynniki rządzące były przychylnie nastawione do pokojowej działalności uczniów Jezusa. W 1 Tymoteusza 2:1,2 czytamy: „Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością”.

  Naśladowcy Jezusa wiedzą, że wszystkie rządy są niedoskonałe i że istnieją tymczasowo w ramach „porządku Bożego”, dopóki nie zastąpi ich Jego Królestwo. A ponieważ w wielu krajach władze zapewniają swobody obywatelskie, które umożliwiają głoszenie dobrej nowiny o Królestwie Bożym, dlatego chrześcijanie są ulegli władzom zwierzchnim – o tyle o ile nie wymagają one od nich czegoś, co należy się Bogu.

 22. axiom1
  Może coś źle zrozumiałem w tekście ” Potrzbne jest nowoczesne i racjonalne dowodztwo z wizja i dyktatura absolutna i bezwzgledna. Historia uczy ze tylko w czasach dyktatury polskiej lub obcej notowano w Polsce pozytywny postep.”, ale czy mógłbym poznać kilka takich historycznych przykładów, bo zapewne mam tu spore braki, ale nijak nie mogę sobie żadnych takich przypadków przypomnieć.
  Silna dyktatura PRL-u dotąd się nam czkawką odbija. Silne rządy Sanacji też wielkiego skoku nie sprowadziły. O okupacji nie ma co pisać. Carski zamordyzm w Kongresówce sprowadził ją do poziomu najgorszego z trzech zaborów. Czyżby Chrobry był tym przykładem?

 23. Dezerter
  Niestety, ale twoja sekta, czyli tzw. Świadkowie Jehowy (Jehowici, ŚJ), jest bardzo upolityczniona. Wypowiada się ona wciąż na tematy polityczne, a w szczególności zwalcza ona rządy, które słusznie zakazują jej działalności, jako że szerzy ona poglądy nie tyle nawet pacyfistyczne, ale wręcz defetystyczne i antypaństwowe i antyrodzinne (o czym poniżej). Przecież ŚJ są znani z tego, że starają się oni w wielu krajach o azyl polityczny, motywując to rzekomymi prześladowaniami przez patriotycznie nastawione władze. Sekta jehowicka zwalczała więc aktywnie władze Polski Ludowej, i otrzymywała ona wtedy spore poparcie w tym „zbożnym dziele” od zachodniego kapitału, co pozwoliło jej na zdobycie nowych „duszyczek”.
  Nie jest więc prawdą, że słuchacie się słów Apostoła Pawła z Rzymian 13:1-7: „Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi (…) Kto przeciwstawia się władzy – przeciwstawia się porządkowi Bożemu (…) Albowiem rządzący są postrachem nie dla uczynku dobrego, lecz dla złego. Chcesz więc nie bać się władzy? Czyń dobrze, a będziesz miał od niej pochwałę”. Powoływanie się na te słowa z Biblii jest więc w twoimi przypadku zwyczajną obłudą i dwulicowością. 🙁
  Poza tym, to jeśli Jehowici rzeczywiście słuchają się Słowa Bożego i wprowadzają oni w życie zasady Jezusa, które wyłożył On w Ewangelii według Mateusza 10:34-36: „Nie myślcie, że przyszedłem przynieść na ziemię pokój; nie przyszedłem przynieść pokoju, tylko miecz. Przyszedłem bowiem spowodować rozdźwięk między mężczyzną a jego ojcem, i córką a jej matką, i młodą małżonką a jej teściową. Doprawdy, nieprzyjaciółmi będą człowiekowi jego domownicy”. To jest bowiem cała esencja chrześcijaństwa, którą Jehowici wprowadzają w życie na każdym kroku, ale do tego to jakoś się publicznie nie przyznają. Ciekawe dlaczego? Wstydzą się może tego, że rozbijają oni rodziny, że zabierają oni dzieci rodzicom?

 24. Powinno oczywiście być:
  Poza tym, to Jehowici rzeczywiście słuchają się Słowa Bożego i wprowadzają oni w życie zasady Jezusa, które wyłożył On w Ewangelii według Mateusza 10:34-36: „Nie myślcie, że przyszedłem przynieść na ziemię pokój; nie przyszedłem przynieść pokoju, tylko miecz. Przyszedłem bowiem spowodować rozdźwięk między mężczyzną a jego ojcem, i córką a jej matką, i młodą małżonką a jej teściową. Doprawdy, nieprzyjaciółmi będą człowiekowi jego domownicy”. To jest bowiem cała esencja chrześcijaństwa, którą Jehowici wprowadzają w życie na każdym kroku, ale do tego to jakoś się publicznie nie przyznają. Ciekawe dlaczego? Wstydzą się może tego, że rozbijają oni rodziny, że zabierają oni dzieci rodzicom?

 25. Jarsons
  Przypominam, że to właśnie w czasach PRL-u poziom życia przeciętnych Polaków podwyższył się w sposób nie mający swego odpowiednika w całej historii Polski. To w PRL-u zwalczono przecież bezrobocie i analfabetyzm, objęto całą ludność bezpłatną opieką zdrowotną i umożliwiono bezpłatne kształcenie (nawet na poziomie uniwersyteckim) dzieciom robotników i chłopów. To w PRL-u zwyczajni Polacy po raz pierwszy zamieszkali w domach z bieżącą wodą (ciepłą i zimną), spłukiwanymi ubikacjami i z centralnym ogrzewaniem.
  Pozdrawiam
  LK

 26. Czy cenzura coś pomoże? W 2015 r. PO wydała prawie 1 mln złotych na internetowych troli i nic to nie dało. Chowanie głowy w piasek tym razem też nic nie da 🙂

 27. Marcun
  A ile POLITYKA wydaje na cenzurę, pardon, MODERACJĘ?

 28. jakowalski nie wiem, ale skasowała mój, napisany normalnym językiem post, skasowała tydzień temu, też napisany bez zarzutu, więc podejrzewam, że co najmniej jeden etat ich to musi kosztować

 29. Marcin
  A co ty tam niecenzuralnego napisałeś?

 30. A tymczasem:
  elsu
  Powstania, wojny, tysiące zabitych „patriotów” walczących o wolny kraj!!
  A po kilkudziesięciu latach Polak sam Niemca o pracę prosi bo w Polsce żyć się nie da 🙂 Fajny paradoks, nie?
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19988668,wielka-brytania-jest-juz-niemodna-ponad-1-3-polakow-wskazuje.html#MTstream

 31. Cytat dla trollow:
  gramin
  27 kwietnia o godz. 23:29 3050
  „…Trolle jak to trolle, muszą mącić i jątrzyć bo taka jest ich obrzydliwa natura. Muszą udawać, że nie rozumieją, twierdzić że artykuł dotyczy czegoś zupełnie innego, niż w rzeczywistości, licząc na to, że a nuż ktoś mało rozgarnięty nabierze się na te tanie sztuczki….”

  W pelni sie zgadzam z wywodami. Problem trollow jest trudny do rozwiazania. Jednym ze sposobow jest ich po prostu olewac, czyli nie „karmic” odpowiedziami. Bo czesta motywacja trolli jest ich sadyzm i kazda oburzona reakcja trollow cieszy i podnieca.

  W moderowanych blogach (jak tutaj) gospodarz ma oczywiscie prawo ich wpisy nie publikowac. I to nie jest cenzura polityczna, bo nikt nie ma obowiazku publikowac cudzych bzdur.

 32. mały fizyk (28 kwietnia o godz. 11:16 29144)
  Jakże ciekawie o samym sobie napisałeś! 😉

 33. Stalinowski model myslenia ciagle zywy. Jeden wodz, jedna jedyna opinia i wasale.

  Tak tez bylo w czasie donkowej dyktatury. Polityka wspierala i budowala kult jednostki dyktatora Donka i wychowala takich ‚fizykow malych’ i innych wasali ktorzy musza miec pana aby pan im powiedzial jak maja myslec i jaki maja miec opinie. Dyktator Donek swa osoba ustalal dozwolony poziom intelektu na kazdzym szczblu zarzadzania krajem. I nawet w prywatnych biznesach i nawet obcych i nawet poslugujac sie glowami obcych panstw.

  W biznesie jest powiedzenie. Gdy dwoch zawsze sie zgadza, jeden z niech jest niepotrzebny. Co nie oznacza zeby sie klocic o byle gowno.

 34. Polityka nawoluje do anarchi. Do zapasci gospodarczej i zniszczenia kraju.

  Faktem jest ze umilowany w Polityce Donek Tusk mial taka samo wladze. Po wyludzeniu wladzy w 2007 partyjny nepotyzm PO zdominowal i skurwil kazda oraganizacje publiczna. PO wymieniala nawet komendantow strazy pozarnych.
  Gdzie tam nawet zmienili bibliotekarke na prowincji i sprzataczke.
  Gdzie tam,, zaledwie w pierwszysch 4 latach swej blazenskiej dyktatury dyktator Donek zartudnil dodatkowe 110 000 kolesi w administracji i rzadzie w zamian za haracz i glosy dla PO.

  Faktem jest ze PIS robi to samo. Jeszcze nie zdazyli zwiekszyc liczebnosc w administracji. Na pewno to zrobia.

  Teraz nawolywanie do sabotazu kraju dlatege ze PIS nie podoba sie tym usunietym od koryta jest skandalicznym i antypolskim aktem agresji. To wrodzy wewnetrzni.

  A porblemem jest zle napisana konstytucja, produkt pijackich orgii w Magdalence.

  Dlatego tez nie protesty sa potrzebne tylko incjatywa w celu napisania nowej konstytucji. Injatywa ponad partyjna i naordowa. Partie ktore takiej incjatywy nie popra zgina w najblizszych wyborach ale polski system polityczny sie oczysci.

  Jezeli w Politicyce jest choc zdzieblo zdrowego rozsadku i troski o ten umeczony kraj, Polityka winna przewodzic incjatywie napisania nowej, uczciwej i nowoczesnej konstytucji.

 35. Prezydent Warszawy z ramienia PO, pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, zawdzięcza majątek przestępstwom związanych z reprywatyzacją Kamienicy Nowakowskiego 16.
  Mimo wiedzy o fałszywym pełnomocnictwie, na podstawie którego kamienica Nowakowskiego 16 została sprzedana, i mimo aktu wykonawczego Sądu Okręgowego z 1948 roku o zabezpieczenie powództwa Skarbu Państwa, udał się Roman Kępski w roku 1997 do Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, zatajając wyroki sądu zapadłe w tej sprawie, z podaniem rewindykacyjnym o zwrot budynku wraz z gruntem, który nigdy do niego nie należał.
  Wniosek Romana Kępskiego został – o dziwo! – przyjęty, co oznacza, że mylnie został on przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast uznany za stronę w postępowaniu administracyjnym, mimo że nie był nigdy ani właścicielem, ani spadkobiercą gruntów, na których stoi kamienica. Zgodnie z prawem, tytuł do rewindykacji mają bowiem wyłącznie przedwojenni właściciele gruntów lub ich spadkobiercy. Tymczasem Roman Kępski nabył kamienicę bez gruntu, dwa miesiące po dekrecie warszawskim.
  Odzyskiwanie kamienicy przez Romana Kępskiego w roku 1997 nosi znamiona przestępstwa, gdyż zataił on swoją wiedzę o sądowym zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa oraz o fałszerstwie pełnomocnictw oraz dokumentów własności, sporządzonych na ich podstawie, które przedstawił Samorządowemu Kolegium Orzekającemu jako autentyczne i ważne.
  Zdaniem przedstawiciela organizacji zrzeszającej warszawskich kamieniczników („Wprost” – Jan Piński), tempo oddawania kamienicy rodzinie Romana Kępskiego przez władze Warszawy było zdumiewające. W wypadku legalnych właścicieli, proces odzyskiwania kamienicy trwa kilkanaście lat. Tutaj rzekomi właściciele odzyskali budynek w tempie ekspresowym 6 lat od złożenia wniosku przez Romana Kępskiego.
  Spadkobiercą zmarłego w 1999 roku Romana Kępskiego jest m.in. Andrzej Waltz, mąż urzędującej prezydent Warszawy. Ostatecznie, w wyniku rażących błędów i zaniedbań urzędniczych, przejął on, wraz z rodziną, kamienicę 9 lutego 2007 roku, za kadencji prezydenckiej żony.
  Więcej na stronie http://www.marucha.wordpress.com/2012/05/29/historia-pewnej-kamienicy/
  (maf)
  Źródło: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19990386,miasto-jest-nasze-pikietuje-ratusz-reprywatyzacja-ktora-nie.html#BoxLokWawLink

 36. Prezydent Warszawy z ramienia PO, pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, zawdzięcza majątek przestępstwom związanych z reprywatyzacją Kamienicy Nowakowskiego 16.
  Mimo wiedzy o fałszywym pełnomocnictwie, na podstawie którego kamienica Nowakowskiego 16 została sprzedana, i mimo aktu wykonawczego Sądu Okręgowego z 1948 roku o zabezpieczenie powództwa Skarbu Państwa, udał się Roman Kępski w roku 1997 do Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, zatajając wyroki sądu zapadłe w tej sprawie, z podaniem rewindykacyjnym o zwrot budynku wraz z gruntem, który nigdy do niego nie należał.
  Wniosek Romana Kępskiego został – o dziwo! – przyjęty, co oznacza, że mylnie został on przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast uznany za stronę w postępowaniu administracyjnym, mimo że nie był nigdy ani właścicielem, ani spadkobiercą gruntów, na których stoi kamienica. Zgodnie z prawem, tytuł do rewindykacji mają bowiem wyłącznie przedwojenni właściciele gruntów lub ich spadkobiercy. Tymczasem Roman Kępski nabył kamienicę bez gruntu, dwa miesiące po dekrecie warszawskim.
  Odzyskiwanie kamienicy przez Romana Kępskiego w roku 1997 nosi znamiona przestępstwa, gdyż zataił on swoją wiedzę o sądowym zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa oraz o fałszerstwie pełnomocnictw oraz dokumentów własności, sporządzonych na ich podstawie, które przedstawił Samorządowemu Kolegium Orzekającemu jako autentyczne i ważne.
  Zdaniem przedstawiciela organizacji zrzeszającej warszawskich kamieniczników („Wprost” – Jan Piński), tempo oddawania kamienicy rodzinie Romana Kępskiego przez władze Warszawy było zdumiewające. W wypadku legalnych właścicieli, proces odzyskiwania kamienicy trwa kilkanaście lat. Tutaj rzekomi właściciele odzyskali budynek w tempie ekspresowym 6 lat od złożenia wniosku przez Romana Kępskiego.
  Spadkobiercą zmarłego w 1999 roku Romana Kępskiego jest m.in. Andrzej Waltz, mąż urzędującej prezydent Warszawy. Ostatecznie, w wyniku rażących błędów i zaniedbań urzędniczych, przejął on, wraz z rodziną, kamienicę 9 lutego 2007 roku, za kadencji prezydenckiej żony.
  (maf)
  Źródło: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19990386,miasto-jest-nasze-pikietuje-ratusz-reprywatyzacja-ktora-nie.html#BoxLokWawLink

 37. Jarosław Makowski nie jest żadnym dziennikarzem, tylko politykiem zasiadającym z ramienia PO w sejmiku wojewódzkim na Śląsku.

 38. Kawalski, chlopie, czytaj, wachaj, podsluchuj i ucz sia jak demokracja pracuje po cudownej tranformacji. Jak tyra nasza niezlomna prokuratura, jaka jest niezalezna i niezawisle sady az tak niezawisle ze ani jeden sedzia nie zawisl.
  Najbardziej podoba mi sie podzial wladzy na wladze wykonawcza i ustawodawcza i nie ma znaczenia ze czlonkowie rzadu sa jednoczesnie poslami. Oczywiscie podzial jest. Rzad rzadzi lub nie-rzadzi i sam siebe w Sejmie ocenia !!!
  Ten wymysl pijackich orgii w Magdalence nalezy jak najszybciej naprawic a pozostalosci zdemoralizaowanej zdradzieckiej pzpr i jej solidarna agenture wylapac i pozamykac za te tranformacyjna farse. Celem byo rozkradzenie majatku naorodwego a Hania jest tylko jednym z epizodow.

 39. axiom
  W (podobno) demokratycznej Australii minister musi być posłem albo senatorem. Ale nikt nie protestuje na świecie z tego powodu. Ciekawe dlaczego?
  I zgoda, Pani Hania jest jedną z wielu aferzystek w PO, ale to nie znaczy, że ma ona pozostać dalej bezkarna.

 40. Kowalski
  Nie wazne jak jest w Australli. Gdy te same osoby sa w rzadzie i parlamencie nie ma i nie moze byc podzialu wladzy miedzy wladza wykonawcza i legislacyjna.
  Polska konstytucja, produkt pijackich orgii w Magdalence natomiast mowi ze **istnieje** rozdzial miedzy wladza wykonawcza i legilsacyjna a te same osoby sa w rzadzie i w Sejmie. Jedno przeczy drugiemu.
  Ale co gorsze posly zwycieskiej partii w farsie wyborczej podlegaja dyktatorowi tejze partii i jest on szefem rzadu. Mowienie ze Sejm jest niezalezny jest obrzydliwym klamstwem i obelga dla godnosci czlowieka.

  Coz jak sie chla to mozgi nie pracuja. Lech Kaczynski wspominal Magdalenke tak,…” pierwsze 20 kolejek bylo obowiazkowe a pozniej jak kto chcial „.

 41. Kowalski to absolwent WUML.

  „jakowalski
  27 kwietnia o godz. 23:04 29137

  Jarsons
  Przypominam, że to właśnie w czasach PRL-u poziom życia przeciętnych Polaków podwyższył się ”

  Poziom zycia podwyzszyl sie na calym swiecie w Polsce mniej niz na Zachodzie.

  Slawomirski

 42. axiom1
  28 kwietnia o godz. 22:41 29153

  Szanowny Panie axiom1

  Z rozmaitych alkoholi najbardziej zatruwa mozg wino mszalne. Z drugiej strony abstynenci z Arabii Saudyjskiej nie maja nic madrego do powiedzenia. Abstynencja nie jest warunkiem trzezwosci umyslu. Bylejaka konstytucja w bylejakiej Polsce nie razi tak samo jak nie razi obecnosc TW w zespole Polityki.

  Slawomirski

 43. Slawomirski
  28 kwietnia o godz. 23:43 29155
  Masz zapewne na mysli towarzysza wspolpracownika (TW) Passenta. W jednym z donosow doniosl on na Kaluzynskiego (krytyk muzyczny). Kaluzynski byl podejrzany bo choc chodzil w butach to bez skarpetek. Passent to wykryl i doniosl za co otrzymal wynagrodzenie.
  Mnie to zadziwia ze tyle szumu jest w Polsce o tzw TW. Tacy sa w kazdym panstwie. Byli w PRL i sa teraz. Sa to platni zawodowcy i rowniez ochotnicy i amatorzy ktorzy donosza bez pobierania wynagordzenia. Np skarb panstwa sie niedawno pochwalil ze otrzymali 45 tys donosow w ciagu ostatnich 12 miesiecy od bardzo zatroskanych o stan skarbu panstwa polakow.
  1 milion polakow bylo donosicielami Gestapo w GG. Kazdy polski katolik jest donosicielem i regularnie spowiadza sie przed obca mafia. Podobnie jest na calym swiacie. W USA z pieciu sasiadow trzech na ciebie donosi.

 44. Pan Redaktor pisze:
  „PiS posiada pełną władzę. I nie waha się jej używać.”
  A ja, szanowny Panie mam samochod i nie waham sie nim jezdzic.
  Gdyby szanowny Pan nie wahal sie zrobic uzytku z posiadanych przez siebie
  szarych komorek, byc moze przestalby pan wypisywac brednie.
  Radze zrobic eksperyment i zaczac myslec. Moze naprawde byc ciekawie.

 45. Levar
  29 kwietnia o godz. 12:13 29157

  Szanowny Panie Levar

  Gratuluje blyskotliwosci i poczucia humoru.

  Slawomirski

 46. axiom1
  29 kwietnia o godz. 7:41 29156

  Szanowny Panie axiom1

  Tak jest a nie innaczej dlatego odwolywanie sie do absolutu jest strata czasu. Z drugiej strony ktos te decyzje podejmuje…

  Slawomirski

 47. Jutro rocznica wejscia do Uniu. Juz 12 lat.

  I jaki cud tu mamay. Polityka jeszcze nie zaistniala na rynku Europejskim !!!

  Co jednak nie dziwi. Ze szmaciarzami jak Passent, Szoskiewicz, Paradowska, Hartman, Kowalczyck,… polityka wogole nie ma czego szukac w Europie.

  Jest to jednak niezykle wyjatkowe. Zamiast zatrunic dzinnikarstka profesje i ruszyc na podboj 500 milionowego rynku w Europie redakcja woli trzmac te miernoty i zerowac na potajemnych dotacjach z budzetu. Te nielegalne dotacje zrozumiale byly elementem wizji demokracji w Polityce.

  Ale donkowe lajdactwo sie skonczylo. Skonczylo sie nielegalne finansowanie zaprzyjkaznionych donkowych mediow. Czas zaczac myslec jak biznes na wolnym europejskim rynku. Nie ma barrier, trzeba pokazac polityczna trzezwosc, uczciwosc i dziennikarski profesjanalizm,.. i tylko tyle by zawojawac 500 milionowy europejski rynek.

 48. ” Demokracja Jednomyslnosci ” bardzo ciekawy koncept emerytowanego stalinowca Andzrzeja Celinskiego. I nowego cenzora Polityki.

 49. axiom1
  30 kwietnia o godz. 10:18 29161

  W Polityce jest wielu niemadrych ludzi. Nawet przywodca stada nie grzeszy madroscia.

  Slawomirski

 50. Slawomirski
  Poziom życia w Polsce Ludowej podwyższył się bardziej niż na Zachodzie, tyle, że Bogate kraje Zachodu startowały ze znacznie wyższego poziomu niż Polska, albo, jak w przypadku Niemiec, otrzymały one nieporównywalnie większą niż Polska pomoc z USA – wówczas najbogatszego państwa świata.

 51. 1 Maj
  Proletariusze, obiecano wam 21 postulatow, poprawe warunkow zycia,… i druga Japonie.
  W zamian burzuazja dostala przywileje, majatek narodowy rozkradziono, z Polski zrobiono kolonie zachodu, a z was ekonomicznych niewolnikow. Zabrano wam prawa obywatelskie i pracownicze. Zostaliscie wydymani przez wasza partie robotoniczo-chlopska i jej solidarna agenture.
  Orgia okraglego stolu byla fikcja a tranformacja zdradzieckim procedrerm.

  A wy jeszcze o tym nie wiecie, nawet po 26 latach bo media ktorych zadaniem jest trzymanie was za mordy was nie pinformowaly.

  Swietujcie wiec 1 Maja. Tej daty jeszcze z kalendarza nie wymazano.

 52. Axiom
  Co nam z tego zostało?
  1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wynikająca z ratyfikowanej przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowych.
  2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.
  3.Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.
  4a). przywrócić do poprzednich praw: – ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976, – studentów wydalonych z uczelni za przekonania,
  4b). zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),
  4c). znieść represje za przekonania.
  5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.
  6. Podjąć realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
  a) podawanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,
  b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.
  7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ.
  8. Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
  9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
  10.Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko i wyłącznie nadwyżki.
  11. Wprowadzić na mięso i przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
  12. Znieść ceny komercyjne i sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
  13. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnej sprzedaży itp.
  14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub [zaliczyć] przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
  15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
  16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.
  17. Zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
  18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.
  19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie.
  20.Podnieść diety z 40 zł do 100 zł i dodatek za rozłąkę.
  21.Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

 53. axiom1
  Żebyś nie miał wątpliwości, niniejszym donoszę.
  1 maja święci się, jak wszystko w Polsce, w Kościele.
  Duda Maliniak wygłosił dziś stosowne przemówienie w Kaliszu, gdzie zgromadzili się pielgrzymi ku czci św. Józefa rzemieślnika, niby praojca światowych robotników.
  Kogo by tam w katolicko-narodowej Polsce, jaka nam nastała, obchodziły jakieś amerykańskie korzenie święta pierwszomajowego.
  W Warszawie pohukiwał na niemrawym pochodziku Czarzasty, szef SLD, która niby jest, a jakby jej nie było, gromiąc zresztą podobnie jak Duduś, pozostałą opozycje.
  W sumie żałosna groteska.
  W sumie

 54. Powtórzyłam niechcący – w sumie.

 55. jakowalski
  30 kwietnia o godz. 22:21 29163

  Szanowny Towarzyszu jakowalski

  Poziom zycia w Polsce Ludowej nie byl wysoki z powodu bardzo niskiej wydajnosci pracy w systemie komunistycznym. Eksperyment historyczny wydal werdykt ze komunizm nie jest do pogodzenia z postepem ekonomicznym dlatego proby gloryfikacji komunizmu sa nierozsadne.

  Niech sie swieci(jesli mu to odpowiada) kapitalizm!

  Slawomirski

 56. axiom1
  1 maja o godz. 9:17 29164

  Szanowny Towarzyszu axiom1

  Jedzcie do koministycznej Korei na permanentna emigracje i zabierzcie z soba redaktora Passenta ktorego wklad w wasza edukacje powinien byc doceniony.

  Slawomirski

 57. mag
  1 maja o godz. 19:19 29166

  Szanowna Pani mag

  Kolejny powod do dystrybucji wody swieconej. Biznes sie kreci dystrybutorom a najmimordom nie tak bardzo.

  Slawomirski

 58. Slowomisrki

  Czepiasz na bazie oglupienia przez media.

  Fakty sa takie. PRL byla panstwem robotnika i chlopa,…. ha ha, a na zachodzie proletariat mial nawet wiecej przywilejow. I USA w tym bezkonkurencyjnie przodowaly.

  To wlasnie z mysla o polepszeniu bytu proletariatu wprowadzono w USA akty prawne jak Sherman Act (rok 1890), Clyton Act 1914, Social security Act 1933, 8 godzinny dzien pracy 1920, 5 dnowy tydzien pracy lata 1930-te,…

  Nawet Radziecka Bolszewia nie byla w stanie konkurowac z USA w dziedzinie proletariackich zdobyczy.

  A jak piszesz o produktywnosci to pdaj jej defincje ba sa rozne.

  Np w USA tepo wzrostu zadluzenia przewyzsza 3-5 razy tepo wzrostu PKB. O produktywnosc wogole nie ma nawet dyskusji.

 59. @mag, Maliniak sugeruja ze ma jakis informacje na temat rozkradzionego majatku narodowego. Ale dlaczego nie powiadomil on prokuratury. Wiadomo donkowa prokuratura by tak inforamcje zignorowala. Ale dzis pis-owska prokuratura na podbudkach narodowo-patriotycznych zajela by sie tym niezlwocznie.

 60. axiom1

  Kapitalizm wygral z komunizmem i tylko ignorant tego faktu swietuje dzisiaj 1 maja.

  Slawomirski

 61. Slowomirski

  Tylko ignorant nie wie

  Rosyjski dlug publiczny 17.92% PKB

  Amrykanski (US) dlug publiczzny 105% PKB

  A to tylo dlug publiczny $19 trillionow !!! (billion po polsku)

  Inne amerykanskie dlugi;
  Dlugi osobiste obywateli $17 trillionow
  Dlugi za zakup nieruchomosci $14 trillionow
  Dlugi studentow $1.3 trilliona
  Zakumulowany dlug handlowy $18 trillion

  Suma wszystkich dlugow $65 trillionow

  Plus zobowiazania bez pokrycia, nastepne $102 trilliony

  Ddlug na glowe przecietnego amerykanskiego meczennina $520 000
  Aktywa na glowe przecietnego amerykanskiego meczennika $381 000 (wartosc umowna)

  Wartosc umowna bo wartosc aktywow zalezy od kupujacych. Gdy wszyscy sa bankrutami a w USA tak jest, wartosc aktywow jest rowna zero.
  http://www.usdebtclock.org/

  Podobnie jest w Europie Zachodniej.

  Ale,… kapitalizm wygral z komunizmem,….. chlopie zmaltretowany przez medialne oglupienie nie pokazuj swego blazenstwa na forach ciagle jeszcze powaznej publikacji.

 62. Mag
  1 maja jest dziś w Polsce parodią samego siebie z wiadomych przyczyn, czyli głównie takiej, że w Polsce prawdziwej lewicy od dawna nie ma. SLD to są przecież (neo)liberałowie, a Razem jest za dalszą obniżką płac przez sprowadzenie do Polski milionów imigrantów z III świata.

 63. Slawomirski
  1. Poziom życia w Polsce Ludowej był o wiele wyższy niż w Polsce Sanacyjnej a dla ludzi pracy był on relatywnie wyższy niż obecnie.
  2. Kapitalizm wygrał z komunizmem tak samo jak Pyrrus wygrał swoje bitwy z Rzymianami. 😉

 64. axiom1
  2 maja o godz. 7:32 29174

  Kapitalizm generuje profit a gdy go nie ma ginie. Socjalizm generuje tylko dlug. W Ameryce jest obecnie wiecej socjalizmu niz kapitalizmu. Chronmy kapitalizm gdyz tylko on jest motorem gospodarki.

  Polityka to niepowazna publikacja towarzystwa wzajemnej adoracji i ludzi towarzyskich.

  Slawomirski

 65. jakowalski
  2 maja o godz. 10:13 29176

  Ma pan swoja racje. W PRL byly telewizory a za Sanacji nie.

  Slawomirski

 66. Slawomirski
  To juz bylo przerabiane, kapitalizm w USA i na zachodzie dostarczal fantastyczne dochody gdy kolonie byly okradane, gdy niewolnictwo bylo dozwolone, gdy USA prowadzily wojny z dala od swoich ganic i uzbrajaly obie strony tychze wojen. Nie za darmo oczywiscie.

  Ale pomimo dochodow na bandytyzmie, ciagle bylo za malo dla umeczonych obywateli USA. Dlatego juz w 1920 wprowadzono zapomoge zywnosciaowa (farmers’ subsidies) dla calej ludnosci. To nawet Marksowi i Leninowi nie miescilo sie w glowie. Tak, takim komunizmem Marks i Lenin czuli by sie zawstydzeni.

  I to trwa do dzisiej, to najwiekszy schemat dozywiania ludnosci w historiii swiata. Na koszt ciagle narastajacych dlugow. Ty bez korzystasz innaczej placil bys za hamburgera 30% wiecej. I co by bylo wtedy, chlopie,…. nie wybrazam sobe. Byla by rewolucja w USA.

 67. Slawomirski
  2 maja o godz. 5:04 29173
  Szanowny Panie,
  to nie kapitalizm wygral z komunizmem,
  to komunizm przegral sam ze soba.
  Mial byc lekarstwem na bolaczki kapitalizmu i droga ku swietlanej przeszlosci,
  a okazal sie slepym zaulkiem cywilizacji.
  Niestety tzw. postkomunisci podobnie jak neonazisci sa osobnikami na tyle malo rozgarnietymi, iz nie dociera do nich fakt, ze tworzona przez nich utopia okazala sie zbrodnicza pomylka.

 68. Slawomirski
  1. Mylisz się. Za Sanacji były w Polsce telewizory. Cytuję z Wikipedii: Początki telewizji w Polsce datuje się na 1937 rok, kiedy w Warszawie została uruchomiona pierwsza eksperymentalna stacja telewizyjna. Była to stacja telewizji publicznej, której program nadawany jest obecnie pod nazwą TVP1.
  Pierwszą transmisję sygnału telewizyjnego przeprowadziła zaś już w roku 1931 rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach, a w roku 1936 zbudowano nadajnik na warszawskim wieżowcu Prudential. Już w 1937 roku na szesnastym piętrze rozpoczęła działalność eksperymentalna stacja telewizyjna, nadająca z anteny zainstalowanej na dachu gmachu. Pokaz próbnej transmisji telewizyjnej odbył się 5 października 1938 roku w Warszawie, z udziałem Mieczysława Fogga. Pierwszym filmem wyemitowanym przez przedwojenną telewizję polską była „Barbara Radziwiłłówna”. Kilka miesięcy później (26 sierpnia 1939 roku) podczas otwarcia drugiej Dorocznej Wystawy Radiowej miała miejsce pierwsza oficjalna emisja sygnału telewizyjnego. Pokazano wtedy występ aktorki Ireny Zaleskiej i film propagandowy Polskiego Radia, przygotowany specjalnie na tę okazję.
  2. Kapitalizm nic nie generuje, poza wyzyskiem. To, o czym ty piszesz, pochodzi zaś nie od kapitalizmu, a od ludzi pracy, konkretnie z ich pracy, na której zarabia jednak głównie próżniacza i pasożytnicza klasa kapitalistów.

 69. Levar
  Konkretnie: gdzie i kiedy na świecie był komunizm? Pominąwszy krótki okres komunizmu wojennego w Rosji Radzieckiej (zaraz po Rewolucji Październikowej), oraz krótkie epizody rządów bolszewickich na Węgrzech czy też w Bawarii, to nigdzie, przynajmniej jak dotychczas, nie wprowadzano komunizmu jako ustroju ekonomiczno-społecznego.
  Zaś kapitalizm, podobnie jak każdy inny ustrój oparty na wyzysku, czyli także niewolnictwo i feudalizm, okazał się zbrodniczą pomyłką, prowadząc do licznych wojen, w tym do II Wojny Światowej oraz do Holocaustu Żydów, Indian Amerykańskich, Kongijczyków oraz Australijskich Aborygenów, wielokrotnych epidemii głodu w żyznym Bengalu, brutalnej okupacji Chin przez Japonię itd. Liczbę ofiar kapitalizmu szacuje się więc na miliardy.:-(