Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

16.04.2016
sobota

Franciszek: sumienie świata

16 kwietnia 2016, sobota,

Wyspa Lesbos, którą odwiedził Franciszek, jest dziś symbolem „kultury obojętności”. Jest symbolem tego, gdzie „składuje się” „ludzi odpady”, którymi nikt nie chce się zaopiekować.

1.

Franciszek robi to, co trzeba: gdy widzi człowieka cierpiącego, biegnie mu z pomocą. Tak staje się sumieniem świata. I tak należy czytać wizytę papieża, który ramię w ramię z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem i arcybiskupem Aten i całej Grecji Hieronimem odwiedził obóz uchodźców Moria, gdzie przebywa około 2500 osób oczekujących na azyl. To wizyta symboliczna, gdyż grecka wyspa Lesbos jest dziś symbolem „kultury obojętności”, jaka toczy nas, szczególnie zachodni świat. Jest symbolem tego, gdzie „składuje się” ludzi odpady, którymi nikt nie chce zaopiekować. Jest „ludzkim śmietniskiem”, które wszyscy omijają szerokim łukiem.

Ale nie Franciszek, który jeszcze przed wylądowaniem na wyspie mówił: „Ta podróż jest smutna. Lecimy zobaczyć tylu ludzi, którzy cierpią i nie wiedzą, dokąd iść”. A na Twitterze napisał: „Uchodźcy to nie liczby, tylko osoby: to twarze, imiona, historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować”.

Zaś będąc już pośród „ludzi odpadów”, mówił do nich, przywracając godność, szacunek i zawstydzając możnych oraz bogatych tego świata, którzy z pewnością podziwiają zaangażowanie papieża: „Nie jesteście sami”. I dalej: „Bóg stworzył ludzkość, aby była jedną rodziną. Kiedy cierpi którykolwiek z naszych braci lub sióstr, wszyscy jesteśmy dotknięci”.

Gdy cierpi niewinny człowiek… Franciszek mówi dokładnie to samo, co pisał niemiecki teolog Johann B. Metz: „człowiek cierpiący” to dziś uniwersalny symbol i autorytet. Dlaczego? Bo „człowiek cierpiący” nie ma koloru skóry, nie jest ważne, w jakiego Boga wierzy, ani jakie ma przekonania polityczne. To, co ma, to cierpienie. Cierpienie dotyka (może dotknąć mnie lub Ciebie). Dlatego człowiekowi cierpiącemu musi się podporządkować każda polityka, jeśli nie chce zamienić się tylko w zwykłe kuglarstwo. „Dać się wypowiedzieć cierpiącemu, dodawał niemiecki filozof Adorno, oto warunek wszelkiej prawdy”. Dziś byśmy powiedzieli: „dać się wypowiedzieć cierpiącemu uchodźcy”.

2.

Franciszek pojechał na Lesbos, gdyż wie, że wiara bez uczynków jest martwa. Pojechał, by pokazać, jak głoszone przez Kościół wartości o miłosierdziu i solidarności przekuć w czyn. Dlatego zabrał do Rzymu 12 uchodźców. W ten sposób papież rzuca rękawicę tym wszystkim katolikom, którzy jednego dnia klęczą i pobożnie się modlą, by za chwilę wstać z kolan i głośno krzyczeć: „Uchodźcy to nie nasz problem. Niech wracają, skąd przybyli”.

Myślę więc o działaniach Franciszka, o praktykowanej przez niego „kulturze współczucia” i o polskich politykach, którzy w ostatnich dniach tak dużo i pięknie mówią o wartościach chrześcijańskich. Bo obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski to był dobry moment – nie tylko, by się lansować przed kamerami, ale by prezydent czy premier, którzy nie kryją, że katolicyzm wyssali z mlekiem matki, powiedzieli: „Polska jako kraj, gdzie głosi się katolickie wartości, nie może nie przyjąć uchodźców. Nie może, jeśli chcemy być wierni ewangelii”. Wiara, za którą nie idą czyny, jest nic niewarta.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 153

Dodaj komentarz »
 1. ‚Franciszek pojechał na Lesbos, gdyż wie, że wiara bez uczynków jest martwa’.

  Dlatego dzis jest wstyd byc Polakiem.

 2. 12 osob to naprawde nie duzo jak na tak bogate panstwo jak Watykan. A co znaczy zabral ? Czy te osoby dolacza do biedoty w rzymskich przytulkach ? Juz „zaopiekowal sie” ofiarami swojego nuncjusza na Dominikanie, nic nie robiac, otoczyl troska rozwodnikow, podtrzymujac wykluczanie ich z Kosciola.
  Naprawde nie ma wielkiej roznicy, po prostu nasi „katolicy” z rzadem na czele sa bardziej prymitywni, bo i odbiorcy sa prymitywy.

 3. mr.off
  Być Polakiem nie jest wstyd. Niech się wstydzi Szydło, Duda, poseł Jarosław K.
  Nawet kleryk, syn Szydło nie musi się wstydzić. On matki sobie nie wybierał. Grupa JK i uzurpatorski kk to dziś w Polsce Himalaje bezwstydu. Ależ nam się porobiło – powiedziałby zapewne JPII.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Zabrał ze sobą 12 Lesbijek, Lesbijów i Lesbijątek? A kto bogatemu zabroni?

 6. A na serio – co będą ci imigranci robić w Watykanie? Jaką będą oni wykonywać pracę? Kto z Europejczyków zostanie tam zwolniony z pracy, aby zrobić im miejsce? Nie oszukujmy się – w samej tylko Eurozonie jest dziś oficjalnie ponad 18 milionów bezrobotnych, czyli więcej niż cała ludność Holandii, a eksperci ILO (MOP) szacują, że w już w przyszłym, czyli 2017 roku po raz pierwszy w historii na Ziemi może być ponad 200 mln oficjalnych bezrobotnych (a więc faktycznie kilka razy więcej, jako że owa organizacja ma przecież bardzo ograniczoną definicję bezrobotnego). A to jest zaś o 30 mln więcej niż dziesięć lat wcześniej – jeszcze przed kryzysem gospodarczym. Problemem jest przecież przeludnienie Europy i Świata, a nie brak rąk do pracy. Niestety ale Europą i Światem rządzi dziś kapitał, a ten ma bardzo ograniczony horyzont czasowy i kieruje się tylko maksymalizacją zysku w krótkim okresie czasu, a więc działa on wbrew interesom Europejczyków i generalnie całej ludności naszej planety.

 7. Od siedemnastu stuleci nominalne chrześcijaństwo współpracuje ze światem polityki. W zamian za przywileje oraz wsparcie finansowe, popiera rządy utworzone przez ludzi, którzy nie potrafią się sprawiedliwie rządzić. Przywódcy polityczni oszukują swój naród oraz siebie nawzajem. Kler chrześcijaństwa doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

  Gdyby zatem papież naprawdę chciał, żeby politycy kierowali się w swoich działaniach – choćby w niewielkim stopniu – nauczaniem Jezusa z Nazaretu, powinien zachęcić lokalne episkopaty, aby zaprzestały popierania polityków wszelkiej maści – od rządzących po opozycję.

  Albowiem polityka oraz wspierająca ją religia, od zawsze pławią się w luksusach na koszt społeczeństwa, dzielą je oraz wzniecają konflikty. Nie może więc być mowy o prawdziwej jedności i skutecznym działaniu.

  Oczywiście papież nigdy nie wystosuje takiego apelu, ponieważ dobrze wie, że pozycja i dobrobyt materialny chrześcijaństwa, wynika z mariażu kościół – państwo.

  Rządy, które nie są w stanie sprawować władzy bez wsparcia czynników religijnych – klasycznym tego przykładem jest Polska – kupują sobie ich poparcie, a te w zamian, urabiają znaczną część społeczeństwa po linii rządzącej partii. Jeżeli opozycja obiecuje dać więcej, duchowieństwo zmienia swoje stanowisko. I tak to się kręci od stuleci.

  Papież, jako jedyny niezależny biskup, może więc wygłaszać różne „nowatorskie” poglądy. Żadne finansowe sankcje mu nie grożą.

 8. @jakowalski
  Pojedź pan do Syrii. Tak na pół roku. Na pewno uchodźcy dadzą panu klucze do swoich pustych teraz mieszkań.

 9. Katolicy zawiedli, ale polscy ateiści przyjęli setki uchodźców.

 10. Dezerter
  Chrześcijaństwo praktycznie zawsze i wszędzie współpracowało ze światem polityki, dokładniej zaś od czasu, kiedy przestało ono być niewielką heretycką sektą judaistyczna i stało się urzędową religią Rzymu. Po prostu religia z definicji nie ma nic wspólnego z wiarą czy też z bogiem, a wszystko wspólne z władzą i płynącymi z niej przywilejami, w tym także, a może nawet przede wszystkim finansowymi. Przecież wierzyć w boga można bez pomocy i pośrednictwa kościołów czy też sekt, bez kapłanów, bez „uczonych w piśmie” i bez tzw. starszych. Jeśli jest tak jak twierdzisz, czyli ze bóg jest wszędzie, wie i może wszystko, to po co mu kościoły jako budynki i instytucje, po co mu kler, po co mu te modły? Pomyślałeś kiedyś o tym? Czy ty oczekujesz wyrazów wdzięczności od kwiatków, które hodujesz sobie na parapecie? A przecież dystans pomiędzy ludźmi a bogiem jest z definicji nieskończenie większy niż między rośliną a człowiekiem.
  A swoją drogą, to papież nie jest bynajmniej niezależny, jako że zależy od od poparcia udzielanego mu przez kurię rzymską. Kiedy papież traci to poparcie, to szybko przestaje on być papieżem, o czym uczy nas historia Watykanu, a szczególnie tragiczne dzieje papieża Jana Pawła I, papieża jakże zapomnianego w Polsce. 🙁

 11. Takei
  Ateiści są na ogól zbyt mądrzy, aby przyjmować nielegalnych imigrantów ekonomicznych, na dodatek bardzo często będących zwolennikami terroryzmu, jak nie terrorystami…

 12. No, ale szanowny autor Makowski pisze, że to katolicy nie przyjęli emigrantów. Nie pojmuję, czemu zapomniał o ateistach. Przecież miałby doskonały argument lepszości ateistów.

 13. No i tak się uprawia pseudo-chrześcijańską ideologię. Franciszek może sobie wykonać gest, bo to go prawie nic nie kosztuje. Zabranie z sobą dwunastu ludzi to tylko gest, a nie rozwiązanie problemu. On dobrze wie, że tu nie ma rozwiązania etycznego (takie można zastosować do paru ludzi), lecz jest to sprawa polityczna. Franciszek jako szef mikroskopijnego państewka jakim jest Watykan nie jest w skórze żadnego odpowiedzialnego przed narodem premiera europejskiego państwa, które, by rozwiązać problem imigrantów, musiałoby przyjąć w nie wiadomo jak długim czasie, nie wiadomo ilu ludzi (raczej miliony niż tysiące). Tu gesty nic pomogą.
  A swoją drogą, co dotychczas zrobił Franciszek, aby islamskie Boko Haram nie zabijało chrześcijan w Nigerii? Czy zrobił coś? Czy red. Makowski wie coś na ten temat?

 14. Bernie Sanders: ‚ Pope Francis’ acts of love should inspire us as Americans and we should heed his call to welcome refugees with open arms’.

  Wiecej tu:
  http://www.huffingtonpost.com/entry/pope-francis-downplays-bernie-sanders-meeting_us_57128389e4b0060ccda3730e

  PS. Przekazcie slowa polskiego zyda B.Sandersa swoim katolickim biskupom i poslom PiS, Ziomale. Trza ich uczyc jak mysla/czuja Ludzie. Trza ich chrystianizowac !

 15. Franek sie blazni. Bedac na czele watykanskiej mafii Franek moze osiagnac znacznie wiecej w sprawie uchodzcow. Bo ma posluch wsrod politycznej partyjnej trzody, rzadow i w mediach.

  Franek powinien zajac sie zrodlami kryzysu emigracyjnego na forach swiatowych a nie adopcja klku uchodzcow.

  To wlascie te zrodla kryzysu trzeba wyeliminowac i naprawic. Dlaczego wiec Franek nie wykorzystuje swej pozycji w tym wlasnie celu ?

  Amerykanski bandyta zniszczyl Europie rynki zbytu od Tunezji po Afganistan. I nawet w Europie na Balkanach i Ukrainie. I w Rosji po przez sankcje. Po bombardowaniach, zniszczeniu gospodarek, miejsc pracy, infrastruktury i struktur wladzy w panstwach u granic Europy zapanowal chaos bezrobocie i desperacja dziesiatek milionow ludzi. Przy wspoludziale europejskiego wasala w tym polskiego wasala. Co spowodowalo fale immigracji na sklale niespotykana of II WS.

  Europa placi za amerykanski bandytyzm i swoj wlasny wasalizm.

  I to podwojnie, strata rynkow zbytu i kosztami zwiazanymi z uchodzcami.

  Europa musi zaczac dbac o swoj wlasny biznes. Pozbyc sie europejskich wasali, pozbyc sie amerykanskiego okupanta, prowadzic polityke prowadzaca do stabilizacji i rozwoju gospodarek wokol swych granic. Tylko to powstrzyma immigracje i odbuduje europejskie rynki zbytu.

  Franek nie zdaje sobie z tego sprawy bo nie rozgarniety.

  Wasalska niemoc i poddanstwo Brukseli wobec amerykanskiego bandytyzmu jest wstydem dla Europy i cywilizacji.

 16. Merkel sie zblaznila, manipulujac Europa i instalujac to pomiotlo, niezdolne do jakiejkolwiek pozytecznej pracy, na czele Rady Europy.

  To pomiotlo nie zrobilo nic, nie wykazal sie zadna pozyteczna incjatywa. W miedzyczasie europejskie problemy sie akumuluja.

  Kryzys ekonomiczny dalej sie rozwija, kryzys emigracyjny gnebi Europe, europejskie rynki zbytu sie kurcza, europejska praworzadnosc upada. Europejskie instytucje traca respekt i zaufanie. Europa nie ma przywodztwa. Ani demokracji ani mechanizmow demokratycznych wyborow i rozliczania europejskiech urzdasow, komisarzy i poslow.

  I to pomiotlo na czele europejskiego chaosu nie wykazuje sie zadna pozyteczna praca. Okupuje te pozycje tylko dla kasy. Europa jest na drodze do samozaglady.

 17. Axiom
  Przecież już ci tłumaczyłem, że komputery i roboty zabierają już dziś pracę robotnikom i urzędnikom, a niedługo zaczną ją zabierać menedżerom, projektantom i artystom. Przecież w samej tylko Eurozonie jest dziś oficjalnie ponad 18 milionów bezrobotnych, czyli więcej niż cała ludność Holandii, a eksperci ILO (MOP) szacują, że w już w przyszłym, czyli 2017 roku, po raz pierwszy w historii na Ziemi może być ponad 200 mln oficjalnych bezrobotnych (a więc faktycznie kilka razy więcej, jako że owa organizacja ma przecież bardzo ograniczoną definicję bezrobotnego). A to jest zaś o 30 mln więcej niż dziesięć lat wcześniej – jeszcze przed kryzysem gospodarczym. Najważniejszym problem naszej Planety jest więc dziś nadmiar ludności, czyli inaczej rosnące na naszych oczach przeludnienie Europy i Świata, a nie brak rąk do pracy.
  Niestety ale Europą i Światem rządzi wciąż kapitał, a ten ma bardzo ograniczony horyzont czasowy i kieruje się tylko maksymalizacją zysku w krótkim okresie czasu, a więc działa on wbrew interesom Europejczyków i generalnie całej ludności naszej planety. Niemniej kapitalizm kończy się, ratując się już tylko nadmuchiwaniem kolejnych baniek takich jak na przykład bańka dot-comów (dot.com-ów), bańka na rynku nieruchomości oraz bańki na rynku finansowym (spekulacje giełdowe: akcjami i walutami). Ale jak wiemy, każda taka bańka pęka, wcześniej czy później, a pracy wtedy nie przybywa, a więc trzeba będzie znaleźć jakieś trwałe rozwiązanie tego palącego wręcz problemu owych setek milionów, a niedługo już pewnie miliardów zbędnych ludzi. Ale na 100% to rozwiązanie nie jest możliwe w ramach kapitalizmu rynkowego.

 18. mr.off (17 kwietnia o godz. 5:33, 28967)
  Niech więc nasz ukochany Bernie przyjmie tych „uchodźców” do siebie, czyli do Izraela i USA, a nie tylko do Watykanu.
  Szalom!
  Waldi (17 kwietnia o godz. 0:47, 28966)
  100% racji! Niemniej problem tych „uchodźców” jest dylematem etycznym, jako że pozostawienie ich w Syrii jest tak samo złym rozwiązaniem jak ich emigracja. A dobrze przecież wiesz, ze z dylematu etycznego nie w wyjścia. Szkoda tylko, ze papież Franciszek o tym zapomniał…
  Pozdrawiam!

 19. Kowalski

  W tchorzowski sposb unikasz tematu. Powtarzam dla ciebie jeszcze raz.

  Franek powinien zajac sie zrodlami kryzysu emigracyjnego na forach swiatowych a nie adopcja klku uchodzcow.

  To wlascie te zrodla kryzysu tzn amerykanskie bandyckie interwencje trzeba wyeliminowac i naprawic. Dlaczego wiec Franek nie wykorzystuje swej pozycji w tym wlasnie celu ?

  Odczep sie od komputeryzacji i automatyzacji. Komputery i roboty wcale nie niszcza miejsc pracy. Zmienia sie natomiast struktura zatrudnienia. Poszukujacy pracy maja obowiazek zdobywania kwalifikacji ktore sa potrzebne

  Nie narzekaj na komputery i roboty. Zdobyj kwalifikacje zeby je projektowac, programiwac, wykorzystywac i utrzymywac w dobrej kondycji.

  Jezeli nadal orzesz przy pomocy konia, naucz sie prowadzic traktor. itp, itp.

 20. Axiom
  Tłumaczyłem ci już, że problemu wojen, bezrobocia, biedy i głodu nie da się rozwiązać w ramach kapitalizmu, a więc oczywiste jest, że ten gest Franciszka był pusty i głupi zarazem, jako że biorąc tylko 12 uchodźców, a nie co najmniej 12 ich milionów, nie rozwiązał on tym samym obecnego problemu uchodźców. Przypominam ci, że UNHCR (agencja ONZ do spraw uchodźców) szacuje, że mamy dziś na świecie ponad 50 milionów uchodźców – najwięcej od czasów II Wojny Światowej.
  Na koniec: są już na świecie farmy, gdzie traktory orzą same, kierowane przez komputer i GPS, a niedługo będą się one same programować… Znasz może opowiadanie Brian’a W. Aldiss’a? „Who Can Replace a Man” („Kto zastąpi człowieka”)? Jeśli nie, to polecam: http://niniwa22.cba.pl/aldiss_kto_zastapi_czlowieka.htm

 21. Przede wszystkim pozdrawiam.To b.dobrze,ze mamy Papieza Franciszka a to co uczynil, jest wielkim symbolem. Szkoda,ze nie wszyscy to rozumieja np. jakowalski

 22. Panie profesorze od duchowości, zwłaszcza w sensie uprawiania religii.
  Czekam na pana nowy wpis po wymownym seansie nienawiści poprzedzonym „mszą świętą” w kościele w Białymstoku.
  Jak wytłumaczyć bierność, czyli przyzwanie polskich epidiaskopów na faszyzm coraz wyraziściej „pełzający”?
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114871,19932214,pokaz-sily-narodowcow-w-bialymstoku-msza-z-flagami-onr-u-i,,1.html#Czolka3Img

 23. mag
  Skrajny nacjonalizm jest zawsze reakcją na skrajny liberalizm. Poczytaj może jakieś poważniejsze opracowania na temat historii Niemiec w latach 1918-1933.
  Pozdrawiam

 24. Mag,… przez 8 lat Polska nie miala rzadu ani nie miala nie-rzadu. Bylo natomiast 8 lat donkowego lajdactwa. Stracone 8 lat, bez celu bez kierunku, bez osiagniec,.. na koszt polskich dzieci i pokolen jeszcze nie urodzonych. Ich zycie zostalo przelajdaczone. Polskie dzieci juz maja status meczennikow.
  Zawsze jest tak, gdy pizdzielec dorwie sie do wladzy o sprawowaniu ktorej nie ma pojecia, bo skad, on nawet kioskiem Ruchu nie kierowal, beda powstawac organizacje starajace sie zaistniec na fali aspiracji narodowych.
  Jednakze pozowanie za partriotow na kolanach przed symbolami obcej wrogiej dla cywilizacji watykanskiej mafii jest wyjatkowym debilizmem. Polscy patrioci wspmagani przez ynteligentow powinni wymyslec niezalezna, wolna, suwerenna polska religie. Przciez nie powinno to byc trudne, meczennikow w Polsce bardzo duzo.

 25. Hej, hej, może zacznijcie straszyć komunizmem? Bo od ponad dziesięciu lat straszycie faszyzmem i gdzie ten faszyzm?

 26. axiom1
  Czemu nie odświeżyć naszych rodzimych słowiańskich – Swarożyca, Światowida itd.? Skoro już człowiek jakoby nie może się obejść bez jakiejś religii. Przynajmniej wrócilibyśmy do korzeni.
  Ale już całkiem serio, słynny bon mot Lenina jest wiecznie żywy.
  „Religia to opium ludu”.
  A oczekiwanie czegoś sensownego, „reformatorskiego” od papy Franciszka to dziecięca naiwność.
  Watykan Watykanem stoi zawsze i wszędzie.
  Kasa i władza, władza i kasa.

 27. Mag, wziac przyklad z angligow, stworzyli swoja religie. Kasa oddawana przez wiernych pozostaje w ich kraju. To jest przyklad patriotyzmu najwyzszego szczebla.

 28. takei-butei
  18 kwietnia, g.23:14
  Ty chyba masz problemy ze wzrokiem, to znaczy niedowidzisz.
  Faszyzm stoi tuż za progiem albo już na progu. Ostatnio ( bo ponad 10 lat temu jeszcze problemu nie było) na ulicach Wrocławia, Krakowa, Poznania, w rodzinnym Brzeszczu pani premier Szydło, na Jasnej Górze, gdzie ojcowie paulini nobilitują kiboli z bejsbolami na prawdziwych patriotów, regularnie podczas „miesiecznic” na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, (pochodnie, nienawistne okrzyki, histeria tłumu podczas już „państwowych” obchodów 6 rocznicy smoleńskiej umiejętnie wzniecana przez Kaczafiego) a w ostatnią niedzielę dziarska młodzież z ONR w katedrze białostockiej.
  Białystok zasłynął również z odezwy władz tamtejszej Politechniki do studentów (nie Polaków, zwłaszcza różniących się odcieniem skóry), by nie opuszczali akademika podczas ostatniego weekendu, bo… se dośpiewaj.
  Policja umywa ręce, jakby co? W demokratycznym jakoby państwie prawa, które ma wszystkim zapewniać bezpieczeństwo? Nie tylko tubylcom.

 29. axiom1
  18 kwietnia, g.9:44
  Podobnie jest w Szwecji.
  Ale w Polsce od wieków trzymanej za pysk przez kler taki numer nie przejdzie. Z powodu głupoty Polaków, lenistwa/wygodnictwa, przywiązania do rytuałów, które – jak poskrobać – okazują się puste.
  Mam już dość obłudy dla „świętego spokoju”, dlatego nie będę na dwóch pierwszych komuniach w mojej przyszywanej rodzinie (wnuki mojego partnera). Przeprowadziłam rozmowy serio z rodzicami „komunikantów”, fajnymi, wykształconymi trzydziestolatkami, którzy do kościoła nie chodzą, ale zasłaniają się właśnie formułką „no bo nie chcemy, by synek się wyróżnił, skoro wszyscy – koleżanki i koledzy”…
  Na to ja, że w identyczny sposób myślą pozostali rodzice i nie ma odważnego, który by się pierwszy wychylił.
  Nie jestem fundamentalistką a rebours, więc wpadnę dopiero „po kościele” (chłopcy mojej nieobecności nie zauważą) na specjalnie zamówiony obiad familijny w restauracji jako ta przez nich lubiana ciocia. Nie chcę robić ostentacji, a pogadam z nimi „w temacie” jak podrosną.

 30. mag
  18 kwietnia o godz. 10:01 28984

  Dajesz świetny opis tego, co robi KOD. A marsze z pochodniami organizowano ku czci Kuronia… Nie wadziło to?

 31. mag
  18 kwietnia o godz. 10:01 28984

  Nie ma przypadku…
  Niesamowita pogarda solidarnościowców wobec Polaków (nazwanie Polaków przypadkowym społeczeństwem), pogarda premiera Tuska z PO wobec Polaków (mohery), ministra Sikorskiego z PO (wataha do wyrznięcia, murzyńskość), Lis i zaglądanie do rozporka teściowi Dudy, judzenie w „GW”… zmusza ludzi do obrony… Najpierw były mohery, potem gorszy sort…

  Ci dwaj – Tusk i Kaczyński – kwintesencja zła współczesnych polityków, obaj nie mają żadnych zahamowań…

  Tu nie ma przypadku, ślepego losu, zapisu w gwiazdach… Tak właśnie się kończy ta pogarda tych dwóch: internacjonalizm kontra nacjonalizm. To świadome działanie Tuska z PO i Kaczyńskiego z PiS-u, obaj tacy sami.

  Ty, mag, widzisz, jedno, nie widzisz drugiego. Ja widzę i jedno, i drugie. Nie ma mowy, abyśmy w czymkolwiek się porozumieli. Nigdy, nie z tobą, ty nigdy ze mną. Nigdy.

  Pochodnie lewicy Kuronia – pochodnie nacjonalistów to są te same pochodnie.

 32. Polskie oblakanie nie zna granic. Byly niedawno **uroczyste** obchody rocznicy przyjecia przez Polske tzw chrzescijanstwa. A przeciez oznacza to oddanie sie w niewole obcej watykanskiej mafii. Swietowano wiec utrate niepodleglosci.

  To kretynizm 1000 lecia i wszechczasow. Polak potrafi i tylko polak potrafi.

  Organizacje polskich patriotow, narodowcow niepodleglosciowcow wystepujace pod flagami i relikwiami kk to wiecej niz szok.
  Nie potrafie zrozumiec tak zaawansowanej tepoty.

  Dlatego tez projekt stworzenia polskiej niepodleglej, wolnej i suwerennej religii powininen byc promowany. Da to zatrudnienie tysiacom polskich ynteligentow jak np Kowalski ktory tylko czycha by zalapac sie ba jakas posadke z budzetowki. Bo co pozostaje dla lemologa.

  Zeby to nie bylo polityczne polska suwerenna religia powinna byc oparta na nie zwiazanych z polityka przykladach meczenstwa. Jak np historia Janka Muzykanta lub na pieknej opowiesci o krolewnie pizdolinie piora znakomitego polskiego pisarza poety i patrioty Aleksandra Fredry. Coz za meczarnie ta kobiete przechodzila. http://www.youtube.com/watch?v=ySGj_G8raMM&feature=em-subs_digest-vrecs

 33. Mag
  Przypominam, że „opium ludu” (opium mas – niem. Opium des Volkes) to jest fraza Karola Marksa określająca religię jako zbiór złudzeń mających na celu uśmierzenie cierpienia. Wyrażenie to znajduje się we wstępie do jego „Przyczynku do krytyki heglowskiej filozofii prawa” (1843): „Nędza religijna jest jednocześnie wyrazem rzeczywistej nędzy i protestem przeciw nędzy rzeczywistej. Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu”. Włodzimierz Iljicz Lenin kilkakrotnie podejmował zaś tę ideę Karola Marksa, n.p. w pracach: „O stosunku partii robotniczej do religii” ( 1900) i w „Socjalizm i religia” (1905).

 34. jakowalski
  Masz rację, religia – „opium dla ludu” lub „dla mas” to jest fraza autorstwa Karola Marksa określającego religię jako zbiór złudzeń, ale Lenin spopularyzował ten bot mot, przechodząc od teorii marksistowskiej do realnej rewolucji.
  Pozdro

 35. „Kościół święcił faszystów włoskich, niemieckich, chilijskich, argentyńskich, jest (w Rosji cerkiew) u boku wszystkich reżimów (Franko, Salazar). Wspiera też faszyzm w Polsce. Amen… „.
  Przeczytałam w necie, nie mam nic do dodania.

 36. mag
  Ja tylko tak pro forma. Nawiasem, to gdyby Lenin rzeczywiście zrozumiał Marksa, to nie próbowałby on zbudować socjalizmu w Rosji carskiej, czyli w kraju wciąż przecież w swej ogromnej większości feudalnym. Posłuchał by się on więc Trockiego, który lepiej niż on rozumiał Marksa a więc był on (Trocki) przeciwnikiem budowania socjalizmu w tylko jednym państwie i na dodatek wciąż w praktyce feudalnym a nie Stalina, który w ogóle nie znał prac Marksa, a szczególnie nie rozumiał on marksowskiej teorii ekonomii, a był tylko zainteresowany osobistym przejęciem władzy w ówczesnej Rosji Radzieckiej. I tak powstał potworek o nazwie ZSRR, który oczywiście musiał wcześniej czy później upaść, albowiem nie był on w stanie wytrzymać gospodarczo konfrontacji ze znacznie od niego zamożniejszym światem kapitalistycznym.
  Pozdrawiam

 37. mag
  Wiadomo, że kościół popiera zawsze swoje własne interesy, czyli inaczej interesy kleru. A że pecunia non olet…

 38. Acha. Wiec ta wizyta na wyspie Lesbos (sam bym chetnie sie wybral gdyby mnie bylo stac) i przyjecie tych 12 (starannie wyselekcjonowanych) uchodzcow ma byc, panie Makowski, panskim zdaniem dowodem wyzszosci moralnej „Franciszka” nad cala badz niemal cala reszta Kleru nie mowiac juz o spoleczenstwach europejskich, a zwalszcza o Polakach. Czy dobrze pojalem panskie intencje?
  A jezeli tak to mam tylko jedna odpowiedz: nie wiem czy zdaje pan sobie sprawe jakimi pieniedzmi obraca Watykan i ze koszta zwiazane z utrzymaniem tych 12 ludzi sa dla Watykanu jak brud za paznokciem. To tak jakby pan wrzucil 50 groszy do kapelusza wystawionego przez Cygana.

  Czyzbym w ten sposob krytykowal nastepce sw. Piotra w Stolicy Apostolskiej?
  Alez skad.
  Papiez Franciszek miele czasem ozorem bez sensu ale polityk z nigo calkiem calkiem. Onegdaj, w symbolicznym gescie, umyl nogi uchodzcom przebywajacym w obozie w okolicach Rzymu (oczywiscie pozostali oni w tym obozie) a teraz wzial do siebie 12 z nich. Tzn. nie tyle wzial ich na wlasne pokoje ile do pospolitych watykanskich kwater, ale zawsze jest to gest, ktory sluzyc powinien jako przyklad.
  A jak pan, panie Makowski sadzi: dlaczego wzial ich tylko 12? Czyzby chodzilo o liczbe 12 Apostolow albo o 12 pokolen Izraela? Dlaczego nie wzial ich 20 albo 200 albo, powiedzmy 20 tysiecy?
  Nie bez kozery wspominam o tych 20 tysiacach, bo tylu mniej wiecej Zydow ukrywalo sie w Watykanie w czasie pontyfikatu Piusa XII ktory, w obawie przed niemiecka interwencja, zdecydowanie mniej klapal dziobem ale dzialal tak dobrze ze pozniej dwaj Jego nuncjusze (niezydowscy) dopuszczeni zostali, w drodze wyjatku, do zglaszania nominacji Sprawiedliwego wsrod Narodow Swiata.
  Czyzby wiec Papiez Pius XII byl 20tys/12=1667 razy milosierniejszy niz Papiez Franciszek?
  Otoz nie.
  Tylko niebezpieczenstwo i prawdziwa potrzeba jest dzis 1667 razy mniejsza.
  Zdecydowana wiekszosc z tych ‚uchodzcow’ to emigranci ekonomiczni, o czym w czasach Hitlera nie bylo mowy. To raz. Po drugie: wojna w Syrii trwa juz 6 lat czyli o rok dluzej niz II wojna swiatowa. Kto mial stamtad uciec juz dawno uciekl i miliony prawdziwych uchodzcow siedza w tymczasowych, prowizorycznych obozach w poludniowej Turcji czy Libanie i ani im w glowie przeprawiac sie na lodziach na wyspe Lesbos. Czekaja az sie uspokoi zeby wrocic do domow.

  Ilu wiec jest tych prawdziwych uchodzcow, ktorzy szukaja w Europie schronienia przed ISIS i bombardowaniami Putina? Czyzby Papiez Franciszek podpowiadal nam ta proporcje?

 39. mag
  Kościół katolicki poparł, nielegalny przecież, zamach stanu Piłsudskiego, nie protestował przeciwko prześladowaniu opozycji i fałszowaniu wyborów przez Sanację oraz tolerował obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej. Ważne było dla niego zaś to, że przed wojną religia była obowiązkowym przedmiotem w szkołach państwowych.

 40. Polskie ynteligenty,… zdzicznie i skurwienie tej grupy zagraza ludzkosci. Zaczynam rozumiec Hitlera ze chcial te grupe calkowicie wytepic.

  W Polsce statystyczny polak wypija pol litrowa butelke wodki kazdgo tygodnia. Tzn po uwzglednieniu dzieci i starcow przecietny doroasly polak wypija prawie 2 butelki wodki na tydzien. Plus oczywisce inne alkochole jak piwo, wino,… Ale tylko te dwie butelki wodki wskazuja na skandaliczny poziom nalogu. Jak sie to porownuje z piciem wodki np u mnie na wsi,… jedna butelka wodki raz na 10 lat. W Polsce jest wiec konsumpcja wodki (wodkopodobnych napojow) az 520 rzazy wyzsza niz u mnie na wsi.

  To jest wiecej niz tragedia. To tlumaczy polskie powszechne oglupienie bo waidomo alkochol oglupia i pomaga kontrolowac.

  Wkurwia nieslychanie ze polskie ynteligenty profesory komentujac to wskazuja ze polacy pija bo sa zamozni, stac ich na to i picie jest wskaznikeim zamoznosci wedlug polskich ynteligentow. Pomijajac negatywne skutki nalugu jak wydajnosc pracy i umyslu, skutki na zdorwie, na rodzine, spolecznestwo i narod……

  Wiecej niz zadziwia ze rezimy ostanich 26 lat nie podjely zadnej incjatywy w zwalaczaniu tego nalogu.

 41. @axiom1
  Czyli ze przecietny ‚ynteligent’ wypija w Polsce 520 razy wiecej wodki niz przecietny wiejski cwok? Ja nie wiem ile trzeba wychlac zeby takie glupoty wypisywac (z pewnoscia wiecej niz jedna flaszke na 10 lat) ale na trzezwo napisac sie tego napewno nie da.
  Co sie samego temytu tyczy to:

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_alcohol_consumption_per_capita

  Po uszeregowaniu wg. spozycia wodki (kolumna „spirits”) znajdujemy Polske daleko za Japonia, Chinami czy Ruskimi a tuz obok Wegier i USA. A gdy uszeregujemy wg. kolumny „Total” to rzeczywiscie, jestesmy blisko szczytu, jednak prawie tak blisko jak Niemcy czy Anglicy, przy czym zdecydowanie ustepujemy Czechom, Wrgrom czy Ruskim.

 42. Axiom
  Weź wreszcie jakiś środek uspokajający, gdyż nie mogę patrzeć, jak się chłopie męczysz z nienawiści do wszystkiego i wszystkich.

 43. mag
  18 kwietnia o godz. 21:51 28993

  Warto dodać, że taki np. komunistyczny i ateistyczny Stalin i ZSRR nie święcił Hitlera i nazistów faszystów, więc nie zawarł sojusz z Hitlerem i nie napadł na Polskę 17 września, nie defilował razem z nazistami w Brześciu…

 44. takei-butei
  19 kwietnia, g. 20:58
  Toż wiadomo, że komunizm to odmiana faszyzmu/nazimu/totalitaryzmu, więc i koalicje między dyktaturami nie są niczym nadzwyczajnym, a tobie się wydaje że odkrywasz Amerykę.

 45. takei-butei
  19 kwietnia o godz. 20:58 29001

  Typowe polskie oszustwa, selektywnie wybrane epizody, zaklamane, przekrecone,.. czyli skurwienie intelektualne. Dletago Polska nigdy nie bedzie zadnym graczem na arenie miedzynarodowej. W Minsku na rozmowach pokojowych nawet Ukraina nie chciala Polski.

  Warto dodać, że taki np.sanacyjny i boga milujacy rezim rowniez podpisal z Hitlerem umowe o nie agresji i planowa napasc na ZSRR. I ten ze bogobojy rezim napadl na mloda radziecka bolszewie ZSRR w 1919 po czym w Rydze 1921 podzielil sie z ZSRR rozbiorem Ukrainy i Bialorusi. W 1939 ZSRR nie napadl na Polske bo Polski juz nie bylo. Polska byla juz zajeta przez niemcow a Rydz byl juz w Rumini. ZSRR przejal tereny z ktorych wycofali sie niemcy i tylko do granicy ustalonej traktatem Wersalskim z 1918 gdzie polscy sojusznicy (Curzon) ustalili polska wschodnia granice. A w Brześciu…oczywiscie byla defilada po usunieciu polskiego wachola ktory nie potrafil i dalej nie potrafi wspolistniec z sasiadami ani ze wshodu ani z zachodu.

 46. mag
  19 kwietnia o godz. 23:16 29002

  No, jednak odkrycie Ameryki, bo jakoś nie piszesz o sojuszu komuny z faszyzmem, podnosząc sojusz kleru (czy w Polsce?) z faszyzmem…

  A, na marginesie, gdybym miał wybierać: czy być zabitym przez komunistę, czy ocalonym przez faszystę, to bym wybrał, no, nie wiem, nie wiem… A ty? Kler pod rządami faszystów przed II wojną miał taki właśnie wybór: poprzeć faszystów, czy czekać na komunistów…

 47. axiom1
  20 kwietnia o godz. 7:56 29003

  No, to mi się podoba: w 17 września Polski nie było… Nie było też paktu Mołotow – Ribbentrop…

  1921, Ryga… A może by tak cofnąć się do rozbiorów… Czy Polska miała prawo odzyskać to, co jej zabrano, czy miała prawo wrócić do granic sprzed rozbiorów…

  I – czy może by tak nie wrócić do czasów, gdy „polskie” ziemie zajmowali, nie wiem, Celtowie? Dlaczego Polacy im zabrali ich ziemie…

 48. jakowalski
  18 kwietnia o godz. 18:46 28991

  Opium dla ludu? A co dla generalicji, np. gen. Jaruzelski? A co dla geniuszy, np. Jan Kochanowski? A co dla elity światowej, np. Obama? A co dla elity polskiej, np. prezydent Komorowski z PO? A co dla geniuszy sportu, np. Messi?

 49. takei-butei
  20 kwietnia o godz. 8:57 29005

  ” Czy Polska miała prawo odzyskać to, co jej zabrano, czy miała prawo wrócić do granic sprzed rozbiorów… ”

  Polska szlachecka tamte granice przelajdaczyla.

  Po rozbiorze Bialorusi i Ukrainy w 1921 miedzy Polska i mlada Radziecka Bolszewia Polska przejela ziemie na ktorych prawie nie bylo polakow. Nie wiecej niz 14% bylo pochodzenia polskiego co wcale nie oznacza ze wszyscy czy wiekszosc uwazali sie za polakow.
  Na zdobytych terenach w wyniku poskiej bandyckiej napasci na mloda Radziecka Bolszewie w 1919 i pokoju w Rydze Pilsudski osadzil swych przydupasow dajac im olbrzymie obszary ziemi.
  Nie byly to wiec ziemie polskie tylko zimie Pisudskiego i jego przydupasow. To byla prywata pod bandera panstwa polskiego.

  Nie wiem na jakiej podstawie to polskie ‚prawo’ do odzyskania przedrozbiorowych granic mialo by byc zrealizowane ?

  W 1918 w Wersalu ustalono polska wschodnia granice na bazie co bylo realistyczne.

  Ponad wszystko jak kazdy rosofob nie uwzgledniasz wogole istnienia innch narodow i ich aspiracji czyli dazysz na chama do wojny ze wszystkimi. A to jest recepta zeby dostac po mordzie. I do tego Polska na fali epidemi rusofobii niezlomnie dazy. Rowniez obecnie.

  A co do paktu Ribentrop – Molotow gdy go wspominasz nie zapominaj o pakcie Pisudski – Hitler. Ani o probie stworzenia any hitlerowskeij koalicji prze ZSRR w 1936 ktora Polska zablokowala.

 50. Dezerter Donek Amber Tusk

  https://www.youtube.com/watch?v=_87G_X7pKsw

  Gdzie jest 850 mln zl ?
  Ciekawe czy nezalezna prokuratura i niezawisly odkryja te zagadke.

 51. axiom1
  20 kwietnia o godz. 9:24 29007

  Cytuję twoje słowa: „Typowe polskie oszustwa, selektywnie wybrane epizody, zaklamane, przekrecone” – i pytam, czy aby nie opisujesz samego siebie?

  A teraz co do twojego wpisu z 9 : 24:

  Jak przystało na prawdziwego rusofoba z przyjemnością zauważam, że Rosja UWZGLĘDNIA w swoich granicach istnienie innych narodów, Czeczenów, Tatarów itd. itd.

  A, ten pakt Piłsudski – Hitler to był paktem agresji przeciw ZSRR i umową rozbioru ZSRR tak, jak pankt Mołotow – Ribbentrop był paktem agresji przeciw Polsce i umową rozbioru Polski? Antyhitlerowska koalicja czy była też koalicją antystalinowską?

  A tak w ogóle: Anglicy przejęli ziemie amerykańskie, na których nie było Anglików, jakoś nie masz pretensji do Anglików, a do Polaków masz… Miej pretensje do Polaków, że przejęli ziemie między Odrą a Wisłą, na których nie było ani jednego Polaka…

 52. takei-butei
  20 kwietnia o godz. 8:50
  „Kler pod rządami faszystów przed II wojną miał taki właśnie wybór: poprzeć faszystów, czy czekać na komunistów…”

  Nic bardziej mylnego. KK nigdy nie rozważał możliwości współpracy z komunistami – z oczywistych powodów. Podjął taką współpracę dopiero po II wojnie, kiedy – jak mu się wydawało – nie miał innego wyboru.

  Jeżeli zaś chodzi o przejęcie władzy w Niemczech przez nazistów, historycy zgodnie podają, że nastąpiło to w znacznej mierze dzięki intrydze politycznej stronnika papieskiego Franza von Papena, który połączył Akcję Katolicką i potentatów przemysłowych dla wspólnych działań przeciw komunizmowi.

  Potwierdza to relacja z 20 lipca 1933 roku, kiedy to na uroczystej ceremonii w Watykanie, kardynał Pacelli (późniejszy papież Pius XII), podpisując konkordat z rządem Hitlera, wyraził zadowolenie z faktu, że „na czele rządu niemieckiego stanął człowiek bezkompromisowo zwalczający komunizm”.

  Adolf Hitler mianował von Papena – za pozyskanie katolickiej części społeczeństwa – wicekanclerzem. Natomiast papież udekorował go później wysokim odznaczeniem — Wielkim Krzyżem Orderu Piusa.

  W niecałe dwa miesiące po objęciu władzy Hitler rozwiązał parlament, posłał tysiące przywódców opozycji do obozów koncentracyjnych i wszczął prześladowania Żydów.

 53. ” Jeżeli zaś chodzi o przejęcie władzy w Niemczech przez nazistów, historycy zgodnie podają, że nastąpiło to w znacznej mierze dzięki intrydze politycznej stronnika papieskiego Franza von Papena, który połączył Akcję Katolicką i potentatów przemysłowych dla wspólnych działań przeciw komunizmowi. ”

  Hitlerowi pomogli ci ktorzy dali kase.

  http://www.amazon.com/Wall-Street-Hitler-Antony-Sutton/dp/0945001533/ref=sr_1_4?s=books&ie=UTF8&qid=1461169903&sr=1-4&keywords=antony+sutton+books

 54. dezerter83
  20 kwietnia o godz. 18:25 29010

  Dobrze, że cytujesz, bo widać jasno, że nie pisałem o współpracy z kleru z komunistami, ale o czekaniu na komunistów po to, aby dać się zabić (taki jest sen całej mojej wypowiedzi z 8 : 50. W kontekście rzezi kleru w ZSRR co mógł sobie wyobrażać taki przedwojenny kler? Przez komuniści rosyjscy w pień cięli kler i nie myśleli o żadnej współpracy. Nieprawdaż? Gdyby wygrali w Europie, to postąpiliby inaczej? Wątpię.

  To, że kler niemiecki wsparł faszystów, nie dziwi mnie. Dla mnie jest istotne, czy polski kler wsparł Hitlera. Wsparł, witał z otwartymi rękoma, święcił hitlerowskie sztandary?

 55. takei-butei
  20 kwietnia o godz. 10:27 29009
  Oczywiscie ze Rosja uwzglednia inne narody zyjace na jej terrytorium i dlatego jest federacja.

  dalej piszesz;
  „A tak w ogóle: Anglicy przejęli ziemie amerykańskie, na których nie było Anglików, jakoś nie masz pretensji do Anglików, a do Polaków masz… Miej pretensje do Polaków, że przejęli ziemie między Odrą a Wisłą, na których nie było ani jednego Polaka…”

  Faktem jest ze Polska dostala okolo 140 tys km kwadratowych ziem odbitych od Niemcow przez Armie Czerwona. Okolo 10 mln niemcow zostalo wysiedlonych i wydalonych z Polski.

  A teraz rusofoby daza zeby Polska utracila te ziemie.

  To jest zrozumiale. W GG bylo tak dobrze byla robota, kominy dymily i polacy z optymizmem patrzyli w przyszlosc o czym swiadczy dzietnosc polakow w GG. Dwa razy wieksz niz obecnie.

  A tu przyszla Armia Czerwona z Ludowym Wojskiem Polskim i przepedzila niemcow. Malo tego,.. jeszcze dali nam te poniemieckie ziemie zamiast sobie przyloczyc do obwodu Kaliningradzkiego. Gdzie tam, oni nawet nie zarzadali zaplaty za te ziemie. Gdzie tam,… oni jeszcze pilnowali tych terrytoriow i gwaratowali bezpeiczenstwo przez nastpne 45 lat. Wiadomo, krzywda wielka sie stala i miedzy innymi na tej bazie rusofobia w Polsce szaleje.

  Rusofobia ktora jest w pelni tolerowana przez wladze a nawet podsycana. A to jeden z objawow faszyzmu ale nikt o tym nie wie bo polacy nie mysla, za duzo pija, sa odurzeni kadzidlem i bombardowani medialnymi klamstwami.

  Rusofobia jest rowniez podsycana przez niemcow i Pana z Ameryki, wlascicieli polskich mediow bo jest to element niemieckiej strategi rozbiorowej i elementem manipulacji.

  Rusofoby, przestancie narzekac i podzegac do narodowosciowych nienawisci. Tak, wiem, wasz Pan z Ameryki i wasi Panowie z Niemiec tego od was oczekuja. Ale zamiast narzekac zacznijcie naprawiac sowieckie krzywdy. Przeciez jestescie wolni i mozecie.

  Powinniscie oddac Rosji; Slask, dolny i gorny, Lubuskie, Pomorze, Mazury i zachodnia Wielkopolske. Stalin obraczyl was odpowiedzialnoscia za te tereny. Krzywda wam sie stala. A wiec oddajcie to Putinowi. Niech ma. Niech sie on martwi jak tym terenem rzadzic. Przylaczyc do obwodu Kaliningradzkiego czy oddac Niemcom.

  A moze chcilibysce za te ziemie zaplacic, Bo sowieci przeciez was skrzywdzili dajac okolo 140 tys kiliometrow kwadratowych i nie zadajac zaplaty. Bestie i tyle ! Po obecnych cenach gruntow rolnych to okolo 1150 miliardow zl za te ziemie. Nigdzie na swiecie nikomu taka krzywda sie nie stala. Zplaccie wiec i sprawa zalatwiona. Wasz Pan z Ameyki na pewno pomoze, wydrukuje wam te pieniadze da na niski lichwiarski procent.

  Z drugiej strony wspolnie z zaprzyjaznionymi banderowcami naprawcie wschodnia granice. Poproscie Poroszeko o Ukraine Zachodnia az do Oddessy. Tak aby Polska byla od morza do morza.

  Na co czekacie.

  Aha, jeszcze jedno, poproscie zyjacych jeszcze hitlerowcow by wrocili aby was okupowac. Przeciez wyzwolenie przez sowietow jest jedna z tych krzywd ktora was dreczy.

  Rusofoby to motloch ktory rzeczywiscie chce zniszczyc Polske. To juz 26 lat nieustanych anty rosyjskich prowokacji, judzenia, podzegania. To juz 26 lat nieustannego dazenia do knfliktu cbrojnego z nadzieja ze wplatene w to zostanie Nato co na pewno by sie skonczylo wojna USA – Rosja w korej cala Polsk zniknie z powierzchni Europy juz w pierwszych minutach. W wyniku czego polski rusofob sam zdechnie ale i przyczyni sie do zaglady swiata.

  Ale polski rusofob tak daleko nie mysli bo myslec wogole nie potrafi.

  Alternatywnie, co jest realne Rosja skoro tak znienawidzona za prorzadek Jaltanski moze wycofac swoj podpis. Wdedy niemcy pokojowo i bez wysilku przjema te 140 tys km kw redukujac Polske do Ksiestwa Warszwskiego,… byc moze Poroszeko da zachodnie Ukraine jako kompensacje.

 56. Mag
  Doprawdy nie wiesz, czym jest komunizm i czym się on różni od innych ustrojów? Czy ty kiedykolwiek chodziłaś do szkoły?

 57. Dezerter
  Kościół rzymsko-katolicki zawsze zwalczał komunizm i inne lewicowe ideologie, takie jak n.p. socjalizm i zawsze popierał on ideologie prawicowe, w tym też faszyzm, a nawet i nazizm, szczególnie zaś w walce tych ostatnich z komunistami.

 58. Axiom
  Oczywiście, ze Hitler nie doszedł by do władzy gdyby nie to, że zawarł on umowę z Watykanem, w której obiecał on Watykanowi pewne przywileje w zamian za wezwanie przez Watykan niemieckich katolików do poparcia Hitlera.

 59. Takei
  1. Bolszewicy pozbawili popów źródeł dochodu, a poza tym, to prześladowali oni ich tak samo jak inne osoby podejrzane o niesprzyjanie władzy radzieckiej. Od razu widać, że nie nasz historii Rosji i ZSRR.
  2. Federacja Rosyjska składa się m. in. z takich republik jak Adygeja, Ałtaj, Baszkortostan, Buriacja, Chakasja, Czeczenia, Czuwaszja, Dagestan, Inguszetia, Jakucja, Kabardo-Bałkaria, Kałmucja, Karaczajo-Czerkiesja, Karelia, Komi, Krym, Mari El, Mordwa, Osetia Północna, Tatarstan, Tuwa i Udmurcja oraz z Żydowskiego Obwodu Autonomicznego.
  3. Dla ludu religia, chleb i igrzyska (nas przykład w Portugalii za czasów Salazara: Fatima, Futbol i Fado), a dla elit (politycznych, finansowych, sportowych i artystycznych) wszystko co te elity zechcą.
  4. Sojusze zawierały ze sobą USA i ZSRR przeciwko III Rzeszy a także ZSRR i III Rzesza przeciwko Polsce, dawniej Polska była w tym samym pakcie militarnym co Rosja (Układ Warszawski) a dziś jest ona w pakcie militarnym (NATO) planującym atak na Rosję. Naprawdę nie wiesz o tym?

 60. takei-butei
  20 kwietnia o godz. 19:04
  „ Dla mnie jest istotne, czy polski kler wsparł Hitlera. Wsparł, witał z otwartymi rękoma, święcił hitlerowskie sztandary?”

  Polski kler nie mógł tego zrobić. Dlaczego ?

  Już w XIX wieku czymś w rodzaju religii stał się nacjonalizm. Ideologia ta, na początku XX wieku zdominowała sposób myślenia większości ludzi na ziemi. Kościoły chrześcijaństwa tolerowały taką postawę a czasem też ją wspierały. W rezultacie, obywatele jednego państwa walczyli na wojnach przeciwko obywatelom drugiego, choć byli wyznawcami tej samej religii.

  Polski kler, przed niemiecką agresją, zajęty był – wraz z politykami – rozbudzaniem i pielęgnowaniem w narodzie oddania dla ojczyzny. W razie przegranej kampanii, mieli oni wszyscy – wiele do stracenia.

  Naziści byli tego świadomi. Jako ten, który miał duży wpływ na kształtowanie niechętnej postawy wobec potencjalnego okupanta – kler stanowił zagrożenie. Będąc wrogiem Hitlera, nie mógł liczyć na jego wyrozumiałość.

 61. Dezerter
  Zrozum wreszcie, że gdyby chrześcijanie brali swoją religię na serio, to żyli by oni w celibacie, na przemian modląc się, poszcząc i umartwiając, po czym ludzkość wyginęłaby praktycznie w czasie jednego pokolenia. Poza tym, to chrześcijanin nie może zabijać, a więc wytłumacz nam, co właściwie robią te rzesze wojskowych kapelanów? Moim zdaniem nakłaniają oni chrześcijan do nieprzestrzegania Dekalogu, a więc są oni rzecznikami Szatana, „Boga tego świata” (2 Koryntian 4,4).
  Na koniec: kler rzymskokatolicki reprezentuje interesy Watykanu. Interesy Polski reprezentuje tylko kler kościoła polskokatolickiego i częściowo kler autonomicznych wyznań protestanckich i prawosławnych, czyli wyznań nie podlegających władzy zagranicznych biskupów.
  Poza tym, to większość księży i biskupów kościoła rzymskokatolickiego poparła niemieckiego okupanta, w myśl zasady „oddajcie bogu co boskie, a cesarzowi (Fuehrerowi) co cesarskie („wodzowskie”)” ( (Matusz 22, 21). Na przykład kielecki biskup Kaczmarek wręcz zachęcał polskich chłopów, aby jeździli oni na roboty do Niemiec i w ten sposób czynnie wspomagali gospodarkę III Rzeszy. Już 9 października 1939 odczytano jego list pasterski, w którym wzywał on wiernych do posłuszeństwa niemieckiemu okupantowi tymi oto słowami: „Dlatego wzywam Was, żebyście, nasamprzód wierni świętym przykazaniom Boga i Kościoła, okazali się posłusznymi względem władz administracyjnych we wszystkim, co nie sprzeciwia się sumieniu katolickiemu i naszej polskiej godności”. Z kolei w maju 1940 w liście pasterskim napisał iż „nie wolno nam nadstawiać ucha na podszepty podejrzanych ludzi zwłaszcza gdy próbują wciągnąć młodzież do nieobliczalnych konspiracyjnych akcji”, co było wyraźnie skierowane przeciwko polskiej partyzantce. Za swoją postawę został on napiętnowany w „Biuletynie Informacyjnym AK”, a następnie w Sprawozdaniu Ministra Spraw Wewnętrznych w Londynie Stanisława Mikołajczyka w sprawie sytuacji w okupowanej Polsce w rozdziale ‚Położenie kościoła katolickiego’ (Sprawozdanie nr 6/42, L. dz. K. 5006/42). Już po wojnie, Tadeusz Mazowiecki, ówcześnie będący redaktorem naczelnym „Wrocławskiego Tygodnika Katolików” opublikował artykuł krytykujący działalność biskupa.

 62. „Poza tym, to chrześcijanin nie może zabijać, a więc wytłumacz nam, co właściwie robią te rzesze wojskowych kapelanów?”

  Żaden rząd na świecie nie chce , żeby jego poddani odmawiali pełnienia służby wojskowej w armii swego kraju. Dlatego obficie finansuje duchownych różnych wyznań , którzy w zamian rozbudzają oraz pielęgnują w społeczeństwie ducha nacjonalizmu. Dbają w ten sposób o to , aby „mięso armatnie” było w pogotowiu – głosząc ludzkie poglądy, a nie boskie, na temat stosowania przemocy (wojna sprawiedliwa i niesprawiedliwa.).

  Oto przykład:
  W 1989 roku, papież Jan Paweł II , spotkał się z ponad 7000 kadetów w rzymskim garnizonie Cecchignola. Czterech młodych chorążych , reprezentujących garnizon zadało mu tam pytanie czy służbę wojskową da się pogodzić z chrześcijańskim sumieniem.

  Według watykańskiego czasopisma L’Osservatore Romano , interesowała ich między innymi kwestia: „Czy można być wiernym chrześcijaninem i jednocześnie wiernym żołnierzem?” Odpowiadając papież oświadczył: „Połączenie powołania chrześcijańskiego z powołaniem do służby wojskowej nie sprawia zasadniczej trudności ani nie jest niemożliwe. Jeżeli ustosunkujemy się pozytywnie do służby wojskowej, to uznamy ją za piękną, przyjemną i wartościową”.

 63. Kowalski, Hitler nigdy by nie przejal wladzy gdyby nie amerykanskie inwestycje w niemiecka gospodarke i NSDAP, juz od 1924. To amerykanskie inwestycje spowodowaly „cud ekonomiczny”, liwidacje bezrobocia, inflacji i wyzwolenie sie obowiazku odszkodowan za 1WS. Za pozyczke z amerykanskiego Union Bank wybudowano pierwsza siedzibe NSDAP.
  Uklad z Watykanem na pewno pomogl and nie byl decydujacy.

 64. axiom
  A gdzie ja pisałem, że pomoc i poparcie światowego, w tym więc także i amerykańskiego wielkiego kapitału była bez znaczenia dla dojścia Hitlera do władzy? Przecież III Rzesza była wręcz idealnym sojuszem tronu, ołtarza i kapitału!

 65. axiom1
  20 kwietnia o godz. 19:13 29013

  Nie mam o czym z tobą gadać, 1) ja ci nie wymyślam od…, a ty mnie wyzywasz od rusofobów, zupełnie bezpodstawnie, poza tym co tu mają do rzeczy banderowcy itd. No, oskarż mnie jeszcze o wybicie Prusów i nakaż zapłacić za wojny prowadzone przez Bolesława Chrobrego…

  2) ZSRR napadł na Polskę razem z Hitlerem, ramię w ramię. Gdyby nie napadał, nie musiałby wyzwalać…

  To jest tak: sąsiad napadnie na twój dom, obrabuje cię, zabije ci rodzinę, a potem wyzwala… A ty? Całujesz go po rękach?

 66. Dezerter (20 kwietnia o godz. 23:16 29020)
  A tu pełna zgoda. Wojtyła po prostu ujawnił wtedy swoje prawdziwe oblicze sługi Szatana.
  Pozdrawiam

 67. jakowalski
  20 kwietnia o godz. 21:44 29017

  Pisałem o klerze, a ni o wszystkich mordowanych przez komunę ZSRR.

  I co, Czeczenii wyzwolili się, byli szanowani przez Rosjan? A to przepraszam…

  Aha, a więc i dla Kochanowskiego religia to opium, bo skoro wszystko, co sobie zechcą elity…

  Przepraszam, że pisząc o tym, że Polska nie zawarła z Hitlerem paktu przeciw ZSRR i nie uzgodniła rozbioru ZSRR (jak to uczynił ZSRR wobec Polski), nie pisałem o NATO i UW.

 68. dezerter83
  20 kwietnia o godz. 22:01 29018

  Jeśli polski kler nie wsparł Hitlera, to niektórzy na tym forum nie moją podstaw, aby polski kler zrównywać z klerem niemieckim… O to mi właśnie chodziło.

 69. Takei
  To raczej Polska pod przywództwem Piłsudskiego napadła w roku 1920 na Rosję Radziecką (poprzednika ZSRR), wykorzystując wtedy jej słabość (wojna domowa, zbrojna interwencja USA, UK i Francji etc.) i odebrała jej tereny zamieszkałe praktycznie w 100% przez Białorusinów i Ukraińców. ZSRR wykorzystał więc słabość Polski w roku 1939 i odebrał jej to, co mu ona wcześniej odebrała. To się nazywa Realpolitik. Pamiętaj, że polityka nie ma nic wspólnego z moralnością czy też ze sprawiedliwościowa, że chodzi w niej tylko i wyłącznie o zdobycie i utrzymanie władzy.

 70. Takei (drobna errata)
  To raczej Polska pod przywództwem Piłsudskiego napadła w roku 1920 na Rosję Radziecką (poprzednika ZSRR), wykorzystując wtedy jej słabość (wojna domowa, zbrojna interwencja USA, UK i Francji etc.) i odebrała jej tereny zamieszkałe praktycznie w 100% przez Białorusinów i Ukraińców. ZSRR wykorzystał więc słabość Polski w roku 1939 i odebrał jej to, co mu ona wcześniej odebrała. To się nazywa Realpolitik. Pamiętaj, że polityka nie ma nic wspólnego z moralnością czy też ze sprawiedliwością, że chodzi w niej tylko i wyłącznie o zdobycie i utrzymanie władzy.

 71. Takei
  1. Olbrzymia większość Czeczenów chce pozostać w ramach Federacji Rosyjskiej. Tylko garstka skrajnych islamistów finansowanych przez Zachód (przy pomocy Arabii Saudyjskiej i Kataru) chce czegoś innego.
  2. Większość polskich księży rzymskokatolickich posłuchała Watykanu i poparła niemieckiego okupanta. Dałem już na tym blogu przykład biskupa kieleckiego Kaczmarka. A takich księży kolaborujących z okupantem była przecież w Polsce większość, jako że Watykan przykazał polskim katolikom ustami papieża Piusa XII (tzw. papież Hitler – Hilter’s pope) posłuszeństwo okupantowi, który przybył przecież do Polski z Bogiem (Gott mit uns).

 72. takei-butei
  21 kwietnia o godz. 10:31
  „Jeśli polski kler nie wsparł Hitlera, to niektórzy na tym forum nie moją podstaw, aby polski kler zrównywać z klerem niemieckim… O to mi właśnie chodziło”.

  A mnie chodziło o to, o czym napisał katolicki historyk E. I. Watkin:
  „Choć przykro się do tego przyznać, to jednak nie możemy w interesie fałszywie pojętego podnoszenia morale albo nieuczciwej lojalności wypierać się ani przemilczać historycznego faktu, że biskupi niezmiennie popierali wszystkie wojny prowadzone przez rząd ich kraju. Nie znam ani jednego wypadku, żeby miejscowy episkopat potępił którąkolwiek wojnę jako niesprawiedliwą (…) Bez względu na oficjalnie głoszoną teorię w praktyce biskupi katoliccy kierowali się podczas wojny zasadą: ‚Mój kraj zawsze ma rację’” (Morals and Missiles, Londyn 1959, red. Charles S. Thompson, ss. 57, 58).

 73. jakowalski
  21 kwietnia o godz. 10:48 29028

  Aha, wreszcie ja paniał: brawo ZSRR, kocham cię za to, że napadłeś razem z Hitlerem na moją ojczyznę.

 74. jakowalski
  21 kwietnia o godz. 10:58 29029

  A usprawiedliwisz kolaborację komunistów z okupantem z ZSRR?

 75. dezerter83
  21 kwietnia o godz. 12:38 29030

  No, dobrze, ale dlaczego mieliby ci biskupi nie popierać polskich żołnierzy? O ile się nie mylę, nawet jeden z nich wypełniał misję zleconą przez króla i został świętym, gdy poganie go zabili. My ich, oni nas. Tak jakoś to się dzieje. Religia w Polsce była ściśle związana z władzą, w ten sposób powstała Polska.

  A jeden król dostał baty, gdy podskoczył jakiemuś biskupowi…

  Tak postanowił Mieszko, że tak ma być, i co? Nie miał prawa?

 76. takei-butei
  21 kwietnia o godz. 16:12
  „No, dobrze, ale dlaczego mieliby ci biskupi nie popierać polskich żołnierzy?”

  No właśnie. Skoro dobrze im za to płacą a oni sami nie muszą walczyć, to dlaczego nie ?

  A teraz poważnie. Zarówno biskupi jak i zwykli żołnierze czyli „mięso armatnie”, podają się za naśladowców Jezusa z Nazaretu.

  A czy można sobie wyobrazić Jezusa, jak granatami ciska w swych wrogów, strzela z karabinu maszynowego, używa miotacza ognia, zrzuca bomby jądrowe lub odpala międzykontynentalne pociski balistyczne, które potrafią uśmiercić lub okaleczyć tysiące matek i dzieci?

  Pytanie to jest tak absurdalne, że nie warto na nie odpowiadać. Skoro więc Jezus nie mógłby tego robić i pozostawać w zgodzie z samym sobą, to jak chrześcijanin może tak postępować i pozostawać w zgodzie z Jezusem?

  Kiedy w 33 roku n.e. Jezus zapowiadał swoim uczniom, zburzenie przez Rzymian Jerozolimy – świętego miasta Żydów – polecił im określone działanie. Czy mieli wziąć udział w powstaniu żydowskim i bronić swojej, dopiero co odzyskanej niepodległości ? Nie. Co zatem mieli zrobić ? Odpowiedź można znaleźć w Łukasza 21:20-22.

 77. dezerter83
  21 kwietnia o godz. 17:17 29034

  A teraz tak: wróg napada na Polskę, co się zdarza dość często, a kler nakazuje żołnierzom: nie walczcie, nastawcie drugi policzek, kochajcie ich… Pierwszą rzeczą, jaką rozsądny przywódca by zrobił, to rozkaz rozstrzelania biskupów i księży oraz żołnierzy, którzy ich posłuchali.

  A, nie mam zamiaru czytać św. Łukasza. Ponad religią jest racja państwa.

 78. Takei (21 kwietnia o godz. 19:17 29035)
  A co Polakom dała obrona Polski w roku 1939, a później Powstanie Warszawskie? Same tylko straty, w tym takie nie do odrobienia, czyli straty w ludziach i bezcennych dziełach sztuki. Natomiast popatrz na Czechów, którzy się Hitlerowi poddali, mimo że byli oni znacznie lepiej przygotowani do wojny niż my, i dzięki temu, że nie walczyli, to nie ponieśli oni praktycznie żadnych strat w latach II Wojny Światowej. I na tym polega racja stanu, że dba się o ludzi z których składa się Naród, o kulturę tego Narodu i jego dobrobyt, a nie o to, kto będzie stał na czele rządu.

 79. takei-butei
  21 kwietnia o godz. 16:07 29031

  ” Aha, wreszcie ja paniał: brawo ZSRR, kocham cię za to, że napadłeś razem z Hitlerem na moją ojczyznę.”

  Nic nie dociera do zakutego lba. Podalem linka powyzej. Hello tam takei-butei,…
  kliknij myszka podwojnie na linka i zaprowadzi cie to do swiata realiow.

  To twoj Pan z Ameryki napadl na twoja ojczyzne. A moze masz problem z angielskim ? Nie, to nie mozliwe, po 12 latach w Uni nie znac angeilskiego to szokujaco skandaliczne.

 80. Takei
  1. O jakim napadzie ZSRR na Polskę piszesz? Przecież 17 września 1939 roku państwo Polskie już praktycznie nie istniało, a jego władze z prezydentem Mościckim, premierem Składkowskim oraz „naczelnym wodzem” Edward Rydzem-Śmigłym koczowały tuż przy rumuńskiej granicy, szykując się do haniebnej ucieczki z Polski. Marszałkowi Rydzowi-Śmigłemu zastępuje wtedy drogę płk Bociański, który, chcąc bronić honoru polskiego żołnierza, strzela sobie w serce na oczach zwierzchników, co jednak nie wywarło na nich żadnego znaczenia, jako że to byli ludzie bez honoru i bez moralności, jak całe zresztą sanacyjne elity.
  Więcej tu:
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,120074,title,Haniebna-ucieczka-dowodcy-z-walczacej-Polski,wid,14930470,wiadomosc.html?ticaid=116dfc
  Tak więc ZSRR odebrał więc wtedy polskim władzom tylko to, co polskie władze siłą zabrały Rosji w roku 1920. Już ci tłumaczyłem że ZSRR wykorzystał słabość Polski w roku 1939 i odebrał jej wtedy to, co mu ona wcześniej odebrała. To się nazywa Realpolitik – pamiętaj, że polityka nie ma nic wspólnego z moralnością czy też ze sprawiedliwością, że chodzi w niej tylko i wyłącznie o zdobycie i utrzymanie władzy.
  2. I o jakiej okupacji radzieckiej piszesz? Może o latach Polski Ludowej, kiedy to miliony Polaków zdobyło wykształcenie i pracę, kiedy to większość Polaków po raz pierwszy w naszych dziejach zamieszkała w domach z bieżącą wodą, kanalizacją, elektrycznością i centralnym ogrzewaniem, kiedy to po raz pierwszy dziejach Polski zniesiono bezrobocie i powszechną biedę panująca zarówno w I jak też i w II Rzeczypospolitej?

 81. Takei
  Tak, ponad religią jest racja państwa (racja stanu). Stąd też Wielka Brytania, podobnie jak Szwecja, Dania czy Norwegia maja swoje własne, państwowe religie, podległe władzom odpowiednio Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii i Norwegii, a nie Watykanowi, jak to jest obecnie w Polsce.

 82. Takei
  Podobnie jest też i w Rosji, gdzie cerkiew podlega Kremlowi a nie jakiemuś biskupowi rezydującemu w Watykanie.

 83. jakowalski
  21 kwietnia o godz. 20:17 29036

  Nie mam zamiaru oceniać Polaków żyjących w 1939. Moi obaj dziadkowie nie oceniali źle tamtego czasu. Obaj dostali baty (żołnierz Września i niewola, a drugi przez 6 lat niewolnik u bauera). Choć tak potężnie oberwali, to jednak złego słowa nie powiedzieli o rządzie, o Polsce. Co ciekawe, o komunie mówili źle…

 84. jakowalski
  21 kwietnia o godz. 20:40 29038

  Odebrali swoje 17 września? To swoje, co wzięli podczas zaborów?

 85. jakowalski
  21 kwietnia o godz. 20:44 29039

  Tak postanowili władcy, że nie będą mieć państwowej religii i cześć. Mieli prawo? Mieli. O co więc chodzi? Dla mnie jest ważne, czy polski kler zdradzał polskie rządy, czy nie. Gdy zdradzał, wiedziano, co robić: wieszać. Dla mnie to proste.

  Mieli takie prawo i tak zrobili, nie zamierzam oceniać polskich władców. Nie obchodzi mnie, jak ta sprawa wygląda w Rosji, Turcji, Anglii, Szwecji itd. Co mnie to obchodzi? Nic. W Polsce jest, jak w Polsce. Nie sądzę, że to jest zły model, nie sądzę, że to jest dobry model. Jest i już. W ogóle mnie ta sprawa ani ziębi, ani grzeje.

 86. Takei
  1. Po prostu polscy władcy byli zbyt małego kalibru. Polska, niestety, nie miała swojego Henryka VIII czy też Elżbiety I, którzy by skończyli z uzależnieniem Polski od Watykanu. I źle, ze nie widzisz, że zależność polskich władz od Watykanu zawsze osłabiała i dziś znów osłabia Polskę.
  2. Zrozum, że na wschód od Bugu tylko Wilno i Lwów z najbliższymi swoimi okolicami były polskie, że polski żywioł na tzw. kresach wschodnich RP był słaby, że to byli głównie wojskowi osadnicy z lat po I Wojnie Światowej, czyli żywioł obcy, że te tereny nigdy nie były prawdziwie polskie, a ruskie, w sensie białoruskie i małoruskie czyli ukraińskie. Statystyki są tu nieubłagane – tzw. kresy wschodnie II Rzeczypospolitej, poza Wilnem i Lwowem wraz ich najbliższymi okolicami, były w olbrzymiej swej większości niepolskie, szczególnie zaś niepolskie były takie województwa jak Poleskie (zaledwie 25% Polaków w roku 1921 i tylko 14% w roku 1931), Wołyńskie (zaledwie 17% Polaków w roku 1931) i Stanisławowskie (zaledwie ok. 23% Polaków w obu tych latach).
  3. Kim byli twoi dziadkowie? Jakie mieli oni kwalifikacje naukowe, aby obiektywnie oceniać przedwojenne i powojenne polskie rządy?

 87. jakowalski
  21 kwietnia o godz. 21:51 29044

  2. Zrozum, że Białorusini, że Litwini mogliby mieć porachunki z Polakami. Mógłbym przyznać im rację, gdyby Białorusini zawarli pakt z Hitlerem i gdyby wspólnie napadli na Polskę. Ale Rosjanie? Czy Rosjanie od wieków mieszkali w Mińsku? Czy Białorusini upoważnili Rosjan do porachowania się z Polakami za białoruskie krzywdy? Ilu Rosjan żyło w Stanisławowie? Dla mnie Rosjanie to okrutni agresorzy paktujący z Hitlerem. Tak bym nie nazwał Białorusinów, gdyby 17 września napadli na Polskę. Ale Białorusini nie napadli…

  3. Mieli kwalifikacje moralne: cierpieli, strasznie cierpieli, ale nie potępiali rządu przedwojennej Polski. Ich subiektywna ocena jest dla mnie ważniejsza, niż milion naukowych racji. Bo oni oberwali, okrutnie i strasznie, ale nie psioczyli na rząd przedwojennej Polski… Psioczyli na komunę…, ale nie na przedwojenny rząd. A byli potomkami chłopstwa pańszczyźnianego, zawsze chłopi, biedni chłopi.

  1. Nie ma dla mnie znaczenia, jakiego kalibru byli polscy władcy, mieli prawo zrobić, co zrobili, a kler nie zdradzał Polski. Nielicznych zdrajców powieszono…

  To co? Pupile Michnika, „Polityki” (Mazowiecki, Kuroń, Geremek, Kwaśniewski) źle zrobili, dogadując się z klerem w Magdalence? Jakoś nie słyszę, aby Michnik, aby „Polityka” potępiali Magdalenkę… Przecież to nie pisowcy dogadali się klerem, a lewica… Miej pretensje do lewicy, jeśli źle służy Polsce, dogadując się z klerem…

 88. takei-butei
  21 kwietnia o godz. 19:17
  „ Ponad religią jest racja państwa”.

  Niestety, jak widać nie rozumiesz, czego dotyczy moja argumentacja.

  Jako chrześcijanin, w sytuacji, gdy prawa ustanowione przez człowieka są sprzeczne z wymaganiami Boga, jestem zobowiązany być „bardziej posłuszny Bogu jako władcy niż ludziom” (Dzieje 5:29).

  Jeżeli zatem przywódcy polityczni oczekują ode mnie, że ofiaruję swoje życie na ołtarzu „bogowi wojny”, to będąc posłuszny nauce Jezusa – muszę odrzucić tą propozycję. Życie otrzymałem od Boga i mogę je ofiarować tylko Jemu – na służbę dla Niego. W myśl zasady: „Co Boże, Bogu” (Łukasza 20:35).

  Wiem, że taka deklaracja nie spodoba się rządzącym. Niemniej, jestem zdecydowany trzymać się słów mojego Mistrza – i to niezależnie od okoliczności.

 89. takei-butei
  21 kwietnia o godz. 21:14 29041

  Panszczyzniane chlopstwo, przed wojna i w czasie okupacji mieli Panow. Sluzyli swym Panom i wypelniali swa misje parobkow.
  W PRL dostali ‚panska’ ziemie z reformy rolnej i zrozumiale nie byli z tego zadowoleni. Kto ma geny parobka nigdy ich sie nie pozbedzie.

 90. 24 miliony polskiego chlopstwa dostalo mieszkania w miastach za czasow PRL. Po raz pierwszy w zyciu dostali wode z kranu, elektrycznisc, gas i centralne ogrzewanie,.. i jaka krzywda sie stala. 500 tys polskiego chlopstwa dostalo zeimie z refroemy rolnej. To jak raz na 1000 lat wygrana w totolotka i jakaz krzywda sie stala,…
  Chlopstwo po przeniesieniu sie do miast pod przewodnia roloa partii odbudowywalo kraj i budowalo polski przemysl. Tworzac miejsca pracy i stajac sie wspowlascicilami tychze miejsc. I jakaz krzywda sie stala.

  I jeszcze ci sowieci. Kurwa !!! jak oni nas skrzywdzili. Bylo tak dobrze w GG, kominy dymily, byla praca i byl niemiecki Pan. Polacy z optymizmem patrzyli w przyszlosc co czym swiadczy dzietnosc polakow w GG. Dwa razy wieksza od obecnej. A ci sowieci przyszli przepedzili niemieckich Panow i jeszcze nam dali 140 tys km kwadratowych ziemi zdobytej na niemcach. Co za barbarrzycy, dlatego genetycznie ich nienawidzimy.

  Przez 45 lat polskie chlopstwo nie mialo Pana z zachodu. Przez tychze sowietow. Nie mieli pana aby sie przed nim czolgac, aby mu sluzyc i tyrac dla niego. I dlatego potrzebnna byla tranformacja.

 91. axiom1
  Polskie chłopstwo dotowane dziś obficie przez UE ma mentalność parobską jak drzewiej, lekko tylko przeoraną za PRL, wiec nadal rządzi nim trójca święta – „pan, wójt i pleban”.
  Wybrali jak zwykle PIS, zgodnie ze wskazaniami katabasów, tyle że Kaczorowi po ośmiu latach udało się przejąć władzę i chłopstwo właśnie dostaje baty od pana i plebana (choćby ustawa o obrocie ziemią), a wójt tradycyjnie się wyżywi. Jak za każdej władzy.

 92. Mag
  Żydów w Polsce podobno już dziś nie ma, ale lichwa ocalała z Holocaustu – Provident, czyli AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A., pożycza na 166,09% (https://www.provident.pl/kalkulator-pozyczki). Jeśli uważasz, że to jest OK, to znaczy, ze jesteś zwolenniczką lichwy. 🙁

 93. Axiom
  Wiadomo, że polskim chłopom najlepiej się żyło za niemieckiej okupacji. Dlatego też większość księży i biskupów kościoła rzymskokatolickiego, którzy w Polsce pochodzili przecież zawsze głównie z chłopstwa, poparła niemieckiego okupanta, w myśl zasady „oddajcie bogu co boskie, a cesarzowi (Fuehrerowi) co cesarskie („wodzowskie”)” – Mateusz 22, 21. Na przykład kielecki biskup Kaczmarek wręcz zachęcał polskich chłopów, aby jeździli oni na roboty do Niemiec i w ten sposób czynnie wspomagali gospodarkę III Rzeszy. Już dnia 9 października 1939, kiedy na terenie jego diecezji wciąż walczył major Henryk Hubal-Dobrzański, odczytano w kościołach Kielecczyzny list pasterski, w którym biskup Kaczmarek wzywał wiernych do posłuszeństwa niemieckiemu okupantowi tymi oto słowami: „Dlatego wzywam Was, żebyście, nasamprzód wierni świętym przykazaniom Boga i Kościoła, okazali się posłusznymi względem władz administracyjnych we wszystkim, co nie sprzeciwia się sumieniu katolickiemu i naszej polskiej godności”. Z kolei w maju 1940 roku, tuż po zamordowaniu Hubala przez Niemców, w liście pasterskim napisał iż „nie wolno nam nadstawiać ucha na podszepty podejrzanych ludzi zwłaszcza gdy próbują wciągnąć młodzież do nieobliczalnych konspiracyjnych akcji”, co było wyraźnie skierowane przeciwko polskiej partyzantce. Za swoją postawę został on napiętnowany w „Biuletynie Informacyjnym AK”, a następnie w Sprawozdaniu Ministra Spraw Wewnętrznych w Londynie Stanisława Mikołajczyka w sprawie sytuacji w okupowanej Polsce w rozdziale ‚Położenie kościoła katolickiego’ (Sprawozdanie nr 6/42, L. dz. K. 5006/42). Już po wojnie, Tadeusz Mazowiecki, ówcześnie będący redaktorem naczelnym „Wrocławskiego Tygodnika Katolików” opublikował artykuł krytykujący działalność biskupa.

 94. Dezerter
  Jeśli dla ciebie prawo „boskie” jest ważniejsze niż polskie, to znaczy, że nie ma dla ciebie miejsca w Polsce. Wielkim błędem była więc legalizacja twej sekty w Polsce, jako że prowadzi ona wyraźnie działalność antypaństwową.

 95. Takei
  1. Zrozum, że Białorusini i Małorusini (dziś „Ukraińcy”) są de facto Rosjanami, że zarówno białoruski jak tez i małoruski („ukraiński”) są dialektami języka rosyjskiego. Przecież w Mińsku Białoruskim mówi się głównie po rosyjsku, jako że tylko rosyjski jest tam obecnie językiem literackim. Poza tym, to kresy wschodnie RP zajęli nie tyle Rosjanie, co Sowieci, a więc oprócz Rosjan także Białorusini i Małorusini (Ukraińcy) a także Tatarzy, Mongołowie i inne narodowości ówczesnego ZSRR, w tym także więc i Niemcy Nadwołżańscy.
  2. Nie sądzę, aby twoi dziadkowie mieli kwalifikacje moralne, skoro nie potępiali oni nielegalnego, zbrodniczego i faszyzującego reżymu piłsudczyków czyli tzw. Sanacji. Ich subiektywna ocena jest więc tyle warta, co subiektywna ocena wielu Niemców, którzy do dziś chwalą sobie rządy Hitlera.
  3. Dla Polaków ma wciąż wielkie znaczenie to, że polscy władcy, poza kilkoma wyjątkami, takimi jak na przykład Kazimierz Wielki czy też Zygmunt Stary, byli władcami małego kalibru i że z tego powodu Polska nie ma swojego własnego kościoła i jest, w odróżnieniu od na przykład Wielkiej Brytanii, protektoratem swego możniejszego sąsiada (w przypadku Polski są to oczywiście Niemcy).
  4. W Polsce, po śmierci Gomułki, nie było już prawdziwej lewicy, poza lewicą Mijala, która jednak egzystowała wówczas tylko na marginesie życia politycznego Polski. W Magdalence dogadali się więc liberałowie z byłej PZPR z agentami Watykanu. Lewicy tam więc nie było.

 96. dezerter83
  21 kwietnia o godz. 23:13 29046

  A to trzymaj się słów swego Mistrza, ja ci nie zabraniam. Ja nie znam twego Mistrza. Nie zamierzam Go poznawać.

  Jeśli więc napadną na Polskę, nie walcz. Jeśli cię wezwą do wojska i dadzą karabin i każą bronić mamy, dziadka, dzieci…, wtedy coś musisz zrobić, musisz dokonać jakiegoś wyboru.

  Ja takich dylematów nie mam, jeśli napadną na Polskę i jeśli rząd każe mi bronić kraju, a tym samym zabijać wrogów, zrobię to bez wahania, bo będę także bronić swojej rodziny.

 97. axiom1
  22 kwietnia o godz. 7:07 29047

  Raz, moi dziadkowie nie wzięli ziemi z parcelacji, choć dostali przydział.
  Dwa, mieli moralność: cudzego nie rusz. Jeśli takie są geny parobka, to cieszę się, że je mam.
  Trzy, proszę pamiętać, że komunie dawali obowiązkowe dostawy, tak samo, jak i za okupacji.
  Cztery, komuna zawiesiła nad nimi miecz: odebranie ziemi i utworzenie PGR-u. Ziemię tę (niewiele, kilka morgów) mieli od stuleci i nawet szlachcic właściciel wioski nie śmiał im jej tknąć, dopiero komuna miara taką chrapkę…

  Ja piszę nie z teorii, a z praktyki, z doświadczenia moich przodków. Po zniesieniu pańszczyzny dziedzic szanował ich prawa, komuna – nie…

 98. jakowalski
  22 kwietnia o godz. 10:24 29051

  Poczytaj sobie Żeromskiego, to może wreszcie pojmiesz, że obcy (wrogowie Polski) lepiej traktowali polskiego chłopa, niż swoi…

 99. Takei
  A przed kim to chcesz bronić Polski? Przed PO-PiSem może? Bo przecież wiadomo, że Polakom żyło się zawsze lepiej pod rządami zaborców niż pod rządami Polaków, może z wyjątkiem lat 19139-1945, które były przecież tylko wyjątkiem potwierdzającym regułę, a jest ona taka, że Warszawiakom żyło się lepiej pod rządami carów, a Poznaniakom czy Krakauerom żyło się lepiej pod rządami cesarzy – odpowiednio pruskich i austriackich. Powtarzam: co Polakom dała obrona Polski w roku 1939, a później Powstanie Warszawskie? Same tylko straty, w tym głównie straty nie do odrobienia, czyli straty w ludziach i bezcennych dziełach sztuki. Natomiast popatrz na Czechów, którzy się Hitlerowi poddali, mimo że byli oni znacznie lepiej przygotowani do wojny niż my, i dzięki temu, że nie walczyli, to nie ponieśli oni praktycznie żadnych strat w latach II Wojny Światowej. I na tym polega racja stanu, że dba się o ludzi z których składa się Naród, o kulturę tego Narodu i jego dobrobyt, a nie o to, kto będzie stał na czele rządu.

 100. mag
  22 kwietnia o godz. 9:53 29049

  Racja. masz święta rację! Bo gdy nie było PiS-u, chłopstwo mające mentalność parobka także głosowało na PiS, a nie na SLD, PO, nie na Kwaśniewskiego, Komorowskiego…

 101. Takei
  Przecież już ci napisałem, że ogromnej większości Polaków żyło się zawsze lepiej pod obcymi rządami, szczególnie począwszy od XVII wieku. I wiem o tym ze studiów, z historii gospodarczej, a nie od Żeromskiego.

 102. jakowalski
  22 kwietnia o godz. 10:47 29053

  No, widzisz, widzisz… Tacy to podli byli moi dziadkowie: szanowali faszystę Piłsudskiego, a nie szanowali komunisty Stalina. Wredne bestie. Zasłużyli sobie swój los: niewolników Hitlera, dopiero Stalin dał im wolność, oświatę, medycynę, a oni i tak Stalina mieli w d… Straszne, podłe, nieludzkie istoty…

 103. Takei
  Bali się bandytów, pardon, „żołnierzy przeklętych”, tfuj, „wyklętych”… 😉

 104. jakowalski
  22 kwietnia o godz. 10:47 29053

  Niech ci będzie: Białorusin to Rosjanin, Polak to podła bestia.

  W Magdalence dogadali się pupile Michnika, „Polityki” z klerem. A teraz jadą po klerze, po kiego więc zawierali umowy, nie mając mandatu…

 105. jakowalski
  22 kwietnia o godz. 11:35 29061

  Bali się sumienia: nie kradnij. Tego mnie uczyli: choćbyś padł z głodu, nie bierz cudzego. Wara ci od tego, co nie twoje. Poproś, a dostaniesz, ale nie kradnij. To była zła moralność, prawda? Chłopa o mentalności parobka. A ty, jaką masz moralność. Kradnij? Bierz cudze?

  A co do żołnierzy wyklętych, to byli z ich rodzin, ich przyjaciele, ich koledzy, ich sąsiedzi chłopi, razem pracowali na polach, razem się wychowywali, swoi bronili swoich… Nigdy nie wydali nikogo spośród siebie, ani hitlerowcom, ani ubekom.

 106. jakowalski
  22 kwietnia o godz. 11:30 29057

  No, toś mnie tu pokonał, mój nokaut. Uwierzę ci nawet wtedy, gdy powiesz, że Polska przed zaborami to dzicz i zero cywilizacji. Dopiero błogosławione zabory i błogosławiona okupacja. No, to teraz tylko prosić, żeby znów na nas napadli, nie będziemy się bronić, wręcz powiemy: bierzcie, wszystko, co nasze, to wasze.

 107. takei-butei
  22 kwietnia o godz. 11:46 29063

  A co do bandziorow przekletych,.. poczytaj dziennik naocznego swiatka,.. dr Zygmunta Klukowskiego. Sam nalezal do bandyckich organizacji i jego syn rowniez, Jego syna rozstrzelano w wiezieniu na Rakowieckiej w 1957 za bandycka dzialalnosc i przynaleznsc do bandyckiej organizacji.

  Jeddnakze dr Zygmunt Klukowski opisuje obiektywnie i prawdziwie. I chwala mu za to.

  Fragment
  „Las demoralizuje” – pisze w maju ’45 roku. „”Bandziorka” stała się zjawiskiem powszechnym i nie widać, żeby starano się to ukrócić” – konstatuje w innym miejscu. Klukowski nie oskarża tu władz pepeerowskich, tylko dowództwo akowskie, które w coraz większym stopniu, jak opisuje, toleruje proceder bandycenia części podległych mu oddziałów i bojowców.
  Doktor opisuje ponawiające się napady rabunkowe, wykonywane przez żołnierzy podziemia na własną rękę, w czasie których często padają niewinne ofiary, a także zabójstwa prywatnych wrogów. „Na tego rodzaju wyczyny dowództwo patrzy dziwnie pobłażliwie… Nasi komendanci placówek, rejonów i obwodu dobrze wiedzą o większości napadów i tolerują je. Oczywiście przez to bardzo obniża się wartość ich pracy ideowej”.
  Dowódcy – wynikałoby z narracji Klukowskiego – najczęściej dobrze wiedzą, że jakiś konkretny partyzant na kogoś niewinnego napadł, kogoś obrabował, zabił i przy okazji zgwałcił mu żonę czy córkę (takie gwałty były na porządku dziennym). I potępia to, nie jest jednak w stanie nic zrobić, bo nie ma innych żołnierzy, a nad tymi którzy są nie posiada realnej egzekucji. W dzienniku doktora pojawiają się konkretne nazwiska i pseudonimy – ktoś zabił, obrabował i zgwałcił, dowódcy akowscy, z którymi Klukowski się spotyka zapowiadają represje, a po kilku tygodniach ten, kto zabił i obrabował jest wymieniony jako uczestnik innej akcji – tym razem dokonanej na rozkaz dowództwa, nie rabunkowej tylko politycznej.

  http://p.skwiecinski.salon24.pl/446089,polska-zygmunta-klukowskiego

 108. Krystyna Janda, swietna polska aktorka,… i ofiara politycznego otumanienia, jakze mi jej zal za jej glupote.

  Jako pracownik Kultury subsidiowanej przez rzad PRL zaistniala na scenie i ekanie, pokazala swoj aktorski talent,… I co ? Przeciez bylo tak zle tak nie dobrze ze musiala zaczac sie lajdaczyc z solidarna sitwa. I dostal to co chciala, tranformacje i rzady ktore maja Kulture w dupie.

  Jakze mi szkoda jej lez ze jej teatr nie dostal subsidiow z budzetu, ze kultura ucierpi,..ale ona przeciez oto walczyla. Powninna teraz pojechac na zachod zmywac gary.

 109. jakowalski
  22 kwietnia o godz. 10:28
  „Jeśli dla ciebie prawo „boskie” jest ważniejsze niż polskie, to znaczy, że nie ma dla ciebie miejsca w Polsce”.

  Od roku 2006 Komitet Praw Człowieka ONZ wydał pięć orzeczeń, w których stwierdził, że prawo do podyktowanej sumieniem odmowy pełnienia służby wojskowej jest powszechnie uznawane za podstawowe prawo człowieka. A zatem uwięzienie osoby, która ze względu na sumienie nie chce pójść do wojska, jest pogwałceniem podstawowego prawa jednostki w demokratycznym społeczeństwie.

  Stanowisko to, zostało potwierdzone 7 lipca 2011 roku, poprzez orzeczenie Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które ugruntowało prawo do podyktowanej sumieniem odmowy pełnienia służby wojskowej

  Na całym świecie są już tylko 4 kraje w których, w dalszym ciągu stosuje się sankcje karne wobec osób, które nie zgadzają się na odbycie takiej służby. Są to: Erytrea, Górski Karabach, Korea Południowa oraz Singapur.

  Tutaj opinie ekspertów do spraw praw człowieka:
  ,https://www.jw.org/pl/wiadomo%C5%9Bci/sytuacja-prawna/regiony/%C5%9Bwiat/eksperci-o-odmowie-s%C5%82u%C5%BCby-wojskowej-film/

 110. Takei
  1. Polska począwszy od mniej więcej wieku XVII zaczęła się staczać ku barbarzyństwu. Pijaństwo stało się tam normą – przypominam, że zwycięzca spod Wiednia, czyli król Jan III, tak się upił ze swymi dworzanami, że nie byli oni mu w stanie pomóc, jak się ów król zakrztusił i umarł z tego powodu. Samowola szlachty i duchowieństwa, w tym liberum veto, doprowadziło do upadku I Rzeczypospolitej. Zauważ, ze kapitalizm zaczął się w Polsce rozwijać dopiero za zaborów, szczególnie zaś w zaborze Pruskim i Rosyjskim. W czasach II Rzeczypospolitej różnica pomiędzy wysoko rozwiniętym Pomorzem, Wielkopolską oraz Górnym Śląskiem a resztą kraju, czyli terenami, gdzie rządzili głównie Polacy (polska szlachta), była wręcz olbrzymia. Pomyśl, jak rozwinięty byłby dziś dawny zabór Pruski, gdyby nie odzyskanie przez Polskę niepodległości w roku 1918.
  2. Ci twoi dziadkowie to mieli typową wręcz mentalność ociężałego umysłowo niewolnika. Nigdy nie pomyśleli o tym, w jaki to sposób dziedzic zdobył swój majątek, i z czyjej to pracy powstał jego pałac.
  3. Widzę też, że jesteś zwolennikiem bandytyzmu. No cóż, sam się do tego przyznałeś… 🙁

 111. Axiom
  Racja co do Jandy. Nie podobał się jej PRL, który ją wylansował, a więc walczyła z nim, i teraz ma to, czego sama tak bardzo chciała…

 112. Dezerter
  A co ma tu do rzeczy ONZ czy też UE? Przypominam, że ONZ zatwierdziła amerykańską agresję na Koreę, że ani ONZ, ani też UE (w tym jej poprzedniczka czyli EWG) nie były w stanie powstrzymać amerykańskiej agresji ani na Wietnam, ani na Kambodżę, ani na Irak ani też na Afganistan czy też Libię albo Syrię. Poza tym, to nie tak dawno temu wyjątkami były państwa, w których kobiety miały prawa polityczne. Pamiętaj, że powszechność danego zjawiska społecznego czy też przepisu prawa, nie czyli go ani moralnym ani też słusznym. Przecież jeszcze w XVIII wieku w olbrzymiej większości państw świata niewolnictwo było w 100 legalne, ale czy z tego powodu było ono aby na pewno moralnie nienaganne? Pamiętaj także, iż non omne quod licet honestum est. Odmowa walki w obronie Ojczyzny może jest dziś w Polsce legalna, ale nadal jest ona moralnie wręcz obrzydliwa, a więc brzydzę się po prostu twoją postawą moralną i uważam, że twoja sekta, jako wyznająca moralnie obrzydliwe zasady i wroga Polsce, powinna być jak najszybciej zdelegalizowana.

 113. Dezerter
  A co ma tu do rzeczy ONZ czy też UE? Przypominam, że ONZ zatwierdziła amerykańską agresję na Koreę, że ani ONZ, ani też UE (w tym jej poprzedniczka czyli EWG) nie były w stanie powstrzymać amerykańskiej agresji ani na Wietnam, ani na Kambodżę, ani na Irak ani też na Afganistan czy też Libię albo Syrię. Poza tym, to nie tak dawno temu wyjątkami były państwa, w których kobiety miały prawa polityczne. Pamiętaj, że powszechność danego zjawiska społecznego czy też przepisu prawa, nie czyli go ani moralnym ani też słusznym. Przecież jeszcze w XVIII wieku w olbrzymiej większości państw świata niewolnictwo było w 100 legalne, ale czy z tego powodu było ono aby na pewno moralnie nienaganne? Pamiętaj także, iż non omne quod licet honestum est . Odmowa walki w obronie Ojczyzny może jest dziś w Polsce legalna, ale nadal jest ona moralnie wręcz obrzydliwa, a więc brzydzę się po prostu twoją postawą moralną i uważam, że twoja sekta, jako wyznająca moralnie obrzydliwe zasady i wroga Polsce, powinna być jak najszybciej zdelegalizowana.

 114. Dezerter
  A co ma tu do rzeczy ONZ czy też UE? Przypominam, że ONZ zatwierdziła amerykańską agresję na Koreę, że ani ONZ, ani też UE (w tym jej poprzedniczka czyli EWG) nie były w stanie powstrzymać amerykańskiej agresji ani na Wietnam, ani na Kambodżę, ani na Irak ani też na Afganistan czy też Libię albo Syrię. Poza tym, to nie tak dawno temu wyjątkami były państwa, w których kobiety miały prawa polityczne. Pamiętaj, że powszechność danego zjawiska społecznego czy też przepisu prawa, nie czyli go ani moralnym ani też słusznym . Przecież jeszcze w XVIII wieku w olbrzymiej większości państw świata niewolnictwo było w 100 legalne, ale czy z tego powodu było ono aby na pewno moralnie nienaganne? Pamiętaj także, iż non omne quod licet honestum est . Odmowa walki w obronie Ojczyzny może jest dziś w Polsce legalna, ale nadal jest ona moralnie wręcz obrzydliwa, a więc brzydzę się po prostu twoją postawą moralną i uważam, że twoja sekta, jako wyznająca moralnie obrzydliwe zasady i wroga Polsce, powinna być jak najszybciej zdelegalizowana.

 115. ” Przecież jeszcze w XVIII wieku w olbrzymiej większości państw świata niewolnictwo było w 100 legalne, ale czy z tego powodu było ono aby na pewno moralnie nienaganne? ”

  Niewolnictwo ma sie dobrze, jest legalne i powszechnie akceptowane.

  Przykladem jest parlament europejski gdzie roznica w wynagrodzeniu miedzy tzw eorodeputowanym z Wloch i Litwy siega 10 RAZY. Tak, to nie pomylka za te sama prace litwin dostaje 10 razy mniej od wlocha. Polski tzw eurodeputowany dostaje 2 razy wiecej od litwina.

  Wszedzie gdzie sa uchdzcy i migranci jest niewolnictwo. Polacy sa niewolnikami na zachodzie, co najmniej 99% z nich jest niewolnikami. Bo nie sa traktowani na tym samym poziomie co tubylcy nawet jezeli legalnie zatrudnieni. A w Polsce ukraincy sa niewolnikami.

  Europa chce niewonikow dlatego nic nie robi by zniszczc tzw panstwo islamskie ktore produkuje migracje i fale niewolnikow dla Europy. Podobnie migranci do USA sa niewolnikami.

  Niewolnictwo wcale sie nie skonczylo w XVIII wieku. Zmienilo tylko formy.

 116. takei-butei
  22 kwietnia o godz. 11:46 29063

  Twoi dziadkowie byli zwykla lobuzeria, oklamywali cie przez 10 lecia. Na podstawie ich i klamstw i klamstw panszczyznianego chlopstwa ktore nie moglo zyc w PRL bez pana obszarnika,… powstala gigantyczna teoria o meczenstwie przekletych bandziorow ze oni to niby walczyli przeciwko komunie o jakas tam niewiadomo od czego wolna Polske.

  To nie bylo AK ani bojowki saomzwanczego nie-rzadu warcholow z Londynu . Churchill nazwal ich warcholami. Tamten warcholski rzad z Londynu juz w styczniu 1945 wydal rozkaz rozwiazania AK. Ale czesc nie posluchala i przeksztalcila sie bandyckie bojowki wspomagane przez dzicz z zachodu. Pomimo ze zachodnia dzicz oficjalnie utrzymywala stosunki dyplomatyczne z rzadami PRL.

  Na podstawie klamstw twych dziadkow i im podobnej lobuzerii powstalo IPN, instytucja hanby, zeby rzekomo rozliczyc zbrodnie komunistyczne. Bilans jest taki; zbadali 81 incydentow, wprowadzili 27 spraw do sadow, nie uzyskali ani jednego prawomocnego wyroku. Budzet wydal na te nagonke 3-5 mld zl i jest to calowite fiasko. Bo klamstw w sadach nie udalo sie udowodnic.

  Ty tez wyelj sobie kubel zimnej wody na leb i zacznij myslec przed dalszym propagowaniem klamstw i fantastycznych teorii by szkalowac polska przeszlosc.

 117. Jeszcze o ‚dobrych’ papieżach Janie Pawle II i Franciszku i jego ‚złych’ pomocnikach:
  http://wyborcza.pl/duzyformat/1,151493,19947516,dom-zly-caritasu-reportaz-izy-michalewicz-o-domu-dziecka-w.html#MT
  Co na to obrońcy kościoła rzymskiego?

 118. axiom1
  23 kwietnia o godz. 8:50 29074

  Tkliwie dziękuję ci za twoje wpisy!! Dzięki tobie przypomniałem sobie, jak tumanili mnie w szkole nauczyciele, jak ogłupiali za marny grosz. Na szczęście, miałem szlachetnych i prawych dziadków, którzy nie pozwolili, aby belferskie politruki zatruli mi głowę…

 119. jakowalski
  22 kwietnia o godz. 17:32 29068

  Gorąco i mocno dziękuję ci za twoje wpisy, nauki, komentarze!!! Dzięki nim bowiem przypomniałem sobie szkolne lata i to, jak za marny grosz tumanili mnie w szkole nauczyciele, jak ogłupiali politrukową propagandą antypolską. Na szczęście, miałem prawych, szlachetnych dziadków, którzy uzmysłowili, jak było naprawdę i kim są belfrzy, komu służą. A służyli wrogom Polski.

 120. takei-butei
  Jest taki specyficzny sort ludzi, którzy dają się tumanić i ogłupiać zawsze i wszędzie. Czujni, tropiący „wrogów”, łatwo i bezkompromisowo osądzający myślących inaczej. Bardzo często są to tzw. neofici.
  Na każdym etapie dziejów.

 121. takei-butei
  Twych dziadkow powinno sie wykopac i publicznie wychlostac. Ty i inni winni powielania klamstw powinniscie zwrocic do budzetu 3-5 mld zl. Bo IPN utworzono na bazie waszych klamstsw nikczemnicy. To bylo wyludzenie i w celu siania zametu wsrod polakow. Czesc przed rozbiorowej strategii Niemiec.

 122. mag
  23 kwietnia o godz. 13:24 29078

  Doskonale charakteryzujesz siebie.

 123. axiom1
  23 kwietnia o godz. 13:38 29079

  Nekrofilia? U ciebie? Hm…

  A, to nie ja utworzyłem IPN (którego notabene spraw w ogóle nie czytam i nie znam), ale pupile „Polityki”. To tak dla przypomnienia…

 124. axiom1
  23 kwietnia o godz. 13:38 29079

  Ten twój wpis cudowny, powinien na zawsze tu tkwić jako dokument twego stanu moralnego: wykopać i publicznie wykopać dziadka, który przez 6 lat był niewolnikiem u faszysty i drugiego, który walczył z faszystami we Wrześniu, dostał się do niewoli.

  No, idź, wykop, wychłoszcz, daj świadectwo swego… no, nie napiszę zezwierzęcenia, by nie ubliżać zwierzętom…

 125. Takei
  1. Nie moja to wina, że twoi przodkowie mieli mentalność niewolników… 🙁
  2. Nie sądzę, abyś chodził do szkoły w PRL-u. Po poziomie twego wykształcenia, a raczej jego braku, widać jest bowiem wyraźnie, żeś ofiarą reform Balcerowicza… 🙁

 126. takei-butei
  z g.13:24
  Odbicie piłeczki na poziomie piaskownicy –
  klasyczne PISie odwrócenie kota ogonem – przypisywanie swojemu krytykowi tego, co ci zarzuca.
  Nie wart jesteś zaszczycenia cię jakąkolwiek uwagą, bo odszczekujesz się jak mały kundelek jazgoczący wciąż na jedną nutę.
  Adieu!

 127. jakowalski
  23 kwietnia o godz. 14:11 29083

  Wolę być niewolnikiem, choćby i szkopa, niż kimś wolnym i takim, jak ty.

 128. mag
  23 kwietnia o godz. 14:18 29084

  No, właśnie, pisie, pasuje, jak ulał do ciebie.

 129. jakowalski
  23 kwietnia o godz. 14:11 29083

  Wolałbym być analfabetą i nie ukończyć ani jednej klasy, byle tylko nie być tak wykształcony, jak ty.

 130. wyszlo szydlo z wroka

 131. Takei
  Analfabetą jesteś, tyle że funkcjonalnym, a niewolnictwo masz w genach, po dziadkach. 😉
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Analfabetyzm_funkcjonalny

 132. Dzieje KK są dwutorowe np.w czasie II Wojny Światowej nienaciskał na Rzeszę aby zaniechała holokaustu,ale z drugiej strony POPIERAŁ rząd Słowacji,który płacił Niemcom 500 marek za każdego wywiezionego z jej terytorium każdego żyda.Kto rządził?Ks.Tiso-tak trudno było go postawić do „pionu”?Na Chorwacji Ustasze rządzili przy pomocy obozów koncentracyjnych prowadzonych przez ZAKONNIKÓW którzy przy swoich habitach nosili broń.Obozy były dla tych greko-katolików,którzy niechcieli przyjąć wiary rzymsko-katolickiej.Dzisiaj Papież pochyla się nad biednymi ale jego podwładni robią rzeczy odwrotne popierają rządy prawicy czy to w Europie czy Ameryce Łacińskiej.Papież jest taką „broszką”,którą nosi nasza Pani premier,dla katolików.To tylko „KWIATEK DO KOŻUCHA”.

 133. Franciszek wierzy że został ulepiony z gliny i liczy na nagrodę wieczną. Ja po śmierci nigdzie się nie wybieram, wierzę w ewolucję i jej prawa. Jestem zwierzęciem i bronię swego rewiru.

 134. pro-contra
  25 kwietnia o godz. 1:55
  „wierzę w ewolucję i jej prawa”.

  Doktor Yan-Der Hsuuw kieruje badaniami embrionalnymi na politechnice w Pingtung na Tajwanie. W przeszłości wierzył w ewolucję, ale prowadzone przez niego badania naukowe skłoniły go do zmiany poglądów. W wywiadzie wyjaśnił, jak do tego doszło.

  Jedno z pytań: Dlaczego wierzyłeś w ewolucję ? Uczyłem się o niej na studiach. Wykładowcy twierdzili, że są na nią dowody, więc im wierzyłem.

  https://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/przebudzcie-sie-nr2-2016-kwiecien/profesor-yan-der-hsuuw-embriolog/

 135. Maliniak na pohrzebie przekletego bandyty ! To profanacja urzedu prezydenta.
  Wstyd i hanba !

 136. axiom1
  A bo to pierwszy Duduś Maliniak raz profanuje urząd prezydenta?
  Za samo łamanie wielokrotne Konstytucji należy mu się Trybunał Stanu jak psu kość.
  Tymczasem wczoraj jakiś klecha z epidiaskopu dziękował bogu za TAKICH (w domyśle wspaniałych) Dudę i Szydło.
  Już raz wieszano biskupów na latarniach. Nie żebym pochwalała lincze, ale ta ekipa nie tyle od rządzenia, co od od totalnej demolki, wespół z Kosciołem butnym jak jeszcze nigdy, zasługuje na wszystko co najgorsze.

 137. mag, TK sam sie rowniez kompromituje. Pamietam w 2008 dyktator Donek zwrocil sie do TK aby uporzadkowali konstytucyjne obowiazki miedzy prezydentem i premierem. TK stworzony wlasnie do takich zadan ODMOWIL wywiazania sie z tego zadania.
  Dletego tez wojny i spory miedzy prezydentem i premierem trwaly i kompromitowaly Polske na arenie miedzynarodowej co rowniez przyczynilo sie do katastrofy smlenskiej. TK nie zajal stanowska w sprawie tajnych wiezien w Kejkutach, ani $15 milionowej lapowki za Kejkuty, ani za wyslanie wojska do Afganistanu i Iraku ani w sprawie nielegalnego i nie konstytucyjnego sprowadzania obcych wojsk do Polski.
  TK nie zajal stanowiska w sprawie nielegalnego bo nie konstytucyjnego tzw planu Balcerowicza co znaczy Sorosa. Czego konsekwencja sa polskie deficyty i gigantyczny dlug publiczny.

  O bandycie ‚Lapuszcze’ czytalem w polskiej wikipedii. Biografia naciagana ze az wstyd. Zapomnieli poinformowac na ile polskich domow, ile wsi Lapuszka napadl i ilu polakow zamorodowal, obrabowal, ile polek zgwacil.

  Zostal zlapany, osadzony i dostal 18 wyrokow smierci. Tak dziala panstwo prawa. Wine udowodniono, skazano i wyrok wykonano. Dzisiej Polska sympatyzuje sie i bierze udzial w napsciach na odlegle narody, niszczac i mordujac nawet bez identyfikacji ofiar. Z punktu widzenia obecnego stanu zdziczenia posadzanie PRL o zbrodnie tzw komunistyczne na przykladach takiego Lapuszki jest wiecej niz produktem skurwionego mozgu.

  Faktem jest ze to AK miala obowiazek skazac Lapuske na rozstrzelanie bo wielokrotnie nie wykonywal i odmiawial rozkazow. A w czasach wojny w formacjach wosjskowych grozi za to tylko smierc. Gdzie tam on nawet wspolpracowal z niemcami w celu niszczenia rosyjskich partyzanotw.

  Ale takimi badziorami zatruwa sie dzisiej lby takich jak takei-butei. To element przedrozbiorowej strategii Niemiec. Posluchaj Michalkiewicza. To juz tylko kwestia czasu i Niemcy zainicjuja rewizje porozumien z Jalty i Potchdamu. Obrzygiwana nieustanie Rosja sie na to z cala pewnoscia zgodzi. Podobnie USA, Francja i Brytania zajma strone Niemiec. Brzezinski ostrzegal przed tym juz w 1999. Mapy rozbiorowe Polski juz sa w necie.

  Polska to jak kruk z bajki o kruku. Kruk zaczol krakac i wypadlo mu zarcie z mordy.

 138. Dezerter i pro-contra
  Nie wygłupiajcie się. W ewolucję się NIE wierzy, tak samo jak NIE wierzy się w mechanikę kwantową czy też w obie teorie względności (ogólną i szczególną). Ewolucja nie jest przecież religią ani bóstwem a tylko teorią naukową, a w teorie naukowe się przecież NIE wierzy, a tylko się je albo akceptuje, albo też przedstawia dowody na to, że są one nieprawdziwe (czyli je falsyfikuje). Czekam więc, jakie to ma Dezerter dowody na to, że ewolucja nie zaszła, ze nie jesteśmy ułomnymi jej produktami, a tylko idealnymi stworzeniami cudownie stworzonymi przez idealnego twórcę albo też idealnych twórców, czyli stworzonymi przez boga albo bogów. Poza tym, to odkąd politechniki zajmują się medycyną?

 139. Mag i axiom
  Prezydent Duda nie jest z mojej bajki, ale przezywanie go „Maliniakiem” źle o was świadczy. Poza tym, to Konstytucję łamali zarówno Wałęsa (na przykład pozbawienie milionów Polaków pracy, kiedy to wciąż obowiązywał zapis o konstytucyjnym prawie do pracy) czy też Kwaśniewski (na przykład pozwolenie na stosowanie tortur w Polsce, wbrew wyraźnym zakazom zawartym w Konstytucji RP) a także i Komorowski, choćby „tylko” za to, że NIE postawili oni ani Wałęsy ani też Kwaśniewskiego przed Trybunałem Stanu za to, że nie przestrzegali oni Konstytucji, kiedy piastowali oni urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
  axiom
  Nie „Maliniak”, a Duda, ale zgoda co do reszty.

 140. Axiom
  A ja tam niecierpliwie czekam na te kolejne rozbiory, jako że Polakom zawsze najlepiej się żyło pod obcą administracją, o czym (na przykład) pisał w swoich pamiętnikach Wincenty Witos, przedwojenny premier RP i wielu innych wybitnych Polaków. Mnie też się najlepiej żyło na emigracji, a do Polski wróciłem tylko z powodów rodzinnych (głównie opieka na rodzicami). Był tylko jeden wyjątek w latach 1939-1945, ale też nie do końca, jako że wtedy były złote czasy zarówno dla polskich chłopów jak też i dla polskich przedsiębiorców, a tak naprawdę, to pogorszyło się wówczas tylko polskim Żydom i polskiej inteligencji (poza techniczną i ekonomistami, w tym szczególnie księgowymi), ale oni (polscy Żydzi i polska inteligencja) przecież byli w znacznej mniejszości.

 141. Kowalski
  Prezydent powinien sie zachowywac z powaga i godnoscia wymagana przez urzad prezydenta. A on zachowuje sie jak panszczyzniany chlop Maliniak. Ciagle gdzies kleczy przed obca mafia kk, czolga sie przed swym Panem z Ameyki,.. i skloca polakow.

  Czym ze jest pojawianie sie na pogrzebie bandyty rozstrzelanego za zbrodnie na polakch 65 lat temu. Podjudzanie i szczucie na tej podstawie.
  Zeby dzis poslugiwac sie zyciorysem bandyty dla celow politycznych czym jest skocanie polakow ,… jest czynem haniebnym i nie godnym urzedu.

  Dudus Maliniak po prostu nie dorosl do tego urzedu. Wygral jako mniejsze zlo ale teraz urzad go zobowiazuje.

 142. axiom
  Wolę, mimo wszystko, zachowanie się Dudy niż to, co robił Wałęsa (niszczenie polskiego przemysłu i produkcja bezrobotnych), a szczególnie Kwaśniewski (pozwolenie na tortury). Komorowski też nas kompromitował zagranicą, nie potrafiąc się zachować ze względu na brak tzw. kindersztuby. A swoją drogą, to obecność prezydenta RP na pogrzebie bandyty i terrorysty jest skandalem, ale pamiętaj, że Duda dostał taki rozkaz od prezesa Kaczyńskiego, czyli od I Sekretarza KC Rządzącej Partii, czyli PiS-u.

 143. takei-butei przepadl, nie dziwie sie, Maliniak wczoraj podzegal i takei-butei zachorowal na chorobe nienawisci. Nie wiem czy jest na to lekarstwo, chyba nie.

  Przeczytalem kilka bandziorskich zyciorysow w polskiej wikipedii. Oczywiscie to robota instytutu hanby IPN i wnioskuje ze oni wszyscy te bandziory zostali zaszczuci przez sanacje. Ich wspolna charakterystyko byla bydleca podla nienawisc do zydow i sowietow. Tak samo jest dzisiej. Pamietam opowiesci starszych osob, w okresie miedzywojennym, rusofobia i antysemityzm szalay bez ograniczen. Kosciol i sanacja podzegaly. I to zniszczylo zycie milionom ludzi.

  Niemecka okupacja badziorom pasowala bo mogli sie wyzywac i na zydach i na sowietach, a po wyzwoleniu na polakch bo mordowanie jest nalogowe.

  Jednakze te szmaciarkie wpisy IPN-u sa najbardziej podle z podlych.

  Taki Lupaszka np, IPN opisuje jal bral udzial w akcjach tzw likwidacyjnych to znaczy mordowal, tu i tam, ale nie niemcow. ‚Likwidowal’ IPN pisze UB-ekow, podejrzanych UB-ekow, przedstawicieli administracji i wladzy, policji i wojska. Rabowal domy kradl zywnosc,… zabijal polakow za reforme rolna.

  Nie, Lubaszka niekogo nie oskarzal, nie przdstawial oskarzen ani dowodow, nie aresztowal, nie sadzil, … po prostu zabijal. Kilkaktotnie odmowil rozkazu AK rozbrojenia i zaniechania bandyckiej aktywnosci.

  I go zlapano, oskarzono, przedstawiono dowody, sadzono, skazano i wykonano wyrok. I CO ? To Zbrodnia Komunistycana wedlug IPN-u.

  Nic dziwnego ze ta instytucja hanby przez 15 lat swego istnienia i przejedzeniu 3-5 mld zl nie zdolala uzyskac nawet jednego wyroku skazujacego za rzekome zbrodnie komunistyczne. IPN to judasze, wyludzacze i zlodzieje.

  Na pogrzebie takiego zbira pojawil sie Maliniak. Kilka dni temu Maliniak mowil o pojednaniu. Wczoraj pozegal, poglebil podzialy i dolal paliwa do wojny polsko-polskiej.

  Fakt jest taki.
  IPN realizuje niemiecka przed rozbiorowa strategie na koszt polskiego podatnika a prezydent Maliniak w tym pomaga. IPN i Maliniak daza do stworzenia w Polsce balaganu i dogodnych warunkow do rewizji Jalty.

  Nie ludzmy sie gdy chodzi o ziemie. Gdy Kargul woral sie w miedze Pawlakowi, na dwa cale,… byla wojna i to jaka !!!. Niemcy nigdy sie nie pogodza ze strata 140 tys km kwadratowych terytorium na rzecz Polski i zwlaszcza teraz kiedy Polska sama sie izoluje po przez epidemie rusofobi.

 144. @axiom1
  „Prezydent powinien sie zachowywac z powaga i godnoscia wymagana przez urzad prezydenta.”
  To czemu nie napiszesz o tym blaznie Komorowskim, jego zgolonych wasach i krzesle szoguna? A moze tak o pijanym w sztok ‚magistrze’ Kwasniewskim, ktory w dniu otwarcia cmentarza Katynskiego probowal wejsc do bagaznika limuzyny Miedwiedeiwa? A moze o Bolku i jego wyskokach typu ‚jestem za a nawet przeciw’, ‚bendem prezydentem’ czy ‚plusy dodatnie i ujemne’?
  Kaczor – obojetnie ktory – albo Duda sa jeszcze najlepszymi z nich wszystkich.

  @jakowalski
  „Był tylko jeden wyjątek w latach 1939-1945, ale też nie do końca, jako że wtedy były złote czasy zarówno dla polskich chłopów jak też i dla polskich przedsiębiorców (…)”
  Tak tak. Za niemca byly zlote czasy dla chlopow. Strednie szacunki mowia, ze wymordowano ich cos poltora miliona a reszta stanela w obliczu obowiazkowych kontyngentow i numerowania zywca. A polscy przedsiebiorcy, ci to dopiero mieli raj… po wojnie niedoliczono sie cos 40% ich wlasnosci i to jeszcze zanim Ruscy rozpoczeli masowy szaber. Owszem, ci co powiesili sobie w biurach swastyki i realizowali zamowienia wojenne mieli dobrze… na tyle na ile okupant pozwolil. Zarzady przymusowe, narzucane z gory plany produkcji, drobiazgowe kontrole, bye bye wolny rynek… zyc nie umierac.
  Gdybym byl chlopem powiesilbym portret Hitlera na scianie.
  Gdybym byl przedsiebiorca hajlowalbym razem z Korwinem Mikke.

 145. Archer
  26 kwietnia o godz. 8:23 29102
  Pisalem wielokrotnie o tych blaznach.
  Teraz prezydentem jest Dudzio Maliniak. Wybrany jako mniejsze zlo.

  Ale w niedziele posluzyl sie 65 letnim trupem by poglebic polsko-polskie klotnie. Co gorsze na bazie zaklamanej historii.
  To nic wiecej tylko chlopiec do mszy ktory niszczy powage urzedu ktory okupuje.

 146. Archer
  Posługujesz się mocno sfałszowanymi statystykami. Przecież podczas okupacji niemieckiej to po raz pierwszy od niepamiętnych wręcz czasów polscy chłopi mieli zapewniony zbyt na swoje produkty. Bogacili się oni sprzedając swoje produkty na czarnym rynku. Poczytaj może coś na temat tzw. szmuglu, czyli przemycaniu do polskich miast produktów żywnościowych, za które owi szmuglerzy płacili chłopom bardzo dobre pieniądze. Natomiast polscy przedsiębiorcy mieli się podczas tej okupacji bardzo dobrze, jako że dostawali oni dodatkowe kartki na żywność, benzynę i surowce, jako że w III Rzeszy popyt na produkty przemysłowe był wówczas większy niż ich podaż, choćby z tego powodu, że przemysł III Rzeszy przestawiony został na produkcję dla potrzeb wojska. Pewnie nie wiesz także, że w okupowanej przez III Rzeszę Polsce istniało legalne szkolnictwo wyższe dla Polaków: na przykład Wyższe Szkoły Inżynierskie na miejscu Politechniki Warszawskiej i Lwowskiej (w tej ostatniej matematyki nauczał sam Stefan Banach) oraz Wyższe Kursy Handlowe na miejscu SGH – w tych wszystkich uczelniach prowadzono oficjalnie nauczanie na poziomie inżynierskim (WSI) czy też licencjackim (WKH) i to w języku polskim, jako że gospodarka III Rzeszy potrzebowała wówczas fachowców, w tym także i z Polski. Zaś straty, o których piszesz, spowodowane były głównie przejściem frontu i to często co najmniej dwa razy. Jedyni przedsiębiorcy, którzy wówczas ucierpieli to byli pochodzenia żydowskiego (i to też nie wszyscy), ale to jest przecież temat na osobną dyskusję.

 147. „…choćby z tego powodu, że przemysł III Rzeszy przestawiony został na produkcję dla potrzeb wojska….”

  To byl caly przemysl okupowanej Europy i zaprzyjaznionych z III Rzesza wasali.

 148. axiom
  Oraz przemysł Szwecji i Szwajcarii.

 149. Kowalski
  pisalem i zaprzyjaznionych III Rzeszy wasali.

  Oraz USA ktore wspomagalo obie strony.

 150. axiom
  Przecież Szwecja i Szwajcaria były de facto zaprzyjaźnione z III Rzeszą, jako że jeśli byłoby inaczej, to Niemcy na pewno zaatakowali by Szwecję i Szwajcarię.

 151. @axiom1
  A ja mysle, za Duda dobrze robi – zreszta co tam Duda, on stoi tylko na swieczniku, dobrze wyglada, jest swietnie wyszczekany, jako prezydent moze byc. Bywali gorsi. A dobrze robi bo wymachiwanie trumna tego trupa sprzed 65 lat to czesc akcji obalania mitu zalozycielskiego II RP czyli „okraglostolowego dogadania sie elit”. A to, ze u zrodel kazdej legendy stoi jakis mord zalozycielski to chyba zadna nowina nie? Taki amerykanski swiety jak G. Washington byl nikim wiecej niz przekupnym jak ostatnia k***a malym masonkiem, protoplasci rodziny Busch’ow byli zwyklymi bandytami napadajacymi na pociagi, przedkowie Lincolna dorobili sie na handlu niewolnikami a wychwalana dzisiaj pod niebiosa Merkel byla jadna z szefow komunistycznych bojowek w NRD.
  A zaklamanie historii, zwane czasem polityka historyczna, to staly fragment gry kazdego rzadu i obrazac sie na niego za to to tak jakby sie obrazic na Korwina Mikke mowiacego ze Hitler byl lepszy niz Pilsudski.

  @jakowalski
  „Bogacili się oni sprzedając swoje produkty na czarnym rynku (…)”
  Hi hi…
  Za nielegalny uboj w Generalnej Guberni grozila kara smierci. Oczywiscie chlopi bili zywizne i na czarno opychali rabanke ale pewna czesc z tego poltora miliona dala glowe wlasnie w takich okolicznosciach. Jedyne, z tego co piszesz i co ma tutaj sens to „podczas okupacji niemieckiej to po raz pierwszy od niepamiętnych wręcz czasów polscy chłopi mieli zapewniony zbyt na swoje produkty”. Istotnie tak bylo, bo cala ich produkcja byla na pniu kontraktowana przez okupanta ktory nie pozwalal wyprodukowac wiecej. Co oczywiscie nie oznacza, ze nie produkowali oni wiecej. Tyle ze nielegalnie.
  Zreszta za komuny bylo podobnie, panstwo kontraktowalo produkcje rolna i chlopi nie mieli problemow ze zbytem prwada? Wiec wychodzi na to, ze za Hitlera bylo dobrze, za Bieruta, Gomulki, Gierka, Jaruzela rowniez i dopiero teraz jest zle.

  Tak tak. Szkolnictwo wyzsze stalo w okupowanej Polsce na wspanialym poziomie. Okupant dbal o nasza edukacje jak chyba nikt przedtem ani potem. A z dbalosci o przyszle kadry zlikwidowal szkolnictwo podstawowe i srednie oraz, dla przykladu, wymordowal czesc kadry akademickiej Uniwersytetu Jagiellonskiego.
  A w tym wszystkim byl plan, ktory nazwac mozna tylko dobrodziejstwem dla nas i naszych bliznich: bo tylko najzdolniejsi byliby w stanie przeskoczyc z wiejskiej chaty prosto na uniwersytet, pomijajac podstawowke, gimnazjum i mature. A dla nas, mniej zdolnych szaraczkow pozostawaly tylko tajne komplety.

  „(…) polscy przedsiębiorcy mieli się podczas tej okupacji bardzo dobrze, jako że dostawali oni dodatkowe kartki na żywność, benzynę i surowce (…)”
  Dobry punkt. Sam chcialem o tym napisac tylko zabraklo mi odwagi. No bo wychodzi na to, ze hitlerowcy byli dobrodziejami naszych przemyslowcow a komunisci rozszerzyli zakres dobrodziejstwa na caly narod likwidujac co prawda przemyslowcow ale za to dajac dodatkowy przydzial kartek gornikom i stoczniowcom podczas gdy ma, szaraczkowie, jak za okupacji, zadowolic musielismy sie standardowa kartkowa dzialka. I dopiero teraz jest naprawde zle, bo nikt nawet nie pomysli o jakichs tam kartkach ani o ich dodatkowym przydziale. Doprawdy, w strasznych czasach przyszlo nam zyc.
  A to, ze za okupacji kontyngentowano surowce dla przemyslu… no coz. Przedsiebiorca dostawal surowce wraz z rozkazem wyprodukowania okreslonej ilosci produktow za okreslona cene, za to otrzymywal ujete w rozkazie wynagrodzenie a nad wszystkim czuwal maly urzednik w czarnym mundurze ktoremu, pewnie tylko przez uprzejmosc, polski przedsiebiorca zmuszony byl udostepnic swoje biuro, o dokumentacji technicznej i ksiegach handlowych nie wspominajac. Wolny rynek zlikwidowano, konkurencja wogole nie istniala a dochody przedsiebiorstw regulowano wg. glodowych stawek aby zapewnic im minimum do produkcji ale pozbawic mozliwosci rozwoju. I tak za Hitlera nie wybudowano w Polsce ani jednej wiekszej fabryki czy drogi a katastrofalne bezrobocie rownowazono robotami przymusowymi.
  Doprawdy trudno o lepszych opiekunow naszej gospodarki i przemyslowcow.
  Zyc nie umierac.
  I byc moze dlatego Niemcy powoli wyciagaja rece po tzw. „Ziemie Odzyskane”.

 152. Archer
  1. Proszę o konkretne dane: ilu polskich chłopów stracili niemieccy okupanci za nielegalny ubój?
  2. Polskie rolnictwo miało w latach 1918-1939 chroniczne problemy ze zbytem, jako że ludność polskich miast była wtedy przeraźliwie wręcz uboga. Tak więc nie było najmniejszego problemu ze zwiększeniem produkcji rolnej jeśli tylko pojawił się na nią popyt: zarówno ten oficjalny, czyli zamówienia władz okupacyjnych jak też i ten nieoficjalny, czyli na tzw. szmugiel. Moi wujkowie pracowali podczas okupacji na kolei czyli Ostbahn (jako ślusarze i maszyniści), a więc sporo mi powiedzieli o rozmiarach owego szmuglu.
  3. Tylko za Bieruta chłopi mieli problemy i to głównie z przymusową kolektywizacją. Gomułka im tę kolektywizację odpuścił, czego ortodoksyjni komuniści nie mogą mu do dziś wybaczyć, a za Gierka i Jaruzelskiego wieś została de facto urynkowiona i sprywatyzowana. Takie są fakty.
  4. Moja Mama zrobiła za okupacji legalnie maturę w technikum odzieżowym w Warszawie a ojciec w 100% legalnie pracował wtedy jako nauczyciel szkół państwowych będąc jednocześnie w konspiracji (AK). Zgoda, niewielka część część kadry akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego została internowana w niemieckich obozach koncentracyjnych, ale większość tej kadry znalazła legalne zatrudnienie w tzw. Instytucie Niemieckiej Pracy Wschodniej w Krakowie ( Instytucie Wschodnim albo Ost-Instytut). Więcej tu: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/1962270,pracownicy-a-nie-kolaboranci,id,t.html
  5. W latach okupacji, w pomieszczeniach SGH szkolono na 100% legalnie ekonomistów i księgowych, a w pomieszczeniach PW (warszawskiej) czy też PL (lwowskiej) szkolono na 100% legalnie inżynierów, przy czym program był tam formalnie tylko na poziomie licencjacko-inżynierskim, a de facto był on na poziomie magisterskim, na co niemiecki okupant przymykał oko, jako że potrzebował on wtedy Polaków-fachowców.
  6. Mój teść, walcząc w szeregach WP, znalazł się dnia 17 września 1939 w ZSRR (a raczej tego dnia ZSRR przyszło do niego). Przedostał się on więc po demobilizacji, przez tzw. zieloną granicę, na teren GG gdzie otworzył on legalnie fabryczkę w branży spożywczej (przetwórnię warzyw i owoców). Dostawał on więc od okupanta regularnie węgiel, puszki i materiały do ich lutowania a nawet i benzynę do ciężarówki, którą dowoził on swoje wyroby do najbliższej bocznicy kolejowej. Miał on za okupacji mniej kłopotów z biurokracją niż po wyzwoleniu, a szczególnie w latach 1948-1956 (po wojnie prowadził on wytwórnię napojów gazowanych i rozlewnię piwa). Takie są fakty – jak się komuś one nie podobają, to proszę pretensje kierować do tych faktów a nie do mnie…
  7. Gdyby dziś państwo otworzyło sklepy z żywnością czy innymi produktami sprzedawanymi (tak jak to było za PRL-u) poniżej ceny rynkowej, to przed tymi sklepami też były by długie kolejki, a półki bywały by w nich puste, jako że popyt byłby w nich zawsze wyższy niż podaż i trzeba by w nich wprowadzić reglamentację, czyli n.p. kartki (dziś pewnie elektroniczne, czyli z tzw. czipem). Ponadto, to olbrzymiej większości Polaków nie jest dziś stać na zakup nawet niezbędnej dla przeżycia żywności, opału czy lekarstw, stad też ta ogromna popularność lichwiarskich pożyczek oferowanych przez te różne „Providenty”. Od razu więc widać, że nie piszesz z Polski, a jak z Polski, to tylko z jakiegoś ekskluzywnego ogrodzonego osiedla dla milionerów, z którego wyjeżdżasz samochodem z przyciemnionymi szybami prowadzonym przez szofera i to też tylko do swojego biura i do eleganckiego centrum handlowego albo też na wakacje do pięcio-gwiazdkowego hotelu. 😉
  8. Nie jest też prawdą, że za Hitlera nie wybudowano w Polsce ani jednej większej fabryki. Co na przykład z wielką fabryką chemiczną w Dworach koło Oświęcimia, gdzie zresztą zatrudniano więźniów z pobliskiego niemieckiego kacetu, a że ta fabryka była współwłasnością amerykańskiego kapitału, to długo nie była ona bombardowana przez aliantów. Niemcy rozbudowali w Polsce wiele innych fabryk, w tym szczególnie przemysłu ciężkiego, zbudowali także wiele parowozowni oraz zmodernizowali oni szereg linii kolejowych czy też dróg. Zgoda – to było głownie na potrzeby okupanta, ale zatrudnieni tam byli Polacy. Zgoda – nie rozwiązało to do końca problemu bezrobocia, a więc zachęcano Polaków, tak jak i dziś, do wyjazdu na roboty do Niemiec, a wynikało to z ogromnego zacofania i przeludnienia Polski – tak samo zresztą jak i dziś.
  9. Po przykrych doświadczeniach z nieudanym wchłonięciem NRD przez Niemcy Zachodnie, to nasi sąsiedzi zza Odry i Nysy Łużyckiej, długo jeszcze nie będą nawet chcieli myśleć o zaanektowaniu choćby tylko kawałka obecnej Polski. Przecież taka aneksja wymagała by, aby Polakom tam mieszkającym, płacić tyle samo co Niemcom, czyli wydania ogromnych sum na reintegrację Pomorza i Śląska z resztą Niemiec, na co nie jest przecież stać obecne, i tak już mocno zadłużone i pogrążone w recesji Niemcy. A swoją drogą, to ogromna większość mieszkańców Śląska i Pomorza przyjęła by dziś z wielką radością inkorporację tych ziem do Niemiec, ale to jest temat na osobną dyskusję.
  Pozdrawiam!
  LK

 153. Archer
  Tak – George Washington był właścicielem niewolników a dziadek prezydenta JFK zwykłym bandytą i przemytnikiem oraz fałszerzem Whisky (Whiskey?).

 154. 1. Konkretnych danych chyba nie ma. Sa tylko szacunkowe. Mowi sie o od 150 tys do 300 tys rozstrzelanych na miejscu badz ginacych w obozach.
  Troche historii na temat kontyngentow:
  „Wobec opornych stosowano terror, często przybierał on formę sankcji karnych – kara chłosty i grzywny, uwięzienie do czasu dostarczenia kontyngentu, konfiskata części mienia lub majątku, palenie zabudowań, wysyłka do obozów koncentracyjnych czy pracy, w wielu przypadkach rozstrzelanie na miejscu. Dotyczyło to wszystkich rolników bez względu na wielkość gospodarstwa. ”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Polityka_III_Rzeszy_wobec_w%C5%82asno%C5%9Bci_ziemskiej_na_terenie_powiatu_starachowickiego

  „Kontyngenty ściągane były przez Niemców siłą, a za ich niedostarczenie w terminie stosowano surowe kary jak bicie, areszty i zsyłki do obozów koncentracyjnych oraz różnorakie represje, włącznie z karą śmierci. Na podstawie rozporządzenia generalnego gubernatora Hansa Franka z 31 października 1939 „w sprawie zwalczania czynów gwałtu w Generalnym Gubernatorstwie”; „wytyczne do walki z bandytyzmem na wschodzie” z 18 sierpnia 1942 oraz rozporządzenie Hansa Franka z 2 października 1943 „o zwalczaniu zamachów na niemieckie dzieło odbudowy GG” wsie, które nie dostarczały kontyngentów pacyfikowano. Do pacyfikacji tych dochodziło na podstawie rozporządzeń wydawanych w trybie roboczym, związanych z akcjami ujęcia zbiorów oraz ściąganiem kontyngentów[3]. W akcji ściągania kontyngentów stosowano oddziały policyjne jak Sonderdienst oraz niejednokrotnie siły wojskowe.

  Oprócz pacyfikacji stosowano również przymusowe wysiedlenie z miejsca zamieszkania połączone z konfiskatą gospodarstw rolnych. Od lata 1942 wprowadzono nawet stan wyjątkowy w okresie żniw (niem. Ernteausnahmezustand) trwający od połowy lipca do drugiej dekady grudnia, do których zatrudniono pochwyconych robotników z łapanek w majątkach ziemskich zarządzanych przez Niemców (niem. Liegenschaft). Rozporządzenie o stanie wyjątkowym z okazji żniw przewidywały od 1943 roku karę śmierci w czasie jego trwania dla osób złośliwie uchylających się od oddawania kontyngentów, dokonujących nielegalnego uboju zwierząt hodowlanych, niszczących produkty rolne i hodowlane oraz nawołujących do tych czynów.

  Obrót rynkowy artykułami żywnościowymi podlegał ścisłej kontroli – karano przemyt towarów rolno-spożywczych (nawet śmiercią). Zakazany był handel, zwłaszcza tłuszczami i mięsem. Restrykcje te i rabunkowa eksploatacja sektora rolniczego powodowały ciągłe niedożywienie dużych grup ludności i pozbawienie ich materialnych podstaw rozwoju biologicznego (średni przydział żywności wynosił 2600 kalorii dla Niemców, 700 dla Polaków i tylko 400 dla Żydów). Dodatkowo brak lekarstw, niejednokrotnie odzieży i opału w okresach zimowych przyczyniały się do powstawania chorób i ognisk głodu, zwłaszcza wśród ludności żydowskiej odizolowanej w gettach na terenie Generalnego Gubernatorstwa.”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kontyngenty_w_okupowanej_przez_Niemc%C3%B3w_Polsce#Szacunek_rekwizycji_dokonanych_w_ramach_kontyngent.C3.B3w

  2. Tak, ale we wspomnianym okresie nikt polskim chopom nie mowil ile i czego wolno im wyprodukowac. Ani za ile sprzedac. Przypominam, ze kontyngent to obowiazkowa dostawa po cenach na ogol zanizonych albo wogole za darmo.

  3. Ale przymusowe dostawy (kontraktowe) byly az do konca lat ’80. Inna rzecza jest, ze na przestrzeni prawie 50 PRLowskich lat roznie do nich podchodzono i rozne byly kary za niedotrzymanie zobowiazan. Tak jak z handlem waluta.

  4. Moja Mama skonczyla edukacje na 4 klasie przedwojennej podstawowki, bo wtedy Niemcy weszli do Polski i pozamykali szkoly. Jej brat byl w drugiej klasie. Edukacje rozpoczeli ponownie po wojnie.

  5. Stawiajac sie w pozycji okupanta mam jednak troche inne wyobrazenie nt. potrzeby tubylczych fachowcow.

  6. Ilu ludzi zatrudnial Twoj tesc? No i przypominam, ze niewolnik na plantacji bawlny tez nie ma klopotow z biurokracja. Ma gdzie spac, dostaje jesc, dostaje ubranie itd. Tylko ze musi robic za darmo. Wiec pytam sie co by bylo gdyby pewnego dnia nie dowiozl on (Twoj Ojciec) swoich wyrobow na kolejowa bocznice tylko opchnal je na czarnym rynku?

  7. W Polsce istnieje i ma sie bardzo dobrze drugi rynek zywnosciowy. Nie ma co prawda formalnych sklepow w ktorych sprzedawano by zywnoac prosto od chlopa ale wystarczy dogadac sie na wsi z tym i owym. Czesto z niego korzystam. Moja kuzynka ostatni raz w supermarkecie byla pol roku temu. W domu ma zamrazarke do ktorej pakuje duze kilogramy miesa zakupionego oczywiscie ‚lokalnie’.

  8. Powinienem uscislic, ze pomijam najszerzej pojety przemysl zbrojeniowy i niemieckich wlascicieli pokroju Schindlera. Chcialbym zobaczyc przyklad jakiejs fabryki wybudowanej wtedy przez Polakow a potrzebe budowy ktorej dyktowalby rynek a nie Hitler.
  „(…) więc zachęcano Polaków, tak jak i dziś, do wyjazdu na roboty do Niemiec (…)”. He he he… Do mojego Ojca, jego brata i jego ojca (czyli mojego dziadka) przyszedl list od Arbeitsamtu, osteplowany przez Hansa Franka, zeby tego a tego dnia stawic sie na dworcu celem dostarczenia na roboty do Niemiec bo jak nie to… Do listu doloczony byl bilet kolejowy.

  9. Skoro tak to dlaczego Niemcy do dzisiaj nie chca formalnie uznac przynaleznosci tych ziem do Polski? Do kazdego ukladu wkladaja swoje kruczki. Ostatnio przekupili Skubiszewskiego zeby pozostawic otwartym mozliwosc dochodzenia swoich praw majatkowych na drodze prywatnej. Stad Eryka Steibach i zwiazek wypedzonych. A co sie tyczy spodziewanych kosztow takiego anschlussu to nie badzmy dziecmi. Hitler ze Stalinem przy anschlusie sporej czesci Polski nie poniesli zadnych kosztow (za wyjatkiem kosztow operacji wojskowych) i od momentu zajecia kraju zaczeli bezlitosnie go eksploatowac.
  Oczywiscie dzisiejsza eksploatacja wygladalaby inaczej, troche pewnie podobnie jak pod zaborem Pruskim.
  Przyszlosci nie znam. Nie wiem co bedzie za kilkanascie/kilkadziesiat lat. Ale nie wykluczam i takiego scenariusza. Propoaganda niemiecka w tym kierunku jest delikatna ale stanowcza a Steinbach jest nieoficjalnie finansowana przez bundestag.