Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

25.02.2016
czwartek

Samotność Franciszka

25 lutego 2016, czwartek,

Największą słabością pontyfikatu Franciszka jest to, że papież jest solistą.

1.z19670767Q,Papiez-FranciszekTo zdjęcie, które wczoraj robiło furorę w mediach społecznościowych, stanie się symbolem pontyfikatu papieża Franciszka. Wielbiony przez tłumy. Doskonale się czujący, co pokazała choćby ostatnia pielgrzymka do Meksyku, wśród zwykłych wiernych. I osamotniony, gdy jest w Watykanie, wśród swoich najbliższych współpracowników. Dlaczego przesłanie Franciszka, który głosi Kościół ubogi i dla ubogich, napotyka największy opór w kościelnych dostojników i dużej części kleru?

Otóż Franciszkowa rewolucja i uznanie, jakie jego przesłanie zyskuje wśród opinii publicznej – także tej niekatolickiej, a może przede wszystkim tej niekatolickiej – wiąże się z tym, że Franciszek zaczyna rewoltę od siebie. Franciszek zachowuje się tak, jakby wziął sobie do serca słowa Jana Pawła II, który mówił: „Nawet gdyby od ciebie nikt nie wymagał, to musisz wymagać sam od siebie”. I Franciszek wymaga w pierwszej kolejności od samego siebie.

2.

Papież zdaje sobie sprawę, że jeśli Kościół ma być wiarygodny w głoszeniu Dobrej Nowiny, to musi ona być głoszona przez wiarygodnych duszpasterzy. Dlatego dziś Franciszek jawi się jako jeden z największych antyklerykałów w Kościele. Bo uważa, i słusznie, że najbardziej zatwardziałą grupą w przyjmowaniu jego przesłania są… księża. Przywołane zdjęcie zostało zrobione po tym, jak papież spotkał się z pracownikami kurii. Apelował do księży i biskupów, by „troszczyli się o swoją owczarnię, szukali zagubionej owcy, prowadzili z powrotem tę, która zabłądziła, opatrywali ranny i leczyli choroby”.

Ale przypomnijmy, że papież w dużo bardziej radykalny sposób karcił Kurię Rzymską, diagnozując jej 15 chorób. Zdaniem Franciszka ludzie Kościoła cierpią na patologię władzy, dotyka ich „duchowy Alzheimer”, sprowadzają swoją posługę do biurokracji i księgowości, nie unikają „rozwiązłego życia”, sprowadzają życie do „terroryzmu plotek”. Gdybyśmy nie wiedzieli, że tak gorzkie słowa pod adresem duchowieństwa padają z ust papieża, pomyślelibyśmy, że są to zarzuty zatwardziałego krytyka Kościoła.

Czy zatem Franciszek w swej krytyce nie jest zbyt srogi? Jeśli zdamy sobie sprawę, że Kuria Rzymska, która ma pomagać papieżowi w kierowaniu Kościołem, dziś jest przede wszystkim głównym problem Kościoła, to krytycyzm Franciszka staje się jasny. Przecież gdy papież mówi o skromnym życiu, rzymscy prałaci – jak kard. Tarcisio Bertone – pławią się w luksusach; gdy papież mówi o przejrzystości finansów kościelnych, opinia publiczna za sprawą przecieków zza Spiżowej Bramy dowiaduje się o nowych przekrętach finansowych; gdy papież wprowadza politykę zera tolerancji wobec księży pedofilów, jakiś prałat rzymski sugeruje, że biskupi wiedzący o księżach pedofilach nie powinni współpracować ze świeckimi organami ścigania itd.

Jeśli więc Franciszek decyduje się na krytykę swojego Kościoła, to dlatego, że za dobrą monetę nie bierze frazy, którą wciąż próbuje się szantażować w Kościele krytycznych katolików: „Kościół jest matką. A matki się nie krytykuje”. Jeśli widzisz zło, także w Kościele – zdaje się sądzić Franciszek – i nie reagujesz, stajesz się współsprawcą tego zła. Dlatego jeśli kochasz Kościół, krytykujesz go.

3.

Ale największą słabością pontyfikatu Franciszka jest to, że papież jest solistą. Nie stoją za nim ani kościelni tradycjonaliści, ani kościelni postępowcy, ani nawet jezuicki zakon, z którego pochodzi. Problem Bergolio nie polega na tym, że papież ma problemy z popularnością na zewnątrz Kościoła, wśród katolików chodzących po manowcach, przedstawicieli innych religii czy ateistów, ale na tym, że nie ma „szabel” wewnątrz Kościoła, a ma za to znaczącą i zdyscyplinowaną opozycję.

Inaczej niż przykładowo Jan Paweł II. Papież Polak promował strategię nowej ewangelizacji, powierzając jej przeprowadzenie nowym ruchom, które nazywał „wiosną w Kościele”: Opus Dei, Focolari, Comunione e Liberatzione, Neokatechumenat czy Legiony Chrystusa. Papież Benedykt cieszył się z kolei poparciem całego skrzydła konserwatywnego i tradycjonalistycznego w Kościele. Papież Franciszek jest samotny.

Dlatego pojawiają się głosy, które sprowadzają się do jednego słowa: „przeczekać”. Należy, powiadają niektórzy księża, przeczekać pontyfikat Franciszka. To strategia tych, którzy są jawnymi lub ukrytymi oponentami rewolucji Bergolio, a jego pontyfikat traktują jak „wypadek przy pracy”.

Jeśli więc rewolucja Franciszka nie zakorzeni się wśród laikatu, jeśli nie zejdzie na sam dół, do parafii, jeśli nie pojawią się szybko księża, którzy odważnie nawiążą do stylu duszpasterskiego papieża z Argentyny, to rzeczywiście metoda na przeczekanie może okazać się najlepszą strategią unieważniającą „raban Franciszka”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 32

Dodaj komentarz »
 1. Papież Franciszek jest samotny, bo na serio traktuje naukę Jezusa.

 2. Kowalski, jak to mozliwe ze poslcy historycy nic z tego nie wiedza ?
  https://www.youtube.com/watch?v=U1Qt6a-vaNM

 3. ” Jeśli widzisz zło, także w Kościele – zdaje się sądzić Franciszek – i nie reagujesz, stajesz się współsprawcą tego zła. Dlatego jeśli kochasz Kościół, krytykujesz go.”

  Rzecz wydaje się oczywista i odnosząca się nie tylko do Kościoła.

  Media przychylne poprzedniej władzy, pychy, zła, głupoty, lenistwa i szalbierstw tej władzy nie krytykowały no i mamy PIS-rządy.

  Kościół też się prędzej czy póżniej doigra.
  W Irlandii, Francji, Hiszpanii i kanadyjskim Quebec już się doigrał.
  Bóg się z pewnością nad nimi nie zmiłuje.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Smutny ten wpis. Wsrod wymienionych organizacji koscielnych, ktorymi sie podpieral JPII wiele jest skompromitowanych.

 6. Watykan daleko,a tu jest inny swiat katolicyzmu ,tu jest bogato ale biednie duchowo tu rzadzi episkopat pod dyktando pana nazywanego ,,ojcem dyrektorm ,, kosciol katolicki skrecil ostro w prawo zostawiajac z tylu chrzescijanstwo !!!!

 7. Każdy papież jest samotny, tak jak każdy inny władca absolutny.

 8. Ja tez kiedys jezdzilem autobusem do pracy i do dzis mam swoje stare buty, ale jakos nikt o tym nie pisze. JB.

 9. Franek, dyktator, stoii na czele bandyckiej orgianizacji ktorej zbrodnie zawstydzaja Hitlera, Stalina, Busha, Obame, kolonialne imperia,.. i innych wybitnych zbrodniarzy.
  Mafijane struktury kk ciagle utrzymuja sie ze zlodziejstwa, zastraszania, oglupiania i wyludzenia.
  Franek nic soba nie reprezentuje. Sam fakt zwiazania sie z tak bandycka organizacja go dyskredytuje.

  Ale majac autorytet wsrod oglupinych i otumanionych mas, Franek moglby pokazac jakies pozyteczne cechy przywodcze. Prowadzic oglupione masy w celu poprawy poziomu zycia i pokoju. Ale on i kk po prostu zeruja na ludzkim nieszczesciu i glupocie.

 10. Azur
  Jeśli ktoś na serio traktuje nauki Jezusa, to na pewno nie jest on wysokim funkcjonariuszem kościoła rzymskokatolickiego.

 11. azur
  25 lutego o godz. 7:58
  „Papież Franciszek jest samotny, bo na serio traktuje naukę Jezusa”.

  Czy mógłbyś rozwinąć tę myśl ?

  Nauka Jezusa z Nazaretu zawarta jest w NT. Nie znalazłem tam ani słowa o papieżu, kardynałach, arcybiskupach ani o księżach.

  Nie ma też nic na temat sukcesji apostolskiej, Trójcy, celibatu, chrztu niemowląt, pierwszej komunii, bierzmowania, kultu świętych oraz Marii, czczenia obrazów i krzyża, duszy nieśmiertelnej oraz piekła i czyśćca.

  Łatwo zauważyć, że nauka Jezusa i nauka KK to dwie odrębne idee, mające ze sobą niewiele wspólnego. Zbór chrześcijański założony przez Jezusa „nie był częścią świata”. Natomiast KK – powstały z inicjatywy Konstantyna w IV wieku – zbudował swą pozycję na sojuszu ołtarza z tronem.

 12. Zobaczymy co Franciszek ZROBI – bo gadać to można vide: obietnice wyborcze PiSu. Ostatnia instrukcja KRK odnośnie postępowania w sprawie pedofilii w KRK w zasadzie zawartością nie różni się od postępowania JP II w tej sprawie. Nadal władze kościelne mogą kryć swoich zboków – nie mają obowiązku współpracować z władzą świecką.
  Franciszek jest trochę jak przekonany piarowiec wynajęty przez uświnioną korporację. ,,Rozumiemy społeczną rolę biznesu”, ,,popieramy zrównoważony rozwój z poszanowaniem…”. I może chciałby wypełnić swoje słowa treścią ale nad nim jest ,,rada nadzorcza” a ta domaga się wyników na koncie. Tylko wyników na koncie.

 13. Dezerter
  Nauki twojej sekty czyli ŚJ wywodzą się z XIX wiecznych Stanów Zjednoczonych Ameryki – kraju powstałego na bazie morderczej, niewolniczej eksploatacji Murzynów oraz grabieży i Holokauście Indian, a więc też nie maja one nic wspólnego z naukami Jezusa z Nazaretu.

 14. Czas najwyzszy na uniezaleznienie sie od Watykanu.

  Trza wymyslec polska religie. W Polsce musi byc najwiekszy na swiecie odsetk ynteligentow. I nie robia nic pozytecznego. Dac im zadanie wymyslenia polskiej religii.

  Jest tyle kamieni wegielnych w polskiej mitologii mecznestwa. Meczennik elektryk np,..jak przeskakiwal przez plot i sam wlasnorecznie obalil komunizm ktroego nawet nie bylo i przyczynil sie do powstania pierdolinka,.. to obecny system polityczny Polski. To byl cud nieslychany.

  Albo wyprawa smolenska, to jak Arka Noego w polskiej orginalnej wersji. Abo krzywdy spowodowane wyzwoleniem przez sowietow. Ilez to ludzi ucierpialo, ile karier wspolpracownikow zaostalo zniszczonych, i jeszcze nas ukarali dajac ziemie poniemieckie. I za darmo, co za skurwiele. A bylo tak dobrze, dzietnosc polakow w GG byla dwa razy wieksza od obecnej.

  Tak wiec jakiekolwiek publikacje o Franku i jego bandzie zlodziejaszkow, wyludzaczy i klamcow operujacych pod flaga kk nalezy widziec za scisle any-patriotyczna. Aktem wrogim Polsce i polakom. Swoje jest zawsze, zawsze najlepsze. Polska potrzebuje swojej religii.

 15. Oby ludzie zrozumieli że ten papież całym sercem pragnie iść za Chrystusem. Oby zrozumieli to Polacy, którzy zamiast odwracać się od chrześcijaństwa (patrz nagonka na Lecha Wałęsę)…. Co my, Polacy, zrobiliśmy z Ewangelii ?
  Jędrzej Bukowski

 16. axiom
  Każda religia jest narkotykiem. Oczywiście najsilniejszym narkotykiem jest islam (szczególnie w jego bliskowschodnim, saudyjskim wydaniu) – o wiele bardziej niebezpieczny nawet od jakże bardzo niebezpiecznego katolicyzmu rzymskiego. Najmniej szkodliwe są zaś religie politeistyczne, ale to jest temat na osobną dyskusję.

 17. jakowalski
  28 lutego o godz. 8:56 28463

  Niech bedzie narkotykiem ale polskim. Na polskim rynku wiary dominuje obca mafia. Ma monopol, polacy nie maja wyboru.

  A przeciez w cudownej transformacji chodzilo wlasnie o transformacje do wolnego rynku. Bo wolny rynek jak wiemy z bajek cuda czyni. kk chwali sie ze w tym pomagal.

  Jakaz to dyskyminacja np dla Gazporomu. Gazprom zaopatruje 70% polskich potrzeb na gaz. Ilz jest wrzasku. kk natomiast ma monopol i nie ma zadnej proby uniezaleninia sie.

  Stworzenie polskiej religii jest niezbedne. Meczennikow jest sporo i cuda czynili.

 18. Axiom
  Tysiąc lat temu mieliśmy prawdziwie polską religię. Chyba wiesz co się z nią stało?

 19. @ Jakowalski
  Jacwingowie mieli swoja religie, Prusowie mieli swoja religie, Slowianie polabscy tez. Chyba wiesz co sie z nimi stalo?

 20. Sławczan
  Germanie i Skandynawowie mieli nie tylko swoją własną religię, ale także i swoją własną germańsko-skandynawską (nordycko-germańską) mitologię. Czy im to zaszkodziło w czymkolwiek?

 21. Hitler planowal ustanowic niemiecka religie z siedziba w Rzeszy i pod nadzorem SS. Watykam mial byc rozwiazany.

  Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby polskie ynteligenty wymyslily polska religie. Wystarczy zagonich ich do pracy.

 22. Proszę zauważyć, że w dzisiejszej Europie dwoje najbardziej samotnych ludzi to oprócz papieża Franciszka jeszcze kanclerz Angela Merkel ze swoją polityką w sprawie uchodźców.
  Jestem pod wrażeniem poruszającego wywiadu Pani Kanclerz jakiego wczoraj udzieliła w ARD. Można było sobie przypomnieć czym jest humanizm, co to znaczy, że godność ludzka jest nienaruszalna. Może oczywiście za to zapłacić utratą władzy.
  Najbardziej wpływowa kobieta na świecie udowodniła jednak, że polityk nie musi być cynicznym, wyrachowanym graczem, który myśli jedynie o następnej kadencji i słupkach poparcia.

 23. Witold
  Frau Merkel, zapraszając do Niemiec te miliony nielegalnych i zupełnie mam w Europie niepotrzebnych imigrantów ekonomicznych z III świata udowodniła, że żyje ona w jakimś urojonym świecie, w którym przestrzeń oraz materia są idealnie rozciągliwe, w świecie, w którym nie ma deficytu mieszkań i miejsc pracy. A gdyby naprawdę chodziło jej o humanizm i godność ludzką, to zajęła by się ona losem milionów Niemców będących od lat bez pracy i żyjących tym samym w biedzie oraz wypłaciła wreszcie Polsce i Polakom odszkodowania za straty poniesione przez Polskę i Polaków podczas II Wojny Światowej oraz zorganizowała by wreszcie podpisanie przez Niemcy z Polską Traktatu Pokojowego, w którym wreszcie Niemcy uznały by obecną zachodnią granicę Polski.
  I czy ty naprawdę nie widzisz, że to „zaproszenie” do Niemiec przez Frau Merkel owych milionów nielegalnych imigrantów było tylko i wyłącznie cyniczną, wyrachowaną grą, mająca jej dać rosnące słupki poparcia, a tym samym następną kadencję u władzy? A to, że w swych rachubach się ona aż tak bardzo pomyliła, dowodzi tylko jeszcze bardziej tego, jak bardzo jest ona oderwana od rzeczywistości.

 24. Witold
  29 lutego o godz. 20:05 28469

  Typowy kit medialny. zadnych konkretow, zadnych liczb i statystyk,.. z przekretami i ominieciami,… cynizm i hipokryzja. Media pozbawily cie mozgu.

  Fakty sa takie, w Uni jest 10-10% bezrobocie i Merkel zparasza imigrantow, niby do Niemiec alel przecziez aby dojsc do Niemiec musza przejsc przez inne kraje. Ani Niemcy ani Unia nie byly do tego przygotowane. Merkel nie konsultowala sie z nikim, nawet w swojej partii. Tylko za to pownna byc zdymisjowana w trybie natychmiastowym.

  A skad sie immigranci biora twego juz nie wiesz. Media nie pisaly.

  Otoz to immigranci sie biora z wojen prowadzonych wokol granic Europy porzez amerykanskiego bandyte. I co dziwne, bardzo dziwne ze wspoludzialem durnych europejczykow, Uni i krajow Uni. Europa niszczy sobie rynki zbytu i stwarza miliony immigrantow do Europy. Do US jest za daleko.

  Jest to postawa szaleczo-debilna i Merkel jest za to odpowiedzilana.

  Merkel nie zrobila nic by wyprowadzic Europe z kryzysu ekonomicznego. Zaden kraj Uni nie potrafi zbalansowac budzetu, deficyty rosna, dlugi publiczne krajow rosna. A wizeta przez Merkel pod opieke Grecja zwiekszyla swe zadluzenie ze 105% PKN w 2008 do 178% PKB w 2014.

  Merkel poparcie dla faszystowskiego zamachu stanu na Ukraine jest wiecej niz skandalem. To determinacja do stwarzania zawieruchy w Europie.

 25. Pan Jarosław pisze:
  „Największą słabością pontyfikatu Franciszka jest to, że papież jest solistą.”

  Niestety, papież nie jest solistą.
  Solista to osoba, z którą współbrzmi reszta zespołu. I wszyscy mają jeden cel: jak najdoskonalej wykonać utwór, łącząc siły. Chór, lub reszta muzyków, pracuje na rzecz solisty, a soliście niezbędny jest zgrany zespół, którego jest częścią.

  Tu nic takiego nie zachodzi.
  Franciszek jest OUTSIDEREM. Tłum kurialistów i większość biskupów tylko czeka, aż mu się noga powinie, aż „pan go powoła do siebie”, aż się zmęczy, niechęci, osłabnie, rozchoruje się.
  Robią mu strajk włoski, olewają, robią wbrew.
  Jest to niewątpliwie cichy bunt, z którego może wyjść znacznie poważniejsze przeciwfranciszkowe działanie.
  Sam cichy bunt jest zresztą poważny.
  Pokazuje, jak nędzną instytucją jest Kościół kat. Jak wcale nie chodzi w nim o żadną bozię, i nie o to, że „choć Cię boże nie pojmuję, jednak nad wszystko miłuję”, nie chodzi o żadną „miłość bliźniego”, żadną empatię i podobne głupoty, ale chodzi o to,o co zawsze chodziło: o interes, władzę, dobrobyt, wygodę, królewskość, namaszczenia i teatralność popisów leczących frustracje i działającą pysznie na skrzywione umysły kleru.

  Z punktu widzenia kleru, Franciszek jest psujem. Jako obce ciało i drzazga, musi zostać otorbiony i wydalony z organizmu, który od 2000 lat ma jasno określone interesy.

  Z tym, że Franciszek mało się różni od reszty. Wyznaje te same fantasmagorie. Z tym, że inaczej rozkłada akcenty. A to wystarcza, by wkurzyć kler.

 26. Tanaka
  Papież Franciszek nie ma żadnej realnej władzy ani też poważnych zamiarów zreformowania KK. Zna on bowiem zbyt dobrze los Jana Pawła I. 🙁

 27. jakowalski
  1 marca o godz. 9:22 28473

  Teoretycznie ma władzę nieograniczoną.
  Praktycznie, wystarczy papieża odizolować, dać mu parę zabawek,niech się cieszy, a rzeczami naprawdę ważnymi rządzi kto inny.

  Lolek miał zabawki w postaci wycieczek zagranicznych, głaskania dzieci po główkach i tysięcy pomników na własną cześć.
  I było mu z tym bardzo dobrze.
  Nie było zaś tym dzieciom głaskanym, co to podobno same „lgnęły do człowieka” i domagały się, żeby je gwałcić. Lolek odwracał wtedy swoją papieską główkę w inną stronę. Perspektywa kolejnej atrakcyjnej wycieczki jest znacznie lepsza.

 28. Manipulacja polskich umyslow jest cudem nie z tej Ziemi. Polacy juz nawet nie maja mozgow, maja w glowach wyjalowione lajno, gnojowke i sa podatni na sterowanie przez media z ktorych 85% jest w obcych lapach.

  Jakim nikczemnym dupkiem trzeba byc zeby swietowac dzien pospolitych mordercow i terorystow. Odpowiedzilnych za zabicie 30 tys polakow.

  Ten oglupialy narod blaznow sie cieszy ze utracili prawa obywatelskie, prawa pracownicze, prawo do pracy i bezpiecznestwo pracy, prawo do pomcy socjalnej, juz prawie zniszczono systemy powszechnej edukacji i sluzby zdrowia. Przelajdaczono majatek narodowy, zadluzono kraj na poziomie juz niewyplacalnym, .. likwidacja i bankructwo systemu emerytalnego jest kwestia 2-3 lat.

  I polskiej dziczy ciagle malo. Gloryfikuja teraz terrorystow, pospolitych bandydtow i zdrajcow,….. ktorzy zabijali polakow, zwyklych obywateli.

  Co to wiec onznacza, polska dzicz, polski motloch i zdrajcy chca odwrocic reforme rolna jak slusznie zauwaza niejaki Kowalski.

  Co wiecej porzadek ustanwiony w Europie po IIWS rowniez sie nie podoba. Polska dzicz chce anulowania ukladow z Jalty i Porczdamu. Czyli polska dzicz chce oddac Niemcom 40% terrytorium Polski i orzpoczac wojny z ukraincami, bialorusinami, rosja i litwinami o kresy wschodnie.

  Tej epidemni szalenstwa przyglada sie tzw polska ynteligencja i nawet nie jest w stanie odwazyc sie na komentarz.

  Po przez prawie monopol na polskim rynku medialnym niemcy ustawiaja sobie umysly polakow pod ich ambicje odbudowy potegi Niemiec.

 29. Tanaka
  Jak wiesz, teoria często rozmija się z praktyką. Obecny rzymski papież Franciszek zbyt długo jest zaś wysokim funkcjonariuszem KK, aby nie mieć złudzeń co do swoich realnych kompetencji, które sprowadzają się dziś przecież do roli czysto ceremonialnej, czyli do roli odpowiednika prezydenta Niemiec czy też Izraela. Papież nie ma bowiem dziś realnie takich możliwości dyktowania swego zdania, jakie ma na przykład kanclerz Niemiec, premier W. Brytanii czy tez prezydenci USA i Francji, nie wspominając już o prezydencie Rosji czy też Chin.
  Wojtyła był zaś bezwolnym narzędziem w rękach doszczętnie przecież skorumpowanej i amoralnej kurii watykańskiej, stad też nic nie zrobił on w sprawie afery pedofilskiej w jego kościele – afery, która za jego pontyfikatu osiągnęła przecież tak olbrzymie rozmiary, że nie mogła być już dłużej tolerowana. A on nie chciał nic na ten temat wiedzieć, a więc de facto chronił księży-pedofilów. Pora więc na usuwanie pomników Wojtyły z miejsc publicznych i przenoszenie ich tam, gdzie powinny one być, czyli do muzeów ofiar pedofilskich księży.
  Pozdrawiam

 30. Kowalski, czy obejrzales film ? https://www.youtube.com/watch?v=U1Qt6a-vaNM
  Chyba umiesz ogladac i sluchac ? Problemu z jezykiem chyba nie masz.
  Jest szczytem lajdactwa ze kosmici ktorzy sfinansowali 2WS teraz domagaja sie od Polski odszkodowan. Podobno $60 mld. A polskie dupki ukrywaja prawde i negocjuja.
  Ten film powinien stac sie obowiazkowa lektura w szkolach aby polak wiedzial do jakiego towarzystwa sie wepchal.

 31. Axiom
  Nie mam ochoty oglądać aż tak długiego filmu…

 32. Skandaliczne, wiadomo nie przeczytales wielu ksiazek bo byly za grube. Stad widzoczne braki elementarnej wiedzy i nawyk kopiowania wikipedii.

 33. axiom
  Odróznij książki od filmów…