Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

6.01.2016
środa

Prawicowy lęk przed nowoczesnością

6 stycznia 2016, środa,

Polska prawica lęka się nowoczesności jak diabeł święconej wody.

1.2015-04-11 13.46.29Słynny już wywiad Witolda Waszczykowskiego, ministra sprawa zagranicznych, o rowerzystach i weganach jako fundamentalnym zagrożeniu dla „tradycyjnych polskich wartości” można potraktować z przymrużeniem oka.

Można też czytać go z lekkim przerażeniem, gdy pisowski minister otwartym tekstem mówi, że byłby gotów przehandlować zasiłki dla Polaków na Wyspach za brytyjskie wsparcie dla baz NATO w naszej części Europy.

Nie dziwi więc, że po tym, jak wywiad ujrzał światło dzienne, cała odpowiedzialność za słowa ministra została zrzucona na dziennikarzy Reutersa, którzy – w opinii MSZ – przekręcili, zmanipulowali, nie zrozumieli.

Zresztą zrzucanie odpowiedzialności na „zachodnich”, a więc nieprzyjaznych z definicji dziennikarzy polskim politykom prawicy, to stary, doprowadzony do perfekcji sposób tłumaczenia się PiS przed rodzimą opinią publiczną.

2.

Tu jednak chciałbym zająć się tymi opiniami ministra Waszczykowskiego, których nie chciał on prostować. Co znaczy, że są bez żadnych wątpliwości to jego słowa. Są to opinie, z którymi się utożsamia. I, moim zdaniem, właśnie one pokazują coś znaczącego: są to poglądy, które – jak mi się zdaje – stanowią doskonały przykład tego, jak pracuje w pocie czoła prawicowy umysł. Jak ten umysł czyta świat? Jak go interpretuje?

Prześledźmy zatem ślady pracy, jaką zadaje sobie, oczywiście nie bez tortur, prawicowy umysł ministra Waszczykowskiego, który przedstawiał swoją aksjologię, wyzwania i zagrożenia, przed jakimi stoi Polska. Oto fragment, gdzie minister prezentuje swoiste wyznanie wiary:

Chcemy tylko wyleczyć nasz kraj z kilku chorób, aby mógł ponownie wyzdrowieć. Poprzedni rząd realizował tam (w mediach) określony lewicowy program. Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku – nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii. To ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami.

Co w tej wizji daje do myślenia?

Po pierwsze, Polska jest chora, gdyż jest zarażona przez lewactwo. To słowo nie pada („lewicowy program”), ale jest ono kochane przez polską prawicę. Prawica jest więc tu jak lekarz, który musi walczyć z tą zarazą lewicowości. Mało: lewicowość dla prawicy to wróg. Zresztą prawicowy umysł bez wroga nie istnieje. Poczucie, że nie ma jakichś „onych”, którzy stanowią zagrożenie dla polskości – najczęściej owi „oni” są wyimaginowani – odbiera sens istnienia i działania prawicy.

Po drugie, ciekawy jest ten zestaw niemalże symboli, zdaniem ministra, który ma reprezentować „lewicowa ideologia”. Są to: „mieszanie kultur i ras”, „rowerzyści i weganie”, „odnawialne źródła energii”, „walka z religiami”. Jasno widać, że w tym katalogu, który zbudował prawicowy umysł ministra Waszczykowskiego, nie ma żadnego sensu. Multikulturalizm, jazda na rowerze czy odnawialne źródła energii nie mają przecież podłoża ideologicznego, ale są przejawem, czy to nam się podoba, czy nie, nowoczesności i nowoczesnego stylu życia. I tu dochodzimy do sedna sprawy: polska prawica lęka się nowoczesności jak diabeł święconej wody.

Co jest esencją nowoczesności, a czego tak nie znosi prawicowy umysł? Nowoczesność prowadzi – jak pokazują dwaj socjologowie Peter Berger i Anton Zijderveld w intrygującej książce „Pochwała wątpliwości” – do różnorodności kulturowej. Na tę różnorodność wpływ mają trzy kluczowe zjawiska. Raz, urbanizacja, która sprawia, że coraz więcej ludzi żyje w wielkich miastach (prawica nie lubi wielkich miast) – metropoliach, które gromadzą różnych ludzi stale się ze sobą kontaktujących i wchodzących w interakcje.2016-01-06 18.00.31Dwa, związane z miejskością i mieszczaństwem, migracje – one zawsze prowadzą do przenikania się i bliskich kontaktów odmiennych wspólnot i grup ludzi. I trzy – masowe wykształcenie, które prowadzi do tego, że coraz więcej ludzi poznaje różne idee, wartości i style życia. Oraz, co ważne, nowoczesne sposoby komunikacji: filmy, telefony, a teraz internet, który sprawił, że dostęp do alternatywnych sposobów podejścia do rzeczywistości jest banalnie prosty.

3

Jak widać, nowoczesność to różnorodność. Lęk prawicy przed nowoczesnością to lęk przed tą różnorodnością, która przejawia się w odmiennych ideach, stylach życia, otwartości, tolerancji, dialogu. To ten nowoczesny świat jest gwałtem na prawicowym umyśle, który lubi jedność i jednorodność, sprowadzoną przez ministra Waszczykowskiego do stwierdzenia: „tradycyjne polskie wartości”.

Sęk w tym, że nacjonalizm, lęk, zamknięcie, zaściankowość – to nie polskie, ale jeśli już to wartości prawicowe. Polskie wartości to właśnie gościnność, różnorodność, otwartość, dialog… nowoczesność. Polki i Polacy w przygniatającej większości są i chcą być nowocześni – tak jak nowocześni są Niemcy, Włosi czy Francuzi.

Inaczej niż polska prawica, która nowoczesności się lęka i stara się tym zarażać Polaków. Mam przekonanie graniczące z pewnością, że prawicowa krucjata przeciw nowoczesności zakończy się klęską.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 55

Dodaj komentarz »
 1. Obawiam się, że z nowoczesnością u Prawicy jest podobnie jak z Unią.
  Wyciągnąć ile się da korzyści, ale nie przyznawać się do współpracy z „okupantem”. Nie sądzę, aby Panowie Ziobro, Jaki, Morawiecki, może nawet Gowin mieli coś przeciwko najnowszemu Mercedesowi, super rozdzielczości w ostatnim ekranie Samsunga, czy też multi multimedialnym funkcjom w iPhonie. Może oprócz Prezesa i Pani Profesor Pawłowicz oczekiwać tu należy pełnej akceptacji na poziomie konsumpcji. Zdecydowanie trudniejsze jest zaakceptowanie, że Steve Jobs był synem syryjskiego stypendysty i amerykanki niemieckiego pochodzenia, że te wszystkie niesamowite wynalazki powstają w totalnych tyglach kulturowych, rasowych i etnicznych. Spacerując dowolnymi korytarzami Krzemowej Doliny widzimy cały czas „świat w pigułce”, w którym Żydzi, Arabowie, Hindusi, Chińczycy, Polacy, Rosjanie… wymyślają nam świat na nowo, razem współpracując, jedząc, kochając się i tolerując na wzajem. Oczywiście skutek nowoczesności nie jest samą nowoczesnością. Dosyć fajnie pokazano to na filmie Idiokracja. Kto tego nie rozumie, może docelowo paść kozy z komórka w dłoni (Timbuktu!). Chyba nie o to nam chodzi.

 2. Komuniści, Żydzi, TW, lewacy, pederaści, lesbijki, tranwescyci. Gdzie byliście, jak (nie) rząd PO-PSL notorycznie łamał prawo w Polsce? „Platforma łamała konstytucję, że aż trzeszczały kości. Autorytety wtedy milczały, dlatego dziś ich protesty nie są wiarygodne”. Tacy nowocześni, amerykańscy wręcz…

 3. W ramach nawiązywania do tradycji potrafię sobie wyobrazić Wołodyjowskiego jeżdżącego na rowerze i Zagłobę posilającego się sałatą, kiełkami zbożowymi i popijającego to wodą mineralną niegazowaną.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Jacek, NH
  jak masz ochotę, to poczytaj moje wpisy przedwyborcze, to zobaczysz, gdzie byłem. Trawestując klasyka „nie można nazywać szamba perfumerią”.

 6. ” Polki i Polacy w przygniatającej większości są i chcą być nowocześni – tak, jak nowocześni są Niemcy, Włosi czy Francuzi. ”

  No patrząc jak po ukrywaniu najpierw tej wiadomości, prasa i telewizja niemiecka ukrywała, co stało się w Kolonii i 3 innych miastach 31.12; gdy poczyta się „rady” pani burmistrz, jak ma się zachowywać Niemka, by jej nie zgwałcili- to naprawdę, az marzę o takiej nowoczesności.
  U nas wiadomo- zaścianek.

 7. Delfin
  Co niby wymyślił Steve Jobs? Ano nic. Był on, tak jak większość Semitów, dobrym salesmanem i to wszystko. To, co było nowe (innowacyjne) w komputerach Apple to jest zasługa Woźniaka a później innych inżynierów zatrudnionych w firmie Jobsa – głównie imigrantów z Europy w I albo najwyżej II pokoleniu.

 8. Pan Gospodarz
  1. Polska prawica, tak samo jak polska lewica, boi się nowego, jako że to nowe zagraża status quo, w którym zarówno polska prawica jak też i polska lewica uwiły sobie cieple gniazdka, czyli inaczej synekurki.
  2. Dlaczego mamy się wstydzić naszej polskości? Dlaczego polskość ma być gorsza niż niemieckość, francuskość czy też n.p. brytyjskość?
  3. Gdzie też konkretnie powiedział ów minister, że byłby on gotów „przehandlować” zasiłki dla Polaków na Wyspach za brytyjskie wsparcie dla baz NATO w naszej części Europy? Przecież nie o zasiłki tu chodzi, a o ulgi podatkowe, a te, tak czy inaczej, muszą być takie same dla wszystkich legalnych rezydentów UK a mających obywatelstwo nie tyle nawet unijne, ale państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area). Gospodarz słyszał, że w kościele dzwonią, ale nie wie z jakiej okazji…
  4. Marks nie miał nic wspólnego z tworzeniem owej „nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii”. To, że Marks krytykował religię jest zaś zupełnie inną sprawą, ale przypominam, że był on zwolennikiem niepodległości historycznych narodów, do których zaliczał on, i to w pierwszym szeregu, Naród Polski.
  5. Niemniej multikulturalizm, jazda na rowerze do pracy czy szkoły (w nieodróżnieniu od jazdy rekreacyjnej), czy też tzw. odnawialne źródła energii mają jak najbardziej podłoże ideologiczne, jako że z nauką nie mają one nic wspólnego.
  6. Na twierdzenia jednej szkoły w socjologii, tak samo jak w ekonomii, można przytoczyć twierdzenia innej szkoły, całkowicie przeczące twierdzeniom tej pierwszej. Faktem jest zaś, że nowoczesność w wydaniu neoliberalnym prowadzi do zubożenia oraz unifikacji, „makdonaldyzacji” kultury a nie jej zróżnicowania.
  7. Nie jest też prawdą, ze prawica nie lubi dużych miast. Prawica narodowa ma często w nich największe poparcie.
  8. Masowe wykształcenie jest dziś na ogół tak niskiej jakości, że ono wręcz ogłupia.
  9. Co konkretnie złego Gospodarz widzi w patriotyzmie, po orwellowski nazywanym przez niego „nacjonalizmem”, „zamkniętością” czy też „zaściankowością”?
  10. Polki i Polacy w przygniatającej większości NIE są i chcą być nowocześni w zrozumieniu „ nowocześni tak jak nowocześni są dziś Niemcy, Włosi czy Francuzi”, z ich problemami z imigrantami, n.p. ostatnio na dworcu głównym w Kolonii. Zachwyt Zachodem wśród Polaków i Polek dawno temu już minął, ale polska inteligencja jakoś tego jeszcze nie zdążyła zauważyć. Po prostu Polacy i Polki nie życzą sobie takiej nowoczesności, jaką chcą im narzucić dziś elity brukselskie, o czym świadczy choćby wynik ostatnich wyborów w Polsce: prezydenckich i parlamentarnych.

 9. Oczywiście powinno być:
  5. Niemniej multikulturalizm, jazda na rowerze do pracy czy szkoły (w odróżnieniu od jazdy rekreacyjnej), czy też tzw. odnawialne źródła energii mają jak najbardziej podłoże ideologiczne, jako że z nauką nie mają one nic wspólnego.

 10. Drobna errata:
  10. Polki i Polacy w przygniatającej większości NIE są i NIE chcą być nowocześni w zrozumieniu „nowocześni tak jak nowocześni są dziś Niemcy, Włosi czy Francuzi”, z ich problemami z imigrantami, n.p. ostatnio na dworcu głównym w Kolonii. Zachwyt Zachodem wśród Polaków i Polek dawno temu już minął, ale polska inteligencja jakoś tego jeszcze nie zdążyła zauważyć. Po prostu Polacy i Polki nie życzą sobie takiej nowoczesności, jaką chcą im narzucić dziś elity brukselskie, o czym świadczy choćby wynik ostatnich wyborów w Polsce: prezydenckich i parlamentarnych.

 11. KtośKtoś (6 stycznia o godz. 21:09 28061)
  BINGO! 😉

 12. Uprzejmie proszę o niezaliczanie narodowych socjalistów do prawicy. Narodowi socjaliści to obraza prawicowości i konserwatyzmu.

  Konserwatyści nie mają problemów z nowoczesnością w sensie naukowym i technologicznym. Natomiast uważają, że w każdym etapie rozwoju ludzkości istotne są również systemy wartości, głównie wartości naturalne i tradycyjne. Te wartości należy pielęgnować i rozwijać a nie gwałcić, porzucać i zapominać. I mają rację. Porzucanie wartości to nie postęp, ale raczej regres do epoki jaskiniowej.

 13. Mnie na razie zaskakuje brak na stronie „Polityki” odniesienia do tego, co dzieje się w Niemczech, tej jakze nowoczesnej części Unii, nie to co my- uciemiężeni przez straszny PiS.

  A tam:
  http://www.tvn24.pl/niemcy-ataki-na-kobiety-krytyka-mediow-policji-i-wladz-kolonii,608561,s.html
  http://www.tvn24.pl/sylwester-w-kolonii-100-kobiet-zglosilo-sie-na-policje,608538,s.html
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/10,114927,19433971,napasci-seksualne-w-niemczech-balysmy-sie-ze-nie-ujdziemy.html?lokale=local#BoxNewsLink

  No jak nic marzymy, aby i u nas w tym zaścianku beznadziejnym dotarła taka nowoczesność.
  A tu w sumie niezłe wytłumaczenie, dlaczego tak jest:
  http://fzp.mobile.salon24.pl/689967,dlaczego-niemcy-to-robia

 14. Dobrze, że pan autor pisze o lęku „Polityki” przed prawdą, np. o sylwestrze w Kolonii… To się nazywa niezależność i wolność mediów służących demokracji…

 15. To jest naprawdę chore. W kółko powtarzany argument „sylwester w Kolonii „. Przebija z tego pełna żółci, złośliwa stysfakcja. Dobrze tym wredny Niemcom. Niech mają za swoje. Za 2 wojnę światową, za okupację Polski itp. Niech się tak nie wywyższają. Przez wielu obecnych na tych łamach komentatorów przemawia zwykła polska zawiść i prawicowy strach przed wszystkim co obce. To co stało się w Kolonii zasługuje na potępienie i zdecydowane działanie odpowiednich organów państwa w Niemczech. I nic poza tym. Wielu wielbicieli i wyborców PIS wie, że za ich rządów im się nie poprawi. Ale przynajmniej pokażemy tej wredne Europie jacy to my niezależni i pryncypialni. I wreszcie PIS zgnoi tych w Polsce, którym się powiodlo. Poco nam chleb , lepsze są igrzyska. To typowe polskie „Schadenfreude „

 16. Snake
  1. Faszyści, a w tym więc też naziści, to jest typowa skrajna prawica – sama jej esencja. To, że NSDAP miała w nazwie „robotnicza” i „socjalistyczna” nic przecież nie znaczy. PZPR też miała w nazwie „polska” i „robotnicza”.
  2. Konserwatyści, jak sama nazwa wskazuje, mają fundamentalne problemy z nowoczesnością w każdym jej wymiarze: naukowym, technologicznym a szczególnie społecznym. Uważają oni, że w każdym etapie rozwoju ludzkości istotne są tylko tzw. tradycyjne systemy wartości i że tylko te tradycyjne wartości należy pielęgnować – stad też zwą się oni konserwatystami jako że tęsknią oni do „starych, dobrych czasów”, w tym więc i do epoki jaskiniowej jak nie wcześniejszej. 😉

 17. Takei
  „Nuernberger Zeitung” uważa: „Kto słusznie zwraca uwagę na akty agresji wobec imigrantów, ten nie powinien też zamykać oczu, kiedy nagle coś mu się nie zgadza w powszechnym schemacie myślowym w kategoriach: wróg – przyjaciel. Już latem wielu obserwatorów wskazywało na to, że kobiety w schroniskach azylanckich padają ofiarą przemocy seksualnej. Nikt się nie przejmował tymi ostrzeżeniami, nawet uparcie milczały wrażliwe na to działaczki na rzecz praw kobiet . Nie wypadało przecież niszczyć wizerunku tak przecież miłych imigrantów”.
  „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze: „W rzeczywistości rząd i duża część opozycji niczego tak się nie boi, jak radykalizacji opinii obywateli i tego, że może nasilić się wrogość wobec cudzoziemców. Dlatego obecne wezwania do surowego postępowania wobec obcokrajowców dopuszczających się czynów karalnych czy nawet – aż się nie wierzy własnym uszom – ich deportacji, artykułowane są jednym tchem z ostrzeżeniem przed pochopnym oskarżaniem wszystkich migrantów. Nawet to jest już przesądzaniem z góry o takiej możliwości, tych wszystkich zatroskanych sytuacją Niemców, którzy jeszcze myślą i potrafią wyciągać wnioski. Oni nie stroją sobie żartów. Dobrze znają sytuację, jaka panuje w ich miastach. Przedstawianie jej w lepszym świetle, niezgodnie ze stanem faktycznym, pogorszyłoby tylko nastroje polityczne.
  (Wyborcza)

 18. Na szczęście, choć mam prawicowe poglądy, nie boję się rowerzystów ani wegan, nie obawiam dialogu z jakąkolwiek grupą społeczną i nie wołam ,,Polska dla Polaków”, tym bardziej nie nazywam innych ludzi ,,ciapatymi”. Retoryka Prezesa z Kotem i kilku innych podobnych postaci widocznych w mediach wywołuje u mnie obrzydzenie. Na szczęście wiele osób o poglądach prawicowych nie przedstawia sobą takiego obrazka, jak ten opisany przez Pana powyżej. Pozdrawiam

 19. Pojecia jak lewica-prewica sa obcnie debilizmem. To dowod braku kontaktu z rzeczywistoscia.

  Szczeegolne nazywanie lajdackiego rezimu PO ktory reprezentowal obce korporacje i obce rzady jako lewica i z drugiej strony nazywanie PIS prawica, PiS ktory chce zrobic dla proletariatu wiecej niz wszystkie nie-rzady ostatnich 26 lat,… jest kretynstwem ekstremalnym.

  Polacy zatracili zdolnosci obserwacyjne, nie potrafia interpetowac wydarzen,… i calkowicie poddali sie pod szczucie, manipulacje i wyzysk.

 20. Nieustnna krytyka i proby osmieszania prezydenta i premiera ze niby sa niczym bo rzadzi Kaczynski ktory jest wodzem partii rzadzacej sa objawem blazenstwa ktore wiecej niz szokuje.

  W polskich realiach ostatnich 26 lat wodz zwycieskiej partii w tzw wyborach zawsze byl dyktatorem. Juz wszyscy zapomnieli ??? Dezerter Donek Tusk byl dyktatorem PO, kontrolowal rzad, sejm, senat, prezydenta i kazda organizacje administracji. I to bylo OK ??? Przeciez obecnie Kaczynski jest w identycznej pozycji !

  Jest jedna wazna roznica. Dezerter Donek Tusk okradal budzet pelniac obie funkcje dyktatora PO i premiera jednoczesnie.

  Jest przeciez wiadome ze PO pobieralo z budzetu okolo 35-48 mln zl rocznie i wydawala okolo 7 milionow zl na pensje dla partyjniakow pelniacych partyjne funkcje. Jest niemzliwoscia aby dezerter Donek Tusk nie placil sobie za dyktature w PO. Czego nie deklarowal. A jednoczesnie pobieral pensje za okupowanie (nie za prace bo nie mial o tym zadnego pojecia) stanowiska premiera. Czyli otrzymywal dwa wynagrodzenia, posrednio i bezposrednio od podatnika za ten sam czas pracy. To oczywisty akt zlodziejstwa.

  Kazdy pracownik i wszedzie na swiecie bylby za takie przekrey zdymisjowany i pociagniety do odpowiedzialnosci karnej.

  W bardziej zdyscyplinowanych krajach szef zwycieskiej w wyborach partii stoii z dala od urzedow publicznych. Np, tak jest w USA, Brytani, we Francji,…nawet nie jest poslem.

  Tak wiec krytyka Kaczynskiego ze stoii z dala od najwyzszych urzedow w rzadzie i kieruje partia nie ma uzasdnienia. Krytyka prezydenta i premiera tym bardziej nie ma uzasdanienia. Wiadome jest ze wszedzie na swiecie po wyborach zwycieska partia ma za zadanie realizacje swego programu bo dostala na to votum zaufania w wyborach.

 21. A, skoro o nowoczesności mowa. Kiedy pan autor okaże się wreszcie bardziej nowoczesny, niż antyczni Grecy żyjący ponad 2000 lat temu?

 22. Dobrze minister mówi. Należy pielęgnować wszystkie religie obecne w polskiej historii na przestrzeni dziejów. Chrześcijaństwo, mahometanizm, judaizm i dawnowierstwo. Niekoniecznie w tej kolejności.
  Urazu do jazdy na rowerze nie bardzo rozumiem. Może pan minister wsiadł kiedyś przez pomyłkę na rower bez siodełka? W każdym razie, to najlepsza reklama tej aktywnej formy spędzania czasu, jaką słyszałem w ciągu ostatnich lat.

 23. Pisze autor:” Polki i Polacy w przygniatającej większości są i chcą być nowocześni”
  Tak, tak – to widać, chociażby, w komentarzach na tym blogu.

 24. sugadaddy
  7 stycznia o godz. 13:57 28078

  Dlaczego ty nie przyczynisz sie do wzniesienia poziomu dyskusji ??? Moglbys np zaproponowac definicje nowoczesnosci.

  Ja to widze tak, wedle Polityki. Nowoczesny jest ten kto ciagle jest oczarowany pustym lbem dezertera Donka Tuska i intelektualnie wyjalowionej Platformy. To osoby ktore latwo daly sie zaszczuc jedynie slusznym i wolnymn a jakze platformianym mediom. To rowniez osoby poprawnie zarazone epidemia rusofobi i poddanstwem wobec panow z zachodu, nato i watykanu. Nowoczesne osoby regularnie jedza w nowodzesnych fast foodach i popijaja coco-cola. To osoby kktore kochaja umowy smieciowe i swoj poddaniczy, niewolniczy status. To osoby ktore sie przyczynily do wydymania swych wlasnych dzieci tolerujac 26 lat kolejnych deficytow budzetu zwalanych na konta swych wlasnych dzieci. To jest nowoczesnosc !!! a jakze bo przeciez poprzednio bylo innaczej – dorosli sie opiekowali swymi dziecimi teraz sie na ich konto lajdacza.

 25. axiom1,
  Ja ci mogę podać definicję ciemniaka; ciemniak – przeciętny Polak.

 26. @Axiom1
  ” To osoby kktore kochaja umowy smieciowe i swoj poddaniczy, niewolniczy status.”- wg p. Balcerowicza w rozmowie z p. Paradowską, jesli piszesz „umowa śmieciowa” używasz „jezyka nienawiści” 😀 Jak możesz być taki nienowoczesny.

  Wiem za to, że chyba jednak lubię zaścianek.

 27. @ autor
  „Mam przekonanie graniczące z pewnością, że prawicowa krucjata przeciw nowoczesności zakończy się klęską”
  No nie wiem. Jezeli bedzie to robila na internecie jak trzy ostatnie kampanie wyborcze.

 28. A ja szanowni Panstwo, odnosze wazenie, ze progeniura KPP
  odczuwa pniczyny strach przed polsoscia . Stad hyba te ciagle okrzyki ” aj waj” i graczkowe szukanie sponsorow poza granicami kraju.

 29. Prezesunio i jego ekipa nie mogą zrozumieć, że wiara jest osobistą sprawą każdego obywatela, gdyby trochę POCZYTALI to dowiedzieliby się, że dekalog w takiej bądź innej formie obowiązuje w każdej religii. Narzucanie komukolwiek takiej a nie innej wiary to głupota i właśnie zacofanie. Nowoczesne to znaczy tolerancyjne i szanujące innych z całym ich dobrodziejstwem. Wypowiedź prezesunia o gorszym sorcie Polaków bardziej rozśmiesza i to jemu wystawia ,,laurkę” człowieka, który stracił kontakt z rzeczywistością.

 30. KtośKtoś
  7 stycznia o godz. 15:24 28081
  slowo ‚balcerowicz’ jest przeklenstwem

 31. No i odniosę się do tego wyznacznika nowoczesności: multikuluralizm.

  Oto efekt tego, jak widzieli to w Kolonii policjanci, ujawniono raport (patrzL TVN24):

  „Policjanci według dokumentu mieli być sfrustrowani tym, że nie mogą pomóc ofiarom. Nie byli nawet w stanie nagrać jednocześnie wszystkie incydenty, które miały miejsce. Raport powołuje się na kilka relacji funkcjonariuszy. Funkcjonariusze wskazują, że dotarcie do ofiar napastników utrudniał tłum ludzi dzwoniących po pomoc do służb bezpieczeństwa. W relacji inny policjant twierdzi, że jeden z mężczyzn krzyczał: „Jestem Syryjczykiem, trzeba mnie traktować uprzejmie. Pani Merkel mnie tu zaprosiła”. Inny napastnik miał podrzeć swoje pozwolenie na pobyt i stwierdzić, że „jutro pójdzie po nowe”. Napastnicy mieli odmawiać opuszczenia miejsca zdarzenia, a sami policjanci nie mieli środków, aby zatrzymać sprawców. Waszczykowski z listem do szefa MSZ Niemiec. Pyta o incydenty w Kolonii i obecność Polek Minister spraw… czytaj dalej » Raport nazywa sytuację, która miała na miejsce na dworcu w Kolonii „chaosem”. Według autora wydarzenia wymknęły się spod kontroli policji do tego stopnia, że mogło dojść do poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Autor dokument zaznacza, że policjanci zostali obrzuceni butelkami i materiałami pirotechnicznymi. (http://www.tvn24.pl)”

  Teraz zaczęła ujawniać się prawda w Austrii:

  „Również w Austrii wiele kobiet poskarżyło się na molestowanie seksualne przez cudzoziemców w okresie świątecznym, zwłaszcza w sylwestra – poinformowała policja. Do takich napaści doszło w Salzburgu. Konkretna liczba zgłoszeń nie jest znana. Zgłoszenia te napłynęły dopiero kilka dni po napaściach, po obszernych doniesieniach mediów na temat podobnych zajść w Kolonii w Niemczech – powiedziała rzeczniczka policji w Salzburgu Valerie Hillebrand. – Krajowy Urząd Kryminalny sprawdza, czy doszło do zorganizowanych napaści bądź czy można znaleźć powiązania między pojedynczymi sprawcami lub grupami sprawców – dodała Hillebrand. (http://www.tvn24.pl)”

 32. Nowoczesność jest trudna. Świat się zmienia, trzeba się ciągle uczyć. Dla niektórych to za trudne. W głowie im się nie mieści.

 33. Sugaddaddy
  Skąd u ciebie ta nienawiść do Polski i Polaków? Dlaczego pisujesz na polskich zamiast na izraelskich blogach?

 34. Ktoś
  Balcerowicz jest przecież niczym więcej, jak tylko nienawiścią do Polski i Polaków.

 35. mpn
  Co rozumiesz przez „nowoczesność”? Przypominam ci też, że żyjemy obecnie w epoce postmodernizmu, czyli „ponowoczesności”.

 36. Szanowny Gospodarzu,
  Odnoszę wrażenie, iż przecenia Pan zdolności intelektualne p. Waszczykowskiego.

 37. mpn
  7 stycznia o godz. 18:51 28087

  Kiedy wreszcie nauczysz się nowoczesności antycznych Greków żyjących ponad 2000 lat temu?

 38. Wy tu o duperelach, a tymczasem upadek kulturalno-społeczny w Niemczech musi pociągnąć za sobą także i upadek niemieckiej gospodarki, a to może spowodować dojście do władzy w Niemczech skrajnej, neonazistowskiej prawicy, a ta, szukając łatwych sukcesów, może znów zaatakować sąsiadów Niemiec, co przecież w obecnych warunkach może się skończyć nawet wojną nuklearną. Martwię się więc o przyszłość zarówno Polski i Niemiec jak też i całej Europy. Najprawdopodobniej nie dożyję tego końca europejskiej cywilizacji, ale kto wie? Wydarzenia teraz mocno przyspieszyły, a przyjmując za E. D. Beinhockerem („The Origin of Wealth: The Radical Remaking of Economics and What it Means for Business and Society”) że gospodatka i społeczeństwo są złożonymi nieliniowymi dynamicznymi systemami, bardzo trudnymi do opisania przy pomocy obecnie znanych metod matematycznych, to społeczeństwo i gospodarka Niemiec, a za nimi reszty Europy może się załamać z powodu tych ostatnich wydarzeń w noc sylwestrową – zresztą nie tylko w Niemczech, ale także w sąsiedniej Austrii i Szwajcarii a także i Finlandii. Nawet w Melbourne dzieją się dziś takie rzeczy jak w Kolonii. Przyszłość jest oczywiście w Chinach, ale ja przecież nie jestem Chińczykiem a i na naukę mandaryńskiego w moim wieku jest chyba już nieco za późno.

 39. Miltikulti jako cecha nowoczesności i to, co zaczyna się pojawiać w naszym necie: na TVN24 czy GW- efekty w Finlandii, Niemczech, Zurychu- idzie na całego, nie da się już wielu rzeczy ukryć.

 40. Poziom hipokryzji osiaga szczyty doskonalosci w Polityce. Redakacja winna niezwlocznie wyslac swych pismakow na kursy oglady, etyki, moralnosci i logicznego myslenia.

  Pismak Passent (zaden dziennikarz) ponownie judzi i podzega. Tym razem z Kaczynskiego przeszedl na Dude. Duda rzekomo ma byc prezydentm ‚wszystkich’ polakow. Jest to pojecie wskazujace na poziom debilizmu nigdzie poza Polska nie spotykany.

  Bo wszystkich w zaden sposob nie da sie zadowolic. To jest niemozliwe. Dude wybrala jednak wiekszosc i Duda ma obowiazek representowania ta wiekszosc. To az tak proste. Ci ktorych kandydat przegral w wyborach prezydenckich maja obowiazek respektowania wyniki wyborow i zwyciescy. To az tak proste. Pismak Passent natomiast odwraca te logike do gory nogami i ewidentnie dazy do rozpowszechniania chaosu.

  Fakt ze w czasie pijackich orgii w Magdalence wymyslono idiotyzm ze zwycieski prezydent „zrezygnuje” z parti ktora reprezentuje by byc ‚przezydentem wszystkich polakow’ jest wlasnie typowym produktem pijackiej orgii. Bo to halucynacja bezmozgowia na kacu.

  Znany morderca zwierzat po wygraniu wyborow prezydenckich w 2010 ***zerezygnowal*** z czlonkostwa PO. Ha, ha, by rzekomo byc prezydentem wszystkich polakow. Ale przed tamtymi wyborami podpisal z Tuskiem wieropoddancza umowe. Czyli poddal sie pod niekonstytucyjna i nielegalna kontrole. W Politce byl wywiad z Komorowskim w tamtym czasie, czasie tzw pra-wyborow w Platformie. Wiernopoddancza umowa z Tuskiem byla warunkiem dopuszczenia Komorowskiego do pra-wyborow w Platformie. To byla profanacja urzedu prezydenta. Ponadto jest niewyjasnione w jaki sposob Komorowski dostal partyjne wsparcie od PO czyli od podatnika w kampani
  wyborczej 2015. Przeciez bedac ***bezpartyjnym prezydentem wszystkich polakow*** nie mial prawa do finansow z PO.

  Oczywiscie tego pismak Passent nie jest zdolny ani zauwazyc ani wytlumaczyc. Po prostu brak elementarnej uczciwosci.

 41. jakowalski,
  Czemu nie zajmiesz się redagowaniem biuletynu dla pensjonariuszy Tworek?
  Było by ci poręczniej – jesteś na miejscu.

 42. sugadaddy
  7 stycznia o godz. 14:57 28080

  Masz racje to tak wyglada niestety. Tomasz Lis jest jeszcze bardziej krytyczny. Mowi ze „ludzie nie sa tacy glupi jak nam sie wydaje, sa jeszcze glupsi”
  **https://www.youtube.com/watch?v=tW–bE5Dnxw

  Niestety to prawda. Widac to wszedzie. Glownie mediach. To blazenstwo nieslychane. W Polsce nie ma umyslow taka jest prawda.

  Oto jak Max Kolonko opisuje wydarzenia ostatnich 2 miesiecy w Polsce.
  **https://www.youtube.com/watch?v=EJXUY3M_HPk

  Dlaczego w Polsce nie ma nikogo kto by widzial i komentowal rzeczywistosc ? To wiecej niz tragedia.

 43. @axiom1
  Drogi Axiomie1, oszczędź sobie bólu i po prostu nie czytaj Polityki. Naprawdę nie ma takiego przymusu.

 44. jakowalski
  7 stycznia o godz. 21:05 28088

  „Sugaddaddy
  Skąd u ciebie ta nienawiść do Polski i Polaków? Dlaczego pisujesz na polskich zamiast na izraelskich blogach?”

  Bo w Izraelu pogoniliby taka czerona gnide na zbity pysk.

 45. Sceptyk
  8 stycznia o godz. 13:46 28098
  „Naprawdę nie ma takiego przymusu.”

  Rzeczywiscie, mozna zadawalac sie byle gownem, klamstwem, szczuciem i judzeniem. Albo mozna to obserwowac z boku ale tez „””nie ma takiego przymusu”””

  A ja postonowilem zasygnalizowac blaznom podszywjacym sie tu pod dziennikarzy co o nich mysle i oczywiscie bez przymusu. Gdyby wiecej osob to robilo poziom tej publikacji by sie poprawil bo niestety taki element jak Passent, Szostkiewicz i Zakowski sprowadzili ja do szamba.
  To dziadostwo pismaki rowniez nie maja przymusu by tu publikowac swe smiecie i zerowac z pozycji Polityki wypracowanej jeszcze w czasach PRL. To dziadostwo moglo by zalozyc swa wlasna lajdacka publikacje i walczyc o czytelnikow na wolnym rynku.

 46. Levar,
  Musiałem ci nieźle dać popalić skoro tak się mścisz kabotynie. /szanowny!/

 47. sugadaddy
  8 stycznia o godz. 16:35 28101
  Szanowny Panie, ja sie nie mszcze, ja zwalczam osobnikow, ktorych uwazam za szkodliwych dla Polski. Chamskimi atakami na moja skromna osobe specjalnie sie
  nie przejmuje.
  Jak to spiewal kiedys Grzesiuk?:
  „mozesz mnie chamem zwac, mozesz mi w morde dac,
  lecz od stolicy won, bo krew sie bedzie lac”.
  A wiec szanowne czerwone gnidy:
  rece precz od Polski.

 48. Leonidzie Kowalski, jako lemolog, ty wytlumacz, z wykorzystaniem poza ziemskich teorii (w czym twa specjalizacja)

  Dlaczego Max Kolonko w 5 minut potrafi wytlumaczyc te orgie hipokryzji i szalenstwa wokol TK a tu w Polityce i innych ‚wolnych’ mediach przez 2 miesiace nie pojawila sie zadna uczciwa publikacja ?

  **https://www.youtube.com/watch?v=EJXUY3M_HPk

 49. Sugadaddy (8 stycznia o godz. 11:22 28096)
  Od razu widać, żeś praktykujący katolik rzymski – tylko oni uważają bowiem dziś choroby psychiczne za coś gorszego niż inne choroby, a zapominają, że sami oni cierpią na psychozę na tle religijnym.;-)

 50. Levar
  W Izraelu partia komunistyczna czyli Maki ma 5 posłów w 120 osobowym parlamencie państwa Izrael. To jest tak, jakby polscy komuniści mieli dziś 19 posłów w Sejmie, czyli o 3 więcej niż PSL.

 51. axiom
  Reżymowej telewizji nie oglądam, jako że oglądać się jej nie da – nieważne czy jest ona spod znaku PO czy też spod znaku PiS.
  TK obchodzi mnie zaś tyle, co zeszłoroczny śnieg. Kiedy zajął się on prawami ludzi pracy, pogwałconymi w obecnej Konstytucji RP? Gdzie jest w tej Konstytucji prawo do pracy, zagwarantowane przecież Polakom przez międzynarodową konwencje przyznającą to prawo, czyli przez International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, którą to konwencję Polska podpisała 2 marca 1967 roku a ratyfikowała 18 marca 1977 roku?

 52. Jak długo mój komentarz będzie czekał na moderację?

 53. jakowalski
  8 stycznia o godz. 21:48 28106

  Typowe od polskiego yntligenta. Nie na temat i ta parobcza mentalnosc. Un ynteligent wyksztalciuch w pasozytniczej specjalizacji chce by mu ktos prace stworzyl. Bo on sam nie potrafi, za malo sie uczyl.

 54. axiom
  Nic ciebie nie obchodzą prawa ludzi pracy? Dlaczego?

 55. axiom
  Kiedy ostatnio byłeś z wizytą u psychiatry?

 56. axiom
  Płacę państwu (i to niemalże codziennie) podatki a wiec wymagam, aby państwo które je ode mnie pobiera, dbało o to, abym miał odpowiednie miejsce pracy.