Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

25.12.2015
piątek

„Ci fałszywi obrońcy demokracji”

25 grudnia 2015, piątek,

1.
Jak sądzicie, kto jest autorem tych słów: „Ci, którzy głoszą tolerancję, są często najmniej tolerancyjni. Ci, którzy trąbią o demokracji, bywają najmniej demokratyczni”? Kaczyński? Pudło. Prezydent Duda? Nie. Może poseł Piotrowicz, PZPR-owsko-PiS-owski symbol zamachu na Trybunał Konstytucyjny? Też nie.

Kto zatem? Te słowa wypowiedział… arcybiskup Stanisław Gądecki.

Jak wiemy, tradycją jest, że kiedy Polacy garną się do Kościołów z okazji świąt, w tym przypadku Bożego Narodzenia, to biskupi przygotowują, ich zdaniem, ważne homilie. Również w tym roku, jak to zawsze przy okazji Narodzenia Pańskiego, padło dużo frazesów o potrzebie pokoju, solidarności, miłości. Pojawił się też wątek miłosierdzia, przede wszystkim podnoszony w homilii przez kard. Kazimierza Nycza, który tak mocno jest obecny w nauczaniu papieża Franciszka.

Ale uwagę zwrócił na siebie abp Stanisław Gądecki. I jego słowa: „Ci, którzy głoszą tolerancję, są często najmniej tolerancyjni. Ci, którzy trąbią o demokracji, bywają najmniej demokratyczni. Ci zaś, którzy proponują egalitaryzm, bywają najbardziej bezwzględnymi elitarystami”.

Słowa hierarchy poznańskiego wygłoszone w czasie pasterki zabrzmiały tak, jakby zostały wyciągnięte z przekazów dnia, które PiS codziennie kreśli do swoich posłów i zwolenników. Kogo bowiem abp Gądecki miał na myśli? Ano tych wszystkich Polaków, którzy w ostatnich dniach wyszli na ulice i place, by zademonstrować swój sprzeciw wobec poczynań rządu premier Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy. Rządu i prezydenta, którzy niszczą, wciąż jeszcze młodą, polską demokrację i łamią zasady państwa prawa. Czy przypominacie sobie, by podobne wystąpienie abp Gądecki kierował pod adresem marszów, jakie organizowały PiS i Radio Maryja? Och nie, bo wtedy to była walka o wolność. Dodajmy: słuszną, bo naszą.

A zatem: dziś tym Polkom i Polakom, młodym i starszym, wierzącym i niewierzącym, którzy widzą ciągoty autorytarne w poczynaniach rządzącej partii, abp Gądecki w Boże Narodzenie mówi tyle: „Jesteście fałszywymi obrońcami demokracji”. Dziękujemy, księże Arcybiskupie.

2.
Ale na tym nie koniec. Bo nie tyle daje do myślenia to, co w homiliach świątecznych hierarchowie mówili, ale to, czego już w ich wystąpieniach zabrakło. Jakich tematów próżno dziś szukać?

Jak dobrze pamiętamy, gdy rządziła poprzednia ekipa, biskupi w czasie ważnych homilii świątecznych nie otwierali ust, by nie straszyć nas zagrożeniem, jakie płynie ze strony gender, in vitro, konwencji antyprzemocowej, związków partnerskich. Teraz, kiedy rządzi PiS, okazuje się, że wszystkie te zagrożenia zniknęły. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Biskupi już nie biją na alarm o upadku naszej cywilizacji. Ksiądz Dariusz Oko nie robi pielgrzymki po Polsce, siejąc mowę nienawiści wobec każdego, kto ma inne zdanie.

Mało tego: mam poczucie graniczące z pewnością, że polski Kościół nie tylko będzie milczał wobec łamania zasad demokracji, których dopuszcza się PiS. Nie będzie też domagał się, jak chcą zwolennicy ruchu prolife, całkowitego zakazu aborcji, co może wywołać nawet pewne wstrząsy, kiedy Tomasz Terlikowski będzie dociskał i rząd, i hierarchów, by dokręcili śrubę.

Otóż przedstawicielom Kościoła hierarchicznego wystarczy to, że będzie z rządem PiS dobijał rozmaitych dealów: od finansowania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie poczynając, poprzez rozmaitego typu dotacje na instytutu myśli wszelakiej i świadczenia duchowieństwa, a na Świątyni Opatrzności Bożej kończąc. Dlatego za naiwne uważam głosy tych, którzy piszą, że tylko Kościół może powstrzymać PiS przed dalszą destrukcją państwa. Już widać, że biskupi nie zamierają PiS powstrzymywać, ale raczej skłaniają się ku temu, by partii rządzącej w tej „dobrej zmianie” kibicować. Dlatego czas porzucić płonne nadzieje.

3.
Nie zmienia to faktu, że ci, którym droga jest Dobra Nowina, którzy podzielają nauczanie papieża Franciszka, przepełnione zrozumieniem, dobrocią i akceptacją wobec każdego człowieka, nie powinni odrzucać chrześcijaństwa. Jest ono zbyt cenne, zbyt ważne, by pozostawić je w rękach kościelnych funkcjonariuszy. Jak to mówią zakonnicy: „Dłużej klasztora niż przeora”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 73

Dodaj komentarz »
 1. Po prostu nie. Abp Gądecki jako przewodniczący KEP waży swoje słowa. Zabrzmiały, jak zabrzmiały, cholewa.

  Tytuł wygląda na cytat, a nie jest cytatem. Mnie się to nie podoba.

 2. Nie raz już pisałem, że w kapitalizmie jeśli ktoś nie ma kapitału, to z definicji jest ta osoba niewolnikiem ekonomicznym, że demokracja w kapitalizmie kończy się na progu prywatnego przedsiębiorstwa, stąd też znaczenie obecnej polskiej konstytucji jest zdecydowanie przeceniane, jako że zawiera ona tylko spis praw politycznych, interesujących tak naprawdę tylko małą grupkę osób, a pomija ona najważniejsze prawa, czyli ekonomiczne, w tym szczególnie prawo do pracy.

 3. ” Te słowa wypowiedział… arcybiskup Stanisław Gądecki….. Ci, którzy głoszą tolerancję, są często najmniej tolerancyjni ”

  To prawda, USA zadmonstrowalo swoja demokracje w wyrznieciu indian, zabrania im ziemi i stworzeniu dla tych co przezyli rezerwatow. Dopiero po 140 latach od ogloszenia swej demokratycznej konstytucji kobiety dostaly prawo glosu a czarni obywatele dopiero w 1963. Podobnie z prawami czlowieka. Katownie w Bergen, Abu Ghraib i polskich Kejkutach. Nawet u siebie w kraju kazedego maga zlapac, zamnkac na dozywocie i nawet zarzutow nie trzeba przedstawic ani wyroku sadowego. To Pan polskiego wasala i polskiemu wasalowi sie to podoba.

  Ale kk ma 2000 lat historii bandytyzmu, mordersw, tortur, wyludzen, zlodziejstwa i zastraszania. USA ciagle moga sie czuc zawstydzone. Hitler i Stalin tez.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Parafrazując Gądeckiego: ci, którzy trąbią o Bogu i żyją z tego dostatnio i wygodnie, najmniej się z Bogiem liczą.

 6. @ jakowalski
  Chyba czegoś nie zrozumiałem najwyraźniej: twierdzisz kolego, że nie masz prawa do pracy? Czy przypadkiem nie mylisz pojęć? Jeżeli twierdzisz, że „demokracja w kapitalizmie kończy się na progu prywatnego przedsiębiorstwa” to załóż prywatne przedsiębiorstwo. W Polsce funkcjonuje 2,4 miliona przedsiębiorstw SME / SOHO. Tęsknisz za pracą, czy za jałmużną? Nie masz pracy? Jeżeli tak, to zastanów się dlaczego?

 7. Te słowa pasują do każdego: Tuska, Kaczyńskiego, Kijowskiego (KOD), Millera, Kwaśniewskiego,…

  Także Stalina i tego tam z Korei Północnej.

  A, pan Makowski zwalcza cholerę dżumą, może by jednak poświecić się Prawdzie, nie zaś Propagandzie. Dziesięć lat antypisowskiej propagandy „Polityki” zaowocowało wygraną PiS-u… Niczego was to nie nauczy? Nigdy?

 8. Wydaje mi się ze państwa uwagi i przemyślenia są bardzo słuszne , tylko gdzie w tym jest miejsce Polski i i czy zmieniać Polskę i dawać rady może polski Kościół , Rydzyk i PiS idąc przeciwko europie , ale dokąd ?

 9. A tak na marginesie, czy polski sędzia polskiego Trybunału Konstytucyjnego może przyjmować ordery od watykańskiego kleru? Czy taki sędzia może pomagać pisać ustawę jednej partii? Czy gdyby pomagał pisać ustawę PiS-owi, byłoby to fair, skoro pomoc dla PO jest fair…, prawda?

 10. Oni nie mieszają ,oni rządzą.Ale nie wszyscy.W wywiadzie kardynal Nycz ,dał po nosie prezesowi mówiąc-gdy wysyłam nowego proboszcza do parafii ,proszę aby nie krytykował poprzednika i kontynuowal ciągłość poczynań.

 11. Jak tu w POlityce kochali Donka,…. widzieli w nim szefa rzadu a on nawet kioskiem Ruchu nie kierowal. Jego jedyna kwalifikacja mialo byc ze ‚lepszy od Kaczynskiego’.
  Donek mial byc i nic nie robic, samo mialo sie wszystko robic,… „Donku – nie musisz” Paradowska pisala,…

  Brak elemetarnej doroslosci ze strony dziennikarstwa Polityki wiecej niz przeraza.

  Teraz natomiast praca jest wymagana od PIS. PiS juz teraz ma sie wykazac praca i wynikami.

  Irronicznie wciaz oplakujace kleske umilowanej PO dzeinnikarstwo Polityki wymusza na PIS prace i dzieki temu za prace PIS wygra kolejne wybory.

 12. Redaktorze Makowski.
  ….,,młodą, polską demokrację…” mamy juz piec lat dluzej, niz Polska i Francja mialy w okresie miedzywojennym.
  Wtedy zdazylismy wygrac wojne z Rosja i zbudowac COP.
  Styropiany sponsorowane z za granicy potrafily tylko dorwac sie do koryta, zlikwidowac przemysl i zadluzyc kraj na sume dzisiciokrotnie wieksza niz dlug Gierka.
  PO chce jedynie urzadzic nowy Majdan i zastapic obecnych oligarchow swoimi.
  Polacy beda mieli tak dobrze jak Ukraincy.
  Duopol korporacyjnych karbowych, PO i PIC, powinien byc w miare moznosci zastapiony politykami pracujacmi dla dobra kraju, tak jak w innych biednych krajach Unii – Portugalii, Hiszpanii i Grecji.
  Obawiam sie , ze jestesmy jednak ,rownie jak Wlochy, sparalizowani przez dzialania Kosciola i Mafii i pozostaniemy w stanie wegetatywnym przez nastepne dekady.

 13. Pan Redaktor nie do końca jest zorientowany w niuansach: Kościół jak najbardziej powinien angażować się w politykę.

  „W awanturze wokół Trybunału wywołanej przez PiS brakuje mi jednego mocnego głosu – Kościoła – pisze „Gazeta Wyborcza”.

  I co Pan Redaktor na to?

  http://wyborcza.pl/1,75968,19341624,kosciol-tez-moze-bronic-konstytucji.html#ixzz3vLKLDWM9

 14. takei-butei
  25 grudnia o godz. 14:48

  ” … czy polski sędzia polskiego Trybunału Konstytucyjnego może przyjmować ordery od watykańskiego kleru”?

  A Adam Michnik i Bronisław Geremek Legię Honorowa od rządu francuskiego?

 15. Faktycznie z tą demokracją, tak jakoś inaczej. Szanowny p. redaktorze, według mnie demokracja, to: Ordynacja wyborcza do parlamentu min. w 50% mieszana,
  Prezydent, jako że wybierany w bezpośrednich wyborach, uprawnienia
  adekwatne do wyboru, jedyne stanowisko bezpośrednio przez naród
  obsadzane.
  TK, o który taki szum, pracuje PIĘĆ dni w tygodniu.
  Skład trubunału nie jedno partyjny, jak jest.
  Senat wybierany na przemian z wyborami do sejmu, by funkcja
  jaką ma, była faktycznie spełniona.
  Tak z grubsza, tak ja demokrację rozumiem, w przeciwieństwie do p. redaktora i tych t/z obrońców demokracji, bronicie pseudodemokracji ugruntowanej przez działaczy PZPR-owskich, dlatego to czego bronicie to nic innego jak PRL-bis, twór drugorzędnych aparatchyków PRL-u, wywindowany na plecach oszukanego robotnika.

 16. Jedynym wyjściem to zdelegalizować kościół katolicki w Polsce. Innego wariantu nie widzę.

 17. Mauro Rossi
  25 grudnia o godz. 15:37 27993

  Zestawienie Michnika i Geremka z Rzeplińkim bez sensu. Rzepliński to sędzia TR, szef TR, ma być ponad politycznymi podziałami. Ma być bezstronny. Nie może się angażować politycznie po jednej ze stron przeciwko drugiej. Nie powinien od nikogo przyjmować żadnych orderów. Nie powinien brylować w mediach. Nie powinien wspierać PO w pisaniu ustawy. Już sama myśl o takim wspieraniu go dyskwalifikuje jako sędziego.

  Powinien złożyć dymisję.

  Wyobrażasz sobie, aby w meczu piłkarskim sędzia pomagał jednej drużynie przeciwko drugiej? A Polska, a Trybunał Konstytucyjny to jednak coś więcej niż mecz w piłkę, prawda?

 18. jasny gwint
  25 grudnia o godz. 17:03 27995

  O, idziesz o krok dalej, niż Korea Północna.

 19. Niech abp Gądecki wspomni skąd pochodzi jego dobre samopoczucie i nienależne poczucie władzy.Nie wie skąd?Najpierw władzę miał cesarz.Ustanowił religię państwową,dał biskupom poczucie bezpieczeństwa,ci w zamian mieli mamić lud.Pierwsza cenzura…gdzie podziały się ewangelie gnostyckie,które poprzez namawianie ludzi do osobistego poszukiwania Boga wyrzucały poza nawias gwardię klechów gotowych za nobilitację stać się najwierniejszymi akolitami.Myślę,że edykt nantejski jest odpowiedzią ,na zależności KRK i władzy.Czasy inne,wiedza inna.lecz poziom myślenia funkcjonariuszy tej skostniałej instytucji wciąż ten sam,nie za Chrystusa,nie za bliżnich,ale za chwałę KRK/Którego są benificjentami/,od Konstantyna do Kaczyńskiego gotowi są na wszystko.Aby ni było,że jestem agnostykiem,byli księża których bardzo szanowałem,lecz przy tej kunktatorskiej zgrai….. przebijali się tylko do serc,Im wyżej nie było wolno.I to właśnie Oni zostaną w pamięci a nie pachołki Konstantyna.

 20. Oburzonym tym, co się obecnie dzieje w Polsce wokół tzw. Trybunału Konstytucyjnego, przypominam, że Haiti – kraj w którym władza państwowa ogranicza się w praktyce do pałacu prezydenta i kilku ulic wokół, kraj w którym praktycznie zawsze rządziły i rządzą gangi, kraj w którym stopień bezprawia, biedy i demoralizacji przekracza pojęcie Europejczyka i karaibskich sąsiadów a przeraziłoby ono także Ukraińca, a nawet przeciętnego obywatela skorumpowanych państw Afryki, ma konstytucję prawie identyczną jak Francja (zostawmy tu na boku to, czy lubimy Francję, czy też nie) a faktycznie jest państwem upadłym i to było długo przed ostatnim trzęsieniem ziemi, które po raz kolejny zrujnowało Haiti.

 21. Kurcze, co się nawyrabiało! Na który by blog nie wejść, wszędzie widoczna przewaga pisowskich hejterów. Również wielu migrantów, którzy dawno wyjechali, żyją sobie w zamożnych, demokratycznych krajach i chcą nam tutaj życie urządzać, dając rady zbawienne i traktując ziomali jak przygłupów, którymi „wszyscy” manipulują.
  Nie da się normalnie dyskutować

 22. mag
  25 grudnia o godz. 21:05 28000]

  Kurczę, co się wyrabia! Na który by blog nie wejść, wszędzie przewaga hejterów z PO. Ba, mogą sobie hejtować mową nienawiści bez ograniczeń, podczas gdy np. ja mający PiS i PO za dżumę i cholerę i niestosujący hejtu zostałem niemal wszędzie ocenzurowany. Tylko Makowski i Hartman miłościwie nie cenzurują, choć nie zawsze.

  Ba, u największych stronników wolności słowa w „Polityce” mam cenzurę prewencyjną, jakby mój nick był na indeksie nicków zakazanych…

 23. takei-butei
  Powinno cię brzydzić bywanie na „lewackich” blogach. Nikt cie stąd zresztą nie goni, ani nie częstuje „mową nienawiści”.
  Jest raczej odwrotnie. Czujecie się tu bardzo swobodnie, choć wydaje mi się, że waszym naturalnym środowiskiem jest salon 24 lub wpolityce.
  W każdym razie ja się w tamte rejony nie zapuszczam, bo to nie moja bajka, a nie mam mentalności ani ambicji politruka, który hejteruje na suwerennym obszarze „wroga”.

 24. mag, gdybys tu nie zagladala to bys nie wiedziela ze przez ostatnie 8 lat w Polsce nie bylo ani rzadu ani nie-rzadu. Bylo 8 lat donkowego lajdactwa na konto polskich dzieci, nemowlat i polkolen jeszcze nie urodzonych. A stosunki spoleczne zeszly do poziomu ponizej dzikiego bydla. I teraz ten lajdacki element po przegraniu wyborow wrzeszczy w obronie demokracji ktore nigdy ne bylo.

 25. Takiej pogardy nie tylko wobec nowej władzy, nowego rządu i nowego Prezydenta, jak również wobec zwykłych Polaków, którzy zagłosowali na obecny rząd dawno nie czytałem. Mowa językiem bolszewika nienawidzącego polskości, manipuluącego rzeczywistością, nie potrafiącego niczego dowieść tylko pluć. Pogardzać wszystkim tym, co nie jest ich wymysłem. To musi być ciężkie życie.

 26. Wypowiedzi wszelkiego rodzaju biskupów napawają mnie odrazą, tutaj jednak ten purpurat miał racje. Nie należę ani do obozu konserwatywnego ani progresywnego i dla mnie osobiście hasła z jednej strony nietolerancji, a z drugiej do nietolerancji wobec nietolerancji znaczą dla mnie dokladnie to samo. W skrócie: nie ma dla mnie znaczenia czy mi czarny pacan zabrania jeść mięsa ze względu na post czy jakiś lewak ze względu na prawa zwierząt. Jesteście sobie równi: Gądecki czy Biedroń, Macierewicz czy Szczuka, nie ma dla mnie żadnej różnicy czy mnie ktoś chce kopnąć prawą czy lewą nogą

 27. @axiom1 nie wiem ile masz lat, ale ja osobiście (30 lat) nie czuje sie jakby to przyszłe pokolenia miały za cokolwiek płacić. To my, tu i teraz płacimy za umizgi Tuska i Kaczora wobec sponsorów ich kampanii(najpewniej ci sami ludzie w obu przypadkach), a dzieciom pozostają tylko barykady.

 28. W zeszłym roku Arcybiskup zasłynął stwierdzeniem, że nic tak nie szkodzi kościołowi, jak zimne serca chrzescijan. Wymagało to pewnej odwagi, bowiem przed tem Hierarcha, nie raz, okazał serce, nie specjalnie gorące. A to olal młodzież VIIILO, a to kazał sobie płacić myto za kolejkę wozaca dzieci do ZOO przez kawałek kościelnego gruntu, a to okazywał pazernosc i chciwość w zabiegami o swoje i choćby hipotetycznie kościelne działki w Poznaniu, a to z buta potraktował Prezydenta Miasta. Nie sadze aby AB Gadecki wiedział w ogóle co to jest demokracja, raczej tego nigdy nie uprawiał. Gra i wypowiada rolę, której nie rozumie. Jak to czasem z aktorami bywa.

 29. @lakkot
  Jezeli masz teraz 30 lat to ty, twoii rowiesnicy i mlodsze pokolenia bedziecie musieli placic za 26 lat kolejnych deficytow budzetu. Szczegolnie za te ostatnie 8 lat donkowego lajdactwa kiedy dlug pobliczy podwojono. Juz teraz oddajesz 50% swych zaobkow na przerozengo rodzaju podatki. Przygotuj sie na 75-80% juz za 3-4 lata i nie bedzie to wina PiS-u.
  Bedziesz placil na emerytury solidarnych zdrajow ktorzy pasozytowali na twoj koszt. Nikt nigdy nie wydydymal swe dzieci jak to solidarne pokolenie. Nie podobal im sie socjalizm spowadzili zachodnie lajdactwo.
  Nie ludz sie ze pozyczanie co rok 50-55 mld zl bedzie mozliwe w nieskonczonosc. Nie tak nie bedzie, oprocentowanie bedzie roslo i obsluga juz istniejacego dlugu bedzie kamieniem u szyii kazdego pracujacego polaka.

  Tylko z powodu tyrani ostatnich 26 lat (zadnej demokracji) nie byla mozliwa nawet dyskusja nad modelem ekonomicznym Polski i Polska systematycznie dazy do samozaglady.

 30. ‚Mauro Rossi’ 25 grudnia o godz. 15:37 27993
  Cyt.
  ‚A Adam Michnik i Bronisław Geremek Legię Honorowa od rządu francuskiego?’

  Może, za zgoda prezydenta. Art. 5, ustawy o orderach i odznaczeniach z dnia 16 października 1992 r., Dz.U. z 2015 poz. 475 … tyle, że nie ma przewidzianych sankcji za przyjecie bez zgody. Pytanie; czy sędzia polskiego Trybunału Konstytucyjnego może przyjąć order, w tym przypadku chodzi o przyjęcie przez prof. Andrzeja Rzeplińskiego medalu Pro Ecclesia et Pontifice, nadanego przez papieża Franciszka za zasługi dla Kościoła rzymskokatolickiego … w Polsce? … III Rzeczpospolitej, IV i następnych … pytanie takie jest niedelikatne, niegustowne, całkowicie w złym stylu i czysto retoryczne.

  Pozdrowienia.

 31. Mag
  Nie widzisz tego, że sama jesteś PO-wską „hejterką”?

 32. Haszszu
  Obywatel RP nie powinien przyjmować żadnych odznaczeń od rządów innych państw. Wyjątek jest tylko wtedy, kiedy Polska nie jest niepodległa albo kiedy to odznaczenie jest za służbę w wojsku czy też administracji innego państwa, i to też tylko wtedy, jeśli ta służba jest w interesie Polski i jej obywateli.

 33. Z niesmakiem obserwuję, co mają do powiedzenia polscy biskupi. Poza ogólnikami i oklepanymi frazesami właściwie nic. Czasy wielkich osobowości w polskim Kościele dawno już przeminęły.

 34. mag
  25 grudnia o godz. 21:59 28002

  Brzydzić? Brzydzić się mogę tylko popierania zła, jakim są PO i PiS-u.

  Natomiast zaglądam sobie wszędzie, od skrajnej lewicy po skrajną prawicę. Chcę wiedzieć, kto i dlaczego urządził mi (urządzi) los, kto mną rządzi (chce rządzić), choć ja nikomu nie chcę niczego urządzać, nikim rządzić.

 35. Azur
  Ostatnimi wielkimi osobistościami w polskiej prowincji kościoła rzymskiego byli tacy duchowni jak prymas Krasicki oraz księża (alfabetycznie) Bohomolec, Kołłątaj, Konarski, Piramowicz i (last but not least) Staszic.

 36. Szanowny Gospodarz blogu przedstwił pogląd w sprawie wypowiedzi arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Myślę, że lepiej można zilustrować poglądy kościoła na obecną sytuację polityczną jeżeli odniesiemy się również do innych wypowiedzi. Kardynał Stanisław Dziwisz na spotkaniu opłatkowym z mieszkańcami Krakowa powiedział; ‚jeżeli ktoś chciał autentycznie służyć, a nie panować, nie powinien przeżywać zbyt głęboko goryczy przegranych wyborów i nie powinien przeszkadzać tym, którzy realizują nowe, nakreślone cele, jeżeli są one słuszne i służą całemu społeczeństwu’. Arcybiskup Henryk Hoser zaś, w wywiadzie stwierdził, ‚że Konstytucja ani ustawy nie są Pismem Świętym. Jeżeli Konstytucja nie jest dobrze sformułowana, to można i trzeba ją zmienić. Kościół ma też pewien dystans do pozytywizmu prawnego, bo pamięta, że wiele dyktatur było państwami prawa, złego prawa’. Ujmując powyższe zwięźle i bez niedomówień, można powiedzieć, że stanowisko Episkopatu sprowadza się do następujących wytycznych; demokraci to antydemokraci, władzy nie przeszkadzać i sugestia, że prawo stanowi Pismo Święte.

  Wszystkie trzy wielkie religie judaizm, chrześcijaństwo i islam, zwane ‚Religiami Księgi’, czyli te które wywodzą swoje pierwotne źródło wiary z Bibli, w swoich przejawach ortodoksyjnych, uznają prymat pism świętych nad prawem i usiłują ten pogląd wymusić w tworzeniu prawa … innymi słowy, szariat w trzech postaciach. Ujmując rzecz personalnie; rabin, biskup i imam z dziobków sobie piją.

  Pozdrowienia

 37. Wypowiedź Gadeckiego to echo analogicznych wypowiedzi Bieruta, Gomułki i Gierka: komunizm to prawdziwa demokracja, bo ludowa.Takie odwracanie kota ogonem. Mówi się to do wiernych, ktorzy mają te bzdety przyjmować z aplaużem.

 38. Ajh
  Prawdziwa demokracja NIE kończy się, tak jak obecnie czyli w kapitalizmie, na progu prywatnego przedsiębiorstwa, stąd też znaczenie obecnej polskiej konstytucji jest zdecydowanie przeceniane, jako że zawiera ona tylko spis praw politycznych, interesujących tak naprawdę tylko małą grupkę osób, a pomija ona najważniejsze prawa, czyli ekonomiczne, w tym szczególnie prawo do pracy i uczciwej za nią zapłaty.

 39. jeszcze tak nie było, żeby tzw. „Kościół” miłował równość, wolność, pokój i demokrację bezpośrednio dla tych wartości.
  Jak coś miłuje, to albo miłuje kłamliwie, albo nie wie co miłuje, co na jedno wychodzi.
  Na końcu ma wyjść to, że z „miłowania” ma być korzyść dla Kościoła i jego głównych funkcjonariuszy.
  Jakoś tak na dniach miłowanie zostało zilustrowane kolejnym przykładem prosto z góry: niejaki Tarcisio Bertone, szara eminencja przy papieżach, watykański premier i papabili, zafundował sobie, za setki tysięcy euro, remont swojej skromnej kawalerki, w postaci pałacu. Za pieniądze które miały być przeznaczone „na sieroty”.
  Faktycznie – byłby sierotą kardynał, gdyby nie był sobie skręcił z pół miliona euro na chatkę na kurzej nóżce, zamiast dać sierotom.

 40. Jako interesujący się astronomią ,mam pojęcie,że po wielkim wybuchu wszechświat się rozszerzał,obecnie się kurczy/do rozmiarów Prezesa/Jestem gotów na zagładę,lecz pytanie brzmi…do najlepszych teoretyków matematyki.Jaki jest algorytm między żądzą władzy Kaczyńskiego,Flemmingnizmem Macierewicza .Ich mózgi kurczą się nieproporcjonalnie.Za szybko.Moje marzenie.Nie wpadnijmy w czarną dupę prezesa.

 41. Uwarzam ,że Abp.Godecki trafił w sedno .Autor broni czegoś co nie jest ani kotem ani wydrą i nie przypomina systemu demokracji liberalnej w wersji cywilizacji angielskiej..Ogolnie obrońcy KOD i myśle tez Autor tego tekstu bronia czegos co nie ma żadnego zwiazku z demokracja w domysle -liberalna.Demokracja w III RP bazuje na demokracji wzor niemiecki i rosyjski czyli Teutońskiej.Urzednicza niemiecka tradycja urzednicza jakos to moze funkcjonowac zaś w warunkach III RP zamienila sie w rzady skorumpowanych kast urzedniczych.Dla przykladu obecnie mamy walke o utrzymanie rzadów skorumpowanej i niewydolnej kasty sedziowskiej.

  Przeciez najbardziej liberalna demokracja to zbliżone do niej demokracja Anglii,USA itp.

  Dyskutowany i kontestowany przez PiS system sadownictwa w III RP w porównaniu z systemem w cywilizacji angielskiej to pózne Sredniowiecze i za tym Średniowieczem opowiada sie demokrata Autor.

  Jerzy Zakrzewski
  Palatine,Ill

 42. Polska dyplomacja, wasale, judasze, podzegacze, czytajcie swiatowa prase bo polskie wasalskie media nie informuja. Straszne rzeczy sie dzieja w Ameryce, Donald Trump jest czolowym kandydatem na prezydenta i twardo zapowiada ze gdy wygra dogada sie z Putinem i wypija razem flaszke. A jezeli Berni Sunders wygra pojdzie jeszcze dalej. Zaprosi Rosje do Nato albo rozwiaze Nato.

  Tak wiec polska “dyplomacja”, polskie warcholy, wasale i szczujace media, ktore juz przez 26 lat prowadza polityke paskudnie podlej swini wobec wschodu, nie powinny tracic czasu. Powinni zapisac sie na przyspieszony kurs oglady jak najszybciej, tak aby jeszcze przed wyborami USA 2016 zdobyc dyplomy i miec czas na praktyke. Praktyke w cywilizacji i rozsadnego wypowiadania sie na tematy miedzynarodowe.

  Bo niestety nowy Pan w Washingtonie bdzie inny i nie przyjdzie z pomoca ani wsparciem dla polskich prowokacji, judzenia i szczucia w Europie Wschodniej.
  Nowy Pan w Washingtonie nie bedzie wspieral rusofobi, bezpodstawnych oskarzen i halucynacji wobec Rosji i niszczenia pokoju w Europie. Nowy Pan z Washingtonu nie da sie wciagnac w polskie warcholskie awantury i prowokacje.
  Nowy Pan z Washingtonu bedzie trzymal polskich wasali krotko za mordy, w kagancu i na smyczy aby nie musial sie za nich wstydzic ani za nich naprawiac porzadku w Europie. Albo ich pusci luzem na pozarcie Rosji. Dlatego tez polski wasal niech sie lepiej przygotuje.

  To nie jest tudne, kazdy pies juz to wie i jest to naturalne, jak Pana nie ma to nie chowa sie za Pana noga i nie szczeka. Polski wasal ma z kogo brac przyklad.

 43. Jeszcze więcej mieszania sie Kościola do polityki, a świątynie zupełnie wyludnia się.
  W czasie tegorocznych świąt obserwuje znacznie mniejsza ilość wiernych na mszach. kiedys były tłumy, teraz troszke więcej niż w niedzielę.
  A nasz proboszcz nie miesza sie w sprawy państwa.
  Czyńcie tak dalej pasibrzuchy.

 44. Ten link opisuje co sie dzieje.
  https://www.youtube.com/watch?v=xRFzCykuHLg

 45. Zgodnie z logiką biskupią, ci którzy głoszą miłość i miłosierdzie, są zwykłymi nienawistnikami. I to jest ‚święta” prawda.

 46. andrzej52,
  Jesteś, aby, pewny? Chyba nie czytasz różnych sondaży okołoreligijnych.
  Z Polaka katolik jak z koziej dupy trąba, ale WIERZY, że nad niego katolika nie ma.
  A za słuszne i uprawnione, uważa mieszanie się klechów do wszystkiego.
  Dla polskiego katolika, uosobieniem boga jest klecha i parę błyskotek z ołtarza.
  Bo więcej jego umysł nie ogarnia.

 47. !. Przecież ani PO ani też SLD a tym bardziej ludzi Palikota czy też Petru nie było słychać, kiedy to za (nie)rządów PO czy też SLD masowo łamano w Polsce prawo ludzi do godnej pracy i ochrony ich praw wobec biznesu. To też są przecież kwestie wolności a protestów ze strony obecnych aktywistów tzw. KOD jakoś wtedy nie było.
  2. Ale ktoś, kto jest winien swoim dzieciom prawie 100 tys. zł w zaległych alimentach, tym bardziej nie jest osobą godną zaufania. Przecież obecny szef tzw. KOD de facto okrada swoje własne dzieci!

 48. @takei-butei
  To co PiS robi to nie twoje „zwalczanie dżumy cholerą”.
  To próba leczenia kataru syfilisem …

 49. Linki;
  axiom1
  27 grudnia o godz. 9:58 28026
  axiom1
  27 grudnia o godz. 10:22 28027

  Dokonywany jest zamach na zakute polskie lby. Sponsorowany z zewnatrz przy pomocy usluznych polskich zdrajcow w Polsce i zlowieszczch mediow w obcych lapach.

  W ciagu ostanich 26 lat Polska zostala skolonizowana i umodelowana pod potrzeby obcych manipulatorow i wyzyskiwaczy. Jest wiec oczywiste ze gdy w wyborach zwycieza partia ktora chce cos pozytecznego zrobic dla polakow w Polsce jak 500 zl na dziecko, zwiekszyc kwote wolna od podatku i zmniejszyc wiek emerytalny aby wiecej osob dozylo emerytiry,… obcy element przy pomocy polskich zdracjcow nakreca zawieruche pod pozorem ochrony demokracji. Czyli ochrony obcych przywilejow.

  Jest zdumiewajace ze polskie zakute lby w Polsce nie zdaja sobie sprawy co sie dzieje i nie maja ambicji sie zaznajomic.

 50. Panie Jacku NH,
  tekst: „Takiej pogardy nie tylko wobec nowej władzy…” jest skopiowany z „Frondy” z 23 listopada 2015 r. Wkleił go Pan potem 26 listopada jako komentarz artykułu „Polityki”, a następnie 29 tegoż miesiąca w „Newsweek-u” i 25 grudnia w blogach Daniela Passenta, Adama Szostkiewicza i Jarosława Makowskiego. Nie pierwsze to Pana zagranie. Postępowaniem tym nie dość, że łamie Pan zasady regulaminu komentowania, to stawia się Pan w szeregu ludzi niehonorowych, dla których salon „Polityki” powinien być zamknięty.

 51. „Jest zdumiewające”, że „te polskie zakute łby” tolerują od lat twoje brednie na większości tutejszych blogów.
  Zapamiętałam sobie szczególnie twoją ulubiona frazę, którą cyklicznie powtarzasz, choć czas płynie: „stosunki społeczne zeszły do poziomu poniżej dzikiego bydła”. To kiedy zeszły i co to znaczy?
  Pisałeś tak i za czasów „dyktatorka” Tuska, jak go zwałeś może żartobliwie i obecnego Namiestnika Kaczelnika, co raczej nie jest do śmiechu.

 52. Ostatnimi wielkimi postaciami w polskim Kościele byli kardynałowie Sapieha, Wyszyński i Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. Obecni hierarchowie nie dorastają im do pięt. Przykro słuchać ich nijakich i obłudnych wypowiedzi.

 53. Acha, mój post z g. 19:56 jest skierowany do @axioma.

 54. azur
  Mam mieszane uczucia co do tej „wybitności” naszych hierarchów, których zawdzięczamy JP2!
  Na temat Sapiehy wiem niewiele, stare dzieje, co do Wyszyńskiego, OK robił za męczennika/internowanego w okresie stalinizmu, a potem ładnie udało mu się ułożyć stosunki kk z PRL i niejako usankcjonować tzw. mało refleksyjny „ludowy” katolicyzm.
  Wojtyła był super,póki nie wyjechał z Krakowa, a papiestswo jego niejedno ma imię.
  Brzydkie uczynki Kościoła byly konsekwentnie zamiatane pod dywan, a Polsce dostarczył takich „wybitnych ” hierarchów, jak Gocławski, Głódż, czy Dydycz nA czele z jego wlasnym kapciowym – abepem Dziwiszem.

 55. Część Mag

  Masz rację – poziom absurdu został przekroczony już dawno – dobrym przykładem jest Jacek,NH popatrzmy na poniższy wpis:
  „Takiej pogardy nie tylko wobec nowej władzy, nowego rządu i nowego Prezydenta, jak również wobec zwykłych Polaków, którzy zagłosowali na obecny rząd dawno nie czytałem. Mowa językiem bolszewika nienawidzącego polskości, manipuluącego rzeczywistością, nie potrafiącego niczego dowieść tylko pluć. Pogardzać wszystkim tym, co nie jest ich wymysłem. To musi być ciężkie życie.”

  Kolega Jacek w życiu nie słyszał prezesa Kaczyńskiego skarżacego się po kolejnych wyborach jak to przegrał przez przypadek z „tym panem” , nigdy nie słyszał o niejakim „Komoruskim” który jak wieść gminna niesie nie jest prawdziwym potomkiem starego rodu Komorowskich ale potomkiem agentów Czeka\kgb którzy zamordowali prawdziwych potomków i podszyli się pod nich. To wszystko i sporo więcej się nie wydarzyło. Natomiast Ty Mag zapewne mówisz ” językiem bolszewika nienawidzacego polskosci’ ( zapewne bonnehomme Jacek miał na myśli „Polskości”). No i potrafisz tylko pluć – nie to co koledzy axiom, kowalski , Jacek czy jak mógłbym pominąć bezportek i Andrzej Falicz.

  Dobre nieprawdaż? Po prostu wszystko co powiesz jest z automatu plugawe, niedojrzałe i z manipulowanie – w każdej kwestii. Na szczęście wspomniani poprzednio tytani dzielnie strzegą granic dobrego smaku i cywilizacji.

  Jean Houdon miał z zachwytem wyrazić się o swoim popiersiu Franklina ” Ecce vir”
  Nie wahajmy się powiedzieć tego samego o naszych wojownikach dobrej zmiany.

  Przeminą jak łzy w deszczu.

  Pozdrawiam

 56. Buttercup
  Polacy w Polsce wiedza najmniej. Gdzie tam, nawet nie maja pojecia co sie w Polsce dzieje. Np mag, ona nawet nie zdawala sobie sprawy ze morderca zwierzat sabotazysta Komorowski moglby zabic jej kota. I nawet nie dla zdobycia pozywienia, dla przyjemnosci. Dobrze ze zostal zastapiony przez mniejsze zlo Dude.

  Polskie media glownego nurtu stracily rzadowe zapomogi, nielegalne darowizny od nie-rzadu pe-owskich lajdakow i zaczely solidarnie z przegranymi w wyborach wrzeszczec o zamachu na ‚demokracje’. To az tak proste i az tak lajdackie.

  W dodatku ‚demokracje’ ktorej nawet nie bylo ani za czasow nie-rzadow Platformy ani przez ostatnie 26 lat.

  Obcy wladcy Polski dolaczyli do tych wrzaskow motywowani mozliwoscia zmniejszenia wyzysku polakow. Bo kazdy socjalny benefit polaka jest strata dla obcego wyzyskiwacza.

  Jakim trzeba byc debilem zeby to popierac ? Brak slow. Ale polacy sa juz znani ze zawsze dadza sie wydymac i nawet beda zdeterminowani by siebie samych niszczyc. Jak mag to pokazuje. Ona by cenzure tu wprowadzila walczac o demokracje. Lo-bosze, kurwa, nie do wiary !!!

  Swiat ciagle sie smieje z solidanych osiagniec. Po wielkim buncie w 1980 w celu poprawy warunkow zycia proletariatu solidarnosc wywalczyla przywileje dla burzuazji i nawet obcej burzuazji.

  Niewiele osob w Polsce zdaje sobie z tego sprawe bo zdradzieckie media opisaly to jako wielki sukces. Teraz historia sie powtarza. Pod pozorem walki o ‚demokracje’ polacy jak mag chca wywalczyc dla siebie kagance na lbach i smycze na szyjach aby panowie na zachodzie mogli ich skuteczniej kontrolowac.

 57. Axiom
  Wiadomo jest przecież od dawna, że tzw. demokratyczna opozycja w PRLu była od początku zorganizowana i opłacana przez Zachód, głównie przez CIA, a więc nic dziwnego, że doszła ona do władzy w Polsce. Po nieudanym zamachu stanu, który próbowała urządzić w roku 1981 NSZZ Solidarność, a któremu zapobiegł stan wojenny ogłoszony w obronie Konstytucji przez generała Jaruzelskiego, to owa opozycja postawiła, po konsultacjach z ekspertami amerykańskiego wywiadu, na bardziej długofalowe działania, opłacane już praktycznie bezpośrednio z kasy CIA. Cytuję: „The activities of the Solidarity movement in Poland in the early 1980s was widely supported in Washington, and any American covert support would have not occasioned the political outcry that placed other covert actions in the public eye. In his account of CIA activities in Poland, Bob Woodward left his readers with the impression that in 1984 Agency efforts ‚were minuscule’ [Bob Woodward, ‚Veil – The Secret Wars of the CIA 1981-1987’ (Simon and Schuster, New York, 1987), page 375.] ‚.. a minor secret channel through a Catholic Church organization in Poland funnel CIA funds of $20,000 to $30,000 to benefit the Solidarity trade union was closed down because of political risk.’
  However, it was subsequently revealed that the scale of CIA operations was much larger than this would suggest. Carl Bernstein, in ‚The Holy Alliance’, Time, 24 February 1992, page 28, reported that ‚Tons of equipment – fax machines (the first in Poland), printing presses, transmitters, telephones, shortwave radios, video cameras, photocopiers, telex machines, computers, word processors were smuggled into Poland via channels established by priests and American agents and representatives of the AFL-CIO and European labor movements. Money for the banned union came from CIA funds, the National Endowment for Democracy, secret accounts in the Vatican and Western trade unions.’ The total cost of this effort has not been reported, but other sources can be used to gauge its magnitude. It cannot be excluded that CIA support for Solidarity approached the level of Agency activity in Afghanistan.”
  (globalsecurity.org/intell/ops/solidarity.htm)

 58. Azur
  Raz jeszcze:przypominam ci, że ostatnimi wielkimi osobistościami w polskiej prowincji kościoła rzymskiego byli tacy duchowni jak prymas Krasicki oraz księża (alfabetycznie) Bohomolec, Kołłątaj, Konarski, Piramowicz i (last but not least) Staszic.

 59. I proszę, w okresie świątecznym nawet Redaktor powołuje się na opinię Papieża. Może jakiś przełom w Redakcji?

  Ps. Zawsze podziwiam zainteresowanie i znajomość Redaktora tekstami homilii biskupów. Ciekawe czego Redaktor w nich szuka i oczekuje? A może tęsknota Redaktora ujawnia się w jego własnych słowach: „ci, którym droga jest Dobra Nowina, którzy podzielają nauczanie papieża Franciszka, przepełnione zrozumieniem, dobrocią i akceptacją wobec każdego człowieka, nie powinni odrzucać chrześcijaństwa”.

 60. O ile słowa przytoczone przez Autora nie mają dla mnie wyraźnego odbiorcy- w swojej naiwności mam jeszcze nadzieję, że bardziej skierowane są do posłów PiS wykrzykujących w Sejmie „Demokracja”- o tyle rozśmieszył mnie akapit o „miłosierdziu Kościoła”. Taaa, szczególnie w czasie „dyskusji” nad in vitro było widać to „miłosierdzie”…..
  >>Kościół nie tylko wzywa, Kościół jest także powołany do tego, aby sam „czynił” miłosierdzie drugim: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Kościół znajduje w tych słowach wezwanie do czynu. Ten najistotniej ewangeliczny proces nie jest tylko jednorazowym przełomem duchowym, ale całym stylem życia, istotną właściwością chrześcijańskiego powołania (por. Dives in misericordia, 14).

  Tam, gdzie Kościół głosił Ewangelię, tam też niósł ze sobą miłosierdzie w postaci oświecenia, współczucia i uzdrawiania. Kościół przodował w zakładaniu szkół i uczelni, szpitali, sierocińców, ośrodków opieki społecznej i wprowadzaniu nowych metod w rolnictwie. Kierując się względami ewangelijnymi, starał się zaspokajać potrzeby ludzi na różnych kontynentach. Będąc przy tym przekonany, że kto nie daje człowiekowi Boga, ten daje mu stanowczo za mało. Miłosierdzie jest obowiązkiem Kościoła wszędzie tam, gdzie jest ludzkie cierpienie. Mieć litość to znaczy przyjąć brzemię losu innych ludzi z braterską miłością, przyjąć na siebie ich problemy, a jeśli to możliwe, umrzeć tak jak nasz Mistrz na służbie innym.

  Miłosierdzie prowadzi nas i budzi w nas świadomość, że jesteśmy jedną rodziną, wezwaną do budowania więzi pełnych zaufania i wzajemnego wsparcia. Wezwaną do stawienia czoła wielu niepokojącym problemom współczesnego świata: od zagrożenia terroryzmem do stanu upokarzającego ubóstwa, od rozprzestrzeniania broni do epidemii i wyniszczenia środowiska naturalnego, co zagraża przyszłości planety. Przede wszystkim jednak, każdy z nas jest powołany, by zwyciężać razem z Chrystusem „tajemnicę nieprawości”, stając się świadkiem solidarności i budowniczym pokoju.<<

  Uważam, że KK w Polsce już nie ma. Jest tylko Kościół PiS- u. A z takiego Kościoła ja się wypisuję.

 61. Szczęśliwego Nowego Roku Dla Pana Gospodarza o raz Blogowiczów

 62. Proszę przekazać to po sąsiedzku red. Kowalczykowi:

  Pan Red. Kowalczyk,

  Ułatwię Panu to noworoczne wyzwanie, aby mógł Pan odpowiednio szybko i sprawnie wyłapać tych uczestników blogu, którzy przekraczają tę trudno czasem uchwytną, lecz istniejącą granicę między przyjemnością wizyty w blogowej kawiarni, a przyjemnością psucia innym tej przyjemności. Cytuje przy tym oryginalną pisownię:

  1. Rafał KOCHAN
  (28 grudnia o godz. 11:49)
  jakowalski 28 grudnia o godz. 11:03
  „Poza tym, to jestem w „realu” naukowcem, wykładowcą akademickim etc. Dziwne, że tego nie wiesz…”
  Śmiechłem, że aż onuce pogubiłem. A możesz napisać, na jakiej uczelni obecnie pracujesz?

  (28 grudnia o godz. 17:28)
  @kowalski..
  Więc przeproś ładnie mendo blogowa za te słowa o kłamaniu.

  (28 grudnia o godz. 18:05)
  @kowalski..
  No znów wyzwałem, bo przecież nie prosiłeś mnie za tego kłamcę. I co, piszesz kolejny donos do prokuratury impotencie umysłowy?

  (28 grudnia o godz. 19:08)
  jakowalski 28 grudnia o godz. 19:00
  Widzisz „nałkofcu” od siódmych boleści, nie zatrybiłeś nawet, że nie oczekuję od ciebie przeprosin, dlatego od razu napisałem, że jesteś impotentem. Byłem pewien, że tego nie zrobisz. Oceniasz ludzi własną miarą…. A prawda jest taka, że (tak podejrzewam) każdy na ciebie patrzy, jak na kretyna. Na twoim miejscu nie chwaliłbym się, że dysponujesz jakimiś oszczanymi tytułami naukowymi. Robisz przykrość tym, którzy ci je w niepojęty sposób przyznali… Zapewne do dziś nie wychodzą z ciągu alkoholowego, gdy dowiedzieli się, kogo mianowali na jakiś tam tytuł naukowy. Znajdź se jakąś kobietą i nie zaśmiecaj tu swoim ścierwem. Paszoł won!

  (2 stycznia o godz. 19:29)
  Ja tak się zastanawiam, z jakiego szpitala uciekł ten buc – k-a-g-a-n? Przecież ten idiota jest jakiś podejrzenie nadpobudliwy. Viagry się nażarłeś? Na prochach jesteś kretynie? Zamiast tego adehadowskiego słowotoku, weź se znajdź jakąś kobietę, ponawiam apel „nałkofcu.

  2. pombocek
  (26 grudnia o godz. 21:43)
  Jezuniu, dopiero do mnie dotarło, że ten k.a.g.a.n zaliczył do chamstwa moje
  „niektóre ludzie mówią małpimi językoma”.
  „Biblia jest do dupy”.
  „Niech będzie pochwalona kapusta z maślanką”.
  „Biblia jest do dupy” to na pewno chamstwo – celowe, bo bywam z przyjemnością chamem, ale co ma do chamstwa kapusta z maślanką? Czyżby schizofrenia?

  (27 grudnia o godz. 13:29)
  jakowalski 27 grudnia o godz. 12:59
  Chłopczyku, jednak jesteś nieuleczalnym trollem k.a.g.a.n.e.m. I oczywistym prostakiem mającym bardzo widoczną ambicję znania się na wszystkim i wchodzącym tu wyłącznie po to, by się tym znawstwem popisywać i zaczepiać innych, stąd zaczynającym jakże grzeczną wypowiedź od jakże merytorycznej (o co się zawsze u innych dopominasz) konkluzji: „Od razu widać, ze nie masz nawet najmniejszego pojęcia o językoznawstwie, a więc nie odróżniasz języka od dialektu”, i uczącym językowca alfabetu. A ja tego naukowca jeszcze przeprosiłem. Nie mam już wątpliwości, że jesteś paranoidalnym schizofrenikiem, chodząca kulturo chwilowo na wolności i w okresie między napadami, w czasie których cię na blogach nie ma, więc można ci współczuć, ale tylko tyle. Na twoim wstępnym pouczaniu, trollu k.a.g.a.n.i.e, czytanie twojego wpisu i w ogóle całej twojej woltyżerki zakończyłem.

  (28 grudnia o godz. 13:22)
  Damy i Damowie, proponowałbym przemilczać obywatela jakowalskiego, który nie jest zwykłym trollem, pospolitym głupkiem ani paranoikiem w potocznym rozumieniu, czyli głupkiem fantazjującym – jest wykształconym erudytą i człowiekiem chorym. To regularny schizofrenik, być może – z papierami. Jeśli ktoś ma zaprzyjaźnionego psychiatrę, mógłby mu podsunąć ten przypadek. Szkoda gościa, ale dla mnie jest tematem zamkniętym.

  (28 grudnia o godz. 18:30)
  mag 28 grudnia o godz. 17:38
  Mag, adresuję do Ciebie, bo Twój wpis mnie zainspirował, ale nie chcę Cię w to mieszać.
  Powiem w obronie dezertera, że między nim a tym mnożstwa imion szalonym naukowcem jest przepaść. Dezerter jest człowiekiem idei, więc – przepraszam, dezerterze – w końskich okularach na tle idei. Okulary go wyróżniają. Natomiast wszechnaukowiec i notoryczny donosiciel do prokuratury jest zwyczajnie chory. Jednym z objawów schizofrenii jest niezdolność rozpoznawania własnych czynów. Dobitnym przykładem jest publiczne przypisywanie przez onego naukowca choroby psychicznej wierzącym, w tym dezerterowi, i grożenie prokuraturą za moje przypisywanie choroby psychicznej wszechnaukowcowi. W tej chwili ani mi w głowie mieć jakąkolwiek złość do naukowca, choć miewałem. W momencie, kiedy zdałem sobie sprawę, że to choroba, zamknąłem magazyn z emocjami. Dlatego napisałem do wszystkich, by zostawić chorego w spokoju. To nie troll, choć zadatki ma nie byle jakie. Na dzień dzisiejszy schizofrenia jest chorobą raczej nieuleczalną. Pojedyncze przypadki wyleczenia nic nie znaczą.

  (28 grudnia o godz. 20:18)
  jakowalski 28 grudnia o godz. 20:05
  Nie błaźnij się chłopie. Przecież nikt ci nie wierzy. Zajmij się szukaniem kobiety, a nie generowaniem obiecanek-cacanek prokuratorskich.

  (1 stycznia o godz. 23:40)
  jakowalski 1 stycznia o godz. 23:19
  Jesteś, pyskaty kundelku, więcej niż złośliwy. Chyba to ty wymyślasz na lewo, prawo i na wprost od chamów i zaczepiasz każdą przelatującą muchę, ale może się mylę, może robi to L.e.o.n.i.d, k.a.g.a.n albo inny dziad.

  (2 stycznia o godz 19:45)
  Pan Jacek Kowalczyk
  Panie Jacku, jakowalski jest człowiekiem chorym z kompletnie zniesioną samokontrolą i chyba pamięcią. Jest dla blogu niebezpieczny, ponieważ w takim tempie szybko dojdzie do miliona jego wpisów przy jednym temacie, czym zniechęci innych blogowiczów do bycia w takim towarzystwie. Już zniechęcił, już są separatystyczne zapowiedzi. To schizofrenik chory na słowotok, obrażający innych z naiwnością czterolatka i z szybkostrzelnością uzi. Z jakiego powodu jeszcze tu jest, skoro raz go Pan zbanował, a ślepy widzi, że nic się nie zmieniło? Przecież wyrzucony kaktusowiec, choć oczerniał bez żenady znaną trójkę tak, że mógłby śmiało być postawiony przed sądem, na blogu zachowywał się jak galant. Gość jakowalski przed sąd się nie nadaje, jego miejsce jest w szpitalu lub w zakładzie opiekuńczym psychiatrycznym – ale to jego kłopot. Nasz kłopot jest ten, że przez niego blog się sypnie. Z obrzydzenia.

  3. lonefather

  (28 grudnia o godz. 20:17)
  jakowalski 28 grudnia o godz. 20:05
  „ Po prostu okradasz mnie tak samo jak „pombocek” z mojego dobrego imienia, a więc mam prawo zgłaszać takie naruszenia moich praw, w tym kradzież mojego dobrego imienia, do prokuratury.”
  Zeby dokonac skutecznego zgloszenia, musisz wpierw udowodnic, ze kiedykolwiek posiadales „dobre imie”. Nstepnie musisz wykazac jak o te „dobre imie” dbales i czy sam wystarczajaco sie starales, zeby go nie stracic. Niestety mam powazne watpliwosci, czy zdolasz skutecznie wykazac oba powyzsze warunki, bo wchodzenie do takich podejzanych miejsc jak blog @Jacka Kowalczyka i rozmienianie sie na drobne w dziesiatkach bzdurnych utarczek slownych, to nic innego jak zwykle roztrwonienie cennego dobra jakim jest dobre imie.
  Ale jak tam sobie chcesz, chcesz tracic resztki, jakie moze jeszcze masz, to nikt tego Tobie, nie zdola zabronic.

  (28 grudnia o godz. 20:18)
  jakowalski 28 grudnia o godz. 20:05
  Nie błaźnij się chłopie. Przecież nikt ci nie wierzy. Zajmij się szukaniem kobiety, a nie generowaniem obiecanek-cacanek prokuratorskich.

  (28 grudnia o godz. 20:22)
  Orteq 28 grudnia o godz. 20:20
  – Hehehe, ale facjata. Szaleństwo ma wypisane na twarzy. 🙂
  http://kowalczyk.blog.polityka.pl/2015/12/22/rzad-wzrusza-do-lez-2/#comment-445682

  4. Orteq

  (28 grudnia o godz. 20:20)
  Pod 19:47 zostalo wklejone nie to co potrzeba zdjecie pewnego osobnika. Tego ktorego nie da sie usunac z blogu. Bo I po co usuwac? Wystarczy przeciez konsekwentnie olewac.
  Tu ‚poprawione’ zdjecie. O wiek w szczegolnosci:
  ‚http://www.encyklopediafantastyki.pl/images/1/11/Lech_keller.jpeg

  (28 grudnia o godz. 23:27)
  Zeby racjonalnie myslacy, wydawaloby sie, ludzie czy nicki, jakas wage przywiazywaly do blogowych grozb swirujacego trolla. Naprawde.
  PS. Identyfikacji trolla dokonal sam Gospodarz jakis czas temu, linkujac stosowna informacje. Jeszcze raz popieram apel Gospodarza:
  NIE KARMIC TROLLA

  (2 stycznia o godzinie 19:26)
  Jak juz prosicie o zbanowanie Kellera to jeszcze poproscie o zbanowanie Krawczyka. No bo ta druga glowa tej samej hydry nawet nie bedzie musiala odrastac.
  Biedny redaktor Kowalczyk. Hunwejbini to jeszcze wieksze utrapienie niz trolle

  5. lonefather

  (28 grudnia o godz. 22:21)
  jakowalski 28 grudnia o godz. 22:11
  Zgoda. Kazdy.
  Problem jaki masz, to nie jest to co spotyka Ciebie na tym blogu, tylko to, co Ty sam tu robisz ze swoim „dobrym imieniem”. Bo Ty je sam osobiscie, szlajasz swoje „dobre imie” jak najbrdniejsza szmate, jakbys nie mial zadnego imienia, bredzac androny i wypisujac glupoty. Jestes @”jakowalski”, kowalem swojego losu. Pora najwyzsza, zebys ta prosta prawde ogarnal i odpowiednio sie zachowal.

  6. Nemer

  (28 grudnia o godz. 22:19)
  pieniactwo
  zamiłowanie do wytaczania spraw sądowych, najczęściej o błahe sprawy, w medycynie określane jako kwerulencja i uważane za chorobliwą skłonność

  7. ozzy

  (2 stycznia o godz. 17:58)
  Do Pana Gospodarza,
  Kowalski to permanentny opluwacz. Nie chodzi tylko o moja osobe ale o jakies zasady relacji miedzy cywilizowanymi ludzmi. To nie ma nic wspolnego z jakakolwiek cenzura. Swego czasu podobnego typa wywalilem z domu stanowczym i krotkim i bardzo niecenzuralnym: wyp******aj stad, chamie! I poczulem sie lepiej. A poszlo o pewnego „faceta z wasikiem”, ktory umial zrobic porzadek, jak orzekl ow sukinsyn.
  W Kraju t o l e r u j e sie zbyt wiele: na murach, na stadionach, na blogach.
  Dziekuje za taka „tolerancje” w wydaniu prawdziwiepolskim. Nie moja brocha.
  Nie moj Kraj w wydaniu ja/snie k/urewskich Kowalskich!

  (koniec cytatów)

  Powyższe wystarczy, aby wytoczyć Panu proces o zniesławienie oraz czynną pomoc przy tymże. Oczekuję więc przeprosin – w przeciwnym wypadku wytoczę Panu proces karny i cywilny za zniesławienie (pomówienie, obmówienie, oszczerstwo) czyli występek polegający na pomówieniu innej osoby takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

  Nie żartuję, a przypominam, że ten występek jest zagrożony karą grzywny albo karą ograniczenia wolności na podstawie art. 212 § 1 Kodeksu karnego, a sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do roku jeżeli pomawia inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania (art. 212 § 2 k.k.). Ponadto w razie skazania za zniesławienie sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego (art. 212 § 3 k.k.) oraz że naruszenia dóbr osobistych, do których zaliczana jest cześć jednostki, zabrania także Kodeks cywilny w art. 23 i 24, a więc wytoczę Panu, jeśli mnie Pan tu publicznie nie przeprosi, także i proces cywilny.

  Lech Krawczyk, znany także jako Lech Keller i Lech Keller-Krawczyk

  Warszawa, dnia 3 stycznia 2015 roku

 63. @Jakowalski
  A nie lepiej dać sobie spokój, odpocząć na jakichś Bergamutach, czy innych wyspach, z dala od tego całego szumu medialnego i sieciowego?

 64. mag
  Tak, odpoczywam przed procesem karnym i cywilnym z Kowalczykiem. Są bowiem pewne granice tolerancji naruszania przez niego prawa. Kowalczyk ma zresztą sporo problemów w wymiarem sprawiedliwości.
  Zobacz n.p. tu: https://ms.gov.pl/Data/Files/_public/sprostowania/2007/070824_sprostowanie.pdf

 65. kowalski pieniaczu, intersuje mnie w jaki sposob rozwijaja sie skargi na mnie ktore zlozyles w prokuraturze w Lodzi, Warsiawie-Ochocie, Warsiawie-Mokotowie, Warsiawie-Praga Poludnie i w miejscowosci Mebourne na koncu swiata w dalekiej Australii.

 66. Kowalski, vel,..vel, …vel,…. Za sam wybor pasozytniczego kierunku studiow powinnes automatyczneie dostac kilka lat ciezkiej przymusowej pracy fizycznej w lagrze. Bo wybierajaqc pasozytnicza specjalizacje wybrales pasozytnictwo na obywatelach. Ty jak kazdy przedstawiciel pasozytniczych kierunkow tzw ‚nauki’ z zacietrzewieniem pokazujesz i przypominasz ze polak im bardziej wyksztalcony w pasozytniczych specjalizacjach tym glupszy. Co jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, bo wrzeszczysz, pomawiasz, judzisz i prowokujesz. Tylko za pomowienie zarzadu miasta Mebourne w sprawie „del-sol” powinnes dostac nastepne 25 lat lagru. Pokazales tam swa niewiedze, chamska warcholska zlosliwosc i podlosc ktorej kazda swinia by sie wstydzila. Pokazales tam co warte jest twoje wyksztalcenie. A to tylko jeden z epizodow twego warcholstwa. Niedawno szczules przeciwko polskiej Pessie. Bez znajomosci i zrozumienia tematu, bez rozwazenia konsekwecji dla kilku tysiecy pracownikow i bez rozwazenia konsekwencji dla siebie samego ktore ci sie naleza. Co najmniej kilka kopow po mordzie.

 67. Axiom1 (4 stycznia o godz. 7:38 28049)
  1. Śmieszny jesteś z tym „del-sol”. Nie ma przecież czegoś takiego. Jest tylko nieczynna a bardzo kosztowna instalacja odsalania wody morskiej w pobliżu Melbourne, będąca prywatną własnością, ale utrzymywana przez rząd stanu Victoria.
  2. PESA jest tak samo Polska jak Bank PKO SA, Biedronka czy też fabryki (wł. montownie) samochodów znajdujące się obecnie w Polsce.

 68. Axiom1 (4 stycznia o godz. 6:56 28048)
  Młyny sprawiedliwości kręcą się powoli…

 69. Oh,,, ten kowalczyk, zly przyklad dla mlodziezy, niszczy wizerunek Europie. Polska juz 11 lat w Uni a on ciaqle dziki. Wydzierzawil poletko w Polityce i pilnuje plotow jak Kargul i Pawlak razem wzieci. Aby nikt ze swymi myslami tam nie wtargnal, chyba ze sa to mysli identyczne z genetycznym dziedzictwem we lbie kowalczyka. Polski warchol na 110% A przeciez to XXI wiek, srodek Europy i 11 lat stazu w Uni, era internetu. Nic polskiego chama nie reformuje.

 70. Ynteligenty protestuja !
  Ynteligenty-socjolodzy,…. dali glos, przypominaja ze istnieja.
  Ale gdzie oni byli przez ostatnie 26 lat kiedy to w Polsce systematycznie niszczono zdobycze ludzkosci, prawa obywatelskie, pracownicze,…. kiedy niszczono cywilizacje. Kiedy Polska byla modelowana przez kolejne rezimy pod wymogi wyzysku przez obce korporacje i obce kraje. Kiedy z Polski zrobiono kraine taniej niewolniczej sily roboczej w ktorej stosunki spoleczne zeszly do poziomu ponizej dzikiego bydla. Rezultatem jest kryzys demograficzny i prospekt samozaglady.
  W rezultacie Polska jest w ogonie krajow Europy pod wzgledem zdobyczy cywilizacji, opieki spolecznej, socjalnej, zdrowotnej,…. Bo nie stac ??? Oczywiscie niewolnikow na nic nie stac.
  I dziwne jest, bardzo dziwne ze ynteligenty-socjolodzy przez 26 lat nie widzieli problemu. Gdzie tam pomagali rezimom ostatnich 26 lat otumaniac i oglupiac polakow. Ze niby sa tak bogaci jak nigdy w historii, ze za 522 zl miesiecznie da sie zyc, ze parykarz ktory zapytal sie dezertera Donka jak zyc za 1000 zl miesiecznie to bogaty cham bo mial nowa koszule.
  Dziwne, bardzo dziwne ze teraz kiedy PIS chce naprawic socjalne niechlujstwo ostatnich 26 lat po przez pomoc dla dzieci, podniesienie kwoty wolnej od podatku, podwyzszenie minimalnej pensji i stawki godzinowej, bezplatne leki dla starszych emerytow, … wyeliminowanie niewonictwa na rynku pracy oni *** ynteligenty-socjolodzy*** protestuja !!! Nieslychane.

 71. Kowalski, przestan plakac i przekrecac konstytucje. Lzesz piszac ze kontytucja powinna ci zagwarantowac prace. Bzdura, konstutucja gwarantuje ci tylko prawo do pracy. To jest roznica, popros jakiegos przedszkolaka zeby ci to dalej wytlumaczyl.

  Ale to mnie zadziwia. Jako wysoce wykwalifikowany specjalista od lemologii nie stosowanej ty powinnes tworzyc miejsca pracy dla siebie i dla innych. A ty pomimo tak wysokich kwalifikacji oczekujesz aby ktos inny stworzyl ci prace. Widac ze nie potrafisz pozbyc sie mentalnosci parobka.

  Gdzie tam,… ty nawet chcesz niszczyc miejsca pracy jak w Pessie co niczym cie nie rozni od solidarnych sabotazystow i zdrajcow.

  Przeciez jako lemolog nie stosowany masz wielkie mozliwosci. Zobacz co George Lukas robi w podobnej profesji.

 72. Axiom
  1. Prawo do pracy wymaga także odpowiedniego prawa pracy.
  2. Prawo do pracy przysługuje Polakom z racji tego, że Polska podpisała 2 marca 1967 roku i ratyfikowała 18 marca 1977 roku międzynarodową konwencje przyznającą to prawo, czyli International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights.
  3. Miejsca pracy powinien tworzyć rząd, jako że ma on ku temu zarówno możliwości finansowe (dochody z podatków) oraz potrzebną ku temu władzę. Ja zaś nie jestem prywatnym przedsiębiorcą i nie chcę nim być, jako że brzydzę się życiem z cudzej pracy. Niemniej, to wydając to co zarabiam, a zarabiam w Europie kilka razy więcej niż przeciętny Polak czy Portugalczyk a nawet nieco więcej niż przeciętny Australijczyk (znacznie zaś więcej uwzględniając różnice w poziomie cen pomiędzy Australią a Europą), to tworzę tym samym wiele miejsc pracy: w rolnictwie, górnictwie, przemyśle i usługach. Ale czy ty to zrozumiesz?
  4. George Lucas robi zdecydowanie złą robotę – robi on bowiem widzom swoich filmów wodę z ich mózgów. 🙁