Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

9.12.2015
środa

PiS i „koniec historii”

9 grudnia 2015, środa,

Kaczyński zachowuje się tak, jakby przeczytał właśnie „Koniec historii” Francisa Fukuyamy. I w przeczytane uwierzył. Tyle że „koniec historii” to „początek głupoty”.

1.

Amerykański politolog Francis Fukuyama napisał trzy dekady temu słynny esej pod znamiennym tytułem „Koniec historii”. Zasadnicza teza Amerykanina, z grubsza rzecz biorąc, w swojej prostocie była prosta. I brzmiała: po obaleniu Muru Berlińskiego w 1989 r., po upadku Związku Sowieckiego, ostoi komunizmu, liberalna demokracja i wolnorynkowy kapitalizm, jak świat długi i szeroki, zaczynały triumfalny i zwycięski pochód. Miał nastąpić rzeczony „koniec historii”.

Koncepcja Fukuyamy spotkała się z dużym aplauzem. Pytanie – dlaczego? Ano dlatego, że karmiła nas wiarą, iż nastał świetlany kres, a ludzkość chwyciła Pana Boga za nogi. Czas się wypełnił. Tyle że twierdzenie, iż „zachodnia demokracja liberalna” stanowi koniec ideologicznej ewolucji człowieka, jest tyleż pociągające, co – jak się okazało – nieprawdziwe.

2.

Dlaczego dziś, w roku Pańskim 2015, przywołuję książkę Fukuyamy? Otóż wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że bestseller Amerykanina musiał przeczytać właśnie Jarosław Kaczyński. A przeczytawszy, uwierzył mu. Bo Kaczyński i PiS zachowują się tak, jakby – po ich zwycięstwie wyborczym – nastąpił „koniec historii”; koniec historii polegający na tym, że liberalną demokrację i rządy prawa w Polsce można zastąpić „pisizmem”.

A jeśli tak, to nie ma się co dziwić, że namiętność, z jaką PiS marzy o „nowej wspaniałej Polsce”, jest wprost proporcjonalna do podejmowania radykalnych działań, aby przybliżyć ten wyśniony „raj na ziemi”. Wiara w „naprawę Rzeczypospolitej” sprawia, że Kaczyński i jego wierni pomocnicy – prezydent Duda i premier Szydło – są gotowi zgodzić się z rewolucjonistą Michaiłem Bakuninem, który powiadał, że „pasja niszczenia jest pasją tworzenia”.

I właśnie dlatego PiS nic nie robi sobie z tego, że demoluje Trybunał Konstytucyjny. Dlatego prezydent Duda nie przejmuje się tym, że łamie Konstytucję. Dlatego z uśmiechem na twarzy wygasza się gimnazja, wywracając system edukacyjny do góry nogami? W tej pasji tworzenia poprzez niszczenie wszystkie chwyty są dozwolone. Kluczowy jest cel: stworzenie „nowej Polski”. A zatem: jeśli mamy „koniec historii”, to wszystkie metody są dozwolone, także te bezprawne, by urzeczywistnić cel, jakim jest „nowa Polska”.

3.

Jarosław Kaczyński tezę Francisa Fukuyamy o „końcu historii” bierze za dobrą monetę. Tyle że „koniec historii”, o czym już PiS i prezes nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć, to „początek głupoty”.

Bo wbrew temu, co zdaje się sądzić PiS, historia się nie kończy. Przeciwnie: branie szturmem historii przez PiS sprawia, że właśnie – na szczęście – do niej wracamy! I stajemy się mądrzejsi.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 49

Dodaj komentarz »
 1. hitler też tak zaczynał ale nie był takim nawiedzonym kurduplem /sorry kartoflem/.

 2. oczywiście, że się nie kończy….PO też się tak wydawało. Panu z tą mądrością też się wydaje……… i jeśli mielibyśmy wrócić do PO….rany bobrze……

 3. Przy okazji kolejnego tekstu Redaktora Makowskiego, który jasno i przejrzyście przedstawił swój punkt widzenia na dziejące się mniej lub bardziej spektakularne poczynania partii Prezesa, wydaje się nieodzownym wrzucenie w tej sprawie również swoich( czyli, moich własnych) 3 groszy.
  Nie ulega wątpliwości, że coraz bardziej – przy okazji wiadomych zdarzeń – widoczna staje się polaryzacja postaw Polaków.
  Jedni – Ci od Ukochanego Przywódcy – nie mogą już patrzeć na tych drugich, czyli miłujących wiadomo jakie wartości.
  I vice versa
  I tak jak wiem z którymi mam kojarzyć Redaktora Makowskiego, Passenta, Kowalczyka, Semke, Lisickiego, tak nie wiem jak mam zachować się w momencie kiedy mijam panią z pieskiem( oczywiście nie chodzi wcale o pieska ,piesek pełni w tym przypadku rolę drugorzędną) na miejskim trotuarze, czy faceta parkującego samochód obok mojego Alfa Romeo. Nie wiem na przykład, czy mam się do niej uśmiechnąć bo jest ze stronnictwa…, czy jednak warknąć jak rasowy buldog , bo sprzyja…
  Można się oczywiście obruszyć i powiedzieć, że Polacy nie z takich opresji wychodzili obronna ręką, ale moim zdaniem tym razem bój to będzie ostatni…oczywiście nie wiem dla kogo ostatni, ale nie to jest tutaj najważniejsze
  I chcąc ułatwić, a może wprowadzić jakąś racjonalizację tego boju mam następujący pomysł.
  Tak ja na froncie walczące wojska różnią się mundurami, proporcami, bojowymi surmami tak i obecnie w Polsce konieczna jest jakaś symboliczna identyfikacja swoich, którym możemy zaufać, uśmiechnąć się, przepuścić szarmancko w drzwiach do placówki handlowej, bankowej, czy też do siedziby ZUS-u, czy KRUS-u . I oczywiście reakcja będzie odwrotna kiedy będziemy mieli pewność, że w parku na ławce siada obok mnie przedstawiciel wojsk nieprzyjacielskich, czy do targowego straganu zbliża się ta lampucera od tych…
  A jak to uczynić?
  A oto moja propozycja.
  Tak jak w czasie np. Powstania warszawskiego powstańcy nosili biało – czerwone opaski, w czasie stanu wojennego przeciwnicy Jaruzela zaczepiali w klapie marynarki oporniki i wszystko było wiadome – koleś z granatem i opaską na ręce to z pewnością członek AK, albo ktoś z NSZ-u , a facet z opornikiem w klapie marynarki to solidarnościowiec, może nawet jakiś znajomy Michnika, czy samych braci Kaczyńskich, tak dzisiaj…
  I w tym momencie wypada poszperać w magazynie z różnego rodzaju symbolami, kulturowymi artefaktami które bez żadnych wahań określą tożsamość obu okopujących się coraz bardziej stron.
  Na pewno w przypadku tych od Prezesa musi być uwzględniona tragedia smoleńska.
  I tutaj moja propozycja to, albo malutkie śmigło które oczywiście symbolizować będzie środek transportu którym przemieszczali się…,albo symboliczny, ale raczej jednoznacznie interpretowany kawałek kory brzozowej. Odpowiednio zaimpregnowany.
  Prawdopodobnie jakieś wewnątrzpartyjne głosowanie te kwestię powinno rozstrzygnąć.
  Druga rzecz jest bardziej sprofilowana personalnie…
  Starsi pamiętają zapewne z czasów PRL-u małe kieszonkowe lusterka ( okrągłe, prostokatne) gdzie z drugiej strony znajdował się wizerunek gwiazdy filmowej , na przykład psa Szarika, ale i nie tylko…Pola Raksa, MM, BB, CC, Marlona Brando, czy samego Standartenfuhrera Sztirliza.
  I wydaje mi się ,że tym drugim artefaktem, produktem zbiorowej wyobraźni mogłoby być lusterko z podobizną usmiechniętego Prezesa Kaczynskiego. Wymiar takiego lusterka pozostawiam już do indywidualnej decyzji ,ale wydaje mi się ,ze zupełnie uprawniona będzie sugestia ,że jego wymiar będzie na pewno symbolizował stopień napięcia wewnętrznego jakie wzbudza osoba Jaroslawa Kaczynskiego, czyli im lusterko jest większe tym identyfikacja z myślą i czynem Prezesa bardziej zdecydowana.

  No dobrze , a teraz strona przeciwna.
  Co będzie określało tożsamość osób które zawirowania wokół Trybunału traktują jako bezczelny zamach na demokrację.
  Tutaj również ciężko jest podjąć decyzję, ale chyba najbardziej oczywistą wydaje się sama… Konstytucja, czyli…egzemplarz Konstytucji RP wystający z damskiej torebki, z kieszeni marynarki, czy nawet – to propozycja dla tych najbardziej walecznych – przyczepiony do wierzchniego okrycia w okolicach serca.
  I tutaj moja sugestia. Ważne, aby taki egzemplarz nie był pustym symbolem. Bardzo duże znaczenie będzie miał „wygląd zewnętrzny” tej malej książeczki z orłem na pierwszej stronie. Kartki powinny być pozaginane, delikatnie sfatygowane ,nawet zatłuszczone ( będzie to świadczyło ,że oddajemy się lekturze podczas codziennego śniadanie. Oczywiście sam tekst zawierać powinien liczne podkreślenia, wykrzykniki itd.

  Druga moja propozycja dla tej strony frontowych zmagań to…nie będę zbyt oryginalny w tym momencie i zaproponuję latarkę elektryczną zasilaną baterią płaską o mocy 4,5V.
  A dlaczego latarką?
  A czym będziemy rozświetlać mroki rozlegające się nad Rzeczpospolita?
  Można oczywiście mieć przy sobie jakiś poręczny, albo przewoźny agregat prądotwórczy , ale trzeba mieć nadzieję, że będzie on potrzebny dopiero w późniejszym okresie.

  A ja? Co będzie moim znakiem firmowym.?

  Moim znakiem firmowym będzie pukanie się w czoło…co będzie symbolicznie oznaczało pytanie:

  Co ja w Polsce, w tym domu rozhisteryzowanych wariatów jeszcze robię?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Apeluje do Jaroslawa Makowskiego o szacunek dla czytelnikow i obywateli.

  Polityka wymaga powagi i zajmowania sie sprawami waznymi dla kraju i obywateli. W polityce nie ma miejsca na insynuacje i blachostki. Polityka wymaga strategii dla poprawy zdrowia kraju i poziomu zycia obywateli. I tego wlasnie kazdy dojrzaly polityczny dziennikarz powinien wymagac od wladzy, i niezaleznie ktoz rzadzi.

  A tu kolejny artykul o byle czym !!!

  Od PIS-u nalezy wymagac pracy i wynikow.

  Polska zadluza sie w tepie 137 000 000 zl dziennie. Dlaczego to nie znajduje zainteresowania w Polityce ?

  PiS wygral wybory i zdobyl wladze. Wladza PIS-u jast taka sama jak wladza PO. Wladza PIS jest oparta o te sama Konstytucje. Dlatego tez wszelkie wrzaski ze PIS niszczy demokracje bo ma pelnie wladzy sa hipokryzja. Demokracji w Polsce nigdy nie bylo. Obecny system polityczny nie ma nic wspolnego z demokracja. W szczegolnosci nigdy nie bylo podzialu wladzy miedzy wladza wykonawcza, ustawodawcza i sadownictwem. Dyktator zwycieskiej parti zawsze byl i jest dyktatorem kraju.

  PiS zastal Polske w ruinie. Powinni pokazac za maja plan na odbudowe i powinni byc z tego rygorystycznie rozliczani. Wlasnie z tego panie Makowski. Nic, zadne bzdury o kotrych pan sie rozpisuje nie maja znaczenia.

  PiS musi przeprowadzic audyt polskiej gospodarki, opracowac program naprawy, wyznaczyc cele, terminy i metody ich realizacji. Tego nalezy sie domagac panie Makowski. Pisanie o polityce wymaga powagi i dojrzalosci. Przedewszystkim jest to odpowiedzialnosc. Nie pan sobie zda z tego sprawe.

 6. Wpiszę komentarz Igora Jankego z TT:

  „Wczoraj Dziennik dziś Natemat pisze, że mam czymś kierować w mediach. Ani nikt mi nic nie proponował, ani ja się nie wybieram. Amen” i „Swoją drogą dziennikarstwo dobija dna
  Żadne dziennikarz mnie nie spytał, ale chętnie powtarzają”.

  I parząc na to, co się dzieje, jak można nie pogodzić się z utratą władzy (afakt- 8 lat to długo) i jakie wsparcie ma w tym ze strony wielu dziennikarzy- zaskakujące to, jak rizumie się , czym jest bycie dziennikarzem.

  I ta hiperinflacja słów wielkich, jak wpis z nowego wydania „Polityki” , słowa napisane przez jakże przy władzy p. Żakowskiego:
  „Chcielibyście zasnąć i obudzić się za cztery lata, kiedy już będzie po bólu? Po awanturach, aferach, rewolucjach, łamaniu demokracji kołem i nabijaniu państwa prawa na pal. Wielu by tak chciało. Ale takiej opcji nie ma. Nikt nie da nam wolności w prezencie.”.

 7. Ależ epistoły wypisują tutejsi dyskutanci. Powiem krótko: wielki wódz nie śpi, czuwa.

 8. Nie, napisz od razu w stylu właściym: wielki wódz już wyznaczył cenę za głowę dziennikarzy „Polityki”, wiadomo, złamani zostaną kołem, bo demokracji peowej bronią; aha i wieczorem przed pójściem spać na bank zostają wbici na pal, bo oni wyznaczają, kto kogo nabija. Aha- i wiadomo, że dadzą wielki prezent Polakom w tej walce- to będzie wolność.

 9. Akurat analiza Fukuyamy, bardzo chwytliwa wśród intelektualistów prawie kompletnie rozminęła się z rzeczywistością, z to strzelił w „10” Huntington w „Zderzeniu cywilizacji” – to jest majstersztyk, teraz dokładnie dzieją się przepowiednie z jego książki. Nie sądzę, aby Kaczyński wraz z całym Pisem myśleli w kategoriach „końca historii” – to grupa strasznie wyobijana serią porażek, rzucili się więc na władzę niczym wygłodniałe stado hien. Polacy chcieli ukarać PO za taśmy i takie tam naiwnie wierząc, że politycy innych partii mówią w zaciszach gabinetów, czy w knajpach o Polsce piękną polszczyzną. Ukaraliśmy nie PO ale siebie po raz n-ty w tragicznej historii naszej nacji. Zastanawiam się tez nad taką sprawą – gdyby przeprowadzić ranking najbardziej doświadczonych przez los narodów, na którym miejscu byśmy byli. Oczywiście, duża część tych tragedii wynika z naszych cech, których na próżno szukać wśród innych nacji. Jak naród musimy cierpieć, uwielbiamy się w tym nurzać, cała ta martyrologia, heroizm itd. Gdyby spojrzeć na inne kraje, które żyły sobie spokojnie na przestrzeni dziejów, jest to dla nas coś niemożliwego do zaakceptowania – spokój, porządek, pragmatyzm. Nie – my nie potrafimy wyjść z roli ofiary – 25 lat to mało, trauma wciąż jest, na moment tylko przykryta jakimiś pozorami stabilności i rozwoju. Teraz czas na PiS czyli zaczynamy autodestrukcję, u nas nie może byc normalnie, stan względnej normalności jest czymś nienormalnym. Koniec wczasów panowie, wracamy do dobrze nam znanego masochizmu i siermięgi.

 10. KtośKtoś
  9 grudnia o godz. 14:24 27880

  Na pewno wiesz ze dezerter Donek Tusk, poprzedni dyktator, w sposob nielegalny, nie uczciwy, nie moralny i nie etyczny,..w sposob gwalcacy wszelkie zasady i fundamenty demokracji, cywilizacji i praworzadnosci po kryjomu pod pozorem fikcyjnych programow okradal budzet panstwa na rzecz wyselekcjonowanych mediow w zamian za dobra prasa.

  Kochajacy demokracje pismacy Polityki nie mieli z tym problemu. Nie mieli problemow przyjmowac ukradzione z budzetu pieniadze podatnika.

  Np wyborcza, tvn,… otrzymywali po kilkanascie milionow zl co roku, a Polityka marne 600 tys. Dlatego przyjacielskie PO media nie wymagaly zadnej absolutnie zadnej pozytecznej pracy od dyktatora Donka. On mial sobie byc, niszczyc kraj i zycie polakom i lajdaczyc sie na koszt polskich dzieci i niemowlat i pokolen jeszcze nie urodzonych podwajajac dlug publiczny na ich konto.

  Liczac po cenach gruntow rolnych i pod zabudowe, dyktator Donek i lekarz pediatra przelajdaczyli 1/4 terryrorium Polski. W 8 lat !

  Po zwyciestwie PiS darowizny dla zaprzyjaznionych z PO mediow sie skonczyly i to jest glownym powodem wszasku mediow ktore nie maja szans na dalsze podarunki z budzetu. Co gorsze sa to wrzaski ba podbudowie klamstwa, hipokryzji i halucynacji. Co widac w Polityce.

 11. @Axiom

  Jak dla mnie, to władzy rządzącej należy przyglądać się dokładnie, gdy jest się dobrym dziennikarzem, ale KAŻDEJ władzy, każdej, czy z lewa, czy z prawa, czy ze środka- ale tego nie było, a teraz histeria wielka.

  I tez widzę to tak, że to o kasę , o rozdzielenie tej kasy chodzi, ale użyć słów wielkich trzeba.

 12. Nowa fala krytyki na PIS, bo zajeli sie emeryturami.

  Tzw reforma emerytur przez PO-PSL byla skokiem na kase emerytow.
  Wiadomo, im wyzszy wiek emerytalny tym wiecej nie dozyje emerytury. A tym co nie dozyja emerytury Zus i rezim kradna skladki.

  Tak, tak, tym co nie dozyja emerytur rezim i Zus kradna skladki.

  I wlasnie to bylo celem dyktatora Donka Tuska i Rostowskiego. Aby jak najwiecej osob okrasc.

  Emerytury dla tych co dozyja emerytury sa proporcjonalne do wysokosci skladki i lat pracy. Po 60 latach wiekszosc osob juz nie ma pracy i nie ma szansy na prace. I takim osobom nie wyplaca sie zasilku dla bezrobotnych ani nie umozliwia przejscia na emeryture. A gdy umra przed wiekiem emerytalnym Zus kradnie wszystkie skadki. W tym mialy byc oszczednosci rezimu Donka Tuska. Zerowac na zlodziejstwie.

 13. „Od kiedy to legalnie wybrany Sejm, uchwalając ustawę w trybie przewidzianym przez konstytucję, jest uzurpatorem? Poprzedni Sejm nie tylko świadomie, ale wręcz zuchwale wdeptał ten obyczaj konstytucyjny w błoto, dokonując bezprecedensowego w historii państwa agresywnego zamachu na Trybunał. Ale w maju zabrakło w debacie publicznej silnego głosu naszego dyżurnego autorytetu prawniczego. I jego ponurych ostrzeżeń o dokonującym się podeptaniu konstytucji i wiszącej nad nami groźbie „życia w systemie totalitarnym” i „powrocie do PRL”. Wtedy akurat prof. Zoll jakoś nie zechciał pojawić się na krajowej czołówce „GW” żeby zawołać: Non possumus! Wyrokowanie, że „państwo prawa w Polsce skończyło się 20 listopada”, nie tylko więc jest nieporozumieniem, ale też brzmi niewiarygodnie w ustach byłego prezesa Trybunału. Umarło bowiem 25 czerwca 2015 r., z chwilą uchwalenia ustawy o TK umożliwiającej zawłaszczenie wyboru sędziów TK, których mógł wybrać tylko Sejm obecnej kadencji. Ten smutny zgon dokonał się niestety przy zupełnym milczeniu tradycyjnie uznawanych autorytetów prawniczych i bez solennej oprawy odpowiednego wywiadu-komentarza na czołówce „GW”. Trzeba więc dokonać korekty karty zgonu państwa prawa wystawionej przez prof. Zolla i wpisać do niej prawidłową datę śmierci zmarłego.”

 14. Panu Makowskiemu gratuluję konsekwentnego pisania o tym, że PO łamała konstytucję. Proszę jednak już przestać pisać o PO, to nudne. Pora choć jeden tekst napisać o PiS-ie, który to PiS niczym nie różni się od PO.

  A, bardzo mi się podoba, że obrońca demokracji i wolności, heroiczny bojownik ze stanem wojennym, czyli Aleksander Kwaśniewski, nazywa uchwalanie ustaw przez PiS gwałtem, cieszy mnie to, że tak nie określał uchwalania ustaw przez PO niczym nieróżniącą się od PiS-u.

 15. Przy okazji: jestem dumny z tego, że w „Polityce” ocenzurowano (u Passenta) moje przypomnienie słów Redaktora Naczelnego „Polityki”. Przypomniałem, że Rakowski przed prawem stawiał dobro i uzasadniał tym, że inaczej bylibyśmy analfabetami pasącymi krowy na pańskich polach.

  To, że w „Polityce” cenzuruje się moje wypowiedzi (niemal wszędzie, choć nigdy nie łamię Regulaminu), to dla mnie zaszczyt. Ale żeby także cenzurować swego Rakowskiego, no, no, no…

 16. Passent – dno ponizej szamba, niszczy wizerunek Polityki.

 17. .

  —TIMUR I JEGO DRUŻYNA—

  .

  $€£¥ wyciekaja z WIGu jak
  z durszlaka w którym jakiś
  geniusz dziurki powiększył
  wiertarką z b. dużym wiertłem

  Z historii wiemy że rząd się
  sam wyżywi, gorzej z suverenem
  nikiforkiem który na „dobra
  zmianę” głosował

  Na krótko buźkę się mu zatka
  500zł banknotem, za niedługo
  trza je będzie dodrukować
  i suveren będzie się nim mógł
  jedynie podetrzeć

  Król na banknocie jest całkiem
  nieżywy to mu będzie wszystko
  jedno, gdy jednak chlebek będzie
  po 1000zł to się suveren może
  zdenerwować

  Po zlikwidowaniu wyborów jako
  całkowicie zbędnych a burzących
  jedynie prawo i sprawiedliwość
  dziejową, TK mu nie pomoże bo będzie
  mógł orzekać jedynie w sprawach
  o jaywalking.

  Wprowadzenie viz do EU odetnie
  suverena od niemieckiego i GB
  koryta, trza bedzie poszukać elektryka
  który przeskoczył by mur jakiejś stoczni…

  Budowa „SUVEREN PROOF” festung
  wystartowała, Gajdar byłby dumny

  Moje szczere gratulacje dla
  SUVERENA

  ..)

 18. „Ostatnio miałem okazję jeździć po kraju i rozmawiać zarówno z członkami PO, jak i z normalnymi ludźmi” – Tomasz Siemoniak, 7 grudnia 2015r.

 19. No cóż, sami oddaliśmy władzę w ręce wariatów, a jakże – w posób demokratyczny. Szkoda gadać.

 20. Moim zdaniem sytuacja juz jest poza kontrolą, poniewaz napędzany paranoją głowny aktor nie ma najmniejszego zamiaru pojsc na ustępstwa. Jego podwykonawcy będą isc w zaparte i bez zahamowan realizowac polecenia. To oznacza, ze Polska weszła na droge do katastrofy i będzie na tej drodze przyspieszac, jesli nie zadziałają jakies hamulce. Jak na razie nic nie wskazuje na ich istnienie.
  .
  Chciałbym przypomniec, jak się rozwija typowa katastrofa. Smolensk albo Mierosławiec mogą słuzyc za przykłady, ale wezmy jakis inny przykład nie urazający uczuc wyznawcow religii smolenskiej. Niech to będzie katastrofa pod Grenoble. Zaczęła sie od tego, ze kierowca wbrew zakazowi wjechał na zbyt stromą drogę. Jechał sobie i naciskał na hamulec, az hamulec się spalił. W tym momencie się okazalo, ze kierowca po prostu nie wiedział, ze ma jeszcze dwa inne hamulce. (Mogł hamowac silnikiem albo elektromagnesem.) Był niedoszkolony, stracił panowanie, a potem był zakręt. Autokar spadł do wąwozu, do ktorego przedtem spadły w tym samym miejscu inne autokary.
  .
  Wrocmy do obecnej sytuacji. Motywacją trojpodziału władzy są reguły, ktorych przestrzeganie ma nie dopuscic do dominacji zamordystow. To są własnie hamulce. Jak sie jednak okazuje, reguły przestają działac, jesli następuje masowa abdykacja od ich przestrzegania. Taka abdykacja nastąpiła w Polsce. Mozna ją przypisywac Kosciołowi, komunie, czy tradycjom polskiego warcholstwa, albo wszystkiemu naraz. Tak czy inaczej, nastąpiła abdykacja i hamulcow nie ma. Najezdzcy zobaczyli mozliwosc zignorowania reguł, i postanowili skorzystac. Skoro jest wola przyspieszenia i nie ma hamulcow, to sytuacja będzie przyspieszac.
  .
  Jak będzie wyglądac katastrofa? Popatrzmy na czarny scenariusz. Rozpad Europy na Europę Zachodnią i Wschodnią jest dosc prawdopodobny. (Pisze o tym prof. Hartman w swoim najnowszym blogu). Europa Zachodnia ma swoje palące problemy i własnie sie nimi zajmie po odcięciu wschodniego balastu. Europa Wschodnia jest wciąz zapozniona technologicznie i mentalnie, bo zapoznien nie mozna nadrobic w dwadziescia kilka lat. Jesli ktos myslał inaczej, to zaraz się o tym przekona. Po odcięciu od Zachodu, Polska przyłączy się do innych byłych demoludow (bo gdzies musi), po czym błyskawicznie znajdzie się na ich poziomie. Kompetencyjnie nie musi sie zresztą znajdowac, bo polskie społeczenstwo cały czas na nim jest. Wyspa nowoczesnosci jest niewielka i odizolowana od sredniej przeciętnej. Po mentalnym odcięciu Polski od Zachodu nastąpi takze odcięcie gospodarcze i wynikający stąd bardzo szybki spadek poziomu zycia.
  .
  Co będzie dalej? Sypnie sie giełda, po czym emerytury, zas gospodarka wroci do wymiany z byłymi demoludami. Będą sie nasilały represje dla odwrocenia uwagi. Przez jakis czas się uda zatykac gębę smoka (czyli „ciemnego luda” według nazewnictwa PiSu) kolejnymi intelektualistami. Ale w miarę nasilania się trudnosci „ciemny lud” będzie się radykalizowac. Aresztowania politykow, lekarzy, i innych ofiar wskazanych przez Kaczynskiego nie naprawią gospodarki, więc zaczną sie „wydarzenia”, ktore Kaczynski będzie poczatkowo kanalizował. Na tym etapie nastąpią „spontaniczne” samosądy nad gejami, artystami, politykami PO, i innymi kozłami ofiarnymi. Będą ofiary smiertelne. Władze będa się odcinac, jednoczesnie wykorzystujac to do przykręcania sruby. Kaczynski dokona jednej albo dwu „wymian zderzakow”, cały czas skrzętnie wystrzegając sie formalnego kierownictwa. Ale to nic nie da, bo jednoczesnie Kaczynski będzie sypał pieniadze, co tylko przyspieszy gospodarczy zjazd w doł. Wydarzenia będą powracały w takiej albo innej formie, az jakas iskra spowoduje naprawdę duze wydarzenia i wojsko otrzyma rozkazy. I tutaj juz nic nie wiadomo. Jesli ofiary pojdą w tysiące, to społeczenstwo sie przestraszy. A jesli tylko w dziesiątki, to będzie wojna gangow, bo na tym etapie rozne osrodki wpływow juz nie będą kontrolowane i przekształcą sie w gangi. Sytuacja bedzie mniej wiecej taka, jak powiedzmy w Meksyku.
  .
  Co ja bym zalecał? Ja bym doradzał wszelkimi sposobami tłumaczyc politykom PiSu, ze na tej spirali oni tez będą ofiarami. Kaczynski nie będzie mial zadnych skrupułow i prędzej czy pozniej polecą ich głowy. Im dłuzej czekają, tym bardziej będzie prawdopodobne, ze dołączą do listy ofiar. Taka jest logika totalitaryzmu. Więc mozna i nalezy apelowac do ich instynktu samozachowaczego. Nalezy im uswiadamiac, ze im bardziej ten autokar sie rozpędza, tym będzie więcej ofiar, i oni tez będą na tej liscie.
  .
  Im bardziej politycy PiSu triumfują, tym mniej będzie chętnych do ich obrony, kiedy przyjdzie ich kolej. To, ze przyjdzie, jest gwarantowane. Trzeba ich przekonywac, ze nie unikną topora swojego obecnie szefa, a za jakis czas ich kata.

 21. Ci gangsterzy z PiS-u dostali z budżetu polskiego państwa ćwierć jeśli nie pół miliarda złotych na oplatanie państwa siecią nowotworową bojówek „faszystowskich”. Gdzie była Polityka, gdy jak na puszczy wołano na co, po co i dlaczego partie otrzymują w Polsce pieniądze? Gdzie mogę zobaczyć szczegółowe listy wydatków wszystkich partii politycznych? Gdzie mogę zobaczyć wiarygodne liczby odnośnie ilości członków tych organizacji?

  Ci gangsterzy z PiS-u od lat bezczelnie łamią wszelkie pisane i niepisane prawa włącznie z demonstracyjnym nieuznawaniem wyroków sądów. Gdzie Polityka była, gdy wołano na puszczy, że partie bardziej niż inni muszą być podporządkowane rygorom prawa, być zaskarżalne i pociągane do odpowiedzialności za łamanie prawa? Gdzie była PO, gdy pis rzucał oszczerstwa i demonstrował ignorancję dla prawa? Powiem wam – dyskutowali jak równy z równym w studiach radiowo-telewizyjnych przy udziale dziennikarzy legitymizując i normalizując przez to wszelkie bezeceństwa popełniane przez PiS.

  A więc wyhodowaliście sobie sami potworka, no to teraz macie. Gangsterstwo w polityce zaakceptowaliście wcześniej. Teraz gangsterstwo doszło do władzy. Zresztą ci z PO i z innych partii nie są wiele lepsi, tyle że dbali lepiej o pozory. W sumie nie było żadnego wyboru. W dyktaturze gangów politycznych można wybrać tylko gangsterów, którzy akurat dzisiaj wydają się mniej groźni.

 22. Wiele wskazuje na to, że Kaczyński i Macierewicz to ludzie Moskwy i ich zadaniem jest ponowne przyłączenie Polski do pansłowiańskiej macierzy pod kuratelą Moskwy. Od lat takie elementy są w działalności tych typków widoczne. Wcześniej należy jak najwięcej wycyckać zachodnią Europę.

  Polska to kraj pogranicza. Będąc na Wschodzie jest zbyt zachodnia i wyraża aspiracje zachodnie. Będąc na Zachodzie jest zbyt wschodnia, a mentalnie i instytucjonalnie ciąży ku Wschodowi. Próba integracji Polski z Zachodem chyba poniosło fiasko. I tu nie chodzi tylko o frakcję pisowską. Również „elity intelektualne” i środowiska tak zwane liberalne nie potrafiły się wybić na Zachód i obciąża je wschodnia mentalność. Wyraża się to choćby po skali pogardy dla oddolnych procesów demokratycznych i do zwykłego obywatela, który od 25 lat pozbawiony jest elementarnych obywatelskich praw wyborczych oraz realnego wpływu i głosu w sprawach własnego państwa. „Obywatelowi pańszczyźnianemu” jest w sumie obojętne, która sitwa go okupuje. Czy ta z zachodnimi sloganami, czy też ze wschodnimi.

 23. Dlaczego przywołany Fukuyama, a nie Popper? Bo przecież tezą „Społeczeństwa otwartego i jego wrogów” jest wiara w spełnienie się historii, jako główne źródło totalitaryzmu.

 24. ..oj chyba Wawel oddala sie ! pan J.Kaczynski dostal wszystko !!!! i zapewne jest w szoku ta niespodziewajka zamskoczyla prezesa i nieprzygotowany mozg przestal pracowac ! Nie ma D.Tuska i PO wiec czyja teraz bedzie wina ze ,,Raj,, ktory obiecal oddala sie w nieznane !!!

 25. Interesująca pol-fic w wykonaniu Narciarza2, ale nie bierze pod uwagę jednego czynnika – mianowicie Polskęzbawowi przybywa leciech i nie wiadomo kiedy Kostusia po niego zapuka (lub kiedy umysł odmówi posłuszeństwa).

 26. „W Niemczech tworzy się redakcja Michnika „na uchodźstwie”. W „Die Zeit” powstała platforma dla redaktorów z Czerskiej do informowania o autorytaryzmie w Polsce. Trzech redaktorów będzie na „Zeit Online” prowadzić blogi na temat rozwoju swojego kraju. Żeby w Niemczech i Europie pojęto, co się dzieje w Polsce. Redakcję Michnika „na uchodźstwie” w „Die Zeit” stworzą : Paweł Wroński, Roman Imielski oraz Michał Kokot. Z tych trzech redaktorów Michał Kokot nie jest debiutantem. To on jest w „Die Zeit” głównym autorem tekstów o Polsce, które następnie w kraju cytowane są przez jego kolegów jako „głosy niemieckich mediów”.

 27. narciarz2
  10 grudnia o godz. 1:35

  „Rozpad Europy na Europę Zachodnią i Wschodnią jest dosc prawdopodobny.”

  Gwoli uściślenia: Europa wschodnia, czyli byłe demoludy to obszar rozumiany przez Putina jako należna Rosji strefa wpływów. Ponieważ Putin dąży do reaktywacji imperium, wiadomo, że na drodze do tego celu musi odzyskać decydujący wpływ w Europie wschodniej. Radziłabym więc tym wszystkim europejskim sceptykom, by się trzymali Europy zachodniej pazurami i zębami, bo przynależenie do Zachodu to jedyna szansa na utrzymanie niezależności od Rosji. Chyba, że oni tego właśnie chcą, na co wiele wskazuje.

 28. @Jacek, NH
  10 grudnia o godz. 13:39

  Daj mi, proszę, jakiś link do artykułów tych autorów w Die Zeit, bo nie udało mi się nic znaleźć.

 29. Od PIS-u nalezy wymagac pracy i wynikow.

  Polska zadluza sie w tepie 137 000 000 zl dziennie.

  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„
  A PiS-owski budzet na rok 2015 zaklada
  jeszcze wiekszy deficyt (czytaj –
  jeszcze wieksze zadluzenie)!

  Przestan wiec „axiomie” opowiadac
  bajeczki z mchu (i PiSu). Im
  zalezy li tylko na wladzy
  i dopuszczeniu swoich
  do korytka!

 30. Babaski leb jest pelen fantazji. Wiemy, zawsze tak bylo. Media tez o tym wiedza i to wykorzystuja. W babskim lbie latwiej zaflancowac klamstwo i fnatastyczne teorie,.. i dalej baba juz sama pokaze swa tworczosc. A ze w wojsku nie sluzy, nie ponosi zadnej odpowiedzialnosci za swe szczucie to dodaje odwagi.

  Jednak ze chialbym sie dowiedziec w jaki sposob Rosja odbudowuje swe imerium. A moze to Pan z Ameryki juz ma imperium w skad ktorego wchodzi zadluzona po uszy i skolonizowana i wydymana na wszystkie sposoby Polska.

  Neich ze baba wyjasni po co Rosji Polska miala by byc potrzebna. Zeby przjac polskie dlugi ? Czy w Polsce jest ropa, gas, zloto ??? czy sa diamenty. Polska nie ma nawet majatku narodowego, juz przelajdaczony. Czy Rosja chce przejec 38 mln kaolickich jihadistow w jakis sposob ich wykorzystac ??? Niech ze baba wyjasni.

  Bo jakos wydaje mi sie ze baba tu szczuje na fundamencie agresywnie zaawansowanej rusofobi podsycane przez tzw wolne media korporacyjne w sluzbie amerykanskiego imperializmu.

 31. To nie będzie koniec historii, tylko powrót do PRL-u i Układu Warszawskiego.

 32. @Axiom1
  A po co Rosji była Polska w 1772, 1795, 1920, 1939….?

 33. zgadzam się całkowicie z autorem blogu.
  Niejeden dyktator zaczynał podobnie.
  Sugeruję postawienie niektórych osób przed Trybunałem Stanu – tylko czy nie jest już opanowany przez PiS? Odpowiedzialność przed Konstytucją RP została w każdym razie naruszona.

 34. Gostek Przelotem
  11 grudnia o godz. 10:35 27906

  1772, 1795
  Jest oczywiste ze polski warchol nie potrafil wspolistniec z sasiadami. Polski warchol zawsze byl problemem dla sasiadow w koncu 18 wieku postanowiono sie z warcholem rozliczyc.

  Fakt ze wskazujesz tylko na Rosje wskazuje z silna influencje rusofobi. W rozbiorach braly udzial rowniez Austria i Niemcy.

  1920
  Ta data jest opisywana klamstwem na polityczne zamowienie. Polacy sa oglupiani ze niby to sowieci napadli na biedny nadwislanski kraj i dzielna kawalaria Pilsudskiego zatrzymala sowickiego najezdzce w wiecej niz bohaterski sposob i ocalila Europe. To bajki dla takich jak ty. W 1919 Polska napadla na sowietow. Wojna trwala do 1921 a bitwa warszawska byla jednym z epizodow tej wojny.

  Wojna skonczyla sie w 1921 Trakttem Ryskim co bylo rozbiorem Ukrainy i Bialorusi przez Polske i Sowietow.

  Widac ze gdy Polska rozbierala innych nie masz z tym problemu.

  Natomiast w 1939 ZSRR przywrocilo granice ustalona w Versalu w 1918
  I zrobili to juz po upadku panstwa polskiego i po uciecze rzadu. 17 wrzesnia 1939 Polska juz nie istniala.

  Teraz jest podobnie jak w 18 wieku. Polski warchol wrzeszczy i sie avanturuje. Stara sie zniszczyc biznes Niemcom i Rosji. Jest kwestia czasu i Polski warchol dostanie po mordzie albo znowu przestanie istniec. Tym razem Rosja moze sie tylko wycofac z Jalty i Potczdamu. Reszte zrobia ukraincy, bialorusini, litwini i niemcy.

 35. Szanowny panie agitatorze,
  to nie jest koniec historii, to jest wasz koniec.
  Historia bedzie sie toczyc dalej, bez was.

 36. Levar
  Jest dokładnie odwrotnie.
  Historia będzie się toczyć BEZ WAS, bo metody „rewolucyjne” Jarkacza, który posługuje się swoimi marionetkami (p.o. prezydent, p.o. premiera) nie zostaną zaakceptowanie przez większość społeczeństwa. Już są ostre protesty, a minęły raptem 2 tygodnie rządów PIS. Jeśli w takim tempie będą demontowali państwo, za nic mając konstytucję, (ba dążac do jej zmiany po to, by Jarkacz Naczelnik Państwa miał władzę abolutną), wprowadzając wyłącznie chaos, to krótko nie pociągną.
  Trzeba być tępym, zaślepionym mułem, by nie widzieć, że JK uwielbia wywrócić budowlę z klocków, rozdeptać czyjąś babkę z piasku. On wciąż jest Piotrusiem Panem, który kiedyś ukradł księżyc, a teraz chce ukraść państwo.
  Nie zapominaj pisowski pisarczyku blogowy, ze spośród 50 % Polaków, którzy w ogóle ruszyli tyłek i poszli na wybory zaledwie 17-18% głosowało na PIS.
  A ONI twierdzą, że”naród” im zaufał, więc mogą robić co chcą, bo ich Konstytucja nie dotyczy. Ojciec duchowy tej formacji, kiedyś powiedział, że katolika prawo nie dotyczy.
  Straszna to mafia – pisowsko-rydzykowa!

 37. PiS nie ma racji w sprawie TK. Ten upartyjniony i skurwiony po przez partyjny nepotzm urzad nalezy rozwiazac a sedziow rozgonic kijami. Niech sobie znajda uczciwe zajecie na wolnym rynku. Niestety w TK uczciwymi nie byli.

  Byli partyjnymi slugami PO przez ostatnie 8 lat i wczesniej slugami kazdej parti rzadzacej.

  Gdzie byl TK kiedy dyktator Donek dezerterowal ja sie pytam. Przeciez dyktator Donek by zaprzysiezony na przenajswietsza Konstytucje !!! Przy swiadkach, kaplanach, sedziach tegoz trybunalu i z lapa na przenajswietszej biblii. I co ?,.. dostal lepsza oferte i olal te przysiege. Ta sytuacja wskazuje co ten trybunal jest warty. Jest gowno warty, a przysiega i Konstytucja jeszcze mniej.

  TK nie zajal zadnego stanowiska w sprawch, tajne wiezienia i katownie w Polsce, wyslanie wojska Iraku i Afganistanu, sprowadzenie amerykanskiego okupanta do Polski,.. zlodziejska prywatyzacja, zadluzanie Polski na konto polskich dzieci. Nawet nie protrafili sie zajac uregulowaniem konstytucyjnych zakresow obowiazkow premiera i prezydenta. TK jest tylko jedna z pasozytniczych instytucji wogole nie wykonujaca swej roli. Zlikwidowac natychmiast !

 38. Lemingi atakują probę reformowania Polski i Unii Europejskiej .
  Angela Merkel pozbawiła Unię Europejską systemu immunologicznego . To jest bezbronny kontynent wydany na manipulację służb specjalnych , które podrzucają Europie kolejną żabę . Od czasu kijowskiego Majdanu Europa jest poddawana eksperymentom politycznym , których efekt jest łatwy do przewidzenia.
  Niemieckie kompleksy okazały sie zabójcze dla samych Niemiec jak i dla Europy.
  Bez systemu odpornościowego , Europę zniszczy „syryjska grypa” polityczna. A polskie lemingi ogłupione propaganda libertyńską nie potrafią patrzeć dalej niż na koniec własnego nosa.

 39. Jak widac z wpisow Levara i axioma1, atak na rozum przybiera na sile w miarę rosnącego oszołomienia zwycięstwem. W zasadzie mogę to zrozumiec. Sam kiedys łowiłem ryby na wędke (teraz juz nie) i pamiętam ten emocjonujacy moment tuz przed zacięciem. Pamiętam takze, ze bardzo często zacięcie nie przynosiło rezultatu, bo ryba w ostatniej chwili wypluwała haczyk.
  .
  Jako były wędkarz mogłbym doradzic, ze ryby nie nalezy płoszyc. Nie nalezy hałasowac. Nie nalezy okazywac jawnej pogardy wszytkim i wszystkiemu dokoła. Ryba jeszcze nie lezy na talerzu. Wiele wskazuje na to, ze ryba ma w sobie więcej zycia, niz to sie wydaje trollom PiSu i prezesowi. Jest całkiem niewykluczone, ze ryba własnie zaczęła machac ogonem, zas haczyk siedzi płycej, niz wędkarzowi się wydawało.

 40. No proszę. Oprocz trolli prezesa pojawił się troll Putina. To zreszta praktycznie to samo, bo prezes z Macierewiczem zachowuja sie jak rosyjscy agenci. Nie to, zebym Rosjan nie lubił. Wielka muzyka, literatura, architektura, i nauka. Ale bardzo nie lubię agenturalnych Polakow. Im prędzej Macierewicz dołaczy do Snowdena, tym lepiej dla kraju.

 41. To diwne, w prasie nie widac tradycyjnego skowytu solidarnych sabotazystow ktorym Jaruzelski nie pozwolil podpalic Polski w 1981.

  Bym bardziej dziwnie bo czlonkowie lobuzerskich solidarnych bojowk z tamtych lat dla ktorych sabotaz byl i dalej jest celem zycia ciagle jeszcze nagradzaja sie orderami i fikcyjnymi posadkami w rzadzie i administracji.

  Jednakze ich zalosny skowyt ze Jaruzelski im przeszkodzil w calkowitym zniszcznieu kraju zmusza do zadania pytania. Dlaczego teraz i w ciagu ostanich 26 lat jeszcze nie zorganizowali straku generalnego. Aby wszytko stanelo z elektrowniami wlacznie. Aby zniszczyc wszystko. Przeciez obecnie powodow jest znacznie wiecej niz w 1981. Bo Polska to juz nawet nie kraj to kolonia w ktorej polak jest niewolnikiem skazanym na dozywotni wyzysk bez wiekszosci przywilejow obywatelskich i pracowniczych ktore byly w 1981.

 42. „The people made the Constitution, and the people can unmake it. It is the creature of their will, and lives only by their will.”
  John Marshall

  J.Makowski.
  Czy zna pan historie o tym jak powstawala, najstarsza i najblizsza doskonalosci konstytucja w historii swiata – US Constitution?
  Kim byli jej tworcy? Jaki wplyw na nich miala religia, Magna Carta, idee Oswiecenia, a nade wszystko ich intencje; jak zbudowac fundamenty prawne by sluzyly tylko i wylacznie obywatelom – stworzyc Res Publica.
  Jest to absolutnie fascynujaca historia nie majaca sobie rownej, jest slusznym powodem do dumy Amerykanow.
  US Supreme Court legalizujac aborcje (Roe v. Wade – 1973) powolal sie na „right to privacy” okreslone w Bill of Rights; w 1, 4 i 14 Amendment (Amendment jest blednie w Polsce tlumaczone jako „poprawka”. Amendment to wyjasnienie, uzupelnienie).
  Czy byla to sluszna interpretacja konstytucji? Do dzisiaj trwaja gorace dyskusje. Inny przyklad; pornografia. Zakazac nie mozna, ale dlaczego jej nie ma w TV tylko moze byc w kablowej lub satelitarnej, „right to privacy” w internecie, etc. O tym autorom US Constitution nawet sie nie snilo. Geniusz – jurist John Marshall zrobil z US Constitution zywy wrecz dokument, stworzyl US Supreme Court. Sad ten ma tylko 9 Justices, dozywotnio wybierani. Kandydatury sa proponowane przez prezydenta, ale zatwierdzane przez komisje senacka zlozona z obu partii. Przesluchania sa chwilami nieprzyjemne i wielu kandydatow odpada lub sami rezygnuja.
  A teraz Konstytucja Rz. Polskiej AD 1997.
  Ale czy jest wogole sens porownywac te dokumenty? Oczywiscie, ze nie. Konstytucje z 1997 roku „pisali” ludzie w wiekszym lub mniejszym stopniu zwiazani z bolszewizmem.
  W calym tym „kryzysie konstytucyjnym” rzeczywistym zainteresowanym „zlamaniem prawa” najmniej chodzi o prawo, przeciez sami je lamali na lewo i prawo na dlugo przed ostatnimi wyborami.
  Tu chodzi o ciaglosc wladzy przegranej PO, o dostep do koryta.
  „Quand il s’agit d’argent, tout le monde est de la même religion.”
  TK nie ma prezesa tylko I Sekretarza tow. Rzeplinskiego.
  Czy ktos sobie wyobraza, ze Roland Freisler moglby pelnic swoja funkcje po upadku III Rzeszy?
  Nie do pomyslenia, ale byly kacyk pezepeeru tow. Rzeplinski ma czelnosc pouczac Narod o praworzadnosci. Jest aktem niemoralnym, cynicznym dawac prawo do ostatniego slowa w Rz. Polskiej bolszewikom typu Rzeplinski albo glos w Sejmie Piotrowiczowi.
  Oni maja prawo tylko do egzystencji w Polsce, do niczego wiecej. „Byly” bolszewik to taki sam oxymoron jak „byly” alkoholik.

  axiom. Ledwo ci czubek glowy z tego szamba wystaje. Jak sie juz przekonales, w imperialistycznym „scheißdreck” mozna sie tego nalykac i w tym utonac. Can’t wait!

  mr. tuski, skiertwo, twoski, tuskier, whatever …
  Don’t exert the remaining a few brain cells over the events in Poland, worry about the mortgage, if you have one.
  Or INS, IRS, those sort of things.

 43. Maciekplacek Czy ktoś posiada monopol na prawdę ?. Czy twierdzisz ,że spoleczeństwo ,które żylo w PRL ,bylo przesiąknięte całym zlem komunizmu ?.I tylko dzisiejsi bohaterowie ówczesnej opozycji, urodzili się w nimbie chwały i żyli w tamtych czasach nieskalani propagandą socjalizmu ?Nie pozwolili się zindokrynować ,tkwili w swoich nieskazitelnych przekonaniach .Ja przeżylem okres fascynacji socjalizmem ,a potem urzekła mnie solidarność i zawsze czułem niesmak ,bo pod sztandarem każdej formacji znaleźli swoje miejsce, również ludzie chciwi ,rządni wladzy ,wpływów ,zwykli złodzieje i cwaniacy.Jeżeli zaczniemy oceniać ludzi za czasy w jakich przyszlo im zyć i pracować ,a nie za konkrtne udowodnione przewinienia ,to chęć odwetu nigdy nie zniknie .

 44. Maciekplacek
  Konstytucja USA od początku tolerowała niewolnictwo oraz Holocaust amerykańskich Indian, a więc lepiej nie stawiaj jej za przykład komukolwiek.
  Poza tym to sąd najwyższy USA nie jest z wyborów, a tylko z nominacji, a więc z demokracją nie ma on nic wspólnego. Przypominam ci po raz kolejny, że praktycznie wszystkie amerykańskie instytucje polityczne, z urzędem prezydenta, parlamentem i partiami politycznymi na czele są niczym innym jak tylko instrumentem utrzymania władzy w USA przez wciąż te same elity, jako że amerykański system polityczny od początku został tak zaprojektowany, aby u władzy pozostawały wciąż te same elity. Po prostu niczego się tak nie bali tzw. ojcowie założyciele USA z Jerzym Waszyngtonem na czele, jak demokracji, czyli władzy ludu. Obie amerykańskie „partie” polityczne są więc typowymi strukturami mafijnymi, z szefami decydującymi o wszystkim i licznymi szeregowymi członkami, którzy wypełniać muszą polecenia swych partyjnych bossów. Innymi słowy: USA, podobnie jak Polska czy Rosja nie jest państwem demokratycznym, albowiem obywatele USA nie mają realnie wstępu do polityki w sposób suwerenny i niezależny od scentralizowanych nomenklatur partyjnych (czytaj mafii partyjnych), nawet wtedy jeśli są miliarderami, jako że prezydentem, senatorem a nawet „tylko” kongresmanem może w USA praktycznie zostać tylko osoba mająca poparcie aparatu jednej z dwóch dominujących tam partii, czyli republikańskiej albo demokratycznej.

 45. Aby nie było niedomówień: Maciekplacek
  Konstytucja USA od początku tolerowała niewolnictwo Murzynów oraz Holocaust amerykańskich Indian, a więc lepiej nie stawiaj jej za przykład komukolwiek.

 46. mag
  11 grudnia o godz. 15:35 27911
  „Już są ostre protesty”

  Oczywiscie, szanowna Pani, oczywiscie.
  A na czele protestow kroczy towarzyszka Zofia Grzyb w asyscie Albina Siwaka.
  Za nimi krocza wlokniarki lodzkie w towarzystwie szewcow, krawcow kusnierzy,
  lodziarzy oraz przedstawicieli proletariatu bankowego.
  Wszyscy dowiezieni na miejsce protestu autobusami podarowanymi wspanialomyslnie przez fundacje Adenauera i prowadzonymi przez dzielnych kierowcow oplaconych przez fundacje Fritza Eberta. A sprawozdania z protestow przeprowadzaja „niezalezni”
  i „obiektywni” oplaceni przez BND publicysci.

 47. Le Var (15 grudnia o godz. 18:45 27921)
  Otóż to.

 48. Levar & Kowalski
  Oczywiscie, polskie tzw ‚wolne media” glownego nurtu, wszystkie w obcych lapach za posrednictwem polskich zdrajcow tzw dzienniikarzy ustawiaja i modeluja umysly polakow pod wymogi zachodnich kolonialistow. Aby polak byl zadowolony i wdzieczny z dozywotniego wyzysku.
  W Rosji poradzono sobie z podobna sytuacja zakazujac obca wlasnosc w rosyjskich mediach. PIS ma racje ze zamierza to zaadresowac.

  Jednakze ten sam PIS nie ma nic przeciwko oglupianiu polakow przez kk. Nawet popiera poddanstwo polakow wobec obcej mafii kk. Co czyni z PIS hipokrytow.

 49. To nie ‚koniec historii’. Mam nadzieje ta historia zostanie wyjasniona. Tzw Trybunal Konstytucyjny powolany dla obrony Konstytucji nie zrobil nic w sprawie tajnych wiezien i katowni w Polsce. Sprawa wyszla na jaw w 2007 i do tej pory TK nie zareagowal. To swiadczy czym ten TK jest,… niestety w Polityce wlaczacej o demokracje cenzura jest powszechna.
  Wystarczylo $15 milionow lapowki aby owczesny polski rzad i prezydent pokazali gdzie maja konstytucje. I nastepne polskie rzady sczegolnie PO bo od 2007 spawa jest znana. Nie bylo zadnej proby rozliczenia tej lapowki.

 50. Jest oczywiste ze epidemia rusofobi w Polsce jest nakrecana przez obcych wladcow ‘polskich’ mediow i sluzacym im polskich zdrajcow tzw dziennikarzy.
  Dlatego w mediach w Polsce nie widac nic pozytywnego o Rosji. Historia jest zaklamana, przekrecona i na tej podstawie odbywa sie sczucie na przemyslowa skale. Podobnie sie maja komentarze obecnych wydarzen. Przekrecone zaklamane, wymyslone tezy i halucynacje przez judaszy sa szeroko publikowane. Co widac rowniez w Polityce. Nienawisc na tle narodowsciowym do Rosji rosnie.
  Kosztuje to Polske co najmniej million miejsc pracy ! Ale wymiana handlowa glownych krajow zachodu z Rosja systematycznie wzrasta i pomimo tzw sankcji. Polska jest manipulowana jak debil i systematycznie dazy do swej zaglady.
  Prezydent Duda widac ze rowniez dal sie uksztaltowac przez obcych wlascicieli ‘polskich’ mediow. Pojechal na Ukraine szczuc by Ukraina przystapila do Nato a gdyby sie tak mialo stac bedzie wojna bo Rosja nigdy do tego nie dopusci. Duda wiec na fali rusofobi swiadomie dazy do wojny, do konfrontacji Nato-Rosja. Nawet dziecko wie ze w kazdym ze scenariuszy takiej konfrontacji Polska znika z mapy Europy juz w pierszych minutach a co zrobi czy nie zrobi Nato nie bedzie juz mialo dla nie-istniejacej Polski znaczenia. Duda niestety nie ma rozumu nawet dziecka. To debil i tyle i ciagle jeszcze mniejsze zlo od swego poprzednika. To jest wiecej niz tragedia.
  Jednakze niesutannie atakowna przez polska nienawisc za miedzy innymi porzadek po IIWS Rosja moze wycofac swe podpisy z porozumien w Jalcie i Potczdamie. Jest oczywiste ze wtedy bedzie to koniec polskiego wasala. Ukraina, Bialorus, Litwa i Niemcy dokonaja rozbioru warchola znad Wisly podobnie jak to mialo miejsce pod koniec 18 wieku.
  Aktem szczegolnego debilizmu sa polskie proby zniszczenia biznesu Rosji z Niemcami w sprawie Nord Streem2. Polski warchol blaga by dostac po mordzie. I nie tylko od Rosji i Niemcow. To wlasnie z powodu polskiego warcholstwa Polska stracila Nord Streem1 i przez Polske biznes stracila rowniez Bialorus.
  Niestety PIS pokazuje ze jest nieuleczlnie skazony epidemia rusofoii. Brak wizji w tej sprawie przeraza. Jest wielkim prawdopodobienstwem ze Trump wygra prezydenckie wybory w USA i jest wiadome ze dogada sie z Rosja. Polski warchol zostanie sam, bez pana z Ameryki.