Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

29.11.2015
niedziela

Edmund, doradca Macierewicza

29 listopada 2015, niedziela,

Partie, które nie dają młodym nadziei na lepsze jutro, przegrywają wybory.

1.
Gdy do sieci trafił news, że 20-letni Edmund Janniger został doradcą ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, zaczęła się jazda bez trzymanki. Młody człowiek natychmiast stał się przedmiotem kpiny i żartów. I to w zasadzie bez żadnego powodu. Poza młodym wiekiem.

Pewnie część użytkowników sieci chciała dopiec w ten sposób Macierewiczowi, ale odbyło się to kosztem, niestety, Edmunda. Nowy minister obrony zapewne nie czyta też naszych wpisów ani memów. Nowy doradca z pewnością tak.

Ten nieuzasadniony wylew negatywnych komentarzy przypomniał mi starą zasadę niemieckiego filozofa Immanuela Kanta, którą tu chciałbym strawestować: „Traktuj innych w internecie tak, jak sam chciałbyś być traktowany”.

2.
Ale pojawienie się Edmunda Jannigera w przestrzeni publicznej pokazuje coś jeszcze. Pokazuje jeden z tych kluczowych elementów, który dał PiS zwycięstwo w ostatnich wyborach.

Po pierwsze więc Edmund staje się namacalnym symbolem, że PiS, jako partia władzy, przedstawia młodym ludziom jasną ścieżkę kariery zawodowej. Pokazuje, że państwowe instytucje, które do tej pory były w zgodnym przekonaniu młodych pozamykane dla nich, teraz zostają odblokowane. Co więcej, dawno już było wiadomo, że albo elity medialne, polityczne, artystyczne, uniwersyteckie choć trochę się posuną, albo dojdzie do buntu młodych. Gdy do niego doszło, PiS włączył ich do swojego projektu politycznego.

A jeśli tak, to proszę się nie dziwić, że ludzie młodzi głosują na PiS. Że to z partią Jarosława Kaczyńskiego, który dziś ma 67 lat, łączą swoje nadzieje na awans społeczny i zawodowy. To w partii Kaczyńskiego, który nie ma konta na Twitterze i Facebooku, widzą nadzieję na odblokowanie ścieżek swoich karier w mediach, na uniwersytetach, instytucjach państwowych czy w końcu w samej… partii.

Nie wiem, i to po drugie, czy Jarosław Kaczyński zrobił to świadomie, ale otworzył swoją formację na młodych, dając im możliwości i narzędzia, by przedstawili anachroniczny skądinąd program PiS za pomoc nowoczesnych narzędzi komunikacji. Głównym twórcą tego przedsięwzięcia był Paweł Szefernaker, szef pisowskiej Młodzieżówki, który został posłem z Koszalina, a dziś trafił do KPRM w randze sekretarza stanu. Znów: to jasny sygnał dla ludzi młodych, że PiS nie boi się im zaufać i że proponuje im współudział w rządzeniu.

3.
Tak czy inaczej partie, które tracą nić porozumienia z młodymi, które nie przedstawiają im jasnych ścieżek kariery, które nie dają nadziei na lepsze jutro, przegrywają wybory.

Pytanie, jak szybko tę oczywistą oczywistość zrozumieją liderzy formacji opozycyjnych. Przede wszystkim liderzy Platformy Obywatelskiej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 75

Dodaj komentarz »
 1. Panie Redaktorze ,,sciezka kariery”? Co to zanaczy ta ,,kariera”? Tylko etat? Czy ,,Wyjscie na spolki SP”. I co finalnie? Dom z basenem? Konto na Kajmanach? A przynajmniej kolekcja Rolexow?
  Gdyby to bylo takie prostackie to ,,elitka” by sie posunela, problem w tym, ze na Olimpie jest ograniczona ilosc miejsc wiec ktos z elity bedzie musial spasc w ,,przepasc” i tu jest pies pogrzebany: elitka wie jaki syf jest u stop Olimpu bo sama ten syf podtrzymuje. I tam spasc? Brrr… Spojrzmy na los S. Nowaka…

 2. Kiedyś Tusk stwierdził, że jak ktoś ma wizje to niech idzie do lekarza, no to młodzi i nie tylko młodzi, posłuchali i poszli. A że lekarz bez białego fartucha tylko w czarnym garniturze, to żaden problem. Ważne że bez zbędnych badań natychmiast postawił właściwa diagnozę, cóż z tego, że prostą jak bat furmana za to recepta wypisana czytelnie nie jak te bazgroły wykształciuchów. W odróżnieniu od tej realizowanej w aptece, całkowicie bezpłatna, więcej, nie biorą ale dają. Może i Polska w ruinie, ale naród nareszcie poszedł po rozum do głowy.

 3. „PiS, jako partia wladzy, przedstawia mlodym ludziom jasna sciezke kariery zawodowej”.
  Tak optymistyczny wniosek z tego, ze Macierewicz zatrudnil jednego mlodego czlowieka?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Może Autor ma rację, ale mnie by interesowało na ile otwarty jest PiS w ogóle i na młodych w szczególności. Generalnie polskie partie są hermetyczne jak „mafie” a ich wewnętrzna struktura jest okryta „mafijną tajemnicą”.

  Jakby dziennikarze zrobili śledztwo ilu członków mają faktycznie polskie partie (tych żywych i płacących składki) w tym jak duże są ich oficjalne struktury i frakcje (w tym frakcje młodych), to wtedy można bi coś powiedzieć konkretniejszego o otwartości partii w ogóle i na młodych.

  Parę młodych twarzy z pewnością coś znaczy, ale czy to jest już otwarcie? Mam tu wątpliwości.

  W PiS-ie frakcje młodych były szczególnie aktywne 2-3 lata temu (ślady w sieci). Potem jakoś to się zelżyło na pierwszy rzut oka.

 6. ‚anachroniczny skądinąd program PiS za pomoc nowoczesnych narzędzi komunikacji’

  Zagladam do tej polityki z przyzwyczajenia a na niektorych autorow przypadkiem. Cytat mowi wiele o umysle autora, anachroniczny manipulat slowem.

 7. „PO znów tworzy atmosferę, która doprowadziła do zabójstwa Marka Rosiaka”

 8. Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że ten wspaniały obraz został zaburzony przez informacje, iż ten młody człowiek jest synem kolegi, czy znajomego. To raz, a dwa, że Świat wrze i to dosłownie, a ten młody człowiek zostaje wprowadzony do ministerstwa obrony. Jak dotąd nie wiemy co on ma tam robić ?

 9. Bravo PiS.
  Czas najwyzszy aby ludzie towarzyscy odeszli.

 10. Zatrudnienie 20 latka jako doradce jest skrajnym debilizmem, kpina z kraju i obowiazkow. Nepotyzm gral role oczywiscie. Na miejscu Szydlo wyrzucilbym Macierewicza natychmiast.

  Makowski nie powinie szukac w modych przyczyny wygranej PIS.

  Nikt nie zaszkodzil PO tak jak dziennikarstwo. Od umilowanego Donka niczego nie wymagali a jedyna kwalifikacje ktora on rzekomo mial to ‚lepszy of Kaczynskiego’.
  Wasalskie wobec PO dziennikarstwo przyjelo stanowisko any-polskie i anty ludzkie. Przez 8 lat wychwalali Donkowe pasozytnictwo na polakach. Kazdy polak stracil po 8 lat z zycia. Dzieci obraczone Donkowym dlugiem publicznym stracily cale zycie. Przyszle pokolenia nie maja po co sie rodzic.

  Liczac po cenach gruntow rolnych i pod zabudowe dezerter Donek przlajdaczyl ¼ Polski ! Tak, tyle kosztuje donkowy dlug. ¼ Polskiego terytorium.

  I Donek zedezerterowal za co powinien byc scigany listem gonczym. Cala nadzieja w PIS aby spwawiedliwosci stalo sie zadosc. Ale szkod nie da sie odwrocic.

 11. Edmund Janniger wygląda na zdolnego młodego człowieka. Niestety, zerknięcie na stronę internetową wskazuje, że i straszliwie infantylnego.
  PiS stawia na młodych? Nie mam wrażenia, że bardziej niż PO, choć sam fakt przeprowadzenia rewolucji daje szanse na nowe kariery, nawet jeśli nie jest to kariera proponowana wyłącznie młodym. To było widać 10 lat temu, gdy mniej lub bardziej wyraźnym motywem popierania idei IVRP były głębokie zmiany kadrowe dające szansę młodym (i niedoświadczonym) na karierę. Zresztą skutki też było widać — niektórzy ‚nowi’ się sprawdzili, ale zawsze potrzebowali czasu by nauczyć się funkcjonować w nowych rolach.

 12. Zadziwia mnie ze komentatorzy ne widza oczywistej kpiny ze stony Macierewicza. To nawet wiecej niz kpina. To obraza i obelga najwyzszego szczbla. To obraza dla wojska i dla obywateli.

  Czy jestescie na tyle wypranymi mozgami ze chcielibyscie aby 20 latek wami rzadzil ? Bo wasza aprobacja skandalicznego wybryku Macierewicza na to wskazuje.

  Nie trudno sobie wyobrazic co mysli np general z 30-40 letnim stazem w Polskim Wojsku.

  Na kraj ktory ignoruje stopnie oficerskie i dziesiatki lat sluzby w wojsku ale promuje 20 letnich gnojkow ktorzy sa jeszcze w szkole i nawet w wojsku nie byli mozna sie tylko wyrzygac.

 13. @axiom1
  30 listopada o godz. 7:48
  Nie ekscytuj się tak bo ci żyłka pęknie. Każdy wie kim jest Maciorewicz i jakie ,,talenty” on reprezentuje. Swoją karierę zawdzięcza korzystnej korelacji między swoją jednostką chorobową a potrzebami emocjonalnymi Kaczyńskiego. Być może p. Janniger jest INTELIGENTNYM człowiekiem? i jest potrzebny PiSowi by podnieść ogólne IQ ekipy? A na wojsku się zna jak każdy patriota: z Call of Duty, Medal of Honor? Zadajmy inne ambarasujące pytanie: ILU Z PISDOWATEJ EKIPY w MON BYŁO W WOJSKU? albo choćby w NSR? Ilu z tych ,,mocnych chłopców” z marszu niepodległości, u których słowo patriotyzm powoduje wzwód zgłosiło się do wojska? Bo na razie są oni zdolni do ,,obrony Ojczyzny” tylko przed lewakami etc. bo gdyby prawdziwy wróg się pojawił to ,,oni by oddali życie ale niestety są nie przeszkoleni”.
  Janniger czy kto inny to tylko ornamenty: treścią jest pełzający zamach stanu – uzurpacje Maliniaka, usuwanie ,,bezpiecznika” w postaci Trybunału Konstytucyjnego.

 14. Zastanawia mnie po co student medycyny w MON-ie i to na etacie doradcy.
  Chyba doszedłem – już jako nastolatek jest współautorem prac naukowych mamusi i tatusia.
  Tatuś lekarz – dermatolog pracujący naukowo z wydajnością , przy której Pstrowski to leń patentowany ( średnio co 2 tygodnie praca naukowa ).
  Z dziedziny dermatologii wojskowych może interesować mimetyzm jak u kameleona lub skóra pancerna niczym kamizelka kevlarowa albo i lepiej.
  Wtedy decyzja Macierewicza jest jak najbardziej słuszna.

 15. PiS polega na tym, że od zawsze stawia na Kaczyńskiego.

 16. Komentatorami na forach internetowych są głównie ludzie młodzi. Najwięcej wypowiedzi jest zawsze na wiadomości/komentarze na temat imigrantów i zmian klimatycznych.
  Sądząc po stylu, ortografii a przedewszystkim treści ok. 80 – 97% tych komentarzy to młodzi pasują do PISu jak ulał, a PIS do nich.

 17. PiS tradycyjnie stawia i nie zawodzi się, na ćwierćinteligentów pozbawionych możliwości refleksji i głębszego zastanowienia się nad skutkami swoich decyzji. Tak się złożyło, ze tych ćwierćinteligentów z prawem do głosowania przybyło i są to rzeczywiście ludzie młodzi. Jednak nie ich wiek tu jest istotny, ale poziom umysłowy. A o to już zadbała Platforma, żeby wychować pokolenie głupich ludzi poprzez okaleczoną szkołę.

 18. @Herstoryk
  Wyrabianie sobie ogólnej opinii o młodzieży na podstawie odwiedzin forów internetowych jest chyba tyle samo warte co wyrabianie sobie ogólnej opinii o kobietach na podstawie odwiedzin w domach publicznych.

 19. ” Wtedy decyzja Macierewicza jest jak najbardziej słuszna. ”

  W zadnych okolicznosciach decyzja Macierewicza nie moze byc sluszna. To skandaliczny komentarz. Moze ty zaslugujesz by dzieci toba poganialy i niech to bedzie twoja prywatna sprawa. Na szczeblu kraju jednakze decyzja Macierewicza jesk aktem zdrady elemetanych interesow bezpiecznestwa kraju.

  Macierewicz powinien byc natychmiast zdymisjowany. Wojsko powinno strajkowac dopoki tak sie nie stanie.

 20. @Gospodarz
  Totalna bzdura – PiS wygrywa bo JK stawia na kompetentnych, a Tusk/Kopacz na miernoty zeby ich nikt nie podsiadl… 🙁
  Skadinad Sienkiewicz mial dokladnie taka sama osobe w gabinecie! Nazywala sie Adam Malczak i studiowala na Kings College w Londynie. Tez sie w gabinecie zajmowla mediami spolecznociowymi 😉 Cudze chwalicie …

 21. Tyle, że ten „młody zdolny człowiek” publikuje pseudonaukowe artykuły na temat historii Polski w „Human Pathology” – piśmie z definicji medycznym, które jednak w rzeczywistości jest tylko typowym pseudonaukowym pisemkiem, jednym z dziesiątek jak nie setek tysięcy takowych pseudonaukowych pisemek, których nikt nie czyta, nawet autorzy zamieszczonych tam artykułów, a które służą tylko do tego, aby podbijać licznik ilości publikacji oraz tzw. impact factor (IF) „naukowców” tamże publikujących, takich jak ten właśnie doradca Antka Policmajstra. Niestety, ale przyjecie kogoś takiego jak Edmunda Jannigera na doradcę ministra w MON oznacza kompletny upadek elit rządzących dziś Polską – nie ważne czy są to elity z PiS, PO, PSL, SLD czy też z innych partii politycznych rządzących nami po roku 1989. Niestety, ale państwo polskie (celowo pisane małą literą, aby odróżnić je od Polski), to jest dziś już tylko żart – nie ważne, czy po (nie)rządami Tuska, Kopacz czy też Nadprezesa Kaczyńskiego.

 22. Lemolog pisze;
  „Niestety, ale przyjecie kogoś takiego jak Edmunda Jannigera na doradcę ministra w MON oznacza kompletny upadek elit rządzących dziś Polską”

  Pelna zgoda, ale nie tylko DZIS. Tak jest juz przez 26 lat. Pamietasz „Dream Team”. prezydent po podstawowce, premier nawet bez podstawowki. A ynteligencja ??? gdzie byla ynteligencja ??? Pozniej byli historycy i nawet lekarz pediatra. Debile we wladzy wprowadzili taki model edukacji aby na tle otumanionego narodu wygladac przywodczo.

  I jest jeszcze gorzej. Antek Macieriwicz pokazuje ze wsrod gnojkow dobrze sie czuje. Wsrod generalow nie mogl by byc wodzem zrozumiale.

  Kaczynski ma obowiazek zareagowac. Musi wyrzucic Antka z rzadu i z partii. I wychlostac go publicznie na Placu Zamkowym. To musi byc sygnalem ze rzad to powazna instytucja i tylko dla powaznych ludzi.

 23. Panie redaktorze to dopiero teraz Pan dochodzi do takich wniosków? Można zakrzyknąć – rychło w czas! Przecież sygnałem był już obecny prezydent – ludzie dostali dziarskie, dość młode i uśmiechnięte OPAKOWANIE (+ w pakiecie – można powiedzieć – reprezentacyjna Pani prezydentowa „ach jaka ona piękna i elegancka” – słyszałem wiele razy). A w tym atrakcyjnym opakowaniu mieści się ten sam arcy konserwatywny produkt, w zasadzie niczym nie różniący się od Jarosława, Antoniego itd. Jarosław doskonale wyczuł jakie są nastroje…

 24. Wygrzebane z sieci: Edmund Janniger, syn lekarza dermatologa, badacza nowotworów skóry Roberta Schwartza, student Rutgers University (64 miejsce wśród uczelni światowych), członek senatu tejże uczelni. Widocznie Macierewicz uznał, ze potrzebuje kogoś ze świeżością i obyciem bardziej światowym, niż leśny dziadunio operujący kulawym rosyjskim, po polskim uniwerku poniżej 500 miejsca w rankingu światowym. I tak wiem, że 90% komentarzy o Jannigerze wynika z zazdrości, bo o stanowisku doradcy MON większość równolatków tego pana może tylko pomarzyć.

 25. @jakowalski Nie wiem skąd wziął Pan określenie Human Pathology jako pseudomedycznego pisemka. Ma to wydawane przez Elsevier czasopismo tzw. Impact Factor ponad 2,9. Nie jest to pierwsza liga, ale skąd zarzuty o pseudonaukowość. Czy czytał Pan ten artykuł pana Jannigera, żeby móc ocenić jego poziom? Pełen tytuł artykułu brzmi „A curtain across Central Europe: physicians unheard, accomplishments unrecognized.” Jest to sądząc po tytule artykuł z zakresu historii medycyny, dotyczący naszej części Europy. Podobnie jak w prestiżowym Science pojawiają się artykuły o radzieckich fizykach i uwarunkowaniach politycznych uprawiania nauki w byłym Związku Radzieckim tak w Human Pathology można przeczytać o społecznym i politycznym kontekście uprawiania nauk medycznych w krajach byłego bloku wschodniego. Nie czytałem artykułu więc nie mam pojęcia czy jest bardzo dobry czy bardzo słaby. Nie wiem jednak dlaczego mielibyśmy odsądzać od czci i wiary studenta medycyny za tego typu prace. Mało tego sądzę, że próby przywracania do historii światowej nauki osiągnięć badaczy „zza żelaznej kurtyny” są godne pochwały. W najnowszym numerze niezwykle prestiżowego (nota bene również Elseviera) czasopisma medycznego the Lancet znajdujemy artykuł pod tytułem „The medical response to multisite terrorist attacks in Paris”. Czy to znaczy, że the Lancet zajmuje się publicystyką polityczną i nie jest pismem naukowym? Bynajmniej. Nauka i medycyna mają swój kontekst społeczny i polityczny i czasopisma naukowe są właściwym miejscem do prezentowania opinii na ten temat.

 26. Prawdopodobnie Panu Redaktorowi ,jak i tzw. kaczynowstu i niestety
  prawdopodobnie wiele rzeczy IMPONUJA ,n.p. amerykanskie uniwersytety i „lepsza mama i tato ” ….
  Polacy zdemoralizowali mlodziez uczac ich pory nie buntu przeciw
  nam rodzicom … Bez tego buntu nie ma postepu .
  20 letni ponoc tez dermatolog ? nie moze pomoc Polakom w obronie
  narodowej ,chyba ze ma Pan wrzozec …Powstania Warszawskiego …
  ? Pozdrawiam

 27. Pisze Kalina: ” A o to już zadbała Platforma, żeby wychować pokolenie głupich ludzi poprzez okaleczoną szkołę.”
  Errata: A o to już zadbał KK, żeby wychować pokolenie głupków nie potrafiących myśleć – wyprano im mózgi doszczętnie i kazano wierzyć w cudowną moc papieżej krwi.

 28. Lukasso
  Ja skończyłem w roku 1996 (z dyplomem Masters Degree in Economics czyli odpowiednik polskiego magistra) uczelnię będącą na 50 miejscu w światowych rankingach i stwierdzam z całym przekonaniem, że jej poziom był już wówczas niższy niż warszawskiej SGPiS w latach 1970tych.
  Poza tym, w senatach uniwersyteckich zasiadają z reguły także przedstawiciele studentów, ale wybrani na zasadzie ich aktywności w stowarzyszeniach studenckich a nie ich osiągnięć akademickich. Poza tym, to w wieku 20 lat nikt nie ma wystarczającego doświadczenia aby być doradcą ministra do spraw wojny (pardon, obrony narodowej). Zgoda: 20-letni student, n.p. Hawking, może mieć poważne osiągnięcia naukowe, ale nasz „bohater” przecież takowych nie ma – on ma tylko na swoim „koncie” artykuły na temat historii politycznej Polski zmieszczone w piśmie medycznym.

 29. @Gospodarz
  Był Pan długo i za grubą kasę SZEFEM Think Tanku PO pt. IO. I dopiero teraz takie olśnienia, jak młody Wałęsa wygryzł??? Jak to jednak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia … 😉

 30. Wladimirz
  Zacytuję klasyka: „byt określa świadomość” (Karol Marks, Przyczynek do krytyki ekonomii politycznej).

 31. kaesjot,
  Młody Janniger NIE STUDIUJE i nigdy nie studiował medycyny! A że ma z 10 publikacji z zakresu dermatologii.. Cóż, nie tylko w Polsce miejsce w hierarchii społecznej (i senacie uniwersytetu) dziedziczy się po rodzicach.

 32. Jak się wygląda na 13 lat i nie ma żadnego dorobku poza pracą przy organizacji wystąpień Macierewicza, nie należy się fotografować pod krawatem i mienić doradcą szefa MON. W przeciwnym razie kariera memowa – w pelni zasluzona! – gwarantowana 🙂

 33. @snakeinweb
  Nie wiem w jakim stopniu fora sieciowe są reprezentacją poziomu, wykształcenia i wiedzy komentatorów. Wydaje mi się jednak, poprzez analogię z, powiedzmy, bezpośrednią demokracją placu miejskiego, że nienajgorzej przedstawiają poglądy społeczeństwa. Nie mam bezpośredniego kontaktu z polską młodzieżą, jednak opinie krewnych i znajomych (m.in. nauczycieli akademickich), którzy mają, wydają się to potwierdzać. Jeśli PIS naprawdę postawił na młodzież i to właśnie przyczyniło się do jego bardzo zdecydowanego zwycięzstwa w wyborach, potwierdza to mój argument. PIS zasługuje na młodzież, młodzież zasługuje na PIS.

 34. Mam wątpliwość oglądając zdjęcia, czy ów Janniger to mężczyzna, czy kobieta. A co do rzekomego stawiania PiS-u na młodych, raczej mam odwrotne odczucia widząc ciągle na pierwszym planie Kaczyńskiego, Macierewicza, Terleckiego czy Waszczykowskiego, a więc posiwiałych 60-70 latków.

 35. No coz, PiS moze stawiac na infantylne kukielki bredzace za swym pryncypalem o zamachu w Smolensku. A czytelnicy winni. stawiac na dziennikarzy co sie na takowe plewy nie lapia. Albo takich co dla lapania klikow nie robia swoich czytelnikow w balona.

 36. Azur
  Młody Janniger to jest przecież trzecia, postępowa płeć, czyli tzw. gender. Widzisz, jak postępowy jest dziś PiS?

 37. Panie Redaktorze. Myślałem, że mój wpis nie jest szczególnie kontrowersyjny. A może jest?

  @jakowalski Nie wiem skąd wziął Pan określenie Human Pathology jako pseudomedycznego pisemka. Ma to wydawane przez Elsevier czasopismo tzw. Impact Factor ponad 2,9. Nie jest to pierwsza liga, ale skąd zarzuty o pseudonaukowość. Czy czytał Pan ten artykuł pana Jannigera, żeby móc ocenić jego poziom? Pełen tytuł artykułu brzmi „A curtain across Central Europe: physicians unheard, accomplishments unrecognized.” Jest to sądząc po tytule artykuł z zakresu historii medycyny, dotyczący naszej części Europy. Podobnie jak w prestiżowym Science pojawiają się artykuły o radzieckich fizykach i uwarunkowaniach politycznych uprawiania nauki w byłym Związku Radzieckim tak w Human Pathology można przeczytać o społecznym i politycznym kontekście uprawiania nauk medycznych w krajach byłego bloku wschodniego. Nie czytałem artykułu więc nie mam pojęcia czy jest bardzo dobry czy bardzo słaby. Nie wiem jednak dlaczego mielibyśmy odsądzać od czci i wiary studenta medycyny za tego typu prace. Mało tego sądzę, że próby przywracania do historii światowej nauki osiągnięć badaczy „zza żelaznej kurtyny” są godne pochwały. W najnowszym numerze niezwykle prestiżowego (nota bene również Elseviera) czasopisma medycznego the Lancet znajdujemy artykuł pod tytułem „The medical response to multisite terrorist attacks in Paris”. Czy to znaczy, że the Lancet zajmuje się publicystyką polityczną i nie jest pismem naukowym? Bynajmniej. Nauka i medycyna mają swój kontekst społeczny i polityczny i czasopisma naukowe są właściwym miejscem do prezentowania opinii na ten temat.

 38. Wszystkim zastanawiającym się po co MON dermatolog pozwolę sobie zwrócić uwagę że ta specjalizacja medyczna łączy się z drugą bardziej ,jak się wydaje , dla wojska przydatną – wenerologią 🙂

 39. jakowalski
  30 listopada o godz. 19:02 27788

  Oczywiście, najpewniej ma pan rację.
  Mnie już po prostu nuży owczy pęd internetowy nakierowany na hejtowanie pana Jannigera.

 40. lukasso
  No cóż, młody Janniger, gdyby choć trochę myślał, to zdawał by sobie sprawę z tego, że jego mianowanie na doradcę polskiego ministra jest wręcz śmieszne. Poza tym, to co z suwerennością Rzeczypospolitej, skoro doradca polskiego ministra do spraw wojny (pardon, obrony narodowej) jest obywatel obcego państwa? Czy to jest aby na pewno zgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej, która wyraźnie przecież głosi, w artykule piątym, że Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium? Jak się to ma do obecności w kluczowym ministerstwie, takim jak MON, doradcy ministra mającego inne obywatelstwo niż polskie? Gdzie można zgłosić to wyraźne przecież naruszenie prawa przez ministra Macierewicza? Ja je zgłaszam do Prokuratury Generalnej. Oto więc poniżej moje zawiadomienie do prokuratury via biuro podawcze Prokuratury Generalnej (biuro.podawcze@pg.gov.pl):
  Prokuratura Generalna,
  ul. Rakowiecka 26/30,
  02-528 Warszawa.
  W związku z zatrudnieniem przez ministra Obrony Narodowej, Pana Antoniego Macierewicza, w charakterze swojego doradcy obywatela obcego państwa, tu konkretnie obywatela USA, niejakiego Edmunda Jannigera, studenta i członka senatu Rutgers School of Public Affairs and Administration w Newark, New Jersey, United States, zgłaszam tym samym naruszenie przez w/w ministra, Pana Antoniego Macierewicza, prawa, a szczególnie zaś Konstytucji Rzeczypospolitej, która wyraźnie przecież głosi, w artykule piątym, że Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium. A jak może jej strzec, skoro osobistym doradcą ministra Obrony Narodowej jest obywatel obcego państwa, tu konkretnie Stanów Zjednoczonych Ameryki? Czy ktoś zbadał bardzo przecież możliwe powiązania w/w Edmunda Jannigera z zagranicznymi tajnymi służbami, w tym szczególnie z CIA? Nawet jeśli tak, to ryzyko, że obywatel USA będący zatrudniony jako doradca polskiego ministra obrony narodowej ma, niewykryte dotąd przez polski kontrwywiad, powiązania z zagranicznym wywiadem, jest zbyt duże, aby je tolerować. W związku z tym domagam się natychmiastowego rozpoczęcia dochodzenia w sprawie zatrudnienia przez ministra Obrony Narodowej, pana Antoniego Macierewicza, w charakterze swojego doradcy obywatela obcego państwa, tu konkretnie obywatela USA, niejakiego Edmunda Jannigera.
  (moje dane personalne)

 41. @jakowalski
  1 grudnia o godz. 12:01
  To tak na poważnie? Czy tylko zgrywa na forum?

 42. Slawczan
  Jak najbardziej na poważnie. Czy „Zbig” Brzeziński mógłby być doradcą prezydenta Cartera, gdyby ów Brzeziński był obywatelem innego państwa niż USA? Najwyższy czas, aby w Polsce rządzili Polacy, a nie jacyś agenci obcych mocarstw – nie ważne czy Rosji, ZSRR, USA czy też n.p. Niemiec.

 43. P.s.
  Prokuratura niestety nie wysyła potwierdzeń otrzymania drogą elektroniczną zgłoszenia popełnienia przestępstwa, ale jak będzie trzeba, to je wyślę także listem poleconym i złożę je także osobiście. Uważam to za mój obywatelski obowiązek dopilnowanie, aby Polska była Polską, a nie jakimiś protektoratem n.p. Niemiec via UE czy też USA via NATO.

 44. ” Uważam to za mój obywatelski obowiązek dopilnowanie, aby Polska była Polską, a nie jakimiś protektoratem n.p. Niemiec via UE czy też USA via NATO ”

  Leonidzie Kowalski, lemologu,…

  Skoro zlozyles doniesienie na tego malolata, to oczywisce na fali wielkiego patriotyzmu musiales zlozyc doniesienia na wszystkie rzady i nie-rzady ostanich 26 lat. Bo przeciez zaden z tych nie-rzadow nigdy nie reprezentowal intersow Polski. W powonaniu z tym ten malolat z usa nic nie znaczy.

 45. axiom
  Trzeba zacząć od czegoś konkretnego. Tu nie chodzi przecież o tego studenciaka, co o bezpieczeństwo Polski, która na pewno nie jest dziś bezpieczna z szalonym Antkiem Policmajstrem, konspiratorem smoleńskim, jako ministrem wojny (pardon, obrony) i z tym młodym Amerykaninem jako jego doradcą.

 46. @axiom1 1 grudnia 16:30,
  Nie dopisałeś tego, iż w tzw. wolnych rządach po 1989 roku ministrami rządu RP bywali osobnicy posiadający obywatelstwo innych państw, a więc zobowiązani do lojalności wobec tamtych państw i ich służb. Co ciekawe, żaden nie miał paszportu ZSRR lub Rosji.

 47. Janniger bardzo ładnie wyglądała na jednym zdjęciu w sukience, razem z Macierewiczem. Nawet uśmiechali się podobnie.

 48. Litości. Ów młody człowiek jest synem pary słynnych dermatologów, którzy ułatwiają dziecku życie jak mogą, dopisując go do swoich publikacji. Z dostaniem się na Rutgersa też chyba nie miał większych problemów, biorąc pod uwagę, że tata wykłada na tej uczelni. Więc jeżeli ktoś ma być symbolem ciężkiego losu polskiej młodzieży (czy pan Edmund w ogóle bywał w Polsce dłużej niż na wakacjach u babci?), której sprzedano byle jaki dyplom Wyższej Szkoły Tego i Owego i która wylądowała na śmieciówce w call-centre, to raczej nie on.

 49. @Jakowalski
  Co prawda zgloszenie w akurat TEJ sprawie troche podlatuje mi staroplskim pieniactwem ale szacunek za checi☺

 50. Slawczan
  Dlaczego od razu pieniactwo? Przecież ja nie mam za złe temu młodemu Amerykaninowi, że reprezentuje on interesy swojej ojczyzny, a tylko do ministra Macierewicza, że zatrudnia on jako swego doradcę osobę wyraźnie reprezentującą interesy innego państwa. Przypomnij sobie tylko, z jakich powodów kanclerz Brandt, najwybitniejszy niemiecki powojenny polityk, jakże bardzo zasłużony także i dla Polski, musiał zrezygnować ze swojego urzędu.
  Pozdrawiam!

 51. azur
  Rozumiem, że Ms Janniger nie ma płci (sex) a tylko dżender (gender). 😉

 52. Zak1953
  Słuszna uwaga, ale przejrzyj forum ‚Polityki’ a wcześniej także i ‚Gazety Michnikowej’, a zobaczysz, że protestowałem przeciwko brytyjskiemu obywatelstwu ministrów Sikorskiego czy też Rostowskiego, ale tu chodzi przecież o ministerstwo wojny (pardon, obrony), czyli o tajemnice już nie tylko gospodarcze czy państwowe, a wręcz wojskowe. A w szkole oficerskiej nauczono mnie, że tajemnica wojskowa to jest naprawdę bardzo poważna spawa, że jej zdrada, choćby tylko nieumyślna, może kosztować nawet i życie, a więc tu się kończą żarty. Moim zdaniem minister Macierewicz reprezentuje interesy obcego państwa, a więc powinien dawno temu stanąć przed Trybunałem Stanu. Niestety, ale jako zwyczajny obywatel nie mogę go przed tym Trybunałem postawić, ale mogę złożyć zażalenie do prokuratury z powodu zatrudnienia przez ministra Macierewicza obywatela obcego państwa jako swego osobistego doradcę.

 53. Leonid Kowalski
  Jako polski patriota powinnes donosic do prokuratury co dzinnie w ciagu ostatnich 8 lat. Przeciez to nie byl polski rzad ani nawet nie-rzad. To bylo 8 lat donkowego lajdactwa.

 54. „Na Onecie tekst uderzający w PiS. Autor nie przyznał się, że… działa w PO. Jarosław Kaczyński postanowił łamać zasady demokratycznego państwa prawa – czytamy w komentarzu umieszczonym na głównej stronie portalu Onet.pl. Pod tekstem podpisał się Jarosław Makowski, który przedstawia się jako „filozof, teolog, publicysta, działacz miejski”. Ani słowa o tym, że autor jest… przewodniczącym klubu radnych PO w sejmiku śląskim, a wcześniej przez 5 lat był dyrektorem think tanku finansowanego przez Platformę.”

 55. axiom1
  A dlaczego ty się leniłeś w tym zakresie?

 56. Jacek
  Przypominam, że byt określa świadomość, a nie na odwrót, a to jest cytat z Karola Marksa (Przyczynek do krytyki ekonomii politycznej).

 57. jakowalski, 01.12 – 22:33,
  Na swoje słowa nie masz potwierdzenia. Samo wnioskowanie nie wystarcza na dowód. Polska ujawniając ludzi współpracujących z państwem i jego organami, pozbawiła się społecznego wsparcia. Nikt normalny nie zaryzykuje współpracy z policją, CBŚ, ABW i innymi licznymi służbami „wolnej Polski”. Za to ani Zachód, ani Rosjanie nie ujawnili Polaków, którzy wspomagają ich za niewielki ekwiwalent. Za PRL-u było to zazwyczaj 50 USD/miesiąc, czyli więcej aniżeli bardzo dobra wtedy płaca na państwowym.

 58. Dwudziestoletni Doradca Ministra Obrony Narodowej zapewne musiał przejść weryfikację odpowiednich służb ponieważ z urzędu musi mieć dostęp do informacji niejawnych. Obywatel obcego mocarstwa z takim dostępem sankcjonowany przez Ministra może i powinien prowokować do zadawania przez naszych sojuszników wielu pytań:
  Jak się ma ten awans do gwarantowanych miliardów na zakupy nowego uzbrojenia dla polskiej armii?
  Jak się ma ten awans do prowadzenia samodzielnej polityki na arenie międzynarodowej, choćby w Ukrainie i relacji z naszymi sąsiadami?
  Jak się ma ten awans do relacji gospodarczych z Rosją i Chinami, których jak wiemy i jedni i drudzy raczej USA nie kochają?
  W jakich relacjach stoi przyjęcie do służby obywatela obcego mocarstwa w świetle raportu Maciarewicza dotyczącego WSI.
  Na koniec czy nasza generalicja w galowych mundurach zna znaczenie słów Bóg, Honor, Ojczyzna?

 59. zak1953
  Tyle, że ty piszesz o czymś zupełnie innym. Ja tu piszę o tym, że doradca polskiego ministra odpowiedzialnego za siły zbrojne jest obywatelem obcego państwa, zapewne zwerbowanym przez zagraniczny wywiad. Przecież doradcą takiego ministra może być tylko osoba mająca wyłącznie polskie obywatelstwo i to z urodzenia a nie nadania, na dodatek dokładnie sprawdzona przez kontrwywiad, który jednak minister Macierewicz dawno temu w Polsce zniszczył. Ciekawe, w czyim interesie… 🙁

 60. zak195
  Napisałem przecież: „…osobistym doradcą ministra Obrony Narodowej jest obywatel obcego państwa, tu konkretnie Stanów Zjednoczonych Ameryki? Czy ktoś zbadał bardzo przecież możliwe powiązania w/w Edmunda Jannigera z zagranicznymi tajnymi służbami, w tym szczególnie z CIA? Nawet jeśli tak, to ryzyko, że obywatel USA będący zatrudniony jako doradca polskiego ministra obrony narodowej ma, niewykryte dotąd przez polski kontrwywiad, powiązania z zagranicznym wywiadem, jest zbyt duże, aby je tolerować. W związku z tym domagam się natychmiastowego rozpoczęcia dochodzenia w sprawie zatrudnienia przez ministra Obrony Narodowej, pana Antoniego Macierewicza, w charakterze swojego doradcy obywatela obcego państwa, tu konkretnie obywatela USA, niejakiego Edmunda Jannigera.”
  Nic więcej ani też nic mniej!

 61. jakowalski
  „Na swoje słowa nie masz potwierdzenia. Samo wnioskowanie nie wystarcza na dowód” – tylko te dwa zdania dotyczyły wspomnianego przez ciebie Macierewicza. Reszta to już inny wątek, który dotyczył m.in. wspomnianych Sikorskiego i Rostowskiego. Trzeba dodać, że sam Sikorski pełnił więcej funkcji rządowych. M.in. w 2005 r. został ministrem obrony narodowej RP.
  Nie da się ukryć, że po 1990 roku doszło do pewnego rozluźnienia w kwestiach obywatelstwa ministrów i innych urzędników państwowych, co mogło skutkować różnymi zobowiązaniami wobec państwa drugiego albo i trzeciego paszportu.

 62. zak1953
  Wypowiadaj się więc precyzyjniej, proszę cię o to. I zgoda – po roku 1990 Polska przestała nawet udawać, że jest niepodległym państwem, oddając swa politykę zagraniczną i obronną USA via NATO, a gospodarczą Niemcom via Unia Europejska. Najwyższa więc pora, aby zacząć walczyć o odzyskanie przez Polskę pełnej niepodległości.

 63. Tymczasem skardziona ropa z Syrii i Iraku dostaje sie do Turcji z pelna wspolpraca tureckiego rezimu i ta skardziona ropa jest ladowana na tankowce i sprzedawana do Izraela, Francji, USA,.. !!! Zgnily zdemoralizowany zachod kupuje skradziony towar z pelna swiadomoscia i wiedza ze w ten sposob wspomagaja terroryzm z ktorym rzekomo walcza.

  Trzeba filozofa zeby to wytlumaczyl.

 64. axiom1
  To już bardzo dawno temu napisano, że kapitał nie ma ani państwa, ani narodowości. I jak widać dla interesu nie ma świństwa jakiego by nie można popełnić. Rejon bliskowschodni został tak urządzony tylko dla pieniędzy. I to ogromnych pieniędzy, których synonimem jest zielony papier, używany w rozliczeniach przez wszystkie ważniejsze kraje świata. Ale z tym pieniądzem niczego nie uczynimy, bo to byłby koniec świata jaki znamy.
  jakowalski,
  o jakiej to pełnej niepodległości Polski waść marzysz? Majątek jaki Polska miała w przeszłości został wyprzedany, być może z wdzięczności za te dawne 50 USD/miesiąc wsparcia via Komisja Charytatywna EP. Za co nasi przedstawiciele zreindustrializują Polskę, kiedy właśnie będą zwiększać deficyt budżetu? Lubię ludzi z poczuciem humoru.

 65. Polski ynteligent nie potrafi sie wypowiedziec za zadne istotne dla swiata i ludzkosci sprawy. Po prostu jest za glupi, nieoczytany, nie rozgarniety,… Polski ynteligent to zwykly motloch i tyle.

  Dlatego nie zadziwia brak jakiejkolwiek reakcji na doniesinia ze Turcja odbiera ukradziona w Iraku i Syrii rope i sprzdaje ja do innych krajow, glownie zachodu. Np Francja ktora tak ucierpiala w zamachach w Paryzu to ta sama Francja ktora kupuje po niskich cenach rope od terrorystow. Rope ukradziona z Iraku i Syrii. Francja wiec wspiera terrorystow.

  Jest hipokryzja ze teraz zachod chce narzucic uchodzcow na wszystkie kraje Uni podczas gdy ten sam zachod stworzyl i utrzymuje terrorystow ktorzy sa powodem giganteycznej migracji i immigracji do Europy.

  Skandaliczne jest ze zlodziejski kraj Turcja moze wciagnac Nato i Polske w wieksza wojne. Prospekt ze dzielne polskie wojsko wyposazone w nowoczesny sprzet i blogoslawienstwa jana-pawla bedzie walczyc po stonie islamskich terrorstow i zlodzieji jest realny.

  A polski ynteligent nic nie rozumie, nic nie wie,..wogole nie istnieje,… lemologu,…moze ty masz opinie na ten temat ?

 66. Zak1953
  Polska nie istniała na mapie świata przez ponad 100 lat, a jednak pojawiła się na niej znów roku 1918. Zgoda, jako ułomne państwo, ale jednak polskie. Poza tym, to aby finansować reindustrializację Polski, to można i należy korzystać z pożyczek, w tym z deficytu budżetu. Deficyt budżetowy oraz dług państwowy są bowiem złe tylko wtedy, kiedy idą one, tak jak dziś i za poprzednich (nierządów) PO czy też SLD na cele konsumpcyjne, czyli inaczej są one przejadane. Natomiast czymś innym jest pożyczka (dług) na cele inwestycyjne, przy czym przez inwestycje nie rozumiem tu kolejnych basenów czy też filharmonii (wystarczą nam bowiem te obecne), ale nowoczesne fabryki, kopalnie, elektrownie oraz niezbędna dla nich infrastruktura, czyli n.p. drogi, koleje oraz kanały czy też żeglowne rzeki, przy czym to wszytko ma być albo państwowe albo co najmniej w 51% własnością polskiego kapitału. Dlaczego też węgiel wozi się wciąż w Polsce do elektrowni leżących tuż nad Wisłą, Odrą czy też Wartą koleją, a nie drogą wodną? Dlaczego przez Polskę przejeżdżają tranzytem kolumny tzw. TIRów, zamiast być one przewożone koleją? To są realne problemy, którymi powinna zająć się obecna władza.

 67. Axiom
  Powtarzam raz jeszcze: po roku 1990 Polska przestała nawet udawać, że jest niepodległym państwem, oddając swa politykę zagraniczną i obronną USA via NATO, a gospodarczą Niemcom via Unia Europejska. Najwyższa więc pora, aby zacząć walczyć o odzyskanie przez Polskę pełnej niepodległości.

 68. Kiedy ktoś buduje cokolwiek za pożyczone ode mnie pieniądze jest tego formalnym właścicielem. Tyle, że dopóki nie spłaci mi ostatniej raty, zawsze istnieje możliwość, że straci swą inwestycję, bo go zlicytuję. Nikt nie pożycza komuś pieniędzy na inwestycje bez zabezpieczenia spłaty pożyczki. Jaka to więc własność?
  Wystarczy, że Rosja unieważni układ jałtański. Polska będzie miała prawo do żądania rekompensaty terytorialnej w stosunku do Ukrainy i Białorusi. I co wtedy z tzw. „ziemiami pozyskanymi”, na których siedzi Polska? I kto będzie gwarantował Polsce suwerenność? „Politycy” zasiadający w Sejmie?
  I popatrzcie jakie mogą być skutki powołania na doradcę ministra młokosa z USA? A może on jest tylko osobistym sekretarzem Macierewicza, tylko nomenklatura w MON nie pozwala na taki myk, stąd tytuł doradcy?
  Kurcze! Im dalej w las tym więcej drzew.

 69. ” Wystarczy, że Rosja unieważni układ jałtański. Polska będzie miała prawo do żądania rekompensaty terytorialnej w stosunku do Ukrainy i Białorusi. I co wtedy z tzw. „ziemiami pozyskanymi”, na których siedzi Polska? I kto będzie gwarantował Polsce suwerenność? „Politycy” zasiadający w Sejmie? ”

  To oczywista oczywistosc.

  I az trudno uwierzyc ze w Polsce oblakane stada rusofobow i tzw patriotow domagaja sie wlasnie wypowiedzenia paktow jaltanskiego i poczdamskiego. Co natychmist doporwadzi do wojny na trzech frontach. To wlasnie Rosja jest gwarancja pokoju w Polsce. Wiadomo ze usa, francja i brytania stana w takiej sytuacji po stronie niemcow. Juz okolo 20 lat temu Brzezinski o tym ostrzgal.

 70. zak1953
  Tak – im dalej w las tym więcej drzew, a Diabeł zawsze ubiera się z niemiecka i siedzi w szczegółach. A bardziej na serio: nie ma przecież znaczenia, że zjednoczone w roku 1990 Niemcy uznały obecną granicę w polsko-niemieckim traktacie granicznym z 1990r., jako że przedtem władze RFN wyraźnie twierdziły, że przyszłe granice Niemiec może uregulować tylko i wyłącznie traktat pokojowy, a nie bilateralne umowy z innymi państwami. Tak więc stare, zimnowojenne określenie „niemieckie obszary pod tymczasowa polską administracją” dalej jest formalnie zgodne ze stanem prawnym, a nie jest ono obecnie używane w Niemczech tylko dla tego, że dziś nie jest wygodne dla władz RFN otwarte głoszenie roszczeń terytorialnych w stosunku do Polski, jako że nie jest to w chwili obecnej dobre dla niemieckiego biznesu. Ale kiedy przyjdzie odpowiednia pora, to Niemcy na pewno przypomną sobie o tym, że formalnie to wciąż istnieją one jako państwo w granicach z roku 1938, czyli w granicach wytyczonych w Traktacie Wersalskim. 🙁

 71. Parafrazujac Leonida:
  ” … a Diabeł zawsze ubiera się z niemiecka i siedzi w szczegółach.”
  Ubral sie Leonid w chalat, mycka zakrywa mu lysine i z Panem Tadeuszem w reku udaje Polaka.

  Dlaczego moje pokolenie dalo mandat zaufania PIS-wi ?
  Bo chlopcy spod „okraglego stolu” juz dawno powinni pojsc na ryby, grzyby, czyli spadac. Kazdy, obojetnie czy to PIS, PO czy PSL skazony czlonkowstwem w partii bolszewickiej powinien byc odsuniety od wszelkich publicznych stanowisk.
  W TK powinni byc prawnicy nie starsi niz 45 – 50-letni. Jeden z tych sejmowcow, senatorow czy moze wybraniec do TK czuje sie „obrazony” jak go ktos komunista nazywa – a to byly szmondak z pezetpeeru. „Bylem tam bo musialem” – mendzi menda. Co za hipokryta ! Juz sie nie moge doczekac Polski wolnej od tej swoloczy.

  Kazdemu odwiedzajacemu USA polecam wizyte w White House. (Ale nie Polakom. Moi rodacy nie zwiedzaja, moi rodacy sprzataja i maluja sciany, a niePolacy z Polski czyszcza szamba) Nietrudno tam zauwazyc jak wielu bardzo mlodych ludzi jest tam zatrudnionych. Ziomala Leonida „pani” Lewinsky zrobila bj’s Bill’owi w Oval Office i USA dalej funkcjonuje a $$ jest historycznie silny. Tzw. interns to zwykle nastolatki.
  To ze Janniger ma 20 lat i pracuje w MON nie tylko nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale jest wrecz cos normalnego w innych krajach.
  Jeden z czolowych blogowych cymbalow „nadaje” ze to moze byc agent CIA (KGB to co innego, to „funfle”.) Gdyby cymbal wiedzial jakie sa kryteria „przyjecia do CIA” to by cymbal nie pisal donosow, bo takimi donosami cymbal robi z siebie imbecyla do entej potegi.
  Cymbal, ten od szamba i sprzatania imperialistycznego „shit”, ten sam ktory pisal nie tak dawno, ze NKWD powinno otrzymac „podzieki i zwrot kosztow” za rozstrzelanie polskich jencow (dezerterow i tchorzy, jak o nich ten cymbal sie wyrazil) w Katyniu, tak ten fakt „komentuje”;
  „Zatrudnienie 20 latka jako doradce jest skrajnym debilizmem, kpina z kraju i obowiazkow. Nepotyzm gral role oczywiscie. Na miejscu Szydlo wyrzucilbym Macierewicza natychmiast.”
  Cymbale, nigdy nie bedziesz na miejscu Szydlo, twoje miejsce jest inside the septic tanks.
  P.S. Leonid, czekam na prokuratora i kibitke na zsylke, cymbale.

 72. 3 grudnia o godz. 21:37 27831

  co za motloch ! skad to pochodzi ? a jakiej parafii ? czy ktokolwiek wie ?

 73. Maciek Placek
  1. Przypominam ci, że USA od dawna rządzą bankierzy żydowskiego pochodzenia, a więc uważaj, co wypisujesz na ogólnodostępnych blogach i forach.
  2. Biały Dom zatrudnia młodych ludzi, bowiem oni są tańsi niż doświadczeni fachowcy. Skutki tego widać po niekończącej się serii kompromitacji USA na arenie światowej i wewnętrznym upadku Ameryki: gospodarczym, społecznym i kulturalnym.
  3. Jestem Polakiem, ale USA zwiedziłem. Tyle, że w Washington DC są ciekawsze miejsca do zwiedzania niż ten prezydencki Biały Domek, n.p. muzea dookoła tzw. National Mall.
  4. To że obywatel USA, niejaki Janniger, ma 20 lat i pracuje w polskim MON jako doradca ministra oznacza, że Polska nie jest niepodległa, że nawet jej rząd (i to w znaczeniu „gabinet”) jest infiltrowany przez obcy wywiad. A to mi przypomina czasy tuż przed rozbiorami, tyle że dziś rządzi w Polsce nie ambasador Rosji, a ambasador USA.
  5. Zrozum też, że CIA ma swych pracowników etatowych oraz liczniejszych od nich współpracowników. Janniger jest za młody, aby być na etacie CIA, ale jest on tam najprawdopodobniej na umowie cywilnoprawnej, czyli funkcjonuje on w CIA tak samo jak funkcjonowali tzw. TW (tajni współpracownicy) polskiej „bezpieki”. Wiem coś na ten temat, bo mnie też towarzysze z SB chcieli „wciągnąć” do takiej współpracy zagranicą, ale udało mi się z tego wykręcić.
  6. Oczywiście, że nigdy nie będę na miejscu pani Szydło, jako że nie jestem członkiem PiSu i nie zamierzam nim być. Generalnie: nie zamierzam wstąpić do żadnej partii politycznej, tak jak ogromna większość Polaków, brzydzących się partyjnymi gierkami.
  7. Weź sobie jakieś kropelki na uspokojenie, bo z tej ekscytacji mą skromną osobą, możesz nabawić się jakiegoś udaru czy też załamania nerwowego. A nie życzę ci tego!
  8. Na twoim miejscu spodziewałbym się raczej wizyty wesołych sanitariuszy z pobliskiego szpitala psychiatrycznego. 😉
  Adios Amigo! 🙂

 74. @jakowalski
  Generalnie się zgadzam, ale >To że obywatel USA, niejaki Janniger, ma 20 lat i pracuje w polskim MON jako doradca ministra oznacza, że Polska nie jest niepodległa, że nawet jej rząd (i to w znaczeniu „gabinet”) jest infiltrowany przez obcy wywiad. <
  To nie takie proste i najprawdopodobniej Janniger nie jest niczyim szpiegiem, w każdym razie nie amerykańskim – za bardzo jest na widoku. Przypominam, że najefektywniejsi radzieccy szpiedzy (piątka z Cambridge) to byli jak najbardziej obywatele brytyjscy zawerbowani na jak najbardziej brytyjskiej uczelni Cambridge … 😉

 75. 1 Przypominam ci, ze jestes ill-informed idiot.
  2 You’re not just ill-informed idiot but an envious queer too.
  3.Jestes takim Polakiem jakim byl Karol Sobelsohn.
  Do USA cie nie wpuszczono i nie wpuszcza. Forget it!
  4 See #2.
  5 Tak, tak, rozumie nie musisz sie powtarzac, byles „kapusta” na liscie plac SB i ze starych nawykow donosisz.
  „Janniger …jest on tam … najprawdopodobniej na umowie cywilnoprawnej … ”
  Prawdopodobienstwo jest niemal 100%, ze zamiast zmieniac sobie pieluchy conajmniej raz na dzien, nosisz je przez caly tydzien.
  6 Uwaga nie odnosila sie do ciebie, ale to tylko potwierdza fakt jak brudne masz okulary albo, co jest wiecej niz prawdopodobne, ze jestes typowym produktem „chowu wsadowego” jakze typowego w ruskich sztetlach.
  7 Mam cos lepszego;18 years old Glenlivet.
  8 Besame el culo !

  Yo … septic tanks cleaner !
  ES&D !

 76. Maciek P.
  Bardzo miło mi się z Tobą konwersuje. 😉 Ale ad rem:
  1. Przypominam ci, że na takich jak ty jest policja.
  2. W USA byłem, zobaczyłem tam co miałem tam zobaczyć i więcej mnie tam już nie ciągnie. Dlaczego też zakładasz, że kazdy tylko marzy o tym, aby znaleźć się w USA? Opóźniłeś się o jakieś dobre 50 lat…
  3. Muszę cię też zmartwić, ale z SB nie współpracowałem, a tym bardziej z UB (zresztą za młody wtedy byłem).
  4. Pieluchy zmieniałem tylko swoim dzieciom i wnukom.
  5. Co to są te „ruskie sztetle”? Białoruskie czy też małoruskie? A może wielkoruskie?
  6. Jak często bierzesz te różowe pigułki, które ci doktor Schweinstein przepisał?
  Szalom!
  P.S. Pozdrowienia od rabina Appelbauma z synagogi na Greenpoincie!