Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

14.11.2015
sobota

Albo wolność, albo bezpieczeństwo?

14 listopada 2015, sobota,

Jeśli chcemy obronić nasz dotychczasowy styl życia, nie możemy dać się postawić przed taką oto alternatywą: wolność albo bezpieczeństwo.

1.

Dziś „wszyscy jesteśmy paryżanami”. Bo atak terrorystyczny, którego ofiarami są niewinni ludzie, musi budzić nasz sprzeciw – sprzeciw wobec islamskich, jak wszystko na to wskazuje, terrorystów i ich metod działania. Zarazem musi budzić solidarność z ofiarami, Bogu ducha winnymi ludźmi, którzy w piątkowy wieczór, jak to mieli w zwyczaju, chcieli spokojnie i miło spędzić czas w gronie rodziny, znajomych i przyjaciół.

Nic dziwnego, że kiedy oglądamy zdjęcia z Paryża, towarzyszy nam przerażenie. Przecież, myślimy, podobny atak mógł mieć miejsce w Warszawie, Krakowie czy Katowicach. Strach jest tu czymś naturalnym. Podpowiada ostrożność. Zachęca do roztropności.www.flickr.com/CC by 2.02.

Drugim obliczem strachu jest to, że to również potężna broń polityczna, która może obrócić się przeciwko nam. Otóż atak terrorystyczny na taką skalę jak ten w Paryżu ma budzić szok. I budzi, a to z kolei sprawia, że nie wiemy, jakie wywoła ostateczne społeczne i polityczne konsekwencje. Jak wpłynie na nasze życie? Jak się zmieni pod wpływem terroru polityka?

Wiemy za to dobrze, jakie motywy kierowały terrorystami, gdy planowali tę zbrodnię. I co przez ten spektakularny akt terroru chcieli osiągnąć. A więc, po pierwsze, terroryści atakując Paryż, chcą nam powiedzieć, że nie możemy spać spokojnie. Że nie znamy dnia, godziny ani miejsca, gdzie – jak dają nam do zrozumienia – uderzą, siejąc śmierć. Innymi słowy: zmuszają nas, byśmy nauczyli się żyć ze świadomością ataków terroru. Żeby terroryzm stał się naszą codziennością, tu, na Zachodzie – tak jak jest codziennością w Syrii, Iraku czy Afganistanie.

Po drugie, islamscy terroryści chcą, by odpowiedzią z naszej strony była nienawiść wobec zwykłych muzułmanów. By nasz słuszny gniew właśnie na nich został wyładowany. Na tych muzułmanach, którzy dziś są naszymi sąsiadami i którzy, podobnie jak my, boją się islamskich barbarzyńców. Których dzieci bawią się z naszymi dziećmi. Ale także tych, którzy pukają dziś do drzwi Europy, bo uciekają przed tymi sami zbrodniarzami, którzy wczoraj zaatakowali w centrum Paryża.

Po trzecie, terroryści chcą, byśmy zrezygnowali z naszego stylu życia – otwartego i tolerancyjnego. Oni nienawidzą naszej wolności, w imię której to Ty i ja decydujemy, kim jesteśmy, co robimy, dokąd jedziemy. Nienawidzą naszego stylu życia, w którym szanujemy się wzajemnie – bez względu na kolor skóry, przekonania polityczne, religijne czy preferencje seksualne.

Po czwarte, terroryści chcą, by Zachód wypowiedział wojnę, choć dziś nie bardzo wiemy, komu dokładnie. Co znaczy: byśmy uderzyli na oślep. Bo idzie im o to, by powróciła retoryka „wojny z terroryzmem” – choć walka z terrorem wymyka się klasycznemu pojęciu wojny. Nie ma tu walki o konkretne terytorium, nie ma armii stojących naprzeciw siebie, nie ma tradycyjnych żołnierzy… Powiedzmy to wprost: mówiąc o „wojnie z terroryzmem”, nie rozwiązujemy problemu. Terroryzm, także ten islamski, przypomina zorganizowaną grupę przestępczą. I to takimi metodami – policyjnymi i wywiadowczymi – możemy go skutecznie, choć nigdy do końca, zwalczać.

Po piąte, terroryści wiedzą, że strach, który dziś w nas wywołują, przysparza głosów tym politykom, którzy zagrzewają do walki ze światem islamskim. Którzy dają proste odpowiedzi na trudne pytania. Którzy tak palą się do wojny i tak o niej mówią, jakby to była wyprawa na grzyby. Nim jednak ruszymy na wojnę, posłuchajmy przestrogi Churchilla: „Nigdy, przenigdy nie wierzcie, że wojna może przebiegać gładko i łatwo, albo że ktokolwiek, kto porwie się na tę osobliwą podróż, zdoła ocenić siłę fal i huraganów, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć. Mąż stanu, który poddaje się wojennej gorączce, musi sobie zdawać sprawę, że z chwilą, gdy rozlegnie się sygnał, przestanie być panem polityki, stanie się natomiast niewolnikiem nieprzewidywalnych zdarzeń, nad którymi nie sposób zapanować”.

3.

A więc: intencje islamskich terrorystów są jasne. Ale istnieje jeszcze inne zagrożenie, którego także – jako wolni obywatele – powinniśmy mieć świadomość. To reakcja naszych polityków na paryski akt terroru, którzy już przedstawiają nam następującą alternatywę: albo wolność, albo bezpieczeństwo. A dokładniej: „Jeśli chcecie być bezpieczni, musi się to odbyć kosztem waszej wolności. Jeśli chcecie być bezpieczni, musimy zwiększyć uprawnienia służb specjalnych, które będą Was kontrolować i inwigilować. Inaczej nie zapewnimy Wam bezpieczeństwa”.

Nie możemy, jeśli chcemy obronić nasz dotychczasowy styl życia, dać się postawić przed taką alternatywą. Wybór między tymi dwoma wartościami, jak ważnymi dla naszego życia, jest z gruntu fałszywy. Musimy się domagać i bezpieczeństwa, i wolności, która jest gwarantem naszych praw obywatelskich. Dzień, w którym w sposób dobrowolny wyrzeklibyśmy się wolności, oddając ją w ręce politycznych hochsztaplerów kosztem – powiedzmy to wprost – złudnego poczucia bezpieczeństwa, którym dziś mamią nas politycy prawicy, byłby ostatnim dniem wspólnej Europy, jaką znaliśmy i której otwartością i wolnością mogliśmy się przez chwilę cieszyć. Chyba że właśnie tego chcemy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 70

Dodaj komentarz »
 1. Tu nie chodzi o wybór pomiędzy wolnością a bezpieczeństwem, a wybór pomiędzy wolnością a zniewoleniem. Przecież Zachód walczył z umiarkowanymi, często areligijnymi przywódcami z regionu Bliskiego Wschodu, takimi jak na przykład Mosadek (Mosaddegh) w Iranie, Naser w Egipcie, Arafat w Palestynie a obecnie walczy on z Asadem w Syrii. Nic więc dziwnego, że próżnię po nich zastąpili popierani przez Zachód religijni fanatycy finansowani przez Arabię Saudyjską, przyjaciela Zachodu nr 2 w tym regionie (wiadomo, kto tam jest przyjacielem Zachodu numer 1).
  Na szczęście mamy w Polsce u władzy mądrych ludzi, patriotów nie skażonych bakcylem poprawności politycznej, takich jak Jarosław Gowin – wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, który właśnie powiedział, że „…wydarzyło się to, co od początku było oczywiste. Otwarcie granic europejskich dla nieograniczonych rzesz imigrantów i fałszywa ideologia multikulturalizmu radykalnie zwiększyła wzrost zagrożenia atakami terrorystycznymi. Europa znajduje się w stanie wojny i trzeba wyciągnąć z tego konsekwencje zarówno na forum unijnym, jak i w Polsce”.

 2. Dodam jeszcze, że ten ostatni zamach terrorystyczny w Paryżu dokonany został przez piątą kolumnę islamu we Francji, tak długo tolerowaną przez kolejne rządy francuskiej liberalnej centroprawicy. Ponadto, to francuskie specsłużby nic o planowaniu tych zamachów nie wiedziały, jako że nie mogły one umieścić swoich agentów wśród terrorystycznych organizacji islamskich, które są przecież szczelnie zamknięte dla osób nie wyznających religii proroka Mahometa. Dziwię się, że politycy na Zachodzie Europy są tak naiwni jak Francuzi, którzy nie zrozumieli, że zamknięta, nie integrująca się, a przy okazji zmarginalizowana ze względu na swoje zacofanie obyczajowe i kulturalne mniejszość muzułmańska musi się stać wylęgarnią radykalnych bojówek terrorystycznych. Dziwie się też Niemcom, że pozwolili oni Merkel na otwarcie granic Niemiec, a co za tym idzie Unii Europejskiej dla nielegalnych przybyszów z Bliskiego Wschodu, wśród których muszą przecież być zwolennicy terroryzmu a nawet i wyszkoleni terroryści. Pytanie jest więc nie czy się pozbyć muzułmanów z Europy, ale jak się ich pozbyć. Niestety, ale tam, gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą, a więc z powodu tych zamachów ucierpią także uczciwi muzułmanie, którzy obecnie przebywają w Europie. Ale ponieważ nie da się łatwo i ze 100% pewnością odróżnić uczciwego muzułmanina, od nieuczciwego, czyli zwolennika terroryzmu skierowanego przeciwko Europie i Europejczykom, to jedynym wyjściem jest pozbycie się z Europy wszystkich przybyszów z Bliskiego Wschodu. Inaczej, to czeka nas w Warszawie taka sama, jak nie gorsza masakra, jaką mieli ostatnio Francuzi w Paryżu. 🙁

 3. Mi jest obojętne czy mnie będą na co dzień inwigilować i prowadzić jacyś brodacze od szarijatu czy jacyś następcy SB-cji o podobnych skłonnościach z służb specjalnych służących państwu. Dla mnie to ta sama niewola w wykonaniu podobnych psubratów. W takich sytuacjach wytwarza się front ludzi wolnych przeciwko terrorystom z Państwa Islamskiego i terrorystom z Państwa Służb Specjalnych, które mają ten sam cel i chcą wolne społeczeństwa sterroryzować i zdobyć nad nimi niekontrolowaną władzę.

  Nie dla terrorystów islamskich i dla terrorystów zalegalizowanych w strukturach państwowych służb specjalnych.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Tępe powtarzanie, że wszyscy jesteśmy Francuzami oznacza dzisiaj, że wszyscy jesteśmy baranami prowadzonymi na rzeź. Dość już pustych haseł, pięknoduchowskich frazesów i zaklęć na europejską współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, które nie są warte papieru, na którym je zapisano.”

 6. Nie, to nie chodzi o wybor miedzy bezpieczenstwem i wolnoscia.
  Tu mamy doczynienia z kompletnym zdziczeniem Ameryki i ich kilku arabskich wasali. Finansuja, szkola i uzbrajaja terrorystow przez dziesiacilecia aby siac zamet w innych krajach.

  Z najwiekszym obrzydzeniem ogladalem jak amerykanski minister obrony nawet nie potrafil podac nazwisk przywodcow tzw umiarkowanych terrorystow w Syrii na ktorych USA juz wydalo $4 miliardy. Z jeszcze wiekszym obrzydzeniem sluchalem jak sedzia w Texasie na wniosek Kurdow z Iraku zatrzymal tankowiec z $200 milionami skradzionej z Iraku i Syrii ropy. US kupowalo skardziona przez terrorystow rope !!! To wiecej niz wstyd i hanba. To degeneracja absolutna.

  US tworza terroryzm i uzywaja terroryzm jako uzasadnienie by ograniczac wolnosci obywatelskie. Tylko naiwniacy daja sie na to nabrac i widac ze w Polityce ich nie brakuje.

 7. „Granice ze szlabanami i po pierwszym strzale w powietrze, następny między oczy intruza. I nie ma w tej wizji żadnego szaleństwa, żadnego obłędu, tak funkcjonowała Europa od tysiącleci, gdy była potęgą i rozmazała kozich synów pod Wiedniem.”

 8. A ja uważam, że jeśli w następnych dniach Francja wyśle wojska do Syrii (zamiast zając się imigrantami we Francji), będzie to znaczyło, ze ten rzekomy zamach został zainscenizowany w celu zwiększenia poparcia w Europie dla dalszej destabilizacji Syrii. Koalicja Rosji, Syrii, Iranu i Iraku skutecznie wypycha przecież stamtąd agenturę USA/Turcji/Arabii Saudyjskiej/Izraela. Obywatele Europy z powodu kryzysu imigracyjnego woleliby, żeby wojna tam się skończyła (co oznacza udział Asada w rządzeniu i zachowanie Syrii w rosyjskiej strefie wpływów). Więc co trzeba zrobić? To co widać: wywołać panikę i zagrozić niemal wojna w Europie. Za te ataki konsekwencje powinien ponieść Hollande, Merkel, Tusk i cała reszta. Jeśli zamiast usunąć imigrantów, wyślą oni wojska do Syrii, będzie to potwierdzenie, że to wszystko zostało zainscenizowane.
  Patrz też:
  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,19186627,zamachy-we-francji-msz-zaleca-ostroznosc-loty-do-francji-bez.html#ixzz3rUZ5K4bq

 9. Jacek
  USA nie radzi sobie od lat z granicą z Meksykiem…

 10. Panie, Panie, no, toś teraz Pan pojechał! Nazwać prezydenta Francji hochsztaplerem, bo jednym dekretem wprowadził stan wyjątkowy i zamknął granicę? No, jestem pod wrażeniem.

 11. Takei
  Nie zamknął, a tylko wysłał kilku policjantów aby je pilnować. Jak w „Allo Allo”..

 12. A, czyli ktoś mnie wierutnie okłamuje: albo ten prezydent, albo polskie media.

 13. Kowalski, nie wykorzystuj terroryzmu dla promocji rasizmu. Rusz zakutym lbem.

  Sponsorowany przez UsA, Arabie, Katar i Turcje terror zniszczyl ekonomie krajow od Libii po Afganistan. Zniszczono miejsca pracy i infrastrukture. To w naturalny sposob spowodowalo migracje. Tylko z Syrii ucieklo 3-4.5 miliona ludzi do Turcji, Libanu i Jordani. A w Turcji i Jordani laureat pokojowej nagrody Nobla rowniez szkolil terrorystow i wysylal do Syrii.

  Bo wydaje mu sie ze ma jakies nadzwyczajne prawo by decydowac kto i w jakim kraju ma rzadzic. Dziwne ze ICC jeszcze nie wydalo nakazu aresztu za bandytyzm.

  Do Europy dotarlo nie wiecej niz 800 000 uchdzcow i Europa nie powinna narzekac. Wspmagajac amerykanski bandytyzm u granic Europy, Europa sama przyczynila sie do naplywu immigranotw. Niech wiec Europa na nich placi i z zadowoleniem. I ty tez plac zamiast szerzyc rasizm.

  Rozwiazaniem jest tylko jedne. Sponsorowani przez USA, Arabie i Katar terrorysci musz zostac rozbici absutnie i calkowicie. Dlatego tez Europa winna wziac udzial w powaznej koalicji z Rosja aby tego dokonac. USA niestety tylko pozoruje ze walczy z IS.

  Blazenstwo Europy nie zna granic. Wezmy Libie za przyklad. Przed 2011, 80% produktow konsumenckich sprzedawanych w Libii pochodzilo z Europy. I Europa wspierala zniszczenie tego rynku i przemiany konsumentow swych towarow w immigrantow-uchodzcow,…. Europejski balzen nie zna grac swej glupoty. Wasalizm wobec USA czyni cuda.

 14. Nie ma niczego, oprócz agitacji (propagandy), żadnych merytorycznych, obiektywnych tekstów (wypowiedzi) w mediach.

  Cokolwiek nie zrobi jedna ze stron, jest źle. Dotyczy to pisiaków odniesieniu do PO i na odwrót.

  To nie jest normalne. To chore. Nie do uleczenia.

 15. Czytam dzisiaj komentarze od lewej strony po prawą.
  Po nawalankach z każdej strony (plus kilku niezłych teksów, które czytałam) straszno-śmieszny jest komentarz na TT Ziemkiewicza:
  „”Europa odpowie z całą bezwględością. Użyjemy hasztagów, lajków, łańcuchów serc, manif, apeli intelektualistów, wszystkich dostępnych broni!”.

 16. @takei-butei
  „Nie ma niczego, oprócz agitacji (propagandy), żadnych merytorycznych, obiektywnych tekstów (wypowiedzi) w mediach.”
  A ja dobrze odebrałam ten tekst: http://www.tygodnikpowszechny.pl/kampania-slow-31168
  Pokazuje, gdzie, w czym leży prawdziwy problem i dlaczego na razie jesteśmy na przegranej- niestety.

 17. A nie może być jedno i drugie? Za komuny wolność była połowiczna, a bezpieczeństwo takie sobie. Teraz może jest więcej wolności, ale gnębi ludzi biurokracja, a bezpieczeństwo jest mniejsze, bo jest więcej samochodów, a ludzie jeżdżą jak jeżdżą.

 18. KtośKtoś
  14 listopada o godz. 20:58 27597

  Dziękuję, przeczytałem. Cóż, jeden w miarę rozsądny głos nic nie zmieni. Propaganda jest wszystkim, zaślepia, będą się nawalać propagandowo nawet wówczas, gdy śmierć zajrzy im w oczy. Nic ich nie pogodzi…

 19. No i niby co z tego artykulu i w podobnym stylu utrzymanych komentarzy wynika?! Co niby…?! Nie dla terroryzmu, nie dla sluzb specjalnych, nie dla ograniczen „wolnosci”, nie dla interwenecji militarnych…no to co?! Bzdety wypisujecie, Szanowni Panstwo, i tyle….bzdety!

 20. Jeżeli twoja wiara w to co napisałeś jest taka wielka to oznacza to tylko jedno: twój kontakt z rzeczywistością jest kiepski. Po prostu sprawdź na miejscu, czyli w europejskich krajach multikulti. Zapraszam do UK.
  PS. Jeżeli w tzw. krajach wysoko rozwiniętych Europy oprowadzać cię będą ludzie o podobnym światopoglądzie, nie nauczysz się niczego (zakładam, że jako inteligent- chciałbyś)

 21. Pan poważnie napisał ze terroryści nas nienawidzą za naszą wolność? Gratulacje, właśnie zszedł Pan do poziomu Sary Pallin

 22. Wniosek koncowy red.Makowskiego jest sluszny. Wybor miedzy wolnoscia i bezpieczenstwem jest zludzeniem. Oddajac sie wladzy sluzb specjalnych nie bedziemy ani wolni ani bezpieczni.

 23. Niestety jestem pesymistą co do losów naszego kontynentu. Pierwszy bastion nacjonaliści od wczoraj mają praktycznie zapewniony – pani Le Pen najprawdopodobniej wygra wybory prezydenckie. Podobnie w Szwecji nacjonaliści z Partii Szwedzkich Demokratów są zdecydowanymi liderami sondaży. Również w mniejszych europejskich krajach mogą dojść do władzy partie narodowe. Jednak naprawdę niebezpiecznie zwłaszcza dla nas zacznie się robić gdy nacjonaliści dojdą do władzy w Niemczech oprócz antyislamizmu cechuje ich antypolskość i po muzułmanach mogą np. zakwestionować granicę na Odrze i Nysie i ogólnie w Europie tak jak przed I i II wojną światową zachwiać pokojem. Również w Polsce jeżeli PiS będzie za mało radykalny w siłę mogą (zwłaszcza obecnie po wejściu do Sejmu) urosnąć narodowcy. Tak więc możemy dojść za jakiś czas do momentu gdy Unia Europejska i liberalna demokracja umrą śmiercią naturalną poprzez błędy w dziedzinie imigracji i asymilacji dotychczas reprezentujących ją polityków, a w jej miejsce pojawi się Europa rozdrobnionych i skonfliktowanych państw rządzonych przez nacjonalistów.

 24. Pan sugeruje że tym powinna zając sie policja, czyli ze interpol powinien pojechać do Rakki i po prostu zaaresztować Al Baghdadiego? Czy Pan wogóle czyta co Pan pisze?

 25. @ lakkot
  A czy Pan probuje zrozumiec to, co Pan czyta? Jestesmy na blogu red.Makowskiego, ktory przestrzega przed politykami, ktorzy radzi by teraz kazac nam wybierac miedzy bezpieczenstwem i wolnoscia, co w praktyce oznacza rezygnacje z praw obywatelskich bynajmniej nie w zamian za bezpieczenstwo. Gdzie tu sugestia o wysylaniu policji do Rakki?

 26. „Po trzecie, terroryści chcą, byśmy zrezygnowali z naszego stylu życia – otwartego i tolerancyjnego. Oni nienawidzą naszej wolności, w imię której to Ty i ja, decydujemy, kim jesteśmy, co robimy, dokąd jedziemy. Nienawidzą naszego stylu życia, w którym szanujemy się wzajemnie – bez względu na kolor skóry, przekonania polityczne, religijne czy preferencje seksualne.

  No proszę! Powtórka, słowo w słowo, pereł mądrości głoszonych ongiś przez tego geniusza intelektu GW Busha nt. „Wojny z Terrorem”. Pogratulować wzorca!!!!

  Po czwarte, terroryści chcą, by Zachód wypowiedział wojnę, choć dziś nie bardzo wiemy, komu dokładnie.

  Przepraszam, a co Zachód robi w Iraku, Afgaistanie, Libii, Syrii?? Co robił w Algierze w 1830, w Mezopotamii w 1921, w Palestynie od 1948, w Algierii 1954-1962, w Teheranie w 1953, w Iraku w 1991?? Obrzucał „tubylców” kwiatami??

 27. „Oni nienawidzą naszej wolności, w imię której to Ty i ja, decydujemy, kim jesteśmy, co robimy, dokąd jedziemy. Nienawidzą naszego stylu życia, w którym szanujemy się wzajemnie – bez względu na kolor skóry, przekonania polityczne, religijne czy preferencje seksualne.”
  To mają w Europie sporo sojuszników

 28. @kruk
  No Pan Makowski niestety sadzi krzaki gdzie popadnie jeżeli chodzi o ten temat. Nie za bardzo rozumiem co ma tym do ugrania, ale coś musi mieć (pewnie ideologicznie) bo te tezy są tak naciągane że aż boli. Taka typowa dziennikarska zagrywka: najpierw wybiorę sobie tezę a potem dobiorę do niej fakty i żadna tam jakaś rzeczywistość mi w tym nie przeszkodzi.

 29. PS. Już po napisaniu komentarza naktnąłem się na rysunek, który, jak to często bywa, wart jest 1000 słów. Latuff jakoś często w sedno trafia, chyba jakieś ono duże ostatnio się zrobiło:
  http://www.sott.net/pic-of-day/281784

 30. Herstoryk
  15 listopada o godz. 9:24 27610

  To rzeczystosc ale nie pelna. Obok Hollande powinni stac, Merkel, Cameroon, Obama i H Clinton, Sarkozy… i wielce w Polsce respektowany ‚Dzon” senator z Arizony. Powinien byc wsrod nich rowniez zywy szkielet Z Brzezinskiego. Najbardziej podly z nieludzi. To on sie chawli ze to on wymyslil aby radykalizowac Islam i uzywac go do osiagania politycznych celow przez USA. (publikacja Grand Chessboard 1998, autor Z Brzezinski)

 31. Za obecna fale terroryzmu odpowiedzialni sa sponsorzy „arabskiej wiosny”

  Nie dziwia mnie faszzystowskie i rasistowskie wypowiedzi politykow i mediow w Polsce bo polacy sa po prostu zacofani. Zacofani kazdej dziedzinie, ekonomi, technologi i generalnie zacofani umyslowo. Dlatego nie kojarza „arabskiej wiosny” jej konsekwencji w postaci dokonanych zniszczen w tym migracji i terroryzmu. Wasalizm wobec czaronskurego pana w Washingtonie rowniez nie przszkadza polskim rasistom. Hipokryzja nieslychana !!!

  Europa, wasal, Ameryki rowneiz wspierala ‚arabska wiosne’. Liderzy krajow europejskich sie tym szczycili. Blazny nawet nie przewidzieli konsekwencji za co teraz Europa placi.

  A bylo to blazenstwo wyjatkowe. Zniszczyc swe rynki zbytu i przeksztalcic miliony swych swych konsumentow w immigrantow. Taka Libia np. Przed 2011, 80% konsumenckich produktow tam sprzedawanych pochodzilo z Europy. Teraz immingranci z Libii najezdzaja Europe.

  Co za blazen zniszczyl by wlasne rynki zbytu i co z tym idzie miejsca pracy swoich wlasnych ludzi i z konsumetow w obcych krajach zrobil immigrantow najezdzajach na Europe. Do Ameryki maja za daleko niestety.

  Brak uczciwisci w ocenie sytuacji przeraza. To dowod do jakiego poziomu europejskie umysly zostaly zdegradowane. Nie, samym wasalstwem wobec Ameryki nie do sie tego wytlumaczyc.

  Makowski rowniez tego nie rozumie. Co to znaczy ‚jednosc europejska’ ? To znaczy dyktatura. Tak jak w III Rzeszy tak jak w ZSRR.

  To jest skandaliczne aby domagac sie dyktatury pod postacia tzw jednosci europejskiej. Bo w Uni juz jest dyktatora i po przez struktury ludzi nawet nie wybranych przez europejczykow. A pomino istnienia tych struktur Unia rzadzi niewidzialna reka Niemiec. Czyli zakamuflowana dyktatura.

  Im szybciej Rosja rozprawi sie z terroryzmem w Syrii i Iraku tym lepiej dla Europy. Niestety Europe nie stac na wspolprace z Rosja. Europa tego nie zrobi dla swego wlasnego dobra. Bo to tchorze !!! To jeszcze jeden z wymiarow degeneracji umyslowej i demoralizacji Europy. A tylko spokoj i rozwoj gospodarczy w Iraku i Syrii zatrzyma uchodcow o ktorych Europa tak lamentuje.

  Tak juz bylo w Historii. Tylko ZSRR wyzwolio Europe spod Nazimu. Pozostale kraje wiecej wspolpracowaly z Hitlerem niz walczyly przeciwko. Wlacznie z Polska i USA. Tak tez bedzie obecnie.

 32. Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Duża część Polaków podesłała swoje łoże złudnymi obietnicami PiS-u i posłuszna wezwaniom swoich proboszczów zagłosowała na jedynie słuszną partię genialnego stratega i wizjonera. Teraz cierpieć będą wszyscy, bo nie każdemu będzie w smak oglądanie w TV od rana do wieczora prezesa z jego podwładnymi.

 33. Jeśli taki „styl życia” jest najistotniejszy to faktycznie straszne przeżywa się (i Redaktor) katusze. Ale nie dla wszystkich taki styl sympatyczny 🙂

 34. Płacze Francja. Tak się kończy tolerancja. Lepiej być żywym nacjonalistą, niż martwym idiotą, lewakiem. Zapalimy znicze, będzie tydzień płaczu, kilka czarnych marszów. A potem znów nas będą młotkować multikulti i cieszyć się ze zdejmowanych krzyży.

 35. Cui bono?
  ISIS na tych zamach więcej traci niż zyskuje. Europa (a może i NATO potraktuje to tak, jak 11 września) zapewne zintensyfikuje wojnę z ISIS.
  To, że ten zamach najbardziej dotknął uchodźców uciekających przed wojną to oczywiste.
  Putin zapewne odkorkował szampana. Teraz Zachód jeszcze chętniej przymknie oko na jego inwazję Krymu, wschodniej Ukrainy i działania w Syrii. Prodi już wzywa Obamę do zawarcia sojuszu z Putinem.
  Erdogan prawdopodobnie nie pije alkoholu, ale z radości podskakuje. Jego wojna z Kurdami stanie się dla Zachodu jeszcze bardziej niezauważalna a jego totalitaryzm tolerowany.
  Populiści, nacjonaliści i totalitaryści w Europie zacierają ręce, tego nie trzeba tłumaczyć, najlepszym przykładem są nasi politycy.
  Wszyscy jesteśmy tak przyzwyczajeni do otwartej i troszkę już zjednoczonej Europy, że jest to dla nas bezdyskusyjna oczywistość. Większość ludzi nie zauważa tego, że uleganie teraz nacjonalistycznym i totalitarnym hasłom spowoduje zniszczenie tego, co mamy – Europy bez wewnętrznych granic, Europy jako naszej wspólnej ojczyzny.
  Brakowało nam w Europie solidarności już wtedy, kiedy uchodźcy napływający przez Morze Śródziemne byli zmartwieniem tylko Hiszpanii i Włoch. To juz wtedy trzeba było ruszyć europejski tyłek i zbudować sensowną granicę Europy. Nie chciało się, przecież Ceuta i Palermo są tak daleko od Berlina i Paryża, od Warszawy jeszcze dalej. Teraz mamy wybór: albo zrobimy to błyskawicznie, albo zgodzimy się na podział Europy na oddzielne państwa. Chcemy, żeby wizyta w Londynie albo Sienie wymagała wystarania się o wizę?

 36. Axiom1
  Niestety, ale rasistami są tu właśnie ci fanatyczni muzułmanie, mordujący każdego, kto nie jest ortodoksyjnym wyznawcą religii tzw. proroka.
  Poza tym, to ja jestem przeciwko sprowadzaniu taniej siły roboczej: czy to do Europy, czy do USA czy też do Australii, jako że oznacza to zawsze kłopoty, w tym obniżkę stopy życiowej w kraju, który sprowadza do siebie ową tanią sile roboczą: czy to Turków do Niemiec, Murzynów, a ostatnio Meksykanów do USA czy też cały III świat do Australii.
  Ale zgoda, co do reszty…

 37. Azur
  Ja telewizji od dawna nie oglądam i Prezesa się nie boję. Poza tym, to cieszę się, że mamy dziś w Polsce u władzy mądrych ludzi, patriotów nie skażonych bakcylem poprawności politycznej, takich jak n.p. Jarosław Gowin – wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, który właśnie powiedział, że „…wydarzyło się to, co od początku było oczywiste. Otwarcie granic europejskich dla nieograniczonych rzesz imigrantów i fałszywa ideologia multikulturalizmu radykalnie zwiększyła wzrost zagrożenia atakami terrorystycznymi. Europa znajduje się w stanie wojny i trzeba wyciągnąć z tego konsekwencje zarówno na forum unijnym, jak i w Polsce”.

 38. Sceptyk
  O jakiej ty solidarności europejskiej ty mówisz? Przecież Zachód zawsze zniszczył nas Polaków jak tylko mógł. Począwszy od zaborów, przez opanowanie polskiej gospodarki w latach międzywojennych, poprzez jej zniszczenie w latach II WŚ przez Niemców, po bojkot gospodarczy PRLu, szczególnie zaś w latach 1950tych i 1980tyych oraz niszczy nas ów Zachód od roku 1990, kolonizując nas i przekształcając naszą gospodarkę w typowy kapitalizm kompradorski.
  Mnie zaś wizy nie przeszkadzają, a poza tym, to pamiętaj, że brytyjska czy też włoska wiza dla Polaka oznacza także, że towary importowane do Polski z UK czy też Italii będą objęte cłem, przez co rozwinie się w Polsce nasz własny, polski przemysł, a więc wzrośnie tym samym stopa życiowa Polaków. Poza tym, to wymóg wiz od Brytyjczyków czy też Włochów uszczelni granice RP i nie przepuści przez nie islamskich terrorystów mających formalne brytyjskie czy też włoskie obywatelstwo. Nie strasz nas więc tymi wizami, bowiem jest to broń obosieczna, korzystna bardziej dla nas niż dla tzw. Zachodu.

 39. Poza tym, to najwyższą mamy obecnie porę aby dokonać weryfikacji wszystkich muzułmanów żyjących dziś w Europie. Mamy tu przecież precedensy z historii n.p. hiszpańskiej, a że fanatyczny, ekstremistyczny islamizm to jest obecnie największe zagrożenie dla naszej europejskiej cywilizacji, to nie mamy wyjścia, jak tylko pozbyć się z Europy islamistów, niezależnie od tego, jak nieprzyjemne musi być to pozbycie się owych islamistów oraz ich rodzin z Europy.

 40. A tymczasem szef KE Jean-Claude Juncker podkreślił, że „państwa UE nie powinny zamykać się na uchodźców w związku z zamachami w Paryżu”. Dodał, że „zamachowcy byli kryminalistami, a nie migrantami”, tak jakby oni byli rodowitymi Europejczykami. No cóż, pora aby Polska jak najszybciej wystąpiła z UE, jako że inaczej, to czka nas to samo co ostatnio Francuzów w Paryżu. 🙁

 41. jakowalski
  15 listopada o godz. 13:47 27620

  Skandalicznie rasistowski komentarz.

  Trzeba zaskarzyc do ICC amerykanski i natowski bandytyzm na Bliskim Wschodzie. Wspierac zniszczone przez bandytow kraje w odbudowie, normalizacji i stabilizacji. Wtedy imigranci nie beda naplywac do Europy.

  Jest to szczgolnie skandaliczny komentarz biorac pod uwage ze 5 mln polakow wyemigrowalo z Polski. Gdyby inne kraje zastosowaly deportacje polakow, do Polski by przybylo 5 mln ludzi. Co oznacza zaglade. Dla innych krajow polski immigrant jest takim samym problemem jak dla Polski i Europy syryjski imigrant.

  Emigracja polakow rowniez zostala spowodowana przez amerykanskiego bandyte. $30 milionow dla solidarnosci wystarczylo by zniszczyc, zniewolic i skolonizowac Polske.

  Poglady Kowalskeigo i cytowamanego przez niego Gowina to poglady dupkow i debili ktorzy nie rozumieja przyczyn ale buduja swoj rasizm na skutkach. To zwykly motloch.

 42. Gdyby Junker mail choc troche rzomu na przecietnym europejskim poziomie, choc troche uczciwosci to poprosil by swego Pnana Obame o co najmniej $100 miliardow na opieke nad uchodzcami z Afryki i Bliskiego Wschodu i o nastepne $500 miliardow na odbudowe i stabilizacje krajow od Libii do Agfganistanu. Aby mozna bylo naprawic szkody wyrzadzone przez amerykanskiego bandyte.

  Ale widomo, Junker to wasal, niegodny europejczyka, slugus amerykanskiego bandytyzmu. W dodatku nie wybrany przez europejczykow ani europejski parlament. Podobnie jak Donek. I to jest glownym zagrozeniem dla Europy, brak najbardziej elementarnej demokracji i odpowiedzialnosci.

 43. @jakowalski- jak Kaczyński jest mądry, to ja jestem ksiądz, a nie jestem. Uśmiałem się, jak Duda piał z zachwytu nad geniuszem prezesa. Jeden wart drugiego. Jeszcze bardziej się uśmiałem, jak Duda wyraził zachwyt nad pracami „komisji Macierewicza”. Jak to Gomułka powiedział, grozi nam dyktatura ciemniaków. Trzeba to będzie jakoś przetrzymać.

 44. jakowalski
  Kiedy czytam twoje komentarze, dochodzę do wniosku, że wolałabym mieć do czynienia z normalnym, czyli nie fanatycznym muzułmaninem niż z takim „Europejczykiem” jak ty.
  Natomiast Duda Maliniak zachował się ostatnio w sejmie jak na Maliniaka przystało, chwaląc pod niebiosy pana swego Prezesa Wielkiego, chociaż była to laudacja Szydła z wora jako premiery
  Aż dziw (przyjdzie i na to czas), że nie rąbnął przed nim na kolana i nie pocałował Kaczora w rękę.
  Wstyd, żeby publicznie prezydent, uosabiający majestat RP, robił za pana prezesową wycieraczkę do butów.

 45. azur
  15 listopada o godz. 15:14 27624

  Oczywiscie, PIS jest tak zly. Ale wyborcy ciagle jeszcze wybrali mniejsze zlo.

  Przeciez to oznacza ze Platforma jest jeszcze gorsza. Wyborcy tak to widzieli i zadecydowali.

  Krytyka nowego rzadu jeszcze przed objeciem przez nich wladzy jest po prostu nie przyzwoita.

  PO przegrala wszystko bo przez 8 lat nic pozytywnego dla Polski nie zroblili.

  W kazdej z makro kategorii Polska jest obecnie w znacznie gorszym polozeniu niz byla w 2007.

  A dzinnikarstwo pomagalo Platformie pasozytowac na polakach. To fakt. Nigdy nie bylo oceny pracy rzadu. PO nie miala ani planu ani strategii. Nawet po 8 latach nie wiedzieli po co maja wladze. Ich wodz nadzelny dyktator Donek Tusk zdezerterowal.

  Dziennikarstwo jest wspolwinne ze PO przegralo.
  Nikt nie zaszkodzil PO tak jak dziennikarstwo. Od umilowanego Donka niczego nie wymagali a jedyna kwalifikacje ktora on rzekomo mial to ‚lepszy of Kaczynskiego’.

  Wasalskie wobec PO dziennikarstwo przyjelo stanowisko any-polskie i anty ludzkie. Widzac w Donku Tusku ktory nawet kioskiem Ruchu nie kierowal przywodce Polski i narodu bylo skandaliczna antypolska postawa przez media.

  Wiemy Donek Tusk placil zaprzyjaznionym mediom pieniedzmi podatnika. Co bylo nie przyzwoite i nielegalne.

  Media przez 8 lat wychwalali Donkowe pasozytnictwo na polakach. Kazdy polak stracil po 8 lat z zycia. Dzieci obraczone Donkowym dlugiem publicznym stracily cale zycie. Przyszle pokolenia nie maja po co sie rodzic.

  Liczac po cenach gruntow rolnych i pod zabudowe dezerter Donek przlajdaczyl ¼ Polski ! Tak, tyle kosztuje donkowy dlug. ¼ polskiego terytorium.

  I Donek zedezerterowal za co powinien byc scigany listem gonczym. Cala nadzieja w PIS aby spwawiedliwosci stalo sie zadosc. Ale szkod nie da sie odwrocic.

  I wracajac do tematu,… spowoduje to nowa fale emigracji z Polski. Byc moze z Polski do Syrii bo tam bedzie robota przy odbudowie.

 46. mag
  15 listopada o godz. 15:47 27625

  Dziecko drogie i ubgie. Oczywiscie Duda zachowuje sie jak gnojek. Byl juz u swego Pana w Ameryce, oddal wiernopoddanczy hold w Watykanie. Nastepnie pojedzie do Brukseli przeczolgac sie przed Tuskiem i to samo zrobi wobec kazdej z wiekszych korporacji.

  Ale wygral wybory bo ciagle byl widziany jako mniejsze zlo. Pokonal straszliwego pasozyta i debila. Oczywiscie nie wiesz o tym bos ciagle zaslepiona donkowym szalenstwem. A mediach nie pisali. Dlatego zapoznaj sie z obiektyna ocena poprzeniego prezydenta.

  Na skali 10 punktowej oceniam prezydenture Komorowskiego

  1) za polityke zagraniczna – 0 punktow.
  Wobec zachodu Polska jest tylko wasalem. Na kolanach przed Watykanem, Washingtomem, Bruksela i kazda z wiekszych korporacji. Jest krajem uleglym i podleglym i absolutnie bez znaczenia. Wobec wschodu Polska prowadzi polityke wscieklego psa i paskudnie podlej swini. Jest prowokatorem i podzegaczem. Ponad wszystko Polska stala sie przeszkoda dla europejsko rosyjskiej wspolpracy i nawet dla europejsko-azjatyckiej wspolpracy. A np taki Singapore glownie dzieki swemu polozeniu geograficznemu osianal spektakularne sukcesy. Polska wyrzuca taka perspektywe sukcesu w bloto. Za to, za brak kierunku i pozytecznej dla kraju strategii w polityce zagranicznej odpowiedzialny jest prezydent. Komoworski wogole nie istnial na tej scenie.

  2) za naczelne dowodztwo nad Armia – 0 punkow.
  Polityka wscieklego psa i paskudnie podlej swini wobec wschodu, udzial w prowokacjach, podzeganie do konfliktow, do wojen ekonomicznych, do przewrotow stanu, sprowadzanie do Polski obcych wojsk, budowa tzw tarczy,…. To wszystko sciaga nad polska armie i Polske zagrozenie. Koszty armi rosna i spowalniaja gospodarke. Wodz naczelny armi powinien wiedziec ze Polska nigdy nie bedzie w stanie uzbroic sie przeciwko Rosji a najlepsza obrona jest porzucenie polityki wscieklego psa i paskudnie podlej swini wobec wschodu. I to nic nie kosztuje. Komorowski nie zrobil nic by poprawic stan dowodzenia po wypadkach w Miroslawcu i Smolensku.

  3) za bezpiecznstwo Polski – 0 punkow.
  Bezpiecznstwo Polski jest wynikiem polityki zagranicznej, stanu armii i stanu gospodarki.
  Poza polityka zagraniczna i stanem armi bezpiecznstwo to rowniez wynik stanu gospodarki ktora jest w oplakanym stanie i w obcych lapach. Komorowski nic nie zrobil, nie mial ani pomyslow ani incjatyw dla poprawy polskiej gospodarki. Wogole w tej dziedzinie nie istnial.

  4) za incjatywy spoleczne – 0 punkotw
  Przez 5 lat nie zaangazowal sie w zadne z incjatyw spolecznych. Polska ma gigantyczne problemy. 15% zyje w skrajnej biedzie, 68% w ubostwie, 2.5 mln bezrobotnych, 5 mln wyemigrowalo za praca, Polska sie wyludnia, dzietnosc jest dwa razy mniejsza niz w Generalnej Gubernii,… i ten tzw prezydent w nic absolutnie nic sie nie zaangazowal.
  Wstyd i hanba !!!

  5) za udzial w procesie legislacyjnym – 2 punkty
  Podpisywal ustawy zatwierdzone przez Sejm ale rowniez bezmyslnie. Nie wplywal na process legislacynjy, byl tylko jednym z urzedasow.

  6) za sluzalstwo wobec kk i amerykanskiego imerialisty – 10 punktow
  Hanbil Polske i godnosc polakow kleczac przed Watykanem i czolgajac ie przed Washingtonem. Walsal w 100% i za to pelne 10 punktow.

  7) za sluzalstwo wobec PO – 11 punktow.
  Poruszal sie na smyczy trzymanej przez Tuska. Podpisal z Tuskiem wiernopoddancza i nielegalna umowe przed wyborami w 2010. Byl po prostu pdsawka Tuska umacniajac jego dyktature. Bezprawnie pozwolil na dezercje Tuska. Pomimo zaprzysiezenia.

  8) za troske o poziom zycia polakow – 0 punktow.
  Wogole w tej dziedzinie nie istnial. Komorowski jest ekonomicznym kanibalem. Poziom zycia polakow wogole go nie interesowal. Ani ich aspiracje ani przyszlosc.

  9) za ochrone srodowiska, klimatu i zwierzat – 0 punktow
  Wogole w tej dziedzinie nie istnial. Nie wykazal sie zadna incajtywa, zadnym projektem. Wrecz przeiwnie, mordowal zwierzeta i nawet nie w celu zdobycia pozywienia. Dla przyjemnosci !!!

  10) Nie zaangazowal sie w zaden plan, zadna strategie nad przyszloscia Polski i Europy.
  Za to nie zasluguje nawet na 0 punktow.
  Wogole nie istnial na scenie europejskiej. Nie wykazal sie traska ani o przyszlosc Polski ani Europy,.. DNO PONIZEJ DNA !!!

 47. axiom1 jezeli piszesz że emigrnt z polski jest takim samym problemem dla zachodu jak syryjski czy afgański to stuknij się w swoją pustą główkę i poczytaj jak dwa dni temu w Norwegii socjaliści wpadli na genialny pomysł aby Polaków i Litwinów usunąć z kraju aby zrobić miejsce dla muzułmanów ale pracodawcy podnieśli larum i uświadomili, że Polacy przyjeżdzają pracować i są wykształconymi pracownikami w odróżnieniu od analfabetów żyjących z zasiłków. Muzułmanie nie uznają demokrcji, kultury i naszej obyczajowości, nie integrują się i są zagrożeniem dla naszej kultury i tradycji. Najgorsze jest to, że uciekają z kraju muzułmańskiego do kraju chrześcijańkiego i wprowadzają tradycje muzułmańskie przed którymi uciekali.

 48. Panie Makowski, czy pan dobrze się czuje? Czy może uważa pan Polaków za głupków (jak pana ideowy kolega T. Lis), którym można wciskać antylogiczny kit? Wstyd, że takie osoby mają możliwość pisania w chcących uchodzić za poważne pismach. Pan stawia wybór ” albo wolność, albo bezpieczeństwo”. Czy pan pomyślał, co pan pisze? Skąd taka alternatywa? My, Polacy wolimy koniunkcję „wolność i bezpieczeństwo” proszę pana. I to jest właśnie realne przy postawieniu tamy imigrantom. To co robią Niemcy jest złamaniem wszystkich traktatów i umów europejskich. I tych dublińskich i tych z Schengen. I teraz nawołują do solidarności? Poza tym nie widzę powodu, abyśmy byli solidarni z elitami finansowo-politycznymi z UE, które przestały dbać o własne społeczeństwa. Powinniśmy być solidarni z narodami europejskimi, z obywatelami, bo to oni wraz z nami składają się na te legendarne dotacje, a nie jakaś komisja UE, czy inne biurokratyczne struktury. A w interesie społeczeństw europejskich jest położenie tamy temu celowemu niszczeniu naszej tożsamości. Zgoda na relokacje i kwoty (co samo w sobie jest zaprzeczeniem humanitaryzmu – traktowanie ludzi jak masę towarową) stwarza dalsze złudzenie, ze biurokraci panują nad kryzysem i znajdują rozwiązania. Poza tym jak na razie to my mamy i wolność i bezpieczeństwo, a zachodnie społeczności tracą jedno i drugie. Czy wolnością pan nazwie stan wyjątkowy, zakaz poruszania się w określonych rejonach i porach? Czy wolnością pan nazwie zakaz publikowania tekstów o przestępstwach imigrantów? Czy wolnością pan nazwie nakaz tuszowania kradzieży w sklepach i utworzenie specjalnego funduszu z pieniędzy podatników na rekompensaty dla sklepikarzy? Czy wolnością pan nazwie naciski na kobiety, by nie zgłaszały gwałtów dokonanych przez muzułmanów w zamian za odszkodowania? Czy wolnością pan nazwie nakaz udostępniania własnych mieszkań i domów imigrantów? Czy nazywanie własnych obywateli, którzy mają odmienne zdanie w tych kwestiach i próbują je głośno wyrażać zdrajcami narodu zaliczy pan też do tych wolności? Czy pogardliwa odpowiedź francuskiego ministra ludziom zaniepokojonym niekontrolowanym napływem imigrantów muzułmańskich, że jak im się nie podoba polityka władz, to mogą się wyprowadzić z kraju też jest z tej kategorii zdobyczy demokratycznych, które według pana teraz tak kwitną w zachodniej Europie? Pan jest poważny? Gdzie zaś pan widzi u nas brak wolności? Owszem PO próbowało ją nam ograniczać poprzez cenzurę poprawności politycznej, która na zachodzie osiągnęła kuriozalne rozmiary równe cenzurze komunistycznej, ale dalej może pan pisać śmiało teksty przeciwne obecnej polityce rządu. Może pan i pana klakierzy komentatorzy obrażać prezydenta insynuacjami, pomówieniami. Może pan wzorem Michnika dalej klecić teksty poniżające Polaków oraz nasz kraj i nie bać się kar. Pan i pańscy ideologiczni koledzy po piórze z GW chętnie by odmówili praw obywatelskich ludziom z prawicy, bo według was nie są dostatecznie demokratyczni, czyli w waszym rozumieniu zbyt słabo entuzjazmują się osiągnięciami nowoczesnej myśli poprawnopolitycznej oraz libertyńskim podejściem do zasad moralnych. Ale dalej na szczęście mamy wolność słowa i wolność sumienia oraz jak na razie poczucie bezpieczeństwa we własnym kraju. Bo po to się obywatele organizują w system państwa i po to płacą na nie, aby właśnie mieć to poczucie, a nie po to by zapewniać oderwanym od rzeczywistości elitom poczucie spełniania wydumanej misji dziejowej i przy okazji co raz większego drenażu portfeli własnych społeczeństw.

 49. Axiom
  Zrozum wreszcie, ze Polacy emigrują na Zachód Europy legalnie i w celach zarobkowych, że są oni skarbem dla krajów, do których oni emigrują, jako że pracują oni tam wydajniej niż tubylcy za znacznie niższe wynagrodzenie. Gdyby na Zachodzie rządzili mądrzy politycy, to aktywnie zachęcali by oni Polaków do emigracji do nich, oferując Polakom n.p. zwrot kosztów dojazdu oraz pomoc w znalezieniu pracy i mieszkania, jako że ten wydatek zwrócił by im się już po kilku miesiącach. Natomiast do imigrantów z III świata, szczególnie zaś z Bliskiego Wschodu, trzeba wciąż dokładać a na dodatek ma się z nimi tylko problemy – nie tylko ze zwiększoną przestępczością, to nawet z terroryzmem, co widzimy właśnie dziś we Francji.
  I daruj sobie te chamskie wręcz odzywki, obrażając nie tylko mnie, ale także i władze RP.

 50. Azur
  Znów tylko mało kulturalny atak ad personam? Na nic więcej nie jest ciebie stać?

 51. Mag
  Zrozum, że nie ma takiego bytu jak ów „normalny, czyli nie fanatycznym muzułmanin”. Muzułmanin może być tylko fanatyczny – inaczej nie jest on muzułmaninem. Zapoznaj się z tą religią, najlepiej w kraju, gdzie islam jest religią panującą, a zrozumiesz wtedy, że nie masz racji. Poza tym przypominam ci, ze obrażanie Prezydenta RP jest karalne.

 52. Piotr3005
  100% racji. Polacy emigrują szukając pracy, a nie zasiłków. To nas właśnie różni od tych przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki. I racja, że Syryjczycy uciekają z kraju muzułmańskiego do kraju chrześcijańskiego i wprowadzają w tymże chrześcijańskim kraju tradycje muzułmańskie przed którymi podobno oni uciekali. Dla takich imigrantów nie powinno być miejsca w Polsce.

 53. Upatrywanie zagrożenia dla własnego bezpieczeństwa w imigracji i obcych, i podpieranie tej tezy terrorystami jest myślą tak samo głęboką jak kojarzenie strażaków z pożarem – skoro wszędzie gdzie się pali pojawiają się faceci w czerwonych kaskach, więc wystarczy ich wyeliminować i problem zniknie. Stwierdzenie, że „korelacja to nie związek przyczynowo-skutkowy” jest powszechnie znane, można rzec już truizm, a jednak nasz sposób myślenia ma problem z zastosowaniem w praktyce: korelacje odnajdujemy łatwo, ale przyczyny już niekoniecznie.

  Multi-kulti tak wyszydzone w wielu powyższych postach nie jest tożsame z kamikaze. Współpracy i współistnienia trzeba się długo uczyć, cierpliwie znosić inność, ważyć słowa, tymczasem o ileż prościej zamknąć granicę na 4 spusty i już – bingo! zamiecione, cisza, spokój, sielanka, sami swoi, można otworzyć piwo i obsmarować Niemców, Żydów, Ruskich, Jankesów, Arabów, Chińczyków i zielone ludziki. Ubaw po pachy, nikt nam nic nie zrobi, w kupie jesteśmy mocni. Walnijmy jeszcze jedno piwko!

  Walnijcie, ale uważajcie, bo problem przed którym chcecie zamknąć drzwi to pożar, a jego nie da się w ten sposób ugasić. Co więcej może się pojawić w środku, a przez zaryglowane drzwi ciężko się wydostać. Szczególnie gdy sąsiad również zaryglował od swojej strony.

  Widzicie zagrożenie ze strony islamistów, a nie widzicie go we własnym gronie? Te same mechanizmy, które popychają dżihadystów do opętańczej walki są obecne w wielu innych kulturach, z krajem nad Wisłą włącznie. Biedota, brak edukacji i perspektyw to doskonały grunt do zagospodarowania przez ideologicznych fanatyków. Religia katolicka pod względem brutalności i metod działania historycznie niewiele się różni od islamu. Wielu wydaje się że w ostatnich stuleciach się ucywilizowała i o wyżynaniu niewiernych w pień, krucjatach, jezuitach możemy już zapomnieć. Niestety to nie chce być prawda – „namaszczenia” czyli politycznego poparcia od Watykanu i lokalnych zwierzchników kościelnych otrzymało zbyt wielu zbrodniarzy wojennych i przywódców reżimów, by uznać to za wypadki przy pracy. Stałymi beneficjentami błogosławieństwa KK są narodowcy – jeśli ktoś chce się przekonać jak wygląda tolerancja inności w ich wykonaniu, niech założy coś innego niż moro, trapery i biało-czerwony szalik, i weźmie udział w marszu Święta Niepodległości. Żywy może nie wrócić do domu, a już na pewno nie o własnych siłach. Ci ludzie, w imię swych prostych idei gotowi masakrować. Nie trzeba odwiedzać krajów arabskich, nie trzeba sprowadzać imigrantów by stracić zdrowie lub życie.

  Ten pożar jest tu i teraz, nie gdzieś-tam w abstrakcyjnej Europie. Dopiero się tli, ale jeśli będziemy straszyć multi-kulti i ryglować się na świat, spalimy się we własnym piecu.

 54. jakowalski
  Obrażanie którego prezydenta jest karalne?
  Jak dotąd wszyscy byli obrażani. Jedni bardziej, inni mniej. Jesli twierdzisz, że każdy muzułmanin jest fanatyczny

 55. jakowalski (c.d.)
  to się mylisz. Nie jest także automatycznie terrorystą.
  Podobnie nie każdy katolik w Polsce uważa się za „prawdziwego”, czyli fanatycznego, którego uczucia religijne są wciąż obrażane i który najchętniej narzuciłby wszystkim obywatelom żyjącym w Polsce, bez względu na ich światopogląd, taki styl życia, jak on preferuję.
  Na szczęście daleko jeszcze naszym „frondowcom” i rodzinie Radia Maryja do determinacji wyznawców Allaha.

 56. @jankowalski, @piotr3005
  Ilu Panowie znacie osobiście muzułmanów? I na jakiej jesteście stopie (klient, kolega z pracy, sąsiad, znajomy, rodzina, przyjaciel…).
  Pytam z ciekawości, bo pewność Panów w charakteryzowaniu muzułmanów jest powalająca.

 57. Glowna lekcja z tego dramatu powinna byc powszechna swiadomosc, ze zachod interweniujac bezprawnie – topiac we krwii i zamecie jakis „dziki” zakatek swiata musi sie liczyc z konsekwencjami.

  To drugie oblicze globalizmu.

 58. A’propos powiedzenia Churchilla na temat istoty wojny – Mysl innego klasyka – ” Rozpoczac wojne, to jakby wejsc do ciemnego pokoju – nigdy nie wiesz co cie w nim spotka ” – Adolf Hitler. Z powazaniem. JB.

 59. „Europo, wstań z kolan albo umieraj. Europo, mordują twoje dzieci. Strzelają do nich, rozrywają je na kawałki, obcinają im głowy. A ty co? Urządzisz kolejny żałosny marsz z tysiącem przerażonych, zmanipulowanych dobrych ludzi? To wszystko, na co cię stać? Wyrwali ci z piersi duszę? Całkowicie? Zrobili ci to specjaliści od poprawności politycznej, robiący interesy na ogłupianiu ludzi? Ci, którzy wmówili milionom Europejczyków, że prawdziwe wartości i cnoty są powodem do wstydu? Że męstwo to nienawiść, a odwaga i instynkt samozachowawczy to zbrodnia? Czemu dopuściłaś, Europo, żeby rządzili tobą słabi, tchórzliwi politycy?”

 60. Aż dziw, że Pan Autor nie potępia Francji. Wprowadziła stan wyjątkowy, ma totalną inwigilację dotyczącą poglądów ludzi. Przecież to jawnie ogranicza swobody obywatelskie, na których tak bardzo Autorowi zależy. Tym większe zdziwienie, że ani chybi Pan Autor może podać taką właśnie Francję jako wzór do naśladowania. Po co więc napisał to, co napisał?

  A na marginesie. Możemy wszak przyjąć islam. „Gazeta Wyborcza” rozpisuje się o pewnym artyście Polaku, który wybrał islam i uciekł do Egiptu, byle jak najdalej od Polski. Ten artysta stanowi wzór właściwej postawy, jaką powinni cechować się Polacy.

  Panie Autorze, posłuchaj Pan „Gazety Wyborczej” i przejdź na islam. Polacy też tak powinni postąpić. To rozwiąże wszystkie te straszliwe problemy z Polską, jakie non stop opisuje nie tylko „GW”, ale i „Polityka”.

  Polska w ruinie, to czarny obraz nie tylko malowany przez pisiaków, ale i środowiska tak bliskie „Polityce”, zwłaszcza zaś klasykowi z PO: „Ch…, d… i kamieni kupa” czy państwo istniejące teoretycznie.

  Co do mnie: przeżyłem komunę, chwaliłem jako dziecię na akademiach tych, którzy chcieli, aby Polska była republiką ZSRR, przeżyłem stan wojenny, zaciskanie pasa, IV RP, III RP, to i islam przeżyję…

 61. Hello mag.

  Teraz juz wiesz. Duda jest mniejszym zlem. Dlatego wygral. O Komorowskim oczywiscie nic nie wiedzialas, bo w mediach nic nie bylo, zadnej oceny jego pracy a raczej pasozytnictwa. I cenzura go ochraniala. Cenzura z koleii jest jendna z form terroryzmu. Szeroko praktykowana w Polityce.

  Pomysl, Komorowski moglby ci kota zabic. I nawet nie dla zdobycia pozywienia, dla przyjemnosci. Takim on jest bestia. Nawet gorszy od Putina.

  Dlatego tez ciesz sie ze Duda, mniejsze zlo, wygral i jest prezydentem.

 62. J. Makowski

  „Niemand ist hoffnungsloser versklavt als jene, die fälschlicherweise glauben, frei zu sein.”
  Wolfgang von Goethe

  Przede wszystkim p. Makowski, wstydzilby sie pan pisac takie propagandowe kawalki, nawet jezeli Polityka za nie lepiej placi.
  Nalezymy, tj. pan i ja, nie tylko do dwoch, odseperowanych od siebie generacji, ale i swiatow. Zaliczam siebie do „niewyksztalconych”, tzn. wyksztalconych typu „ipse se nihil scire id unum sciat”, z lektur panskiego blogu i lekcji filozofii wywiera pan wrazenie, ze „I-know-it-all”. Samokwalifikacja do „elit”. Not so fast.

  Pisze pan: „By nasz słuszny gniew właśnie na nich został wyładowany. Na tych muzułmanach, którzy dziś są naszymi sąsiadami i którzy, podobnie jak my, boją się islamskich barbarzyńców.”
  Rzeczywistosc jest zupelnie inna p. Makowski; terrorysci to sa „nasi sasiedzi” porodzeni juz w Europie. Ci „nasi sasiedzi” nie wychodza na ulice Londynu, Paryza w setkach tysiecy by protestowac przeciw terrorystom. O nie, ani mru mru.
  Nie p. Makowski, to nie sa nasi sasiedzi, tak Zydzi nimi nigdy nie byli. Jedni stworzyli bolszewizm, drudzy islamizm. Polska miala swoich bolszewickich jihadist – to rodzice leonidow, axiomow („naukowcow” od szamba), tanak, itp.
  Ta sama azjatycko-bliskowschodnia mentalnosc, bestializm.
  I dalej : „Nienawidzą naszego stylu życia, w którym szanujemy się wzajemnie – bez względu na kolor skóry, przekonania polityczne, religijne czy preferencje seksualne.” Dobrze, ze nie zapomnial pan o „preferencjach seksualnych”, ale piszac, ze „szanujemy sie bez wzgledu na przekonania polityczne, religijne” – tu zart sie konczy.
  Nie czyta pan wlasnego blogu. Nie czyta pan blogow Kowalczyka, Hartmana, Szostkiewicza, Passenta, tego od yogi (z usmieszkiem a’la Jack Torrance: Here’s Johnny!) jakiegos p … w kapturze …
  Oprocz blogowego kucharza wszyscy jestescie skazeni bolszewizmem, wasza „tolerancja”, ktorej sie domagacie, jest jednokierunkowa.
  Hear ye, hear ye … !
  „Wy szanujecie nas”
  Co jest wazne to preferencje seksualne – symbol wolnosci coraz bardziej zagrozony przez „politycznych hochsztaplerów” wliczajac w to papieza.
  P.S. Czytam panskie lekcje, a poniewaz pan z Olimpu nie schodzi by pogadac z helotami, glosu nie zabieram. Ostatnia – „Bog”, wreszcie cos emocjonalnego.

 63. axiom1
  Duda to jest doopa bez wyrazu, plastikowa kukła z głupawym uśmieszkiem przyklejonym do twarzy, czyli człowiek bez właściwości . W sam raz na potrzeby Prezesa.
  Dlatego jest poza wszelka konkurencją i nie da się go porównywać z wcześniejszymi prezydentami. Każdy miał swoje wady i zalety, ale to były jakieś wyraziste osobowości, o ciekawych, bujnych życiorysach
  Oryginalność PAD-a wyraża się w ostentacyjnej pobożności, ustawicznym klękaniu, uczestnictwie w mszach świętych (przebił Wałęsę) i publicznym składaniu wiernopoddańczych hołdów Szefowi
  (choćby podczas laudacji Szydło na premiere), a poza w NICZYM
  więcej.

 64. Duda mniejsze zlo prezydent ulaskawil Kaminskiego. Wielkie oburzenie w Polityce i jednoczesnie wielka demostracja super-hipokryzji.

  Oczywiscie Kaminski popelnil przestepstwo na polecenie polityczne. Afere gruntowa wymysli, zastawial pulapki i naganial w nie teroretycznych przeciwnikow politycznych swego idola, wodza i dyktatora absolutnego z PIS, parti na utrzymaniu przez podatnika i absolutnie nie rozlicznej z funduszy ktore od podatnika dostaje. Podobnie jak inne partie.

  Ten sposob operowania sluzb, wymyslanie przestepsw, tworzenie sytuacji kryminalnych, zastawianie pulapek i wciaganie w nie osob ktorych rezim chce sie pozbyc i nawet przypadkowych ludzi jest szczytem hanby !!! To szczyt debilizmu i demoralizacji partyjnego motlochu i mediow.

  Kaminski robil to przez 2-3 lata. A Tusk i PO przez 8 lat. Tak, dezeter Donek i PO robili to samo co Kaminski przez 8 lat. Ale nikt z PO nie stanal przed sadem. Np tzw afera z rzekomym zamachowcem Bruno K. Wszystko wymyslone przez sluzby, nielegalne podsluchy i doktorowane i takie smiecie zostaly skierowane do sadu. W tzw bandzie Bruna K byli tylko przedstawiciele sluzb,… dostarczli pomysly i materialy wybuchowe i selektywnie nagrywali Bruno ale nie siebie,…. W jakim kraju polacy zyja ??? Nie to nie jest kraj z bajki, to kraj terroru przez debilna wladze, partyjny motloch i media.

  Dlatego tez nie moze byc tak ze jedni za swe niechlubne postepki dostaja wyroki jak Kaminski, a inni jak Tusk nawet nie staja przed sadem. Dlatego tez Duda, mniejsze zlo prezydent, slusznie ulaskowil Kaminskiego.

  Ale, prawo regulujace dzialania sluzb musi byc zmodernizowane. I media powinny o tym wrzesczec. Ale nie w Polsce,…. Niestety, intelekt nie jest pozadana kwalifikacja do pracy w polskich mediach.

 65. Sceptyk
  Znam wielu muzułmanów. Pracowałem z nimi, mieszkałem z nimi w tym samym budynku. A ty?

 66. Mag
  Każdy prawdziwy muzułmanin jest z definicji fanatykiem, jako że ich religia jest po prostu nietolerancyjna,a więc fanatyczna.

 67. Gralp
  Reakcją na pożar niemożliwy do zduszenia w zarodku nie jest dopuszczanie go do naszego własnego domu, ale robienie wszystkiego, aby on do naszego własnego domu nie dotarł.

 68. kowalski rasisto
  Mnie sie zdarzylo mieszkac w poblizu przedstawiciela nauk pasozytniczo-spleczno-humanistycznych. Terroryzowal on cala dzielnice swym niechlujstwem. Nie kosil trawy, nie wyrywal chwastow, nie myl okien. Swa zaniedbana posesja terroryzowal okolice co obnizalo wartosc nieruromosci sasiadow. Wiadomo, wszyscy przedstawiciele nauk pasozytniczo-sploeczno-humanistycznych sa tacy. I ty tez oczywiscie. Nie ma wyjatkow. Nawet jeszcze gorsi bo sie nie myja. Gdzie tam nawet nie spuszczaja wody,…. To przciez twoj sposob widzenia.

  Skonczyles studia po znajomosci, z polecania partyjnego, Nie zdobyles elementarnej wiedzy, nie rozumiesz zjawisk statystycznych i jak prostak rzucasz ogolniki ‚wszyscy’ muzulmanie,…… wszyscy terrorysci.

  Co z takimi robic ? Skoszarowac, uformowac w dywizje i wyslac na nastepne wojne amerykanskiego imperialisty jako mieso armatnie. Chyba to najlepsze rozwiazanie.

 69. @jakowalski
  18 listopada, g.21:23
  Każdy jakowalski, niechybnie prawdziwy katolik, jest polskim klasycznym, ksenofobicznym kołtunem.
  Ja tylko odbiłam piłeczkę.

 70. mag
  to, że axiom jest chamem to wiedziałem od dawna, ale że ty też, to się dowiedziałem 19 listopada o godz. 12:55.

 71. mag
  P.s. Nie jestem katolikiem, nie jestem nawet chrześcijaninem i co gorsza mam jakieś 25% czysto germańskiej krwi. Przykro mi, że Cię aż tak zawiodłem!