Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

3.09.2015
czwartek

Serca z kamienia

3 września 2015, czwartek,

Jeśli mówisz, że kochasz Boga, którego nie widzisz, a nie pomagasz uchodźcy, który prosi Cię o pomoc, jesteś obłudnikiem.

Jeśli widzisz zło i pozostajesz na nie obojętny, bierzesz za to zło współodpowiedzialność.

Jeśli widzisz człowieka cierpiącego i odwracasz się do niego plecami, masz serce z kamienia.

Bo człowiek, który cierpi niesprawiedliwie, nie ma koloru skóry, nie przynależy do określonego wyznania i nie ma poglądów politycznych – jest cierpiącym. Można powiedzieć: tym, co posiada, co stanowi o jego istocie, jest jego własne cierpienie.

By to dostrzec, nie trzeba kończyć najlepszych uniwersytetów, być pobożnym chrześcijaninem, muzułmaninem czy ateistą. Wystarczy otworzyć oczy!

Dlatego przed cierpiącym niesprawiedliwie człowiekiem powinno się ugiąć każde kolano, zejść na ziemię każda filozofia i podporządkować się mu każda polityka.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 43

Dodaj komentarz »
 1. Panie, jestem za tym, aby natychmiast rząd opodatkował Polaków (500 zł) w celu przyjęcia do Polski 500 000 emigrantów.

  A pan?

 2. Serce z kamienia ? Nie nie dajmy na siebie przerzucic odpowiedzialnosci.

  Gdyby laureat pokojowej nagrody Nobla nie wywolal zawieruchy w Syrii, Iraku, Egipcie, Libii, Tunezji, Somali, Jemenie, Sudanie, na Balkanach i Ukrainie to dziecko by zylo. Nie bylo by milionow przesiedlencow. Nie bylo by milinow emigrantow. Siedzieli by u siebie w swoich krajach i kupowali by europejskie towary.

  On sie nawet chwalil ‘wiosna arabska”. On sie chwalil organizacja zamchu stanu na Ukrainie. Gdyby europejscy wasale mu w tym nie pomagali to dziecko by zylo.
  Nie bylo by immigracji a Bliski Wschod bylby rynkiem dla europejskich towarow i utrzymywal miejsca pracy w Europie.

  Laureat pokojowej nagrody Nobla nie ma serca nawet z gnojowki.

 3. Ci wszyscy chrześcijanie odgrażają się na forach jak to by chcieli wziąć MG42 i pruć do tych nieszczęśników, kiedy oni wychodzą z wody.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nad falą emigracji zalewającą aktualnie Europę, nikt nie ma żadnej kontroli, tak że trudno stwierdzić, czy ci emigranci są uchodźcami wojennymi czy nie. Próba wymuszenia na państwach – członkach UE -przyjmowania wszystkich emigrantów jak leci, jest nie do przyjęcia. Nie wyobrażam sobie, aby ISIS nie wykorzystała obecnej sytuacji, do wysłania przy okazji, swoich bojowników na teren UE. Dlatego trzeba ze szczególną starannością podejść do sprawy selekcjonowania emigrantów. Widziałem fotografię biednego chłopca wyrzuconego przez fale na tureckie wybrzeże, i muszę przyznać, że widok ten mną wstrząsnął. Ale nie obciążajmy odpowiedzialnością za to tych, którzy nie chcą przyjmować emigrantów. Zbyt pochopne decyzje mogą spowodować, że będziemy zbierać szczątki naszych bliskich – w tym również dzieci- ze ścian dworców czy centrów handlowych. Unia Europejska, powinna przede wszystkim powstrzymać falę emigrantów . Dlaczego nikt nie weźmie się za mafie przemytników, zarabiających krocie na tym procederze ?Czemu do tej pory nie wysłano okrętów, które zawracały by łodzie z emigrantami ? Dlaczego świat patrzy obojętnie na poczynania ISIS ? Dlaczego wszyscy współczują biednym islamskim uchodźcom, a obojętnie patrzą na ludobójstwo chrześcijan ? Zadziwiająca jest impotencja UE i całego cywilizowanego świata.

 6. Panie Makowski problem moralny, który pan podnosi należałoby sformułować inaczej. Jaka w obecnym świecie jest odpowiedzialność czołowych polityków głównych państw świata? Zanim się zacznie moralizować, trzeba by się zastanowić jaki był wkład takiego np. obamy w destabilizację Syrii, Libii, w powstanie ugrupowań terrorystycznych itd. Jaką odpowiedzialność przed narodami świata za masowe migracje ponoszą politycy tego pokroju. Warto, by się pan nad tym zastanowił.

 7. Zawsze mnie dziwiło, że ludzie lewicy na Zachodzie, którzy zwalczali i pozbawili Kościół jakichkolwiek wpływów i znaczenia nawołują do chrześcijańskiego miłosierdzia tylko wtedy gdy pojawia się problem emigrantów. Nagle wyszukuje się piękne historie z przypowieści biblijnych, wzniosłe cytaty, do czegoś może się w końcu ta religia przydać. Nie idzie tą drogą panowie blogerzy z Polityki, bo -chcąc zmieścić się w klimacie Pańskiego tekstu – to faryzeuszostwo…

 8. Panie Makowski, Panie Boże wielki zapłać, homilia wprawdzie świecka, ale udana.

  Jednak prócz porządku serca jest i porządek rozumu. Jak Pan wytłumaczy ludziom celowość takiej zamiany? Wysłaliśmy swoich wykształconych ludzi na emigrację i w to miejsce ściągamy analfabetów z Azji i Afryki. Nie na chwilę, tylko na zawsze. Zyskał na tym Zachód i jeszcze domaga się solidarności? Od nas?

 9. kontestator
  „Nad falą emigracji zalewającą aktualnie Europę, nikt nie ma żadnej kontroli, tak że trudno stwierdzić, czy ci emigranci są uchodźcami wojennymi czy nie”.

  No przecież dobrze wiadomo, że nie. Gdyby rzeczywiście uciekali przed bombami to bezpieczni są już w Turcji. Ostatecznie w Serbii, która jest sygntariuszem Konwencji Genewskiej w sprawie pomocy uchodźcom. Ale oni nawet na Węgrzech nie chcą zostać i koniecznie pragną do Niemiec, gdzie większy socjal.

 10. Trudny temat.
  1. Wśród „syryjczyków” jest wielu kosowian, albańczyków, afgańczyków, czyli emigrantów ekonomicznych. Jak ich odróżnić jeżeli celowo pozbywają się dokumentów.
  Ale z drugiej strony, polskie masowe emigracje też miały często podłoże ekonomiczne.
  2. Każda religia nakazuje pomaganie współwyznawcom, jest natomiast wroga dla innowierców. Żeby pomagać ludziom niezależnie od ich religii potrzebne jest humanitarne podejście do człowieka cierpiącego. Znane ateistom oraz niewielu katolikom.
  3. Obojętność przebogatych państw arabskich budzi odrazę, oburzenie, a nawet podejrzenie że coś się za tym kryje. Pewnie słusznie.

 11. Dziwne zjawisko amnezji. Nikt nie wie jak do tragedii doszlo. Nikt nie zdaja sobie sprawy ze to wynik bandyckich interwencji laureata pokojowej nagrody Nobla i europejskich wasali.

  Bandyci zachodu rowniez stworzyli zawieruche na Ukrainie. Rosja przyjela 900 tys uchodzcow z Ukrainy, ilu Polska ? ilu USA ? ilu Niemcy,… Podrzegacze zawieruchy na Ukrainie nie otworzyli granic.

  Najbardziej zadziwia Europejska Komisja. Junker wogole, absolutnie nie istnieje. Ani jego komisarz do spraw miedzynarodowych.

  Rada Europejska z Donkiem na czele rowniez wogole absolutnie nie istnieja.

  Ani Komisja and Rada Europejska nie wykonuja absolutnie zadnych obowiazkow w sprawie kryzysu emigracyjnego. Brak akcji ze strony tych pasozytow jest rownoznaczne z bandytyzmem. Powinni stanac przed sadem w Hadze za wspoludzial w ludobojstwie.

 12. Zadziwiające, że bajecznie bogate MUZUŁMAŃSKIE kraje arabskie nie pomagają swoim braciom w wierze. A sami muzułmanie pchają się do tej ,,brudnej, grzesznej, BEZBOŻNEJ ” Europy.
  Rządom oczywiście taka imigracja jest jak najbardziej na rękę – rozbija społeczeństwa, polaryzuje je, pozwala w ,,trosce o nasze bezpieczeństwo poprawić jego jakość” po przez zwiększenie kontroli. Bo nie oszukujmy się nie jeden jadący do nas uchodźca jak się zainstaluje jako tako poderżnąłby plugawcom czyli nam gardło. Zadziwiające, że obecnie tych tragedii jest najwięcej w świecie ,,religii miłości” czyli islamu. Albo przez islam. Nie słyszałem by jakiś chiński czy wietnamski imigrant sprentensjonowany wobec kraju w którym się osiedlił zamordował kilkanaście osób. Prawdopodobnie dzieje sie tak bo nie ma on czasu na podobne brednie bo zwyczajnie ciężko pracuje.

 13. Kościół katolicki milczy. Kiedy Żydów gazowano też milczał.
  Dobrze, że Jezus jeszcze nie zmartwychwstał.Nie ma dylematu czy go wpuścić czy nie wpuścić do Polski.

 14. Szanowny panie Redaktorze,
  lepsze serce z kamienia niz mozg z waty.

 15. Problemem nie sa uchodzcy ktorych pewnie same Niemcy moglyby zaadaptowac, ale cala masa imigrantow ekonomicznych (Ci beda odeslani spowrotem nawet jesli trafia do Szwecji), ktorzy dolaczaja sie do tej „wedrowki ludow” i ktorzy blokuja caly system. Te masy ludzi ktore tu widzimy to, osmielam sie stwierdzic, w wiekszosci po prostu imigranci zarobkowi, a nie uchodzcy. To Ci ludzie glownie powoduja problem. Jezeli chodzi o Europe, uwazam ze nie krytyka, ale konstruktywne rozwiazania sa potrzebne. Zapewniam Pana ze ludzie odpowiedzialni za polityke uchodzcow (mowie tu glownie o Niemczech, gdzie mieszkam, jezeli chodzi o Polske to sytuacja jest rzeczywiscie zalosna) nie uwazaja tego co sie dzieje za sytuacje „optymalna”, po prostu nik nie wie co zrobic dalej. Pan tez nie wie, a giecie kolana nikogo nie nakarmi (tego typu powiedzonka sa tak skuteczne jak lajki na fejsbuku).

 16. Jeszcze jedna sprawa do wszystkich ktorymi wstrzasnal widok zdjecia tego chlopca: Co wyscie k*wa do tej pory mysleli ze tam sie dzieje? Ze Ci ludzie sa na wakacjach czy co? Czy naprawde musimy prowadzic debate na poziomie najnizszych emocji?

 17. Mam nadzieję, że nasz arcykatolicki prezydent to czyta.

 18. Panie Jarosławie

  Pisze Pan bardzo poruszająco. Zwraca Pan uwagę na jeden z fundamentalnych aspektów człowieczeństwa i bycia tzw. chrześcijaninem.

  Jak dotąd, odpowiedź Polski w tej sprawie, kraju w 95% składającego się z katolików i biskupów; ludzi pełnych człowieczeństwa i jego wrażliwości, bo „Polaków Solidarnych” jest taka:
  nam nic do tego; niech się kto inny tym zajmuje; Polska jest za biedna żeby przyjmować uchodźców; jeśli w ogóle jakichś przyjmiemy to najwyżej kilkadziesiąt rodzin a i to tylko rodzin chrześcijańskich.

  Najważniejszą odpowiedzią jest jednak milczenie.

  Sprawa, która jest tak przejmująca i która Pana tak porusza jest tylko fragmentem i skutkiem większej całości. Liderzy państw cywilizowanych, przywódcy chrześcijańskich państw, prezydenci, premierzy, rządy i ministrowie, opinia publiczna, generalicja i żołnierze; papieże, biskupi, kapelani wraz z całym klerem stricte chrześcijańskim i szczególnie katolickim, podjęli werbalną i niewerbalną decyzję, żeby podejmować działania, które doprowadziły do obecnego skutku, nad którym Pan boleje i nad którym powinien boleć każdy człowiek, oraz szukać środków zaradczych.

  Historia chrześcijaństwa jest historią obłudy, która Pana drażni i czegoś jeszcze więcej, co jest z obłudą nierozerwalnie związane: zbrodni.
  Chrześcijanin nie ma żadnego problemu z prześladowaniem i zabijaniem. Kiedy jednak skutki prześladowań i zabijania nadchodzą , chrześcijanin usiłuje je odrzucać, odwraca się od tego, co zrobił i mówi, że nie ma z tym nic wspólnego. Ale żeby jego sumienie miało komfort, „może się pomodlić.”

  Jest taka dobra maksyma, zasada rozumu i zasada etyczna, do której chrześcijaństwo powinno się było zbliżyć swoją podstawową zasadą: szanuj bliźniego.
  Ta zasada brzmi tak: myśl o skutku tego, co robisz.
  Chrześcijańskie państwa, w dodatku te „najlepsze”, najbardziej cywilizowane, najlepsi chrześcijanie, najlepsi katolicy, napadli na Irak pod kłamliwym pozorem i rozwalili państwo; rozwalili Afganistan, wzburzyli pół Pakistanu, Tunezji, Egiptu, Jemen, rozwalili Libię, pół Syrii.
  Mamy teraz tego skutki.
  To jednak żadnego chrześcijanina nie obchodzi. Podobnie nie obchodzi to Pana Boga. Katolik ma usprawiedliwienie: nie obchodzi to Pana Boga, nie obchodzi to mnie.

  Połączyć chrześcijanina z tym co się dzieje, należy we właściwy sposób: moralność chrześcijańska jest stricte niemoralna. To jest ludzka nędza, która jest źródłem i usprawiedliwieniem wszelkiego draństwa.

 19. „Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.”
  „Bracia moi, niech wiara wasza w Pana naszego Jezusa Chrystusa uwielbionego nie ma względu na osoby. Bo gdyby przyszedł na wasze zgromadzenie człowiek przystrojony w złote pierścienie i bogatą szatę i przybył także człowiek ubogi w zabrudzonej szacie, a wy spojrzycie na bogato odzianego i powiecie: Usiądź na zaszczytnym miejscu, do ubogiego zaś powiecie: Stań sobie tam albo usiądź u podnóżka mojego, to czy nie czynicie różnic między sobą i nie stajecie się sędziami przewrotnymi? Posłuchajcie, bracia moi umiłowani! Czy Bóg nie wybrał ubogich tego świata na bogatych w wierze oraz na dziedziców królestwa przyobiecanego tym, którzy Go miłują?”
  Im trzeba pomóc. Pytanie tylko jak? Nie możemy też liczyć że wszystko załatwią rządzący.
  A tu inny artykuł na tan temat POLECAM http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,2118,strach-przed-obcym-strach-przed-bliznim.html

 20. Odnośnie komentarza lakkot’a powyżej, wszystko to oczywiście jest prawda, tyle, że problem, który nazwę tu umownie problemem uchodźców, ma nie tylko i nie przede wszystkim wymiar ekonomiczny czy logistyczny. W dyskusjach i komentarzach na forach publicznych widać jak na dłoni, że dotyczy on także sfery wartości. I tak, słyszę że:
  – większość z nich to uchodźcy ekonomiczni,
  – to muzułmanie – niech ich przygarnie Arabia Saudyjska
  – oni wszyscy chcą do Niemiec, więc to niemiecki problem
  – to amerykanie zdestabilizowali region więc niech teraz zajmą się uciekinierami itd. itp.
  że ze względów estetycznych nie powołam się na bardziej malownicze przykłady „empatii”. I mówią to ludzie tak z lewa jak z prawa, deklarujący się kulturowo jako Europejczycy i chrześcijanie, nie odczuwając przy tym żadnego dysonansu poznawczego? W tej sprawie potrzeba nie tylko pieniędzy i dobrej logistyki, których w UE jest pod dostatkiem ale i zwykłego ludzkiego odruchu, gdy widzisz człowieka potrzebującego pomocy, odruchu naturalnego… tak mi się przynajmniej zdawało. Reszta to konsekwencje, ale zacząć trzeba właśnie od tego.

 21. Polityka rządzi się własnymi prawami (np. wyborami). Sami musimy im pomóc, my obywatele. To link do polskiej akcji humanitarnej http://www.pah.org.pl/nasze-dzialania/12/5247/nasze_dzialania_w_syrii

 22. Levar
  4 września o godz. 9:59
  Bez wyrazów współczucia, ale masz jedno i drugie, katoliku.

 23. Może w tym roku Owsiak zagrałby dla uchodźców?

 24. Wstrząsnęło mną haiku pana readktora i postanowiłem w duchu, że Niemcy i Szwecja powinny przyjmować po milionie imigrantów każdego miesiąca! Chodzą słuchy, że Uganda zabiera się do wznowienia wojny domowej, by móc zakwalifikować się do szwedzkiego stołu. BTW czy zauważyliście jak bardzo wzmogla się cenzura w tzw. „wolnym świecie”? W Szwecji fora dyskusyjne w internecie praktycznie zanikły.

 25. Żorż Ponimirski
  4 września o godz. 12:35 27317
  spadaj gudlaju.

 26. Ja jestem Ponimirski, Polak z dziada pradziada, Ty jesteś Levar, zwykły cham.
  https://www.youtube.com/watch?v=XvAwziD3r0c

 27. Łatwo mówić

 28. Panie Jarosławie, każdy chce pomoc tylko nie z własnej kieszeni a najlepiej inni jak w komunizmie to państwo. Niemiecki Urząd Statystyczny potwierdził iż 65% imigrantów to obywatele bałkanów najwięcej z Kosowa tak to ci muzułmanie, którzy wymówili posłuszeństwo Serbii i założyli swoje państwo obecnie rządzone przez muzułmanów raczej mafię jak potwierdza ONZ. Niechęć społeczeństwa jest z tego, że muzułmanie gdzie sie nie pojawią tam gwałty, przestępstwa i żyć głównie z socjalu i tego żadne państwo nie udżwignie, finanse się załamią. Proszę zauważyć, że emigranci są wrogo nastawione do władz węgierskich a teraz proszę zauważyć, że Węgry otrzymają przydział imigrantów i zostaną zawróceni z powrotem do Węgier. To są uchodzcy ekonomiczni bo polityczni są w Turcji przy granicy.
  Jeszcze jedno do tych głupoli co krzyczą, że kościół nie pomaga, proszę sobie wbić do tych pustych głów, że kościół próbuje pomóc ale są to muzułmanie i pomocy od władz kościelnych nie przyjmą, w Nigerii czy Syrii chrześcijanie padają ofiarą ludobójstwa. Jak by ci krytycy chodzili do kościoła to posłuchali apeli o pomoc dla uchodzców.

 29. Poniewaz modne jest i na fali wspolczucie redaktorzy przescigaja sie z nawolywaniem.
  Na codzien pokrzywdzonych maja w dupie zwlaszcza tych polskich

 30. @Witold
  „Kościół katolicki milczy.”

  Polski Kościół Katolicki milczy. Kościoły katolickie (i inne) w Niemczech i w Austrii są bardzo aktywne w pomocy uchodźcom, zachęcają do pomocy swoich wiernych i organizują ich działania.

  Chyba pierwszy raz w życiu wstydzę się, że jestem z Polski.

 31. Panie Makowski proponuję, żeby pan sam wziął do swojego domu 1000 emigrantów tak na początek.

 32. Ktos tu chyba stracil zmysly i jedynie chce na cuduchodzcach nakrecic wirtualny problem przed wyborami.

  Jezeli chcemy byc „dobrymi chrzescijanami” to nie zamykajmy uchodzcow w obozach w Polsce!
  Jedynie na tym moze polegac „przyjmowanie uchodzcow” – zaden z nich o pomoc Polski nie prosi i zaden z nich nie chce zostac w Polsce.
  Jak mamy ich zatrzymac w Polsce jezeli nie ma granicy w strefie Schengen – wchodzi jedynie w gre PRZYMUSOWA goscinnosc i kontrola.
  Wypchajcie sie falszywi redaktorzy!

  Na Wegrzech wolaja:
  No Camp No Camp
  Deutschland Deeuschland!

  Oni nie jada do Polski ani na Wegry ale do Niemiec i Szwecji.

  Jezeli mielibysmy ich po „chrzescijansku” uszczesliwiac na sile i miec serce z kamienia… to bysmy wbrew ich woli zaoferowali niechciana pomoc.

 33. Ta awantura została podrzucona Europie przez cynicznych strategów. Do tego celu użyto „słupy polityczne” z najwyższej europejskiej politycznej półki, a ci wydali rozkaz bombadowania Azji Mniejszej i Afryki. Oni znali odwleczony efekt tych bombardowań.
  Wiedzieli , że Unia się rozpadnie pod wpływem wewnętrzego buntu obywateli, których podaje się kolejnym eksperymentom globalistów. Wszyscy normalni ludzie widzą cynizm i obłudę tych tej makiawelicznej polityki destrukcji.
  Teraz pzostało nam oglądać ostanie sceny tego europejskiego dramatu.

 34. Nie mam serca z kamienia, ale jeśli Amerykanie w imię swoich interesów wywołują wojny, to dlaczego mamy ponosić konsekwencje tego. Niech Amerykanie przyjmą do siebie tych ludzi i zapewnią im dobrobyt, albo niech przestaną narzucać światu swój tak zwany „porządek” i „demokrację”.

 35. Dorothy:
  How do you talk if you don’t have a brain?
  Scarecrow:
  Well, some people without brains do an awful lot of talking don’t they?
  „Wizard of Oz”

  Panie Makowski, ja proponuje zupelnie inne podejscie do tego problemu. Dajmy spokoj z urzedowym, „odgornym” zalatwianiem, zrobmy to na bazie indywidualnej.
  Na przyklad:
  Panowie Tanaka i Zorzyk zaprosza do swego skromnego domostwa jednego lub dwoch uchodzcow, chlopczykow-sierotki, pan moglby wyselekcjonowac kogos o zacieciu filozoficzno-teologicznym, a ja po naradzie rodzinnej poszukalbym mlodej rodziny w wieku produkcyjnym, tj. pani do sprzatania, pan do remontow rodzinnych i dobrosasiedzkich (wyszykowalby dla swojej rodziny czesc naszej piwnicy) a dzieci w zaleznosci od wieku do szkoly albo na Hale Mirowskie, pohandlowac. Takim sposobem Polska przyjmie dziesiatki tysiecy imigrantow, tj. uchodzcow szukajacych frajerow. Ukraincow, bialo i skosnookich Ruskich szlag trafi bo „uchodzcy” beda tansi.
  Red. Passent chce opodatkowac siebie i wszystkich naokolo, nic nie wspomina, ze ma pustych kilka pokoi. Woli podatki, tak jest higieniczniej.
  A jak z panem panie Makowski ?
  Podatki czy pokoj dla uchodzcy, hmm ?
  Wczoraj, jak wszyscy w Polsce i Niemczech, ogladalem mecz. Roznica polegala na tym, ze nie ogladalem go ani w Polsce, ani w Niemczech. Ogladalem w gronie osob zupelnie nie zainteresowanych Polska i tylko troche Niemcami, but all soccer fans. Wszyscy zwrocili uwage na zachowanie zawodnikow i publicznosci podczas prezentacji hymnow narodowych.
  Polski zespol wygladal jak … hmm … jak polski. Zawodnicy z wydawaloby sie z calym stadionem „Mazurka” spiewali lub go deklamowali.
  Jaki byl kontrast kiedy zagrano „Deutschland, Deutschland über alles”. W druzynie „niemieckiej” dwoch czy trzech cos udawalo, reszta olewala, podobnie jak i stadion.
  Jest kwestia czasu jak w Niemczech powstanie nowa, bardziej politycznie poprawna wersja „Deutschland, Deutschland …”, np.:
  „Allah Akbar über alles”.
  Europa niech da sobie spokoj z pouczaniem mnie i moich rodakow, jacy powinnismy byc „solidarni i otwarci na innych”. A szczegolnie Niemcy; oni niszczyli narody, my je ratowalismy od zaglady.

 36. Jest mały problem – w samych krajach objętych wojnami i konfliktami żyje kilkadziesiąt milionów (jeśli nie sto kilkadziesiąt milionów!) ludzi! W krajach o drastycznie niskiej stopie życiowej – miliardy. Europa ma (z Rosją , Ukrainą i Białorusią) jakieś 700 mln. Wszystkich weźmiemy na utrzymanie ??? … 😉

 37. Jeśli mówisz, że kochasz Boga, którego nie widzisz, a nie pomagasz uchodźcy, który prosi Cię o pomoc, jesteś obłudnikiem.

  „Premier Finlandii Juha Sipila zaoferował swój dom w miejscowości Kempele w północnej Finlandii ubiegającym się o azyl.”,

  Na jaki adres ____________________________ *) mają skierować uchodźcy prośby do Jarosława Makowskiego o udostępnienie jego domu ?

  Pan Redaktor uwielbia podróże, o czym właśnie z emfazą i pasją opowiada w TOK Fm. Zapewne nie będzie dlań problemem większym, niż pisemna blogosławiona obłuda, udostępnienie uchodźcom schronienia na czas swych wojaży.
  A Fińczycy trzymają się (ziemi) mocno…

  *) miejsce na podanie p/Redaktora adresu

 38. PS Redaktor opowiada o kształcącym wrażliwość poznawczą paradygmacie podróży nie w radiu TOK (przepraszam TOK), ale RDC…
  Niestety, rozgłośnia słyszalna tylko na Mazowszu, do Syrii itd., nie dociera.
  Ot, pomoc pomocą, a trudności obiektywne. 😉

 39. Elin Krantz była 27 letnią lewicową fanatyczką, która otwarcie wspierała inwazję kolorowych do Szwecji i która była śmiertelną przeciwniczką partii patriotycznej o nazwie „Szwedzcy Demokraci”. Ta młoda, rodowita Szwedka, będąca ładną blondynką należała do grupy na Facebooku o nazwie „Lubimy różnorodność” i oczywiste już teraz jest że popełniła ogromny błąd. Jej ultra-lewicowa, ekstremalnie liberalna natura doprowadziła ją do opinii, że Szwecja powinna w ogóle nie mieć granic a chora ideologią mieszania się ras stała się jej obsesją i jawnie ją promowała.
  Niestety los chciał, że pewnego wieczora Elin jechała w jednym metrze z negroidem z Etiopii , który wyszedł za nią a następnie śledził ją. Był to Ephrem Tadele Yohaness, który po odsiedzeniu wyroku w USA poprosił o status azylanta w Szwecji na podstawie „prześladowania w USA na tle rasowym”. Rząd w Szwecji przyjął go oczywiście z otwartymi ramionami i zapewnił mu darmowe mieszkanie i dożywotnie zasiłki. Negroid ten, który był bezrobotny przez cały swój pobyt w Szwecji, a wcześniej także w USA, podążył za Elin pod osłoną nocy. Według naocznego świadka próbował nawiązać kontakt z dziewczyną lecz ona nie robiła tego chętnie dlatego ten zaatakował ją, brutalnie zgwałcił a potem zabił.
  Aby mieć pewność, że Elin już nie żyje napastnik wziął 83.6 kg kamień i rostrzaskał jej głowę a potem rzucił jej nagie zwłoki w krzaki i odszedł jakby nic się nie stało. Elin wyraźnie nie zdawała sobie sprawy jak bardzo zmieniła się Szwecja przez ludzi takich jak ona sama i przyszło jej za to zapłacić najwyższą cenę.”
  Szwecja jest liderem w Europie i w czołówce światowej jeżeli chodzi o liczbę gwałtów, prawie 100% tych przestępstw popełniają muzułmanie i uchodźcy z Afryki (Somalii)

 40. victorast
  6 września o godz. 14:07 27335
  Co ty wypisujesz, boj sie boga. O takich blachostkach ??. Pomysl o tym, super nowoczesne samoloty wiekiego mocarstwa lataja nad krajami III Swiata i zrzucaja satelitarnie naprowadzane bomby na ludzi spiacych w swoich glininakach.
  Dlaczego tacy sa wpuszczani do Europy, do Polski ? Przeciez to oni powoduja fale immigracji.

 41. Ephrem Tadele Yohaness zostal oczywscie zbrutalizowany przez amerykanskiego imperialiste. Ha, ha,… mylsli ze jest tam ropa. Ale nie bylo. Bandycka napasc na Somalie wytracila ten kraj z rownowagi. Zniszczono im struktury wladzy w wyniku czego pojawil sie terroryzm i wojna domowa ktora do dzis zbiera zniwa. Miedzy innymi daltego sa emigranci.

  Nie przypominam sobie aby pokoj milujaca Szwecja krytykowala tamta bandycka napasc. Podobnie jak ‚niesienie humanitarnej pomocy’ przez bombowce od Afganistanu do Tunezji, na Balkanach i Ukrainie. Pokoj i prawa czlowieka milujaca Szwecja sie nie sprzeciwiala. Gdyby to Putin napadal,… oczywiscie, pokoj i prawa czlowieka milujaca Szwecja byla by pelna wrzasku. Co zrozumiale.

 42. Myślę że na dłuższa mete i tak wyjdziemy obronna ręką. Zawsze sobie radzilismy i teraz też tak będzie

 43. „Gość w dom, Bóg z dom ” – powiedział baran otwierając wrota owczarni przed stadem wilków.

 44. Korekta – powinno być oczywiście ..Bóg w dom”