Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

25.08.2015
wtorek

Drobne grzeszki prezydenta

25 sierpnia 2015, wtorek,

1.

Prezydent Andrzej Duda w trakcie swojego zaprzysiężenia powiedział o sobie: „jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary”.

Rzadko się zdarza, żeby osoba publiczna – a już z pewnością polityk – mówiła o sobie w taki sposób. I takim językiem. To raczej przywilej obserwatorów obywateli i odbiorców słów oraz czynów osób publicznych. To my, „zwykli zjadacze chleba”, stajemy się „cenzorami” ich działań, by po namyśle i ocenie wydać sąd. Każdy zgodnie ze swoim sumieniem.

I rzeczywiście, zdarza się, że – patrząc na życie człowieka, na jego wybory – mówi się powszechnie o kimś: „to jest człowiek niezłomny”. Przykładowo: człowiekiem niezłomnym był ostatni przywódca powstania w warszawskim getcie, Marek Edelman. Mówimy też o kimś: „to jest człowiek wiary”. Przykładowo: człowiekiem wiary dla milionów Polaków (i nie tylko) był Jan Paweł II.

Andrzej Duda mówiąc o sobie, że jest „człowiekiem niezłomnym” i „człowiekiem wiary”, pokazał, jak sądzę, swoje poczucie moralnej wyższości. Ma do tego oczywiście prawo. Tyle że w ten sposób bardzo wysoko – przede wszystkim dla samego siebie i swoich poczynań – zawiesił moralno-etyczną poprzeczkę.

Przypuszczam, że dla większości z nas, a już z pewnością dla piszącego te słowa, jest to poprzeczka wręcz nie do przeskoczenia. By nie rzec – ujrzenia. Nie jestem ani człowiekiem radykalnej niezłomności, a moja wiara raczej jest utkana z szeregu wątpliwości niż oczywistych pewności.

2.

Dlatego przyznaję: ogarnęło mnie rozczarowanie, kiedy zdałem sobie sprawę, że prezydent Andrzej Duda – człowiek prawy, niezłomny i głębokiej wiary za jakiego się podaje, i chce, żeby tak go postrzegać – rozmienia swój zdobyty co dopiero kapitał na drobne. Podam kilka przykładów, opisywanych zresztą ostatnio przez media. Przykładów, które dają do myślenia:

Po pierwsze, Andrzej Duda był jednym z tych europosłów, którzy zatrudniali asystentów na fikcyjnych etatach.

Po drugie, Andrzej Duda nadal „blokuje etat” na Uniwersytecie Jagiellońskim, choć w kampanii upominał się gorliwie o pracę dla młodych.

Po trzecie, Andrzej Duda jeszcze jako poseł RP podróżował na koszt Sejmu do Poznania, żeby wykonywać obowiązki poselskie. Tyle że w tym czasie prowadził na prywatnej uczelni wykłady, za które pobierał wynagrodzenie.

3.

Powie ktoś, machając ręką: to są drobne sprawy. Albo: to źli dziennikarze czepiają się prezydenta Andrzeja Dudy. Albo: Makowski szuka na siłę dziury w całym.

To prawda, że uchybienia – a raczej grzeszki, by użyć bliższego prezydentowi Dudzie języka teologicznego – nie są aż tak wielkie. Ba, może nawet po nagięciu prawa czy odpowiedniej interpretacji zdarzeń da się czyny pana prezydenta Dudy wytłumaczyć, choć on sam się do tego nie kwapi.

Tyle że w przypadku człowieka, który chce wyznaczać standardy publicznej moralności, który do obiegu publicznego jako kryterium oceny poczynań polityków wprowadza kategorie grzeszności – to słabe pocieszenie. Kiedy więc widzę, jak te drobne grzeszki prezydenta Dudy wychodzą na światło dzienne i jak są zarazem przez „człowieka niezłomnego” i „człowieka wiary” banalizowane, to na myśl przychodzą mi słowa z Biblii, które zapisał św. Łukasz: „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie” (zob. Łk 16,10).

Te słowa św. Łukasza zapewne zna prezydent Andrzej Duda. Ciekawe, co by czuł, gdyby je dziś sobie przypomniał?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 64

Dodaj komentarz »
 1. Obawiam sie, ze prezydent Duda jest czlowiekiem malym – na to wlasnie wskazuja jego slowa o wlasnej niezlomnosci oraz te male grzeszki, ktore sa mu teraz wypominane. Jego pierwsza wizyta za granica dowodzi, ze dyplomata jeszcze nie jest. Czy sie nim stanie – zobaczymy. Miejmy nadzieje, ze nie wprowadzi kategorii grzechu w negocjacjach miedzynarodowych. Jego ostentacyjna religijnosc dowodzi raczej ograniczonosci umyslowej a nie wielkiej wiary.
  Jego zadaniem w wyborach prezydenckich bylo robienie propagandy dla PiS, z tego wywiazal sie ponad wszelkie oczekiwania swoich mocodawcow. Pytanie czy ci mocodawcy zrobia teraz z niego prawdziwego prezydenta. Hymny wyglaszane i spiewane ku jego chwale w Radiu Maryja i w prasie narodowo-katolickiej powagi mu nie dodaja. Ks.Rydzyk najwyrazniej chce go uzyc do wprowadzenia panstwa wyznaniowego. Czy Duda da z siebie zrobic Achmadinedzada?

 2. @ kruk
  Obawiam się, że prezydent Duda jest człowiekiem dużego formatu, jeżeli powiedział :
  – Pamiętajmy, że banki mają w Polsce ogromne zyski – dodał, wskazując, że w znacznej mierze owe zyski „w ten czy inny sposób” trafiają do ich firm macierzystych, „znikają za granicami Polski” i nie czerpią z nich korzyści ani Polacy, ani polska gospodarka. Prezydent zwrócił zarazem uwagę, że opłaty bankowe w Polsce „są jednymi z absolutnie najwyższych w Europie”.

  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18581510,prezydent-duda-banki-powinny-byc-odpowiedzialne-za-kredyty.html#ixzz3j7Rw3PjQ

 3. Niestety słowa nowego prezydenta są przedłużeniem polityki PiS. Ludziom trzeba mówić, w co mają wierzyć, gdyż inaczej głupieją. Za „pasterzem” pójdą nawet w ogień.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Prezydent Andrzej Duda, osoba bogobojna, nieskazitelnie czysta, uczciwa, i gdyby traktowal religie jako swa prywatna materie, nie wykorzystywal godzin pracy dla prywaty (religii) na koszt podatnika, bylby osoba swieta. I gdyby nie kilometrowki, lo bosze !!! bog sie za niego wstydzi.

  Kierujac sie zasadami wiary, dyplomacji, interesami Polski i Europy i zwyklej ludzkiej zyczliwosci prezydent opracowal by nowa strategie polskiej polityki zagranicznej po czym poinformowal by o tym polakow i szukal by w Sejmie votum zaufania.

  A on mysli ze polityka zagraniczna jest jego prywatna sprawa jednoczesnie okupujac stanowisko reprezentatanta kraju. To prostactwo nieslychane !!!
  Jedno albo drugie, albo on chce reprezentowac albo niech zrezygnuje i zajmuje sie swoja prywata.

  Kto odpowiada za polityke zagraniczan, w jaki sposob winna byc formulowana i zatwierdzana,….. nic nie jest oczywiste w polskim systmie politycznym. Nawet konstytucjonalni eksperci nie wiedza. Pomimo ze juz od 25 lat jest oczywiste ze produkt pijackich orgii w Magdalence wymaga naprawy.

  Duda, zanosi sie na to, mysli ze polityka zagraniczna to jego prywatna sprawa i bedzie podazal sladami poprzednikow co przyniesie Polsce i Europie Wschodniej i nawet Swiatu ruine.

  Obecna polityka zagraniczna Polski oparta jest na tych trzech filarach;
  1- Na kolanach przez Watykanem
  2- Czolgajac sie przed Washingtonm, Bruksela, Nato i kazda z wiekszych korporacji
  3- A wobec wschodu jest to polityka wscieklego psa i paskudnie podlej swini.

  Realizaujac taka polityke prezydent pomaga amerykanskiemu imperialiscie w przerzucaniu kosztow utrzymania swej kolonialnej armi na kraje wasalskie. Pomaga to rowniez amerykanskiej zbojeniowce utrzymywac klientele w rzekomo zagrozonych krajach wasalskich.

  Ale niestety jest to dorga do zaglady dla Polski, Europy Wschodniej z potecjalem zaglady Swiata.

 6. @woytek
  Kazde normalnie rozgarniete dziecko o tym wie juz od 25 lat.

  Po prywatyzacji bankow w obce lapy, obce lapy dydponuja calym kapitalem wypracowanym przez polakow w Polsce. Dla swego wlasnego dobra.
  Polska jest kolonia w obcych lapach.

 7. Serdecznie dziękuję Panu Makowskiemu za to, że jest wyjątkowo obiektywny i NIE skupia swojej krytyki wyłącznie na pisowcu Dudzie, ale i ostrzeliwuje grzeszki Kopacz z PO. Premier Kopacz także stosowała wysoki standard norm, dlaczego więc prokuratura zajmie się jej grzeszkami (prywatne loty do rodziny na koszt podatnika).

  Ta cecha Pana Makowskiego – OBIEKTYWIZM – to wielka sprawa.

 8. Tez popieram ‚niezlomnosc’ Makowskiego w obnazaniu naduzyc prezydenta. To nie sa male sprawki. Fikcyjne etaty, prywatne podroze na koszt podatnika,…, bog sie za niego wstydzi.

  Skoro kioskarka z Lodzi byla sadzona o 4 grosze spodziewam sie wyroku dla Dudy rzedu 20-25 lat.

  Ale Makowski ma duzo do nadrobienia. Bo przez lata nie pokazywal swej niezlomnosci odnosnie PO. Dezerter Donek tez podrozowal prywatnie za piniadze podatnika i jego naduzycia przewyzszaja te Dudy kilkaset razy. Ponad to dezeter Donek nie deklarowal ile sobie placil z kasy PO za dyktature w PO. PO wydaje okolo 7 mln zl na pensje dla swych paryjnikow. Jest niemozliwoscia aby dyktator na czele PO nie bral pensji.

  Oczywistym zlodziejstwem przez dyktatora Donka bylo rowniez sprawowanie obu funkcji premiera i dyktatora w PO w tym samym czasie.
  Jednakze najwiecej kosztowalo Polske bak jakichkolwiek kwalifikacji ze strony dezertera Donka. To winno pozbawic snu kazdego uczciwego dziennikarza bo to sprawa gigantyczej wagi. A byla wogole nie rozpoznana. Podobnie jest z lekarzem pediatra.

  O polsach zlodziejach z PO tez ne zaponinajmy. PIS wyrzucil swoich poslow-zlodzieji z partii. PO tego nie zrobila, gdzie tam nawet zablokowali prokuratorskie sledztwa.

 9. axiom1
  26 sierpnia o godz. 9:17 27238

  Bardzo, ale to bardzo się mylisz. „Polityka” to poważne pismo, nie jajczarskie. Od lat czytam i widzę obiektywnie, że „Polityka” dotkliwie piętnowała grzeszki PO, wykazując na każdym kroku odchodzenie od wysokich norm i standardów, jakie określili Tusk i Kopacz.

  Tym samym „Polityka” ma moralny obowiązek identycznie postępować wobec Dudy.

 10. Nasz nowiutki, jak spod igly, prezydent wlasnie walnal kolejna plombe. Otoz, w wywiadzie dla Bild powiedzial, ze:
  1. Stosunki Polska-Niemcy beda dobre bo jego piekna zona uczy Niemieckiego w szkole a on ma wielu kolesiow za Odra.
  2. stosunki P-N za Kaczynskich byly, w rzeczy samej, calkiem dobre tylko media zle o nich pisaly;

  to sa slowa Starszego Hamucowego z PKP a nie prezydenta! Poruta i prymitywizm, Ciuckowo i zascianek. Ciemnogrod.

  I panowie T-B i Axiomy, zauwazcieze wasz prezydent pracuje na wlasny rachunek i to co robi Kopaczowa nie ma zadnego znaczenia bo to nie ona jest prezydentem i nie ona rozmawia z Bild.

 11. Pan Makowski: „zwykły zjadacz chleba” w Polsce, który od Platformy Obywatelskiej otrzymywał prawie 30 tysięcy złotych miesięcznie:
  http://bip.slaskie.pl/oswiadczenia/5_makowski/5_J.%20Makowski_2014_pk.pdf,
  a dzisiaj jest radnym Sejmiku Śląskiego z ramienia PO. Jeśli potraktuje się poważnie polityka PO i panią wicepremier Bieńkowską w jednej osobie, to w sejmiku tym „jedzą, piją, lulki palą”.

  Pozdrawiamy pana Makowskiego „zwykłego zjadacza chleba”.

  Brawo ON!!

 12. @Takei-Butei
  Taki Bucie czytajcie wy towarzyszu ze zrozumieniem: DZIS TEMATEM JEST ANDRZEJ DUDA (,,czlowiek niezlomny i honorowy”) A NIE EWA KOPACZ (…)! Gdy bedziemy omawiac jej przypadek to Wasz argument bedzie jak najbardziej na temat i pozadany. Metody bolszewickiej propagandy ,,a u was Murzynow bija: nie przystoja w XXIw

 13. A sam Duda – zakleciami i propaganda chce zrobic to samo co zrobiono z nieboszczykiem Kaczynskim – nadmuchano i wypelniono trescia malosc i nieudacznosc postci. Czy mu sie uda – raczej utwierdzi przekonanych a bedzie postepowal jakby wierzyl w swoja propagande

 14. Pawle Markiewiczu, przeciez prezydent Polski jest prezydentem wszystkich polakow. I twoim rowniez. Tak wymyslono w czasie pijackich orgii w Magdalence.

  s.p. Lech Kaczynski wspominal to tak „pierwsze 20 kolejek bylo obowiazkowe a pozniej jak kto chcial,…”

 15. Ciekawe na której kolejce kończył Lech, prezydent o formacie krasnala ogrodowego.

 16. axiom1,

  ja swoje prawo do pana Dudy jako prezydenta wszyskich polakow ceduje na ciebie. Rob z tym co chcesz. na czas prezydentury Dudy, czyli narodowej Smuty, jestem na virtualnej emigracji; Napisz albo zadzwon jak pojawi sie ktos nowy.
  Chociaz, z drugiej strony, to daruj sobie, bo nastepnym bedzie Rydzyk albo Oko. wiec ja pozostane na tej emigracji

 17. A swoją drogą ciekawe co powoduje, że taki filozof, teolog i publicysta jak pan Makowski zajmuje się takimi małostkowymi zajęciami jak obszczekiwanie prezydenta argumentami z magla.

  Czyżbyśmy mieli do czynienia z syndromem Jacka Kurskiego, który staczając się do pozycji kundelka uczynił sobie nadzieję na łaskę Prezesa i jakieś miejsce na liście wyborczej??

  Och ta polityka, zdolna każdego filozofa zeszmacić porządnie…

 18. MarcinGT,
  nie odwracaj kota ogonem! to nie wina Makowskiego ze Duda kompromituje siebie i nas wszystkich. Tylko Dudy.

 19. pawel markiewicz
  26 sierpnia o godz. 10:20 27240

  Ależ, zauważ, proszę, że ja nie pisałem o prezydencie Dudzie, lecz o obiektywizmie „Polityki”.

  Duda jest takim moim prezydentem, jak i Komorowski, Kwaśniewski czy Wałęsa.

 20. Slawczan
  26 sierpnia o godz. 10:25 27242

  Przesławny Slawczanie, dziś pisałem o obiektywizmie „Polityki”.

  Na marginesie, prokurator też dziś dopiera się do Premier Kopacz, mojej Premier Kopacz, jak i moim premierem był każdy premier.

 21. takei-butei

  na drugi raz propnuje trzymac sie jednego nurtu dyskusji. Inaczej to rozmowa przypomina pijacki belkot

 22. Panie Makowski jak pan skomentuje fakt, że na te dane ujawnione przez Newsweeka są rozbieżne z planem zajęć Andrzeja Dudy. Panie Makowski każdy idiota na początek zanim pisałby przeprowadziłby to coś co się nazywa weryfikacją danych. Podobno ci połytrucy jak piszą byli na Uniwersytecie Poznańskim to dlaczego nie sprawdzili tych danych. Panie Makowski te dane były całkowicie do sprawdzenia na Uniwersytecie Ślaskim można jeszcze w sierpniu sprawdzić sobie plan zajęć z poszczególnych studiów.

  Jak widać ci połytruki nie sprawdzili nawet planu zajęć oraz dat wyjazdów po prostu wypełniali jak ciemne ciołki prikaz dorwać Dudę.

  Panie Makowski ta cała aferka przypominam mi bardzo aferki w jakie spróbowano wplątać Aleksandra Kwaśniewskiego choćby ta z Ałganowem wygrał proces z redakcją Życie i sprokurowana przez Nowka afera z agentem Alkiem.

  Panie Makowski jak widać pan i PO niczego się z dotychczasowych doświadczeń nie nauczyliście nadal myślicie, że to jest 2005 rok i że możecie załatwić Dudę tak samo jak kiedyś załatwiliście Cimoszewicza za pomocą podrobionego podpisu.

  Jesteście krótko mówiąc żałośni towarzyszu Makowski wyczerpaliscie towarzyszu Makowski i argumenty i teraz pozostaje wam tylko szukanie haków. Tyle, że nawet tego Towariszcz Makowski nie jesteście w stanie porządnie zrobić.

  Prawda wyjdzie zawsze na jaw towariszcz Makowski.

 23. Wielu czytelników wyrzuca autorowi że nie był niezłomny pisząc (lub nie) o innych sprawach. Moim zdaniem dobrze to pokazuje, jak niski poziom reprezentuje sobą edukacja w naszym kraju. Chodzi mi zwłaszcza o tzw. czytanie ze zrozumieniem. Otóż, pan Makowski napisał wyraźnie: „Nie jestem ani człowiekiem radykalnej niezłomności, a moja wiara raczej jest utkana z szeregu wątpliwości niż oczywistych pewności.” Nie rozumiem więc, w czym problem.

 24. Ot, to takie drobne szwindelki w stylu drugorzędnych posłów, z których zresztą wielu zakończyło na nich polityczną karierę (i tych z PO, i z PiS).
  Wstyd i żenada (mi np. nie przyszłoby do głowy wyłudzić z mojej firmy choćby złotówki na jakąś fikcję, choć naprawdę mógłbym, a do tego jako ateista nie boję się „gniewu Bożego” – moja etyka ma podstawy Kantowskie raczej, nie kanciarskie), ale trudno za to postawić prokuratorskie zarzuty.

  Stokroć gorsza jest sprawa nigdy nie wyjaśnionego udziału Dudy w lobbingu SKOKów – podsunięcie prezydentowi Kaczyńskiemu tajemniczej, anonimowej ekspertyzy, którą SZEMRANI BIZNESMENI sami napisali WE WŁASNEJ SPRAWIE! Chcę wierzyć, że śp. prezydent podpisał swój wniosek do TK w dobrej wierze, może ufając że opinia którą dostał z rąk Dudy, któremu ufał, była „niezależna” i „ekspercka” (choć MÓGŁ spytać czyjego jest autorstwa). Ale podsuwający mu ją Duda MUSIAŁ wiedzieć, że to jest zwykły, chamski, ordynarny lobbing, szyty bardzo grubą dratwą. To była sprawa godna Trybunału Stanu i nie mogę się nadziwić, że PO mając takiego asa w rękawie tego nie wykorzystała przed wyborami….

 25. pawel markiewicz
  26 sierpnia o godz. 12:04 27251

  Pijacki bełkot? Mówisz o sobie? A poza tym: zabronisz mi chwalić lewicową „Politykę” za jej obiektywizm, nieklęczenie plackiem przed klerykalną władzą PO?

 26. Szanowny Gospodarzu,
  Nie zauważył Pan jeszcze innych grzechów i grzeszków naszego urlopowanego doktor-prezydenta.
  1) Pal sześć to blokowanie etatu (choć 15 lat urlopu dla „służby publicznej” to gruba przesada). Proszę się zastanowić, w jakim celu władze UJ udzieliły doktorowi Dudzie bezpłatnego urlopu? Czy po to, by swobodnie pełnił obowiązki publiczne czy po to, by najął się do roboty w innej uczelni, składając nawet na tej innej uczelni zgodę na zaliczenie go do jej minimum kadrowego? Czyż dr Duda nie oszukał UJ? Czyż tylko za to nie powinien wylecieć z UJ na zbity pysk?
  2) Ale jednak wróćmy na chwilę do urlopu: czy prezydent po zakończeniu kadencji wróci wykładać na UJ, niczym Wałęsa do stoczni? No nie żartujmy. Zwłaszcza, że jego staż pracy jako wykładowcy nie przekracza 2 lat. On pewnie nawet nie wie, kto tam teraz na wydziale pracuje i co robi. Więc to z pewnością jest blokowanie etatu.
  3) Ta wyższa (z nazwy) szkoła w Nowym Tomyślu to jedna z najsłabszych polskich uczelni. Pan dr Duda, pracując w tej szkole, osobiście brał udział w oszukiwaniu studentów (którym wmawiano otrzymywanie jakiejś wyższej edukacji). Brał też udział w niszczeniu polskiego szkolnictwa wyższego poprzez obniżanie poziomu kształcenia i pozbawianie jakiejkolwiek wartości wydawanych w Polsce tytułów i stopni zawodowych.

 27. Po co Pan Redaktor potrzymuje te kłamstwa idące ze skompromitowanego źródła jakim jest Lis.
  Po jego wyczynach z insynuacjami na temat Kingii Dudy by zaszkodzic ojcu zasługuje jedynie na miano gnidy.

  Mam Panu przytoczyc doskonale znane dowody na te kłamstwa i pomyje?!

  Wstyd i hańba.

 28. Mnie nie dziwi, że ministrant milczy w tej sprawie. Wyspowiadał się na JG i ma czyste konto. Znowu jest niezłomny i nieskazitelny i ma trzy życia, jak w pacmanie.

 29. No i dobrze, niech sprawdzają, ale jak to się ma do nieskazitelności ministranta.

 30. Prezydent Duda zna zapewne i taki fragment Biblii: „kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem”; tym fragmentem będzie się bronił, lub będzie nim broniony.

 31. Duda w mniemaniu wielu ludzi już chodzi w aureoli świętości. Widziano starsze kobiety całujące go w rękę. Pożyjemy, zobaczymy.

 32. lukasso
  26 sierpnia o godz. 14:49 27261

  Znakomita obrona, jaką non stop stosuje się wobec PO.

 33. Duda = Santo Subito!!!

 34. Na razie GW zaczyna malutkim wpisikiem z wyłączoną możliwością komentowania (czego gdy info podawał tak nie było !!!) przepraszać, bo „nie wiedzieli” 😀 :
  http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,18631898,komunikat-od-redakcji-gazeta-pl.html

 35. pawel markiewicz
  26 sierpnia o godz. 15:06 27264

  Duda i Kopacz Subito Santo.

 36. Jezeli na poczatku komentowania poruszono sprawe bankow w Polsce, ktore wg prezydenta Dudy sa w obcych rekach i zyski z nich plyna za granice do bankow-matek, to prezydent mowi prawde, ale tylko czesciowo. Sam czynnie zaangazowal sie w obrone polskiego banku, jakim sa SKOKI i bronil go przed zakusami Komisji Nadzoru Finansowego. Co z tego wyniklo widac teraz. SKOKi takze wyprowadzily ukradzione pieniadze za granice do swej zalozonej w Luksemburgu firmy-matki, za co teraz podatnicy placa. Jaka jest wiec roznica miedzy bankami tylko polskimi a zagranicznymi? Wszystkie wyprowadzaja miliony za granice z ta tylko roznica, ze zagraniczne filie bankowe wyprowadzaja tylko zyski, zas polkie SKOKi – ukradly pieniadze swych klientow. Dobrze, ze jednak banki w Polsce nie sa tylko w polskich rekach, bo wiele z nich juz by skonczylo tak, jak bank Kramera w filmie Vabanque czy slynne juz SKOKi.

 37. Panie Makowski, nech pan to wyjasni.

  Dlaczego lekarz pediatra jest premierem ? Nawet nie wybrana przez partyjniakow z PO. Ona wogole nie ma mandatu by rzadzic. Ponad wszystko nie ma absoultnie zadnych kwalifikacji aby byc premierem. Przeciez ona podobnie jak dezerter Donek nawet kioskiem Ruchu nie kierowala. Przeciez tu chodzi o dobro 38 milionow ludzi !!!

  Czy Platformy nie stac kandydata z wyksztalceniem w zarzadzaniu, ekonomi, biznesie, planowaniu strategicznym, finansach publicznych,…. poparte przez co najmniej 20 lat stazu pracy w duzej korporacji na znaczacym sie stanowisku ?

  Wiadomo, dyktator Donek pozbywal sie takich ludzi bo mu zagrazali. Dyktator Donek swa osoba ustalal dozwolony poziom intelektu w Platformie. Ale w wyniku takiej polityki Polska stala sie zakladikiem i polacy sromotnie za to placa.

 38. sprint
  26 sierpnia o godz. 16:07 27267
  Bank w obcych lapach wyprowadza nie tylko zyski. Bank w obcych lapach zarzadza kapitalem wypracowny przez polakow w Polsce i tylko dla wlasnego dobra. Szkody sa tysiace razy wyzsze niz wyprowadzone zyski.

  Widac ze jestes w stanie zauwazyc mrowke ale nie widzisz slonia.

 39. axiom1
  26 sierpnia o godz. 16:14 27268

  Takie jest Święte Prawo: ten, kogo wybierają obywatele, nic nie ma do powiedzenia. A ten, kogo nie wybierają obywatele, ma wszystko do powiedzenia.

 40. Panie Makowski

  Widze ze wieloryba wylowiono. Niech sie Platforma pozywi zamiast zerowac na blachostkach.

  Przeciez to jest parodia, Platforma nawet nie ma programu, nawet po 8 latach przy korycie,….. ale szuka hakow. Przy pomocy hakow Platforma chce zakotwiczyc sie przy korycie na nastepne 4 lata. To jest wiecej niz zalosne.

 41. Nie takie drobne to grzeszki. Na przykład doprowadzenie do ułaskawienia przez Lecha Kaczyńskiego wspólnika Dubienieckiego, obecnie obydwu wsadzonych do aresztu śledczego. Następnie blokowanie przez 3 lata objęcia nadzorem bankowym SKOK-ów, przez co straty państwa wyniosły ponad 3 mld. złotych. Wreszcie blokowanie etatu na UJ, przy równoczesnym prowadzeniu, bez zezwolenia rektora, zajęć na prywatnej uczelni za niebotyczną kwotę blisko 300 tys. zł. Przy tym wszystkim afiszowanie się religijnością to jawne kpiny z religii katolickiej.

 42. @azur

  Profesor Duda trzyma dla siebie etat asystenta UJ, bo gdzie ma wrócic?

 43. @pawel markiewicz
  26 sierpnia o godz. 10:20 27240

  W dzisiejszym wywiadzie dla „Bilda”, który szybko wyszukałam w oryginale Duda powiedział: „Wir werden darauf achten, dass unsere Stimme gehört wird.” Zostało to bardzo dyplomatycznie przetłumaczone na polski, ale w niemieckim brzmi to jak wyzwanie.

  A propos żona, co uczy niemieckiego: W jakimś wywiadzie, w którym ona sama chwaliła się swoją znajomością języka, powiedziała, że stara się czytać po niemiecku. Myślałam, że padnę. Jak się dobrze zna język, to jest chyba jasne, że się czyta książki i gazety w tym języku. A ona się stara, czyli nie czyta. I taka to ma być znajomość Niemiec miłościwie nam panującego państwa prezydentostwa.

 44. sluchalem wywiadu Dudy w TVP. Mrzonki i brednie sekretarza gminy w Gamoniowie Gornym. Tragedia! Nic to, jeszcze tylko 4 lata i 330 dni

 45. pawel markiewicz
  27 sierpnia o godz. 9:08 27275
  Czy Duda sie czyms wyroznia od innych politykow w Gamoniowie Gornym w ostatnich 25 latach ?

 46. Markiewicz
  Twój prezydent by mamrotal godzinę o robieniu bigosu by zasnąć w połowie zdania.
  Oczywiscie wpatrywalbys się z zachwytem.

  Lub inny Twój prezydent po wypiciu flaszki zytniej zatanczylby discopolo lub wyrzygal się w studio.

  Moglby latać z siekierą i podawać nogę lub prezentować metrowy długopis z Matką Boską.

  Mógłby wreszcie paradowac w generalskim mundurze i przeciw słonecznych okularach

  Ale nie Markiewicz Ty musisz się męczyć z moim prezydentem.
  Młodym doktorem prawa poslugujacym się płynnie czterema językami.

  Przeżyjesz..

 47. Piszesz, że Duda nielegalnie pracował w Poznaniu to wyjaśnij dlaczego rektor UJ oświadczył, że wszystko było legalnie? Piszesz, że Lech Kaczyński ułaskawił wspólnika Dubienieckiego o ile sobie przypominam to Lech Wałęsa w swoim czasie ułaskawił Słowika czy według ciebie w Polsce nie obowiązuje zasada domniemania niewinności?

  Jak wyjaśnisz, że pod nadzorem KNF dokonano malwersacji w SKOKACH Wołomin I KOPERNIK jak wyjaśnisz, że pod nadzorem KNF działał Marcin P i okradł ludzi w Amber Gold?

  Boli cię jak widać lemingu, że katolicy wybrali katolika na prezydenta i że wbrew przechwałkom lemingów i ateistów okazało się, że katolicy nadal stanowią większość.

 48. Dzidziuś w piskownicy będzie sypał piasek w oczy ,dla zabawy i z braku innych zdolności.

 49. No ale ważne g-ww, że Ty jesteś: poważny, zdolności masz tak dużo, że aż szkoda, ze to Ciebie nie wybrali Polacy, sa głupi, bo wiadomo, że G-ww nie bawi się w piaskownicy, strzela śliną na odległość na medal (złoty) i wiadomo: i lepiej jeszcze wykształcony, i języków zna więcej- no cudo tutaj głos zabiera.

 50. nie jest tajemnica na internecie a podobno takze glosno jest o tym w kancelarii nowego prezydenta elekta , ze pani Kopacz nalega ciagle na coraz to nowe spotkania z panem prezydentem … powodem tego jest cicha zmowa wsrod czolowych kobiet polskiego rzadu , ktore robia zaklady ile razy pan Duda cmoknie je w ta czesc reki , ktora wczesniej na kilka minut przed spotkaniem pocieraja mocno swoje krocza … podobno nawet sam pan prezydent to zauwazyl kiedy calowal w czasie zaprzysiezenia dlonie pani Kopacz , Piotrowskiej, Wasiak, Kidawy … wyraznie czul smrod , ktory podobny byl do tego gdy ryba sie psuje … co teraz zrobi kancelaria pana prezydenta ?

 51. Duda jest chyba raczej złomny. Życie go tego nauczy.

 52. „dane ujawnione przez Newsweeka są rozbieżne z planem zajęć Andrzeja Dudy”
  A gdzie można zobaczyć plan zajęć Dudy?

 53. Bo plany zajęć z serwera magicznie zniknęły, Rektor nie ma zgody od Prezydenta na udzielenie takich informacji, a sam Prezydent też nic nie chce podać 🙂

 54. Wlasnie pomyslalam, ze Polacy powinni stracic kase ukrecona im w SKOKach. Panstwo, czyli podatnicy i inni trzymajacy pieniadze w bankach oddali im pieniadze i nie czuja straty, dlatego nie ma zadnej afery SKOKow. Gdyby dostali lupnia w stylu Amber Gold pomnozonym jakies 80 razy, z pewnoscia potrafili by wyciagnac wlasciwy wniosek.

 55. Niby nie wykładał w Poznaniu, a sam deklarował ze wykładał 😉
  http://www.europarl.europa.eu/mepdif/124899_DFI_rev0_FR.pdf

  Cztery języki zna, a prostego zdania, tyle że zgodnego z prawdą sklecić nie potrafi .. 😉

 56. Loty Dudy były między innymi we
  Wrześniu.
  We wrześniu wykładów nie ma.

  Posłem się jest 4 lata a nie od 9 do 17-ej 5 razy w tygodniu.
  Spotyka się z ludźmi i to zupełnie wystarczy.
  Poseł ma darmowe bilety żeby jeździł po Polsce jak najwięcej.
  Wystarczy, że patrzy i analizuje.
  Wszystko co robi zawsze robi jako poseł i jak o 2-ej rano prowadzi po pijanemu auto i ma pecha to pecha ma poseł o czym informują media.
  Itd.

  Miliony wydane przez Tuska na lotnicze powroty do domu PO pracy są uznane za uzasadnione bo był premierem.

  „grzeszki” Dudy to żałosna próba smarowania goownem.
  Organizuje to Lis, który miedzy innymi wslawil się obrzydliwa próbą prowokacji wobec córki Dudy czy poszukiwaniem Zyda w jego rodzinie.

  Fakt, że POLITYKA bierze w tym udział kompromituje tygodnik i jego redaktorów.

 57. „We wrześniu wykładów nie ma.”
  Może sa możę nie ma. Egazminy są. Albo inna robota na uczelni.

  Najprościej pokazać rozkład zajęć i od razu rozwiać wątpliwości.
  Czemu tego zrobić prezydent z kancelarią nie potrafią? 😉

 58. Andrzej Falicz:
  Ale nie Markiewicz Ty musisz się męczyć z moim prezydentem.
  Młodym doktorem prawa poslugujacym się płynnie czterema językami.
  ———————-

  W tym polskim.

  Na stronie prezydent.pl z czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego młody doktor prawa Andrzej Duda posiada znajomość języków następujących:

  „good command of English, passive Russian and German”.

 59. Niemcy i Rosja maja olbrzymie perspektywy wspolpracy gospodarczej i ekonomicznej. Bez Rosji niemiecka ekonomia sie zadusi. Z drugiej strony Rosja potrzebuje niemicka mysl organizacyjna i techniczna. Ponadto dla Niemiec po przez Rosje wiedzie droga do najwiekszych rynkow swiata Chin i Indii. I Azji. Polskiego warchola mozna ominac, na szczescie.

  Wymysl polskiego prezydenta ze przy pomocy Niemiec bedzie zagrywal swinstwem, podloscia i prowokacjami przeciwko Rosji jest blazenstwem nieslychanym. To dowod debilizmu.

  Ponadto Duda nie ma mandatu by swa tzw polityke realizowac. On nie ma prawa sam decydowac o polskiej polityce zagranicznej.

  Gdyby Duda mial intelekt chocby na poziomie przecietnie rozwinietego dziecka w normalnym kraju (nie zdominowanym religia) to zdawal by sobie sprawe z odpowiedzialnosci. Opracowal by strategie polskiej polityki zagranicznej w konsultatcji z innymi partiami, rzadem, placowkomi nauki i ynteligencji po czym w Sejmie szukal by votum zaufania. Gdyby dostal takie votum zaufania wtedy mial by mandat.

  To jest standardowy proces w kazdym z liczacych sie krajow, wlacznie z USA, Brytania, i Rosja takze.

 60. Szkoda, ze Redaktor nie poswiecil chociaz 5% energii jaka przejawia w ciagu 3 tygodni prezydentury Dudy na ocene Komorowskiego w ciagu 5 lat.

  Jestescie wyjatkow nieuczciwi i niewiarygodni w tej nagonce.
  Wy w POLITYCE.

  W swoim partykularnym interesie wlasnej kliki
  – w sposob obiektywny szkodzicie interesowi polskiego panstwa.

 61. @ Falicz
  Ja ocenilem Komoroeskiego.

  Na skali 10 punktowej oceniam prezydenture Komorowskiego

  1) za polityke zagraniczna – 0 punktow.
  Wobec zachodu Polska jest tylko wasalem. Na kolanach przed Watykanem, Washingtomem, Bruksela i kazda z wiekszych korporacji. Jest krajem uleglym i podleglym i absolutnie bez znaczenia. Wobec wschodu Polska prowadzi polityke wscieklego psa i paskudnie podlej swini. Jest prowokatorem i podzegaczem. Ponad wszystko Polska stala sie przeszkoda dla europejsko rosyjskiej wspolpracy i nawet dla europejsko-azjatyckiej wspolpracy. A np taki Singapore glownie dzieki swemu polozeniu geograficznemu osianal spektakularne sukcesy. Polska wyrzuca taka perspektywe sukcesu w bloto. Za to, za brak kierunku i pozytecznej dla kraju strategii w polityce zagranicznej odpowiedzialny jest prezydent. Komoworski wogole nie istnial na tej scenie.

  2) za naczelne dowodztwo nad Armia – 0 punkow.
  Polityka wscieklego psa i paskudnie podlej swini wobec wschodu, udzial w prowokacjach, podzeganie do konfliktow, do wojen ekonomicznych, do przewrotow stanu, sprowadzanie do Polski obcych wojsk, budowa tzw tarczy,…. To wszystko sciaga nad polska armie i Polske zagrozenie. Koszty armi rosna i spowalniaja gospodarke. Wodz naczelny armi powinien wiedziec ze Polska nigdy nie bedzie w stanie uzbroic sie przeciwko Rosji a najlepsza obrona jest porzucenie polityki wscieklego psa i paskudnie podlej swini wobec wschodu. I to nic nie kosztuje. Komorowski nie zrobil nic by poprawic stan dowodzenia po wypadkach w Miroslawcu i Smolensku.

  3) za bezpiecznstwo Polski – 0 punkow.
  Bezpiecznstwo Polski jest wynikiem polityki zagranicznej, stanu armii i stanu gospodarki.
  Poza polityka zagraniczna i stanem armi bezpiecznstwo to rowniez wynik stanu gospodarki ktora jest w oplakanym stanie i w obcych lapach. Komorowski nic nie zrobil, nie mial ani pomyslow ani incjatyw dla poprawy polskiej gospodarki. Wogole w tej dziedzinie nie istnial.

  4) za incjatywy spoleczne – 0 punkotw
  Przez 5 lat nie zaangazowal sie w zadne z incjatyw spolecznych. Polska ma gigantyczne problemy. 15% zyje w skrajnej biedzie, 68% w ubostwie, 2.5 mln bezrobotnych, 5 mln wyemigrowalo za praca, Polska sie wyludnia, dzietnosc jest dwa razy mniejsza niz w Generalnej Gubernii,… i ten tzw prezydent w nic absolutnie nic sie nie zaangazowal.
  Wstyd i hanba !!!

  5) za udzial w procesie legislacyjnym – 2 punkty
  Podpisywal ustawy zatwierdzone przez Sejm ale rowniez bezmyslnie. Nie wplywal na process legislacynjy, byl tylko jednym z urzedasow.

  6) za sluzalstwo wobec kk i amerykanskiego imerialisty – 10 punktow
  Hanbil Polske i godnosc polakow kleczac przed Watykanem i czolgajac ie przed Washingtonem. Walsal w 100% i za to pelne 10 punktow.

  7) za sluzalstwo wobec PO – 11 punktow.
  Poruszal sie na smyczy trzymanej przez Tuska. Podpisal z Tuskiem wiernopoddancza i nielegalna umowe przed wyborami w 2010. Byl po prostu pdsawka Tuska umacniajac jego dyktature. Bezprawnie pozwolil na dezercje Tuska. Pomimo zaprzysiezenia.

  8) za troske o poziom zycia polakow – 0 punktow.
  Wogole w tej dziedzinie nie istnial. Komorowski jest ekonomicznym kanibalem. Poziom zycia polakow wogole go nie interesowal. Ani ich aspiracje ani przyszlosc.

  9) za ochrone srodowiska, klimatu i zwierzat – 0 punktow
  Wogole w tej dziedzinie nie istnial. Nie wykazal sie zadna incajtywa, zadnym projektem. Wrecz przeiwnie, mordowal zwierzeta i nawet nie w celu zdobycia pozywienia. Dla przyjemnosci !!!

  10) Nie zaangazowal sie w zaden plan, zadna strategie nad przyszloscia Polski i Europy.
  Za to nie zasluguje nawet na 0 punktow.
  Wogole nie istnial na scenie europejskiej. Nie wykazal sie traska ani o przyszlosc Polski ani Europy,.. DNO PONIZEJ DNA !!!

 62. @Falicz

  Gdyby bogobojny prezydent Duda mial intelekt chocby na poziomie przecietnie rozwinietego dziecka w normalnym kraju (nie zdominowanym religia) to zdawal by sobie sprawe z odpowiedzialnosci.

  A on pojechal do Estonii i Niemiec by podzegac do zawieruchy w Europie. Przy pomocy Niemiec Duda chce zagrywac swinstwem, podloscia i prowokacjami przeciwko Rosji co jest blazenstwem nieslychanym. To dowod debilizmu. Duda pokazuje swe warcholstwo, brak elementarnej kultury na arenie miedzynarodowej !!!

  To dziecko nie zdaje sobie sprawy ze wolajac o spowadzenie wojsk Nato on obciazy polski budzet ktory juz przez 25 kolejnych lat lata deficyty (47 mld zl w tym roku) na konto polskich dzieci. I on chce dac po 500 zl kazdemu dzicku. To cynizm nieslychany.

  To dziecko nie zdaje sobie sprawy ze sprowadzajac obcego okupanta do Polski on chce zlamac polska Konstytucje i kilkanascie traktatow pokojowo-rozbrojeniowych USA-Rosja i Nato-Rosja.

  To dziecko nie zdaje sobie sprawy ze Natowskie wojsko w Polsce spowoduje odpowiedz ze strony Rosji a wynikiem bedzie stan napiecia, ucieczka kapitalu, zastoj gospodarczy, bezrobocie i beznadzieja.

  To dziecko chce stworzyc z Polski pole bitwy miedzy Nato i Rosja.

  A przedewszystkim polityka zagraniczna nie jest jego prywatna materia. Przezedentura jest reprezetatywnym stanowiskiem i Duda winnien szukac reprezenatywnosci dla polityki zagranicznej.
  Komorowski byl beznadziejny i zostal zastapiony przez intelektualne dno.

 63. @Falicz
  Bogobojny prezydent Duda, gdyby nie kilometrowki bylby swietym, wymyslil sobie ze dolaczy do rozmow w spawie Ukrainy. Na jakiej podstawie ?

  Polskiego warchola i podzegacza nawet Ukraina nie chciala w Minsku. A teraz ponownie dano warcholowi do zrozumienia ze sa niemile widziani. Nikt nie jest zainteresowany polskim matactwem ani Ukraina, ani Niemcy, Francja i Rosja ani Republiki Donbasu.

  Ten epizod wskazuje jakich dupkow prezydent dobral sobie za doradcow.

  Niestety ale Polska ma bardzo zla opinie na arenie miedzynarodowej. 25 lat polityki wscieklego psa i paskudnie podlej swini wobec wschodu i na kolach przed Watykanem, Washingtonem, Bruksela, Berlinem, Nato i kazda z wiekszych korporacji wrobilo Polsce opinie awanturnika i podzegacza oraz podlego wasala. Z podlym wasalem nie ma sensu rozmawiac nawet o sprawach bezposrednio dotyczacych wasala.

  Niestety nic nie wskazuje ze Duda poprawi reputacje Polski na arenie miedzynarodowej.

 64. ..jezeli pan prezydent jest wierzacy to sam wie ze kazde klamstwo ,oszustwo ,itd bedzie zapisane w ksiedze zycia ,a Bog jest sedzia sprawiedliwym !!!