Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

21.08.2015
piątek

Brawo prezydent Duda!

21 sierpnia 2015, piątek,

Tak oto spada „maska prezydenta wszystkich Polaków”, a zostaje twarz PiS-owskiego żołnierza. I za tę szczerość jestem prezydentowi Dudzie wdzięczny.

1.

Są dwa sposoby reakcji na pokusę, jaka staje przed politykiem. Albo pokusę odrzuca. Albo jej ulega.

Prezydent Andrzej Duda już w drugim tygodniu swojego urzędowania stanął przed pokusą referendalną. Złożyli mu ją partyjne koleżanki i koledzy z PiS. A dokładniej: niedawna szefowa jego kampanii prezydenckiej, dziś kandydatka na premiera, Beata Szydło.

Prezydent Andrzej Duda pokusie uległ. Przychylił się do wniosku PiS, by w dniu wyborów, 25 października, przeprowadzić referendum w sprawach, które na tacy podało Dudzie Prawo i Sprawiedliwość – złożył więc wniosek do Senatu, który teraz zdecyduje, czy referendum będzie, czy też nie.

Referendum ma dotyczyć trzech spraw: raz, rozpoczęcia edukacji przez sześciolatki, dwa, cofnięcia reformy emerytalnej, trzy, prywatyzacji Lasów Państwowych. Wszystkie te pytania ułożyli politycy PiS i współpracujące z partią Kaczyńskiego organizacje.

2.

Gdyby prezydent Duda oparł się referendalnej pokusie, pokazałby, że jego słowa o budowie wspólnoty, o trosce o jakość demokracji, o szukaniu porozumienia – mają potwierdzenie w czynach. Pokazałby też, że jest samodzielnym graczem politycznym, któremu zależy na dobry wspólnym, a nie tylko na dobru PiS-owskim.

Ale w chwili, gdy Duda referendalnej pokusie ulega, jasno pokazuje, że całe to gadanie o wspólnocie, o dialogu, o budowaniu mostów, o prezydencie, który chce łączyć, a nie dzielić, możemy wrzucić do kosza. Jedną decyzją prezydent Duda sprawia, że spada „maska prezydenta wszystkich Polaków”, a zostaje twarz PiS-owskiego żołnierza. I za ten akt jasnego wyłożenia przez Dudę kart na stół trzeba być wdzięcznym. Wiemy, na czym stoimy.

Jednak na tym nie koniec: prezydent Duda autoryzuje kłamstwo. A kłamstwo kryje się w trzecim pytaniu dotyczącym tego, czy zgadzasz się na prywatyzację Lasów Państwowych. Szkopuł polega na tym, że żadna partia polityczna nie chce prywatyzacji Lasów Państwowych. Prywatyzacja Lasów Państwowych jest kłamstwem, które PiS powtarza jako swoją propagandę, sądząc, że kłamstwo powtórzone X razy stanie się w końcu prawdą. Innymi słowy, Polki i Polacy mają w referendum odpowiadać na pytanie, które jest wymysłem PiS-owskich propagandystów.

3.

Nie jestem przeciwnikiem referendum. Pod warunkiem, że jest ono dobrze przygotowane – że poprzedza je szeroka akcja informacyjna i dyskusja społeczna, pokazująca konsekwencje podejmowanych przez obywateli decyzji. Tym bardziej Duda powinien się zastanowić dwa razy, widząc, jak jest traktowane przez polityków referendum, rozpisane przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jestem więc przeciwnikiem referendum, gdy jest dyktowane albo politycznym cynizmem, który ma grać tylko na korzyć jednej partii – w tym przypadku na korzyść PiS. Albo politycznym kłamstwem, które w tym przypadku jest zawarte w trzecim PiS-owskim pytaniu.

Takimi działaniami partia Jarosława Kaczyńskiego sprawia, że instytucja referendum, słabo zakorzeniona w naszej praktyce demokratycznej, zostanie zbanalizowana. Jasne, że to żadna zbrodnia, ale po prostu błąd.

4.

I rzecz ostatnia: Duda i PiS przy okazji sposobu i stylu rozpisania nowego referendum pokazują, jak będzie wyglądać praktyka polityczna, gdyby Prawo i Sprawiedliwość stworzyło po wyborach rząd.

Otóż każda instytucja państwowa – od prezydenta poczynając, poprzez premiera, parlament, media publiczne (sorry: narodowe), a na służbach specjalnych kończąc – będzie użyta do tego, by realizować PiS-owskie cele polityczne i ideologiczne. Praktyki IV RP, o których dziś już niewielu chce pamiętać, mogą się okazać zaledwie pieszczotami wobec nowych standardów, które zostaną wprowadzone w ramach podnoszenia kraju z ruin i odnowy moralnej wspólnoty.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 77

Dodaj komentarz »
 1. Odnośnie do prywatyzacji lasów polecam analizę Polityki sprzed półtora roku (http://wpolityce.pl/polityka/182287-polskie-lasy-panstwowe-znow-zagrozone-ich-prywatyzacja-nie-uratuje-budzetu-panstwa-ale-zdestabilizuje-system-finansowania-tego-przedsiebiorstwa), choć robię to niechętnie, bo do obecnego prezydenta dużo mi dalej niż bliżej.
  Okazuje się, że wcale nie tak dawno i wcale nie raz było coś na rzeczy.

 2. Jak nikt nie chce prywatyzacji lasów panstwowych , to referendum to potwierdzi, więc to nie jest żadne kłamstwo, ani PiS , ani prezydenta.
  Gorzej jest z obniżeniem wieku emerytalnego, bo cały świat chce go podwyższać, a Polacy chcą go obniżać. Państwowe fundusze emerytalne trzeszczą w szwach z powodu długiego życia niezdyscyplinowanych obywateli, którzy nie chcą umierać w czasie przewidywanym przez fachowców od ubezpieczeń.
  Co do sześciolatków , to wynik referendum jest emocjonalnie obojętny dla wyborców.
  Pan redaktor nadużywa zarzutu kłamstwa politycznego.
  Czy wielkim kłamstwem politycznym transformacji okazał się 20 stopień zasilania
  w energię elektryczną , czy to jest skandaliczna prawda, oto jest pytanie do ekipy,
  co rządziła ostatnie 8 lat?

 3. 1) Komorowski byl ‚prezydentem wszystkich polakow’ podobno. Dlaczego jego kampanie wyborcza finansowalo PO czyli podatnik a np Kukiz musial finansowac sie sam ? Komorowski nie bedac czlonkim PO nie mial prawa do finansow z PO.

  Wymysl ‚prezydent wszsytkich polakow’ bo „””rezygnuje””” z parti ktora reprezentuje jet debilizmem. Produktem pijackich orgii w Magdalence.

  2) W Polsce nie demokracji, jest tyrania w zabetonowanym systemie partyjnym. Obecnie ani PO ani lekarz pediatra nie maja mandatu by rzadzic. I nie potrafia rzadzic.

  Fraza „jednosc demokraji” jest oczywistym domaganiem sie dyktatury. Polski system jest dyktatura ludzi ulomnych i nawet nie wybranych.

  3) W sprawie referendum to Komorowski, ekonomiczny analfabeta i kanibal zawalil sprawe. Mogl przeciez zaproponowac date referendum o Jow-y w dniu pazdziernikowych wyborow.

  Tylko z powodu debilizmu, glupoty i zlowieszczych manipulacji nie moznaa bylo dadac kilku pytan do referndum we wrzesniu.

  4) Widac ze PO-owskie dziennikarstwo boi sie referendum, boi sie demokracji. PO-wskie dziennikarstwo nie chce aby polacy wypowiadali sie i wbierali. Postawa Po-owskiego dziennikarstwa jest skandalicznym swinstwem wobec polakow.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Od początku się tego spodziewałem. Pod atrakcyjną przykrywką „młodego, przystojnego i uśmiechniętego człowieka” kryje się ten sam kościelno-narodowy PiS. Jeśli ktoś miał co do tego złudzenia to powinien wreszcie zdjąć różowe okulary.

 6. @woytek
  Podniesinie wieku emerytalnego w zaden sposob nie moze wplynac na poprawe sytuacji zus. 99% polakow w wieku 65-67 nie pracuje.

  Gdyby ekipa rzadzaca naprawde troszczyla sie o zus to pdjeli by kroki aby;
  1) odbudowac 5-6.8 milionow straconych miejsc pracy po 1989.
  2) zlikwidowac, zmienjszyc bezrobocie
  3) rozwiajc gospodarke tak aby polacy nie emigrowali
  4) likwidowac umowy smieciowe
  5) likwidowac przywileje jak wczesne emerytury dla politykow i policjantow. Na emeryture w wieku 35 lat !!! Jet to oczywistym okradaniem zus.
  5) walczyc z kryzysem demograficznym
  6) zrefromowac sektor finansowy ktory jest w obcych lapach i wyporwadza za granice kapital wypracowany przez polakow.
  7) opracowac strategie rowoju polskiej gospodarki i ja konsekwentnie realizowac.
  Promocja Polski jako krainy taniej sily robiczej jest kataklizmem.
  8) zachowywac zdrowe rpoporce miedzy liczbami pracujacych i emerytow.

  Ale,… PO nawet po 8 latach i ciagle nie wie po co wycwanikowali wladze. Podniesli wiek emerytalny tylko po to by pokazec ze cos robia.

 7. „Bronię katolicyzmu”
  „Brawo Prezydent Duda”…
  Piękna bibliografia!

  Zbytek skromności, panie Redaktorze.
  Pan zwłaszcza mógłby głosić:
  Brawo 8 lat niepodzielnej władzy!
  Brawo Platforma!
  Brawo Instytut Obywatelski!
  Brawo My, tak wyedukowani Obywatele!
  Brawo JA!

  Po co mylić skutki z przyczynami a narzędzia z ich dziełem?

  Pozdrawiam.

 8. Świetny tekst, pokazujący cynizm Dudy, potwierdzający że jest żołnierzem Kaczyńskiego i nigdy nie zawaha się wybrać tego co dla jego partii jest najlepsze! W zasadzie wczoraj podczas tego kilkuminutowego spektaklu poddania zabrakło mi tylko na końcu słów, które świetnie znamy „Panie Prezesie melduję wykonanie zadania. Amen”.

 9. No cóż, PiS traktuje referendum dokładnie tak samo, jak traktowało je PO, szybciutko organizując doraźną imprezę w sprawie JOW-ów, gdy tylko prezydent Komorowski przerżnął pierwszą turę.
  Pytanie o lasy państwowe? WTF? A co przeciętnego wyborcę to obchodzi? Skąd ma czerpać wiedzę na ten temat? Od dyrekcji Lasów Państwowych, zatroskanych o los swojego interesu? Od polityków straszących żydem wykupującym polskie drewno? Nie ma ważniejszych zagadnień we tym kraju, którymi powinniśmy zając się w referendum?

 10. @lukasso
  „Pytanie o lasy państwowe? WTF? A co przeciętnego wyborcę to obchodzi?”

  Grzyby i jagody, a może i zwierzaczek leśny mogą być po reformie emerytalnej twoim głównym pożywieniem. Resztę można przy drodze turystom zachodnim sprzedać.

  Pobuszowałem trochę po różnych forach. Trochę mi Dudusia żal. Został już chyba największą spluwaczką w internecie.

 11. Panie Makowski jakoś nie przypominam sobie, żeby pan wyrażał sprzeciw, gdy Bronio Komorusio ogłaszał pośpiesznie swoje referendum tylko po to, żeby zapewnić sobie głosy wyborcze. Panie Makowski pisze pan, że żadna partia nie chce sprzedaży lasów państwowych. Panie Makowski niech pan nie łże jak pan skomentuje następujący fragment z ujawnionej przez wikileaks depeszy

  PRIVATE PROPERTY RESTITUTION

  6. (C) On prospects for passing legislation on compensation
  for private property confiscated in WWII and the Communist
  era, Komorowski expressed concern that the financial crisis
  had presented „new circumstances.” Nevertheless, Komorowski
  said, PM Tusk is determined to force intransigent ministers,
  especially the Agriculture and Environment Ministries, to
  contribute to a compensation fund by selling government-owned
  real estate, including forests. „We have to look for extra
  funds” because of declining property values. Komorowski
  reiterated that Tusk was determined to move forward with the
  legislation. Komorowski hinted that the ten-year repayment
  plan envisioned in the current draft legislation would be a
  „safety mechanism.” He said it was absolutely essential to
  start the process, but did not specify when the legislation
  would be introduced in parliament.

  https://wikileaks.org/plusd/cables/09WARSAW78_a.html

  Panie Makowski jak widać pańskie łgarstwo ma krótkie nogi. Panie Makowski prezydent Duda wbrew pana słowom dotrzymał pierwszej z swoich obietnic, że będzie słuchał głosów wszystkich obywateli. To pana najbardziej boli podobnie jak to, że zdaje sobie pan dobrze sprawę, że wybory PO mogą wziąć udział w tym referendum i raczej zagłosują wbrew woli połytruków z PO. Prezydent Duda przekazując propozycję referendum udowodnił, że stoi po stronie obywateli wszystkich daje szansę także zwolennikom Po wypowiedzienia się. Dla niego liczą się 6 mln głosów te głosy się liczą nie jest taki jak Tuskususu i Komorusio, którzy je dosłownie obsrali. Dla Dudy te głosy nie są jakimś przysłowiowym ćwiczeniem ale czymś co trzeba uwzględnić. Jakaż różnica pomiędzy Dudą, który czyni wysiłki, żeby demokracja wzmacniała się a Komorusiuem, który czynił wszystko, żeby ją osłabić, żeby psiapsiółka Gronkiewicz Waltz utrzymała się u stołka łamiąc przy tym warunek, że prezydent ma być ponadpartyjny.

  Panie Makowski jeżeli można mówić o kimś, że jest prezydentem partyjnym to właśnie był nim Komorusio.

 12. Rozumiem że tytuł jest cyniczny. Ale na pierwszy rzut oka – brzmi durnie.

 13. Jak senat odrzuci referendum to bedzie młyn na propagandę ze PO jest przeciwny referendum.Prezydent chce referendum w dniu wyborów licząc na 50% i waznosc. Jedyne wyjscie to isc na wybory ale nie brac udzial w referendum, tylko nie wiem czy beda dwie listy spisu wyborcow czy jedna , moim zdaniem powinny byc dwie . i wtedy w wyborach bierzemy udzial a w referendum NIE.
  Idzmy na wybory Ale nie bierzmy udzialu w durnym referendum!!!!

 14. Jak ktoś miał wątpliwości co do jakości prezydentury Dudy oraz jej celów to można tylko ubolewać , Ja nie przeżywam rozczarowania bo niczego dobrego się po nim nie spodziewam , Zakładam jak najgorsze scenariusze . Kraju w którym prezydenturę zdobywa osoba co tu dużo mówić z przypadku też nie można traktować za dojrzały. Mieliśmy zbyt dobre zdanie o sobie jak już to w naszej historii wiele razy bywało . Skutki będą takie jakie zawsze . Jakie ? opłakane .

 15. @saurom
  Trudno polemizować z twoimi „tezami” które są jednoznacznie obelżywe w stosunku do byłego prezydenta oraz nonsesowne w warstwie merytorycznej a ich składnia i język charakterystyczne jest dla tzw. szczujni którą jak widać reprezentujesz . Można się różnić, można spierać na poziomie . Ty tego nie robisz, więc wróć do „swoich” , lepiej się tam poczujesz, jak w domu .

 16. Pan redaktor młody (trzeba być wyrozumiałym).
  Wielkie halo! Decyzja racjonalna i uzasadniona. Tym bardziej, iż pierwsze referendum na siłę (są ważniejsze w Polsce sprawy). Z uwagi na oszczędność przeprowadzenie kolejnego referendum (dotąd raczej Polaków władza nie rozpieszcza, jeśli chodzi o opinie) wraz z wyborami chyba nie przekracza możliwości organizacyjnych państwa polskiego…

 17. Jarosław Makowski – filizof, teolog i publicysta.

  Radny Sejmiku Śląskiego z ramienia PO przebiera mocno nogami, żeby znowu zostać awansowanym do centrali. Jaką Pan ma wiarygodność??

  Dziwić się, że ludzie głosują na Kukiza i długim łukiem omijają oszustów…

  Żenada!!

 18. „Nie jestem przeciwnikiem referendum. ”

  Serio nie? 😀
  A co powie pan o referendum zaraz, po nocce nieprzespanej dzień po przegranej I turze, o czym wczoraj mówił pan Wujec? : http://m.wprost.pl/kraj/id,518648/Wujec-o-pytaniach-referendalnych-Robione-w-nocy.html

  Idzie pan drogą pana Lisa, oj idzie 😀

 19. PPPPP – paradna propaganda prorządowa platformiana „Polityki”.

  Najważniejsze jednak, że Prezydent Komorowski ogłaszający na chybcika referendum nie był prezydentem PO, a wszystkich Polaków. Nic, tylko pękać ze śmiechu.

 20. I – gdyby tak jeszcze Makowski udowodnił, że ci obywatele, którzy zebrali podpisy w sprawie referendum dotyczącego posyłania do szkół sześciolatków (podpisy wrzucone do kosza przez PO ponoć obywatelską), byli pisowcami. Na 100 % jednak byli oni obywatelami popierającymi różne partie, także PO. Duda więc rzeczywiście wysłuchał obywateli, a to propagandystę najbardziej zabolało, jak widać po tekście, jaki wysmarował…

 21. Dlatego: więcej takich tekstów 😀 , więcej cudnych zdań pana Michnika o ciężarnych zakonnicach, więcej tekstów pana Lisa- niech idą tą drogą 😀

 22. Szanowny panie Redaktorze,
  prezydent Duda jest z pewnoscia prezydentem wszystkich POLAKOW.
  To, ze wsrod garstki antypolsko nastawionego elementu (w duzej czesci
  potomkow Rosjanek i prawnikow) wywoluje uczucia frustracji, nie zmiania
  w niczym istoty rzeczy.
  A. Duda nigdy nie obiecywal, ze bedzie waszym prezydentem.

 23. A dodam jeszcze jedno: moim prezydentem był i pan Wałęsa, i pan Kwaśniewski, i pan Kaczyński, i pan Komorowski, i pan Duda- bo to prezydencie, którzy zostali wybrani. Nawet gdy nie na każdego z nich głosowałam, byli moimi prezydentami, bo zostali wybrani przez Polaków (czyli każdego kto miał prawo do głosowania, z całą różnorodnością, jaka wśród nas jest) w wyborach.

 24. Powinniśmy być szczególnie wdzięczni Panu Makowskiemu.

  Będzie pracować o dwa lata dłużej, do 67 zgodnie z prawem ustalonym przez PO. Oznacza to, że nie pójdzie na emeryturę w wieku 65. Przypuszczam, że emerytura Pana Makowskiego wyniesie 4 tys. na miesiąc. Tym samym – 4 razy 24 – nie weźmie prawie 100 tysięcy, a te 100 tys. odda do budżetu. Wspaniała postawa obywatelska. Wielki szacunek dla Pana.

  W „Polityce” pracuje ze 100 osób, oni też będą dłużej pracować o dwa lata, czyli przekażą tym sposobem do budżetu ze sto milionów. A przecież są kobiety, one aż o siedem lat dłużej będą pracować, nie biorąc więc przez tyleż lat emerytury.

  Lekko licząc, tylko „Polityka” bezinteresownie da do budżetu z 200 milionów! Pełen szacunek!

  Tylko wielka szkoda, że nie będziecie pracować do 70, do 80, do 100 lat. Jestem pod wrażeniem waszej postawy państwowej, obywatelskiej.

  Tylko ci wredni Polacy i ten wredny Duda nie chcą iść śladem Pana Makowskiego. Miejmy nadzieję, że PO w senacie odrzuci wredną, wrażą, wywrotową propozycję Dudy.

 25. takei-butei
  21 sierpnia o godz. 13:13 27173

  Twe rachunki nie sa realistyczne bo 99% polakow w wieku 65-67 nie ma pracy. Polacy sa dyskryminowani na rynku pracy juz po 40.
  Ponadto, przeciez wysokosc emerytury zalezy od poziomu wplat i dlugosci wplat. Ci co odchdza na emeryture wczesniej dostaja mniej i odwrotnie. Dlatego tez wydluzenie wieku emerytalnego w zaden sposb nie poprawia pozycji Zus. Czytaj axiom @8.22.

  Makowski natomiast sprzeciwiajac sie referndum chce paozbawic polakow glosu.
  Makowski daje do zrozumienia ze reprezetuje tyranie Watykanu, Washingtonu, Brukseli, Nato i kazdej z wiekszych korporacji rzadzacych w Polsce i nie chce aby ich plany psuli polacy ktorzy moga sie wypowiedziec w referndum.

 26. Z katolicko- narodowym betonem nie ma dyskusji. Oni powinni być odizolowani w tej swojej twierdzy, która jest desygnatem ich mentalnej ciasnoty, w której tkwią.
  Dziś czy prosty, czy krzywy
   Każdy chce być… szczęśliwy!
   A to czysta wariacya
   Ta demokracya!

 27. Żorż Ponimirski
  21 sierpnia o godz. 13:49 27175
  Szanowny Panie,
  chetnie damy sie odizolowac na 312tys. km².(pod warunkiem, ze izolacja bedzie
  odpowiednio szczelna)
  Pozostale 683km² mozecie zostawic sobie jako „oaze wolnosci i postepu”.
  Z pewnoscia wasze „liczne zastepy” zmieszcza sie na takiej powierzchni i jeszcze
  troche rezerwy pozostanie.

 28. Nigdy w zyciu nie zaglosuje na skrajna prawice! Zimne dreszcze chodza mi po plecach na sama mysl, czym to pachnie. Juz nie chodzi o kolejne klamstwa Kaczynskiego, czy ewidentne chamstwo prezentowane przez przedstawicieli tej partii w mediach. Nie chodzi o ich niekonsekwencje i strojenie sie w cudze piorka, chodzi o to, co sie wiaze ze skrajna prawica u wladzy. A juz najlepsze jest to, ze pogladowo nasza skrajna prawica, jest w rzeczywistosci nacjonalistyczna partia socjalistyczna! Na polskim przykladzie widac najlepiej, jak bardzo niedoskonala jest demokracja. Wiekszosc nie znaczy „madrzejszosc”. W wiekszosci rozsadnych i wyksztaconych narodow do wladzy i reprezentowania siebie w parlamencie, ludzie wybieraja madrzejszych od siebie. W Polsce wybory sa festiwalem dozynkowym polaczonym z wyborami miss i mistera. Mozna obnizyc wiek emerytalny do 50 lat, do szkoly wysylac 10-latki a w rzadzie miec modlacych sie prostakow, warto jednak sie zastanowic, dokad to ten kraj zaprowadzi. Polacy chyba sie zafiksowali na istnieniu dwoch partii politycznch i nikt i nic nie daje rady przebic sie z pomyslem madrzejszych rozwiazan niz te przez nie proponowane. Niemaly udzial mediow w tym szalnstwie. Osmieszanie i degradowania Palikota w mediach (przy niemalaym jego wlasnym wkladzie) spowodowalo, ze ludzie sie od niego odwrocili, a dramatyczne proby utrzymania sie na progu wyborczym, zostaly ostatecznie jego gwozdziem do wlasnej trumny. Pospolite ruszenie Kukiza odsunelo Komorowskiego na bocznice, ale za to mamy prezydenta wybranego przez jakies 20% populacji doroslych w Polsce. O jego aparycji i pasujacych do niej pierwszych decyzjach zmilcze. Uwazam, ze w mediach powinno byc mniej agitacji politycznej a wiecej tekstow uswiadamiajacych Polakow o tym, jak to dziala. Jakiego chca panstwa, co jest konsekwecja podejmowanych decyzji wyborczych. Polska moglaby by byc bogatym i dostatnim krajem, ale z pewnoscia nie da sie tego osiagnac ani pogladami politycznymi PiS ani PO. Nie mozna domagac sie wyzszych emerytur i wczesniejszego na nie odchodzenia, majac wszystkie wolne soboty, urlopy platne i dlugie weekendy polaczone z wolna reszta tygodnia na L4. Takich paradoksow jest wiele a ich szczytem jest „bezplatna sluzba zdrowia”. Babcie chodzace do lekarza POZ pogadac, hipohondrycy i lenie po L4 za darmoche blokujacy chorym ludziom miejsca w kolejce. Przeladowane szpitale specjalistyczne i w wiekszosci puste szpitale powiatowe, gdzie setki personelu oczekuje na pacjentow, a lozka sa wykorzystywane przez mlode pokolenie, zeby upchnac starych rodzicow na przechowanie. No i nikt nie zrobi reformy, bo nikt nie rozumie jej koniecznosci a przeciez taki szpital, to czesto jeden z wiekszych pracodawacow w regionie. Zaraz – pracodawcow? Ale jaki to pracodawca? Przeciez budzetowy! A wiec z naszych podatkow.

 29. axiom1
  21 sierpnia o godz. 13:44 27174

  Mylisz się! Nie pisałem o Polakach, lecz o Panu Makowskim i publicystach „Polityki”. Pan Makowski i publicyści „Polityki” będą mieć wysokie emerytury i będą pracować do 67, zatem moje wyliczenia są poprawne. Oni dadzą budżetowi ze 200 baniek. Gdyby poszli na emeryturę, mając 65, te pieniądze zostałyby w ich kieszeniach.

  Dlatego pełen szacunek dla Pana Makowskiego i „Polityki” za postawę obywatelską, altruizm, patriotyzm. Szkoda, że nie chcą pracować do 70, do 80, do 100. Ale może chcą, może nie chcą w ogóle emerytur, tym większa im cześć!

 30. Jednym z filarow demkracji jest mozliwosc bezposredniego wypowiedzenia sie przez wyborcow na sprawy wazne dla kraju.
  Polacy takich mozliwosci nie maja. Wybory do Sejmu sa fasa. Wybory prezydenta, do Sentu i samorzadow choc bezposrednie to sa rowniez farsa bo finansowani przez partie sejmowe kandydaci, czyli finansowani z budzetu sa w uprzywilejowanej pozycji. Refrendow wogole nie ma.

  Zblizajace se referendum w sprawie Jow-ow jest celowo sabotazowane przez rezim PO.

  Juz dawno rezim powinien powolac komisje uczciwych zagranicznych ekspertpw (w Polsce takich nie ma) w celu wytlumacznia polakom czym sa Jow-, jak parcuja, jakie sa ich zyski i straty. Jak sie Jow-y porownuja do obecnego systemu prartyjnych dytatorow. Nawet nie wybieranych ani nie rozliczanych.
  Przeciez wiadomo ze tylko partyjni dyktatorzy i ich poddani wasale sa za utrzymaniem obecnego systemu. A jest to system prowadzacy do zacofania.
  Referendum o Jow-ach zostnie zmarnowane bez uswiadomienia polakow. Jak widac partyjni dyktatorzy i ich poddani wasale tego wlasnie chca.

 31. Panie Redaktorze – było się odzywać ? 🙂
  Toż to właściwie same trole komentują (prawie).
  Duda został wybrany na złość platformie, więc dyskusja na poziomie sądów stalinowskich (przerabiam ten temat obecnie).
  No cóż – wyjdzie na to, ze zafundowaliśmy zwalczanie grypy dżumą 🙁
  Chociaż to raczej atrofia mózgu wyborców.
  Do końca roku dam radę, a potem emerytura na południu kontynentu (niestety na północ mnie nie stać).
  Pozdrawiam 🙂

 32. @saurom
  Bardzo to ladnie przepisales z Wikileaks ale zapomniales wyjasnic, ze ten tekst pochodzi z czasow kiedy Komorowski byl jeszcze marszalkiem sejmu (w wersji angielskiej – speaker). Od tej pory toczyla sie dyskusja wokol lasow i obecnie zadna partia nie proponuje ich prywatyzacji. Klamliwosc pytania referendalnego polega na tym, ze sugeruje sie, iz ktos (czytaj PO) chce lasy prywatyzowac a PiS jest temu zdecydowanie przeciwne.

 33. Pan Redaktor pzaklamuje rzeczywistosc.

  Partyjniackim referendum jest to 6 wrzesnia ogloszone przez PO i Komorowskiego – jedynie w celach kampanii i przechwycenia glosow Kukiza.

  Tu platforma nie liczyla sie ani z kosztami ani sensem pytan.
  Wazna byla partia i wladza za wszelka cene.

  Referendum 25 pazdziernika nie tylko dzieki polaczeniu z wyborami parlamentarnymi jest duzo tansze dla nas Polakow niz platformiane partyjniackie ale za postulatami stoja miliony podpisow Polakow w ramach (rodzacego sie w bolach na skutek niecheci PO) spoleczenstwa obywatelskiego.

  Wpychanie Dudzie hasla Kwasniewskiego „prezydent wszystkich Polakow” lub wciskanie mu na twarz roznych zmyslonych masek jest absurdum wymyslonym przez przychylne PO media.
  Duda jest prezydentem POLSKI a nie wszystkich (?!) Polakow.
  Zostal wybrany jako kandydat PiS i ma moralny obowiazek wypelnic zobowiazania wobec swojego elektoratu (oczywiscie zgodnie z konstytucja co Duda przeciez robi).

  Nikt nie oczekuje od Obamy relaizacji program oszolomow z partii republikanskiej – realizowanie interesow partii sprowadzajacej polskie panstwo do „kamieni kupy”
  ( jak uwaza ich wlasny minister) byloby ze strony Dudy zaprzeczeniem wszystkiego co postulowal w kampanii.

  Obecnie PO do obywatelskich postulatow popartych milionami podpisow chce dorzucic na predce wypichcone przez Miska Pinoczeta Kaminskiego partyjniackie propozycje tylko do celow pijarowskich a Borusewicz, ktory z ramienia Senatu nie mial klopotow z zatwierdzeniem platformianiego kampanijnego referendum (6 wrzesnia) zaczyna stawiac warunki wobec referendum zgloszononym w imieniu obywatelii przez prezydenta Dude.

  Trudno nawet mowic, ze PO opadla maska partii obywatelskiej.
  Zniknely ostatnie tego pozory.

  Tak jak pozory bestronnosci i obiektywizmu prorzadowych dziennikarzy mediow funkcjonujacych w duzej mierze dzieki cyckowi publicznych – NASZYCH pieniedzy placonych za partyjna propagande,

 34. .

  Symptomatyczne ze nikt, zadna partia
  nawet nie baknela by zapytac
  suverena o sprawy conajmniej tak
  wazne jak lasy (crown/federal land)

  Zapytac o:

  1. Wypowiedzenie konkordatu
  2. Wyprowadzenie religii ze szkol publicznych
  3. Rozliczenie komisji majatkowej
  4. Opodatkowanie kosciola

  Is all lost?

  ~

 35. A Lasow Panstwowych nie nalezy sprzedawac- gdyby komus przyszlo to do glowy.

  PO chcialoby rozkrasc wszystko.
  Zostala jedynie sluzba zdrowia ( w trakcie przechwytywania przez szajke zwiazana z PO) a Lasy wciaz wspolne.
  Nie wiele zostalo… po 8-u latach.

  Logicznie, na podstawie dotychczasowych doswiadczen nalezy sie spodziewac i OBAWIAC kontynuowania zlodziejskiej praktyki srodowisk bezposrednio zwiazanych interesami z szajka PO.

 36. Vertigo,

  Ludzie zorganizowali sie w sprawie szesciolatkow sami i zebrali setki tysiecy podpisow.

  Smialo bierz pod pache Hartmana i zbierajcie podpisy pod swoimi postulatami.
  Mozecie zaprosic bimbrownika z broda tego od zakazu pedalowania i Kwasniewskiego bioracego w poplochu slub koscielny 20 lat…pozniej.

  Hartmana w wyborach w Krakowie poparlo…3000 osob – 20 razy mniej niz Gowina.
  Wiec zycze szczescia w tych sprawach „niezwyklej wagi”.

 37. Wg mnie ładniej by brzmiało „zostaje twarz pisowski8ego sołdata”. Bo żołnierz to istota trochę myśląca lepiej zredagowalby pytania tego pisowskiego referendum.

 38. @Falicz
  .

  setki tysiecy podpisow nie oznacza!
  setek tysiecy educated & enlightened
  decision !

  Kwachy, Tuski, Millery czy inni
  pierscieni calowacze, konkordatu
  podpisywacze, swiatyni opatrznosci
  sponsorzy, tchórze i oportunisci
  typ dominujacy w polskiej polityce,
  nigdy nie byli moimi idolami

  60 000 Gowina vs 3000 Hartmana
  oznacza 20 krotna przewage ciemnoty
  wsluchanej w krzyk plodow nad
  illuminate w Krakowie, miescie
  w ktorym wychodzi sie na pole

  anything else ?

  ~

 39. Nikt nie zaszkodzil PO tak jak dziennikarstwo. Od umilowanego Donka niczego nie wymagali a jedyna kwalifikacje ktora on rzekomo mial to ‚lepszy of Kaczynskiego’.

  Wasalskie wobec PO dziennikrastwo przyjelo stanowsko any-polskie i anty ludzkie. Prze 8 lat wychwalali Donkowe pasozytnictwao na polakach i polacy stracili po 8 lat z zycia. Dzieci obraczone Donkowym dlugiem publicznym stracily zycie. Przyszle pokolenia ni maja po co sie rodzic.

  I Donek zedezertrowal za co powinien byc scigany listem gonczym. Cala nadzieja w PIS aby spwawiedliwosci stalo sie zadosc. Ale szkod nie da sie odwrocic.

 40. Abstrahując od polityki, związków Dudy z PiS-m itd. tak po ludzku.
  Duduś jesteś Prezydentem. Wszyscy z Kaczyńskim, Rydzykiem, a także rządem mogą ci skoczyć. Tu chodzi o twoje miejsce w historii Polski, Nikomu nie jesteś nic winien nawet jeśli z Kaczyńskim i klerem podpisałeś jakieś „tajne protokoły”.
  Nie daj z siebie robić pajaca i dudka na wietrze. Wtedy będziesz miał szacunek w narodzie.

 41. Pseudodziennikarze zaangazowani po uszy w mafijne uklady kolezensko-biznesowe stracili poczucie rzeczywistości.

  Oczywiście oni szkodzą „swojej partii matce najbardziej ” bo wciąż wydaję im się, że mogą wcisnąć ludziom każdą ciemnote.
  Działa to coraz bardziej na ludzi jak plachta na byka.

  Jeden z nich niejaki Lis ” dziennikarz XX lecia” według warszawskiego salonu wręcz otwarcie oświadczył, ze Polacy to debile, którzy uwierza w każde gowno o ile zawinie się je w sreberko poprawności politycznej lub pseudonowoczesnej nagonki na katolicyzm lub postraszy PiSem

  Ilość lemingow się jednak zmniejsza choć są nadreprezentatywni na niektórych propagandowych blogach.

 42. Brawo Witold,
  Należy dodac
  „i uszanuj wolę milionów Polaków ”
  Uwolnij nas od PO!
  To narazie najważniejsze.
  Bez tego nic się w tym kraju:
  „chooj doopa i kamieni kupa”
  – nie da zrobić.

  Jeżeli uszanowanie podpisów milionów obywatelii to polityczna zagrywka mająca służyć temu celowi to tylko przykłasnać Prezydentowi Polski a nie „wszystkich Polaków „…

 43. A może prezio nie wszystkich Polaków,tylko towarzyszek i towarzyszy prezesa ,zbaw Polskę.

 44. To, że maska z prezydenta Dudy spadnie, można się było spodziewać, ale nie wszyscy przyjmowali to do wiadomości. Podobał im się uśmiechnięty brunet, rozdający kawę i drożdżówki.

 45. ” Polacy to debile, którzy uwierza w każde gowno o ile zawinie się je w sreberko poprawności politycznej lub pseudonowoczesnej nagonki na katolicyzm lub postraszy PiSem ”

  To prawda. Polacy uwierzyli w Donka, ‚cudotworce’ ktory nawet kioskiem Ruchu nie kierowal. Wasalskie media promowaly donkowa nieudolnosc nieustannie.

  A rezultat jest zalosny. W ciagu 7 lat od 2007 do dnia swej dezercji Donek zadluzyl Polske o okolo 500-600 mld zl. Liczac po cenie gruntow rolnych i pod zabudowe to 1/4 Polski. Donek przelajdaczyl 1/4 Polski i uciekl.

  Dziwne ze teraz lekarz pediatra Grecja straszy.

 46. Po przejeciu wladzy PIS musi przeprowadzic publiczny audyt 8 lat donkowej destrukcji.

 47. Maska to byla ale w glowie lemingow po implatowaniu jej przez platformerskie media.
  Duda jest prezydentem Polski a nie lemingow.

 48. Vertigo13 22 sierpnia o godz. 5:59

  To za 100 lat!

 49. A ja mam zapytanie: jak wy w „Polityce” radzicie sobie z tym? : http://demotywatory.pl/4538234/Wladza-zmienia-ludzi

 50. @Jarosław Makowski:
  Dobre streszczenie sytuacji. Niemniej podziękowania dla Dudy za jasne samookreślenie się.
  ps. zawsze zastanawiam się skąd fundamentaliści prawico-religijni mają tyle czasu, aby trollować ?
  Przecież nie wszyscy jesteście na garnuszku skoków.
  Czy to wynik frustracji i braku szczęścia w życiu, i po części związany z tym brak czasu (bezrobocie) ? Po prostu po ludzku przykre, że tak wielu ludzi jest nieszczęśliwych 🙁

 51. azur
  22 sierpnia o godz. 10:47 27195

  A jakie masz dowody, że Duda jest jak to piszesz marionetką Kaczyńskiego. Czy jesteś w stanie wskazać keidy to Komorusio choć raz postąpił wbrew interesom PO? O ile sobie przypominam za kadencji Lecha Kaczyńskiego tak znienawidzonego przez lemingów miały miejsce referenda w Łodzi gdzie prezydentem był Kropiwniki z PIS oraz w Częstochowie, gdzie prezydentem był Tadeusz Wrona czy jesteś w stanie wskazać czy Lech Kaczyński wzywał do bojkotu tych referendum? W czasie rządów PIS miały miejsce wybory samorządowe PIS LPR i Samoobrona wystąpiły w nich w wspólnym bloku. Wybory zostały przegrane przez te ugrupowania co wiecej sąd najwyższy stwierdził, że było to nielegalne. Czy Lech Kaczyński naciskał na sąd najwyższy, żeby uznał nieważność przegranych przez PIS LPR i Samoobronę wyborów samorządowych?

  Nie w wszystkich tych przypadkach Lech Kaczyński nie próbował ingerować dlaczego bo wiedział dobrze, że wzywając do bojkotu referendum ośmieszyłby się tylko co wiecej zaszkodziłby demokracji. Lech Kaczyński okazał również szacunek sądowi.

  A jak postąpił w podobnej sytuacji Bronio Komorusio referendum w Warszawie wzywa do bojkotu, gdyż referendum jest wymierzone w członka PO Hannę Gronkiewicz Waltz, sfałszowane wybory samorządowe, gdy oburzeni fałszerstwem protestujący obywatele wdzierają się do siedziby PKW Bronio Komorusio określa to jako warcholstwo co więcej wzywa sędziów, żeby odrzucali protesty skierowane do sądu.

  W normalnym kraju normalnym państwie gdyby coś takiego miało miejsce i wszystko wskazywało na fałszerstwo wybory zostałyby powtórzone. Nie do pomyślenia również byłoby, żeby prezydent, który ma być reprezentantem wszystkich Polaków w praktyce był reprezentantem jednej partii.

  Jak widać Bronio Komorusio był prezydentem tylko jednej partii PO. Jakoś sobie nie przypominam, zeby lemingi jakoś protestowały przeciwko faworyzowaniu przez niego PO.

  Andrzej Duda ogłaszając referendum wyciągnął rękę do zwolenników PO dal im szansę wypowiedzenia sie wzięcia udziału w czymś co się określa jako demokracja.

  Jakiż kontrast z Broniem Komorusiem rudym liskiem co jak tchórz uciekł szosą zaleszczycką do Brukseli Kopacz. Czy lemingi nie pamiętają, że kiedyś PO gromko zbierało podpisy na JOWY i co się z nimi stało zebrano je czy było referendum nie bo dla macherów z PO to była jak to określił jeden z malwersantów tylko takie ćwiczenie sprawdzenie ilu byłoby skłonnych na nich głosować.

  No ale ja rozumiem, że lemingom coś takiego jak demokracja zasada jeden głos na jednego kandydata to jest coś obcego w końcu dla leminga takiego osobnika pełnego jadu i nienawiści do POlaków dla demokracji liczy się tylko wóda i kiełbasa nieprawdaż.

 52. Saurom – mówi się, że to nie słowa zabijają, ale słowa ZAWSZE są preludium mordów. Nie ważne czy ludzi nazywano świniami (Polacy), szczurami (Żydzi), robakami (Tutsi) itp., wszystkie te określenia miały odczłowieczyć tych „drugich”, aby później łatwiej było ich zabijać. Nie sądzę, aby w PL do tego doszło, ale znać historię i starać się nie iść szlakami udeptanymi przez ekstremistów to wielka rzecz.
  Niestety po jakości i stylu wypowiedzi kolega tego nie zrozumie. Przykre.

 53. Masz dowody na fałszerstwo wyborów samorządowych?

 54. Prezydent AD zawsze podkreslal, ze bedzie szedl droga swego idola, u ktorego w kancelarii pracowal i podsuwal mu do podpisu trefne papiery, jak chocby o ulaskawienie przestepcy.Jesli ma isc droga sp. LK, ktory byl narzedziem swego brata-prezesa, to wiadomo bylo, ze bedzie wierny tez tym samym zasadom i poslusznym wykonawca zalecen JK. Uwazam, ze stawial sprawe jasno i ja mu wierzylem, ze pojdzie ta sama droga , co jego pryncypal. Bylo dla mnie jasne, ze prezydentem wszystkich nie bedzie i byc nie moze, lecz tylko tych, ktorzy go wykreowali i wybrali. A ze wg niektorych kregow polskiego spoleczenstwa Polska to nie tylko Polacy, wiec zrozumiale jest, co AD mial na mysli rzucajac haslo wyborcze.

 55. Dzien dobry

  Panie redaktorze niezwykle pouczajace wydaje się przeglądanie komentarzy na blogach Polityki – kogo tutaj nie ma.
  Walczący z syjonizmem u Pani Agnieszki patriota tutaj tradycyjnie o „lemingach” i „układach”, „Prawdziwi Polacy” mówiący 49 procentom glosujacych współobywateli oddajacych glos na Bronislawa Komorowskiego że powinni się wynieść bo to nie jest ich panstwo – przebija przez te głosy ogromną satysfakcja,prawdziwą radość.

  Przyznam że nasuwa mi się pewne porównanie ale przecież napisanie tego było by „nakrecaniem przemysłu pogardy” inaczej więc – strasznie Wam „Prawdziwi Polacy” współczuje, Wam i Waszym bliskim. Czas snucia fantazji o tym że za wasz los winny jest ten obcy ukladowicz właśnie minął. Wszystkie wasze „proste rozwiązania” teraz będą mogły zostać ukoronowane czynem i zderzone nie tylko z poglądami tych których chętnie wyrzucilibyscie z kraju ale duzo większą masa ludzi których polityka nie obchodzi. Wiem – myślicieli o Nich jak najgorzej – masa która trzeba urobic „polityka historyczna” ale ją mam lepsze zdanie o moich rodakach.

  Panie redaktorze „maska opadła” i widać na czym stoimy. Z takim tryumfalizmem mam do czynienia od czasu do czasu. Ostatnio usłyszałem że obniżenie wieku emerytalnego spowoduje podniesienie emerytury bo chociaz logicznie to sie nie sklada to „nasi ludzie dadza rade”, oraz specyficzną definicję Polaka która można zawrzeć we frazie „głosuje na PiS”. Warto patrzeć na to z dystansu bo inaczej za kilka lat przyjmiemy optykę tutaj obecnych i też ich z kraju po przegranych wyborach będziemy wypraszac.

  A tak naprawdę to byłaby porażka , przede wszystkim w wymiarze ludzkim.

  Pozdrawiam

 56. Co wolno wojewodzie to nie tobie ….. . Komorowski mogl oglosic referendum z przyczyn czysto politycznych, aby pozyskac elektorat Kukiza. Duda nie ma prawa zrobic cos podobnego. Czyli biale nie musi byc zawsze biale – czasami moze byc czarne. Jak komu wygodnie ,,,

 57. Widziałabym tego wilka z kaczym dziobem raczej.

 58. Prezydent Duda nie dogodzi wszystkim.
  Tak, jak nie dogodził prezydent Komorowski.

  Wypracowanie jakiegoś wspólnego celu dla przyszłych pokoleń, niezależnie, kto kiedy będzie przy władzy, jest rzeczą niemożliwą.

  Nie ma perspektywy pokolenia, jest tylko perspektywa Do-Najbliższych-Wyborów.
  Tak jak nie ma historii wspólnych osiągnięć, wspólnych autorytetów.

  To, co rozjechało się po 1989, już nigdy się nie sklei.

  W kraju, gdzie nie ma ludzi o różnych poglądach politycznych, tylko są patrioci i zdrajcy, nie można się porozumieć w żadnej sprawie.
  Zwolennicy PiS będą zwalczali zwolenników Nie-PiS wszelkimi formami, z czego hejt internetowy jest tylko jednym z narzędzi.

  Dyskusja pod tym felietonem to tylko jedna z wielu – rzucanie jak największej ilości świństw na przeciwników zawsze daje gwarancję, że coś się przyklei, osłucha, opatrzy – stanie się faktem w powszechnym postrzeganiu…

  A pomysły obu czysto politycznych referendów można by skwitować dwoma słowami – głupi i głupszy…

 59. Jestem niezwykle krytyczny wobec działań prez. Dudy który okazał się tak dyspozycyjny wobec PIS. Trudno mieć sympatię oraz zakładać korzystne zmiany na przyszłość .Nie jestem optymistą .
  Język i składnia jego zwolenników dobitnie potwierdza .
  Obecny na tym forum niejaki „saurom”

 60. Żorż Ponimirski
  21 sierpnia o godz. 13:49 27175

  I co dalej potem przewidujesz rozwałkę?

 61. kruk
  22 sierpnia o godz. 2:29 27183

  Nikt nie ma zamiaru dokonać prywatyzacji lasów państwowych dziwne nieprawdaż jak to internet ponownie zadaje kłamstwo lemingowi.

  http://wgospodarce.pl/informacje/17656-uratowano-lasy-panstwowe-czy-rzad-dalej-bedzie-probowal-je-sprzedac

 62. POLITYKA zrzuca maskę i zjeżdża prosto do rynsztoka obsmarowujac gownem Dubienieckiego podkreślając w co drugim zdaniu…
  ” zięć Lecha Kaczyńskiego „.

  To po wykryciu Żyda..
  W rodzinie Dudy przez redaktora XX lecia IIIRP Lisa kolejne dno.

 63. I nie dodając do tego, ze pani Marta Kaczyńska jest w trakcie rozwodu z panem D. , którego kochanką jest była żona piłkarza Boruca, czekająca na ten rozwód 😀 No ale dowalić można iście faktowo.

 64. Kochani, wlasnie rezim PO zapuszkowal bylego ziencia najlepszego prezydenta polski od mieszka I. Co za chamstwo! Jak mozna nawet nawet myslec, ze ktos tak bliski rodzinie Kaczynskich moglby wyludzic 13milionow z funduszu dla osob niepelnosprawnych. To oczywista prowokacja polityczna i oskarzenie jest tendencyjne. Nie daj boze ze ktos sie dppatrzy ze mecenas Marcin D mial konszachty z senatorem PiS Biereckim niejakim. To juz bedzie szczyt szcytow chamstwa ze strony rezimu. I wszystko to wina Tuska

 65. .

  —co ugra Duda gracz —

  Pare ad hoc pytan dla oswieconego
  suverena wyborcy ,,behind the green door,,
  tej jego zielonej wyspy:

  1. czy wolal bys miec odciski czy wypryski ?
  2. czy wolal bys miec szkarlatyne czy odre?
  3. Czy wolal bys dostac kulke z cal .45 czy 9 mm?
  4. Czy wolal bys do lasu na grzyby czy nad wode na ryby?
  5. Czy wolal bys zlapac syfa czy rzezaczke?
  6. Czy wolal bys glosowac na politykow gupich
  a przystojnych czy madrych a brzydkich?
  7. Czy wolal bys miec hemoroidy czy zylaki na ptaku?
  8. Czy wolal bys jeszcze jeden pomnik jp2 czy lecha?
  9. Czy wolal bys miec kurzajki na cytopydze czy wyciek z cewki?
  10. Czy wolal bys mieszkac na Caymanach czy Barbados?

  Czas odpowiedziec sobie na pytanie,
  w jakim kolorze bedzie twoja nastepna
  wyspa polaku, z ta zielona daj se spokoj,
  zostaw ja politykom niech sie nia udlawia

  ~

 66. Jako organ KC PZPR Polityka byla bardziej uczciwa, etyczna, moralna i informatywna.

  Teraz zeszla do poziomu dezertera Donka, lekarza pediatry i pe-owskiej holoty.

 67. axiom

  znowu uciekles czy dostales prezepustke od lekarzy?

 68. W tych ostanich juz dniach walki o koryto nalezy sie spodziewac w obozie PO atmosfery jak w bunkrze Hitlera. Przyzwyczajaona do pasozytnictwa na podatniku pe-owska holota bedzie walczyc na wszyskich frontach. Poslugujac sie swinstwem, podloscia, klamstwem, pomowieniem,.. i wsciekloscia.

  Spodziewam sie ze kot Kaczysnkiego rowniez zostanie aresztowany pod jakims tam fantastycznym pretekstem.

  A wystarczylo by sformulowac program dla Polski. Strategie dla Polski na nastepne 5-10-20 lat i program naprawy dewastacji ostatnich 8 lat. I liczyc ze jakis glupiec na to zaglosuje.

 69. Markiewicz wynurzyl glowe z rynsztoka…z opoznieniem.

 70. @Vertigo13

  Dodaję pytanie:
  11. Czy lepiej czytać „Fakt”, czy „Politykę”?
  12. Czy lepszymi dziennikarzami są ci z „Polityki”, czy „Super ekspres”

 71. Prezydent Duda burzy dotychczasowy porządek, w którym polscy obywatele mieli prawo; płacić podatki, głosować na PO. Reszta powinna zostać w gestii rządzących, pod warunkiem, że będzie to Platforma Obywatelska.

 72. ..demokracja !!! demokracja po PISowsku,Mamy nadmiar panow o nazwisku DUDA a co w ndmiarze to szkodzi !!!Polsce

 73. @kontestaor

  Co Ty bredzisz. Sadzisz, ze jak sekta PiS dojdzie do wladzy to nie bedzie trzeba placic podatkow? PO i PiS to takie same buraki i typy spod ciemniej gwiazdy. i jedni i drudzy chca wladzy tak jak chcieli jej komuchy za PRL-u.

  Zburzenie porzadku politycznego to nie wybor Dudy czy Komorowskiego, PO czy Pis-u, czy, co nie daj bog, Korwina czy Kukiza a odmowa glosowania na kogokolwiek z list PiS, PO, SLD, PSL czy reszty tej haniebnej bandy jaka pcha sie do Sejmu.

  Zamiast klocic sie o to czy PO to czy PiS tamto, nie idzmy do wyborow. Olac te farse zupelnie dopoki nie pojawia sie kandydaci ktorzy moga stanowic dobre prawo i rzadzic Polska zgodnie z tymze prawem i KOnstytucja. Poki co, to nawet prezydent Duda, ktory przysiegal stac na strazy Konstytucji, lamie ja od pierwszego dnia urzedowania.

 74. @saurom
  Chyba nie zrozumiales dobrze artykulu, do ktorego podajesz link. Naglowki bywaja sensacyjne ale tresc niezupelnie im odpowiada. Przeczytaj jeszcze raz.

 75. „…żadna partia polityczna nie chce prywatyzacji Lasów Państwowych…”

  Wszystko to prawda, ale pamiętam też, że przed wyborami 2011 roku też zdaje się żadna partia nie chciała podwyszenia wieku emerytalnego. Przed wyborami też żadna partia nie mówiła o likwidacji OFE i zabraniu przyszłym emerytom ich pieniędzy.

 76. Przecież srom to bezmyślny, katolicki półgłówek, używając prawackiej retoryki- prawdziwy leming. Oni wszystko przełkną, aby tylko było na modłę ePiSkopatu. I nie ważne, że ma się do realnej rzeczywistości nijak, bo oni są wyczarterowani poza nią, żyją w świecie równoległym. Ich dzieci nie nadają się, aby rozpocząć jak w Europie edukację w wieku sześciu lat, bo mają to po rodzicach. To jest ta druga, gorsza część narodu, mentalna Polska B.

 77. Falicz

  przeczytalem Twoj wpis u Jazdzewskiego nt Sikorskiego, i tak sobie mysle, ze Ty po prostu musisz miec kompleksy a to z powodu wlasnego nieudacznictwa i braku czegokolwiek czym moglbys blysnac. Naucz sie angielskiego, tak jak Sikorski, zostan ministrem W MSZ – i to z podania PiS i PO, tak jak Sikorski i rozkrec jakiekolwiek partnerstwo z kimkolwiek, tak jak to zrobil Sikorski. I wtedy bedzies zmogl gadac ze Sikorski to zero. A poki co to siedz i obsewuj, tylko buzie zamknij zeby ci szczeka nie wypadla

 78. Byłoby wszakże przyjemniej (?), gdy by w postach posługiwano się nazwiskami osób, o których się pisze, a nie różnymi „ksywkami”. Knajactwa dość na co dzień….