Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

2.08.2015
niedziela

Kto ruiną wojuje, od ruiny ginie

2 sierpnia 2015, niedziela,

1.

Choć Beata Szydło została namaszczona przez Jarosława Kaczyńskiego na premier PiS-owskiego rządu (jeśli formacja ta wygra wybory), to nie rozbudza ona wyobraźni elektoratu prawicy tak, jak pobudzał go Andrzej Duda. I jest to zrozumiałe.

Dlaczego? Z trzech powodów.

Po pierwsze, Szydło jest zmęczona. Pamiętajmy, że kandydatka na premiera z Brzeszcz od lutego jest w nieustannej kampanii. Była przcież szefową sztabu prezydenta elekta Andrzeja Dudy. Wbrew pozorom kampania to ciężki czas – z racji fizycznych (człowiek po 18-20 godzin jest na nogach), ale przede wszystkim z racji psychicznych (ciągły stres). Szydło nie tylko ma prawo, ale po prostu jest faktycznie zmęczona. I to widać.

Po drugie, zwycięstwo Andrzeja Dudy, pierwsze dla prawicy od prawie dekady, zaspokoiło w dużym stopniu pragnienie wygranej. Pokazania przez PiS, że po latach przegranych wyborów formacja Kaczyńskiego jest w stanie wygrać. Dziś przekłada się to na to, że motywacja i determinacja w kampanii parlamentarnej, determinacja, by walczyć, gryząc ziemię i zwyciężyć, nie jest już tak głęboka.

Po trzecie, kampania Szydło jest kopią kampanii Dudy. Symboliczna zamiana Dudabusa na Szydłobus jest tego wymownym znakiem. Tyle że w dobie, gdzie wyborcy przypominają i zachowują się tak jak konsumenci, kampania Szydło jest postrzegana jako odgrzewany kotlet. Czyli: znów autokar, znów ściągani na spotkania działacze i wynajęci aktorzy, znów objazd po Polsce powiatowej, znów gadanie o Polsce w ruinie i zwijającym się państwie… Nihil novi.

PiS jakby zapomniał o starej maksymie, która mówi, że raz historia odsłania się jako tragedia, drugi jako farsa.

2.

I tu dochodzimy do kluczowego momentu, o który zaczyna potykać się kampania Szydło. A mianowicie – rzeczona farsa. PiS i Szydło, podobnie jak wcześniej Duda, jeździ po kraju, przekonując, że Polska jest w ruinie.

PiS wyszukuje jakiś obdrapany mur, rozwalającą się wiatę, rozebrany hangar, zamkniętą fabrykę, by na tle takiej scenografii robić swoje konferencje – by do mantry „Polska w ruinie”, dopasować odpowiedni obrazek. Ostatnio z taką właśnie intencją Szydło zawitała do Nowej Soli, gdzie na tle zamkniętej fabryki nici Odra przekonywała, że Polska się zwija i jest w totalnych zgliszczach.

Na mówienie, że Nowa Sól to miasto w ruinie, zareagował prezydent Wadim Tyszkiewicz. Na Facebooku napisał: „Szkoda, że kandydatka na premiera nie wspomniała, że przez dwa lata, kiedy PiS był przy władzy, rząd nic nie zrobił dla tego miasta i tej fabryki, dalej rozprzedając jej majątek”. Mało tego: internauci szybko zauważyli, że choć niektóre budynki fabryki są opuszczone, to sama firma produkująca nici działa pod inną nazwą: „Zakład produkcji nici MEGA”.

Prezydent Nowej Soli pokazał publicznie, że nie pozwoli, by PiS i Szydło przyprawiały miastu i jego mieszkańcom fałszywą gębę – gębę miasta zrujnowanego, miasta, gdzie mieszkańcy nie potrafią się rządzić, gdzie tylko zgliszcza są i ruiny. Urażona duma prezydenta i mieszkańców to może być moment, który sprawi, że i inni wójtowie, burmistrzowie, prezydenci albo mieszkańcy, gdy PiS do nich zawita ze „złą nowiną”, zaczną kwestionować pisowską retorykę zgliszczy i ruin, jakie – zdaniem PiS – spowijają Polskę.

3.

Ale na tym nie koniec. Ci sami internauci szybko pokazali, wyszukując odpowiednie foty, w jakiej ruinie są Brzeszcze – rodzinna miejscowość Beaty Szydło. Miejscowość, w której w latach 1998-2005 Szydło była burmistrzem. I region, z którego jest parlamentarzystką.

CLW5EpJUwAA7wkG-1

Ten obrazek najlepiej pokazuje, jak PiS manipuluje: i obrazami, i faktami. Tak oto Szydło sama wpadła w pułapkę, którą zastawiała na politycznych oponentów. Jak wiemy: ginie się od broni, którą się wcześniej innych okładało.

No, chyba że Szydło będzie miała odwagę, by pojechać do rodzinnych Brzeszcz, aby w świetle kamer ogłosić, że Brzeszcze są w ruinie i że miasto, którym rządziła – i które, zapewne, jako lokalna patriotka kocha – się zwija. Byłby to zaiste akt politycznej wiarygodności i ludzkiej odwagi.  A zatem z niecierpliwością czekamy na tę spektakularną konferencję Beaty Szydło.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 35

Dodaj komentarz »
 1. Bądź pan tak heroiczny i napisz pan coś o ministrze PO Sienkiewiczu, który powiedział o tym, co wyprawia jego rząd PO: „Ch…, d… i kamieni kupa”.

  I bądź pan tak heraklesowy i napisz coś o Petru, który o działaniach rządu PO tak powiada: „jak w sposób bezczelny przejąć oszczędności Polaków” (o zmianach w OFE) albo „Tanie państwo to zwykle państwo dziadowskie”.

 2. OO ??? To już Pan redaktor nie pisze o kościele ?? Widocznie zachorował 😀

 3. Głupoty i brednie propagandowe PiS są tak bardzo widoczne, że zadziwia, zastanawia i głęboko niepokoi kompletna nieudolność, niezdolność PO do wykorzystywania tych faktów. Można wprost powiedzieć, że to kontynuacja ciepłych kluchów Tuska, który publicznie zapowiadał przecież, że nigdy PiSu nie będzie atakował. I to wszystko dzieje się w sytuacji, kiedy Tuska już nie ma, sytuacja się zmieniła, PO stoi przed klęską i nie istnieją żadne powody do kontynuacji tej metody działania. To jest tak bardzo zastanawiające, że można nawet zadać pytanie, dlaczego nikt o tym nie mówi, czyli „co się za tym kryje”. Giertych twierdzi, że to po prostu PiS ma dowody przeciw Tuskowi choćby w sprawie afery Cimoszewicza. Pewnie to prawda, tylko Tuska już nie ma i dawne haki już nie działają. Według mnie działa jeszcze fakt, że Tusk dobrał sobie ludzi równie ciapowatych i nieudolnych jak i on. Same ciepłe kluski. Same Kidawy. I dopóki oni będą działać, nici.
  Osobiście stawiam tezę, że PO jest stracona dopóki publicznie nie zerwie z Tuskiem i jego sposobem myślenia. Oczywiści to nie zastąpi zmiany polityki społecznej bo zmienić należy i obraz i podobieństwo, ale przede wszystkim podejście do społeczeństwa. Dość już tej arogancji z jednej i nieudolności z drugiej strony.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Zwierzęcy strach zagląda w oczy mainstreamu i polityków PO-PSL… Pamiętamy, rozliczymy, ukarzemy…

 6. „I tu dochodzimy do kluczowego momentu, o który zaczyna potykać się kampania Szydło. A mianowicie – rzeczona farsa. PiS i Szydło, podobnie jak wcześniej Duda, jeździ po kraju, przekonując, że Polska jest w ruinie.”

  Polska jest w ruinie i pedzi do samozaglady

  To widac nawet dziesiatki tysiecy km poza Polska. Jak Makowski tgo nie widzi ? Sienkiewicz widzial.

  Dlaczego Makowski nie probuje udowodniec ze jest dobrze. Nie da sie ?
  Przeciez wystarczy pokazac dane makro-ekonomiczne ostatnich 25 lat. Wszystkie dlugi rozsna w tepie szybszym od PKB. 25 lat kolejnych deficytow, bezrobocie, emigracja, kryzys demograficzny, kryzys zus i cala Polska juz w obcych lapach. I ta promocja Polski jako taniej sily robodczej co uraga godnosci polakow. Polska jest kolonia Washingtonu, Watykanu, Brukseli i kazdej z wiekszych korporacji.
  Hipokryzja sa obecne powstaniowe ‚patriotyczne’ wrzaski partyjniakow-zdrajcow.

  PiS mowi prawde, Polska jest ruina !

 7. Przeciez Polska powiatowa jak to redaktor nazywa jest w ruinie, te domy, na ktore pani Kopacz sie patrzy i zachwyca powstaly dzieki pieniadzom zarobionym na imigracji a nie dzieki dotacjom. Wklad PO w rozwoj tej Polski powiatowej jest zerowy, nihil, nada, null…

 8. Wedle mojego rozeznania ludzie „prości” chcą głosować na Szydło, a wcześniej na Dudę z jedynego powodu, którym jest obniżenie wieku emerytalnego i przede wszystkim tego będą pilnować i ewntualnie za to rozliczać.
  Oczywiście wypuszczanie ludzi na wcześniejsze emerytury, a raczej na Zachód do roboty, bo to będą nędzne emerytury jest szaleństwem skoro Polskę trzeba poddnieść ze ” zgliszcz”.

 9. Witold
  2 sierpnia o godz. 19:35 27018

  Podniesienie wieku emrytalnego bylo aktem debilizmu ze strony dyktatora Donka. On chcial pokazac ze cos robi.

  Ale powyzej 60 niewielu polakow pracuje. Podniesienie wieku emerytalnego wogole i absolutnie nie poprawi pozycji zus. Ponadto ci co biora emerytue wczesniej biora jej mniej i w zaden sposob nie wplywaja na pozycje zus.

  Zus cierpi bo po 1989 Polska stracila 5-6.8 MILIONOW miejsc pracy. Zus cierpi bo Polska jest promowana jako kraina taniej sily roboczej. Zus cierpi z powodu bezrobocia. Zus cierpi z powodu emigracji. Zus cierpi z powodu kryzysu demograficznego. Zus cierpi z powodu umow smieciowych. Zus cierpi bo blazenski rezim PO nawet po 8 latach nie wie po co wycwaniakowali wladze.

  Zadna debilna partia nie ma pojecia jak naprawic emerytury i wogole finanse budzetu. Ale podwyzszyli wiek emerytalny i to jest ich swiadectwem debilizmu.

 10. http://www.pup-nowasol.pl/strona/struktura-bezrobotnych/192
  Wskaźnik stopy bezrobocia Województwo lubuskie: 12,3;
  powiat nowosolski 20,6…
  Jeżeli p. Makowski wydaj się panu, że ważne są w kampanii głupawe memy pokazujące zwykle świeżo otynkowane urzędy, hale i stadiony (deficytowe) to śmię wątpić…

 11. axiom1
  2 sierpnia o godz. 18:58
  „Polska jest w ruinie i pedzi do samozaglady”

  Niestety (!) ale tak jest – Polska jako strefa buforowa zarzadzana przez „Gauleiterów” z nadania Brukseli z nadwornymi pismakami i doradcami staje sie powoli rzeczywistoscia. Ale teraz po przepieprzonych wyborach na I Obywatela niczym rysa na lusterku u Lisa Witalisa ukazala sie przegrana obozu zaprzanstwa. Kto widzial tego kmiota Sawickiego ostatnio usmiechnietego !?? Przyjdzie mu swinkom : „Dzien dobry !” mówic. A pani Beata Szydlo sobie odpocznie – po wygranych wyborach. Niech juz o to sie red. Makowski nie martwi ;-)!

 12. Panie Makowski a czy ten podróże pociągiem Kopacz to nie trawestacja podróży Dudy. Dziwne nieprawdaż, dlaczego to pana chlebodawca nie przesiądzie się z IC do zwykłych pociągów czyżby się bała kontaków z zwykłymi Polakami, którzy nie korzystają z specjalnych pociągów. Ma pan dowód, że Brzeszcze popadły w kłopoty wskutek rządów Szydło proszę pokazać je.

  Jeżeli można mówić o jakimś odgrzewanym kotlecie to raczej o podróżach Kopacz. Jakoś dziwne, że przed zwycięstwem Andrzeja Dudy jakoś ani ona ani nikt z ministrów nie ośmielił się wychylić nosa z Warszawki. Czyżby bali się, że o ile nie będą mieli na spotkaniach młodzieżówki z PO mogą się spotkać z negatywnymi opiniami Polaków.
  Teraz Kopacz próbuje się przypodobać podróżując pociągiem. Nikt się na to nie nabierze pamietając o ośmiorniczkach oraz przekrętach partii Malwersantów Zbrodni Korupcji PO.

 13. „Podniesienie wieku emerytalnego wogole i absolutnie nie poprawi pozycji zus. Ponadto ci co biora emerytue wczesniej biora jej mniej i w zaden sposob nie wplywaja na pozycje zus.”

  Typowe zaklinanie rzeczywistości przez pisowskiego trolla.

  „Zus cierpi bo po 1989 Polska stracila 5-6.8 MILIONOW miejsc pracy”

  To były fikcyjne miejsca pracy, nie wytwarzające żadnej wartości dodanej.

 14. Widac, ze „czolowym publicystom” strach zajrzal w oczy.

 15. Jak zwykle najbardziej „Pana Redaktora” interesuje opozycja.
  Rzadzaca i umilowana partia jest poza krytyka.

  Nawet premier…z Szydlowca.
  Oryginalnie latajacy z peronu na peron z krzeslami
  zamiast uzyc Bronko lub Tusko – busa.

 16. Vera
  2 sierpnia o godz. 18:06 27014
  Głupoty i brednie propagandowe PiS są tak bardzo widoczne, że zadziwia, zastanawia i głęboko niepokoi kompletna nieudolność, niezdolność PO do wykorzystywania tych faktów….”

  Krytyka PiS-u zajma sie najnowsze zdobycze PO.
  Misiek Zegarek Ryngraf Kaminski, Roman „Stop pedalom” Giertych oraz mlody Lepper.

 17. Witold
  2 sierpnia o godz. 19:35 27018
  Wedle mojego rozeznania ludzie “prości” chcą głosować na Szydło, a wcześniej na Dudę…”

  A ludzie „wyrafinowani i wyksztalceni”
  jak zgaduje Pan Witold…
  glosuja na PO wraz z przewazajaca wiekszascia wiezniow i aresztantow.

 18. Ja pójdę dalej, już w czasy powyborcze, w których będzie rządził PiS. Dzisiaj niewybredne ataki na Komorowskiego i Kopacz są jak najbardziej słuszną i rzeczową krytyka. No, jeśli nawet ktoś tam ostrzej zagra, to przecież został sprowokowany przez zgniłą III RP. Po wyborach nic się nie zmieni. Osobiście już się zastanawiam nad ksywką dla Dudy, tak jak dla Komorowskiego, o którym pisałem per „Gajowy”. Dla Dudy pasowałaby ksywka „Drążkowy”, od jednego z czterech patyków podtrzymywanych przez wiernych katolików nad biskupem.
  Nawet nie chcę myśleć, ile wymyśli przezwisk reszta obywateli, a będą wśród nich także tacy, którzy nie będą przebierać w słowach i oskarżeniach. Ale wtedy będzie się to nazywało przemysłem nienawiści, tak jak to miało miejsce w przeszłości.

 19. errata: miało być: czterech patyków podtrzymujących baldachim

 20. Dokładnie tak. Wszelka krytyka PiSu to „przemysł pogardy” . Niewiarygodna wręcz fala chamstwa i nienawiści wobec Komorowskiego czy PO to „uprawniona krytyka”.

  Obrzydliwa jest ta prawicowa hipokryzja.

 21. Beata Szydło szuka po Polsce ruin i na ich tle się fotografuje. W końcu jakaś ruina spadnie jej na głowę.

 22. Wyszlo zatem kolejne szydlo z PiS-dzielcowego wora.
  Niebawem mamusia będzie miała księdza synusia – szaman jedynie słusznego Kościoła poza którym nie masz zbawienia.
  Możemy zatem mieć premiera w permanentnej lasce uświęcającej.

 23. Panie Makowski.
  Latwo jest wyjac lapy z kieszeni i pokazac paluchem jakies ruiny, latwo jest usiasc do komputera i walnac „blog”. Prosze niech sie pan wychyli i napisze panski osobisty wymarzony rzad – Sejm – Senat – Prezydent – Premier – Marszalek Sejmu.
  Kilka nazwisk prosze.

  Vera.
  Czy nikt nigdy nie zacytowal ci ludowego przyslowia; „baba bez bolca dostaje p …. lca”.

  „doktor” axiom; analityk rynkowy, ekonomista-nikiforysta precyzyjnie opisal na co choruje ZUS, Polska, polskie partie, jaka wynika z tego przyszlosc, etc.
  Pytania dwa mam do „doktora” axioma:
  Jak on to robi, doktor axiom znaczy sie, ze to wszystko wie bedac tak daleko od Odry i Bugu ?
  oraz
  Co go to wogole obchodzi?
  Ani z niego podatnik, ani wyborca, ani Polak (Polak pisze sie z duzej litery panie ekonomisto-nikiforysto).

  Sa chetni by podac wymarzonych kandydatow na prezydenta, premiera, marszalka, wojewodow ?
  Hmm … ?

 24. @o-Onufry
  Niebawem mamusia będzie miała księdza synusia…

  A co chciałeś? Przy takiej mamusi nie dziwota, że synuś chce z chłopakami trzymać. Zapomnij o coming-out w tej rodzinie. Mimo wszystko może wysłać Biedronia, żeby szczerze z chłopakiem porozmawiał. Jeszcze nie jest za późno.

 25. Cieszę się, że Znakomity Autor dostrzega ewentualność spełnienia się starego powiedzonka w uwspółcześnionej wersji, w formie porażki sPISku w wyborach. Ongiś szlachciury walczyli na miecze i topory. Teraz ich potomkom (???) musi wystarczyć agresja słowna, miotanie na oślep obelg i bezpodstawnych oskarżeń. Choćby właśnie idiotycznych zarzutów, jakoby Polska A.D. 2015, a ściślej od początku rządów PO, była w ruinie. Dobrze, iż prezydent Nowej Soli publicznie zaprotestował przeciw takim wygłupom wobec jego miasta ze strony kandydatki na premiera. Ale w tę samą niedzielę w TVN24 poprzedni kandydat J. Kacz. na premiera, P. Gliński, z drwiącym uśmiechem odrzucił zarzut rozmówców, że to jego partia oskarża władze o doprowadzenie kraju do ruiny i zgliszcz. Przeciwnie, dodał, to właśnie rządowa propaganda fałszuje rzeczywistość, oskarża jego obóz o przedstawianie sytuacji w Polsce w negatywnym świetle. Trudno chyba o bardziej jaskrawy przykład tzw. odwracania kota ogonem. Ale wypieranie się własnych wybryków to specjalność partii bezprawia i niesprawiedliwości. Szkoda że niemal połowa elektoratu, zdezorientowana nachalną kłamliwą propagandą sPISku, marzy o objęciu przezeń władzy.
  Przy okazji, ponieważ wspomniany występ pana P. Gl. pasował mi tu do skomentowania artykułu J. Makowskiego, pozwolę sobie na pewną uwagę wobec tego polityka nie z własnej woli, raczej z przypadku: ktoś, rok temu desygnowany przez szefa partii na premiera in spe przyszłego rządu, teraz potulnie zadowala się ewentualną perspektywą ewentualnego wice, nie ma chyba za grosz ambicji, honoru, ani wstydu. Inny, teoretyczny „premier z Krakowa”, J. Rokita, po fiasku takiej koncepcji miał honor, i nie wstydził się wycofać się z polityki.

 26. 33mas18
  3 sierpnia o godz. 22:37 27041
  Moim zdaniem, włodarze miast szkalowanych przez kandydatkę na premiera, powinni skierować sprawę na drogę prawna i zażądać zadośćuczynienia.
  Pan Gliński ostatnio wykazał se kolejnym wybrykiem, oskarżając pana Kozieja o to, że był szkolony przez GRU.
  Ci ludzie nie maja zahamowań.

 27. Krytyka rzadow jest zwykle domena normalnych mediow.
  Ale skoro one zajmuja sie glownie wlazeniem wladzy w odbyt nic dziwnego, ze te role przejela opozycja.

  A co mianowicie powinien PiS robic?
  Chwalic PO za osiagniecia?

  „Polska w ruinie”to typowa manipulacja.
  Redaktor Makowski i inni kochankowie PO i milosciwie panujacej sitwy sprowadza sam krytyke do absurdu by sie z wlasnego absurdu nasmiewac.

 28. Niech ten PIS wygra i rozliczy PO-wska mafie. Mam nadzieje ze PIS wysle list gonczy za dezerterem Donkiem. Za afere hazadowa, za pedofilie ekonomiczna, za dezercje dyktatora Donka.
  Zbrodnia pedofili ekonomicznej jest szczegolnie obrzydliwym paskudztwem. To bylo 8 lat lajdaczenia sie na koszt polskich dzieci, niemowlat i pokolen jeszcze nie urodzonych. To podwoilo polski dlug publiczny.

 29. Prawdą jest, że popełniłem dawno temu wpis u pani Paradowskiej, a było to tuż po pierwszym zwycięstwie PO. Postulowałem tam w kilku zdaniach, żeby sprzyjające PO media waliły w tą partię jak w bęben i to od pierwszego dnia. Przewidywałem, że tylko w ten sposób można tych ludzi uratować przed samouwielbieniem i ostateczną katastrofą. Teraz mamy sytuację, że PiS jeszcze nie rządzi, a zebrało się tam już tyle afer, że PO niedogonit. Wyobraźcie sobie moi mili i wy wszyscy piewcy PiS-u, że ktoś taki jak Bierecki jest z PO. Przecież to tałatajstwo zebrane w tych wszystkich szmatławych, półfaszystowskich piśmidłach wyłoby od rana do nocy nad niewiarygodną i kosmiczną aferą finansową SKOK. Porównajcie te zegarki PO z milionami jakie zarabia całkiem legalnie i co najważniejsze moralnie pan Bierecki. Czy wyobrażacie sobie szefa PO, gdy ta już będzie w opozycji, że wokół niego będzie się kręcił pluton ochroniarzy opłacanych z publicznego grosza? Ludzie otrzeźwiejcie, bo zbliża się prawdziwa katastrofa. Ja wiem, że nic nikt nie wskóra z ludźmi, których przekonania leżą poza granicami faktów i mają więcej wspólnego raczej z religią niż z rzeczywistością. Tacy osobnicy nawet ze sznurem na szyi będą ciągle uwielbiać swojego prześladowcę, bo winny zawsze będzie ktoś inny. Trudno to pojąć, ale rozum nie ma w takich przypadkach zastosowania.

 30. „”” Wyobraźcie sobie moi mili i wy wszyscy piewcy PiS-u, że ktoś taki jak Bierecki jest z PO. Przecież to tałatajstwo zebrane w tych wszystkich szmatławych, półfaszystowskich piśmidłach wyłoby od rana do nocy nad niewiarygodną i kosmiczną aferą finansową SKOK .”””

  Rzadem a raczej nie-rzaem jest PO. Maja obowizek nadzorowac sektor finansowy do ktorego SKOK-i przeciez naleza. Za przekrety Biercki winien byc sadzony. Dlaczego rezim PO i upartyjniona przez nich prokuratura nie wykonuja swych obowiazkow ?

  Skok-i nie sa kosmiczna afera. Kosmiczna afera byla prywatyzacja bankow w obce lapy. Wszystkie prywatyzacje, przekret z OFE, dezercja dyktatora Donka, 25 lat kolejych deficytow budzetu,…

  A o klamstwie Zielonej Wyspy slyszales. Tylko w Polsce mialo wzrosnac w 2009 dzieki talentowi dyktatora Donka ktory nawet kioskiem Ruchu nie kierowal podczas gdy u wszystkich innych spadlo.
  A prawda jest take ze w 2009 w Polsce rowniez spadlo i az o 17% !!!

 31. @axiom1 – Właściwie nie powinienem ci dawać odpowiedzi, ponieważ należysz do grupy osób wierzących w gusła.
  Znasz z całą pewnością z mediów panią kanclerz Niemiec. Otóż ta najpotężniejsza w Europie kobietka też nie ma w swoim CV zapisu jakoby czymkolwiek kierowała, zanim wciągnęła ją polityka. Założę się też, że słyszałeś coś o prezydencie RPA i Brazylii, bo oni też kierowali tylko bojówkami, które dzisiaj nazwalibyśmy terrorystycznymi. Obydwaj byli na swoich stanowiskach wybitni i dzisiaj są otaczani przez tamtejsze społeczeństwa czcią. Inaczej w Polsce, gdzie wystarczy zginąć tragicznie i głupio w katastrofie samolotu jako prezydent i już masz zapewnioną nieśmiertelność. Natomiast człowieka, który podżyrował te wszystkie przemiany i zna go cały świat, „wybitni” polscy historycy unurzali w gównie.
  Napisz nam gdzie mieszkasz, bo z całą pewnością nie w kraju będącym w ruinie. Nie używasz polskich znaków i nie masz pojęcia jak tu jest w Polsce, więc się zamknij.

 32. Waldek B
  4 sierpnia o godz. 11:12 27047
  Szanowny Panie,
  A. Merkel to cwana karierowiczka i nic wiecej.
  Jej „potega” polega na tym, ze jest marionetka w rekach niemieckich koncernow
  i bankow. To one sa potezne. Gdyby te koncerny i banki poparly ustawiona w
  Kanzleramcie miotle, bylaby to „naipotezniejsza miotla Europy”.

 33. Tak przy okazji Bierecki jest bezpartyjny.
  Wole jego niz przyszlego senatora PO Romana „stop pedalom” -Giertycha.

 34. Waldek B
  Zlym przykladem z innych krajow nie usprawiedliwiaj beznadziejnoscii polskich dyktatorow.

  Ci przywodcy z innych krajow z powodu swych brakow kwalifikacyjnych rowniez popelnili wielkie bledy za ktore miliony ludzi zaplacilo.

  Np, pani szanowna Merkel, od 2008 ‚opiekowala’ sie Grecja i grecki dlug publiczny urosl z 105% PKB w 2008 do 177% obecnie.

  Podam ci pozytywny przyklad. Wladimir Putin, ma doktorat z ekonomi. Od objecia wladzy w 2000, rosyjski PKB zwiekszyl sie 7 razy. Wiem to bedzie ciezko strawne. 99.9% polakow nawet nie wie ze Putin ma doktorat z ekonomi. Dzieki klamstwom polskich mediow.
  Inny przyklad, wladze Singaporu. Tam nie maja nawet wody, ale stworzyli jeden z najwyzszych standardow zycia dla swych obywateli. Dzieki kwalifikacji swej wladzy.

  Tak wiec twa tolerancja dla polskich partyjnych ciemniakow ktorzy niszcza zycie wszystkim polakom i tobie rowniez jest aktem sabotarzu na fundamencie tchorzostwa i nie swiadomosci.

  Nie poradzaj mi zebym sie zamknal. Dzieki kontaktom ze swiatem masz szanse sie rozwijac.

 35. Dobra wiadomość jest taka, że PiS-owcy zaglądają do „Polityki”.
  Zła wiadomość jest taka, że PiS-owcy zaglądają do „Polityki”.

  Boże, uchowaj nas przez kolejne 5 lat…

 36. Levar 4 sierpnia o godz. 12:26 – Jasne, możesz tak napisać tym bardziej, że po wywiadach Belki wszyscy zdali sobie sprawę, że to ogon kręci psem. Ja przypominam sobie, co dokładnie powiedział w jakimś wywiadzie Tusk, gdy tylko trochę okrzepł jako premier. Powiedział, że od niego zależy jakieś 15%, ponieważ musi się układać ze wszystkimi. W zamierzchłych czasach król też nie był władcą absolutnym, musiał się układać z lennikami. To tyle komentarza do tego, że potężna pani kanclerz jest czyjąś marionetką.

  Andrzej Falicz 4 sierpnia o godz. 12:41 – A ja kolego odrzucam obydwu. Giertych narozrabiał w oświacie, ale to się szybko skończyło jak zły sen. Z Biereckim jest inna sprawa, ponieważ piwa którego nawarzył pospołu z PiS-em jest jeszcze do wypicia sporo. Jak na razie kosztuje mnie to 80 zł, ale kroi się kwota o wiele większa. Zwróć uwagę, że obydwaj działali i działają legalnie, zgodnie z prawem. Obydwaj są szkodnikami i włos im z głowy nie spadnie. Taki mamy klimat.