Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

1.08.2014
piątek

Niech żyje wolność sumienia. Każdego!

1 sierpnia 2014, piątek,

Czy z taką samą determinacją, jak wolności sumienia nauczycieli katolickich czy lekarzy, biskupi będą bronić katolików, którym sumienie podpowiada, że stosowanie środków antykoncepcyjnych jest moralnie dobre?

1.
Kościół broni wolności sumienia jak niepodległości. Tak trzeba nazwać reakcję przewodniczącego episkopatu, abp. Stanisława Gądeckiego, na stwierdzenie minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, że klauzula sumienia – tym razem dla nauczycieli (po lekarzach, a w kolejce pewnie są już sędziowie, żołnierze…) – jest nie do zaakceptowania. Szkoła publiczna, zdaniem minister, ma podstawę programową, Kartę Nauczyciela, które stanowią fundament pracy rodzimych pedagogów. I, rzecz jasna, Konstytucję RP.

Arcybiskup Gądecki jednak przekonuje, że prawo prawem, podstawa programowa podstawą programową – ale sumienie jest najważniejsze. Dlatego w obszernym oświadczeniu pisze, że „człowiek ma zawsze prawo działać zgodnie z sumieniem i wolnością, by osobiście podejmować decyzje moralne. Nie jest to nowa zasada”.

Czy zatem Kościół zawsze i wszędzie z taką determinacją będzie bronić wolności sumienia? Czy zawsze mówić będzie, że głos sumienia jest najważniejszy?

2.
Dziś wydaje się, że hierarchowie głos indywidualnego sumienia podnoszą do rangi ostatecznej instancji moralnej ludzkiego postępowania.

Czy zatem z taką samą determinacją, jak wolności sumienia nauczycieli katolickich, będą bronić poglądów tych katolików, którym sumienie podpowiada, że stosowanie środków antykoncepcyjnych jest moralnie dobre?

Czy biskupi będą bronić sumienia tych katolików, którzy nie widzą nic niemoralnego w zapłodnieniu in vitro?

Czy nasi duszpasterze będą bronić głosu tych katolików, którym sumienie podpowiada, że legalizacja związków partnerskich nie jest przejawem cywilizacji śmierci, ale aktem sprawiedliwości wobec każdego człowieka w świetle prawa i miłości?

Czy Kościół będzie bronił stanowiska tych katolików, których sumienie nakazuje im interkomunię, gdyż podział chrześcijaństwa uważają za skandal?

Czy Kościół będzie bronił sumienia tych teologów, którzy głoszą, że zbawienie istnieje poza Kościołem, choć nie poza Chrystusem?

Otóż mam poczucie graniczące z pewnością, że w tych i im podobnych przypadkach, dziś bezkompromisowa obrona wolności sumienia się skończy. Dlaczego?

3.
Otóż okazuje się że – jak poucza Kościół – sumienie może być źle uformowane. I wolności takiego sumienia już biskupi nie tylko nie chcą, ale nie mogą bronić. Takie sumienie katolickie, źle uformowane, domaga się korekty. Czyja zatem wolność sumienia jest przez Kościół chroniona?

Musi być to sumienie dobrze uformowane. A dobrze uformowane sumienie, którego Kościół będzie bronił do upadłego, to jest takie sumienie katolika, którego głos – co absolutnie kluczowe – jest zgodny z oficjalnym nauczaniem biskupów.

Krótko: sumienie jest wtedy wolne i chronione przez Kościół i biskupów, gdy jego głos jest zgodny z ich nauczaniem. W innym przypadku, jak wiemy, mamy do czynienia z atakiem ludzi na Kościół, którzy mają źle uformowane sumienie. Lub też – co gorsza – są ludźmi bez sumienia, a więc zapewne ateistami i propagatorami „cywilizacji śmierci”.

4.
Katolicki kardynał John Newman swego czasu powiedział: „gdybym miał, co zresztą mało prawdopodobne, wznieść toast za religię, piłbym go za papieża, ale najpierw za sumienie, a dopiero potem za papieża”.

Tak, sumienie jest ważne, to ostateczna instancja, ale przede wszystkim na polu życia religijnego. O tym mówi, notabene cytowana przez arcybiskupa Gądeckiego, „Deklaracja o wolności religijnej” Soboru Watykańskiego II: człowieka „nie wolno więc zmuszać, aby postępował wbrew swojemu sumieniu. Ale nie wolno mu też przeszkadzać w postępowaniu zgodnie z własnym sumieniem, zwłaszcza w dziedzinie religijnej” (nr 3).

To sam Sobór mówi, że głos sumienia dotyczy głównie indywidualnego życia religijnego. Rozciąganie go na całość zachowań społecznych, a już obwarowywanie go zapisami prawnymi, prowadzi wprost do „wojny sumień” – wojny, która może sprawić, że nasze wspólne życie, ludzi w pluralistycznym i demokratycznym społeczeństwie, stanie się nie do zniesienia.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 71

Dodaj komentarz »
 1. Katolik nie posiada sumienia.
  Katolik posiada sumienie katolickie.
  Tylko takie wolno mu posiadać.
  Innego sumienia nie wolno mu posiadać.
  Inne sumienie nie istnieje.
  Niekatolik nie ma sumienia.
  Dlatego nie przejmuje się tym, że mu nie wolno.
  To czego nie wolno, a co nie istnieje, nie jest żadnym ograniczeniem.
  Z drugiej strony:
  zabranianie tego co nie istnieje jest zidioceniem.

  To, co może w tej sytuacji rozsądnego zrobić katolik
  to stworzyć własne sumienie
  Wtedy przestanie być katolikiem
  Stworzenie własnego sumienia z niczego
  To akt boski
  Katolik co prawda przestanie być katolikiem
  Ale stanie się bogiem.
  Zyska sumienie
  straci sumienie katolickie
  To całkiem przyjemne:
  Przestać być katolikiem a
  Stać się bogiem
  Awansować ze zmywaka na szefa
  Swojego sumienia

  Na szefów lecą dziewczyny
  Co trzeba rozważyć w sumieniu
  Jest to wtedy sumienie czynne i własne
  W przeciwieństwie do sumienia katolickiego
  Które działa na rozkaz
  Wykonać!

  Gorąco jest

 2. Nie ma żadnego problemu. Wystarczy pozwolić biskupom formować sumienie sprawdzonymi metodami. Może nie od razu stosy, ale łagodna pokuta zalecona przez katolicki sąd. Zawsze przecież jest szansa, że się grzesznik opamięta jak trochę o chlebie i wodzie potrzymać, ewentualnie ojcowską ręką księdza skarcić.

  W sumie dzieje się dobrze. Nieśmiało i nieporadnie ale państwo w osobach ministrów mówi KK „nie”. Obie strony nieprzyzwyczajone do tej sytuacji zachowują się dziwnie nieporadnie. Obecna dyskusja jest przejawem normalności, po 25 latach Polska poruszyła temat KK.

 3. Ach te dyskusje. Ta burza w internecie. Te pyskówki wśród moich znajomych. Czarni to, czarni tamto. Jak przychodzi do bezpośredniej konfrontacji to wszyscy, jak jeden mąż walą uślinieni do plebana jak stado potulnych baranów. Polska wiara jest na pokaz. Niestety polski antyklerykalizm jest też fałszywy. Jest anonimowy, wirtualny. Bo każdy się boi koloratkowej braci, sąsiada, babci i szefa w pracy.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Przecież naszym sumieniem są pieniądze.
  Proponuję prostą deklarację:
  „Zrobię wszystko dla pieniędzy i nikomu nic nie odpuszczę”

  Po co się wygłupiamy i wygłaszamy frazesy. Nie będzie prościej gdy postawimy wszystko jawnie na mamonę!

 6. Od miesięcy pisze ,że będą nowe inicjatywy krk w celu odsunięcia pedofilii ,bogactwa i nauk Frańciszka na dalszy plan.Brną więc w otchłań idiotyzmów i bzdetów jakich nie śniło się fizjologom wg ich zwolennika Kiepskiego F.To co głosi ten purpurat oznacza jedno ,-totalny chaos i bezhołowie ,po realizacji jego wolności sumienia.

 7. Sumienie – ważne jest. Po nim przyjdzie czas na sądy. Potem w kolejce staną inne urzędy. Wreszcie trzeba się będzie zastanowić nad zniesieniem niepraktycznego podziału administracyjnego na województwa. Wystarczą diecezje, dekanaty i parafie.
  I miejsce na cmentarzu – dla wiernych. Dla pozostałych – pod murem.
  To już nadchodzi.

 8. Trzeba mieć świadomość, episkopaci mówią do swoich wyznawców i dyskusja z nimi nie ma sensu. Nawet gdyby mogli, to nie będą chcieli zrozumieć.
  Kuriewni zawłaszczają więcej przestrzeni. Mają już władzę w szkołach ale można mieć jeszcze więcej.
  Te „klauzule sumienia” odwracają też uwagę od problemu pedofilii w kościele, finansów kościoła i innych nadużyć.

 9. Dziwne, że sumienie ma zawsze katolicki charakter. Aaa – zapomniałem, ze ateusze są wybrakowani i zapewne właśnie ten element mają mniej.

 10. W wolnym kraju wolny człowiek może sobie składać deklaracje, jakie tylko zechce. Katolik – katolickie. Biskup – biskupie. Rabin – rabinowe. Pastor – pastorskie. Ateista – ateistyczne, komunista katolik – komunistyczno-katolickie. Ateista – kimundzongowiec – ateistyczno-kimundzongowe…. itd.

  Tego Makowski i inni nigdy nie pojmą, choć zawsze to, czego chcą dla siebie, tego nigdy nie przyznają innym. I tak samo ci, których zwalczają. Kali uczy Kalego.

 11. Panie Makowski odezwał się kolejny wasz gieroj Lemański otóż wasz gieroj wezwał na Woodstocku do występowania z kościoła katolickiego. No ale skoro mu tak źle to dlaczego sam nie wystąpił. Czyżby był konformistą który poszedł na łatwiznę, gdyż nie poradziłby sobie w normalnym życiu więc woli być w sukience. Panie Makowski trza okazać pomoc koledze w końcu tak go w Polityce chwaliście forytowaliście a gdzież pomoc dla Lemańskiego choćby pieniężna, żeby przez trzy miesiące mógł żyć. Czyżbyście towarzyszu Makowski poprzestali na słowach. Wiem, wiem po prostu wykorzystalićie wspólnie z Szostkiewiczem człowieka wykorzystaliście a teraz co cisza na froncie nieprawdaż.

  Panie Makowski jeżeli będą wyrzucać nauczycieli za to, że podpisali deklarację tym lepiej pójdą do szkół katolickich a może powstaną kolejne. Poza tym jeżeli będą ich wyrzucali to będzie to oznaczało łamanie konstytucji w punkcie dotyczącym wolności wyznawania religii. Ale ja wiem towarzyszu Makowski który tak bardzo krytykuje rzekome gwałcenie praw przez katolików. W końcu w takim przypadku towarzysz Makowski nie bedzie protestował nieprawdaż.

 12. Atalio, czy w takim razie nauczyciel biologii ma uczyć, że człowiek został ulepiony przez boga? W ślad za tym powinien uczyć, że reszta ludzkiego plemienia powstała na bazie kazirodczych związków z synami.
  Sauromie, czy każdy ultraprawicowiec musi wyzywać swych adwersarzy od komuchów?

 13. Saurom zaczął bredzić jak ten kretyn powyżej; szkoda, bo czasami coś pisał do rzeczy.
  A teraz myli mu się wolność religijna z obowiązkami nauczyciela w państwowej szkole. Pralnia mózgów działa pełną parą.

 14. Saurom
  1 sierpnia o godz. 15:57
  Nie kłam Sauromku. Ks. Lemański wezwał do zmieniania kościoła.
  Również do wychodzenia z budynku kościoła, jeśli ksiądz sieje nienawiść albo klepie polityczne czy światopoglądowe głupoty.
  Każdy może sprawdzić, że Sauromek kłamie.

  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/ks-lemanski-na-przystanku-woodstock-biskupi-sie-nie-zmienia-musza-wymrzec/vsmy9

 15. atalia
  1 sierpnia o godz. 15:32
  „W wolnym kraju wolny człowiek może sobie składać deklaracje, jakie tylko zechce”

  Tak może i zaraz po tym, powinien zrezygnować z państwowej posady. I zatrudnić się np. w szkole rabinackiej albo katolickiej lub islamskiej.
  Bo konstytucja gwarantuje neutralność światopoglądową państwa.
  Dlatego państwowe nauczanie i wychowanie powinno to uwzględniać i wypełniać.
  Atalko, czy tak trudno to zrozumieć?

 16. Prosze państwa. taka atalia czy saurom są pożyteczni, pokazują lurkerom co to znaczy prawicowy katolik. Oni działają na naszą korzyść! Należy tylko w grzecznym poście, skierowanym do lurkerów opisać, wyjaśnić co w poście takiego atalii jest głupiego i paskudnego. A jest co opisywać, prawda? Oni sami się podkładają!

 17. Oto słowa papieża Grzegorza XVI z encykliki Mirari Vos (1832) na temat wolności sumienia:
  „Ze stęchłego źródła indyferentyzmu wypływa również owo niedorzeczne i błędne mniemanie, albo raczej omamienie, że każdemu powinno się nadać i zapewnić wolność sumienia. Do tego zaraźliwego błędu wprost doprowadza niewstrzemięźliwa i niczym nie pohamowana dowolność poglądów, która wszędzie się szerzy ze szkodą dla władzy duchownej i świeckiej, za sprawą niektórych bezwstydników, którzy odważają się głosić, że z tego powodu religia odnosi jakąś korzyść.”

 18. Kosciol broni tylko KATOLICKIEGO SUMIENIA. To jest zwykly AUTORYTARYZM.

 19. Moje sumienie podpowiada mi, ze biskupi powinni przeznaczyc swoje palace biskupie oraz latyfundia ziemskie dla dzieci potrzebujacych pomocy…

 20. W wolnym kraju wolny człowiek może sobie składać deklaracje, jakie tylko zechce. Katolik – katolickie. Biskup – biskupie. Rabin – rabinowe. Pastor – pastorskie. Ateista – ateistyczne, komunista katolik – komunistyczno-katolickie. Ateista – kimundzongowiec – ateistyczno-kimundzongowe…. itd.

  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„`
  Moga sobie skladac rozne deklaracje, to prawda… ale w miejscu pracy
  (urzad, szkola, szpital, itd.) musza stosowac sie do prawa i obowiazujacych przepisow !

 21. Syllabus papieża Piusa IX, ogłoszony został 8 XII 1864 roku wraz z encykliką Quanta cura

  Błędne jest, że:

  7. Proroctwa i cuda przedstawione i opowiedziane w Piśmie Świętym są poetyckimi zmyśleniami, a tajemnice wiary chrześcijańskiej – treścią filozoficznych poszukiwań; księgi obu Testamentów opierają się na wymysłach mitycznych; sam Jezus Chrystus jest fikcją mityczną

  12. Dekrety Stolicy Apostolskiej i kongregacji rzymskich przeszkadzają w swobodnym postępie nauki.

  13. Metoda i zasady uprawiania teologii przez dawnych mistrzów scholastyki całkiem nie odpowiadają potrzebom czasów obecnych ani postępowi nauk.

  18. Protestantyzm nie jest niczym innym, jak tylko jedną z różnych form tej samej prawdziwie chrześcijańskiej religii, w której tak samo można się podobać Bogu, jak i w Kościele katolickim

  21. Kościół nie ma władzy ustalania z mocą dogmatu, że religia Kościoła katolickiego jest jedynie prawdziwą.

  22. Obowiązek [wierności wierze], jakiemu podlegają katoliccy nauczyciele i pisarze, ogranicza się do tego, co zostało jako dogmat wiary podane do wierzenia nieomylnym orzeczeniem Kościoła.

  24. Kościół nie ma prawa do używania siły, ani żadnej władzy doczesnej bezpośredniej lub pośredniej.

  40. Nauka Kościoła katolickiego przeciwna jest dobru i interesom społeczności ludzkiej.

  43. Władzy świeckiej wolno anulować, wymówić i unieważnić uroczyste umowy (czyli konkordaty) zawarte ze Stolicą Apostolską, a odnoszące się do praw regulujących niezależność życia kościelnego – i to bez jej zgody i mimo jej sprzeciwu.

  45. Zarząd wszelkich szkół publicznych, w których wychowywana jest młodzież chrześcijańskiej rzeczypospolitej (z wyłączeniem, pod pewnymi warunkami, seminariów biskupich), może i powinien należeć do władzy świeckiej – przy czym nikomu nie przyznaje się prawa do mieszania się w sprawy dyscypliny szkolnej, porządku studiów, nadawania stopni, wyboru i zatwierdzania nauczycieli.

  47. Optymalne urządzenie społeczeństwa obywatelskiego wymaga, by szkoły powszechne (dostępne dla dzieci ze wszystkich warstw) i w ogóle instytucje publiczne służące bardziej zaawansowanemu kształceniu i wychowaniu młodzieży, były wyłączone spod wpływu Kościoła, nadzoru czy ingerencji z jego strony; mają one być całkowicie podporządkowane władzy świeckiej i politycznej, życzeniom rządzących i opiniom przeważającym w danej epoce.

  48. Katolicy mogą aprobować system kształcenia młodzieży oddzielony od wiary katolickiej i wpływu Kościoła, taki, który miałby za cel – lub przynajmniej za cel główny – jedynie przyrodoznawstwo oraz wiedzę o praktycznym życiu społecznym.

  55. Kościół ma być oddzielony od państwa, a państwo od Kościoła.

  56. Prawa moralne bynajmniej nie potrzebują boskiej sankcji i nie jest wcale potrzebne, by ludzkie ustawy zgadzały się z prawem natury lub moc obowiązującą czerpały z Boga.

  63. Wolno odmawiać posłuszeństwa legalnym władcom, a nawet buntować się przeciwko nim.

  77. W naszej epoce nie jest już użyteczne, by religia katolicka miała status jedynej religii państwowej, z wykluczeniem wszystkich innych wyznań.

  78. Chwalebne jest więc, że w pewnych krajach uważanych za katolickie ustawy zezwalają, by przybysze mogli tam sprawować publicznie swoje nabożeństwa.

  79. Jest bowiem fałszem, jakoby wolność prawna wyznań i pełne prawo wszystkich do manifestowania jawnie i publicznie wszelkich swoich opinii i mniemań, prowadziły do łatwiejszego ulegania przez ludy zepsuciu moralnemu i duchowemu i sprzyjały zasadzie indyferentyzmu.

  80. Papież rzymski może i powinien pogodzić się i pojednać z postępem, liberalizmem i cywilizacją współczesną.

 22. Watykan/kk wspierali Hitlera i powinni placic odszkodowania wojenne.

 23. Sugaddady – jeśli słabo pojmujesz, to kretyn zapyta inaczej. Czy nauczyciel biologii podpisujacy klauzulę sumienia ma odrzucić teorię ewolucji? Przydałyby Ci się lekcje etyki

 24. Proszę wyobrazić sobie chirurga będącego świadkiem Jehowy, który podpisuje tzw. klauzulę sumienia…

 25. Sumienie warunkuje wiara. Oto moje wyznanie wiary:

  Wierzę w cudowność ludzkiego umysłu, którego dokonania nie mają granic
  i który pozwala nam odróżnić dobro od zła.
  Odczuwam piękność i wspaniałość otaczającego świata,
  wierzę także w prawa natury, które nami kierują
  i na które – chcąc nie chcąc jesteśmy skazani.
  Zupełnie nie odczuwam potrzeby wiary w moce nadprzyrodzone
  choć wiem i widzę, ze większość do tego się garnie,
  uważam, że to wynik wychowania, tradycji
  i może jeszcze paru innych nienadprzyrodzonych czynników.

 26. sens życia
  1 sierpnia o godz. 18:58
  Świadek Jehowy ma gorsze, zepsute sumienie niewłaściwą wiarą inie powinien podpisywać klauzuli sumienia. Chyba, że jest to katolicka klauzula.
  Proste? Proste!

 27. Zed,
  To ty chyba słabo pojmujesz; przecież widzisz co wygaduje saurom i powyżej jego Atalia!
  Jak pisałem Ciebie jeszcze nie było i „powyżej” tyczyło i tyczy kretyna atalii, który stał się mistrzem głupich wpisów – głupotę doprowadził do karykatury.
  Kontekst! – a nie branie wszystkiego do siebie.
  I logika – „Saurom zaczął bredzić jak ten kretyn powyżej” – kretyn był pierwszy – Ty byłeś po sauromie więc nie mógł bredzić jak Ty.
  A zresztą sam się już w tym gubię – nie Ty byłeś kretynem, bo też żadnego kretynizmu nie popełniłeś.
  Cześć,

 28. zed
  1 sierpnia o godz. 17:00

  A, a to biologia twierdzi, że człowiek został ulepiony z gliny? Hm, nie wiedziałem, ale dobrze czegoś się dowiedzieć.

 29. Caramba
  1 sierpnia o godz. 17:41

  Dobry człowieku, a czy ja gdzieś piszę o państwowej edukacji? Dobry człowieku, jestem wrogiem państwowej edukacji, przymusu, a wielbicielem wolności i uważam, że szkoły powinny być prywatne.

 30. camel
  1 sierpnia o godz. 17:42

  Tak, camel pisze prawdę: jestem katolikiem, prawicowym katolikiem, bo NIE wierzę w życie pozagrobowe i NIE wierzę w istnienie duszy.

  Proszę państwa, taki camel jest bardzo pożyteczny, bo pokazuje, jakie głupoty piszą ateiści… Nie należy camelowi niczego wyjaśniać, niech dalej kompromituje siebie i ateistów…

 31. mixx
  1 sierpnia o godz. 18:21

  A co? Nie stosują się? No, to na co czekasz? Już powinieneś zgłosić na prokuraturę. Przypominam, że kto wie o przestępstwie i nie informuje prokuratury, jest współwinny.

 32. sugadaddy
  1 sierpnia o godz. 20:10

  Panowie i panie, jeśli napiszecie, że ludzie wolni mogą składać deklaracje, jakie chcą, to sugadaddy nazwie was kretynami. Uważajcie więc. No, chyba że jesteście helotami i wam się w głowach nie mieści, iż człowiek wolny może składać deklaracje, a, to przepraszam.

 33. Caramba
  1 sierpnia o godz. 17:31

  Moja pomyłka istotnie jest tak jak mówice. No tak ale jak widać jak wzywa się do mordu biskupów to wszystko w porządku nieprawdaż.

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/207525-skandaliczna-wypowiedz-ks-lemanskiego-na-woodstocku-biskupi-sie-nie-zmienia-musza-wymrzec

 34. Pozostał wam tylko BLUZG. Nikt z was bowiem nie wskaże paragrafu zabraniającego ludziom wolnym w wolnej Polsce składania deklaracji.

  No, heloci, uwierzcie: nikt w Polsce ludziom wolnym nigdzie nie zabrania składania deklaracji, przeciwnie, prawo ustanowione przez ateistów daje taką wolność…

 35. Saurom
  1 sierpnia o godz. 21:15
  ” … ale jak widać jak wzywa się do mordu biskupów …”

  Sauromku, znowu kłamiesz … nieprawdaż?

  atalia
  1 sierpnia o godz. 20:38
  „Dobry człowieku, a czy ja gdzieś piszę o państwowej edukacji?”

  Atalko, odkręcasz kota ogonem. Wszyscy wiemy, bez twoich wypocin, że ludzie PRYWATNIE mogą sobie deklarować co tylko im się podoba albo wpadnie do głowy.
  Dyskusja jest dlatego. bo karierowicze (pokroju Chazana) podlizujący się kuriewnym deklarują działanie, które kłóci się z wykonywaniem państwowego etatu.
  Atalko, proszę bez takich manipulacji.

 36. Caramba
  1 sierpnia o godz. 22:01

  A co, nie wolno deklarować działań kłócących się z wykonywaniem państwowego etatu? Jest taki paragraf? Nie wiedziałem. Proszę, oświeć mnie i zacytuj ten paragraf.

  Ps. Co, podlizywanie się komuś też jest w Polsce zakazane? A jeśli ktoś się podlizuje Palikotowi, to też nie wolno?

  Poza tym, jeśli Chazan łamie paragrafy, to od tego jest sąd, a nie ty ani ja. To samo powiem w odniesieniu do Palikota, jeśli łamie paragrafy, to od tego jest sąd, a nie ty czy ja. Jeśli np. nauczyciel biologii nie będzie chciał uczyć obowiązującego programu, to dostanie kopa od kuratora i to jego problem, nie będę bronić tego nauczyciela i stanę po stronie kuratora.

  Caramba, proszę bez wmawiania mi tego, czego nie powiedziałem, czyli bez manipulacji. Albo – zresztą – wmawiaj, manipuluj, ty wolny człek, wolno ci.

 37. Caramba
  1 sierpnia o godz. 22:01

  Dla mnie to jest wyraźne nawoływanie do dokonania mordu a może zapomniałeś o tym działaczu PO który zamordował działacza PIS w Łodzi w końcu czyż to nie Sikorski kiedyś głosił wyrżnąć watahę.

 38. Caramba kiedyś na gliwice gazeta jakiś idiota z PO lub z swołoczy oligarchy Frankiewicza uznał, że jestem Berezowskim tylko z tego powodu, że używałem podobnego pseudonimu cóż to zaproponował ten działacz PO albo z swołoczy oligarchy Frankiewicza panie Berezowski zamknij się albo dostaniesz kulką w łeb. Napisałem mu między innymi, że bierze mnie za kogoś innego i żeby przeprosił profesora i że za podżeganie do mordu grozi także kara więzienia. Facet próbował się oczywiście wykręcać ale w końcu któryś z moderatorów łybiórczej zareagował i wykasował jego posty. W tej chwili sytuacja jest napięta więc raczej uważaj co piszesz.

 39. I jeszcze jedno Caramba skoro PO chroni oligarchę Frankiewicza to dla mnie oni są skończeni. Skoro Pachołki Oligarchy w skrócie PO chronią oligarchę za wszelką cenę po jaką cholerę mam na nich głosować na SLD nie będę głosował, gdyż też opowiedzieli się za oligarchą, za PIS też nie zamierzam głosować gdyż w zamian za poparcie ronda im Kaczyńskiego w Gliwicach też poparli oligarchę. Na RAŚ nie będę głosował, gdyż to są zdrajcy którzy opowiadają się za Niemcami. Na Palikota nie będę głosował, gdyż to jest renegat PO który miał utworzyć satelicką partyjkę lewicy mającą popierać PO.

 40. Sumienie nie pozwalało na wydanie księży podofilów, a także na wiele innych rzeczy. Sumienie jest przecież najważniejsze.

 41. I jeszcze jedno Cara,ba nawet gdyby Adolf Hitler obiecałby że zrobi wszystko, żeby oligarche postawiono przed sądem opowiedziałbym się po jego stronie.

 42. Atalio, czy medycyna zezwala lekarzowi na świadome nie udzielenie informacji o możliwości zabiegu w innym szpitalu?

 43. Sugaddady zwracam honor. Zostałem pokonany przez technologię. Dalej jednak uważam, że inwektywy są zbędne.

 44. Do:
  nauczyciele
  uczniowie
  szkoły podstawowe, gimnazja i licea

  My, ludzie rozumni, przedstawiciele gatunku Homo sapiens sapiens, który jest najrozumniejszym dzieckiem natury i ewolucji na Ziemi, z przerażaniem i politowaniem patrzymy na rezygnację z najważniejszego atrybutu człowieczeństwa, jakim jest rozum, na rzecz irracjonalnych
  zabobonów.

  Z obawą patrzymy w przyszłość, którą chcą kształtować przywódcy ideologiczni, stosując rozmaite praktyki indoktrynacji. Efektem tego oddziaływania jest ludzka rezygnacja z umysłowych władz rozumu oraz akceptacja ślepego posłuszeństwa wraz z bezrozumnym fanatyzmem.
  Działanie rozumu przejawia się w takich czynnościach, jak: wnioskowanie, dowodzenie, wyjaśnianie,
  sprawdzanie i interpretowanie. Szkoła winna rozwijać w umysłach uczniów zdolności do przeprowadzania wymienionych typów czynności we wszystkich płaszczyznach ludzkiego doświadczenia. Rezygnacja z tego zadania prowadzi do kształtowania postaw irracjonalnych i fanatycznych.

  Nie godzimy się na ślepe, bezkrytyczne podporządkowanie się ideologicznym przywódcom. Zobowiązani do
  ratowania społeczeństwa przed bezrozumnym posłuszeństwem, będącym źródłem totalitaryzmu przynoszącego
  straszliwe szkody w życiu publicznym, my, ludzie rozumni, deklarujemy, co następuje:

  1. Doskonale wiemy, że rezygnacja z rozumu i kierowanie się ślepym posłuszeństwem ma tragiczne następstwa
  społeczne. My, Polacy, wielokrotnie doświadczaliśmy tego w historii.

  2. Doskonale wiemy, że niedopuszczalne jest stawianie jakiegokolwiek prawa religijnego nad prawem stanowionym
  oświeconych państw europejskich. Historia uczy nas, że zawsze w takich przypadkach dochodzi do wzniecania wojen
  religijnych i tworzenia państw totalitarnych.

  3. Doskonale wiemy, że wdrożenie pełnej i rzeczywistej neutralności światopoglądowej państwa służy zarówno
  wierzącym, jak i niewierzącym, gdyż zapobiega przemocy na tle religijnym i antyreligijnym.
  4. Doskonale wiemy, że tylko działanie w zgodzie z rozumem, umożliwia czynienie Ziemi coraz znośniejszym
  miejscem do życia dla wszystkich ludzi.
  5. Doskonale wiemy – i mamy na to niepodważalne dowody formalne – że kwintesencją rozumności jest logika, a
  zwłaszcza logika formalna, jako nauka o warunkach i metodach poprawności rozumowań.

  6. Dlatego, jako świadomi i odpowiedzialni nauczyciele we wszystkich rodzajach szkół oraz uczący prywatnie,
  będziemy nauczać młodzież zgodnie z zasadami racjonalności naukowej oraz logiki formalnej. W Polsce jest to
  dodatkowo słuszne z powodu wyjątkowego w świecie dziedzictwa polskiej szkoły logicznej – szkoły lwowsko-
  warszawskiej.

  7. Jako odpowiedzialni nauczyciele, w rękach których leży przyszłość młodego pokolenia, będziemy racjonalnie
  przeciwstawiać się ideologicznej indoktrynacji dzieci i młodzieży, gdyż przynosi ona niewyobrażalne szkody dla ich
  rozumności. Szkody te – w postaci: fikcyjnego obrazu świata, traktowanego jak świat rzeczywisty, nerwic
  eklezjogennych i braku umiejętności racjonalnego pokierowania swoim życiem – często są niemożliwe do naprawienia.

  8. Doskonale wiemy – i mamy na to niepodważalne świadectwa empiryczne – że żadna ideologia nie ma monopolu na
  moralność i dobro. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy prezentującej rozmaitość punktów widzenia w
  całym ich bogactwie, a nie tylko okrojonej na potrzeby określonego systemu ideologicznego.
  9. Jako świadomi i odpowiedzialni nauczyciele będziemy uczyć dzieci i młodzież prawideł używania rozumu.
  Będziemy promować postawę krytyczną i sceptyczną! Będziemy uczyć wszelkiej wiedzy o wszechświecie i
  człowieku uzyskanej za pomocą metod naukowych!

  10. Tak nam dopomóżcie, wszyscy nauczyciele – siostry i bracia w rozumie! Albowiem nastała pilna potrzeba
  rozsądnego i oświeconego przeciwstawienia się siłom ciemności i zabobonu.

  Racjonaliści wszystkich krajów, łączcie się!

  deklaracja przygotowana przez prof. dr hab. Wojciecha Krysztofiaka i Ryszarda Bałczyńskiego, koordynatora
  powstającego oddziału PSR Olsztyn

  zatwierdzona przez Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w składzie:

  Jacek Tabisz (prezes)
  Piotr Napierała (wiceprezes)
  Magdalena Kowalczyk (sekretarz)
  Marek Pawłowski (skarbnik)
  Kamil Gaweł (członek zarządu)

  Podążanie za postulatami z deklaracji zaowocuje lepszą edukacją i budowaniem społeczeństwa otwartego,
  racjonalnego, demokratycznego. Budowaniem społeczeństwa tolerancji i wiedzy. Dziękujemy bardzo za poparcie tej
  deklaracji!

  Niżej podpisany/a:
  Jacek Tabisz
  Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
  00-533 Warszawa
  jacek.tabisz@psr.org.pl

 45. Caramba
  2 sierpnia o godz. 10:19

  Carambie gratuluję za wklejenie deklaracji i wierzę, że nikt tu nie rzuci się na Carambę.

  Wiadomo, jednym wolno korzystać z wolności, a innym nie wolno. Jedni mogą składać deklaracje, a inni nie. To jest oczywiste.

  Ps. Jest taki śliczny kraj, Korea Płn. się nazywa, tam nikt nie składa żadnych deklaracji, bo wszystko oparte jest na kryterium Rozumu i Empirii. Ciekawe, czemu p. Makowski, czemu genialni forumowicze nie reklamują osiągnięć cywilizacyjnych i kulturowych oraz społecznych tego ślicznego kraju…

 46. Ludzkość kretynieje, co widać m.in. po dyskusji o klauzuli sumienia. Już zapomniało się o Dekalogu?! O jego uniwersalnym znaczeniu? Komu jest potrzebna ”klauzula sumienia”?
  Mam pretensję do publicystów, którzy zamiast ośmieszyć hierarchów i zidiociałych „polityków” za używanie „klauzuli sumienia” – pojęcia rozciągliwego jak guma do żucia – jako narzędzia w walce o władzę nad naiwnymi duszyczkami, wchodzą w dyskusję cofającą nas do czasów liczenia ilości diabłów na główce szpilki. Panie redaktorze Makowski, zastanów się Pan – już jeden z Pańskich kolegów na tym blogowisku żyje z udowadniania „wyższości świąt tych nad tamtymi lub odwrotnie”; bądź Pan mądrzejszy.

 47. .

  Nauka I wiara to jak zauwazyl
  jakis czas temu Jay Gould
  ,,non overlapping magisteria,,
  by definition no connection
  can be made.

  W takich przpadkach najbardziej
  owocne sa conwersacje
  o pogodzie

  ..)

 48. Czy jest jakaś zasada „katolickiego prawa naturalnego” tłumacząca to, że biskupi tak chętnie troszczą się o sumienie wolnych ludzi, w tym niewierzących i innowierców?

 49. No cóż. Wolę słuchać ks. Lemańskiego niż ks. O. bądz red. Terlikowskiego czy Posła Mularczyka z PiS. Oczywistym jest że Ksiądz musiał dostosować się do atmosfery i Woodstock u i zgromadzonej tam Młodzieży. Tylko prosty, otwarty, czasem kontrowersyjny język trafia do Młodych. Oczywisty jest że wypowiedziane słowa arbp Hosser zastosuje wobec Niego drastyczne sankcje, Na pewno ponownie zakaże Mu kontaktu z Mediami a może nawet zastosuje karę odebrania MU prawa do wygłoszenia Kazań. Mógł ks. Lemański być bardziej oszczędny w ocenie roli starszych wiekiem Biskupów w Polskim . Nie zawsze mówi się to co się ma w głowie. Z pewnością Hierarchowie będę za Jego słowa oburzeni. To przecież wciąż w większości Książęta jak za dawnych czasów. Nie patrzą na to że czas się dostosować do przemian współczesnych czasów. Papierz swoje a Oni swoje. Nie chodzi o to by wyzbyli się głosić słów które wynikają z Ewangelii i Pisma Świętego, ale czasem trzeba je dostosować w interpretacji do obecnych czasów. Inaczej w Kościele będzie coraz niemniej Wiernych, tak jak to jest w wielu Krajach Europejskich i Skandynawskim. Moim zdaniem Biskup powinien jedynie udzielić ks. Lemańskiemu kolejnej reprymendy za zbytnią swobodę w słowach i gestach, ale w żadnym przypadku nie powinien Mu odbierać praw Kapłańskich. Boję się, że Biskup dla zasady postąpi ostrzej. Watykan zwykle przyznaje racje Biskupowi a szkoda., bo te struktury nie dostosowały się do nowych czasów, a szkoda, Reasumując jestem za ks. Lemańskim całym sercem. Będę się za Jego dalszy los modlił jutro w Kościele.

 50. Oh jasna cholera, to najlepszy blog jaki czytałem w ostatnim roku. Tyle świetnych głupot wypisane, że aż brzuch boli od śmiechu

 51. A kler katolicki z biskupami na czele podpisał taką deklarację sumienia ? No i sumienie pozwala im zdzierać z wiernych ostatni grosz ? Nawet pochować wiernego za ” co łaska ” nie chcą nie mówiąc o ślubach, wypominkach i innych przypominkach. Taka to i deklaracja jakie ich sumienie.

 52. Żyję na tym świecie już strasznie długo. Moje doświadczenie życiowe wskazuje na to, że ci fundamentaliści wiary katolickiej składający przeróżne „deklaracje wiary” żadnego sumienia nie mają, a popełnianie czynów haniebnych i niegodnych przyzwoitego człowieka przychodzi im niezmiernie łatwo. Dlatego teraz, w końcówce mojego żywota unikam ludzi ostentacyjnie obnoszących się ze swoją wiarą. Ich zachowanie i czyny zwykle z nakazami tej wiary nic wspólnego nie mają, a we mnie są źródłem przykrego uczucia zwyczajnego obrzydzenia. Myślę, że mój całkowity brak wiary w istnienie któregoś z 3500 wyznawanych przez ludzkość bogów pozwala mi na komfort stwierdzenia, że byłem w swoim życiu człowiekiem przyzwoitym i żadna religia nie skrzywiła mi wpojonej przez Rodziców postawy człowieka przyzwoitego. „Synu, żyj tak, byś nie krzywdził innych ludzi.” Tak żyłem.

 53. ” Oddajcie Bogu co boskie a cesarzowi co cesarskie ” . Czy kto pamieta czyje to slowa ? Jan Bohynski.

 54. atalia
  2 sierpnia o godz. 10:29
  „Jest taki śliczny kraj, Korea Płn. się nazywa, tam nikt nie składa żadnych deklaracji”
  Ależ składają deklaracje wiary w system i przysięgają uwielbienie dla najukochańszego przywódcy.

  Drugim takim krajem jest Watykan, nikt tam nie dyskutuje. I nawet jak już wiadomo było, że to ziemia się kręci, to przez następne czterysta lat wszyscy żarliwie twierdzili, …ziemia jest środkiem wszechświata. Przywódcy zawsze mają rację, lud składa uwielbienia.

  Kris1956
  sierpnia o godz. 2:27
  „Tyle świetnych głupot wypisane ..”
  Może napisz coś mądrzejszego. Oświeć nas maluczkich, tylko przystępnymi słowy, żebyśmy mogli zrozumieć.
  Podziwiam, że coś przeczytałeś w ostatnim roku.

 55. Caramba
  3 sierpnia o godz. 10:00

  No, właśnie, dlatego ja, tak ja, nie kto inny, tylko ja – i jednych (ateistów), i drugich (wierzących) jednakowo traktuję jak jedno i to samo, tyle że na przeciwnych biegunach.

 56. Caramba
  3 sierpnia o godz. 10:00

  Ateiści i wierzący (co udowadnia Historia) są zdolni do tego samego, więc nie należę ani do jednych, ani do drugich i żadna Historia nigdy nie wykaże, że jestem zdolny do tego, co oni.

  Natomiast zaciekawiło mnie twoje zestawienie Korei Płn. z Watykanem. Uważam, że to bardzo trafne zestawienie, choć myślałem, że najlepsze byłoby porównanie Korei Płn. z Afganistanem talibów.

  Czy mógłbyś nieco bliżej uwiarygodnić twoje zestawienie Korei Płn. z Watykanem? Np. czy Watykan ma broń atomową, obozy pracy, armię żołnierzy, czy za podejrzenie posiadania ateistycznego pisma delikwenta rzuca psom na pożarcie, czy dostojnika wyciąga z teatru na oczach widzów i bez sądu rzuca psom i ponadto każe obserwować kaźń itd.?

 57. To zdanie poniżej, pokazuje prawdziwy poziom umysłowy atalii, czyli dno; nic takiego nie miało miejsca, a durnie to kolportują i nikt im nie powie, ze to zwykła ściema.
  ” czy za podejrzenie posiadania ateistycznego pisma delikwenta rzuca psom na pożarcie”
  Dlatego zachęcam do gonienia durni, by nie dać się zwariować.

 58. Wolność sumienia jednego człowieka nie może ograniczać praw drugiego. Jeżeli moje sumienie nie pozwala jadać mięsa w piątek nie oznacza to , że inni też muszą pościć. Sumienie jest wyłącznie moim nakazem moralnym i utożsamianie go z prawem jest nieuprawnionym
  nadużyciem. Chodzenie z nauczycielem w godzinach lekcyjnych na rekolekcje wielkopiątkowe, dla wielu milusińskich, nie jest nakazem sumienia a jego prawną manipulacją przez szkołę. Nakazy moralne wielu wyznań słabną. A podpieranie ich prawem jest początkiem drogi do ateizmu. Przykładem chociażby nasi rekolekcyjni uczestnicy, którzy po ukończeniu szkoły, w większości , do głoszonych przez religie zasad podchodzą z coraz większym dystansem. O tego w jakim stopniu poza nakazem prawnym Kościoły trafią do sumienia wiernych zależy ich przyszłość, gdyż z domów modlitwy mogą się stać zabytkami do zwiedzania.

 59. sugadaddy
  3 sierpnia o godz. 11:11

  sugadaddy mądrze pisze, cytuję: „To zdanie poniżej, pokazuje prawdziwy poziom umysłowy chińskiej rządowej gazety, czyli dno:

  „Dzang Song Thaek, wujek Kim Dzong Una, został rozebrany do naga i rzucony na pożarcie wygłodzonym psom. Makabryczną scenę musieli obserwować najważniejsi północnokoreańscy oficjele – ujawnia chińska rządowa gazeta Wen Wei Po.”

  sugadaddy dodaje inteligentnie, cytuję: Dlatego zachęcam do gonienia durni, by nie dać się zwariować.”

  Ps. No, tę informację zdementowano, nic takiego się nigdy nie zdarzyło, Dzang Song Thaek żyje, nie został aresztowany, nie został zagryziony, a ma się dobrze. Chińczycy kłamią…

  Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/1079998,wujek-kim-dzon-una-zostal-rozszarpany-przez-sfore-psow-chinskie-media-o-egzekucji-dzang-song-thaeka,id,t.html

 60. Kiedy tak czytam o naszych biskupach, polskim katolicyzmie, deklaracjach sumienia itp, to mimo woli spoglądam w kalendarz, czy nadal jestem w XXI w. czy może w XIV albo XII ?…

 61. marek
  3 sierpnia o godz. 13:57

  marek pisze, cytuję: „Kiedy tak czytam o tym, że prezydent USA przysięga aż na dwie Biblie, to mimo woli spoglądam w kalendarz, czy USA nadal jest w XXI w., czy może w XIV albo XII?”

  Hm, w Polsce jednak jest lepiej, bo Prezydent nie przysięga na Biblię, a Konstytucję podpisał ateista…

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-obama-bedzie-przysiegal-na-dwie-biblie-kinga-i-lincolna/yhnjh

 62. Z tymi psami kretynie, to tak samo jak z tym:
  http://natemat.pl/112101,izraelka-w-bikini-na-tle-plonacej-gazy-uwazaj-na-to-zdjecie-tak-dziala-propaganda
  A te chińskie rządowe źródła to jakiś rąbnięty jak atalia bloger który coś walną i zaczęli za nim powtarzać.
  Widziałem tą „wiadomość” wiele razy – zawsze ze znakiem zapytania.
  To świadczy o jej autentyczności.
  Kretyn na zawsze kretynem.
  PS. Co to jest „Polska”? Źródło mądrości atalii.

 63. Prośba – pytanie.
  Kto ostatnio – może być w tym lub ubiegłym tysiącleciu –
  słyszał /widział na własne oczy czy uszy BOSKIE ŻĄDANIE
  // DAWAJ – TO JE MOJE //
  ale takie z odciskiem palca by było wiarygodne.
  Rozstrzygnięte zostało by wiele dylematów szczególnie KK w Polsce.
  Wiadomym też by było ile to jeszcze jesteśmy winni panom sukienkowym i za co.
  Licho wie może z tej Polski zostałby jakiś ogarek – diabłu na uciechę.
  Kłopot byłby jednak gdyby z wysokości zagrzmiało
  BOGU TYLKO CO BOSKIE — A TA RESZTA TO TWOJA – BO TO JA DAŁEM CI JĄ W OPIEKĘ – NIE POŚREDNIKOM.
  Spokojnie – do Atalii i tak by to nie dotarło.
  ukłony

 64. Atalko, to Watykańczycy rozniecali stosy, ku uciesze „wiernych”. Stosy były bardziej widowiskowe, przedstawienie dłużej trwało.
  Ale nie o tym. Lubisz się kłócić (nie dyskutować). Twoje wpisy, to jedno, kilka zdań prowokujących do kłótni, jak w przysłowiowym maglu.
  Może napisz jakiś dłuższy sensowny tekst jak np. sugadaddy, Artur, andrzj, Tanaka, lonefather czy (zawsze czytam) narciarz2.
  Potrafisz? Do dzieła.

 65. SUMIENIE arc.Gądeckiego znane jest w Poznaniu,kiedy odbierał szkoły.Mamona to sumienie ‚polskiego kościoła”

 66. ad. Kris 1956 z 2.08. 2:27

  … na „wymioty” sie zbiera….tyle bzdur, omamien,fantazmagorii kato-…chrzescijanskich… Jak kiedys moj DYREKTOR kombinatu w Plocku mowil: „rzuc to „G…” do Wiselki, niech sobie plynie!!!!

 67. A wiecie dlaczego obecne lato jest tak upalne?
  Diabły w piekle szykują dla biskupa Hosera tak wielki ogień, że jego gorąc dociera aż na ziemię.

 68. Proponowałbym sie zastanowić co będzie teraz robił Chazan? Oczywiście pójdzie do polityki – już stawia sie w stosownym położeniu – widać to w prasie, radio i tv. Komu służy taka burza polityczna? Czy czasem Radosław Sikorski nadal nie kradnie za pomocą państwowej kartę kredytową obiadów tylko tym razem, w lepiej strzeżonej, a więc droższej, restauracji?

 69. urawniłowka sumień? czy imperatyw sumienia idioty też na nuiepodważalny walor moralny?

 70. Lekarze powinni moc wybierac, wiec jesli lekarz jest Swiadkiem Jehowy to powinien miec absolutne prawo do nie wykonania transfuzji krwi, przeciez takie jest prawo.
  Jezeli lekarz jest Zydem i zobaczy, ze bezbozni rodzice nie chca obrzezac dziecko, to tez powinien miec do tego prawo.
  To samo z nauczycielami, jesli nauczyciel jest muzulmaninem i stwierdzi, ze kobiety nie maja prawa do tego aby siedziec w jednej sali z mezczyznami powinien miec prawo wyrzucic ja za drzwi. Tylko wolnosc sumienia!