Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

23.07.2014
środa

Kościół wznieca pożar

23 lipca 2014, środa,

Kościół, żądając listy klinik, gdzie zgodnie z prawem można przeprowadzić aborcję, wznieca pożar, którego może już nie ugasić.

1.
Kościół bawi się dziś zapałkami. Tak trzeba nazwać pomysł polityka Kazimierza Jaworskiego, podkarpackiego senatora Polski Razem (wcześniej PiS-u i Solidarnej Polski), który domaga się od Ministerstwa Zdrowia listy placówek, gdzie zgodnie z prawem można przeprowadzić aborcję.

Koncept polityka prawicy popiera rzeszowski biskup Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu. Dlaczego Kościołowi także zależy na tej liście? By, jak z rozbrajającą szczerością wyjaśnia biskup, nie pozwolić na to, aby „ludzie wierzący musieli leczyć się w placówkach, w których morduje się nienarodzone dzieci”.

Biskup Archidiecezji Częstochowskiej Jan Wątroba

Biskup Archidiecezji Częstochowskiej Jan Wątroba

2.
Przypomnijmy, że dziś zgodnie z prawem ciążę można usunąć w trzech przypadkach: jeżeli zagraża ona życiu lub zdrowiu kobiety; jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; jeżeli ciąża jest wynikiem przestępstwa, np. gwałtu albo kazirodztwa. Kościoła tzw. kompromis aborcyjny nie satysfakcjonuje. Dlaczego?

Po pierwsze, hierarchowie są moralnie szantażowani przez prawicowych polityków i działaczy pro-life, którzy chcą być świętsi od papieża. Skoro świeccy, katoliccy fundamentaliści domagają się ochrony życia od „momentu poczęcia”, to biskupi nie mają wyjścia. Działacze pro-life przystawili im dziś karabin do skroni.

Po drugie, jest jasne, że dziś nie ma społecznego przyzwolenia na dalsze zaostrzenie prawa antyaborcyjnego. Dlatego Kościół domaga się stworzenia „katolickiego państwa” w „demokratycznym państwie”. Stąd potrzebny jest spis sieci placówek medycznych, które dostępne byłyby w internecie – placówek, które w sposób bezwzględny stosowałyby kościelne nauczanie dotyczące rozrodczości. Idąc tym tropem i będąc konsekwentnym, Kościół za chwilę powinien zażądać stworzenia sieci szkół, gdzie nie mówiłoby się uczniom o ewolucji, a jedynie o kreacjonizmie itd.

Po trzecie, Kościół, popierając podobne pomysły prawicowych polityków, którzy nierzadko okazują się „grzesznymi moralistami”, strzela sobie w kolano. Jeśli Kościół chce listy placówek medycznych, gdzie przeprowadza się legalne aborcje, to – jak zauważyli internauci – my chcemy listy parafii, gdzie pracują „księża pedofile, alkoholicy i ci, którzy mają kochanki”. Nie wiem, czy w interesie Kościoła jest prowadzenie dialogu podług takiej logiki?

I kwestia ostatnia: słuchając o takich inicjatywach Kościoła, jak stworzenie listy placówek, gdzie zgodnie z prawem można przeprowadzić aborcję, zaczynam wierzyć, że diabeł istnieje i w Kościele działa sprawnie. Czy biskupi nie zdają sobie sprawy, że taka lista to zachęta dla katolickich fundamentalistów pro-life, by pikietować przed placówkami medycznymi, urządzać protesty, szykanować personel? A w najgorszym przypadku, by – jak kiedyś w USA – podkładać pod takie placówki bomby? Czy Kościół chce wziąć odpowiedzialność za zamach, do którego – nie daj Boże – może dojść w sytuacji kulturowej wojny?

3.
Mam poczucie, że metody, jakie Kościół wybrał, by bronić życia, de facto są przeciwskuteczne. Sprowadzają kwestię życia do politycznego narzędzia o władzę.

Dlaczego? Posłuchajcie historii, którą opowiadał ks. Józef Tischner. I niech to też będzie pointa: „Studentka zachodzi w ciążę z narzeczonym, człowiekiem rozkręcającym prywatne przedsiębiorstwo. Dziewczyna jest jedynaczką z mieszczańskiego domu. Obydwoje uważają się za wierzących, choć rzadko praktykują. Rodzice dziewczyny to wierzący i praktykujący katolicy. Pierwsza reakcja dziewczyny: przerwać ciążę. Po dramatycznych rozmowach z koleżankami dziewczyna postanawia urodzić. Informuje o tym narzeczonego i swoich rodziców. Wtedy zaczyna się piekło. Narzeczony i rodzice uruchamiają łańcuch argumentów i szantaży. Dziewczyna nie wytrzymuje i poddaje się zabiegowi. (…) Zapytana, dlaczego nie szukała pomocy w Kościele, odpowiada: >>Bałam się. Widziałam przecież napisy w gablotach. Nie widziałam napisu: Przyjdź, pomożemy Ci<<. Rozmowa odbywała się w klinice psychiatrycznej”.

Kościele, zacznij bronić życia naprawdę, nie dla władzy nad ciałami kobiet.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 118

Dodaj komentarz »
 1. „Idąc tym tropem i będąc konsekwentnym, Kościół za chwilę powinien zażądać stworzenia sieci szkół, gdzie nie mówiłoby się uczniom o ewolucji, a jedynie o kreacjonizmie itd.”

  Rozczarował mnie Pan… przecież Kościół uznaje ewolucję i NIE naucza kreacjonizmu… Po co zabierać się za komentowanie, jeżeli nie zna się podstawowych faktów?

 2. Jeśli Kościół chce listy placówek medycznych, gdzie przeprowadza się legalne aborcje, to – jak zauważyli internauci – my chcemy listy parafii, gdzie pracują „księża pedofile, alkoholicy i ci, którzy mają kochanki”.

  – Ależ jak najbardziej!!! Człowiek musi wiedzieć, do kogo ewentualnie miałby iść do spowiedzi, czy gdzie dziecko na ministranta wysłać i czy np. pozwolić nastoletniej córce samej na mszę chodzić, albo co za jeden religię będzie w szkole prowadził. To są sprawy priorytetowe i dużo istotniejsze, który szpital jakie zabiegi robi.

 3. Dobra strona takiej listy, bylaby informacja dla kobiet , do ktorego szpitala powinny sie zglosic, aby nie trafic na dr. Ch.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Co wy tu Makowski pie…cie? Jaki znowu pożar? Przecież od prof. Chazana „katoliczka” Bufetowa wymagała, żeby wskazał palcem mordercę dziecka, pod rygorem kary, za to go wyrzuciła z pracy, a więc jawność szpitali-rzeźni jest nie tylko zgodna z aktualnym bolszewickim prawem, ale nawet konieczna, powinieneś podziękować biskupom za inicjatywę, niewdzięczniku.

  A katolickie państwo byłoby dla Polski wybawieniem przed wami, okaleczonymi przez Marksa neosovieticusami. Mam nadzieję, ze księża-obywatele zgłoszą swój akces do przyszłego sejmu – będę na nich głosował (marrani wykluczeni, nie macie co liczyć na drapane).

 6. Pan to napisał będąc w pełni władz umysłowych?????????

  ……………”Po pierwsze, hierarchowie są moralnie szantażowani przez prawicowych polityków i działaczy pro-life, którzy chcą być świętsi od papieża. Skoro świeccy, katoliccy fundamentaliści domagają się ochrony życia od „momentu poczęcia”, to biskupi nie mają wyjścia. Działacze pro-life przystawili im dziś karabin do skroni.”

  ….Biedni Hierarchowie…….z karabinem u skroni.

 7. Ja mam taką uwagę, że tytuł nie do końca jest zgodny z informacją w punkcie 1: to nie tyle „Kościół wznieca pożar”, ile pożar wznieca pan senator. W punkcie 2 mamy już dobrą diagnozę, że działacze świeccy szantażują moralnie hierarchów. Jeden czy drugi biskup jest w kontekście sprawy obywatelem, ma pewne prawa, także np. do stronniczości, ale i do niewiedzy, i może domagać się takiej listy, po czym otrzymać odpowiedź od państwowego urzędnika, że jej nie dostanie. Gorzej jednak, gdy mamy senatora, a więc człowieka, który bierze udział w procesie stanowienia prawa, i którego prawo do niewiedzy jest mniejsze.

 8. Uwolnić Polskę od Watykańskiego zaborcy!A kieckowych nierobów zagonić do kamieniołomów!

 9. ….może jakiś skatoliciały prolajf przedziurawi im te fluoroscencyjne bereciki – i zobaczymy jak wygląda Czarna Dziura.

 10. Nie bardzo rozumiem ten sprzeciw. Przeciez to bardzo ułatwiloby zycie kobietom, ktore mają prawo dokonać aborcji. Żaden lekarz „z sumieniem” nie musiałby im wskazywac takiej placówki.

 11. W głupiej Polsce panuje średniowiecze i watykańska mafia z pijakiem Głodziem na czele obrona życia klauzula sumienia idąc tym tropem rozumowania niedługo lekarz powie nie podam pacjentowi leków nie zrobię operacji niech bóg decyduje czy on ma żyć czy nie ja pierdziele co za głupi kraj z tej Polski.

 12. Pan Makowski i „Polityka”: powinniście taką listę opublikować, aby kobiety wiedziały, gdzie iść. Czemu tego nie zrobicie? Skoro zależy wam na dobru kobiet, to macie taki obowiązek. No, chyba że picujecie dla propagandy, a, to przepraszam.

 13. Aborcja zakazana a nielegalnych jest koło 100 tysięcy rocznie ale w Polsce rządzi głupi kościół lepiej udawać że jest wszystko dobrze a jak ktoś będzie chciał usunąć to usunie w Czechach Niemczech albo w Holandii.Jak zwykle najgorzej mają ci co ich nie stać wyjechać za granice tego głupiego kraju sekta watykańska rządzi alleluja!

 14. Głupie barany w sukienkach co za nic nierobienie mają kupę kasy.

 15. advocatus diaboli
  23 lipca o godz. 12:27

  Zgodnie z przepisami wszystkie placówki finansowane z publicznych pieniędzy przez NFZ mają wykonywać zabiegi zapisane w kontrakcie.
  Taka lista nie ma więc sensu, bo wskazywałaby, że ten czy inny podmiot składając swoją ofertę do NFZ po prostu oszukał, zakładając, że pisze jedno, robi drugie.

  Placówki w całości nie mogą stosować klauzuli sumienia. Jeśli szpital chce być uczciwy wobec NFZ i wobec pacjentów, to powinien mieć wśród pracowników osoby, które wykonują wszystkie zabiegi – łącznie z aborcjami i przepisywaniem tabletek antykoncepcyjnych bez strzelania publicznie focha i robienia awantur.

 16. Aborcja zakazana a nielegalnych jest koło 100 tysięcy…, ano wlasnie.
  Kazda nielegalna aborcja przeprowadzona w Polsce to zarobek netto dla ginekologa. Probelm jest wiec szerszy, dotyczy nie tylko „prawicowych polityków i działaczy pro-life, którzy chcą być świętsi od papieża”.

 17. Słucham największej rozgłośni KK i natykam się tam na wypowiedzi o dobrym kreacjonizmie i o tym, że „wiemy jak teorię ewolucji skonstruowano i jaka stała za nią ideologia” (o. P. Andrukiewicz). W swojej prywatnej telewizji o. Rydzyk puszcza co jakiś czas kreacjonistyczny serial „naukowy” negujący teorię ewolucji. Tak więc pilnie słuchający tych mediów biskupi równie dobrze jak do walki z płcią, mogli wyruszyć na bój z ewolucją. I może jeszcze wyruszą.

 18. Alla
  Zupelnie sie zgadzam. Zdaje sobie rowniez sprawe z tego , ze taka lista faktycznie moze zdopingowac fanatykow i dlatego ten nic : advocatus diaboli.

 19. Rzeczy które trzeba zrobić:1;Zlikwidować etaty dla kapelanów w wojsku.2;Opodatkować kler i wprowadzić kasy fiskalne.3;Zerwać konkordat.4;Wyprowadzić religię ze szkół.5;Usunąć krzyże z urzędów szkól i miejsc publicznych.6;Uroczystości państwowe bez udziału kleru.7;Postawić przed sądem wszystkich sukienkowych zboczeńców.

 20. Panie Makowski co złego, że taka lista zostanie opublikowana a może sam pan Makowski ją opublikuje w końcu dziennikarz powinien działać w interesie publicznym. Czyżby chodziło wam tylko Makowski o dowalenie kościołowi katolickiemu panie Makowski proszę opublikować taką listę może pan udowodni, że to nie jest jakaś agitka a poważna sprawa.

 21. Saurom
  To jest bardzo powazna sprawa.
  Niestety widzielismy co sie dzialo w kwestji sztuki teatralnej, ktora nie spodobala sie „jedynie slusznie wierzacym”. Nie do pomyslenia co by sie dzialo przed szpitalami. Lista jest potrzebna, ale zeby mozna bylo ja opublikowac, to najpierw organy publiczne musialyby robic to co do nich nalezy. Niestety nie robia.

 22. Wysłać biskupom adresy wszystkich klinik państwowych opłacanych z NFZ niech się cieszą!!!!

 23. Henryk
  i to jest doskonaly pomysl 😉

 24. Przepis na spokoj i normalnosc w republice bananowej polskiej, na ktory nikt w polsce nie ma jaj zeby zrobic:
  1.Wymowic konkordat
  2. Jasno sprecyzowac ze polska to kraj SWIECKI, i tepic zdanie odmienne. 3.Opodatkowac kosciol
  4.Zdjac immunitet ksiezy – sadzic jak normalnych obywateli.
  5. Zakaz finansowania z budzetu – jezeli chca niech ich sponsoruja wierni,nikt im tego prawa nie odbierze (wolny wybor).
  6. Wierzysz w Boga to wierz, ale religie trzymaj dla siebie a nie rozpychaj sie z nia lokciami. Prawdziwa wiare nosi sie w sercu a nie na transparentach pelnych hipokryzji.

  PS. Pisze polska z malej litery bo nie mam szacunku do kraju ktory dzis jest farsa. Zaczne z duzej jak otworzy oczy i sie obudzi…
  Pozdrowienia z dala od polski.

 25. Nie podoba mi się to porównanie.
  Z jednej strony banda terroryzstów żąda listy szpitali przestrzegających prawa, żeby ich zastraszać.
  Z drugiej strony my żądamy listy przestępców.

  Zrównujemy zdrowie i integralność cielesną kobiet z gwałceniem dzieci? To świadczy o tym, że gwałciciele dzieci i propagatorzy torturowania kobiet już wygrali.

 26. Pytanie do Pana Makowskiego
  Nie bardzo rozumiem na jakiej podstawie kosciol w ogole sie czegos takiego domaga, oraz od kogo konkretnie.
  Pozdrawiam i dziekuje za artykul.

 27. Ja się wciąż nie mogę nadziwić, że my ludzie to takie niemądre istoty. Tysiące lat tworzymy już państwa, zorganizowane systemy, prawo. Zajmujemy się ludzkim ciałem, wynajdujemy sposoby walki z chorobami, wydłużamy średnią długość życia i sprawiamy, że nasze życie staje się coraz bardziej komfortowe. I mimo tych wszystkich wysiłków światłych ludzi znajdzie się zawsze banda takich, których ten postęp po prostu przeraża. Powołują się na coś, czego istnienia sami nawet nie są pewni, zieją ogniem i opluwają wszystkich, których poglądy nie są zgodne z ich własnymi. Czym się różni radykalny muzułmanin od radykalnego katolika? Dla mnie niczym. Jak mądrze napisał któryś z komentujących wiarę ma się w sercu. Mnie historia o istnieniu siwego Pana z brodą, który „kręci” tym światem nie przekonuje. Nie walczę jednak z tymi, którzy myślą inaczej, bo być może to ja się mylę. Wierzę jednak w uniwersalne wartości jak miłość, przyjaźń, uczciwość. Staram się żyć tak, żeby nie czynić nikomu krzywdy. Nigdy nie będę „za” aborcją, bo jak można być za czymś, co jest w każdej sytuacji tragedią. Czy czuję się władna kazać kobiecie, która nosi w łonie dziecko, które umrze niedługo po urodzeniu przechodzić kilka miesięcy męczarni, czuć ruchy maleństwa, wiedząc, że nie będzie mogła cieszyć się z macierzyństwa? Nigdy. Po to właśnie stworzono to prawo. Nikt nikogo do aborcji nie zmusza. Jest taka możliwość w ekstremalnych przypadkach i bardzo dobrze. Wybór należy do kobiety i jej partnera. Czy lekarz może odmówić aborcji? Tak, powinien natomiast poinstruować kobietę co ma zrobić w przypadku jeśli chce dokonać zabiegu. Dajmy ludziom prawo do decydowania o sobie. Zajmijmy się własną rodziną i własnym sumieniem. Jeśli istnieje życie po życiu i tak wszyscy zostaniemy rozliczeni.

 28. Krzepki Harry,

  Kościół moze wierzy w ewolucjonizm ale wiedza o tym jego owieczki? Spróbuj nawiązać rozmowę w jakiej wiejskiej knajpie, dajmy na to na Pohalu i powiedz komuś, ze pochodzi od małpy 🙂

 29. Zwolennicy aborcji nie powinni sie wsytdzic SSwojego procederu i „urobek” dnia wystawiac na widok publiczny – w slojach do ogórów u wejscia do kliniki. Pod portretem Adolfa H. który jako pierwszy wprowadzil w Polsce legalne aborcje.

 30. Może to przedwczesne lęki, ale mam pytanie gdzie jest pan Prezydent Komorowski, gdzie jest pan Premier Tusk, gdzie jest pan Przewodniczący Episkopatu? Czekacie panowie aż dojdzie do wojny religijnej? Czekacie aż jakiś nawiedzony poseł lub senator ważniejszy od samego pana Boga i wszystkich księży zacznie w imię swoich fobii nawoływać do mordowania innowierców lub niewierzących? I co pan, panie Prezydencie zrobi z tytułem honorowego obywatela Wisły, Wisły w której jest taki konglomerat wyznań i do której pan tak chętnie jeździ? Gdzie traktujemy pana jak na to zasługuje głowa państwa. Czy ma pan odwagę zaprzeczyć, że dobry Polak wg różnych politykierów to tylko katolik? Czy znajdzie Pan odwagę i powie tym wszystkim narwańcom, że zaczęli bardzo niebezpieczną grę? To już najwyższa pora aby przestać zajmować się sobą i Ukrainą i zabrać głos w sprawie fundamentalnej. Proszę nie udawać, że nie ma problemu?! Czy Konstytucja jest tylko szmatą, czy aktem najwyżej rangi? Chciałbym wierzyć, że jest pan też moim Prezydentem i, że Polska też jest moim krajem.
  Załączony link ten pokazuje takie miejsce w Polsce gdzie tolerancja jest tolerancją a nie pustosłowiem. http://krzysztofryszkowski.blogspot.com/2013/02/kogel-mogel-czyli-ekumenizm-wyznania-w.html
  Ps. Zgadzam się z @emigrantem.

 31. Alla
  23 lipca o godz. 12:16
  Popieram, konieczna jest taka lista parafii. Trzeba też mieć dostęp do finansów parafii, transparentność.

  Krzepki Harry
  23 lipca o godz. 11:59
  Naucza. Albo kłamiesz albo Twój rozum nie jest krzepki.

  Janusz
  23 lipca o godz. 12:28
  Januszku, to kościół przyczynił się najbardziej do rozpowszechnienia aborcji.
  Jeszcze jakieś pięćdziesiąt, sześćdziesiąt lat temu zmarły dzieciak nieochrzczony grzebany był pod płotem. Jak martwe zwierze.
  Żaden płód nie był chrzczony. Leciał do szamba.
  Jeszcze teraz pochówek dla martwego płodu, to wyjątek, bardzo rzadki.
  Jedna z doktryn krk mówiła, że dusza wchodzi w ciało w trzecim miesiącu ciąży. Czyli wcześniej to tylko jajo, płód a na pewno nie człowiek.
  Teraz im się odmieniło. Od poczęcia.
  Lubisz jajecznicę? Czy zajadasz smażony koktail z kurczaków poczętych.
  Szpitale rzeźnie, to też takie gdzie dokonuje się amputacji. Może potrzebna jest lista, gdzie okalecza się ludzi.

  emigrant
  23 lipca o godz. 14:07
  Podpisuję się.

  Czas na obiad, dwa poczęte sadzone i ziemniaczki z koperkiem oraz zsiadłe mleczko.
  Mniam

 32. http://www.wydawnictwo.uksw.edu.pl/node/828

  Szanowny Panie Redaktorze, o dłuższego czasu czytam z dużym zainteresowaniem Pana publikacje. Proszę łaskawie zwrócić uwagę na moją najnowszą książkę. Jej głównym celem jest krytyczna analiza koncepcji nihilizmu włoskiego filozofa Gianniego Vattima (1936–) i ukazanie jej oryginalności na tle innych interpretacji, wypracowanych we Włoszech w ostatnich dziesięcioleciach.

  Dociekania koncentrują się na zagadnieniu możliwości zbudowania etyki nihilistycznej, które można doprecyzować za pomocą następujących pytań: Czy jest możliwa
  etyka bez fundamentu metafizycznego? Czy każda etyka nihilistyczna jest relatywistyczna? Jak oceniać różne modele etyki laickiej, pozbawionej odniesienia do transcendencji?

 33. @Krzepki Harry KK uznaje „inteligenty projekt”, to co prawda nie kreacjonizm, ale też nie w pełni prawdziwa ewolucja. Problem w tym, że zdarzają się księża i prawicowi politycy, którzy mówią wprost o kreacjonizmie i ich odczuci, jest to bardziej ‚religijne’, ‚słuszne’, czy jakoś tak (piszę w cudzysłowach, bo ja ich nie rozumiem, dla mnie to bełkot).

 34. Lubicz
  23 lipca o godz. 15:07
  Krzepki Harry,
  Kościół moze wierzy w ewolucjonizm ale wiedza o tym jego owieczki? Spróbuj nawiązać rozmowę w jakiej wiejskiej knajpie, dajmy na to na Pohalu i powiedz komuś, ze pochodzi od małpy 🙂

  Lubicz – sprawdziłem. Nawet nie wiesz jak szybko pastuch spod Zawoji odnalazł korzenie ewolucyjne wspinając się na krokwie…….choć podobno on nie od małpy. Ekipa spacerująca na Markowe Szczawiny wkaturlała się pod górę. Pastuch pewnie do dzisiaj mówi do łowiecki – dzień dobry Pani.

 35. Przecież w każdym szpitalu można przeprowadzić aborcję! Zgodnie z ustawą.

 36. Wydaje mi się, żeby coś zmienić potrzeba reformatora, ale jak tu znaleźć drugiego Lutera…?

 37. Kościół powinien interesować się szpitalem,gdy ksiądz jest chory .Póki zdrowy ,jego miejsce jest w kościele.

 38. jestem pewien, że Tuskowy rząd zaniesie w zębach taką listę klecho, bo Tusk nie ma jaj,żeby przeciwstawić się dalszej klerykalizacji Polski.
  Tusk pilnie wykonuje nakazy kleru bo się ich po [prostu boi, sam zatrudnia w ministerstwach zakonników i ministrantów jak gówin czy ten drugi zakonnik.
  Precz z kościołem, kaczyńskim tuskiem i innymi terlikowskimi !!!!!!
  Wo0n klesza bando do watykanu

 39. Papież Franek swoje, a terlikowskie i inne swoje.
  a frajerki staruszki płacą klechom za posługę swoim ostatnim wdowim groszem

 40. Nie mogę co za głupi naród.Jak tak wam niedobrze z katolickim kościołem to morze zamienicie je na meczety , bo i tak ich popieracie .

 41. Ja w temacie mam tylko jedno pytanie: w czym zdaniem prolife’owców dziecko nienarodzone zagrożone aborcją, czyli fizycznym unicestwieniem, jest lepsze od dziecka narodzonego, zagrożonego wpadnięciem w ręce pedofila, czyli unicestwieniem psychicznym? Przecież Kościół uważa, że człowiek to jedność duszy i ciała.

  I pytam się o to jako katoliczka (jeszcze).

 42. Kosciol katolicki siegac chce po pelna wladze w Polsce… Czy ktos jest w stanie zatrzymac ten proces zanim Polska stanie sie drugim Iranem, lub druga Arabia Saudyjska?

 43. Rozczarował mnie Pan… przecież Kościół uznaje ewolucję i NIE naucza kreacjonizmu… Po co zabierać się za komentowanie, jeżeli nie zna się podstawowych faktów?

  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„
  Trzeba jeszcze ustalic o jaki i ktory kosciol chodzi !

 44. Jak tak wam niedobrze z katolickim kościołem to morze zamienicie je na meczety , bo i tak ich popieracie
  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„
  Sa jeszcze inne mozliwosci wyboru, „kasiu”
  o bardzo m-a-l-y-m rozumku !

 45. Witam. Mam pomysl,aby ktoś „internetowo” biegły zrobił stronę na której wpisywaliby sie ,ci ktorzy sa przeciwni dalszej klerykalizacji.kraju. wpływają do mnie na facebooku prośby o podpisanie różnych petycji,(ostatnio coś o wyrzucaniu zwierząt.)Gdybym.była młodsza,nie miala jaskry moze bym sie porwała na stworzenie takiej listy ale…:( nie mam predyspozycji a chetnie oficjalnie na nią sie wpisze podpisując imieniem i nazwiskiem( do wiadomości odpowiednich.osób ,bo mieszkam ns wsi i boje sie spalenia żywcem w podpalonym przez terleckopodobnych faszystów) Mam dosc tego KATOlickiego państwa. Tylko takie istnieje bo Polski dla Polaków juz nie mś,jak zauważył jeden z polityków. Pozdrawiam

 46. Drogi Panie Makowski, czytam Pana ostatnie artykuły i choć wiem, że wielu publicystów próbuje stwarzać za pomocą tekstów rzeczywistość a nie tylko ją opisywać, Pana optymizm zaczyna mnie bawić. Pan naprawdę wierzy, że hierarchowie KK to niewinne owieczki a ich działania wynikają głownie z tego, że „Działacze pro-life przystawili im dziś karabin do skroni.”? To tak na serio? Czy Pan nie czytał listów otwartych biskupów chociażby w sprawie in vitro, które rozmyślnie kreowane jest na „wyrafinowaną aborcję”? Czy nie bywa Pan w kościele i nie słucha kazań? Naprawdę sądzi Pan, że „biskupi nie zdają sobie sprawy, że taka lista to zachęta dla katolickich fundamentalistów pro-life, by pikietować przed placówkami medycznymi, urządzać protesty, szykanować personel? A w najgorszym przypadku, by – jak kiedyś w USA – podkładać pod takie placówki bomby?” Ale oczywiście, że wiedzą, choć jeśli do tego dojdzie z pewnością nie wezmą na siebie odpowiedzialności – odpowiedzialni będą „aborcjoniści” i „feministki”, czyli „cywilizacja śmierci”. Wojna kulturowa rozpoczęła się już dawno, bo w latach 90’tych, tyle że do niedawna wielu udawało się żyć złudzeniem, że jest gdzieś jakiś dobry kościół złożony z subtelnych intelektualistów, że jeśli będziemy grzeczni i pójdziemy na kolejne „kompromisy” to wszystkim będzie miło. Jak widzę Pan pragnie nadal żyć tym złudzeniem – życzę powodzenia.

 47. a ja domagam się ujawnienia listy kościołów (probostw) skażonych pedofilią

 48. Cierpliwości. Kapkę optymizmu. Jest piękniasty kraj: zero wierzących, 100 % ateistów. Korea Północna się nazywa ten kraj. I Polsce też także również tak będzie. Warto – czekając na drugą Koreę Płn. – już dziś wybrać się na wycieczkę. Kim Un Dzong przyjmie z otwartymi ramionami.

 49. red. Makowski:
  „Kościele, zacznij bronić życia naprawdę, nie dla władzy nad ciałami kobiet.”
  Kościół nie zacznie.

 50. czegos tu nie rozumiem… To protestuje sie tutaj przeciw udostepnienieu listy, ktora ma POprawnie wsPOmoc kobiete do korzystania wg. prawa z goWnego przyslugujacego jej prawa prawnie ustanoWIOnego przez POprawne prawo ? Przeciez g0wny zarzut w sprawie Chazana POlegal na tym, ze POprawnie mial wskazac (POprawnie – mial! a niePOprawnie nie wskazal!) gdzie ma kobieta POlecic sobie POskrobac… No to przeciez teraz bedzie taka lista bez kloPOtUFF dostepna, zeby takie istoty nie mialy WONTpliwosci, gdzie maja sie udac w razie POtrzeby, wiec o co autorowi POwyzszego artykulu chodzi? Ze lista moze byc interpretowana na rozne sposoby? Nie ma przeciez praktycznie rzeczy, z ktorej nie mozna by bylo POkorzystac na rozne sposoby. Ot, wezmy na przyklad chociazby – demokracje! Ta tez jest „roznie” interpreterowana oraz na rozne sposoby wykorzystywana, ale jakos nie podnosicie wrzasku, zeby ja zlikwidowac!!!

 51. Caramba

  Karambuszku, gdzieś ty te doktryny „krk” (cokolwiek ów skrót wg ciebie oznacza) wyczytał? Pewnie w manifeście komunistycznym. A jajka to sobie najlepiej usmaż własne, bo te z cholesterolem blokują ci ewidentnie dopływ krwi do mózgu i pleciesz tu trzy po trzy para piętnaście. Może się specjalnie nie posilisz, za to inaczej zaczniesz śpiewać.

 52. „Polityka’ to od zawsze magazyn polskiej inteligencji. Dzis POLSKI OBYWATELSKIEJ. Ale nie bezrefleksyjnych lemingow LISA/OLEJNIK/DURCZOKA/MIECUGOWA/TERENTIEW, ITEPE.

  Jaroslaw Markowski nie spelnia ELEMENTARNYCH KRYTERIOW INTELEKTUALNYCH, by pisywac w „POLITYCE’. Pisuje na poziomie Frondy Terlikowskiego. To poziom intelektualny ponizej podlogi.

  Na doadatek POLITYCZNY ANALFABETA z Platformy Obywatelskiej.

  „POLITYKO’ daj nam szanse. Wywal idiote, pls.

 53. Może wreszcie KK w Polsce zająłby sie prawdziwa wiara w Chrystusa, oddałby to co do oddania biednym, podzielil by sie z potrzebującymi, przestał zajmować się polityka, zaczął otwierać domy starości, domy dla biednych matek z dziećmi, które nie mialy możliwości poddać się aborcji, albo które nie miałby dostępu do antykoncepcji, zająłby się patologia w rodzinach Polskich, alkoholizmem i pokrzywdzonymi?
  Skąd się biorą te miliony Polaków, które mylą prywatna, metafizyczna wiarę w boga, z wiara w kościół jako instytujcje polityczna? Czy naprawde ten narod jest tak ciemny, czy to jest tylko frustracja, strach, niezadowolenie, zlosc, rozczarowanie z dzisiejszej sytuacji Polski. Cos w tym jest, wszystkie rzady od 89 roku postawily na klase srednia, a zupelnie zapomnialy, ze istnieja tez robotnicy, chlopi i bezrobotni. I ci wyrzuceni i zapomniani, ciagna do kosciola, a te czarne KK Taliby ykorzystuja to jak moga c.q. Rydzyk.

 54. Jeszcze trochę, a idąc do lekarza będziemy musieli dostarczyć świadectwo chrztu i kartkę od spowiedzi

 55. Osobiście uważam, że kościołowi można, z czystej uprzejmości taką listę udostępnić. Zawiera ona wszystkie placówki szpitalne, które mają odziały ginekologiczno-położnicze. WSZYSTKIE. Jeżeli dotąd praktyka była taka, że niektórzy umywali ręce, NFZ powinien rozwiązać z nimi kontrakty, ponieważ obejmowanie całych szpitali tzw. klauzulą sumienia (wg mnie stosowniejsza byłaby nazwa klauzula braku sumienia) jest nielegalne.

 56. @ Mixxer….. przynajmniej KASIA ma jeszcze rozum , mały ? ty tak sądzisz jak każdy szowinista 🙂 ale ty widocznie już go absolutnie nie masz, o przepraszam nosisz go w spodniach.

 57. niejaka „kasia” pokazała właśnie przykład sytuacji, w której ktoś nie ma żadnego argumentu, a koniecznie musi coś z siebie wyrzucić. jak katolik wie, że przegrywa i nie umie już obronić swojego zdania, wtedy właśnie przywołuje Islam. do Islamu wysyła, Islam proponuje obrażać (chyba z niszczącej mózg zazdrości, bo jako katolik nie mógłby podciąć gardła? to już zarezerwowane?) i tym podobne. droga „kasiu” i inny katoliku – Islam mi się w życie nie wchrzania. nie mam najmniejszego problemu z Islamem. mieszkam w Polsce i w Polsce Kościół Katolicki panoszy się jak paw w chlewie. nie Islam.

 58. @Jerome42.. widzę następnego oświeconego intelektem ,nie bądź śmieszny.

 59. Poczytajcie wpisy katolików: Janusza, kasi, atalii – są symptomatyczne, pełne jadu, nienawiści, kłamstw. Uważam, że nie da sie z takimi ludźmi, wręcz rozsadzanymi złą wolą, stworzyć wspólnego państwa, społeczeństwa. Kościół doprowadził do pęknięcia kraju, pęknięcia którego nie da się skleić. Polskę można tylko podzielić na część katolicką i normalną. Tylko taki podział może uratować nasz naród przed wieczną biedą, marginalizacją, pogrążeniem się w głupocie i podłości. Bo głupota i podłość są granitem, skałą na której stoi „kościół piotrowy”, czego dowodem są te Janusze i kasie. A i samo państwo zapadło się w sobie pod ciężarem owej głupoty i podłości i wszelkimi sposobami je promuje, nie zważając już na nic: na prawo, na uczciwość, na rację czy prawdę a już najmniej na życie kobiet. Liczy się tylko posłuszeństwo wobec kleru.

 60. camel
  24 lipca o godz. 9:59

  Poczytajcie sobie wpis ateisty camela/i: jest symptomatyczny, pełen jadu, nienawiści, kłamstw. Uważam, że nie da się z takim człowiekiem, wręcz rozsadzanym złą wolą, stworzyć wspólnego państwa, społeczeństwa.

  Ps. Jeśli katolicy NIE wierzą w życie pozagrobowe i NIE chodzą do kościoła, to TAK, ja atalia, jestem katolikiem, panie/i camelu, ateisto/ateistko pełna miłości do ludzi.

  Pozdrowienia z Korei Północnej…

 61. @camel… przestań wypisywać takie głupoty bo zabraknie mi papieru w toalecie, sorry uważasz się za normalnego ,to co ty piszesz nie sądzę ze nim jesteś. Bieda w Polsce dlatego szukają ludzie chleba na obczyźnie bo tak pięknie i bogato w liberalnej Polsce jest. Niestety sam piszesz bardzo podle obrażając dużo ludzi w Polsce, ale co można oczekiwać od człowieka który sam uważna się za normalnego ,a innych ze są głupi i podli. Jak masz lusterko spojrzyj w nie i zobaczysz właśnie tą głupotę o której tak sam pięknie piszesz. Zagrożenie życia kobiet? sorry może jako facet sam byś podjął decyzje i zrobił sobie zabieg a nie oczekiwał tego od kobiet .

 62. Bijmy pianę dalej. Może jest odpowiednia pora by oddzielić raz na zawsze kościół od władzy. Kto wierzy, niech to robi we własnym zakresie w domu i nie stosuje średniowiecznych krucjat.
  Każdy myślący i mający odwagę, wie, że: – nie ma żadnego STWÓRCY i nie ma NIC po śmierci – NIC (boli, ale to jedyna prawda).
  Jeżeli to zrozumiemy, czy wtedy też będziemy dla siebie tacy okrutni.
  Vaja con dios! Też was kocham bracia i siostry, jako i wy mnie!!!

 63. Przecież nikt ciebie nie prosi o to żebyś wierzył. Najważniejsze ze masz mormona i on ci wystarczy, bo jak zabraknie to bieda ci bieda .

 64. ach, coz to za problem? Kosciol ma takie rzesze siostr i braci, ze moze wyslac do kazdego kosciola w swojej parafii zakonnice z ksiedzem, by ustalili, czy beda mogli przerwac ciaze, czy nie. Moze zreszta to jest ukryty cel listy, o ktora zabiega senator?

 65. Gogo alias Joopsa dzisiaj nazywa się Janusz. Ale pisze w tym samym stylu tępej katolickiej wszy. „Lukrecy, Lewiatan, Lucyper, Asmodeusz, Voltaire, Legio sum” mógłby się określić. (To z Mickiewicza)
  Ataliuszowi polecam coś lżejszego matematycznie (o ile jego ptasi móżdżek to obejmie): Czechy, 80% ateistów lub indyferentnych religijnie. Wzrost o 40% w ciągu 20 lat. Jest progres? Jest. I pyfko mają dobre, o drogach publicznych nie wspomnę. No i Szengen granice zniosło.

 66. !
  24 lipca o godz. 10:41

  Można by cię potraktować tak samo, jak ty innych i nazwać tępą ateistyczną wszą, ale po kiego…

  Ps. Mój ptasi móżdżek nie jest bardziej ani mniej ptasim móżdżkiem od twojego ptasiego móżdżku, a polecać – o ile twój ptasi móżdżek to obejmie, co teraz napiszę – to se możesz, ale Kim Un Dzongowi.

 67. To jak zwykle strzeliłbyś jak kulą w płot, Ataliuszu, dziecię nieszczęścia, bo nie ma chyba na forum osoby bardziej wierzącej ode mnie. Ale w Boga, a nie katolickiego bożka pod postacią trójcy: Wojtyły, Rydzyka i Św. Nigdziego. Ale wzruszyło mnie to co naskrobałeś. Wyznawcy katobożka będą ci wdzięczni. Tak samo jak ty piszą bez sensu i bez argumentów. Możecie iść na wódkę i zaprosić Kima (ja wolę Kim Wilde, podobno jeszcze babka niczego sobie, bo Kardashian to tępa dzida).

 68. Atalia 🙂 @! to intelektualny światowiec który za Czechami o piwkiem ( ) nic nie widział i nie wie. Wsza tez zwierze , które chce żyć . A poza tym obrazisz wszy, one więcej inteligencji posiadają albo mają jak on.
  @ anban super:)))) , widzę ze intelektualnie błyszczysz , a szczególnie twoja wypowiedz na ten temat. Rzadko się tak uśmiałam .

 69. @! zanim zaczniesz wypisywać takie głupoty doinformuj się lepiej, bo płakać mi się chce ja czytam takie beznadziejne komentarze. Daj mi zgadnąć twój IQ poniżej 15 % ?.

 70. !
  24 lipca o godz. 11:37

  Hm, wzruszyło mnie to, że jak na osobę wierzącą, to potraktowałeś mnie prawdziwie miłosiernie, pobożnie…

  Oczywiście, ty piszesz z sensem i z argumentami. Co tam więc prawie ateistyczne Czechy i ich kwitnąca gospodarka. Może by tak Dubaj? Zero ateistów, sami wierzący i kobiety mający za … Cały świat ich jednak ceni i szanuje, choć mają kobiety za … i leżą na forsie.

  Ps. A ja wolę Rotting Christ i szczególnie ich piosenkę „Grandis Spiritus Diavolos”…

 71. Czemu z armaty do muchy ?
  Logicznym jest rozwiązanie łatwe technicznie i niekosztowne dla stron obydwu.
  Ci dla których jest to ważne //KLAUZULA SUMIENIA// w swym rozumieniu powinni uważać to za powód do chwały i szacunku od bliżnich – oznaczają swe miejsca pracy oraz dokumenty , stroje służbowe napisem PODPISAŁEM LOJALKE SUMIENIA.
  Po prostu jeśli coś deklarujesz to miej odwagę przyznając się publicznie do tego.
  Oświadczenie było by respektowane przez prawo.
  Sprawa druga – wezwania biskupów i odróżnianie przez nich
  Prawa Bożego //NATURALNEGO// od Prawa Państwowego.
  Społeczeństwo i ja również byłoby wdzięczne za pokazania mu SPISU PRAW BOŻYCH.
  Chciałbym tam znależć paragraf o Komisji Materialnej
  i paru innych sprawach.
  uklony

 72. zezowaty
  24 lipca o godz. 14:38

  No, właśnie: 1) czy to prawda, że komisja Majątkowa powstała za władzy ateisty Rakowskiego komunisty z PZPR, 2) czy to prawda, że dziś działają jeszcze 4 komisje:
  dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
  dla Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
  dla gmin wyznaniowych żydowskich

  Ps. No,

 73. Atalia
  Czy Ty czytać nie umiesz ?
  Ja sie nie wtrącam do spraw
  a] Ewangeliko – Augbursjanów //bardzo porządni ludzie//
  b]Kościoła Prawosławnego a Autokafelicznego w szczególności
  c] w sprawie Gmin to ja lepiej pójde do sołtysa.
  Co do Rakowskiego to możesz z nim podyskutować osobiście , podobno masz telefon w zaświaty – on uwielbiał dyskusje
  – ALE Z MĄDRYMI.
  uklony

 74. zezowaty
  24 lipca o godz. 16:25

  zezowaty, czy ty sam siebie czytać nie umiesz?

  Czy to ty chcesz, czy to nie ty chcesz: ” Chciałbym tam znależć paragraf o Komisji Materialnej i paru innych sprawach.”

  Więc ja ci odpowiadam: ten paragraf ma Państwo Polskie, w imieniu którego towarzysz ateista Rakowski komunista z PZPR paktował z klerem. No, chyba że Państwo Polskie jest w zaświatach, a, to cię przepraszam.

 75. @atalia i @kasia to jak koń, każdy widzi.
  Klasyczne trolle. Omijać ich z daleka !.. 😉

 76. @Kasiu – oddam Ci chętnie 15 z mojego „ajkju” – będziesz miała 20….
  @Ataliuszu – ja się kieruję zasadą: bliższa koszula ciału. Nie ruszają mnie Dubaje czy inne baje. Bracia Knedliki są namacalnie blisko, z większością spraw postawionych na nogi, a nie na głowie, jak w Polszcze (czyż nie stawiano ich za wzór dekomuchizacji? W dekatolizacji byli równie skuteczni). Ja wiem, że normalność cię przeraża, ale to kwestia twojej choroby. Co do miłosierdzia – a owszem, byłem i tak łagodniejszy od Jehoszuy, który mawiał o adwersarzach w stylu „groby pobielane” (co dziś można przetłumaczyć jako „złamane śmierdzące ch….”). Zaprawdę więc, wielkie jest szczęście twoje.

 77. Wyjątkowo nietrafiona analogia z listą parafii z księżmi-pedofilami. Zrównał Pan lekarzy, którzy wykonują zabieg aborcji z takimi właśnie degeneratami… Gratulacje.

 78. I tak umknęło wszystkim i Gospodarzowi najważniejsze dzisiejsze wydarzenie – uzasadnienie Sądu Apelacyjnego w sprawie Terlikowski-Tysiąc. Przytomna red. Paradowska zauważyła co się święci: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16370663,Sad__Mozna_porownywac_aborcje_do_zbrodni_nazistowskich_.html
  a ja dopowiem resztę. Otóż p. Góral, choć katoliczka nie jest żadną bigotką czy nawiedzonym moherem i z ich punktu widzenia ma wielką skazę na życiorysie: jej pierwszy mąż należy do mojej warszawskiej parafii KEA (zresztą bardzo sympatyczny facet, nikt nie ma pojęcia czemu jest ex). Ale to osoba kalkulująca bardzo na chłodno i dlatego to uzasadnienie budzi jeszcze większe przerażenie: czyżby ci, którzy zawsze maszerują razem ze zwycięzcami (a tacy są i w sądownictwie) doszli do wniosku, że za rok całkowicie zmieni się konstelacja polityczna i trzeba przypodobać się przyszłym władcom?

 79. Kościół niech się odwali od polityki i niech przestanie w końcu liczyć na to, że wierni będą podrzucać im dzieci do wiadomych innych czynności.

 80. Jakie to przyspieszenie czasowe jest wielkie 🙁 Trzeba przyznac ze Polska goni stara Europe i nawet sadze ze w niektorych wypadkach juz ja przegonila. Patrzac na to wszystko z perspektywy Niemiec moge zapowiedziec Polsce tylko ciemne mroczne czasy po latach swietnej zabawy w „wolnego oswieconego europejczyka” Dlaczego nikt nie jest w stanie sie przyznac ze poprostu sie boicie. Boicie sie tego co juz jest i tego co bedzie. Praca, pieniadze ,kariera, cudowne nowe domki na kredyt, mobilnosc zycia, a teraz piec dni urlopu w Egipcie i jeszcze nowe ciuchy i telewizorek DUZY bo sasiad ma, itd. itp. DZIECI – O NIE TERAZ MOZE POTEM !!!! Ludzie tu nie chodzi o to czy ktos jest katolikiem czy nim nie jest. Jan Pawel II nauczal abys WIARY Z RELIGIA NIE POMYLIL – bo religie tworza ludzie a WIARA jest DAREM BOZYM.
  Apropo tego o czym mylalem NIEMCY – dlugo pracowaly aby zniszczyc rodzine kosciol i panstwo od kosciola ostatecznie rozdzielil Bismark i to ON a nie kosciol wprowadzil podatek. Dzisiaj mamy cudowna gospodarke i starych samotnych ludzi. Na ulicach biegaja bandy tureckich dzieciakow a stary biedny nieniec boi sie tylko jednego – ze wsadza go do domu starcow gdzie go poniza pobija i na koniec dadza zastrzyk by umarl bo duzo kosztuje. Chrześcijaństwo to nie tylko wiara w BOGA i JEGO SYNA JESUSA CHRYSTUSA. Chrześcijaństwo to podstawa kultury Europy w polaczeniu z Judaizmen stworzyly ONE ja cala i wyzwolily nas z ciemnosci poganstwa. Naturalnie trwalo to i drogi byly nie zawsze proste. Ale sadze ze o wiare i zasady naszych dziadow i pradziadow warto walczyc bo sadze ze jesli to o co ONI walczyli i przez wieki wierzyli nazwiemy glupota i zacofaniem taka wielka kupa G..NA to poprostu to poprostu sami sie do tego przyznajemy ze kupa G..NA jestesmy. Nie mam zadnych dobrych wiesci dla dumnych ateistow i oni musza sie z tym pogodzic ze to co „wyznaja” jest tylko przyznaniem sie do bankructwa jako materialista.TU CHODZI O EUROPE I DOMY DLA NAS I NASZYCH DZIECI O SPOKUJ NA ULICY I ZIELEN W PARKU. O GODNA PRACE I GODNY ZAROBEK O ZASADY B Y C I A RAZEM Z INNYMI O CZLOWIECZENSTWO. O NASZA KULTURE !!!! Czy do tego wszystkiego dojdziemy sami czy z kosciolem nie jest takie wazne jest ze dojdziemy do tego tylko z BOGIEM i poprzez BOGA – OJCA NASZEGO OJCA WSZYSTKICH POLAKOW CZY TEGO CHCECIE CZY NIE

 81. jul
  24 lipca o godz. 19:07

  jul błaga, cytuję: „Omijać mnie z daleka. Klasyczny ze mnie troll.”

  Ps. Bez przesady, nie zamierzam cię omijać z bliska, a tym bardziej z daleka.

 82. !
  24 lipca o godz. 19:38

  Coś ci się por…, to nie ja jestem z ZCHN-u, ale Niesiołowski kumpel Tuska i Michaś Kamiński wielbiciel Pinocheta dziś w PO oraz także Palikot jako poseł PO finansujący kler z publicznej kasy.

 83. gwmacie
  24 lipca o godz. 20:37

  Od kościoła się nie odwali Tusk z PO mający w PO mnóstwo polityków z ZChN-u, Tusk kolędujący do Dziwisza i działacze PO finansujący proboszczów w zamian za poparcie wyborcze. Nie odwali się PSL, PiS. A i Palikot nie odda publicznej forsy, którą jako poseł PO wspierał kler. Także również SLD, który za towarzysza ateisty Kwaśniewskiego podpisał Konkordat i tym samym stworzył klerykalny system.

 84. @ Ataliuszu – może i nie byłeś w Peło czy CHWDNie ale na nich niewątpliwie głosowałeś – stąd taki kompleks (w przeciwieństwie do mnie) 😛 God bless You!
  Panie @ Lechu – przeczytałem z uwagą, wierzę w Pańską szczerość intencji, ale niestety dostrzegam niekonsekwencje; otóż „wiara naszych ojców i dziadów” to także „ciemne pogaństwo”, z którego notabene polokatolicyzm bardzo dużo zaczerpnął (to samo zaszło np. w Latynoameryce), a które bynajmniej tak „ciemne” nie było. Zaś Pana opis sytuacji w Niemczech i proste połączenie jej z utratą religijności jest dosyć jednostronny, wnioski zaś słabo umocowane logicznie (w analizie przyczynowo-skutkowej). Poza tym, coś mi się tak wydaje, że Bóg chrześcijański jest Ojcem wszystkich narodów – tak mówi Pismo, które notabene tworzono w czasie, gdy Polacy jako nacja jeszcze nie istnieli. Pozdrawiam i życzę dobrej nocy. Wszystkim.

 85. Atalii
  Prowok to prowok .
  I zawód i charakter w jednym.
  Nawet zmarłym spokoju nie da
  bez odbioru

 86. Jestem za. W ten sposób część szpitali zmniejszy liczbę pacjentów i można tam się będzie bez problemów leczyć.

 87. !
  24 lipca o godz. 23:56

  Nigdy, nigdy, nigdy na nikogo nie głosuję. Nigdy.

  Ps. Kompleks to ja mam: wielki oraz obszerny z widokiem na wieś, w której ateiści nadal czczą Lenina (tyle że jego portrety teraz mają w garażach) i w której wierzący czczą żydowską religię (jawnie), a jedni i drudzy z księdzem pod pachę i jedni i drudzy chcą, abym się określił, więc się określiłem: ani do jednych, ani do drugich. Mój kompleks jest ładny, nowoczesny, od wschodu z widokiem na las, a od zachodu – na jezioro.

 88. http://w255.wrzuta.pl/audio/07Uq6iGWvLK/dramat_pedofilii

  Polecam ciekawą audycję na temat dramatu pedofilii w Kościele…

 89. zezowaty
  25 lipca o godz. 0:37

  zezowaty, całkiem ładnie i niebrzydko się scharakteryzowałeś się sam osobiście.

  Ps. Państwo Polskie istnieje tu, nie w zaświatach, i ma dokumenty, które świadczą, że ateista Rakowski komunista z PZPR paktował z klerem w sprawie Komisji Majątkowej.

  zezowaty nie uznaje faktów? Nie mój problem.

 90. Żądamy listy parafii wolnych od pedofilii!

 91. to nie kościół się domaga,ale kler. kler,który stanął na głowie aby nie być zlustrowanym. dlatego nie jest autorytetem mogącym czegokolwiek żądać.

 92. Każdy szpital ma obowiązek wykonań aborcję. Koniec listy.
  PS- nie rozumiem dlaczego „szlachetni” lekarze podpisujący się pod deklaracją, że boskie prawo jest ważniejsze od świeckiego, nie chcą jasno oznakować swoich gabinetów, a kościół tego też od nich nie wymaga. Wstyd za wiarę?

 93. W dopuszczalnych przez prawo przypadkach w Polsce ciążę można przerwać we wszystkich państwowych szpitalach

 94. A jakim to prawem” Kościół” w Polsce miesza się do polityki i innych spraw???

 95. Kasia i Atalia na swój prymitywny sposób postarali się mi przyłożyć, po czym całą galerią wpisów potwierdzili wszystko to, co o nich napisałem 🙂 Czy tacy ludzie mają jakiekolwiek poczucie własnej śmieszności? Wiem, nie mają, ale są na swój sposób cenni: wielu czytających tylko a będących na pograniczu wiary i trzeźwości dzięki ich wpisom przejdzie barierę. Nikt uczciwy nie będzie chciał być po stronie Kasi czy Atalii. Za ten wkład w postęp cywilizacyjny naszego narodu, bardzo wam niniejszym dziękuję!

 96. Autor tekstu wyśmiewa to co powinno być oczywistoscią czyli określenie procedur I szpitali wykonujacych te zabiegi.Jeśli prawo istniejące w III RP dopuszcza ciążę tylko w trzech wyjatkach to process zdefiniowania tej potrzeby I wykonania dla pacjentki powinien być uregulowany od początku do końca czyli do którego szpitala ma sie udac czy kliniki prywatnej.Dodatkowo Autor powinien posiadać minimalna wiedzę na temat tej procedury przerywania ciaży a jest to zabieg chirurgiczny.Każdy zabieg chirutgiczny wymaga aby lekarz wykonujacy ten zabieg posiadał odpowiednia praktyke czyli inaczej mowiac wykonał w ciagu roku odpowiednia ilość zabiegów. W kraju gdzie mieszkam czyli USA lekarz I szpital traci licencje stanowa jeśli nie wykona w ciągu roku okteślonej ilosci zabiegow.Wynika to z czystej koniecznosci dbora pacjenta – lekarz z mała praktyka popełniajacy błedy jest niebezpieczny dla pacjenta .W Polsce podobno legalnie wykonuję się około 600
  aborcji czyli praktycznie według standartów w moim stanie Illinois prawo do wykonywania tych zabiegów powinni mieć trzy wyznaczone szpitale w Polsce.
  Na podstawie tego co napisalem oceńcie merytorycznie tekst Autora który powodowany zaślepieniem ideologicznym pisze po prostu głupoty.

 97. Ciekawe, kiedy polski rząd zacznie wreszcie stosować się do Konstytucji Polski w temacie rozdziału Kościoła od państwa? Czy może premier i prezydent również czekają na to, aż przewodniczący Episkopatu bp Gądecki doprowadzi do ogólnopolskich zamieszek i poleje się krew, i zginą niewinni Polacy? Bo już ów biskup raczył był wzywać do demonstracji i takowych zamieszek w imię swoiście pojętej cenzury kościelnej. W Polsce od 25 lat Kościół kat. indoktrynuje na potęgę już od przedszkola za przyzwoleniem kolejnych, służalczych wobec biskupów, rządów i dewocyjnych polityków oraz urzędników państwowych. Kościół przeniknął niemal wszystkie dziedziny życia społecznego i zapuścił macki w szkołach, przedszkolach i urzędach państwowych, a nawet w ministerstwach. Oblat benedyktyński w Ministerstwie Sprawiedliwości jako wiceminister to już klasyczny przykład. W dodatku całą tę indoktrynację religijną finansuje, i to bardzo hojnie, Państwo Polskie. A biskupom wciąż mało i mało i wciąż chcą więcej i więcej i to nie tylko w sferze finansowej. Panie Premierze Tusk i Panie Prezydencie Komorowski, proszę, reagujcie, zanim nie będzie za późno. Bo jeżeli Wy nie przestrzegacie Konstytucji, to jaki przykład dajecie nam, obywatelom Polski?

 98. camel@

  Rozczarowania tutaj byc nie moze 🙂

  Posiadac odrobine inteligencji ( i to powinnismy zaliczac do darow Bozych ) mozemy to wykorzystac i pozostac czlowiekiem albo i taka sobie mala Swi..ka Naturalnie wszystko mozemy zinterpretowac tak jak NAM sie podoba. DOBRE PLYNACE Z SERCA , DUSZY , WIARY ( bo sie JA posiada) MOZE I CZASAMI ODROBINE NAIWNE przemyslenia beda zawsze uznane za idiotyzmy popierajace tylko slusznosc celow LIBERALOW i PALIKOTOW Normalnie to sie powinno WAS WIELBLADOW poprostu ignorowac i podchodzic do was z duza doza tolerancji ( TOLERANCJA – w kulturze Judaizmu zawsze jest powiazana z nadzieja przemiany i pokojowego przeobrazenia ) ale WY tak zwani bojowi ateisci zawsze jak te prymaty z innego obcego nam kregu kulturowego, wykorzystujecie to do popierania tych wszych pozbawionych odrobiny humanismu nasaczonych wola spelnienia sie jako ” wolny” obywatel swiata, ktory je ; trawi ; wydziela ; wesolo konsumuje ; i jest pozbawiony jakiej kolwiek wizji przyszlosci , bo i po co kiedy sie jest CUDOWNYM „WOLNYM” PRYMATEM A PO MNIE TO JUZ TYLKO KONIEC SWIATA ALE JA SIE DOBRZE BAWILEM. Tak wiec nie pozostaje nic innego jak tylko z duza doza TOLERANCJI czekac na Pana przeobrazenie. I to te pozytywne. Szczesc Boze

 99. Kiedy piszesz o abstrakcyjnym ateiście, że „jest pozbawiony jakiej kolwiek wizji przyszlosci”, miałoby to być wystarczającym powodem do jego deprecjonowania? Na jakiej podstawie – że nie wierzy w to samo, co Ty? Hindusi też nie wierzą, i Chińczycy, i Japończycy, i Lapończycy, i Masajowie i czort ich wie, kto jeszcze – chrześcijanie to w końcu mniej niż jedna trzecia ludzkości. Tylko się domyślam, że innowiercy mogliby Cię razem z Twoją wizją wyśmiać lub – ojej! – ukamienować. No ale jest ciekawszy problem – właśnie sama wizja. Skoro wytkasz niezidentyfikowanemu ateiście brak wizji (wszechświat, małpa i stokrotka też żyją bez wizji, a ziemia się kręci, bo nie ma nic innego do roboty), miałoby to znaczyć, że Ty taką wizję masz? Wdzięczny byłbym za odpowiedź, jak wygląda i skąd ją wytrzasnąłeś, bo w głównym źródle religii chrześcijańskiej najmniejszego śladu takiej wizji nie znajdziesz. Są tylko i wyłącznie abstrakcyjne słowa o życiu wiecznym, o zbawieniu i o królestwie niebieskim. TYLKO TE SŁOWA. Jeśli one miałyby się nazywać wizją, to, przepraszam, utopijny komunizm Marksowy był wizją o wiele konkretniejszą – że wspomnę choćby „Od każdego wedle jego możliwości, każdemu wedle jego potrzeb”. Wyobraźnia miała jakieś zaczepienie, był wyraźny cel. A jakie zaczepienie ma wyobraźnia chrześcijanina, któremu Jezus i później szamani obiecują „królestwo niebieskie”? Co to takiego to królestwo? Popatrzmy, co mówi o tym mój szwejk pisany mała literą:

  „(..) kiedy słuchacze słyszeli piękne porównania królestwa niebieskiego do ziarnka gorczycy, do sieci, do innych rzeczy, musiało im się pchać na usta: “Ty, chłopie, nie pleć, do czego jest podobne, tylko mów, jak tam konkretnie jest”.
  – Przewrotne plemię żąda dosłowności.
  – Pan porucznik, jak wraca z wojny, opowiada rodzinie nieprzewrotnie, że kraina, gdzie pan wojował, jest podobna do ziarnka maku, kłącza tataraku i szewca z Królewca?
  – Od razu by mnie położyli spać do wytrzeźwienia.
  – A gość przychodzi z czegoś tak niesamowitego jak pozaziemskie królestwo i nawet się nie zająknie, jak tam jest: czy ludzie chodzą, czy fruwają, jedzą i wydalają, czy żyją powietrzem, mówią wieloma językami, czy jednym i czy w ogóle mówią, golą się, czy już nie muszą. Tylko zaczął nauczać, od razu – po chińsku: same alegorie.
  – Czemu, po waszemu?
  – Pasują jak ulał do mówienia o niczym: żaden wierny się nie kapnie, że mowa jest o niczym. Konkretów Znany Syn znać nie mógł z tej racji, że nie był w niebieskim królestwie, bo takiego nie ma.
  – Skąd wiecie?
  – A skąd pan wie, że nie ma krasnoludków?
  – Nie da się dowieść, że czegoś nie ma.
  – Pan porucznik żartuje. Wywracam kieszenie i ślepy widzi, że nie ma ani centa.
  – Królestwo niebieskie to nie zwykła kieszeń.
  – Pewnie, że nie zwykła: bez dna. Wiem coś o tym jako pucybut feldkurata Otta”.

  Tak więc nadzieja chrześcijan jest bez treści. Wieczne życie – ale jakie i po co? Jeśli więc mamy podobnie rozumieć znaczenia wyrazów, domniemane krolestwo niebieskie nie jest żadną wizją – jest, jak powiedziałem, abstrakcyjnym słowem i tylko słowem, którego nie rozwinął, nie pokazał od środka – ani Jezus, ani jego uczniowie, ani Paweł, ani nikt. Można co nawyżej mówić o nadziei, nie o wizji, ale to też tak samo powietrzem nadmuchane uczucie.

  No a jaką wizję może mieć ateista? Żadnej, prócz doczesnego życia. Tak samo jak cały wszechświat, który nie realizuje żadnego planu. A życie po prostu żyje, dokąd się da. Ty natomiast, zamiast wytykać ateistom brak wizji, której sam też mieć nie mozesz, bo domniemany Bóg jej swoim czcicielom nie przekazał, zauważ, że codzienne życie ateisty nie różni się od Twojego. Żyjecie obaj bez wizji i jednakowo chce się wam żyć. Chyba że Ty sobie jakiś świat, do którego wejdziesz po śmierci, wymyśliłeś. Ale nie ma się czym chwalić, bo dziatki, które na chleb mówią „bep” też cuda potrafią wymyślać. W każdym razie Twój ewentualny wymyślony świat nie może być jakimś wariantem królestwa bożego, bo OBRAZU takiego królestwa w Biblii nie ma. Jeśli więc czujesz się od ateistów jakoś pełniejszy, to całkowicie bezpodstawnie.

 100. Lech
  27 lipca o godz. 16:10

  Przepraszam, przegapiłem – powyższe było pod Twoim adresem.

 101. Jerzy Pieczul @

  Nie mylmy wiary z religia. Religie tworza ludzie a wiara jest darem Bozym. Niektorzy otrzymuja go w laskawym prezencie innym jest dane GO modlitwa wyprosic. Naturalnie swiat materialistyczny wyklucza wszystko czego nie da sie palcem dotknac i czego przypadkiem posmakowac nie zdolasz. Sw. Tomasz byl jednym z pierwszych oficjalnych materialistycznychniedowiarkow. . Naturalnie zdaje sobie sprawe ze istnieja inne religie i inne spojrzenie na swiat i to szczegolnie ten ktory nazywamy spirytualnym. I to wlasnie jest dowodem na potege BOSKOSCI – JEGO UNIWERSALNOSC. I ten maly Pigmej ktory nigdy w zyciu pary majtek nie widzial a o Bogu naszym nigdy w zyciu slyszec nie mogl i ON jako czlowiek zbawienia zaznac moze i zazna bo istnieje cos takiego jak WIARA NATURY wrodzona nam wszystkim dzieciom Bozym. My ludzie w jakis tam sposob podajacy sie za oswieconych ( trwalo to oswiecanie NAS lat wiele i nie da sie ukryc ze duzo tutaj wierze chrzescijanskiej namy my wszyscy do zawdzieczenia ) potrafilismy odrzucic wszystko co naturalne i ludzkie nawet do sexu wielu z nas potrzebuje tabletki a nawet i narkotyki. A wlasnie czyms tak naturalnym jest WIARA w Boga. Ateizm jest niczym innym jak podaniem sie do bankructwa czlowieka MATERIALISTY. Nie nasyci sie nigdy i zawsze pragnienie miec bedzie, zawsze bedzie za malo – a wszystko na nic bo to tylko na chwile a ostatnia koszula jest juz pozbawiona kieszeni. Niestety i ja nie posiadam zdjec i widokuwek z raju sa i tacy ktorzy twierdza ze czekaja tam na nich 72 dziewice a on bedzie mial sile pieciu meszczyzn 🙁 a w MOIM RAJU czeka na mnie obecnosc Boga i jego nie przejednane poczucie bliskosci ze mna w pelnym spelnieniu milosci i szczescia – a wlasnie swiadomosc calkowitej utraty tego jest najwiekrzym pieklem , pieklem ktore juz wielu ludzi przezywa na ziemi. Nie mowie ze ja jestem wybrany ze ja juz mam zaklepane ale wtedy kiedy inni pracuja tylko nad zdobyciem nowego auta itp. ja pracuje na auto i na MOJA WSPANIALA PERLE WIARY Powiesz jestem szczesciarzem ze mam tyle czasu i moge sobie na to pozwolic. TAK nie moge sie skarzyc ale i ten fakt skierowal mnie do pytania, dlaczego tak jest ze mi i nie tylko ze wielu z nas jest ten dar dany. Nie mamy wojen ani ciezkich warunkow zycia, mamy stabilne dochody i stoly czesto bardziej pelne niz potrzeba,jestesmy ogolnie zdrowi i dzieci zdrowe i domy cieple i czasu dla nas tyle ze wielu z nas poprostu dostaje swira. Czym zaslugujemy na tyle laski? Czys Ty sie nad TYM zastanawiales. JA tak. I odpowiedz w modlitwie wyprosilem.

 102. Lech
  27 lipca o godz. 20:33

  Informuję, że po zdaniach „Nie mylmy wiary z religia. Religie tworza ludzie a wiara jest darem Bozym” dalej nie czytałem.

 103. Jakaś prawda góralska- tylko która
  A ja bym się z Lechem nie spierał.
  Pan Pieczul może go przestać czytać po pierwszym zdaniu – jego prawo.
  Jednakże.
  Jak twierdzi Lech wiara jest ALBO KOMUŚ DANA i ten wierzy albo nie
  ALBO TEZ KOMUŚ WIARY NIE DANO i ten również może ale nie musi wierzyć w TO CZEGO MU NIE DANO .
  Kłopot zaczyna się wtedy gdy jedni albo drudzy //wierzący albo nie wierzący// chcą tych drugich podporządkować swym wierzeniom.
  Jeśli robią to siłą argumentów to jeszcze pół biedy , gorzej gdy zaczynają argumentować siła //tak fizyczna jak prawną czy ekonomiczną itp//
  Żle jest również gdy zamiast wzajemnej obojetności zaczynają obrzucać się na początku piaskiem po oczach w piaskownicy a potem przechodzą do cięższych przedmiotów – bo przecież argumenty nie nabrały wagi .
  Więc ALBO CIĘ OBDARZONO ALBO NIE – ale nie jesteś z tego powodu lepszy od ”TEGO DRUGIEGO”
  A od TWEGO pojmownia NIE CZYŃ DRUGIEMU . . . zależy czy TY
  wart jesteś nazwy HOMO SAPIENS.
  uklony

 104. zezowaty
  28 lipca o godz. 0:29

  Nie ma czegoś takiego, jak „wart nazwy homo sapiens” lub „niewart nazwy homo sapiens”. Wartości to konwencja, a nie obiektywnie istniejąca rzecz. Homo sapiens natomiast jest obiektywnie istniejącym gatunkiem zwierzęcia. Czyli każdy bez wyjątku homo sapiens jest homo sapiens bez względu na osobnicze cechy. Jest natomiast starodawny zwyczaj przylepiania do nazw „człowiek”, „ludzie”, „homo” życzeniowych cech. Więc mówi się na przykład: „Bądź człowiekiem”, „Bądźmy ludźmi”, „To jest nieludzkie” (znajomy rybak mawiał co drugie zdanie: „Człowieku, bądź człowiekiem” – stąd wzięła się jego ksywa „Człowiek”). Co to podskórnie znaczy? Ano znaczy to, co pożądane, czyli dobroć, sprawiedliwość, uczciwość, życzliwość, uczynność, spolegliwość itp. A „nieludzkie” znaczy – odwrotne do tych oczekiwań. Tyle że w ogóle się tu obracamy w sferze samych oczekiwań, życzeń, a nie realiów. Mówi mój bohater: „Aby płacili po ludzku”. Toż wszystko, co ludzkie – jest po ludzku: i dobro, i zło, i brzydkie, i piękne, i pańskie, i chamskie, i mądre, i głupie. Więc wybacz, ale kiedy mówisz: „Wart nazwy homo sapiens”, mówisz skrajnie głupio, bo nie ma żadnej osobniczej zasługi w tym, że ktoś jest homo sapiens – mówisz życzeniowo, nie zaś racjonalnie. Jeśli chcesz powiedzieć, że ten, co mówi, że dwa razy dwa jest cztery i ten, co mówi, że dwa razy dwa jest osiemnaście są równo warci, to sobie mów, ale nie do mnie, bo nie będę słuchał. Natomiast zapytam: kiedy są równo warci?, w jakim zakresie?, w jakich okolicznościach? Bo kiedy, dajmy na to, taka izka wchodzi na blog ateisty i zaczyna od „Szczęść Boże”, to dla mnie nie jest równo warta – jest świadomą prowokatorką. Prawo do życia mają wszyscy homo i ja ich z góry w kontaktach nie wyróżniam. Dokąd się sami nie wyróżnią. Kiedy więc ktoś zaczyna publicznie (prywatnie to zupełnie inna okoliczność) od „Jest Bóg”, tym samym prowokuje, by ktoś również odpalił publicznie: „Nie ma”. Jako stary ateista wiem od dawna, że rozmowy ateistów z wierzącymi o Bogu, religii, wierze, a nawet Kościele w najlepszym razie są monologami, czyli komunikacją bez komunikacji, czymś jałowym, w najgorszym razie – żenującą awanturą. Zgodne współżycie takich przeciwstawnych stron jest możliwe i ono faktycznie jest, ale wyłącznie na gruncie społecznej praktyki – codziennego życia w pracy, w miejscu zamieszkania itd. Na gruncie światopoglądu natomiast zgody, ustępstw i wzajemnego zrozumienia nie ma i nigdy nie będzie: wierzący nie zgodzi się dla świętego spokoju, że trochę nie ma Boga, ateista zaś – że trochę jest. Więc kiedy ktoś zaczyna wypowiedź od apologii Boga, najczęściej mówię „do widzenia”. Nie jestem kotem Mrożka, który brał na siebie choroby właściciela, czyli niefiguralnie mówiąc, na pamięć znam styl mówienia, szczególiki, szczególiczeczki i niuanse psychicznego zwichnięcia zwanego wiarą religijną i ani mi w głowie ich wysłuchiwać jak zdartej płyty – wciąż od nowa.

 105. Wiec zaczne od „poprawnego” Witam 🙂
  I na tym wlasnie polega roznica pomiedzy nami ze ja mimo ze nie zgadzam sie z tym co czytam chce wiedziec co produkuje inna masa muzgowa.
  Kiedy Jezus po zmartwychwstaniu odchodzil do OJCA nakazal NAM WSZYSTKIM KTORZY SA JEGO UCHNIAMI glosic ewangielie ( dobre wiesci ) wiec nie powinienes sie dziwic ze i MY jego uczniowie nie przestajemy GLOSIC. WIARA w Boga jest wielkim przywilejem ale i jeszcze wiekrzym obowiazkiem. I ateista to czlowiek i ateista to dusza wiec czy aby naprawde jest to tak bolesne dla tej grupy homo sapiens poprostu przyjac, tylko sam ten fakt, ze nie ateisci z wrodzonej ale i NAKAZANEJ milosci do WAS poprostu staraja sie wymazac wasze bledy. Jednego mozesz byc pewien ze kiedy nadejdzie dzien sadu ostatecznego nie bedzie prawnikow (papug) ktore beda w stanie wszystko przeinaczyc i zinterpretowac. Bedzie WRESZCIE uczciwie. Zaden z NAS (ludzie wiary) nie stanie w kolejce ku zbawieniu i nie popatrzy z pogarda na TYCH innych. Nie jestesmy wyznawcami ISLAMU u nas nie ma potrzeby zemsty i radosci z dolorzenia komus. I w tym DNIU OSTATECZNYM bedziemy modlitwa OJCA NASZEGO MILOSIERNEGO prosic o laske dla WAS bracia nasi i siostry ATEISCI. Zastanow sie nad sesem zycia Jezusa, zastanow sie nad symbolika JEGO CIERPIENIA ZA NAS. JA ide Z i ZA Chrystusem ON moja nadzieja i wiary mej kamieniem wegielnym.
  A tak juz na koniec to mam jedna prosbe. Jedno Twoje slowo a przestane nekac osobe Twoja moimi kometarzami – ale za zbawienie duszy Twej nieszczesliwej modlic sie nie przestane. BOG jest z nami czy tego chcesz czy nie.

 106. Lech
  28 lipca o godz. 10:13
  Jesteś może dobrym, życzliwym, pokojowo nastawionym, ale jednak dzieckiem unieruchomionym mniej więcej w okolicach pierwszej komunii, chyba że jesteś Świadkiem Jehowy. Dlatego nie dotrą do Ciebie doświadczenie 70-latka z niemal 55-letnim ateistycznym stażem, czytającego latami Biblię do poduszki, i słowa o jałowości rozmów o religii wierzącego z ateistą. Żaden religiant nie odważy się na przykład powiedzieć o pierwszych słowach Biblii – „a czynna siła Boża przemieszczała się tu i tam nad powierzchnią wód” – że to absurd w wypadku domniemanego wszechobecnego. Jak mógł się przemieszczać ten, który jest wszędzie? I po co, skoro nic nie było – tyłek go swędział? Wierz sobie w pokoju i ewentualnie nawracaj Papuasów, a nie starego ateistę. Powiedziałem, że znam chyba wszystkie możliwe typy wypowiedzi religiantów o religii, więc reszta z mojej strony jest milczeniem. Oczywiście, szanuję Twoją równowagę. „Błogosławieni, którzy przynoszą pokój”. Cześć.

 107. To poprostu przerazajace. Czarne jest co raz bardziej bezczelne. Naprawde trzeba by tepic ta zarazem ogniem I mieczem.

 108. P…czul, szkoda ze nie Jez, byloby jeszcze smieszniej.
  To Ty latami czytasz Biblie tylko po to, zeby POtwierdzic swoja ateistyczna proweniencje? Tos jakos nie za bardzo pojetny chyba, bo do tego POwinny wystarczyc studia o niePOrownanie mniejszym nakladzie czasowym, co byloby zupelnie adekwatne przy wykazywanym przez Ciebie goracym pragnieniu robienia za wojujacego bezb(l)oznika! Ale nawet taki oduraczony toksycznymi wyziewami propagandy „swieckiej” figurant, gdyby byl nieco bardziej lotny, to po tak dluuugiej i czestej lekturze Pisma Swietego, powinien byl juz dawno pasc na kolana z wyznaniem wiary na ustach. Cos tu nie klapuje w tym Twoim zacieciu do lektury. .. No chyba ze stanowisz zywa egzemplifikacje znanego biblijnego twierdzenia, iz Bog ” komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym”, bo „nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia.”

 109. o ciepul, tam pieczul jest napisane, a nie p…czul, teraz dopiero widze … i sie nie wstydze… bo wstydzic sie na takim blogu to chyba nie wypada :)))))))))

 110. ANIA
  28 lipca o godz. 12:27

  Niekoniecznie, Aniu. Tępienie w epoce demokratycznych zasad byłoby zaprzeczeniem tych zasad i wzbudzeniem obronnej reakcji. Historia pokazuje optymistycznie, że religie same się wykańczają – umierają przez zaniknięcie. Nawet kościelna statystyka dokumentuje dziś to zanikanie. Zaś polscy szamani, zainteresowani własnym doczesnym bytem, nie religią, mimowolnie zbliżają się do granicy cierpliwości owiec. A nawet zając skoczy na wilka z pazurami, jak mu się cierpliwość skończy. To młodzi pokażą katabasom, gdzie ich miejsce: w kościele za 1200 zł miesięcznie i nigdzie wiecej.

 111. Pieczul
  Nie ma czegoś takiego – bo co bo TY o tym nie wiesz ?? i to ma być kryterium ??
  A kim Ty u diabła jesteś by takie rzeczy ferować.
  Jak nie masz węchu i inni go maja to tylko TY nie poznasz zapachu róży czy wędzonki.
  Jak nie masz słuchu to nawet wiatru co gwiżdze nie usłyszysz
  A w ogóle to poczytaj sobie blog i powiedz że CI wszyscy co tu piszą to są sami sapiens ?? .
  Dla mnie to nawet slowo homo jest dla nich obrażliwe a przynajmniej byc powinno.
  Więc możesz swoje mniemania rozpowszchniać – głupota ma to do siebie że jest lotna bardzo.

 112. zezowaty
  28 lipca o godz. 16:33

  Widać nie rozumiesz, że „homo sapiens” jest nazwą biologicznego gatunku zwierząt podobnie jak „wilk”, „zając” czy „kapusta”. Nie można powiedzieć na wilka, że jest wart lub niewart nazwy „wilk”, i nie można podobnie powiedzieć na osobnika homo sapiens. To, co pleciesz – „wart/niewart nazwy homo sapiens” – to myślenie figuralne, magiczne, pochodne od innego magicznego idiotyzmu: „człowiek jest z natury dobry” – nie mającego nic wspólnego z naukową wiedzą o człowieku. Jedni mają coś do powiedzenia i mówią, inni nie mają nic do powiedzenia, a też mówią.

 113. Szanowny Panie Jarosławie, wyrazy uznania za to, co mówił Pan w radiu o wyznaniowym państwie i o tym, że czas powiedzieć: „stop”.

 114. @Lech – (…) „ale WY tak zwani bojowi ateisci zawsze jak te prymaty z innego obcego nam kregu kulturowego, wykorzystujecie to do popierania tych wszych pozbawionych odrobiny humanismu nasaczonych wola spelnienia sie jako ” wolny” obywatel swiata, ktory je ; trawi ; wydziela ; wesolo konsumuje ; i jest pozbawiony jakiej kolwiek wizji przyszlosci , bo i po co kiedy sie jest CUDO (…)”

  Wybacz, usiłowałeś być złośliwy i tak się zakałapućkałeś w swoich złośliwostkach, że wyszedł ci bełkot, który tylko potwierdza ogólnie znany fakt, iż do „łaski wiary” potrzebny jest brak rozumu.

  I wiesz ty co? Możesz sobie wierzyć w te swoje bajędy, mi nic naprawdę do tego, ale PRYWATNIE. W domciu. Jak ktoś (katolik), jak Chazan, te swoje bezeceństwa usiłuje narzucać innym ludziom, automatycznie każdy uczciwy człowiek powinien zareagować. I tyle. I koniec. I nie wątpię, że nie zrozumiesz, bo gdybyś był do tego zdolen, nie byłbyś „wierzącym”.

 115. camel
  28 lipca o godz. 22:09

  Pięknie to powiedziałeś, co jest potrzebne do „łaski wiary”. No a jak nam strzelać nie kazano…tfu, co ja pieprzę!…łaski nie dano, to co mamy robić? Siąść i płakać, no bo co.

 116. te czapki strasznie uciskają ich w głowy

 117. Lech
  27 lipca o godz. 20:33

  O co tu chodzi?
  Próbujesz przekazać jakieś zborne myśli, czy masz wylewasz je w bezładzie?
  W pierwszym przypadku – niestety nie udaje Ci się. W drugim – to nie miejsce na wylewanie. Są do tego odpowiednie naczynia.

  Cyt. „wiara jest darem Bozym”.
  To bzdura.
  Wiara JEST stanem umysłu.
  wiara NIE JEST darem bożym.
  Można co najwyżej WIERZYĆ w to, że jest darem bożym.

  Cyt. „. Niektorzy otrzymuja go w laskawym prezencie innym jest dane GO modlitwa wyprosic”.
  Bzdura.
  Można jedynie WIERZYĆ, że „niektórzy otrzymują…” Nie można stwierdzić, że otrzymują.
  „łaskawy prezent” to już poezja, tyle że kiepska.
  „innym jest dane…”
  Nie jest dane, ale co najwyżej można stwierdzić, że się wierzy iż tak jest.
  Nie można w żaden sposób stwierdzić, czy się wiarę „wyprosiło”, czy się dostało w prezencie, czy w jakikolwiek inny sposób. Czy to był prezent, czy wyproszenie, czy zakłócenie pracy umysłu skutkujące wrażeniem, że się wierzy i że się „wyprosiło”, czy działanie nowotworu w mózgu,czy efekt silnego stresu,halucynacji, złej lub nadmiernie obfitej diety, zbyt intensywne oddziaływanie mikrofalowe od komórki przy uchu czy cokolwiek innego – nie ma żadnej możliwości stwierdzić.

  Reszta jest podobnie fantazmatyczna i nierzeczywista, więc nie będę się nawet do tego odnosić.

 118. Lech
  27 lipca o godz. 16:10

  Ateista nie ma żadnej wizji przyszłości?
  Dziwaczne rzeczy gadasz. Przecież sam wymieniasz takie wizje:
  – być CUDOWNYM “WOLNYM” PRYMATEM
  – A PO MNIE TO JUZ TYLKO KONIEC SWIATA
  – ALE JA SIE DOBRZE BAWILEM.
  – wesoło konsumować
  Nie dość, że tych wizji wiele, to jeszcze całkiem przyjemne.
  Co prawda, jeszcze nie słyszałem,by ktoś chciał być wolnym PRYMATEM. Ale jak dla mnie – też może być. Przyjemniej być prymatem, niż księdzem.

 119. ad.emigrant 23.07. 14 .07
  Wszystko…wszystkim, ale Putinm jeszcze nie jestes!!!!
  Polska zawsze bedzie „POLSKA”, co bys o niej /z daleka od niej…/ a raczej o samych Polakach – gdziekolwiek bys nie byl – nie myslal…a co dopiero >>> sadzil!!!