Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

19.03.2014
środa

Kaczyński wywiesił białą flagę

19 marca 2014, środa,

Jarosław Kaczyński w czasie ukraińskiego konfliktu wywiesił białą flagę. Pokazał, że jest politykiem, który – zamiast działać – potrafi tylko prężyć muskuły

1.
Przez najbliższe miesiące, jeśli nie lata, to polityka zagraniczna, szczególnie ta wobec Rosji i Wschodu, stanowić będzie główną oś sporu politycznego w Polsce. Putin nawet nie kryje, co pokazał demonstracyjnie we wczorajszym orędziu rodem z ZSRR, że to właśnie z Ukrainy, a więc naszego wschodniego sąsiada, chce zrobić swoisty „poligon”, na którym ma się rozegrać pierwszy obliczony na lata konflikt między Rosją a Zachodem w XXI wieku.

Po wydarzeniach na Ukrainie i postawie Moskwy już na dobre straciliśmy złudzenia, że w dającej się przewidzieć przyszłości dostrzeżemy w Moskwie, szczególnie tej, którą rządzi Putin, przewidywalnego partnera, a może nawet członka Unii. Czy też odpowiedzialnego za światowy pokój sojusznika NATO. Rosja Putina jest tak niebezpieczna, gdyż jest na tyle silna, by destabilizować politykę międzynarodową i zaogniać konflikty na świecie, ale jest zarazem na tyle słaba, że z otwartą przyłbicą nie rzuci rękawicy Zachodowi. Będzie raczej kąsać i ujadać, testując tolerancję Wolnego Świata.

2.
Nieoczekiwany obrót wydarzeń politycznych na Ukrainie sprawił, że Polska, a więc i rodzimi politycy, stanęli przed jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakim staje każdy polityk. Jest nim w dobie niestabilności ekonomicznej i zawieruchy geopolitycznej zadbanie o bezpieczeństwo kraju i ludzi. Przykładając do tej sytuacji analityczne szkiełko i oko, można pytać: kto lepiej, jako polityk, potrafi kolonizować niebezpieczeństwo i stać się gwarantem naszego bezpieczeństwa?

Na pierwszy rzut oka wydaje się jasne, że konflikt ukraiński to dar z niebios dla Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS od dawna bowiem głosił dwa dogmaty, sprowadzające naszą politykę zagraniczną do prężenia muskułów. Raz, że z Rosją Putina należy postępować ostro. Dwa, także z naszymi partnerami z Unii nie powinniśmy się cackać. Krótko: jest to polityka konfrontacyjna, również wobec naturalnych sojuszników i przyjaciół. Nie jest to polityka koncyliacyjna.

A przecież jest czymś oczywistym to, co należy do elementarza politycznego: że współpraca jest lepsza niż konflikt. Współpraca sprawia, że wszyscy na niej zyskują, a na konflikcie wszyscy tracą. Realizm polityczny podpowiadał, że gdy Rosja zachowywała się racjonalnie, należało z nią współpracować. Jednak gdy tylko zaczęła się zachowywać irracjonalnie, należało powiedzieć stop!

I tak właśnie postąpił rząd Tuska. Pokazując i determinację, i skuteczność. Determinację, gdyż premier w dużym stopniu namówił swoich europejskich partnerów, by przyjęli „polski punkt widzenia”. I skuteczność, bo to w Warszawie kanclerz Niemiec, Angela Merkel, powiedziała, że Unia podpisze z Kijowem 21 marca umowę stowarzyszeniową.

A mimo to Kaczyński i jego akolici powtarzali i wciąż powtarzają, że rząd Donalda Tuska jest nazbyt uległy – zarówno wobec Putina, jak i wobec Merkel. Że celem polityki rządu jest sprowadzenie, jak to kiedyś zgrabnie ujął prezes PiS, Polski do „kondominium rosyjsko-niemieckiego”. Jest to polityka, którą pisowscy politycy często określają jako „robioną na kolanach”. W odróżnieniu od tej polityki, którą prezentuje PiS: polityki retorycznych połajanek i napuszonych haseł o godności i mocarstwowości. Polityki „prawdziwych Polaków”, czytaj: wyborców Kaczyńskiego.

I jeszcze jeden aspekt, zdecydowanie osobisty. Kaczyński wciąż powtarzał, że jest realnym przywódcą. Że tylko on, jak przyjdzie kryzys, może stanąć na czele wspólnoty, bo jest silny. Innymi słowy: Kaczyński to mąż stanu z krwi i kości. Ta narracja polityków PiS była dopełniona retoryką negatywną. Kaczyński powtarzał, że premier Tusk jest słaby, że to taki „chłopiec w spodenkach”, który troszczy się tylko o „ciepłą wodę w kranie”. Jeśli silny przywódca, na trudne czasy, to Kaczyński. Jeśli spokojne czasy, to słaby lider, czyli Tusk.

3.
Co się okazało, kiedy przyszły trudne czasy? Kto okazał się sprawnym liderem, gdy przyszła ukraińska zawierucha i trzeba było działać efektywnie, a kto papierowym tygrysem?

Jarosław Kaczyński zrobił dwie rzeczy. Pierwszą, pojawił się na początku protestów na Majdanie, co miało tylko wymiar symboliczny. Drugą, także raczej symbolicznie i koniunkturalnie, gdyż tego domagali się Polacy, Kaczyński poparł działania rządu Donalda Tuska. Zgoda, lider opozycji ma mniejsze pole manewru niż premier kraju, ale Kaczyński nawet nie podjął wyzwania. Tym bardziej to dziwi, że przecież szykuje się do rządzenia Polską. A co mógł zrobić w takim razie jako lider opozycji?

Sporo. Przykładowo, wsiąść w samolot i ruszyć w podroż po Europie, zabiegając o spotkania i rozmowy z europejskimi politykami, by namawiać ich do większego zaangażowania na rzecz Ukrainy. Zabiegać o spotkanie z amerykańskimi politykami, którzy lobbowaliby za wzmożoną aktywnością Białego Domu w Europie Środkowej. Pojechać i spotkać się z amerykańską Polonią, by ta naciskała na senatorów. Spotkać się ze swoim ponoć wiernym druhem, Viktorem Orbanem, który – gdy przyszła godzina próby – zadziwiająco zbliżył się do Moskwy. Itd.

Jarosław Kaczyński jednak nie zrobił nic. Od początku abdykował w konflikcie ukraińskim, wywieszając białą flagę. Dlaczego okazał się tak pasywny? Bo, jak słusznie przeczuwamy, prezes PiS nie ma w Europie przyjaciół. Nie ma ważnych polityków, którzy chcieliby z nim dziś rozmawiać o istotnych dla Europy i Polski sprawach. Co sprawia, że w dobie polityki, gdzie liczą się kontakty, umiejętność budowania koalicji i powiązania sieciowe, prezes PiS zachowuje się jak dziecko we mgle.

Co zrobił Donald Tusk, ten – jak mówił Kaczyński – „słaby polityk” od ciepłej wody w kranie? Po pierwsze, jasno powiedział, że Polska stoi po stronie wartości, o które walczą zwykli Ukraińcy – wolności, demokracji, europejskich aspiracji Kijowa i tamtejszego społeczeństwa obywatelskiego. Po drugie, premier spotkał się z większością europejskich liderów, od kanclerz Angeli Merkel poczynając, poprzez prezydenta Francji François Hollande’a, a na Viktorze Orbanie kończąc. I, co kluczowe, przekonał ich do polskiej wizji oglądu sytuacji wobec Ukrainy i Rosji. Po trzecie, Tusk potrafił zgromadzić przy jednym stole polskich polityków, zazwyczaj skłóconych i podzielonych, by pokazać jedność Polski wobec konfliktu na Ukrainie. Po czwarte, ten typ strategii, który prezentuje i praktykuje Tusk, jest tak ważny, gdyż stanowi on gwarancję naszego bezpieczeństwa – jest bowiem budowany poprzez sieć europejskich i transatlantyckich powiązań i zobowiązań.

4.
A teraz sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: kto dziś jest autentycznym liderem? Czy jest to Jarosław Kaczyński, który potrafi tylko prężyć muskuły i głośno krzyczeć? Czy Donald Tusk, który unikając pompatycznej retoryki i polityki symbolicznej, potrafi skutecznie działać, budując międzynarodowe porozumienia, których celem jest bezpieczeństwo Polek i Polaków. I naszego państwa.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 53

Dodaj komentarz »
 1. Nie lubię go ale akurat według mnie dobrze zrobił. Nasz kraj ma wystarczająco swoich problemów a nie zajmować się Ukrainą. Przecież może(a nawet powinna) to zachód zrobić.

 2. Do Wyborców PO!

  (apel)

  Wyborcy PO, nie wstydźcie się, przejdźcie ewolucję. Pokochajcie tego, kogo nienawidziliście: Michała Kamińskiego – wielbiciela Pinocheta, dawniej w ZChN-ie, wczoraj w Pis-ie, dziś w PO. Oddajcie głos na Michała Kamińskiego.

  Michał Kamiński to wasz rzecznik, obrońca, reprezentant. Nie wstydźcie się. Michał Kamiński to nowe oblicze PO, to Wasza Twarz. Przejdźcie ewolucję, pokochajcie Michała.
  Głosujcie na swojego Misiaczka.

 3. Prymitywna protuska propaganda w stylu lat 30-ych kiedy to zajeto Kresy. Tuska jako Cincinnatus i Kaczynski jako tchórz. To swoje „powinnismy” mozecie sobie Makowski w rure zwinac i… Wystepy tuskowego teamu przed kamerami zwiastuje jeszcze wieksze problemy z Rosja anizeli do tej pory. Pisanie ze „premier w dużym stopniu namówił swoich europejskich partnerów, by przyjęli „polski punkt widzenia” to szydera z „polskiej racji stanu” ! Maja oni razem z nami patrzec na zdychajace swinie i razem z nami dostawac po gaciach tylko aby zgraja faszystów w Kijowie utrzymala sie przy wladzy !? No DEJ Pan spokój – zajmij sie Pan Franciszkiem i kosciolem. Jest tyle do odkrycia 😉

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Był na Majdanie -był.Klaskał banderowcom ,klaskał.Ale też ubezpieczał się od ataku berkutowców stojąc pod pachą Kliczki.Czyli zmężniał od czasu leżenia pod pierzyńą.A do boju wypuszczał brata.Mili moi ,wyobrażacie sobie ,Lecha naszego wodza ,okopanego w jednostce ukraińskiej na Krymie i broniącego honoru brata.A za nim stojących tych z zachodu z kałasznikami ,i żelażną damę jako sanitariuszkę ,bo nie umie strzelać.

 6. Doskonale opisał Pan gospodarzu sylwetkę lidera największej opozycyjnej partii, która ma ambicję rządzić Polską. Mam nadzieję, że do tego nigdy nie dojdzie, a dziadunio Jarek spokojnie się zestarzeje i odejdzie w niebyt i niepamięć. Ale powiem Panu, że Jarek dogadałby się z Putinem jak mało kto, przecież obydwaj wszędzie widzą wrogów i węszą zdradę narodową. Świr świrowi oka nie wykole.
  Pozdrawiam

 7. Polityka polska jest w próżni emocjonalnej . Niby na papierze są sojusze , traktaty , ale naród , tak samo jak na Ukrainie obojętny z wyjątkiem małej grupy zatrwożonych utrata polskiej suwerenności. Rola pajaca , manekina, jaką polscy politycy zafundowali Polsce, gadającego głosem sponsorów politycznych jest czytelna i przygnębiająca dla wielu Polaków. Polscy politycy bardzo często nie repezentują polskiej racji stanu , popierając interesy globalnych graczy. Ten typ zachowań przekłada się na brak poczucia patriotyzmu przeciętnego wyborcy.
  Politycy otaczają się wianuszkiem pochlebców i robią do nich miny i do nich wygłaszają polityczne mowy. Taki jest los wasali globalizmu.
  Polska bez własnych banków , bez własnego przemysłu nigdy nie będzie suwerenna.

 8. Kiedyż to Kaczyński według pana słów zawiesił białą flagę. Kto był pierwszy na majdanie dopiero jak Kaczyński się tam pojawił Tusk w pośpiechu wysłał Protasiewicza. Jakież to skutki przyniosły działania polityczne Tuska czy Krym jest przy Ukrainie? Skądże znowu czy banderowcy z majdana dotrzymali swojej części umowy? Nie. Więc o jakiej to skuteczności mówimy chyba, że myśli pan o jakiś tam sankcjach, które zostaną zniesione gdyż nikomu na dłuższą metę nie opłaca się konflikt z Rosją. Ale co tam jakoś sondaże są nadal niekorzystne dla PO więc przyszedł prikaz na Kaczyńskiego więc Makowski trzasnął obcasami i wysmażył. Domyślam się że gdyby Kaczyński pojechał do USA od razu podniósłby się wrzask, że to jest zamach stanu przywłaszczanie prerogatyw rządu polskiego. Dla pana niezależnie od tego co zrobi Kaczyńskie wszystko byłoby źle nieprawdaż.

 9. Makowski bredzi, bredzi i bredzi. Wychowany przez polskie media i polska polityke wschodnia to jest polityke wszcieklego psa i podlej swini wobec Rosji.

  Makowski biorac pod uwage jedynie sluszne teorie rodem a z Polski gdzie epidemia rusofobi szaleje robi powazny blad. Bo Makowski jest pozbawiony obietywizmu.

  Zaluzmy, Polski nie ma w Nato. Jest oczywiste ze polska polityka wschodnia byla by zupelnie inna. Opierala by sie na kooperacji rozbudowie wspolnych interesow i wspolpracy dla dobra calego regionu.

  Ale przynaleznosc do Nato sprawia ze partyjnemu motlochowi i szczujacym mediom sie wydaje ze mozna sobie pomachac szabelka na Rosje. Podzegac, prowokowac, wtracac sie i szantazowac Rosje sankcjami. Psujac stosunki z sasiadem na dziesieciolecia dla przyszlych pokolen.

  Polska podzegala Ukraine, Ukraina zaplacila Krymem i to moze byc tylko poczatek ukrainskich strat.
  Polska podzegala Gruzje, Gruzja zaplacila utrata terrytorium.

  Podroze polskiej partyjnej holoty na Majdan byly prowokacyjna interwencja w wewnetrzne sprawy Ukrainy. Brakeim poszanowania suwerennosci Ukrainy. Podobnie jak szkolenia rosyjskiej opozycji w Polsce.

  Dylko dupkom moze sie wydawac ze Nato jest jakims bezpieczenstwem dla Polski. W kazdym ze scenariuszy eventualnego konfliktu z Rosja do ktorego Polska podzega, Poska znika z mapy Europy i to juz w pierwszych godzinach. Wtedy nawet nie bedzie to mialo znaczenia co zrobi Nato.

  To wiecej niz szokuje ze mozliwa wojna jest detatowana z taka kpina i bezkarnoscia. Gdzie odpowiedzialnosc wobec ludzi ???

  Mokowski powinen sie zapoznac z argumentami drugiej strony przed komentowaniem.

 10. Panie Redaktorze: bardzo trafna uwaga na temat Kaczynskiego – „Bo, jak słusznie przeczuwamy, prezes PiS nie ma w Europie przyjaciół. Nie ma ważnych polityków, którzy chcieliby z nim dziś rozmawiać o istotnych dla Europy i Polski sprawach.”

  Kaczynskim jest politykiem prowincjonalnym o malej wiedzy ekolomicznej, o stosunakach miedzynarodowych i umiejetnosci poruszania sie na parkietach europejskich. Ale nie tyko on – Kurski i reszta tzw. kolorowych ptakow polskiej prawicy, ktorych jedynie interesuje zold paralmetarzysty EU od czasu do czasu oddadza salwe o dziadku z wehrmachtu aby zwrocic na siebie uwage … i to jest juz cala ich polityczna kompetencja.

 11. Gdzie jest ta druga strona? OK krytykować każdy potraf. Co wg ciebie należało zrobić, jak powinien zachować się Tusk? Konkrety proszę. Załóżmy ,że Polski nie ma w NATO. Założyć sobie można nogę na nogę. Ale niech tam. Sądzę,że Polska nie byłaby w Unii. Średnia płaca byłaby 1100 złotych na rękę. A Putin zacząłby od Polski. Polska polityka wobec Rosji była wyważona. Mimo stajemy się dla Putina wrogiem nr 2. Kim bylibyśmy, gdybyśmy siedzieli w kącie z podkulonym ogonem, licząc na łaskę Putina.

 12. „malina” napisała:
  „Nie lubię go ale akurat według mnie dobrze zrobił. Nasz kraj ma wystarczająco swoich problemów a nie zajmować się Ukrainą. Przecież może(a nawet powinna) to zachód zrobić.”

  Dzisiaj „Zachod” to także MY. Warto o tym pamiętać.

 13. axiom1
  19 marca o godz. 14:20

  Trzeba się zgodzić z axiom1, który słusznie pisze, że, cytuję: „polityka Rosji wobec Polski to jest polityka wściekłej świni i podłego psa”.

  Choćby napaść Rosji na Polskę wspólnie z Hitlerem tego dowodzi…

 14. @bmw
  Padles ofiara rusofibi i pospolitego zdziczenia.

  Twoje zalozenia ‚Putin zaczal by od Polski” to halucynacje nie z tej ziemi. To stwor polkiego partyjnego motlochu.

  Polski partyjny motloch pozbawiony elementarnych kwalifikacji, zdolnosci przywodczych i wizji dla Polski stworzyl Polsce wroga aby pokazac jak ratuja Polske sojuszem w Nato.
  Oczywicie robia to rowniez na polecenie bandyckiego kartelu USA-Unia-Nato ktorym stabilizacja, pokoj i rozwoj we wschodneij europie sa nie na reke.

  Wez przyklad z Wegier, Slowacji,… Rosja im nie przeszkadza. Wrecz przciwnie, wykorzystuajc Rosje robia interesy i poprawiajac poziom zycia swych obywateli.

 15. atalia
  19 marca o godz. 15:18

  To jednen z synonimow poskiego zdziczalego partyjnego motlochu.

  Selektywne wybieranie indywidualnych wydarzen historycznych aby przy tej pomocy podzegac, szczuc i sie awanturowac.

  Zadaj sobie pytania. Jaki jest tego cel ? Jaki jhest z tego zysk ? Jak wiesz to napisz.

 16. ” wsiąść w samolot …”
  Wolne zarty.

 17. axiom1
  19 marca o godz. 15:32

  axiom1 ma świętą rację, gdy sam siebie charakteryzuje jako, cytuję: „jednen z synonimow zdziczalego motlochu.”

  Trafnie też opisuje metodę swego postępowania, cytuję: „podzegac, szczuc i sie awanturowac.”

  axiom1 sam jednak nie wie, jaki ma z tego zysk i dlatego samokrytycznie pyta samego siebie, cytuję: „Zadaję sobie pytania, jaki jhest z tego zysk ?”

  Hm, nie wiem, jaki masz zysk z tego, co i jak robisz. Dla mnie liczy się to, że trafnie politykę Rosji wobec Polski określasz jako politykę wściekłej świni i podłego psa.

 18. Kaczyński to taki koleś co się naczytał Trylogii i tak już mu zostało. Nie przeczytał komentarzy np. krakowskich konserwatystów o, które było uzupełnione moje wydanie Trylogii (szczególnie Ogniem i mieczem). I tyle. Drugim kluczem jest jego zaburzona osobowość: on nie ma wizji Polski, polityki. On podobnie jak Hitler ma wizję swojego ,,ja” (do niedawna występowało jako zdwojone). I wszystko podlega tej ocenie: urząd prezydenta RP był godny szacunku bo był nim Kaczyński. Prezydent nieKaczyński to agent, ubek albo ,,wybrany przez nieporozumienie”.

 19. Nudy na pudy czytając tutejsze komentarze. Jedni jak zwykle zaciekle bronią Kaczyńskiego, inni wykazują nieco więcej zdrowego rozsądku i oglądu sytuacji. Faktem jest, że Kaczyński to polityk obrotowy, zmienia zdanie zależnie od bieżącej sytuacji i aktualnych potrzeb. W czasie ostatniej kampanii prezydenckiej gładko przechodził od pozdrowień dla Rosjan do chwalenia epoki Gierka, potem zachwycał się Orbanem i pokrzykiwał, że zrobi w Polsce Budapeszt. Co powie teraz, gdy rzeczony Orban poszedł na współpracę z Rosją, która udzieliła mu wielomiliardowego kredytu na budowaną dla Węgier elektrownię atomową? Czy będzie dalej wysyłać swoich podwładnych na Węgry? Pożyjemy, zobaczymy.

 20. @atalia
  Bredzisz kolego polityku, albo napuszczasz jednych na drugich.
  Rosja to nie jest ZSRR , takjak obecne Niemcy to nie jest III Rzesza.
  Dwa razy nie wchodzi się tej samej wody. Rzeka płynie , ale nie jest to ta sama rzeka.

 21. Niestety piszac taki artykuł wykazał sie Pan potężną ignoracją w temacie polityki wschodniej. Proszę rozważyć tylko jedną rzecz, jeśli polityka Kaczyńskiego, trzymania Rosji „krótko” w ramach UE i NATO być może nie byłoby wydarzeń na Ukrainie. Natomiast współpaca i otwarcie premiera Tuska jedynie zachęciło Putina do działań jakich jesteśmy świadkami. Jeśli rząd myśli podobnie jak Pan to mamy wielki problem. Zresztą chyba myśli, bo problem wielki mamy.

 22. Śleper
  Saurom
  19 marca o godz. 13:46

  „…dopiero jak Kaczyński się tam pojawił Tusk w pośpiechu wysłał Protasiewicza….”

  Śleperom i Makowskim marzyl sie Kaczyński w Świetych okopach Majdanu. Niesiony na drzwiach z hotelu „UKRAINA” niczym Janek Wisniewski – zamordowany przez Komune. Mozna by pyskowac na „awanturnictwo” Prezesa które utrudni „przyjazne relacje z Rosja”.. A tu taka kicha – Prezes pokazal flage i wrócil do Warszawy ale z tarcza. Samolotowy pijaczek Protasiewicz – emisariusz tandeciarzy z PO zostal wypunktowany na jakims Flughafen i jest na aucie. Prezes truje dupe przed kamerami nie dostrzegajac ze jest kiepsko wystruganym pionkiem w grze o panowanie nad swiatem. 😉

  PS.
  „…Rosja Putina jest tak niebezpieczna, gdyż jest na tyle silna, by destabilizować politykę międzynarodową…”

  Czy to „Rosja Putina” jest winna smierci operetkowego dyktatora Khaddafiego który dawal Libijczykom lepsza opieke zdrowotna nizeli tusk Polakom !?

 23. Panie Makowski

  Pan nie rozśmiesza ludzi 🙂 Premier namówił europejskich partnerów itd…
  Oni i bez PDT wiedzą, co znaczy wejście wojsk w cudze granice. Naprawdę nie trzeba aż PDT, by wyjaśnić im, że to naruszenie międzynarodowego prawa 🙂
  To raczej Wy, PO, obudziliście się z ręką w nocniku, bo zbankrutowała Wasza wizja Rosji.
  Jesteście ofiarami własnej propagandy, która głosiła, że za problemy polsko-rosyjskie odpowiada ten Wstrętny Kaczor, a nie Putin. Daliście Putinowi palec (negocjacje cen gazu w wykonaniu pana Pawlaka), a On Wam go odgryzł!. Byłby odgryzł i nadgarstek, gdyby Bruksela go nie powstrzymała:-) Ale i tak płacimy za gaz najwięcej w Europie…
  Sukces, panie Makowski?

  PDT dał Putinowi odgryźć i łokieć, mówiąc po smoleńskiej katastrofie, że ufa Rosji i Putinowi i rezygnuje ze wspólnej komisji powypadkowej. No i Putin go orżnął na cacy, sypiąc MAKiem w oczy 🙂 z raportem na poziomie kompletnej żenady. I potem musieliście uruchomić wielką machinę propagandową w obronie tego żałosnego raportu, by nie wyszło, ze znowu daliście z Moskwą ciała na całej linii 🙂

  Teraz, po 6 latach, wreszcie obudziliście się ze snu i ze zdziwieniem zauważyliście, że Putin może Wam nawet odgryźć głowę, no to dawaj ostrzyć szable, bo na to to już mu pozwolić nie można 🙂
  Wreszcie zauważyliście, że Polska w oczach Putina to nie kandydat na Przyjaciela, tylko kandydat na Wasala. A z takim się nie przyjaźni, tylko się go osłabia i wasalizuje!
  No cóż…Lepiej późno, niż wcale!

  A kto temu winien? Jak zwykle dyżurny straszak PO – Strrraszny Kaczafi:-)
  To przecież On negocjował ceny gazu! To On rozmawiał z Putinem w Smoleńsku i dawał tam dzióbka Wowie 🙂

  Precz z tym okropnym Kaczafim, bo co i rusz szcza nam do zupy, krowy przez niego jajek nie niosą, a kury mleka nie dają! 🙂

  Niech Pan opowie jeszcze jakiś kawał, Panie Makowski! Nieźle to Panu wychodzi! 🙂

 24. Biden był w Polsce i na Litwie, rozmawiał też z przedstawicielami Łotwy i Estonii.
  Nie było go w Kijowie na Majdanie.
  Po dzisiejszym oświadczeniu prezydenta Obamy, gwarantującym bezpieczeństwo członkom NATO, rząd „kamikaze” musi negocjować z Rosją. Albo jak chce, to wojować.

  Może p. Kowal albo p. Kaczyński pojadą na Majdan coś poradzić, doradzić. Albo wysłać Hoffmana z Macierewiczem.
  Celebryci?

 25. Danka
  19 marca o godz. 16:51

  Ty zaś masz aż tyle rozsądku, że mnie zostały tylko brednie.

  Ps. Najważniejsze, że Putin z ZSRR i Putin z Rosji to nie ten sam Putin.

  A skoro Rzeka płynie, ale nie jest to ta sama rzeka, to i Danka żyje, ale nie jest to ta sama Danka. Ciekawe, skąd jednak wiesz, że ty to nadal ty.

 26. murator
  19 marca o godz. 17:16

  murator pisze mądrze, cytuję: „Kadafi dawal Libijczykom lepsza opieke więzienną niż tusk Polakom”. No, np. w więzieniu Abu-Salim Kadafi skutecznie wyleczył ok. 1200 Libijczyków…

 27. Panie Makowski. Nie ma roznicy medzy Kaczynskim, Tuskiem lub partiami politycznymu. Jest tylko jedno okreslenie. To partyjny motloch !

  Ten motloch nie ma asolutnie zadnego mandatu od polakow by sie awanturowac, podzegac i szczuc na arenie miedzynarodowej. Nikt ich nie upowaznil do niszczenia pokoju w Europie Wschodniej, do stwarzania atmosfery napiecia i niepewnosci. A moze nawet wojny.

  Polski partyjny motloch nawet nie zdaje sobie spray co robi, dlaczego, jakie sa tego cele i jake beda skutki. Ponad wszystko polski partyjny motloch nie ma dla Polski ani planu, ani wizji ani strategi. To tyko banda paskudnych warcholow, awanturnikow, wscieklych psow i podlych swin. Polska jest promowana przez nich jako warchol i paskudna swinia Europy.

  Sprzeciwiam sie temu.

  W normalnym kraju zadaniem mediow bylo by sprowadzenie tej dziczy do porzadku. Nawolywanie do rozsadku i przyzwoitosci.

  A wy medialne dupki dolewacie paliwa do ognia. Klamiecie, zatajacie nie pasujace wam prawdy, przekrecacie informacje, podsycacie goraczke rusofobii co jest wiecej niz skandaliczne.

  Ten obled trzeba przerwac. Motloch nalezy rozliczac i karac za dzialalnosc bez manadatu obywateli. Obywatele nie moga placic za fobie partyjnego motlochu i usluzna im dupowatosc mediow.

 28. Tak, wyglada na to, ze Pr. Tusk rozwaznie robi swoje. SLuchajac jego lin politycznych nie ma sie do czego przyczepic. A lubie sie przyczepiac.

  KOjarzy mi sie to z Bialymi i Czerwonymi z Powstania Styczniowego i naszego wieczonego dylematu: umierac bez sensu, czy zyc z sensem. Wspieram Bialych.

 29. atalia
  19 marca o godz. 18:21
  w więzieniu Abu-Salim Kadafi skutecznie wyleczył ok. 1200 Libijczyków…

  To prawda ! Ich stan sie poprawial – wykonczyl ich jednyk syf którym sie zarazili. Nie zmienia to jednak faktu ze Libia miala lepsza opieke zdrowotna od Polski (i to nie tylko dlatego ze pracowali tam polscy specjalisci). Dulary szly do kasy panstwa która nie sknerzyla na opieke. Nieważne ! Ważniejsze że ludzie dosyc maja pierdolenia tych kretaczy (wraz z ich klakierami -> Makowskim, Szostkiewiczem, Bendykiem) z PO którzy kosztem biedy Polaków wdrapuja sie na cokoly pomników wojny z Rosją. Eksperci od Ukrainy ślepi na polski rodzimy syf zafundowany przez polskich (!) polityków.

  Z cytatów na forach netu :

  „… Czekałem cały dzień co tym razem Naczelny Krętacz wymyśli żeby znów stanąć przed kamerami. Tym razem szopka ma nazwę „orędzie Tuska do rodaków w sprawie Ukrainy” I co nowego krętacz dziś nam przekazał? Czy ktokolwiek z Państwa dowiedział się czegoś nowego z dzisiejszego kolejnego popisu oratorskiego cynika i obiecanta? To JEDYNA rzecz którą ten człowiek potrafi ŁADNIE MÓWIĆ.”

  „…Panie Tusk….. przeciętny Rosjanin w Obwodzie Kaliningradzkim zarabia 2700 zł… czyli 31000 rubli.. nieopodal na Zielonej Wyspie w warmińsko-mazurskim jest 32% bezrobocie…. a pensja 1500 zł jest uważana za bardzo dobrą… są tu tez ludzie którzy pracują za 5 zł.”

  „… Przed wojna Polska tez byla wyplakatowana tekstami „silni ,zwarci,gotowi”. tyle ze polaska armia przed wojna prezentowala znacznie wieksza sile (wg owczesnych standardow) niz dzisiejsza armia. To politycy ja zniszczyli Wojsko Polskie doprowadzajac je do obecnego ,oplakanego stanu. Ze 300 czolgow,drugie tyle rosomakow i jakies 60 samolotow ma obronic kraj wielkosci Polski???”

  ” Tak się składa że ja pracuję dla siebie i żeby utrzymać moją rodzinę, natomiast moje państwo robi co tylko może żeby ukraść mi jak najwięcej…..a jak mi ktoś coś opowiada o pracy dla ojczyzny i patriotyzmie to mam ochotę splunąć mu w gębę! Większość Polaków panie Tusk nienawidzi swojego państwa i to jest pański problem, a nie jakaś tam Ukraina!”

  ” Ryży bałwan mysli że ktoś na poważnie bierze jego skowyt. To pajac wiekszy od mikto prezesunia….”

  „Za Polskę Tuska, PO i Komorowskiego nikt się nie będzie bił. Za Polskę Żołnierzy Niezłomnych – choćby dziś, do ostatniej kropli krwi…”

  „…Donald z Radkiem – IDOLE POLSKICH ŚWIŃ!! Całą dobę świnie kwiczą zadowolone, że mogą dłużej żreć z koryta!!” 🙂 🙂 🙂

  „Donaldzie jesteś żałosnym zerem. Nie wygraża się pięścią niedźwiedziowi. Chyba że w zoo. Ty właśnie razem z twitterowym Radziem jesteś jak dwa zasmarkane gówniarze w zoo. Skończysz marnie za oszukiwanie, okradanie, zadłużanie narodu polskiego…”

  „Dureń z sopota nie ma pojęcia o polityce międzynarodowej !!! dziala pod dyktando anielki !!! A za to karę ponoszą POLACY i POLSKA !!! Tuskomatole z licejcjonatem sikorskiego znmiszczysz POLSKĘ !!!”

  „… Panie Tusk , zajmij się pan NFZ , domami dziecka, domami starców, reformą ZUS , gospodarką , a daj sobie na luz z ukrainą i rosją, bo twoje wtrącanie zabija naszą gospodarkę , handel z Rosją = 0. Więc zamknij pan gębę panie Donek .Bo zrobimy Majdan na ul.Wiejskiej ….”

  ” Panie Tusk mam ochotę napluć Panu w gębe tfuuuuuuuu!!!!!!!”

  A mówi się że Polacy żyją serialami…..!

 30. żyjemy w kręgu kultury judeochrześcijańskiej.

  Judeochrześcijaństwo to zespół zasad według których – zdaniem żydów – powinien żyć chrześcijanin.

  Nacisk w judeochrześcijaństwie kładzie się na kilka głównych „memów” – 1. branie na siebie krzyża 2. znoszenie ucisku w ciszy i pokorze 3. wybaczanie swoim zawodowym zdrajcom, piwnicznym mordercom i medialnym kłamcom, i modlenie się za nich 4. nadstawianie drugiego policzka 5. oddawanie ostatniego płaszcza 6. pokora i ubóstwo 7. tolerancja dla wszystkiego i wszystkich 8. liczenie na sprawiedliwość po śmierci. Lista jest dłuższa, ale główne hasła programowane są milionami powtórzeń.

 31. Tu sie Tusk pięknie spisał, zgoda, szacun.
  Ale to za mało, żebym dał mu drugą-trzecią szansę przy urnach.
  Z całym szacunkiem dla Ukraińców i Ukrainy, ale ta troska jest nad wyraz duża (relatywnie) w porównaniu do troski o podstawowe potrzeby Polaka, obywatela, który chce godnie żyć i pracować w Polsce. O potrzebę spokojnego i stabilnego budowania i rozwijania małych i średnich przedsiębiorstw przez Polaków w Polsce, zamiast wyżymania tychże przez system tworzony i rozwijany przez Tuska. O potrzebę spokoju kiedy trzeba zadbać o zdrowie. O potrzebę życia w wolnym świeckim państwie, gdzie nie ma dyktatu kościoła, a pieniądze przekazywane są związkom wyznaniowym tylko i wyłącznie przez wyznawców, na tych samych zasadach jak organizacjom społecznym, charytatywnym, czy jakimkolwiek innym. O potrzebę niechęci do pisania takich komentarzy.
  Już nigdy nie zagłosuję na Platformę. Nie oznacza to że zagłosuję na PiS. Zagłosuję, ale na nikogo z nich. Wiem, że grozi to rządami PiSu, ale trudno. Platforma robi wszystko, żeby PiS wygrał.
  Fuck.

 32. murator
  19 marca o godz. 21:38

  Dobra, Putin, Putin, Putin. Wiwat Putin. Wiwat prawo narodu krymskiego do samostanowienia.

  Ps. Tylko nie prawo Czeczenów, tylko nie prawo Tatarów…

 33. @murator, to dobry cytat;
  „Donaldzie jesteś żałosnym zerem. Nie wygraża się pięścią niedźwiedziowi. Chyba że w zoo. Ty właśnie razem z twitterowym Radziem jesteś jak dwa zasmarkane gówniarze w zoo. Skończysz marnie za oszukiwanie, okradanie, zadłużanie narodu polskiego…”

  I za podzeganie do konfliku zbrojnego w Europie wschodniej za bandyckie napascie na Iraq, Afganistan, Czad i Afryke Centralna,…. i gdziekolwie bandycki kartel UsA-Unia-Nato sobie tego zarzyczy od polskiego wasala.

  Panie Makowski, na jakiej podstawie zaklada pan ze dozywotni partyjni dyktatorzy maja prawo dzialac wedle swoich prywatnych fobii i narazac caly kraj na niebezpieczensto konfliktu zbrojnego. Podczas gdy jest wiadome ze kazdy secnariusz eventualnego konfliktu miedzy Rosja i bandyckim kartelem USA-Unia-Nato konczy sie zaglada absolutna Polski i prawie na pewno swiata.

  Dlaczego wy dziennikarze jestescie tak durni, nierozgarnieci, pozbawieni wizji i rzeczywistosci. I odwagi by wypelniac swe elementarne obowiazki.

 34. Murator i axiom w jednym stoją domu.
  Dobrali się jak w korcu maku, jeden zażarty prawak, drugi postbolszewik.
  Oczywiście częściowo dworuję sobie z tych panów, bo te umowne etykietki nie oddają ich umysłowych abberacji.
  A jeśli już ktoś wygraża Putinowi, to bynajmniej nie Tusk (ani Murator ani axiom nie raczyli się zapoznać z wczorajszym wystąpieniem premiera, a to była prezentacja aktualnego stanowiska polskiego rządu), tylko nieszczęsny Kaczor Podskakiewicz, który na szczęście na nic nie ma wpływu, a zresztą nikt się z nim nie liczy, ani w Europie, ani w USA

 35. mag pisze;
  „A jeśli już ktoś wygraża Putinowi, to bynajmniej nie Tusk..”

  Tusk rowniez podzegal do zamachu stanu na Ukrainie i od 2007 prowadzi polityke wscieklego psa i podlej swini wobec Rosji.

  Wszelkie polskie paryjniactwo to motloch.
  Ja ogladam rowniez i czytam inne media. Nikt tak nie szuka prowokacj jak Polska.

 36. czy to na pewno jest blog Polityki ? … niemoge pozbyc sie wrazenia czytajac tu komentarze, ze jest to festiwal poznodojzewajacych mlodziencow socjalizowanych na brazyliskich serialach i cycytych reklamach dunnera.

 37. Tak to jest kiedy pierwsze pokolenie ‚polityków’ wylansowane przez byłych cinckciarzy PRL-u doszło do władzy, najpierw potężna dzika prywatyzacja , czyli bezkarność i kradzież majątku narodowego, a teraz udawanie wielkich ‚demokratów’ i patriotów pod nadzorem lobby żydowskiego. Szef MSZ dawny azylowiec , coś jak Kukliński , teraz jako bohater namaszczony przez USA, przedtem bohaterów nam wskazali towarzysze radzieccy. Ot taki naród ta Polska, dlatego jest rozdarta , skora rządzą potomkowie cinkciarzy. Ale nie przejmujmy się , Ukraina jeszcze się nam we znaki da dobrze i nie raz. Wystąpienie Tuska było nieprzymyślane bo powinien postąpić jak Orban i się po prostu zamknąć. Polska jest narzędziem i gra role harcownika pod scenariusz napisany gdzie indziej. To że Kaczyński z białą flagą ? ano pisze się różne rzeczy jak nie Smoleńsk , to Putin jak nie Putin to powódź. Zapłatę za Ukraine Polska nie udźwignie i koszty będą niewspółmierne. W zamian harcownicy dostanę godziwą wypłatę, a głupawy naród co na nich głosował ‚nowe hasła wyborcze’ czyli dymajmy się nawzajem aż któregoś dnia szlak to wszystko trafi.

 38. mag
  20 marca o godz. 9:44
  „…A jeśli już ktoś wygraża Putinowi, to bynajmniej nie Tusk (ani Murator ani axiom nie raczyli się zapoznać z wczorajszym wystąpieniem premiera, a to była prezentacja aktualnego stanowiska polskiego rządu)….”

  Zapoznalem sie i z wystapieniem Putina* pt. „Wszystko ma swoje granice”i tego fajansiarza tuska. Wystapienie tuska oceniam jak wiekszosc forumowiczów – na przykladzie „dokonan”. Czyli kompletne zero – totalna wyprzedaz majatku panstwowego tak ze w wypadku Polski mamy do czynienia z panstwem wydmuszka. O jakimkolwiek „stanowisku rzadu” mowy byc nie moze jako ze w wypadku tuska mamy do czynienia z namiestnikiem, laufburszem organizacji zarzadzajacej Europa. Taki namiestnik ma swój ogródek o którym moze poopowiadac np. jak mu pomidory czy ogóry obrodzily – to wszystko. O losie ogródka decyduja inni. Hameryka/Unia poslugujac sie takimi namiestnikami chcialyby otoczyc Rosje ale dostala po ryju – i bardzo dobrze ! Wyobrazam sobie co mówi ten parch i Filantrop który finansowal ten caly Majdan teraz – po utracie Krymu 😉 Rosja pokazala ze zdegenerowany Zachód jest bezsilny…. Grozby i wprowadzynie kolejnych stopni sankcji beda komentowane na tarasach willi na Krymie przy kielichu „Szampanskoje” (te nazwe powinna Rosja na nowo wprowadzic – rezygnacja byla gestem uprzejmosci wobec Francuzów !). Niemoznosc wysylania swoich pociech do angielskich internatów uchroni dzieci oligarchów przed deprawacja przez spedalonych wychowawców -> vide causa George Curzon !
  Wsciekle ataki polskich watazków nakazuje im przypomniec ze gdyby nie Rosja ich rodzice skonczyliby jako kawalek mydla w sraczu jakiejs „Gaststätte” przy Reichsautobahn Berlin – Danzig… Co za tym idzie pyskujacych dzisiaj by nie bylo – w tym i Autora 🙂

  *http://www.jungewelt.de/2014/03-19/012.php?sstr=putin

  PS.
  Insynuacje ze ktos niechcacy azeby jego panstwo bylo wykorzystywane jako baza wypadowa do bandycykich rozrób jest „postbolszewikiem” ukazuje (i przypomina z racji na wczesniejsze wpisy) durnote @mag

 39. Sankcje
  Wesołowskiemu // czy On nadal jest ”ABP” ?// też zrobili
  przykrość wielką usuwając jego podobiznę z wspólnej fotografii.
  ukłony

 40. Czy to samo szykowali „aktywisci” z Majdanu Ukrainie i Krymowi !?

  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/libia-pograzyla-sie-w-anarchii-o-tym-sie-nie-mowi/1tss4

 41. Tusk jest calkowicie bezradny a jego zdolnosc koalicyjna osiagniecia czegokolwiek jest calkowiecie wirtualnym tworem pijarowskim.

  I nie zmieni tego pokazywania palcem Kaczynskiego, ktory premierem nie jest i nie rzadzi od 7-mu lat.

  Fakt, ze Kaczynski poprawnie zdiagnozowali zagrozenie Rosja putinowska a nie PO powinno tu wystarczyc by oddzielic chlopcow z boiska od politykow.
  Jeszcze pare miesiecy temu gdy Kaczynski ostrzegal, ze nie nalezy ufac Putinowi Sikorski publicznie nawzal prezesa poaranoikiem…i rusofobem.

  Polska polityka wschodnia prowadzona przez PO nie powstala od ostatniego przemowienia Tuska ani poklepywania go przez mamuske Merkel.
  Polityka ta legla w gruzach bedac calkowita katastrofa – ani nie potrafiono uzwglednic ani przygotowac sie na przewidywalna reakcje Rosji przez odpowiednie dzialania KOALICYJNE z Niemcami a przede wszystkim USA ani zabezpieczyc polski interesow energetycznych rura na dnie Baltyku i gazoport opozniony o 3 lata.

  Jeszcze pare miesiecy temu Tusk i Sikorski oficjalnie odtrabiali sukces 7 lat wybitnej polityki P0 – w imieniu UE…- przypieczetowanej za moment… podpisania przez Ukraine umowy stowarzyszeniowej.

  Moment pozniej Kuzniar doradca prezydenta z PO oglosil sukcesem masakre na Majdanie… by nastapil parogodzinny kolejny sukces podpisania porozumienia, z prezydentem, ktory majac papier w reku uciekl do Putina…

  Same „sukcesy” i „koordynacyjna” rola Tuska w… no wlasnie w czym?
  Bo jak do tej pory UE jest jedynie obserwatorem udajacym oburzenie.

  Wobec oczywistej bezradnosci i amatorszczyzny obecnego rzadu zostalo straszenie Kaczynskim oraz dywagacje jakby bylo gorzej gdyby bylo podpierane skleroza i wystapieniami telewizyjnymi.

  Fakty?
  A co tam fakty.. tu zawsze bylo jezeli chodzi o PO kiepsko.

 42. Oto koszty rusofobi. Ten lepszy bo nie rosyjski gaz z Kataru bedzie drozszy o 30-50% rosyjskiego. Z tego powodu Gazpprom podniesie ceny do poziomu cen gazu z Kataru. Bo tak dzialaja rynki oligopoli o czym rezim i rezimowe dupki eksperci oczywiscie nie wiedza.
  http://tvn24bis.pl/informacje,187/niezaleznosc-kosztuje-zaplacimy-wiecej-za-gaz,409921.html

 43. @ AF: zgadza sie. Ja dodam , ze najjasniejsza po wstapieniu do EU miala mozliwasc stac sie tranzytem/dyspozytorem ekonomicznym miedzy EU a Rosja (tak tez sporo politykow starej Europy RP widzalo). jak wyszlo wiemy sami. Polska stala sie wasalem USA i gwiazdki betlejemeskiej. Gdyby w RP miszkali Holnedrzy to bysmy nadal mogli spedzac urlop na Krymie bez wizy, zadluzenie panstwa byloby bardzo male, bespiedzenstwo energetyczne zapewnione i z Rosja bybymy normalne przyjacielskie stosunki. Polska polityka zagraniczna jest awanturnicza, nieskoordynowana, i 3cio-rzedna.

 44. Ładna laurka dla premiera Tuska. Mąż stanu, mąż opatrzności, guru. Żeby tak jeszcze premier miał lepszego nosa do ludzi, którymi się otacza – pp. „Zegarek” Nowak, „Auschwitz” Protasiewicz, Gowin, Czuma, wcześniej premier z Krakowa „Niemcy mnie biją” Rokita itd. A prezes Kaczyński? Co tu jeszcze można dodać? Jaki koń jest każdy widzi.

 45. Zapomniałem dodać najnowszy nabytek PO – Pana „z rygrafem” Kamińskiego.

 46. Bardzo marny artykuł

  Autor, podobnie zresztą jak i większość czytelników Polityki (wyborcy Tuska i Millera) nie rozumie sytuacji geopolitycznej Polski. Składają się na to dwa czynniki:
  – agresywna postawa Rosji, która będzie chciała rozszerzyć swoje wpływy na nasz kraj (już zresztą jej się to częściowo udało);
  – stosunek Zachodu do Polski nacechowany lekceważeniem i oczekiwaniem, że Polska będzie potulnym wykonawcą rozkazów Brukseli i Berlina oraz rezerwuarem taniej siły roboczej dla zachodnich korporacji.

  Polska w planie strategicznym Zachodu nie jest traktowana jako jego część tylko sektor buforowy. Dlatego istnieje ryzyko, że Zachód ponownie odda Polskę we władanie Rosji (do ustalenia pozostaje cena takiej transakcji).

  Co zatem może zrobić Polska w tej wydawałoby się beznadziejnej sytuacji (gigantyczna dysproporcja w sile militarnej Polski i Rosji):
  – poszukać sojuszników w regionie – można ich znaleźć pośród krajów które podobnie jak my są na celowniku Rosji. Dla uproszczenia są to kraje, których przedstawiciele pojawili się w Tbilisi razem z Lechem Kaczyńskim. Jest to polityka, którą roboczo nazywamy „Jagiellońską”. Dodajmy, że nie wymyślił jej Lech Kaczyński tylko Józef Piłsudski, który dążył do zbudowania buforu oddzielającego Polskę od Sowietów (niestety bez powodzenia)
  – wykorzystując możliwości prawne w UE, ustawiać politykę UE na kontrze do Rosji. Jest to oczywiście bardzo trudne, gdyż Niemcom zależy na stałych dostawach surowców z Rosji i nie chcą ryzykować konfliktu z Putinem. Można to jednak robić nie zważając na połajanki
  zachodnich mediów i elit.

  Czy to wystarczy do obrony Polski? Pewnie nie, gdyż kluczową sprawą jest słabość militarna Polski. W praktyce Polska będzie bezpieczna jeśli będą stacjonować u nas potężne siły amerykańskie, bądź kiedy dorobimy się skutecznej broni atomowej. Na to jednak się nie zanosi, jednak dwie opisane wyżej strategie mogą opóźnić marsz Rosji na Zachód i pozwolą zyskać trochę czasu.

  Co robił Lech Kaczyński? – Starał się realizować te strategie.
  Co zrobił rząd Tuska? Zadziałał dokładnie w przeciwną stronę. Efekty znamy.
  Kto jest lepszym politykiem? Odpowiedzcie sobie sami inteligenci.

 47. „Zmarnowali wiele lat, zaprzepaścili regionalny dorobek śp. Lecha Kaczyńskiego, na wszelkie ostrzeżenia odpowiadali strumieniami wyzwisk Palikota i Niesiołowskiego (w wersji eksportowej ten styl pokazał Protasiewicz), planami dorżnięcia watah (Sikorski wyznaczył ten poziom dna), przemowami językiem rosyjskiej dyplomacji (w czym wyspecjalizował się doradca prezydenta Roman Kuźniar). Nic, ani Gruzja, ani Smoleńsk, nie spowodowały choćby elementarnej refleksji. Także w sprawie Ukrainy działają niemrawo, bez serca, zainteresowania, raczej przymuszani do pewnych gestów naciskiem opozycji niż gnani poczuciem obowiązku. Bezpieczeństwo Polski jest dziś drastycznie mniejsze niż wtedy, gdy obejmowali władzę. Ten zestaw faktów jest, z punktu widzenia polskiej racji stanu, tak dla rządzących polityków jak i wspierających ich komentatorów, kompromitujący. Dlatego najlepiej by było, gdyby możliwie najszybciej sobie poszli. Dopóki ster Polski jest w ich rękach, mimo usypiającej retoryki, Polacy nie mogą spać spokojnie.”

 48. Do MURATORA Idz czlowieku czapki mohairowe dziergac, a nie zasmiecaj Forum.

 49. Pogrom Dewocji
  21 marca o godz. 15:51

  Moherowa (z domieszka alpaki !) jest u mnie jedynie narzuta na fotel „Barcelona” Miesa van der Rohe 😉 ! Natomiast Ty jako
  „wasal USA i gwiazdki betlejemeskiej” ( Dante Wihajster
  21 marca o godz. 8:05) mozesz sobie czekac na „elementy tarczy” ! Czy ty w ogóle czytales co powiedzial Putin !? Czy ty wiesz co to „geopolitik” – pomyslales jak wygladalaby historia Polski gdyby Batory zdobyl Gdansk !? Papa

  PS.
  Wg. mnie Zachód g…o zrobi jako ze ruscy szachisci maja oryginal metryki urodzenia tego przybledy w Bialym Domu….!

 50. Taki komentarz mógł ukazać się chyba tylko w „Polityce”, gdzie indziej nie miałby raczej szans. Autor nie wie lub nie pamięta, że od 7 lat nie rządzi w Polsce Kaczyński tylko niejaki Donald Tusk. W krajach UE tak się jakoś utarło się że to rząd rządzi, a nie opozycja. Wysuwanie przez autora żądań, aby teraz w Polsce działała opozycja, a nie rządził rząd można jedynie tłumaczyc nadzwyczaj ciepłą pogodą o tej porze roku.

 51. MOJ DLUGI KOMENTARZ NIE ZOSTAL ZAAKCEPTOWANY -PODOBNO WYSTAPIL BLAD -JAKI ?

 52. A ja mam wrażenie, że jaki by nie był Kaczyński to jak go ktoś nie lubi to zawsze będzie narzekać.

 53. Czytałem dziś Pana felieton o Putinie w GW. Czy filozof musi się tak kompromitować? Spadać na takie dno? Żałosne proszę Pana. Ksiądz Tischner bardzo się zmartwi.

 54. „A przecież jest czymś oczywistym to, co należy do elementarza politycznego: że współpraca jest lepsza niż konflikt.”
  ****
  Szanowny Panie,
  to co oczywiste dla pana, i mnie, niekoniecznie oczywistym byc musi dla kogos innego, a juz zwlaszcza gdy jest polskim narodowcem. Bo co by nie powiedziec o narodowo-socjalistycznym PiSie to przede wszystkim jest to partia narodowa, i to oparta na najgorszych wzorcach polskiej narodowej ideologii. Sprowadzajacej sie do tego by narobic sobie wokol jak najwiecej wrogow, oglosic ze jestesmy oblezeni przez czyhajacych agresorow, skrzyknac wszystkich do skupienia sie wokol wartosci a nastepnie wszyscy, na komende, udac sie parami do kosciola. Bo juz zwlaszcza w okopach Swietej Trojcy nie ma ateistow. Czy sadzi pan, ze opisany powyzej stan rzeczy uda sie komukolwiek osiagnac droga polityki koncyliacyjnej(?)

  Dla Kaczora stworzenie skansenu ogrodzonego plotem, z zatknietymi nan glinianymi kogutkami, jest celem a nie – jak dla pana czy mnie – koszmarnym snem. Zarazem dla niego kazda polityka ktora nie prowadzi do tego celu, patrz polityka Tuska, to z gruntu zla polityka. To tu tkwi klucz do zrozumienia prezesa.