Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

3.03.2014
poniedziałek

Thank you, Mr Putin

3 marca 2014, poniedziałek,

Putin tak samo potrzebuje naszych euro, jak my jego gazu. Nie jesteśmy bezsilni

1.
Dziś Putin, jednocześnie, budzi przerażenie i nadzieję.

Przerażenie, bo – jak powiedziała kanclerz Niemiec, Angela Merkel – prezydent Rosji „żyje w innym świecie”, co świadczy, że przypomina odbezpieczony granat, który w każdej chwili może wypalić.

Budzi przerażenie, szczególnie wśród zachodnich elit, gdyż nie respektuje umów, jakie Rosja zobowiązała się przestrzegać wobec Ukrainy. Budzi przerażenie, gdyż kłamie w żywe oczy, rozmawiając ze swoimi zachodnimi partnerami. Budzi przerażenie, gdyż – jak może wielu sądzić – Putin oszalał.

Zarazem Putin jest dla Zachodu nadzieją. Nadzieją, gdyż swoim aroganckim i brutalnym postępowaniem odziera zachodnie elity ze złudzeń. Takich mianowicie, że z Putinem można „robić” normalną politykę. Jest nadzieją, gdyż utwierdza przygniatającą większość Ukraińców, że słusznie wytrwali na Majdanie, walcząc o zachodni kurs dla swojego kraju. Budzi nadzieję, bo łączy dziś Ukraińców w walce o to, że jeśli chcą pokoju i stabilizacji dla siebie i swych dzieci, muszą za wszelką cenę dążyć do integracji politycznej i ekonomicznej z Brukselą. Nie z Moskwą.

Krótko: Putin sprawił, że dziś Kijów jest całkowicie stronie Brukseli, a nie Moskwy. I już po stronie agresywnej Moskwy nigdy nie będzie.

2.
Działanie Putina jest także pozytywnym katalizatorem, gdy spojrzeć na polską politykę. Dawno już nie widzieliśmy rodzimych liderów, od Jarosława Kaczyńskiego poczynając, a na Januszu Palikocie kończąc, by na zaproszenie premiera Donalda Tuska czy prezydenta Bronisława Komorowskiego siedzieli przy jednym stole. Ba, by siedząc i debatując przy tym stole, doszli do wspólnego, jednoznacznego stanowiska, że rola Polski polega na ofensywie dyplomatycznej. Ofensywie, która nie może pozwolić zachodniej opinii publicznej, by o Ukrainie zapomniała tak łatwo, jak zapomniała kiedyś o Gruzji.

Dalej, Putin odziera z resztek iluzji poszczególne kraje zachodnie, które do wczoraj sądziły, że można się z Moskwą układać na zasadzie stosunków dwustronnych. Do tej pory Putin wykorzystywał ową naiwność poszczególnych stolic europejskich, rozgrywając kraje zachodnie przeciw sobie. Dziś z całą brutalnością dociera do europejskich liderów, że tylko razem, że tylko trzymając się logiki solidarności europejskiej, da się skutecznie z Rosją Putina rozmawiać. A zatem agresywna polityka Putina sprawia, że w Unii naprawdę, a nie tylko na papierze, odżywa duch solidarności.

Także za sprawą Putina do gry wraca Turcja, która dziś staje po stronie ochrony integralności terytorialnej Ukrainy. Wraca do gry, gdyż – o czym zdaje się zapomniała Unia Europejska – okazuje się kluczowym partnerem strategicznym w regionie. Zarówno jeśli idzie o Bliski Wschód, jak i Rosję.

Być może Bruksela zda sobie w końcu sprawę, że w jej dobrze pojętym interesie leży to, by nie zamykać Turcji drogi do integracji z Unią Europejską. Bruksela w świecie, który z brutalnością powrócił do historii, potrzebuje dla swego bezpieczeństwa Ankary tak samo, jak Ankara potrzebuje Brukseli dla rozwoju cywilizacyjnego i społecznego.

A polityka Putina tylko pokazała, że winno być to małżeństwo nie z miłości, ale z rozsądku.

3.
Czas, by europejscy przywódcy wyciągnęli wnioski z lekcji, jakiej udzielił im Putin na Krymie. A wnioski brzmią tak: „mniej mówić, szybciej działać”.

Zgoda że i Angela Merkel, i Barack Obama, i Donald Tusk, i sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen na płaszczyźnie retorycznej okazali się twardzi. Powiedzieli już wszystko, co powinni byli powiedzieć: że Putin musi trzymać się umowy o respektowaniu integralności terytorialnej Ukrainy, podpisanej w Budapeszcie; że nie może łamać umów międzynarodowych; że wojska rosyjskie muszą wrócić do swych baz na Krymie itd. Sęk w tym, że stanowczość retoryczna na byłym KGB-iście nie zrobi najmniejszego wrażenia.

Wrażenie, choć nie na samym Putinie, robią konkretne działania, których nie trzeba zapowiadać, ale po prostu wprowadzać – od symbolicznego wykluczenia Moskwy z takich gremiów jak G8, przez sankcje, i zamykanie kont rosyjskich oligarchów w zachodnich bankach. Ten rodzaj działań nie jest tak spektakularny, za to skuteczny, bo dla oligarchów, a więc osób wpływowych, bolesny. Rosyjscy oligarchowie i politycy chcą żyć w liberalnej demokracji, cieszyć się zachodnim stylem życia, ale interesy i pieniądze pragną robić w autorytarnie rządzonej Rosji.

Zuchwałość Putina, jak się wydaje, brała się stąd, że – cokolwiek by nie zrobił – Zachód mówił: „Przecież to Rosja. A w Rosji, to wiadomo….”. Jeśli zatem dziś sama Rosja nie chce wymagać od siebie przestrzegania standardów demokratycznych i respektowania umów międzynarodowych, to od Moskwy musi wymagać tego Zachód. A może to zrobić, zaczynając od oligarchów. Dziś przywódcy zachodni przekonują się na własnej skórze, że ten rodzaj tolerancji dla przedstawicieli Putinowskiego reżimu jest na dłuższą metę nieopłacalny.

4.
I rzecz ostatnia: Rosja Putina, co dziś widzimy jak na dłoni, to zagrożenie dla międzynarodowego pokoju. Jednocześnie nie możemy mieć złudzeń, że Putin jest wiarygodnym partnerem do tego, by Rosję modernizować. Dlatego powinniśmy ją wciągać w zachodnią orbitę wartości i prawa. Zachód musi być gotowy na długi marsz politycznego izolowania Moskwy, by to sami Rosjanie zrozumieli, że popierając dyktatorską politykę Putina, pogrążają swój kraj w izolacji, odbierają nadzieję na lepszą przyszłość dla swoich dzieci.

Innymi słowy: Rosja Putina się nie zmieni, jeśli nie zechcą jej zmienić Rosjanie. To co my możemy zrobić, to wspierać dążenia tych wszystkich sił w Rosji, które uważają, że to nie Ukraińcy stojący na Majdanie są dla Moskwy zagrożeniem, ale że jest nim sam Władimir Władimirowicz Putin. Zagrożeniem dla Rosji i jej rozwoju.

Zachód ma zaś świadomość problemów, które wiążą się z sytuacją, gdy Putin zakręci nam wszystkim kurki. Ale giełdy dziś jasno pokazują, że on tak samo potrzebuje naszych euro, jak my jego gazu… Nie jesteśmy bezsilni.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 109

Dodaj komentarz »
 1. Wydaje mi się , że Kukliński w 1981 roku miał mniej strachu w oczach niż polski świat dziennikarski aby napisać coś idącego przynajmniej lekko pod prąd opisowi tego co dzieje się w tych dniach na Ukrainie i za jej wschodnimi rubieżami, a jest delikatnie w opozycji do dzisiejszej ” racji stanu” i ponadczasowych strategicznych sojuszy.
  I chyba coraz bardziej rozumiem PRL-owskich dziennikarzy, bo ten mechanizm jest jednak uniwersalny i ponadczasowy.

 2. Aaron Spręzyner@

  Puk, puk, kto tam – to rosyjska ambasada się odezwała. Ja mam relacje od moich znajomych Ukraińców, którzy z płaczem wspominają o swych synach, bo słyszą od nich, że się szykują do partyzantki. Takie są tam realia. Także kolego z ambasady, wiedz że jeśli Rosja wejdzie na Ukrainę, to będziesz miał do zdławienia nowy Afganistan. Zresztą powinieneś o tym wiedzieć – FSB czuwa:)

 3. Czekamy na dzień jak Bandera zostanie ogłoszony „żołnierzem wyklętym”, a przedstawiciele PiS i Polska jest Najważniejsza będą przepraszać za błęy w komentowaniu faszystowskiej przeszłości Bandery.
  W czasie ostatniej wojny reprezentowali oni także jedyną słuszną opcję. Trzeba zacząć palić książki Poliszczuka.
  Rewolucję w Kijowie zaczęli od ustawy wykluczającej języki mniejszości, czy dali sygnał , że są najlepszym kandydatem do Unii Europejskiej ?
  Rewolucja ukraińska została skanalizowana przez ludzi Tymoszenko.
  Kogo ona reprezentuje , to dowiemy się za chwilę .

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Budzi przerażenie, szczególnie wśród zachodnich elit, gdyż nie respektuje umów, jakie Rosja zobowiązała się przestrzegać wobec Ukrainy.”
  Panie szanowny, to że polscy politycy pieprzą jak potłuczeni to rzecz normalna. Ale Pan?
  Kto zerwał porozumienie którym tak szczycił się Radzio Ćwierkacz?
  Jeszcze dobrze atrament nie wysechł a „demokraci” z Majdanu pokazali gdzie mają wszelkie umowy.
  Niby mamy wolną Polskę, ale zdecydowana większość dziennikarzy zachowuje się jakby pokończyła kursy w wydziale propagandy KC PZPR. I to z wyróżnieniem :))

 6. Przykre , żałosne brednie . Tak jakby Pan nie pamiętał rozpieprzania demokratycznej Rosji przez banksterów za pijaka Jelcyna , rozwalenia Jugosławii , wykrojenia z Bośni Kosowa i dania jej w zarząd bandytom !
  Tę rozróbę to MY – III RP spowodowała wraz z UE drażniąc Ukrainę tzw. umową stowarzyszeniową , która dawała temu krajowi jeszcze większą ruinę ! Teraz udajemy durniów szukając winnych !!! Coś dla otrzeżwienia p. Red. Otóż nasi popaprani politycy jeżdzili na Ukrainę jak namolni domokrążcy setki razy . I co ? Nic ! Żaden „Putin” ich nie załatwił , mimo , że to ZSRR stworzył Ukrainę .
  Taki poseł Kowal był tam ponad 30 x !!! ( czyim posłem w końcu jest ?)
  Czy wyobraża Pan sobie , Redaktorze , że Kowal pojechał do … np. maleńkiego Puerto Rico i wział udział w nielegalnym wiecu przeciwko polityce USA !
  Hahahahahahah !
  Następnego dnia , jego zmasakrowane zwłoki , znalezinoby na wysypisku śmieci . Tak wygląda polityka . Putin ( chwała mu ) broni tylko swojego

 7. Przykre, że filozof miesza się w tak brudną politykę. Gdzie Pan był gdy bombardowano Serbów, zabijano Irakijczyków, Libijczyków Syryjczyków lub Afganów? Nie było Pana?

 8. Putin człowieczek mały , a tacy w przeszłości narozrabiali , – dlatego popieram ten artykuł . Izolacja oligarchów ruskich czy ukraińskich przez UE jest konieczna , ale też należy izolować imperialistów i ich zapędy , to najlepsza broń Cywilizowanego Świata .
  Pamiętajmy że politykę Rosji układa KGB i GRU , a Putin realizuje te szatańskie plany .
  Tylko solidarność Świata Zachodniego może zatrzymać szaleńców .

 9. Ciekawy wpis będący autoparodią wyrażanego światopoglądu, takiego właśnie, na który Putin pracował u ‚poćciwych’ obywateli zachodu od września 2001.

  Pan Makowski sądzi, że Ukraina, będąca nie dłużej niż za 10 dni częścią faktyczną CCCP i poddaną Putina to dowód, że będzie „za Europą”. Pewnie będzie, w kibitce na Sybir.

  Teraz, to Putin może sobie wziąć dowolną ilośc euro, najeżdżając np. Austrię czy Łotwę lub Słowację a czemu nie Berlin? Zajmie mu to kilka dni.

  Proszę sobie o korzyściach z tolerowania i appeasmentu wobec Putina i Rosji filozofować dalej, najlepiej w drodze na Zaleszczyki.
  To jedyne miejsce, gdzie takie rozważania mają swój koniec.
  Mam wrażenie, że umysł zniewolony bezwolnością nie jest w stanie dostrzec swej żałości nawet w lustrze krymskich fait accompli.

 10. Panie Gospodarzu. Napisał Pan tak: „Czas, by europejscy przywódcy wyciągnęli wnioski z lekcji, jakiej udzielił im Putin na Krymie. A wnioski brzmią tak: „mniej mówić, szybciej działać”.
  Jest zupełnie inaczej. Owszem, trzema mniej ględzić i mniej bredzić, a więcej mówić. A najpierw i przede wszystkim – myśleć.

 11. Aaron Spręzyner
  3 marca o godz. 15:50
  Tak jest. mechanizm jest uniwersalny i ponadczasowy.

 12. Putinowi jeszcze daleko do, naszych ukochanych, przywódców, USA. Tamci najeżdżają kogo się da, a my im dzielnie sekundujemy. Nawet jako jedyni.

 13. W razie rosyjskiej agresji na Polskę, gdzie ucieknie „prezydent” i „rząd? Komorowski do Izraela, Tusk do Niemiec, Sikorski do USA? A reszta rusofilii, dokąd?

 14. Rozczulające patrzeć na setki wpisów „pożytecznych idiotów” Putina, broniących tego bandyty i porównujących wolny świat do dyktatury.

  Ale rozumiem – sentymenty PRLowskie aparatczyków robią swoje.

 15. Panie Makowski,
  jaką wartość mają slowa zachwytu wyrażane wielokrotnie chociażby na forach blogów Polityki na temat tego jakim to wspaniałym narodem są Rosjanie jacy to wspaniali ludzie zamieszkują ziemie rosyjską. Czytając te teksty niekiedy daję się porwać i ulegam podniósł emu nastrojowi jaki te zachwyty są w stanie wywołać u czytelnika. Niestety co jakiś czas ląduję na pysku konsatując że prawdziwa rosyjska dusza ujawnia się pod postacią durnego kacapa.

 16. @Akwz53
  „durnym kacapem” – to są ci „obrońcy globalizmu” , którzy zamiast argumentów używają epitetów.
  Polska jest obecnie krajem o suwerenności mniej niż zero. Politykierzy wysługują się cynicznym globalsitom w zamian za gwarancje własnej kariery i synekury jaką daje pozycja urzędnika UE , lub przedstawiciela UE w Polsce.
  Bez własności nie ma suwerenności, a Polska jest ograbiana z własności konsekwentnie, za zgodą wasalnych urzędasów.
  To jest oczywista oczywistość panie Akwz53.

 17. @Nexus

  A propos Putina, wolnego świata i jego zdobyczy, a konkretnie skutki prawa nabywania broni w każdej amerykańskiej Biedronce:

  Oficjalne dane za 2008 rok. (statystyki rządowe dotycząc terenu USA)
  – 31 593 Amerykanów poniosło śmierć od broni palnej
  w tym -12 tys. 179 osób zamordowano
  -18 tys. 223 osób popełniło samobójstwo
  W tej liczbie jest:
  -2037 dzieci i nastolatków zamordowanych
  -748 dzieci i nastolatków popełniło samobójstwo

  W następnych latach nie było raczej lepiej.
  Śmieszniej również nie.

 18. Jeden wielki bełkot. Nic nowego. Na Fakty w TVN przeszły same siebie.

 19. Mam pytanie do Redaktora o rolę w jakiej Pan piszę swoją „laurkę” rosyjskiemu prezydentowi. Czy piszę Pan ją jako dziennikarz niezłego jak na polskie standardy tygodnika, czy może jednak członek swojej macierzystej organizacji, a jedynie łamy Polityki służą za trybunę („Trybunę” ?) głoszenia pełnej „rewolucyjnej czujności i obywatelskiej refleksji”oracji?
  Zdaję sobie sprawę, że sytuacja na Ukrainie jest skomplikowana , ale naprawdę proszę sobie dać lekko na wstrzymanie – nasi wschodni słowiańscy bracia niech załatwią problemy w swoim gronie, a my im kibicujmy jako życzliwi obserwatorzy.
  I jeżeli już to radze siąść na barykadzie okrakiem (wiem , że grozi to określonymi konsekwencjami),ale daję to miejsce szansę na lepszą perspektywę do obiektywnych ocen.

 20. @Nexus
  Jedni bronią bandyty, drudzy włażą bez wazeliny w dupę laureatowi pokojowej (ha, ha, ha…) nagrody Nobla.
  Ci pierwsi są przynajmniej pożyteczni 😛

 21. Pisze Redaktor

  „…Przerażenie, bo – jak powiedziała kanclerz Niemiec, Angela Merkel – prezydent Rosji „żyje w innym świecie”, co świadczy, że przypomina odbezpieczony granat, który w każdej chwili może wypalić…”

  A ja chciałbym nawiązać do sprawy sprzed 3 lat. Rzecz dzieje się w Grecji, w czasie greckiego kryzysu. Pani kanclerz rzuciła hasło wielkich oszczędności budżetowych jakimi musi być poddany rząd i całe państwo greckie.
  Premier Papandreu, że owszem jest nieciekawie, ale może by tak zapytać samych Greków w referendum, czy godzą się na tego typu posunięcia.
  Niestety kanclerz Merkel spieniła się jak dobrze schłodzone niemieckie piwo i Papandreu musiał podkulić ogon pod siebie i niepyszny…
  Czyli demokracja demokracją – nawet w ojczyźnie Platona i Arystotelesa – ale kiedy w grę wchodzą wartości bardziej wymierne ,czyli kasa różnego rodzaju niemieckich – i nie tylko niemieckich – SKOK-ów to proszę o demokracji zapomnieć, liczy się co innego.

  A Putin…
  A Putin jak pisze redaktor Makowski…

  A przepraszam…jaką ma redaktor ma pewność ,że zastępca Putina będzie przypominał przywódców cywilizowanego świata…takiego na przykład prezydenta Busha juniora.
  Może przecież być różnie. Sam Redaktor wie , że nawet niektóre polityczne wybory jego rodaków były średnio intelektualnie udane…a cóż dopiero mówić o mało gramotnych Rosjanach.

 22. Dyktator Putin posiada starzejacy sie arsenal broni jadrowej ktorym rozjuszony ciagle jeszcze moze zniszczyc zycie na ziemi. Ciagoty pro-zachodnie jego sasiadow byc moze sa godne pochwaly lecz w konteksie zycia na ziemi to tylko przypis drobnym drukiem. Swiat zachodni, bedac madrzejszy, winien niewatpliwie sie skrzywic i pogrozic palcem ale nic wiecej.
  Warto rowniez zauwazyc, ze Rosjanie robia sie nerwowi jak im NATO chce przysunac swoje granice blizej Moskwy. Washington bylby rownie nerwowy gdyby Moskwa organizowala lub wspomagala rozruchy antyamerykanskie z mysla o rosyjskich rakietach w Meksyku lub Kanadzie.
  W ostatecznym rozrachunku chodzi o przetrwanie naszego gatunku niezaleznie od konfiguracji ustrojowej lub racji moralnej.
  Polska bedac blisko miejsca akcji winna zachowac zimna krew.

 23. @ Gospodarz
  Fantastyczny tekst, absolutna prawda ktora powinien znac kazdy Polak. Uderzenie bylo w podbrzusze. Prosze zapamietac sobie nicki wpisow poprzedzajacych moj. To jest wszystko rosyjska rozviedka na polskiej stronie. Zapamietajcie Panstwo te nicki tez czytajac inne strony. Oni sa wszedzie. Nawet wydaja cale gazety w jezyku polskim. A Global Research jest ich flagowym okretem ktory wszystkich na calym swiecie wprowadza do rownoleglego swiata cara Putina. Pozdrawiam i zycze wiecej takich artykulow.

 24. Makowski jest ciezko chorym rusofobem.
  Co pisze to brednie i halucynacje. To skowyt slugi zachodu i ich imperializmu.

 25. @Gospodarz, @Marcin
  Zgadzam się, świetna analiza i wnioski. I dobrze by było, żeby obecna sytuacja podziałała, jak katalizator dobrych zmian w Europie, bo do tej pory miałem wrażenie, że zachodnie społeczeństwa żyją w jakimś oderwaniu od rzeczywistości, jakby naprawdę skończyła się historia i takie rzeczy jak solidarność czy wpólne działanie były już niepotrzebne. Okazuje się, że w obliczu działań Rosji są one wręcz konieczne, bo historia trwa nadal. I przede wszystkim konieczna jest także odwaga.

 26. W Iraku … ponad 3 mln uchodźców, ponad 600 tys. zabitych, pewnie kilka milionów inwalidów.
  A jak to jest na Krymie panie redaktorze?

 27. Nie wydaje mi się, że rząd turecki był lepszy od rosyjskiego, ale mogę się mylić. Z resztą się zgadzam.

 28. Prostytucja, prostytucja, prostytucja.

 29. Na Rosję w Polsce elity nie patrzą ze spokojem , a już na pewno nie są obiektywne . Antyrosyjski ton jest modny oceny ostre ale czy sprawiedliwe . Putin zajął Krym , ale patrząc z jego Punktu widzenia to zajęcia ma jakiś sens . Uwowa o bazie w Sewastopolu jest wprawdzie do 2047 r ale z 3 letnim wypowiedzeniem . Tak że naprawdę umowa jest na 3 lata . Umów nowy Ukraiński rząd nie lubi dotrzymywać , pokazała to umowa z Janukowyczem . Poza tym kolejna sprawa to ustawa językowa w zasadzie pierwsza podjęta przez nowy rząd i jest to ustawa antyrosyjska bo zabraniająca posługiwania się rosyjskim w urzędach . Jak na razie Putin zajmuje Krym bez jednego wystrału , krew nie brudzi jego rąk , jeżeli do końca nie padnie ani jeden strzał zachód mu wybaczy . Po cichu. Sam Putin zaś powie , zajałem cały półwysep i nie zginał nikt, Ukraińcy zaś na jednym placu zabili 100 osób , kto tu jest zły ? .

 30. We wszystkich tzw. publikatorach na terenie Polski panuje podejrzanie jednomyślny bełkot . Podobnie w rządzie nastąpił amok rusofobii jak u chorego prezesa PiS i jego wyznawców. Wszyscy przepychają się w kolejce do stanowisk w PE lub innej dobrze płacącej korporacji. Oczywiście pieniądz rządzi światem, ale panowie sprzedawajcie się przynajmniej za konkurencyjną cenę na rynku europejskim, a nie za drobne jak przy drodze. Nie zapominajcie proszę o kraju, w którym spędziliście większość swojego życia, a rodaków nie traktujcie jako zbiorowiska bezmyślnych niewolników.

 31. A 48h godzin później giełdy już coś innego pokazują i tyleż warta jest ta analiza. Propozycja rozpaczliwie cienka intektualnie, Rosja i Rosjanie good, Putin bad, uświadomijmy to im to go sami wyeminują, wersja Libia domyślnie, poczym wszyscy bedzięmy się kochać nawzajem od Lizbony po Archangielski. Gdybyż to tylko tak prosto świat funkcjonował!

 32. @8:47 sorry, typo, nick miał być jak powyżej.

 33. Warto zachować ten artykuł ponieważ jest bardzo zgrabnie napisany i w swojej formie dąży do uniwersalności. Wystarczy wymienić w tekście nazwisko Putin na np. Tony Blair albo George Bush i co ? Czyta się tak samo, nie ma różnicy !

 34. Tweedledee, wsławiony wojną wietnamską, napaściami na Grenadę, Panamę, Irak, Afganistan, Libię i dronami katrupiącymi ludzi w suwerennych ponoś Pakistanie, Jemenie i Somalii, ma pretensje do Tweedledum o czołgi nad granicą suwerennej Ukrainy i o bojców na Krymie. Jego apologeci (a wśród nich gospodarz) cieszą się ze zdarcia maski z brzydkiego oblicza podżegacza Putina, zagrażącemu pokojowi. Niespodziewane podskoki potulnej od 25 lat Rosji owszem zagrażają – grożą Pax Americana.

 35. Z tym odzieraniem z iluzji krajów zachodnich to trochę idealistyczne, zachodnia Europa co najwyżej oburzy się werbalnie, ale palcem niespecjalnie kiwną, mamy już jakieś „Cameron leaks”, że jest przeciwko sankcjom. Będą oglądać się na USA, a USA co najwyżej zarządzi izolację Rosji, co oznacza: niech robią co chcą w tej swojej strefie wpływów. Inna sprawa, że ludzie na Krymie naprawdę w większości woleliby Rosję niż Ukrainę, zwłaszcza z tą ekipą u władzy. Zapewne będzie trochę nerwowo do referendum pod koniec marca, które się odbędzie i w jego wyniku Krym ogłosi niepodległość, którą uzna Rosja i nikt więcej, ale też nikt się nie sprzeciwi. No a potem pytanie, co stanie się z resztą ku Rosji ciążących części Ukrainy. Być może ocaleje Ukraina niepodległa i nawet mająca widoki na integrację z Zachodem. Tyle, że znacznie mniejsza.

 36. Zacznę polemikę od punktu ostatniego, w którym brakuje mi logiki. Jak izolować Kreml, a jednocześnie otworzyć się na rosyjskich obywateli? Z tego co gołym okiem widać, rosyjscy obywatele są formowani na małych Putinów i w swoich głowach mają mniej więcej to samo co ich przywódca. Ten promil rosyjskiej elity finansowej, która lokuje zrabowane pieniądze w europejskich bankach, kupuje tam posiadłości i kształci dzieci, nie wiąże ze swoją ojczyzną długoletnich planów. Putin wbrew swym zamiarom, zmobilizuje UE do poszukiwania nie tyle innego źródła surowców, co technologicznej przebudowy swojej gospodarki na mniej zależną od surowców energetycznych, a to jeszcze bardziej zwiększy przepaść dzielącą Rosję od Europy.
  Z punktem trzecim trudno polemizować, choć ja dodałbym do tego pytanie z historii: czy kiedykolwiek w dziejach gwarancje mocarstw były trwałą rękojmią bezpieczeństwa dla państw, którym tych gwarancji udzielono? Putin zapewne się nie przestraszy swoich oligarchów, którzy kradną ile się da i lokują łupy w UE. Pytanie brzmi: czy europejskie banki obchodzi jakie jest źródło lokowanych tam fortun (nierosyjskich też)? Proszę sobie przypomnieć, co stało się z jednym z oligarchów, któremu wydawało się, że może sięgnąć po władzę.
  Punkt trzeci zahacza o Turcję, która widzi w tym konflikcie odnowienie wojen krymskich i choć z całą pewnością nie marzy o odwróceniu historii, to przynajmniej chce Rosji maksymalnie dokuczyć. Obecny premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wydaje się być małą kopią Putina z zachowaniem wszystkich proporcji, a szczególnie jeśli chodzi o poparcie jakim darzy tych polityków większość konserwatywnego (każde oczywiście na swój sposób) społeczeństwa. W tym punkcie pomieścił też autor zdziwienie dotyczące jedności polskich polityków w tej sprawie i tylko nie napisał na jak długo jej starczy. To za mało gospodarzu, żeby uznać polską klasę polityczną za ludzi poważnych.
  Punkt pierwszy – całkowita zgoda. Nawet gdy ten konflikt zakończy się pokojowo, przy stole negocjacyjnym, to Ukraina przez długie lata nie będzie gotowa do członkostwa w UE.

 37. Krótko po napisaniu mego postu natknąłem się w mediach na wypowiedź rzecznika Tweeddledee, Sekretarza Stanu John’a Kerry, który z całą powagą tak oto przemówił na temat postępowania Rosji wobec Ukrainy: „You just don’t invade another country on phony pretext in order to assert your interests” – Nie wolno napadać na inny kraj, pod fałszywym pretekstem, dla podtrzymania swych interesów (http://www.salon.com/2014/03/03/just_dont_mention_the_wars_john_kerrys_stunning_hypocrisy_over_ukraine/). Po Iraku wypowiedź ta powinna mieć wyjątkowy smaczek. Kerry, zapewne niechcący, obnażył wyjątkową hipokryzję Zachodu!
  Thank you Mr Kerry!

 38. Zastanawiam się: czy komentarze (tu, na innych blogach, na GW i jeszcze gdzie indziej) to zwykła bezmyślność, czy szeptana propaganda.

  A jeśli to drugie, to co chce Rosja osiągnąć poprzez trollowanie? Tylko na tyle stać słynną agenturę FSB?

 39. @Aaron Spręzyner.pl:
  Wydaje mi się , że Kukliński w 1981 roku miał mniej strachu w oczach niż polski świat dziennikarski aby napisać coś idącego przynajmniej lekko pod prąd opisowi tego co dzieje się w tych dniach na Ukrainie i za jej wschodnimi rubieżami, a jest delikatnie w opozycji do dzisiejszej ” racji stanu” i ponadczasowych strategicznych sojuszy.

  say69mat:
  Wydaje się, że w Kukliński w 1981 miał wystarczającą ilość powodów aby się bać. Bał się jednak na tyle skutecznie, że jego strach przełożył się na wartość nadrzędną. W efekcie jego stresu, zachowano pokój, i w sposób pokojowy rozbrojono potencjalnego agresora … Układ Warszawski. Jaki był w tym udział ‚małego pułkownika’??? Ano, przekazując NATO informacje o kluczowej infrastrukturze militarnej oraz strukturze dowodzenia UW. Obnażył strategom NATO wszelkie słabe punkty struktury militarnej Układu. Pozbawiając ZSRR możliwości dokonania nagłego z całkowitego zaskoczenia ataku na Europę Zachodnią. Co było podstawowym założeniem funkcjonowania struktury militarnej Układu Warszawskiego.
  I jeżeli odnosisz się do osoby ‚małego pułkownika’, w kontekście sytuacji Ukrainy. Zastanów się co miałby do powiedzenia na temat tego konfliktu. Czy jest to zasadniczy konflikt o wartości, pomiędzy Rosją – głoszącą konserwatywny porządek rzeczywistości – a resztą ‚libertyńskiego’ świata??? Czy jest to jakiś relikt zimnowojennego rozdania. Gdzie Rosja usiłuje odtworzyć pozycję imperialną w regionie. Wykorzystując głęboko zakorzeniony zimnowojenny podział świata wśród rosyjskojęzycznej populacji Ukrainy.

 40. @Herstoryk
  Czy w Iraku była identyczna sytuacja jak na Ukrainie? chcieli nadal robić interesy z USA, tak jak Ukraina chce robić z Rosją? Bo mi się wydaje, że świętowali tam zamachy z 11Wrrześniai palili amerykańskie flagi i USA do dziś nie zajęła ich terytorium, tak jak to planuje robić Putin. Podstawy czytania ze zrozumieniem, pierwsze lata szkoły podstawowej Herstoryku.

  Jak rzadko, ale tutaj w 100% podpisuje się pod wpisem Gospodarza.

 41. A ja mam refleksję w zupełnie innym kierunku. Interesuje mnie mianowicie, czy ktoś jeszcze będzie chętny do obrony tezy „W 1981 Rosjanie by nie weszli” i pochodnych, typu „Generała trzeba pod sąd”.

 42. Marcin

  Jakie masz dowody, że wszyscy tutaj są agentami rosyjskimi może masz jakieś kwity? Czy może takim uzasadnieniem są posty w których krytykują artykuł w takim razie ułatwię ci zadanie też mam krytyczny stosunek do tego?

  Janukowycz cokolwiek można o nim powiedzieć jest legalnie wybranym prezydentem. Wszyscy tutaj mówią o tym że przyczyną była rezygnacja z przystąpienia do Unii Europejskiej. A teraz pytanie dla Marcina i innych jakie miał gwarancję, że Ukraina rzeczywiście zostanie przyjęta skoro taką naprzykład Turcję pomimo, że spełniła wszelkie warunki do tej pory nie przyjęto? Ponadto w tej chwili Unia boryka się z kryzysem finansowym wiec jakim cudem miałaby przyjmować Ukrainę?
  Kolejne pytanie skąd były środki finansowe na utrzymanie majdanu skoro na Ukrainie bieda i Ukraińcy jeżdżą na saksy do Polski? Czy aby nie został sfinansowany przez USA? Jak się określa tych, którzy są finansowani przez obce mocarstwo agentura zdrajcy? Jaka istnieje gwarancja, że banderowcy z Ukrainy nie zechcą rozpocząć działań w celu oderwania południowej części Polski szczególnie, że z tym się nie kryją? Banderowcy z majdanu nigdy nie wyrzekli się zbrodniczej ideologii Dońcowa podobnie jak neofaszyści ideologii nazistowskiej czy gdyby neofaszyści zorganizowali majdan w Berlinie tak samo byście ich popierali?

  Według was poprawno- politycznych Putin powinien pogodzić się z tym wszystkim i nic nie robić powinien pozwolić na dyskryminację swoich rodaków na Ukrainie i Krymie nieprawdaż. Tyle, że Rosja Putina to nie jest kraj poprawnie- polityczny ale potrafiący twardo uderzyć pięścią w stół i broni swoich obywateli w przeciwieństwie do poprawno-politycznej Polski Tuska, dla którego nie liczy się interes Polski ale Merkel i Waszyngtonu.

  Szczerze mówiąc cokolwiek można powiedzieć w tej sytuacji to wolę raczej Janukowycza w Kijowie niż banderowców, którzy teraz uśmiechają się przyjaźnie ostrząc noże i szykując się na rizat lachiw.

 43. Powiem tak: czytając komentarze pod tym i innymi artykułami uwierzyłem, że Rosja faktycznie może blokować wydobycie gazu łupkowego, w Polsce i nie tylko. Rosja wydaje się niezwykle agresywna, także w sferze propagandy, na którą ewidentnie nie szczędzi funduszy. Zalew stronniczych, prorosyjskich komentarzy pod różnymi artykułami jest porażający. Rosjanie mają prawo do Sewastopola, „bo tak”, dlatego wprowadzają wojska na Ukrainę, zaś mieszkańcy witają ich kwiatami i oddają się pod opiekę rosyjskich żołnierzy. A w USA biją Murzynów.

  Obawiam się, że istnieją tylko dwie „polityki” w stosunku do Rosji:
  1) asertywna i kosztowna
  2) poddańcza
  Czy stać nas na tę pierwszą? Mam nadzieję, że tak.

 44. Hipokryzja Putina nie ma granic. Tak bardzo lezy mu na sercu dobro i bezpieczenstwo Rosjan, ze az najechal Krym w ich obronie, gdzie to oni sa wlasnie agresywni i atakujacy Ukraincow, nie odwrotnie. U siebie w kraju Putin nakazuje bezlitosnie rozpedzac zgromadzenia, palowac rodakow, zamykac do wiezien i mordowac skrytobojczo. Za to za pobliska granica jego ziomkowie sa mu tak drodzy, ze gotow rozpetac wojne dla ich ,,obrony”. Lecz gdy ktos zechce uderzyc psa, zawsze znajdzie kij- mowi stare przyslowie . Tak wlasnie mysli i postepuje ten bezwzgledny tyran .

 45. Skoro już tak mówimy o hipokryzji to może także warto byłoby przypomnieć takich szczerych „demokratów” jak Nazarbajew na którego polecenie zabito 100000 ludzi, Saakaszwili, który bezlitośnie rozpędzał zgromadzenia pałował a także zabijał w 2008 roku w południowej Osetii ale co tam w końcu sprint to są nasi sukinsyny więc im jest wolno nieprawdaż. Nie zapominajmy również o wzorze „demokracji” USA z wojenkami w Afganistanie, Iraku oraz gułagu Guantanamo.

 46. Niedawno byłem na spotkaniu z ukraińskim profesorem – przedstawił on nam sytuację w jego kraju, oraz swoją ich ocenę. Pozwolę sobie na krótkie streszczenie:

  Majdan w jego ocenie nie był protestem, którego przyczyną było nie podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. Była to kropla która przelała czarę. Chciwość Janukowycza i jego rodziny tolerowano, ale kiedy okazało się, że nie zamierza modernizować kraju, wybuchł bunt. Zbliżenie z UEjest dla Ukraińców tożsame z wprowadzaniem zasad państwa prawa.

  Podział wśród Ukraińców on definiuje w kategoriach wartości. Dzieli ich na proeuropejskich – tych, którzy mają nadzieję na zmiany, i prosowieckich – tych, którzy chcą by nie było gorzej. Przy czym bazując na ostatnich badaniach socjologicznych (sprzed rewolucji) w obu grupach dominują przeciwnicy połączenia z Rosją (nawet na Krymie było to jedynie 48%).

  Interwencja Putina stanowi również wg niego pewną szansę: wobec jawnej agresji Rosji, Ukraińcy (z wszystkich regionów) integrują się, wzmocniona została identyfikacja z państwem Ukraińskim.

  W jego opinii wojna domowa jest niemożliwa z powodu „bierności” nazwijmy ich „homo sovieticusów” – nie stać ich na długotrwałe zaangażowanie w protesty, takiego jakim wykazywali się „majdanowcy”.

  Przepraszam za formę , spieszę się po syna do przedszkola 🙂 Pozdrawiam.

 47. Ilu Irakijczykow zginelo z rak amerykanskiego zolnierza, a ile od 10 lat z rak wlasnych i zagranicznych terrorystow? Czasem czytam, ze Ameryka ponizona wycofala sie z Iraku, ale naogol mysle, ze jest to prawda niewygodna i zapomniana. Obecna wojna terrorystyczna w Iraku nie wzbudza zadnych emocji w polskich obroncach obywateli Iraku. Nie tylko ze wzgledu na ilosc ofiar, ale i ze wzgledu na calkowite wyniszczenie kraju.
  Oczywiscie inwazja na Irak wzbudzila moje oburzenie i przerazenie. Jednak ilosc osob zameczonych zamordowanych za Husseina daleko przekraczala ilosc ofiar spowodowanych przez Amerykanow, skoro juz przerzucamy sie iloscia ofiar.
  No i juz wiem, kto bedzie winny za wojne domowa na Ukrainie.

 48. Histeryczny wokabular – szczegolnie dzienikarzy z nowej europy – przypomnia bardziej reakcje poznodojzewajacych mlodziencow na nowy iPhon niz zetelnosc i profesjonalizm dzienikarski. A to Putin jest gotowym do sztrzalu pistoletem, a to przypomina odbezpieczony granat, Putin postradal zmysly i zachowuje sie jak Nicolae Ceaușescu. Drogi Panie Makowski to jest bool’shit! Nalezaloby wyjsc z szafy i nie powielac kibolwoskiej prasy z pierwszej lapanki.
  Putin nie jest napewno ministrantem ale Putin jest prezydentem Rosji , mocarstwa, ktore nalezy respektowac tez konstruktya i Putin w pierszym rzedzie dba o inters panstwa. Tak Gruzja jak obecnie Ukraina to nie sa przyklady demokratycznych spoleczenstw, ktore padaja ofara bezlitosnego imperium. Polacy i ich politycy powini sie zalapac sami za przyslowiowy nos bo oni tez nie byli kosher biorac udzial w napadzie rabunkowym na suwerenne panstwo/Irak.

 49. No prosze, dziennikarz „Polityki” namawia do izolowania Rosji…A jeszcze niedawno mowilo sie, że bez Rosji nie ma Europy:)) Niestety, ale zadne z zachodnich panstw nie bedzie tego robic, bo Rosja jest zbyt waznym partnerem. A wiec wszyscy po kolei będą ukladac sie z Putinem, tak jak juz ukladal sie niedawno Hollande. I nikogo nie obchodzi, czy Putin jest wiarygodny, czy niewiarygodny, gdyz wszyscy wiedza, ze wiarygodny nie jest. Koszty tych „ukladow” oczywiscie poniesie Ukraina. I byleby nie poniosla równiez Polska.

 50. Ciekawostka profetyczno-analityczna, pod wezwaniem naprawdę wiarygodnych zapowiedzi na pomniki wdzięczności dla ppłk. Putina:

  Okazało się, że Putin obroni Ukrainę przed tamtejszymi szalejącymi po Majdanie antysemitami , co ujawnił światu na konferencji.
  Duma pewnie się wkrótce zaduma, czy wezwać Putina na ratunek w tej samej sprawie do Polski. Z braku w Polsce uciskanych Rosjan i nadmiaru… jeszcze innych powodów.

  I to będzie dopiero fait accompli godny dziękczynienia, Panie Redaktorze.
  Tyle, że wysmakowana ironia wdzięczności może wtedy stanąć w gardle i nie przejść w formę wpisu na blogu.

 51. Najgorszy jest ten botoks

 52. Fenk you Mr.Makowsky !
  Dołączył Pan do plejady obłąkańców dla których Prezydent troszczący się o dobro swoich ziomali to „zagrożenie dla międzynarodowego pokoju” (!!!). Daj się zrobić na szaro i w bambuko a Zachód Cię pokocha i dostaniesz nagrodę od Konrad Adenauer Stiftung albo innego Scheissverein czy „Time magazyn”. A jak nie to jakiś pajac w Białym Domu co do którego nie wiadomo gdzie sroce spod ogona wypadł pogrozi czarnym paluchem i naśle swoich dziennikarzy na Ciebie. I to jest Gut bo to jest demokracja jak Kali widzieć bronie masowego rażenia i napadać obce kraje mordując cywili en masse – szukając potem tych broni. Ale jak cwany polityk zastopuje banderowską swołocz to jego działania odbierają nadzieję na „lepszą przyszłość dla swoich dzieci”. A może Putin właśnie tym posunięciem zabezpieczył przyszłość dzieci na Krymie !? Może on też wie jak Ukraińcy traktowali – polskie dzieci !? Podejrzewam że tak. Najbardziej boli jednak że politycy w Polsce dostali amoku i jak zwykle szczują na Rosję. Pomysły tych pajaców co to o własny kraj dbać nie umieją a sojusze z Chinami i Japonią planują ukazuje kompletne „rozhermetyzowanie” polskich decydentów. Czekam teraz na transmisję obrad BBN z wagonika warszawskiego metra (trudniej namierzyć w razie ruskiego ataku !) i spodziewam się audycji w której Pan będziesz gotować kryzysowe potrawy razem z Gesslerową – na własnym metanie. Na znak protestu oczywiście. Proponuję ażeby osobnik posługujący się dokumentami na nazwisko Anna Grodzka przećwiczył parlamentarzystów w szminkowaniu – gdyby musieli się ukrywać podczas okupacji. Oczywiście ci którzy to już umieją powinni zająć się np. kopaniem rowów przeciwlotniczych. Bo jak powie nadzorujący w imieniu „Makreli” ten cały burdel Freiherr von Fritsch : „Ordnung muss sein !”

  PS.
  Widzieć durne mordy opłacanych przez Zachód „aktywistów” w Kijowie – bezcenne. Nakraść się nie zdążyli, planów nowych rezydencji jeszcze plotter nie wypluł a tu takie SRRRRUUUU ! Jako najemnicy nie mają przyszłości na Ukrainie – przyjdzie im wkrótce emigrować i na Brooklynach wegetować. Najbardziej zasłużeni dostaną jakąś radiostację z której będą nadawać brednie o wolnej Ukrainie. Byle nie z Polski bo mięcho sprzedać trzeba jako że statków nie ma już prawie gdzie budować….
  Ciekawi mnie też czy po tej jak to określił pewien idiota z tytułem „dr.” W TVN24 „demokratycznej rewolucji” ktoś się zajmie badaniami balistycznymi broni Berkutu ażeby ustalić kto i ile razy strzelał do naiwniaków na Majdanie. Obawiam się że badanie mogłyby wypaść negatywnie i że trupy mają na koncie opłacani w „baksach“ organizatorzy tej bandyckiej ruchawki !

 53. murator
  Nie od miesiąca wiadomo, że głównym priorytetem polskiej polityki, nie tylko zagranicznej, jest gonić „ruskiego”, do końca świata i jeden dzień, choćby w przymierzu z diabłem. A jak „ruski” wcześniej przerwie ten pościg, to pójść do niego i błagać o pomoc, choćby na kolanach.
  A jakie to żenujące wobec polskiego społeczeństwa? Wszystkie partie, zapewne 460 posłów ma to samo zdanie na temat wydarzeń na Ukrainie.
  Nawet w PRL takiej zgodności nie było!

 54. Nie wiem, czy to pocieszenie, ale blogi „Polityki” nie są osamotnione we wzmożeniu w intencji komentatorów.

  „Wynajęci Rosjanie cyber-bombardują polski internet?
  …Gdy gazeta sprawdziła po numerach IP, skąd pochodzą komentarze, okazało się, że 80 proc. prorosyjskich wpisów zostało wysłanych z zagranicy , np. Niemiec, Grecji czy USA. Ale żaden nie został wysłany z Rosji. Przypadek? Zdaniem ekspertów nie.
  Jak mówi Andrzej Mroczek, ekspert ds. cyberterroryzmu Collegium Civitas, może to świadczyć o tym, że wysyłanie wiadomości z różnych krajów to popularny zabieg stosowany przez hakerów. Zaś Rosja, przypomina Mroczek, ma jedną z największych na świecie armię takich ludzi. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że fala prorosyjskiej propagandy to dopiero wstęp do większych ataków hakerskich na Polskę „.
  http://tinyurl.com/nmk72d5

 55. Jeśli chodzi o ofiary wojen w Iraku czy Afganistanie, na tle pomysłów, aby Janukowycza postawić przed Trybunałem w Hadze (były takie pomysły polskich polityków i dziennikarzy), chciałbym zapytać, czy z takim wielkim zapałem owi „demokraci” żądali aby postawić przed ten sam trybunał sprawców rzezi cywili podczas obu wojen? Przecież nazwiska osób wydających rozkazy są znane?

 56. Gekko
  Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha!!!!!
  Sam to wymyśliłeś, czy ktoś ci kazał ten wpis zamieścić? Zazwyczaj najgłośniej złodziej krzyczy „łapać złodzieja”. To skąd piszesz?

 57. Ręce opadają. I nie tylko. Swoiste Deja wu. Jakbym czytał artkuły z niedawno minionej epoki o wrednym amerykańskim imperializmie, parszywym wrogu szlachetnych krajów demokracji ludowej. wszyscy dziennikarze, jak jeden mąż, odważnie dmą w tę samą trąbę. Totalna histeria, żałosny lament. Obraz malowany smołą na asfalcie. Putin, Rosja, to coś gorszego niż Sodoma i Gomora. Nic tylko prosić Boga żeby im zorganizował Armagedon.
  Na koniec zwrotka z Młynarskiego:

  Jak głosi jedna z średniowiecznych bujd,
  na białej brzozie czarną nocą dyndał wójt.
  Następcą został ten, co wzniecił bunt,
  a gdy już poczuł pod nogami mocny grunt,
  Znowu poleciały Głowy; rach-ciach-ciach,
  i w obejściach wójtowych nastał jeszcze większy strach,

 58. „Dziś z całą brutalnością dociera do europejskich liderów, że tylko razem, że tylko trzymając się logiki solidarności europejskiej, da się skutecznie z Rosją Putina rozmawiać.”
  Śmiem wątpić. Ba, jestem PEWNY, ze to tylko pobożne życzenia, z ta „logika solidarnosci europejskiej”. Amerykanie i Brytyjczycy juz gladko wycofali sie z gwarancji budapesztanskich dla Ukrainy. My? Gwarancje? Aleosochozi? Moze i dawalismy jakies gwarancje, ale to bylo tak dawno… chyba jeszcze w 1938 albo 1939, nie? I to nie nasza wina, zescie sie tak szybko poddali. A poza tym, Rosja tez dala te gwarancje, do nich trzeba miec pretensje. Tylko wicie-rozumicie, trzeba parlamentarnie, nie dac sie sprowokowac, zebyscie nam tu na leb kolejnej wojny nie sciagneli, bo wy w tej Europie Wschodniej zawsze cos namotacie…
  Londyn juz dal sygnal, tym zalosnym „przypadkowo” ujawnionym dokumentem, ze od aktywow Rosji i rosyjskich oligarchow w zachodnich instytucjach (czytaj: w Londynie) – wara. Francja jakos dziwnie milczy. Niemcy cos mrucza pod nosem, ale – to tylko slowa, slowa, na uzytek – no wlasnie, czyj uzytek? Putina? Przeciez on ma zachodnie strachy na lachy w (…). Wyborcy na Zachodzie tez znaja swoich politykow i ich zagrywki, wiedza, ze ich wybrancy ruszyli tylko do przedwyborczego tanca. Amerykanie co najwyzej przeprogramuja wiecej rakiet na Rosje i zresetuja swoj reset.
  I szumne oburzenie skonczylo sie na „bojkocie” spotkania G8, czy jak tam sie oni nazwali. No to sie od tego bojkotu Rosja zatrzesie w posadach…. Przypomina mi to wszystko zlosliwa satyre sprzed kilku lat, Team America, w ktorej Hans Blix grozi przywodcy Korei Polnocnej:
  Hans Blix: Bardzo mi przykro, ale ONZ bedzie bardzo twarda. Musimy przeprowadzic inspekcje Pana siedziby, albo…
  Kim Jong-il: Albo co?
  Hans Blix: Albo bedziemy bardzo niezadowoleni… I wystosujemy do Pana pismo, w ktorym poinformujemy Pana, jak bardzo jestesmy niezadowoleni.

 59. Z „konferencji” prasowej Putina dowiedzielismy sie ze na Majdanie nikt nie wydal rozkazu do strzelania ostra amunicja, snajperzy to byli nacjonalisci. Oprocz tego tez dowiedzielismy sie ze na Krymie nie ma zadnej okupacji, a ci w zielonych mundurach to jacys spontaniczni obroncy rosyjskich wartosci ktorzy sobie z wlasnej inicjatywy kupili zielone mundury bez dystynkcji. Szkoda ze nikt z rosyjskich dziennikarzy bedacych na tej pseudokonferencji nie zapytal kto im kupil te ciezarowki oraz te samochody pancerne przemalowane na zielono? Jednym slowem swiat Putina to jest alternatywna rzeczywistosc. Prawdopodobnie niedlugo sie dowiemy ze na Krymie ladowali kosmici w mundurach kupionych na rynku a do ladowania potrzebowali dwa lotniska, stad wiadomo ze po to je zajeli.

 60. @ marek
  A jak bys chcial dealowac z terrorysta ktory ma aktowke z guzikami ktore moga uruchomic zamienic w kupke popiolu cala nasza cywilizacje? Swiat stapa dzisiaj po cienkiej linie i ona jest nawet mocno oslabiona. Jezeli idiota uzna ze tak grozi mu czapa za zbrodnie w Czeczeni i nacisnie ktorys z guzikow to wtedy bedzie za pozno biadolic ze mozna bylo jednak troche delikatniej.

 61. Dziękuję za celny tekst!

  ps Skąd tu tylu twardogłowych sceptyków? To naprawdę są ludzie wynajęci przez Rosjan? Chcecie powiedzieć, że są Polscy, którzy za trochę dolarów będą pracować dla obcego państwa wypisując brednie na blogach i forach? Niesamowite. Ciekawe zresztą, czy da się to podciągnąć pod zdradę?

 62. Wiedza i myślenie to bardzo męczące stany, więc mało kto się w nie wprawia. Podobnie jest na blogach Polityki.
  Całkiem niedawno światli we własnych osobach publicyści Polityki pochylali się nad Syrią. Było tak: dobrzy partyzanci i okrutni siepacze reżimu Assada. Dobre USA grzmiące na Syrię Assada, zła Rosja mówiąca, że sprawy mają się mocno inaczej, niż Ameryka przedstawia. Ameryka z pomocą UE nałożyły sankcje.
  Jaki mamy dziś rezultat:
  pola naftowe Syrii niemal w całości opanowane przez najbardziej zamordystyczne bojówki sunnickie z Al-Kaidą i jej sojusznikami na czele. Nie potrzebują już zasilania w kasę z Arabii Saudyjskiej, bo samo mają ropę. Co prawda na dziko i nie tyle jej wydobywają, co Assad, ale dla nich aż nadto wystarczy. Sprzedają ją nielegalnie do Turcji, Iraki i każdemu kto płaci. Do wczoraj Syria była dużym eksporterem ropy, dziś musi ją importować. Techniczna infrastruktura cywilizacyjna się rozpada, mieszkańcy nie mają czym za importowaną ropę płacić, biedni jeszcze zbiednieli, najsłabsi są jeszcze słabsi, wszyscy się boją, bo nie ma państwa, a jest Al-Kaida i inne grupy radykalnych islamskich terrorystów. Państwo, poza ścisłym centrum będącym jeszcze pod kontrolą Assada niemal nie funkcjonuje. Rządzi kałach i bomby.

  Światli redaktorzy Polityki, bardzo dumni ze swej antysyryjskiej i antyrosyjskiej mądrości nie wracają do tematu. Są zajęci tym samym, w sprawie Krymu.

  Aha, Syria ma jeszcze wielkie złoża ropy pod Morzem Śródziemnym. Podpisała właśnie kontrakt z Rosją na jej wydobycie.

  Taka jest moc wiedzy i myśli redaktorów.
  Pozostaje mi przypomnieć, że redaktorzy Polityki winni szanować i siebie i rozum czytelnika. Na tym Polityka swego czasu wyrosła.

 63. @ Tanaka
  KGB-owska opinia. W Syrii rzadzi s..syn ktory odziedziczyl zamordyzm po ojcu. Gdy narod zechcial go zdetronizowac, wstawil sie za nim nastepny dzierzymorda Putin. Niestety swiat musi sie z nim liczyc bo moze go wysadzic.

 64. Dlaczegóż to nikt nie napisał o złożach gazu koło Krymu na których wydobycie koncesje miała otrzymać amerykańska firma Exxon ale której podpisanie przesunięto. Jak widać uznano w Waszyngtonie, że trzeba zrobić przewrót, żeby mieć pewność, że Exxon otrzyma koncesję bo w końcu tzw. hasełka o prawach człowieka to przecież są puste słowa wykorzystywane do maskowania ingerencji USA w inne kraje. Czyżby nikt o tym nie wspomniał, gdyż mogłoby to podważyć piękny obrazek jaki się rysował.

  http://www.dw.de/o-co-naprawd%C4%99-chodzi-na-krymie/a-17467075

 65. @ murator: kto wie moze sie ktorys z tych oblakancow obleje benzyna przed ambasado Rosji :). Bylaby to przykra sprawa i pewnie stawino by krzyze, warty ze swiaczkami i moze pomnik przy ambasadzie ale reszcie swiata geht das am Arsch vorbei. Cheers D.V.

 66. Podobno samorządy graniczące z Królewcem źle zrobiły, przerywając kampanię zachęcającą Rosjan do odwiedzania Polski (czytaj, wydawania w niej pieniędzy). Ja też tak uważam, bo do tych zaproszeń powinny dołączyć rzetelną informację o tym, co ich kraj robi na Ukrainie. Każdy Rosjanin robiący w Polsce zakupy, korzystający z usług, powinien otrzymać broszurkę w języku rosyjskim, z której mógłby się dowiedzieć o tym, co naprawdę ich przywódca robi na Ukrainie. Byłaby to akcja ze wszech miar potrzebna, ponieważ nie jest tak, że każdy potrafi się zapoznać z rzetelną medialną informacją dostępną dla każdego w miarę rozgarniętego człowieka. Że tak nie jest, wystarczy choćby przejrzeć wpisy blogowiczów tutaj, u Pana Makowskiego. Zawsze te same nicki, podobne opinie w każdej sprawie, byle tylko jątrzyć i podjudzać polskich obywateli przeciw sobie. I jest prawdą, jak piesze @Gekko, że oni sobie ten jad leją spoza polskich i rosyjskich granic, niektórzy z nich dawno się do tego przyznali. Nie powiedzieli nam tylko, że są ruską agenturą.
  Pozdrowienia dla rozsądku.

 67. Społeczeństwo krajów leżących na zachód od Polski powinno bacznie przyglądać się poczynaniom swoich władz w sprawie Ukrainy. Jest to sprawa wiarygodności politycznej i gospodarczej Europy. Zdecydowany głos i działania Polski w sprawie Ukrainy na arenie międzynarodowej – jak na razie jest w Europie osamotnione, ze wsparciem jedynie ze strony USA – doprowadzą do sytuacji, że to Polska poniesie najdotkliwsze konsekwencje gospodarcze swojej aktywności.
  Polska jest i będzie orędownikiem sprawy Ukrainy, gdyż po pierwsze jest to nasz istotny partner/sąsiad a po drugie doświadczenia imperialistycznych zapędów Moskwy są nam znane z nie tak dawnej historii.
  Dotychczasowe wyrażanie „głębokiego zaniepokojenia” i straszenie sankcjami, których ostatecznie nie będzie – jak dowodzi ujawniona rekomendacja brytyjskiego MSZ – nie robi większego wrażenia na W. Putinie.
  Konieczne jest wykazanie, że Unia Europejska jest zdolna do wspólnego działania i jest w stanie przedłożyć interes wyższy ponad interes gospodarczy.

 68. @ Saurom
  „Dlaczegóż to nikt nie napisał o złożach gazu koło Krymu na których wydobycie koncesje miała otrzymać amerykańska firma Exxon ale której podpisanie przesunięto.”
  No oczywiscie ty nie ruski, tylko ty swoj prawda? Widzisz nie jest nowoscia ze wy w FSB potraficie wylawiac artykuly z obcej prasy o tym czego Putin nie publikuje. Tylko ze niestety ta bron ktora chcecie tu stosowac dziala tez w odwrotna strone. Nie sadzisz ze nie podpisano tej umowy tylko dlatego ze byl Janukowycz i chcial poczekac az sytuacja sie wyklaruje w strone Rosji, po czym gaz jak w calej Rosji przejma oligarchowie z Gaspromem w ktorym Putin ma dobry chunk? Nie wiecie ze wasza propaganda na polskich styronach wali was po waszych ruskich tepych lbach.

 69. Marcin masz jakieś dowody, że ci, którzy są przeciwko majdanowi są z FSB ale co tam w końcu jak nie ma się innych argumentów to najlepiej zarzucić komuś, że jest obcą agenturą nieprawdaż. A tak między nami grzeczność wymaga odpowiedzi na zadane pytania a tego się nie doczekałem.

 70. Piszesz, że to akurat działa w inną stronę no cóż warto może przypomnieć cytując twój jezyk „tępe polaczki” wyszły na interwencji w Iraku czegóż to nie obiecywano kontrakty dla firm, wydobycie ropy i powiedz no co z tego mamy. Nic ciekawe ileż to teraz obiecano Sikorskiemu Tuskowi w zamian za popieranie banderowców acha skoro oskarżasz mnie, że jestem z FSB w takim razie udowodnij to. Może na początek sprawdź IP komputera, w końcu według takich jak ty wszyscy którzy są krytyczni to przecież ruskie agenty nieprawdaż. Przypominam także że istnieje coś takiego odpowiedzialność karna za pomówienie ale szczerze mówiąc jesteś żałosnym gnojkiem, który tylko potrafi wypisywać swoje komentarzyki. Ale skoro jesteś taki odważny to pojedź do Czeczenii albo na Ukrainę kup kałasza rpg i dalej strzelaj do Rosjan. Choć szczerze mówiąc bardziej z ciebie wyziera krzykacz co to głośno krzyczy i nic nie robi

 71. @ Saurom
  „A tak między nami grzeczność wymaga odpowiedzi na zadane pytania a tego się nie doczekałem.”
  Przeczytaj jeszcze raz co napisalem, to tam znajdziesz moja odpowiedz. Sprawe gazu wyjasnilem chyba dostatecznie. Ja wiem ze to chodzi o ten znany stereotyp ze bija sie o Krym bo tam jest gaz. Nic z tych rzeczy chlopie. Nie wiem czy jestes z FSB, z Polski czy z Rosji, nie ma to znaczenia. Bo faktem jest ze w tym blogu jest mowa o agresji na suwerenne panstwo ktore jest jak w 1938 roku Czechy. Kazdy powod do najazdu jest dobry. W tym wypadku juz sa dwa: przesladowanie mniejszosci i gaz. i popierasz te agresje jestes wiec wspolnikiem agresorow czyli upraszczajac tez agresorem.

 72. @ Saurum
  Ty sie o to nie martw kto bedzie mial korzysci z czego. Na razie dzieki Putinowi „polaczki” sie jednocza, podobnie zreszta jak Ukraincy. Jak natomiast chodzi o ten wkladany kij w mrowisko zwany Banderowcami, lepiej tego dzinu nie otwieraj, bo wyjdzie ze te 50 roznych nacji ktore sie skladaja na imperium zwane Rosja zrobi 50 majdanow ale juz nie europejskich, lecz azdjatyckie, a o roznicy chyba nie musze mowic. Dosyc na ten temat jest w literaturze.

 73. Jak historia nas uczy Polska niestety z regoly wybierala przyjociol z daleka a wrogow z za miedzy. Przydalo by sie paru protestanow w RP naczalstwie.

 74. Widzisz w twoim komentarzu nie widzę żadnej odpowiedzi poza pomówieniami poza oczywiście sugerowaniem, że należę do agresorów tylko, że widzisz jakoś teraz nie tylko w Polsce ale i na świecie coraz więcej ma wątpliwości odnośnie przebiegu wydarzeń na majdanie i te całej rewolucji. A co do tego jednoczenia to raczej i tak widać tylko słomiane jednoczenie się. I powiedz ty mi jedno czy wielki brat w Waszyngtonie przyznał wam te wizy? Czy według ciebie jak można określić państwo gdzie ambasador obcego państwa żąda list posłów żeby stwierdzić jak głosowali w sprawie ACTA? Jak można określić państwo w którym to ambasador obcego państwa decyduje kto ma zostać szefem wywiadu casus Zacharskiego? Jak można określić państwo gdzie prezydent obcego kraju ogłasza, że rząd danego państwa wyśle wojsko do Afryki? Co Tusk zrobił, żeby powstrzymać łamanie praw Polaków na Litwie? Czyżby nic nie zrobił dlatego, że władze tego kraju nie są prorosyjskie a może wielki brat z Waszyngtonu mu nie pozwolił lub Merkel? Odpowiedź jest prosta albo to jest kolonia albo państwo uzależnione ale co tam w końcu poprawnie politycznemu Marcinowi to jest obojętne nieprawdaż.

  A co do kiju wsadzanego w mrowisko to martw się lepiej o część południowej Polski bo wszystko zmierza do tego, że w ten czy inny sposób ją Tusk odda.

 75. @ Saurom
  W Polsce obowiazuje takie powiedzenie ze: „ze wschodu nigdy nie przyszlo nic dobrego”. Dlatego Polacy szykaja wszedzie, nawet daleko przyjaciol tylko nie na wschodzie. Dopiero jak to imperium na wschodzie rozleci sie na malutkie kawaleczki wtedy beda przyjaciele tez na wschodzie. Co ciekawe wasza Prawda napisala wczoraj ze Rosjanie musza zaczac liczyc nie tylko na wojsko ladowe i marynarke jak to im zakodowal ktorys z carow, ale rowniez na przyjaciol ktorych niestety dzisiaj nie maja. No, coz, dopoki nie oddadza sasiadom co rabowali przez cala historie swego istnienia, przyjaciol nie znajda.

 76. @ Saurom
  Na swiecie nikt nie ma watpliwosci co sie dzialo na Majdanie. Watpliwosci ma tylko swiat stworzony przez rosyjskie media. Przypomne ze te media pisaly iz to nie Janukowycz wydal rozkaz strzelania do protestujacych, lecz to byli agenci przeszkoleni w Polsce. Tylko ze skoro tacy agenci tam strzelali dlaczego Janukowycz tak uciekal ze nie zdolal zabrac ze soba swoich pamietnikow i ksiazeczki z kopiami czekow? Mysle ze myslacy Rosjanie zadaja sobie to samo pytanie. A poniewaz Putin sam sie przechwalal ze jest dumny ze swojej kariery w KGB i na caly swiat oglosil ze teraz znowu sa u wladzy, tyle ze pod innym szyldem, wiec chyba jest oczywista oczywistoscia iz kontroluja juz jak w ZSRR wszystko.
  Smutne jest wiec to ze do niektorych to nie dociera co dzisiaj powiedzial senator McCain, a mianowicie ze nastepna bedzie Polska.

 77. Piszesz, że Polacy szukają przyjaciół wszędzie byle nie na wschodzie no cóż powiedz mi gdzież to byli ci przyjaciele na zachodzie w 1939 roku we wrześniu albo w 1945 roku? Jakoś nie udzielili pomocy w 1939 roku czyżby liczyli, że Hitler zadowoli się Polską i pójdzie na ZSSR?

  Jak widać jak to głosił Piłsudzki Polakami można tylko wtedy rządzić, gdy trzyma się ich za przeproszeniem za mordę. Jak widać również Polska wbrew twierdzeniom Tuska oraz innych jest traktowana jak za przeproszeniem murzyn, któremu daje się coś do roby a potem mówi się, że może odejść czego dowodzi między innymi traktowanie przez Litwę Polaków. Ale co tam w końcu poprawnie polityczny Marcin jest z tego całkowicie zadowolony nieprawdaż.

  A co do tego rabowania to widać tu postawę mam belkę w oku ale zarzucam komuś, że ma drzazgę skoro taki jesteś chętny, żeby Rosja oddawała wszystko co zrabowała to w takim razie dlaczegóż to Polska nie odda Pomorza, Wielkopolski, Śląska, Południowej Małopolski, Niemcom Czechom Ukraińcom. Za pewne poprawnie polityczny Marcin zgodzi się z tym nieprawdaż tylko że w takim wypadku Polska ograniczyłaby się za pewne do Mazowsza nieprawdaż.

 78. Ciekawe kiedy Kanał Panamski będzie własnością Panamczyków, a ściślej- Kolumbijczyków?
  Różne dziwne twory powstawały dla INTERESÓW.

  Że wiek XXI?
  Rosja przespała ostatnie 80 lat, więc jest opóźniona……

  Nie sądzę, by tylko jedna strona była uprawniona do ingerencji w sprawy obcych krajów, czy obalania ich rządów.
  Casus Noriegi zapewne pamiętacie?
  Gwarancje dla Kadafiego, również?

  Sztandar wolności, postępu, praw człowieka, demokracji, mami.
  Fałszywa flaga.
  Demokratyczne drony zabijają na całym świecie przeciwników tego „postępu”.
  Czy uda zabić się wszystkich?
  Ciągle rodzą się nowi.
  I dziedziczą biedę swych przodków…..

 79. Marcin
  4 marca o godz. 23:28
  bredzisz po stalinowsku.

 80. Jak bylo do przewidzenia i co podejrzewalem. Jezeli ktos znajdzie podobne „kwiatki” niech doda (tj. dopisze zeby nie mieszac Dody bo juz dosyc kryzysów na tym swiecie 😉 !

  „….Do internetu trafił zapis budzącej kontrowersje rozmowy szefowej unijnej dyplomacji z ministrem spraw zagranicznych Estonii. Na nagraniu Urmas Paet rzekomo mówi Catherine Ashton, że w nowym rządzie Ukrainy są ludzie, którzy kazali snajperom strzelać w Kijowie do obu stron konfliktu.

  Jako pierwsza ujawniła zapis rosyjska telewizja Russia Today.

  To, że za snajperami nie stał Janukowycz, ale ktoś z nowej koalicji potwierdzać mają słowa lekarki z Majdanu, Olgi Bohomolec. Jej zdaniem na kulach wyjmowanych z ciał milicjantów i demonstrantów były te same ręcznie pisane słowa – zauważa dziennik.pl.

  Gdy rozmowa trafiła do publicznej wiadomości, dziennikarze poprosili jej uczestników o komentarz. Rzecznik Catherine Ashton stwierdził, że „nie komentuje podsłuchanych rozmów”. Bardziej skory do rozmowy był rzecznik estońskiego MSZ…”

  Zródlo :
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/debata-nad-informacja-rzadu-na-temat-sytuacji-na-ukrainie/rt71c

  PS.
  Ma sie rozumiec tego typu praktyki stosowane byly w Libii,Tunezji a obecnie w Syrii. Decydenci tego kurewstwa siedza (jak powiedzial Rezydent Syrii) w 5* hotelach – i czekaja na „frukta”

 81. Jeszcze jedno stałym usprawiedliwieniem masakr Palestyńczyków dokonywanych przez armię izraelską jest to, że operacje armii izraelskiej mają na celu ochronę Żydów. Jakoś dziwnym trafem nikt z dziennikarzy Polityki nie potępił tych operacji, których celem jest zagrabienie palestyńskiej ziemi. Panowie skoro nie potępiliście tych działań to jakim prawem teraz potępiacie działania Rosji. Czy panowie uważacie, że niektórzy są równiejsi wobec prawa miedzynarodowego i niektórych prawo międzynarodowe nie obowiązuje? Skoro jednych prawo nie obowiązuje jest to równoznaczne z tym, że prawo to przestało obowiązywać innych.

 82. @Gekko 4 marca o godz. 21:54
  „Nie wiem, czy to pocieszenie, ale blogi „Polityki” nie są osamotnione we wzmożeniu w intencji komentatorów”.
  Oj Gekko, Gekko, jak ty mnie potrafisz zaskoczyć i to jest chyba twoja jedyna zaleta. Zaskakujący. Czy ty naprawde wierzysz w to „bombardowanie”, odmawiając tym samym rodakom prawa do innego punktu widzenia?; może trzeba było zacytować także opinie internautów pod tym artykułem. Te badania i sprawdzanie po nr IP to dziecinada, niegodna poważnego tygodnika, za jaki ma się Newsweek.
  Nie byłabym sobą bez poezji, więc cytuję:
  …”pózno już, daj odpocząć głowie…” i Słownikowi Wyrazów Obcych również, drogi Gekko

 83. @ Jacek NiHu…
  Odpowiem: Do Watykanu.
  A komentującym gratuluję: red. red. warzęcha (fakt) i jaszczembowski (s. express) mogliby brać was na etat.

 84. @ Saurom
  „Panowie skoro nie potępiliście tych działań to jakim prawem teraz potępiacie działania Rosji. ”
  Dzisiaj Ukraina jutro Polska Saurom i ty o tym dobrze wiesz. Putin tym sie rozni od Hitlera ze te pierwszy moze zrobic 1000 letnia rzesze przy pomocy szantazu atomowego, albo wysadzic swiat razem ze soba. Widac ze tego nier ozumie wiekszosc politykow calego swiata ktorzy pozwolili za czasow Jelcyna gdy byl czas na odbudowe potegi militarnej do obecnego stanu, nawet oddajac jej za darmo to co juz Jelcen oddal wczesniej wraz z Ukraina. Smiesznie brzmi w tym kontekscie twierdzenie jakoby Polska miala klasc glowe pod gilotyne zaraz po Ukrainie. Akurat jest 100 lat od pierwszej wojny swiatowej i nadal brak nauki z tych lekcji.

 85. Marcin przestań się ośmieszać tym porównaniem Putina do Hitlera. Czy Putin realizuje plan masowego podboju całego świata w imię rosyjskiego lebensrau? Czy Putin dokonuje masowej zagłady jakiegoś narodu?

  Nie prowadzi realistyczną politykę umocnienia sprzymierzeńców w przeciwieństwie do Hitlera stara się osiągnąć to co jest możliwe. Tak miedzy nami sprawdziłeś jaka jest odległość od Charkowa do Moskwy 760 km jak myślisz ile czasu zajęłoby armii w przypadku wojny dojście do Moskwy. Nie jestem zawodowym wojskowym ale sądzę, że w przypadku słabego oporu około dwóch dni.

  Piszesz, że w czasach Jelcyna pozwolono Rosji na odbudowę potęgi wojskowej. Gratuluję świetnego dowcipu prawdziwa odbudowa nastąpiła w pierwszej kadencji Putina, który teraz zbiera tego owoce. Ale co tam w końcu to jest nie do pomyślenia dla poprawnie politycznego Marcina, którego szczytem marzeń byłoby, żeby Rosja składała się z Moskwy i kilku wiosek.

  A poza tym skąd wiadomo, że kolejnym celem bedzie Polska czy ty myślisz, że tam nie znają historii. Zresztą szczerze mówiąc Putin nie musi nawet wprowadzać wojsk do Polski. Niejaki Bismarck mówił że najlepszym sposobem na zniszczenie Polaków jest pozwolić im się samemu rządzić co Tusk oraz Solidaruchy PISowcy świetnie robią.

  Proponuję ci, żebyś poszerzył swoją lekturę poza tekstami Gazety Polskiej Codziennej oraz innych podobnych pisemek zalecam Przegląd gdzie są realiści.

 86. Jeszcze jedno piszesz, że to Janukowycz kazał strzelać do majdanu a jak w takim razie skomentujesz rozmowę ministra spraw zagranicznych Estonii z Ashton w której ten stwierdził, że snajperzy strzelali do obu stron i że odpowiedzialny za to był ktoś z majdanu. Oczywiście według ciebie to jest za pewne rosyjska propaganda no cóż jest tylko jedno ale, że Estończycy potwierdzili wersję rozmowy zamieszczoną na youtube.

  http://wpolityce.pl/wydarzenia/75821-to-nie-janukowycz-stal-za-snajperami-ale-ktos-z-nowej-koalicji-estonski-msz-odslania-kulisy-pewnej-rozmowy-z-catherine-ashton

 87. A tutaj link do tej rozmowy za pewne to także jakaś rosyjska propaganda nieprawdaż. W końcu na majdanie byli Afgańcy ile kosztowałoby wynajęcie kilku takich, żeby postrzelali a potem przecież zawsze można ogłosić, że to zrobił Janukowycz a poprawnie polityczny Marcin zawsze uwierzy w każdą papkę jeżeli bedzie świadczyła źle o Rosji i Janukowyczu nieprawdaż.

  http://www.youtube.com/watch?v=ZEgJ0oo3OA8#t=18

 88. @ Saurom
  W czasie Jelcyna pozwolono na odbudowe, co w jezyku polskim nie znaczy ze Jelcyn odbudowal. Oczywiscie ze odbudowal a nawet rozbudowal Putin za wasze pieniadze. Na dodatek zachod nie wspomnial o tym ze byly plany calkowitej deatomizacji Rosji. Caly potencjal mial byc komisyjnie likwidowany i utylizowany w Kanadzie. Jezeli natomiast chodzi o wiarygodnosc estonskich potwierdzen tego co bylo w youtube to dobrze wiesz ze podobnie jak na Krymie jest w Estonii mniejszosc rosyjska ktora razem z matuszka rassija dmucha w te sama trabe.
  Ja zechce sie cos potwierdzic w Polsce to i w Polsce macie swoja mniejszosc. To sie obserwuje na polskich forach. Stalin wiedzial co robi gdy Polakow z kresow wschodnich wywiozl na Sybir, natomias swoich wplantowal do Polski jako Pplakow z kresow. Nawt 3 generacje nie pozwolily calkowicie sie spolonizowac. W kazdym momencie gdy jest sprawa wyboru pomiedzy Polska i Rosja, zawsze sa po stronie Rosji.

 89. @ Żabka konająca, 5 marca o godz. 22:30

  Żabko, obawiam się , że czeka Cię jeszcze niejedno zaskoczenie.
  Na przykład takie, że punkt widzenia żabki wyrażany donośnym klekotem bociana, to nie jest wstęp do dyskusji, ale do posiłku.
  Ale, oczywiście żabka nie musi odmawiać innym żabkom prawa do klekotu przy stole, jeśli lubi spędzić ostatnie chwile na talerzu.
  Każda żabka kona jak umie, byle na trzeźwo jeśli w roli przystawki.
  Jak na razie, żabko, to klekotów żabek o różnych, choć zawsze czerwonych dziobach, u nas nikt nie wycina i praw nie odmawia, a jak tam tu Ciebie?
  Gdybyś miała za mało zaskoczeń, to zapraszam Cię byś pokumkała o swoim punkcie widzenia w bocianim gniazdku, ot takim raju żabek pod Kremlem.
  Tam żabkom o szerokich horyzontach swobody nie brakuje, aż im się pussy riots.
  No to buzi 😉 (znowu z zaskoczenia)

 90. Marcin
  6 marca o godz. 0:24

  Jak rozumiem, kraj przeznaczający na zbrojenia 50 miliardów rocznie jest agresywny.
  Kraj przeznaczający 600 jest pokojowy?

  Chyba że te wydatki służą utrzymaniu miejsc PRACY.
  A, to przepraszam……
  Amerykanie byli ostatnio….przepracowani sądząc po nakładach.
  Nadgodziny brali.
  A jak efekty?
  Zwiększenie nakładów, czy budżet w rozsypce?
  Utrzymanie pokoju jest cholernie kosztowne.
  Utrzymanie agresywnego mocarstwa w stylu Rosja, zdecydowanie mniej.
  Tym bardziej, że ostatni akt agresji miał miejsce ze 30 lat temu.

 91. @ Wiesiek59
  Nie rznij glaba. Chyba nie zdajesz sobie sprawy o czym piszesz. Dwie wojny w Czeczeni sie klaniaja. Za te zbrodnie ktorymi jest zrownanie z ziemia Groznego Putin ma jak w banku. Gdy skonczy sie jego dyktatura bedzie wisial.
  Ciekawe co bedziesz wtedy pisal?

 92. @Gekko, widzę że jestes też sentymentalny i różne strachy z dzieciństwa chodzą ci po głowie:
  „stary niedzwiedz mocno spi
  my go nie budzimy
  bo sie go boimy
  jak sie zbudzi to nas zje…”
  A teraz już poważnie:
  – z całowania nic nie będzie, ta bajka tak się nie kończy,
  – tu internauci piszą co chcą; bardzo często poważny tekst kończy się błogosławieństwem bożym co dodaje pikanterii, ale tak jak większosć społeczeństw na swiecie wybierają pokój i tego wyboru naszym narwańcom życzę,
  Co zburzyło harmonię między nami? aha, twoja niezgoda na inne od jedynie słusznych poglądów, poparta sledztwem Newsweeka. Smieszne. Jak dorosniesz do tolerancji podzielę się z tobą moją ulubioną muzyką, wystarczy posłuchać „…i wszystkie strachy odlatujom…”

 93. @ Żabka konająca, 6 marca o godz. 5:45

  Droga żabko, tak na poważnie (bo chyba alegoryczne metafory to nie jest to, co do Ciebie dociera) , to Ty mi wmawiasz jakąś moją „niezgodę”, zupełnie jak Putin światu – faszystów i banderowców rządzących rzekomo Ukrainą 😉
  Insynuujesz mi zupełnie bezpodstawnie dokładnie to, co sama robisz – czyli usiłujesz zdyskredytować prawo do polemiki z odmiennymi i co więcej, jawnie fałszywymi opiniami, (które ty też reprezentujesz?), nazywając w dodatku polemikę jakąś nieuprawnioną niezgodą.

  Otóż nie, nie jest to śmieszne, zwłaszcza w wydaniu ignorantki in rei (a mam na myśli Twoją wiedzę i rozumienie treści i mechanizmów propagandy).

  Ale, może się mylę i wiesz aż za dobrze, co piszesz – Twoja retoryka jw. jest przecież typowa dla propagandowego „zombie” (to taki komputer, który nie wie że transmituje cudze treści pod wpływem wirusa).

  Możesz nie ogarniać śmieszności fałszu swoich założeń, że apologia agresywnego i bandyckiego reżymu Moskwy to ostatnio powszechne postawy Polaków w internecie, stanowiące o „zróżnicowaniu” poglądów.

  Nie żadne śledztwo taką świadomość ośmiesza, ale zwykły poziom inteligencji, wymagany do rozumienia otaczającego świata (i trochę orientacji w jej poziomie u rodaków).
  Niestety, jak dowodzisz tym co piszesz, nie jest on potrzebny do niemądrych polemik opartych na fałszywych przesłankach i naiwnej ale manipulatywnej retoryce.
  I to jest może śmieszne, jeśli się siedzi za żelazną kurtyną oddzielającą od agresora.
  W Polsce – nie.

 94. @ Gekko, muzyki to ty ode mnie nie dostaniesz, ale spełniam jedno z życzeń, oto komentarze amerykańskich i nie tylko, internautów na wiesć o nominowaniu W.Putina do pokojowej nagrody Nobla, sam widzisz jaka różnorodnosć opinii. I żadnej agresji, łajania za brak obywatelskiej postawy, wyrzucania z blogu przez gospodarza ja to ma miejsce w Polityce, sledztwa skąd i dokąd, podejrzeń o wspóldziałanie z wrażym mocarstwem, itp.:
  Steve R. (stramey)
  48
  31 Fans
  For the record I’m Canadian. What’s the difference between Obama or Putin getting a peace prize?
  5 MAR 4:25 PM
  REPLY FAVE SHARE MORE

  UncleMike D. (UncleMike_Davis)
  23
  163 Fans
  Putin is more dedicated to peace and the personal rights of his citizens.
  5 MAR 4:43 PM
  REPLY FAVE SHARE MORE
  27 PEOPLE IN THE CONVERSATION Read Conversation →

  Walt C. (walt_craig)
  40
  25 Fans
  Just goes to show….how little these awards really mean!
  5 MAR 4:24 PM
  REPLY FAVE SHARE MORE

  Teraz widzę, że wstałes lewą nogą, plujesz na prawo i lewo; siegnij po lekturę: Konopielka E. Redlińskiego, bo stąd cytat w poprzednim wpisie, a odkryjesz że zródła przyjemnosci są blisko. Czego i tobie życzę.

 95. @ Żabka konająca

  Droga żabko konająca, przy Twoim stanie świadomości pozostaje już tylko jeden, za to mówiący wszystko cytat:
  „ostatnie co w was umiera to głupota”
  (zgadnij, żabko, kto to?)
  Przy czym ja się do gatunku żabek nie zaliczam.
  A muzyka w tle Twoich postów brzmi wyraźnie i oczywiście są to czastuszki i kalinki.
  Tak jak gros Polaków – nie gustuję, dopóki mam wybór.

 96. Marcin
  6 marca o godz. 3:57

  Staram sie nie obrażać dyskutantów.
  Ale waść jest zdaje się głupszy niż ustawa przewiduje….
  No i poraża niewiedzą.

  Czytać, czytać, myśleć, a może uda się Panu dowiedzieć o co w Czeczenii chodziło?
  Jak zwykle o INTERESY…..
  A czyje, to całkiem inna historia.
  Co najmniej cztery kraje brały w tym udział.
  A przynajmniej współfinansowały……

 97. Marcin
  6 marca o godz. 0:24

  Więcej Polaków zabili twoi przyjaciele banderowcy na Wołyniu Podolu w okresie okupacji ale co tam dla poprawnie politycznego Marcina to się wcale nie liczy. Zapewne przy tym zbierali dokumenty może warto byłoby zadać pytanie ileż to banderowców zniknęło w Polsce na polskich dokumentach.

  Oskarżasz ludzi, którzy krytykują politykę władz polskich na Ukrainie o to że są rosyjskimi agentami mniejszością rosyjską sam sobie wystawiasz poziom zakompleksionego człowieka, który być może dawno nie byłby na tym świecie gdyby Armia Czerwona nie wyzwoliła Polski spod okupacji hitlerowskiej. nie muszę ci przypominać jakie to plany mieli Niemcy wobec Polaków. W Kijowie teraz doszli do głosu ci którzy otwarcie chlubią się ideologią Dońcowa oraz głoszą pochwałę polskiego holocaustu na Wołyniu. Są więc powody do niepokoju i krytykowania polityki polskich władz.

 98. Tylko że jak putin odetnie gaz ukrainie to się także odbije na nas bo albo nie będziemy mieli albo drastycznie podrożeje. Niemcy to przewidzieli i gaz ciągną bałtykiem

 99. @ Marcin, 6 marca o godz. 3:57

  Dyskusji z nasłanymi tu (a także starymi, wybudzonymi ze śpiochów) zombie-bootami, nie wspiera retoryka wieszania.
  Zostaw to trybunałowi międzynarodowemu, da radę.

  A booty będą nadawać nienawistne jady, dopóki nie zgaśnie zasilanie ich „interesów” kablem z Kremla.
  Uczciwe fakty i argumenty nie przystają do tego ich propagandowego bełkotu.

 100. @ Wiesiek59
  Ja nie wiem skad sie bierze u ciebie ta glupota? 40 lat to bylo za malo ruskiej okupacji? Co dziwniejsze stary i glupi. Na kazdym forum popierasz ten zbojecki kraj zapominajac o tym z jaka trodnoscia sie Polska wyzwolila od niego. Nie jestes winien temu ze nie rozumiesz tego swiata. Po prostu szare komorki przezarte skleroza. Tacy pozyteczni idioci pomagaja zbojowi z Moskwy panoszyc sie w pokojowym swiecie i straszyc slabsze kraje jak Ukraina swoimi agresywnymi poczynaniami. Nie wiem dlaczego nie wyjedziesz do tego raju dla jednokomorkowcow ktorzy nie wiedza o tym ze sa niewolnikami?

 101. @ Saurom
  Zostaw sprawy Ukrainy Polsce, to nie jest wasz rosyjski problem. Oni wola Polske od znienawidzonej Rosji. 40 lat szantazowaliscie swiat okupacja polowy Europy i gdyby sie Polska nie wyzwolila od was bylaby nadal tylko pionkiem w waszej grze, eksploatowanym do granic mozliwosci. Jestescie zakala tego swiata. Dla Polski byloby lepiej gdyby po jej wschodniej granycy bylo morze. Takiego sasiada nikt nie chce. Wszyskie kraje wokol waszych granic to wasi wrogowie. Sami sobie ich wychowaliscie przez lata grabiezy. Teraz gdy swiat jest bardziej zjednoczony niz kiedys nie macie szans. Skonczycie jak hitlerowskie Niemcy.

 102. Marcin
  6 marca o godz. 19:23

  Marcin zanim zaczniesz zbawiać świat oraz wybierać się na Ukrainę zajmij się najpierw własnym podwórkiem ale co tam w końcu wiadomo, że Polacy są znani z tego, że nic porządnie nie zrobią czego dowodem są min powstania. Wszystkie przegraliście z wyjątkiem Wielkopolskiego i II i III Śląskiego dlaczego dlatego, że tam dobrze się przygotowano tamtejsi Polacy odebrali dobrą pruską szkołę. Każdy dobry gospodarz najpierw dba o własne obejście dopiero interesuje się innymi. Ale co tam w końcu poprawnego politycznie Marcina to nie obchodzi hulaj dusza nic to, że Polska jest krajem słabym wielki brat nas ochroni nieprawdaż. To samo myślano w Warszawie w 1939 roku a jak się skończyło wiadomo.

 103. @ Saurom
  „Każdy dobry gospodarz najpierw dba o własne obejście dopiero interesuje się innymi.” Pieknie powiedziane, tez jestem tego zdania. Dlatego nie rozumiem dlaczego Ukraina jest miejscem ktore probuje podporzadkowac sobie Rosja, ktora zajmuje 1/6 powierzchni kuli ziemskiej, a prawie cala ta powierzchnia jest oprocz Moskwy, St Petersburg, a teraz Sochi, jednym wielkim gnojowiskiem?
  Przeciez Rosja powinna przede wszystkim nie wk…wiac swiata swoim wymachiwaniem szabelka, bo czasy ZSRR i zimnej wojny dawno sie skonczyly. Ludzie chca aby Europa byla od Madrytu az po Ural. Niestety zapedy Putina sa w tym wszystkim jednym wielkim nieszczesciem. Nawet Rosjanie nie wiedza o co temu megalomanowi z rodowodem KGB tak wlasciwie chodzi? Z jednej strony jego aktorskie ciagotki sklanialyby do myslenia ze pomylil zawod i powinien zostac aktorem. Co prawda brakuje mu troche do Arnolda, ale podejrzewam ze w 3 kategorii filmach z amantem i agentem na przyklad 007 moglby nawet zagrywac. NIestety jego aktorstwo nie jest na planie filmowym, tylko w realu, gdzie przez jeden glupi ruch moze uruchomic ciag zdarzen nie do zatrzymania. To taki Neron czasow wspolczesnych. zNie wiem czy jest chory czy nie, na pewno zrobiono mu juz w wielu miejscach portret psychofizyczny i z niepokojem trzeba patrzec jak sie skonczy sprawa Krymu, bo na razie walczac z calym swiatem moze doprowadzic do ruiny nie tylko swoj kraj, ale tez i inne.

 104. No, proszę, Ukraińcy na Majdanie wynajęli snajperów, ażeby sobie postrzelali do rebeliantów. Pyszne. Trzeba mieć naprawdę barani łeb, zindoktrynowany w dzieciństwie komunistyczną propagandą (może też być i nazistowska), żeby w coś takiego wierzyć i jeszcze powtarzać na blogu. Och, prawda, przecież Żydzi też się sami gazowali i palili w piecach.

 105. Ciekawe ?
  Dlaczego nie wypomina się Bushowi // seniorowi// szefostwa CIA
  a Putinowi na każdym kroku jego rodowód w KGB – mimo że był tam tylko pułkownikiem , nawet do generałów a co do marszałków to droga dlań była tak daleka jak w piosence DALEKA JEST DROGA DO RIJO.
  No chyba że przyjmiemy iż pułkownik KGB to jednak wyższa figura niż szef CIA – bo tak wynikałoby z porównań – przyznaję że nie moich bo ja się na tych sprawach nie znam.
  Ale stawiać należałoby jakiś znak // może równości ?// pomiędzy nimi i ich karierami wszak obaj rządzili //Putin nadal rządzi i popiera go 3/4 Rosjan //
  Więc coś to jednak oznacza.
  Nam , czy komuś tam, może się to nie podobać ale nasze życzenia zmiany pozostaną życzeniami albo po prostu chciejstwem.
  Ważne jest to co zadecydują w swoich sprawach Rosjanie a w porównaniach to chyba należy stosować jednakową miarę do obydwu stron inaczej będziemy porównywać kilogramy z centymetrami.
  ukłony

 106. Co tam Putin! My – Silni, Zwarci, Gotowi! Nie oddamy ani guzika!

 107. @ zezowaty
  „Dlaczego nie wypomina się Bushowi // seniorowi// szefostwa CIA”
  Bo w USA nie rzadzi Bush, oraz dlatego ze Bush nie kazal wojskom Rosji wchodzic na teren obcego panstwa jakim jest Ukraina dla Rosji. To tak trudne dla zezowatego zrozumiec?

 108. zyta2003 4 marca o godz. 15:02
  „Jednak ilosc osob zameczonych zamordowanych za Husseina daleko przekraczala ilosc ofiar spowodowanych przez Amerykanow, skoro juz przerzucamy sie iloscia ofiar.”
  Bzdury. Jedna rzecz, jakiej z pewnością nie znajdziesz w amerykańskich przekaziorach to tabelka porównująca ofiary Saddama i Busza. For a reason. If you broke it – you owe it. A tacy Amerykanie jak ty wolą się oszukiwać. Zmycie krwi z własnych rąk podatnika, który sfinansował masową zbrodnię jest trudniejsze, prawda?

 109. Putin putinem a ja chcialbym zlozyc wszystlom paniom w tym axiomowi zyczenia z okazji miedzynarodowego dnia kobiet.

 110. Politycy i media prowokuja, podzegaja, klamia i szczuja. Nie ponoszac zadnej odpowiedzialnosci.

  Polska polityka wschodnia to polityka wscieklego psa i podlej swini wobec Rosji ktora w kadej chwili moze wymazac Polske z powierzchni Ziemi. Ale nawet nie musi byc wojny z Rosja.

  Polskie partyjanctwo i media podzegaly na Ukrainie. Ukraina ciezko za to zaplaci. Utrata Krymu i prowincji wschodnich. Pozostala czesc bez przemyslu nie ma szansy na samoistnienie.

  To dzielo polkiego partyjnego motlochu i mediow.

  Polskie partyjnaictwo i media podzegaly Gruzje w 2008. Gruzja zaplacila utrata terrytorium. Stracili Ossetie Poludniowa i Abarkhazje.

  Czas przyjdze ze placic bedzie Polska.

  Wystarczy gdy znienawidzona Rosja wycofa sie z porozumien zawartych w Jalcie.
  Po 25 latach polskich swinstw, podzegania, szczucia i poza kontrola szalejacej rusofobi, Rosja moze oglosic ze wycofuje sie z porozumien w Jalcie. Co wtedy nastapi nie trudno sobie wyobrazic. Polska granica zachodnia powroci do tej ustalonej w Wersalu.