Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

22.02.2014
sobota

Dziś wszyscy jesteśmy Ukraińcami

22 lutego 2014, sobota,

1.
Historia wymyśla słowa, pisał ks. Józef Tischner, by potem słowa kształtowały historię. Jednym ze słów, które ukształtowało naszą historię, jest słowo solidarność.

Idea solidarności jest uniwersalna, gdyż jej fundament znajduje się w przesłaniu św. Pawła z Listu do Galatów. Pisze Paweł: „jeden drugiego brzemiona noście” (6, 2). Cóż to jednak znaczy?

Imperatyw jest prosty: „trzeba nieść ciężar drugiego”. Dziś nie tylko, że chcemy być solidarni z Ukraińcami, ale trzymamy kciuki, by to idea solidarności, która czyni pokój, nie wojnę, kształtowała także przyszłość Ukrainy.

By logika solidarności, jeden z drugim, a nie jeden przeciw drugiemu, przyświecała w kształtowaniu ich własnej przyszłości.

2.
Jesteśmy solidarni z Ukrainą, z kobietami i mężczyznami, którzy wierzą, że nie ma wolnej, pokojowej i dostatniej Ukrainy bez solidarności. A ten filmik jest tego najlepszym wyrazem.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 61

Dodaj komentarz »
 1. „(…) nie ma wolnej, pokojowej i dostatniej Ukrainy bez solidarności”. Proszę nie podżegać, bo zapomina Pan, że jest też Rosja. Ja swojej głowy dla Ukrainy nie poświęcę. Guzik mnie ich wolność obchodzi. Chodzi jedynie o zamianę jednych krętaczy na drugich. To Wschód (podobnie jak Polska) i mentalności Pan nie zmieni. Pamiętam za to ofiary pogromów UPA, które zostały ‚poświęcone’ w imię lepszych relacji z Ukrainą przez polskich polityków. I czy jest Pan pewien, że WSZYSCY Ukraińcy tego właśnie co teraz się dzieje, chcą ? Ostatecznie wreszcie, chodzi o zdobycie nowego rynku dla kapitalizmu. Czort z tym czy to się uda, czy nie. Ci, którzy protestują i tak będą na początku łańcucha pokarmowego. Ci, którzy są na końcu siedzą w głębokich, miękkich fotelach i oglądają wszystko w TV zacierając ręce.

 2. Nie wszyscy. Ja nie jestem. To co się tam dzieje kosztowało na razie tylko 6 miliardów dolarów i nie powstała jeszcze żadna baza USA. A w Soczi jeszcze się ścigają za medalami. Poczekajmy więc.

 3. Ja także nie jestem.
  Pański wpis jest piękny, szlachetny i humanitarny. Niestety zderza się z brutalną rzeczywistością, gdzie czerń (jak niemal 400 lat temu na Siczy Zaporoskiej) nie uznaje żadnego prawa i żadnych autorytetów. Nie chcę mieć nic wspólnego z tymi, którzy od lat 70-ciu mają polską krew na rękach, (o której przelaniu nasi politycy milczą jak zaklęci), zaś rozzuchwaleni powodzeniem hajdamacy rychło wystąpią z pretensjami o Zakierzoński Kraj. Przyglądajmy się im z największą uwagą i działajmy roztropnie, bo to wygląda coraz bardziej na Mr Hyde’a a nie Dra Jekyll’a.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Popieram. Jesteśmy z Wami ! Solidarni z Ukrainą !

 6. Czwartek był takim strasznym dniem, że byłam po prostu przygnieciona. Słoneczny piątek przyniósł ulgę, aż płakać się chciało. Sobota – przyśpieszenie przemian. Życzę Ukrainie wszystkiego najlepszego, choć logika rewolucji bywa przerażająca. Mam nadzieję, że uda się protestującym utrzymać dyscyplinę i unikną błędów, które mogłyby mieć złe następstwa.

 7. Se nieś, Makowski, brzemię Jaruzelskiego i Kiszczaka, ja tym dwóm d… co najwyżej dam k… w d…

  A Ukraińcom od lat tu wszyscy pomagamy, od lat co dzień przyjeżdżają i nie tylko handlujemy z nimi, ale i są naszymi kumplami.

 8. Jeżeli na Ukrainie nie wprowadzą Stanu Wyjątkowego to ten kraj utonie w anarchii , czekając na kredyty , które nikt nie da krajowi pogrążonemu w bałaganie.
  Emocjami to dobrze się kierować w kinie, ale w twardej rzeczywistości emocje są złym doradcą . Zobaczymy co przyniesie następny tydzień , kiedy automaty do wypłacania pieniędzy przestaną wypłacać gotówkę .
  Kliczko , ten bohater sportowy Ukrainy wziął na siebie ciężar , który go przerośnie.
  Politycy powinni zapewniać krajowi bezpieczeństwo energetyczne i dobre stosunki z sąsiadami. Każde inne rozwiązanie jest przestępstwem politycznym i to teraz obserwujemy na Ukrainie.

 9. Ukraińcem się nawet nie czuję, ale jestem solidarny z tymi, którzy walczą o swoją godność I wolność.
  Potępiam ludzi, którzy mają krew na rękach.

 10. Sorry, ja nie jestem. I do tego nie specjalnie zajmuje mnie ten cały majdan.

 11. „Jedni drugim brzemiona noście” – w ramach Partnerstwa Wschodniego.Wy na Majdanie i my w Komisji.

 12. Przykro mi, ale nie jestem Ukraincem, ani Ukrainka. I przede wszystkim jestem zainteresowana tym, aby to, co sie dzieje za nasza wschodnia granica, nie wplynelo niekorzystnie na nasze polozenie. Jestem zainteresowana stabilizacja na Ukrainie, a przede wszystkim, aby Rosja nie miala tam „udziałów”. Ukrainska rewolucja moze byc pretekstem do udzielenia przez Putina „bratniej pomocy” niekoniecznie z udzialem czolgow. Rosja po prostu zagrozi Ukrainie glodem albo weźmie za dlugi.

 13. Panie Makowski, czy Pana nie przerażają te czarno czerwone flagi i portrety faszystów? Widocznie jest Pan młodu niedoświadczony i niedouczony.

 14. Jak widać red. Makowski postanowil przylaczyć się do zgrai „obiektywnych” komentatorów. Jego komantarz kolejnym przykładem postepującej durnoty polskich dziennikarzy – cyngli do wynajęcia jak Wilczak,Szostkiewicz i beznadziejna siksa Kwiatkowska-Moskalewicz. Pluje toto wbrew polskiej racji stanu tam gdzie każą. Ale co mają robić kiedy żyją w panstwie wydmuszce bez własnych banków,prasy i przemysłu. Zyć trzeba 😉

  PS.
  Podobno jeden Polak poczuł się jak Ukrainiec i w jednym z polskich (!) szpitali udawal „heroja” z Majdanu żeby dostać się do specjalisty. Dostał od NFZ wezwanie na 2019. A dzis kopa w dupe – bo jest Polakiem co to na ZUS i OFE 36 lat płacił a nie najemnikiem z Majdanu. A tak á propos – może Pan Panie Makowski przeprowadzi „sledztwo dziennikarskie” gdzie się podziało 19 Miliardów zeta z OFE !? Nie bądz Pan rura i nie pękaj Pan ! Do roboty !!!

 15. jasny gwint
  22 lutego o godz. 20:31

  Teraz (transmisja na żywo z Majdanu) ktoś na Majdanie macha czerwono-czarną flagą, a obok dosłownie o parę kroków ktoś inny macha biało-czerwoną flagą. I nikomu to nie wadzi.

 16. Ja nie jestem. I dziwie sie temu ogolnemu entuzjazmowi

 17. A teraz Panie Redaktorze, niech Pan podziekuje gen. Jaruzelskiemu ze nie dprowadzil do samozaplonu styropianu w Polsce i uchronil nas od sytuacji w ktorej Ukraincy mieliby sie czuc Polakami. (Nie wiem czy Pan wie, ale styropian to taki nadmuchany plastik, wystarczy jedna zapalka i plonie szybciej niz Majdan)

 18. Długo nie trzeba było czekać. P. Tymoszenko już powiedziała że wszelkie układy z Juszczenką to zdrada. Polacy znowu wsadzili swoje palce w G… Kliczko już jest zdrajcą, może go nie powieszą zamiast Janukowycza ale już mu nie wybaczą. U Putina tez mamy przechlapane. Tylko czekać jak jakieś lisy będą miały wściekliznę albo rurociąg ze starości się zepsuje. Tak trzymać!

 19. Nie jestem Ukraińcem. Życzę temu narodowi/społeczeństwu jak najlepiej. Ale przed nim długa i trudna droga. Oby bezkrwawa. I oby nie odbiło się to u nas rykoszetem.
  Powiem brutalnie, jak kiedyś Francuzi, nie chcę umierać za Kijów.

 20. kostek
  22 lutego o godz. 23:11
  „…Kliczko już jest zdrajcą, może go nie powieszą zamiast Janukowycza ale już mu nie wybaczą…”

  Bez obaw – jak Agencje donoszą Islandia wycofała swój wniosek o członkostwo w Unii ! Jest zatem możliwe że Kliczko tam właśnie pojedzie – żeby stworzyć nowy Majdan. Zrezygnował ci on już z karty stałego pobytu w Reichu. Jest też więcej niż pewne że wówczas spotka się znowu z tą marynowaną w brylantynie gnidą – Radkiem. Ma się rozumieć paru Islandczyków w tle też zobaczymy 🙂 !

  http://wpolityce.pl/wydarzenia/74899-islandia-chce-wycofac-swoj-wniosek-o-czlonkostwo-w-unii-europejskiej

 21. Słowa, które potem kształtują historię wymyśla terażniejsza ideologia, polityka i PR. Często, niestety, demagogia odgrywa bardzo dużą rolę w wymyślaniu słów.

 22. Sikorski prawie laureat pokojowej nagrody Nobla (Protasiewicz go zglosil…):

  http://s.v3.tvp.pl/images/b/2/1/uid_b21c093c62a934f9e35dabb32bdc680b1308764947676_width_700_play_0_pos_3_gs_0.jpg

 23. Jasny Gwint,

  z dedykacja dla Ciebie:

  „..„Hitlerowcy albo faszyści
  – te historyczne terminy, mające określony podtekst, od wielu miesięcy były stosowane przez urzędników rosyjskich i ukraińskich do opisywania szerokiej gamy przywódców i grup opozycyjnych. Online publikowano sfałszowane, nieistniejące plakaty z Hitlerem rzekomo rozlepione w Kijowie; ostatnio rosyjski minister spraw zagranicznych ganił swoich niemieckich kolegów za to, jak mówił, że popierają ludzi oddających hołd Hitlerowi. Oczywiście istnieje skrajna prawica ukraińska, chociaż jest ona mniej liczna niż skrajna prawica we Francji, w Austrii czy Holandii; a jej członkowie rzeczywiście zaczęli w większym stopniu uciekać się do przemocy pod naciskiem milicyjnych pałek, kul i ataków.
  Ukraiński autorytet o zakusach Putina: ”Ukraina w 2014 r. jak Polska w 1939 r.”
  Jednocześnie ci, którzy obecnie rozpowszechniają te terminy, powinni pamiętać, że źródłem najmocniejszej retoryki antysemickiej, homofobicznej i ksenofobicznej jest nie skrajna prawica ukraińska, lecz prasa rosyjska, a w ostatecznym rachunku – rosyjski reżim….”
  Anne Applebaum
  amerykańsko-polska dziennikarka żydowskiego pochodzenia, laureatka Nagrody Pulitzera (2004), publicystka „The Washington Post” –
  Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

 24. Andrzej Falicz
  23 lutego o godz. 1:16
  To je dobre !
  Jeżeli Talleyrand był wg. Napoleona „gównem w jedwabnych pończochach” to wobec tego jak nazwać „Radka” !?

  ” Waszą odwagą i postawą wyrąbaliście sobie drogę do Europy – tak europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski mówił w sobotę wieczorem do tłumów zgromadzonych na kijowskim Majdanie.”

  Tak,tak – z tym rąbaniem to różnie bywało….
  http://wpolityce.pl/dzienniki/komentarze-lecha-makowieckiego/57695-wolyn-1943-historia-pewnej-ballady

  PS. !
  http://www.youtube.com/watch?v=PoDZTrRpLT0

 25. Andrzej Falicz
  Stary numer. Tych, którzy sprzeciwiają się podległości Ukrainy czy Białorusi wobec Rosji nazywa się faszystami. Jak jesteś nacjonalistą rosyjskim, to możesz sobie gardłować przeciwko czarnożopym i krzyczeć „Rosja dla Rosjan”, ale faszystą nikt cię nie śmie nazwać. Jak jesteś za ukraińską Ukrainą, tj. suwerenną i niezależną od Rosji, to jesteś faszystą.

 26. Jak zwykle zasniedziale komentarze. Tytuł artykułu z lamusa (przypomina powiedzenie J.F.Kennediego w Berlinie).
  Nareszcie jesteśmy (albo stajemy sie)Europejczykami …i tego życzę Ukrainie.

  Pozdrawiam z Europy

  P.S. Stan wojenny w Polsce może rzeczywiście nie był najgorszym rozwiązaniem …

 27. Smb
  23 lutego o godz. 10:20

  P.S. Stan wojenny w Polsce może rzeczywiście nie był najgorszym rozwiązaniem …”

  Stan wojenny w Polsce i obecna sytuacja na Ukrainie to zupelnie inne czasy I uwarunkowania geopolityczne.
  Janukowycz mial wybor miedzy Europa a euroazjatycka mrzonka imperialna Putina.
  Wybral Moskwe ze wzgledy na swoje (i swojej szajki) prywatne interesy i z powodu beznajdziejnie poprowadzonego Projektu Parterstwa Wschodniego (Sikorski jak zwykle – slon w skladzie porcelany i zawsze za pozno!), ktore „zaowocowalo” brakiem wymiernej i koniecznej pomocy ekonomicznej ze strony UE.
  (I poparciem USA)

  To krzywdzace i nie majace uzasadnienia porownanie.
  Nie ma juz Zwiazku Radzieckiego dzieki Bogu!

  Porozumienie… ze zlodziejem i bandyta, ktorego zakladnikiem ma byc Unia !!! to tez poroniony pomysl ala „Okragly Stol”.

 28. @Do komentujących polskich „patriotów”…

  Pisałem to już u Bendyka ale mi się spodobało więc wklejam jeszcze raz:

  Jest takie zwierze jak szczur. Dla szczura liczy się tylko przetrwanie, jak trzeba to zjada nawet inne szczury, byle żyć. Potrafi wyjeść wszystkich wokoło siebie aż zostanie sam…byle tylko zaspokoić głód.
  Człowiek to też zwierze, ze specyficznym talentem – potrafi przybierać naturę innych stworzeń.
  Mamy ludzi wolnych i beztroskich jak ptak, mamy dzielnych jak lew, przebiegłych jak lis i tchórzliwych jak kurczak… mamy też ludzi bezwzględnych jak szczury i wyraźnie widać, że państwo już wybrali swoją rolę…

  Zwariowaliście wszyscy?
  – to nie w interesie Polski jest im pomagać – Rosja im na nic nie pozwoli, zagłodzą ich – faszyści z UPA obalają demokratycznie wybrane władze – jak teraz Ukraina pospłaca swoje długi – już mieli jedną szanse i co? Zmarnowali. Tam jest taka mentalność, że nic im się nie uda – a co będzie jak dojdzie do wojny, ile Polska na tym straci – to chaos i anarchia, Majdan nie wybrał lidera, nie ma do kogo dzwonić – nie można sobie tak dowolnie stawiać barykad i rzucać kamieniami – za tym wszystkim stoją obcy agenci – UE szuka sobie nowego frajera dla rynków zbytu – jakąkolwiek pomoc by nie dostali to i tak to rozkradną, to mordercy z UPA i mafia – ile Ukraina ma długów, dopiero teraz się zacznie bieda jak potracą pracę i zakręcą im gaz -…………………….NO KURKA WODNA, SAMI EKSPERCI I FACHOWCY OD STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH. NIC TYLKO SIĘ KONSULTOWAĆ I MOŻNA OBSTAWIAĆ U BUKMACHERA. PRZECIEŻ TE PROGNOZY TO SAME PEWNIAKI.

  Na Ukrainie mamy do czynienia z pospolitym ruszeniem zwykłych prostych ludzi którzy się jednoczą w prostej sprawie, walczą, kładą się na torach, obalają skorumpowane urzędy bo mają dość obietnic, dość haseł, dość wszechwładzy polityków i dość biedy. Prości ludzie, którzy się nie znają na polityce, nie wiedzą co dalej, nie mają pomysłu na reformy ale wiedzą jedno – tak dalej być nie może. Dość dla takiej polityki!!!
  Majdan nie ma lidera i nie będzie miał, oni tylko mówią DOŚĆ wszechwładzy i korupcji a to od polityków będzie zależało co dalej, nie od tych ludzi którzy tam stoją. Skoro do tej pory nie zdechli z głodu to teraz nagle pozdychają, bo obalili jednego skorumpowanego wieśniaka? Co do tego ma polska racja stanu i interes narodowy? W naszym interesie jest pokój u sąsiada – przede wszystkim. W naszym interesie jako LUDZI a nie SZCZURÓW jest pomoc wszystkim którzy walczą o wolność bo sami możemy teraz tutaj pisać co chcemy dzięki takiej walce w przeszłości.

 29. Majdan potraktowany własną bronią. Mam nadzieję, że vps nie będzie miał zastrzeżeń do takiego wyrażenia woli ludu:
  http://www.youtube.com/watch?v=4UMWAL83IaU

 30. chris
  Ah, faszyści z UPA…zapomniałem. Są głosem całego narodu i bezapelacyjnie zdobywają władzę. Mają kije, drewniane tarcze i w maju, początkiem czerwca idą na Przemyśl, podbiją kamieniami i butelkami z benzyną całą Euro-Azję rozwiązując równocześnie problemy gospodarcze. No i najważniejsze – tą są inni nacjonaliści niż ci nasi na 11 Listopada. Tam w narodzie nie ma podziału jak u nas, na lewo i prawo, tam jest faszystowska jedność co widać wyraźnie na tym filmiku.

 31. Ja nim nie jestem, nie byłem i nie będę panie Makowski. Proszę za mnie się nie wypowiadać. Przypuszczam, że nie tylko dziś, to pan i pana mnóstwo kolegów z mediów i z polityki byli i są Ukraińcami. Stąd wasze nastawienie takie a nie inne, mijające się ze spojrzeniem polskiego społeczeństwa, na wydarzenia związane z Ukrainą.
  Kłamaliście, kłamiecie i kłamać będziecie, dezinformując nas co się tam tak naprawdę dzieje. Żeby się czegokolwiek dowiedzieć, trzeba sobie włączyć obce stacje tv.

 32. To chyba w „Braveheart” Mela Gibsona mieliśmy pokazane jak wygląda prawidłowa i słuszna walka o wolność. Choć nie, tam też kłócili się między sobą, zdradzali i nie wszystko im wyszło jak należy. Hmm, gdzie to było? Już nie mogę sobie przypomnieć który podręcznik pisał jak się walczy poprawnie a jak nie poprawnie…hmm, już wiem! To było pokazane w filmie Disney’a „Król Lew”. Tak właśnie robi się to poprawnie. Ukraińcy to oszołomy, z tego nic nie będzie…nawet nie wiedzą kto to był Pumba i Mufasa to co oni mogą zrobić…

 33. Kalina
  22 lutego o godz. 20:19
  Co za brednie.
  Rosja zagrozi Ukrainie głodem. Cóż to za gadanina? Kto Ukraińcom zabrania tak gospodarować na swoich najlepszych ziemiach świata, żeby nie zdychać z głodu? Putin, albo inny jakikolwiek Rosjanin?
  Rosja zrobi swoje bo ma do tego prawo. Podniesie ceny surowców dla Ukrainy do cen rynkowych, przestanie kupować towary z Ukrainy (mają taki wybór jak każdy konsument), podziękuje ukraińskim pracownikom za „owocną współpracę” i wyśle ich do swojego raju i Ukraina od tego momentu będzie musiała się wziąść do roboty, albo pójdzie polską drogą „wolności”, zacznie żyć na kredyt i za sprzedaż majątku narodowego, a potem jeszcze przez jakiś czas za pieniądze z UE. A potem zostaną obcokrajowcami we własnym państwie.

 34. vps
  Solidarność w Polsce też była takim pospolitym ruszeniem, która czegoś chciała wedle hasła „SOCJALIZM TAK, WYPACZENIA NIE”.
  Niestety, przykleili się do niej różni doradcy, którzy ten ruch wyprowadzili w pole, a z 21 postulatów Solidarności, ostał się jeno pusty śmiech.
  Na Ukrainie będzie podobnie. Oczywiście nie całej, bo płd-wsch oddzieli się od reszty i będzie współpracować z Rosją.
  Falicz
  „Nie ma juz Zwiazku Radzieckiego dzieki Bogu!”
  ZSRR nie ma nie dzięki Bogu (nie jest powiedziane że on sobie tego życzył), a przez pijaka Jelcyna, który jeszcze dwa lata i przepiłby jeszcze część Rosji.

 35. @vps
  Człowieku, ty nawet nie wiesz o co chodzi w tym filmiku, problemy ze znajomością rosyjskiego? A wypowiadasz się jakbyś posiadł całą wiedzę na ten temat. Żałosne to…

 36. @chris
  O tuż to, nie znam rosyjskiego więc filmu nie oglądałem. Nie znam syt wew. Ukrainy i się na ten temat nie wypowiadam w przeciwieństwie do „ekspertów internetowych”.
  Wszystko z polskiej perspektywy jest bardzo proste. Przyszłości nie zna nikt, nie wiadomo co z tego wszystkiego wyniknie. Popiera się ludność walczącą z dobrą ideą ze względów humanitarnych. Cała reszta to bzdurne spekulacje.

 37. @chris
  Z tego co teraz przeczytałem w komentarzach po ang pod filmem to ludzie z Kerch (miasta granicznego z Rosją) jak i z całego Krymu nazywają „majdanowców” faszystami za domniemane wielbienie Bandery?

  Nie wiem więc co ten film miał sugerować? Mniejszość rosyjska stanowiąca na Krymie większość nie utożsamia się z Majdanem, więc to ma tych ludzi w Kijowie i reszcie regionów Ukrainy w jakiś sposób dyskredytować? To chyba oczywiste, że skoro na Ukrainie mieszka około 30% etnicznych Rosjan to będą sobie wielbić Piotra Wielkiego albo Putina a nie Banderę i na Majdan żaden z nich nie pójdzie.

 38. Prawdziwe oblicze rewolucji. To oni zdobyli władzę:
  http://www.yaplakal.com/forum28/topic742420.html

 39. Panie Redaktorze.
  Nie jestem durną żabą, żeby łapę pchać, gdzie konie podkuwają. Nie zamierzam czuć się Ukraińcem.

 40. demokracja to bardzo kosztowny sposób organizacji społeczeństwa
  zapłaciliśmy już za to dużo i jeszcze będziemy zaciągali kredyty
  kto poręczy za Ukrainę aby się mogła zadłużać i wejść do elitarnego klubu społeczeństw korporacyjnych?
  nie mają atutów ani zastawu, oligarchowie nie poręczą majątkiem aby zbudować dostatnie społeczeństwo obywatelskie
  Ukrainie znowu pozostaje coś w rodzaju oświeconej dyktatury
  muszą tylko co jakiś czas wymieniać dyktatorów unikając większej rozróby

 41. Ukraina i św. Paweł?
  Tezy wspierane cytatami wydłubanymi z Biblii?
  Taki, pierwszy z brzegu:
  „Kobieta nie będzie nosiła ubioru mężczyzny ani mężczyzna ubioru kobiety; gdyż każdy, kto tak postępuje, obrzydły jest dla Pana, Boga swego”.
  Wniosek, Jedynie Słuszny, Prawdziwy i Zbawienny?
  Kobiet na Ukrainie zaczęły nosić spodnie, obrzydłe da Pana Boga, więc ten pokarał Ukrainę Janukowyczem. A może odwrotnie.

 42. Wszyscy jesteśmy ludźmi (podobno). Narodowości w brzuch proszę mi nie wmawiać.

 43. Wszyscy jesteśmy Ukraińcami, Żydami, Palestyńczykami, Syryjczykami, Wenezualczykami itd., czyli tymi, którzy giną niekiedy za bezdurno, gdy „wieje wiatr historii”

 44. Wszyscy jesteśmy Ukraińcami, Żydami, Palestyńczykami, Syryjczykami, Wenezualczykami itd., czyli tymi, którzy giną niekiedy za bezdurno, gdy „wieje wielki wiatr historii”

 45. Sorry za podwójny wpis. To wina moderatora, który przysnął?

 46. @ vps

  Wielkie dzięki za tekścik o szczurach.
  Rzeczy oczywiście słuszne i przyzwoite trzeba mówić głośno.

  Zwłaszcza w zalewie nędznej i podłej propagandy, sianej także po polsku i na licznych blogach – mającej źródło w kraju i ambasadzie, który szczyci się, według swego cara z KGB, „demokracją sterowaną”.
  To akurat sprawia, że mnie sie o tym już z „razwiedczikami” gadać nie chce.
  Tym bardziej Tobie dziękuję.

  PS
  Byłem dzisiaj na stołecznym wiecu poparcia dla Ukrainy.
  Poza powszechnie znanymi z mediów obrazkami i głosami, ja widziałem dwóch polskojęzycznych „razwiedczików” (kabanow w zakonie), usiłujących wrzaskami antyukraińskim zakłócić wspaniałą i przyjazną wzajemnie atmosferę i wymowę.
  Obaj pijani, obaj wyrzuceni przez Polaków z tłumu precz.
  Czy tak nie można by na blogach?

 47. Ja Ukraińcem nie jestem ani też nie chcę nim być, szczegolnie, że wiem coś na temat zbrodni band UPA na Polakach oraz sam widziałem na własne oczy we Lwowie kult terrorysty Bandery oraz zbrodniarzy z ukraińskiej dywizji SS „Galizien a także ukrainską encyklopedię wydaną nie tak dawno w Kanadzie, gdzie Ukraińcy roszczą sobie pretensje do Przemyśla oraz Chełma. 🙁

 48. mag
  23 lutego o godz. 23:18

  Wszyscy jesteśmy Ukraińcami, Żydami, Palestyńczykami, Syryjczykami, Wenezualczykami itd.,

  Tylko Polakow malo bo to obciach.

 49. Andrzej Falicz
  Nie tyle zapomniałam wymienić Polaków, co wydawało mi się oczywiste, że od zawsze są w panteonie narodowych bohaterów, a także chętnie się biją o „wolność naszą i waszą”.

 50. @ Jasny Gwincie , jestem podobnego zdania . Większość piszących żyje w matriksie , nie wiedząc o tym . Te patetyczne brednie przykrywają logiczne myślenie . Cała rozróba wzięła się stąd , że UE przy wybitnej pomocy naszych polityków chciała dokopać Rosji . Te wydmuszki politczne zdają się nie wiedzieć , że chodzi o kolejne zyski międzynarodowego kasyna na Ukrainie a potem w Rosji , skąd narazie skutecznie goni ich Putin .
  UE chciał dobrać się do rynku Ukr. dając im do polizania cukierek przez szybę . Ostatnio nawet Jacek Kurski przyznał , że Janukowycz byłby idiotą podpisując traktat stowarzyszeniowy . Dotąd kłopot miała Rosja , teraz początek (!) kłopotów mamy MY ( czyli piszący dęte frazesy też ) .
  Ukraina jest bankrutem . Brednie naszych polityków o „pomocy” MFW czy BŚ powodują u mnie skurcz jelit .
  http://wolnemedia.net/gospodarka/rewelacje-dobrze-poinformowanej-osoby-z-banku-swiatowego/
  Oczywiście zaraz znajdą się mądrzy inaczej – gekko , mag , marit etc. Zostanę razwiedczikiem lub faszystą (?) .
  Skala wyprania mózgów jest niewyobrażalna !!!

 51. @ mag , tutaj kiedyś pisywała @magrud . To była mądra kobieta .

 52. @gekko , naprawdę wierzysz w te brednie o kgb , ambasadzie ? Przecież to Putin za sprzeciw wobec kasyna zbiera falę ataków wpieranych nienotowanym zalewem czarnego pr. !
  Wiem , że do czasu jakiegoś wstrząsu będziesz pisał te brednie , ale porównaj sobie PKB USA ( w tym 40 % to dochód wirtualny ) i Rosji czy Polski . Jest tabelka w Wiki . Uświadom sobie , że USA mają od 900 do 1500 baz na całym świecie !!! Kumasz ? Nie ! Wiedziałem .
  Teraz dodaj fundusze na CIA , FBI , DIA , NSA itd. Weż pod uwagę koszt 1 lotniskowca ! Ustawiczne loty tysięcy samolotów wojskowych . Jeśli myślicz ( raczej wąpię ) to zobaczysz , że to się nie bilansuje i USA musi pożerać inne kraje . Staraj się myśleć !

 53. QQ
  No cóż, takie legendy jak @magrud trwają, choć ludzie „przemijają”.
  Może i tym „nowym” kiedyś ktoś przypisze aureolę „mądrości”.
  Jak ich na blogach zabraknie.
  Mnie akurat smuci to, że jakby ubywa tutaj mądrych facetów i że ton nadają coraz częściej dziwaczne indywidua, które nie są w stanie ocenić, że ich myślenie jest zero-jedynkowe, uniemożliwiające rzeczową dyskusję, bo zakładające z góry, że zawsze to inni błądzą.

 54. Mój post @mag , nie miał nic wspólnego z myśłeniem zerojedynkowym . Epitet indywiduum zostaw dla siebie może . I nie przez złośliwość to piszę , ale przez zupełny brak odniesienia się do moich argumetnów (!) .
  Moglibyśmy też oskarżyć siebie np. o brzydotę . Czaisz ? . Ad meritum , a nie personam !

  Zrzucenie jarzma oligarchy jest fajne . Ale rewolucja ZAWSZE pożera własne dzieci , bo musi być nowe rozdanie a państwo zbankrutowane . Zadęcia/zaklęcia jak z „Dziadów ” , pełne szlechetnych lecz pustych słów nic nie dają poza szkodą . Przerabialiśmy to wielokrotnie . Przywódcy PW durnie sądzili , że „skąpanie Warszawy we krwi ” kogoś tam obudzi . Ha , ha . W polityce liczy się tylko siła i kasa . Jak zorientowałem się na blogu Passenta preferujesz raczej tzw. kulturalne picie sobie z dziobków . Vide z Kartką z podróży . Mimo wszystko pzdr. i kumaj coś .

 55. Widzisz @mag , teraz ja merytorycznie zjadę Twój post do Falicza z 11.37 . Powiedz nam co to znaczy „Polacy od zawsze znajdują się w panteonie bohaterów narodowych ” Czyich ? Naszych głównie . Teraz lansuje się nawet Kuklińskiego . Amerykańskich ? Również . Ale wielu z nich – Kościuszko , Pułaski uchodziło po powstaniach . A , że szliśmy z Napoleonem … no żesz , chcileliśmy ubić własny interes – wolny kawałek Polski . Zważ łaskawie , że KAŻDE państwo ma swój panteon bohaterów narodowych . W przyp. Ukrainy jest trochę chu…o , bo lubią w Zachodniej Ukrainie Banderę , autora „ludobójstwa straszliwego” ( genocid atrox ) .
  Tak się załatwia przeciwnika @ mag , a nie wyzywaniem od dziwnych indywiduów .

 56. błąd mój , powinno być „czyim – naszym ” – o panteonie

 57. @mag , przecztaj także to :
  http://rafalbauer.pl/kastracja/ i nie pisz „facetów ” o twórcach naszej cywilzacji . Ja piszę kobieta a nie dupa , skóra , laska , nawet baba ( choć to akutat fajne ) . Faceci to zdegradowane pasożyty typu – Wojewódzki , Kużniar czy inni celebryci . Mężczyżni budują mosty , domy , mikroczipy , promy zwykłe i kosmiczne . Poprzez przeniesienie produkcji do Chin , większość panów w UE ledwo dyszy , przez co UE zdechnie . Panie zaś klikając w klawiaturę za pieniądze wytworzone przez panów ględzą coś o gender , szklanym suficie i podobne zbrodnicze bzdury .
  Jeśli nie wierzysz – zaproś wszystkie koleżanki i spróbujcie chociaż wymienić klocki hamulcowe . Tu gromki śmiech , przchodzący w rechot !

 58. QQ
  Pisząc o dziwnych indywiduach, wcale nie ma miałam na myśli ciebie. Skąd ci to przyszło do głowy? Chyba przyznasz, że nie brakuje na blogach różnych dziwnych postaci, zarówno panów, jak i pań, ale akurat one są tu w ogóle w mniejszości.
  A uwaga o jakichś koleżankach, które pewnie nie umieją wymienić klocków hamulcowych, ale klepią w klawiaturę (w domyśle) „za pieniądze wytworzone przez panów” i coś tam ględzą o genderze jest tyleż głupia, co obraźliwa.
  Tak się składa, że w moim obecnym stadle to ja robię za drivera i ja jeżdżę w razie czego do warsztatu, a także wbijam gwoździe, bo mój pan (skądinąd inteligenta bestia) ma w ogóle dwie lewe ręce i nie ma prawa jazdy.
  Zawsze miałam własne pieniądze, a i bywało, ze zarabiałam więcej od moich facetów.
  Zresztą piszesz o wszystkim naraz, jakby na jednym oddechu.
  A co bohaterów narodowych nawet nie zrozumiałeś sensu mojego dość gorzkiego tekstu o bohaterach narodowych. Każdy naród ma własnych, co jest przecież oczywiste, i ich czci. Warto jednak mieć zarazem świadomość wymiernych kosztów i skutków przelewanej krwi.
  Jakim cudem połączyłeś drobną refleksje z wyzywaniem (?!) kogoś od dziwnych indywiduów pozostanie chyba tajemnicą Twoich zwojów umysłowych.

 59. @ QQ
  24 lutego o godz. 11:56

  Radzę Ci odstawić zioło , albo przejedzie Cię w drodze do Biedronki imperialistyczny, korporacyjny lotniskowiec!
  Robiąc Ci prawdziwe QQ (ambasada tego nie uniesie, ceny gazu spadają, stracisz sponsora).
  Pomyśleć, że kiedyś, zamiast lotniskowców, królowały w takich czerepach poczciwe białe myszki 🙂 🙂 🙂
  I jeszcze wstyd, zamiast obnażeń na publicznym. podwórku.

 60. @ QQ
  Najpierw Ukrain, pozniej Kazachstan i Bialorus, a na koniec Rosja Putina. To tylko sprawa czasu, czyli efekt domino ktory sie juz zaczal. A gdy lud wparzy do Barwichy- wiesz o czym pisze, to wtedy wszystkich Oligarchow przypiekac beda na roznia aby oddali to co nakradli. Lepiej za wczasu ich nie popieraj bo barbeque przygotuja i dla ciebie.