Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

6.04.2012
piątek

Krótka mowa na Wielkanoc

6 kwietnia 2012, piątek,

1.
Jeśli wierzysz, że Jezus z Nazaretu rzeczywiście zmartwychwstał, nie możesz nie być solidarny z potrzebującymi.

2.
Jeśli wierzysz, że Jezus z Nazaretu rzeczywiście zmartwychwstał, nie możesz nie być tolerancyjny.

3.
Jeśli wierzysz, że Jezus z Nazaretu rzeczywiście zmartwychwstał, nie możesz nie szanować każdego człowieka, bez względu na jego przynależność polityczną czy orientacje seksualną.

4.
Kochasz, jeśli wierzysz, że Jezus z Nazaretu zmartwychwstał. A to znaczy, że możesz robić, co chcesz!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 37

Dodaj komentarz »
 1. Ale prima aprilis już był. Pan chyba nie na poważnie to pisze…?

 2. powaznie, nadzieja umiera ostatania

 3. Amen, amen, amen ….

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Gdyby ludzie rzeczywiście wierzyli, że Jezus rzeczywiscie zmartwychwstal i żyje, jakże inny byłby świat. A może nie? może zawsze wiemy od Niego lepiej co to jest miłość, bliźni, prawda, droga i życie?
  Wesołych Świąt, ech …

 6. A jak jest z nienawiścią do PIS-u u niektórych ” polityków ” i „dzennikarzy’ ?

 7. Nie chcę być niesprawiedliwa, ale takie uduchowione wpisy odwołujące się wprost do uczuć religijnych, które powinny być najgłębszym experience człowieka, budzą moją niechęć, nieufność, oraz niepokój.

  Dość grafomański ten wpis, co Pan chciał uzyskać? Nadzieja na co, konkretnie? na skuteczną ewangelizację via blog Polityki? Punkt 4 jest za to zbyt wieloznaczny, radzę przeredagować.

 8. Kiedy ja 60(!) lat temu zdawałem maturę w ostatniej klasie mieliśmy logikę. Posługując się tymi zasadami nie potrafię znaleźć logicznego związku pomiędzy punktami 1 do 3 „kazania” a punktem 4. Czy dzisiaj obowiązuje inna logika?

 9. Jedno z kazań księdza Malińskiego: Chrystus zmartwychwstał, ale wy i tak w to nie wierzycie. Kropka.

 10. JUZ NIE WIERZE ,ZE WIELKANOC COKOLWIEK ZMIENI W MYSLENIU POLAKOW .KAZANIA WIELKOPIATKOWE BISKUPOW BYLY KOSZMARNE -BEZ NADZIEI NA MYSLENIE .NAJGORSZY BP FLASZKA GLODZ -CZEGOZ ON NIE OPOWIADAL O PANSTWIE ,KTORE TEGO SYBARYTE I OPOJA ZYWI! A NAWET KARD.DZIWISZ DOLACZYL DO SZEREGU .NIKT Z NICH NIE WIDZI WLASNYCH WIN -WSZYSCY SA PRZESLADOWANI I SKRZYWDZENI .NAWET BP NYCZ TEZ JAKOS NIEZADOWOLONY Z PANSTWA .KASAJCIE REKE CO WAS ZYWI ,AZ PRZYJDZIE PALIKOT I WAS WYROWNA I SPROWADZI DO PARTERU .W TYCH KAZANIACH NIE MA CHRYSTUSA ,TYLKO NIEWINNY CIERPIACY KOSCIOL HIERARCHICZNY .A DAJCIE NAM WSZYSCY SWIETY SPOKOJ!

 11. ten czwarty [ 4 ] rozkaz [przyzwolenie ] – to jest zbyt długa mowa na Wielkanoc.

 12. 1.
  Jeżeli wierzysz, że Jezus z Nazaretu rzeczywiście zmartwychwstał, ucałuj nabożnie czubek trzewika proboszcza; wszak to on jest jego zastępcą na tym ziemskim łez padole.

  2.
  Jeżeli wierzysz, że Jezus z Nazaretu rzeczywiście zmartwychwstał, z ochotą napełniaj kościelną skarbonę, wszak boscy namiestnicy na ziemi nie mogą chadzać pieszo i w wytartych ornatach.

  3.
  Jeżeli wierzysz, że Jezus z Nazaretu rzeczywiście zmartwychwstał, pogardzaj Żydami, wszak to oni Go ukrzyżowali.

  4.
  Jeżeli wierzysz, że Jezus z Nazaretu rzeczywiście zmartwychwstał, nie obwiniaj jego zastępców o pedofilię, wszak to jednak tylko ludzie i też mają swoje słabości.

  5.
  Jeżeli wierzysz, że Jezus z Nazaretu rzeczywiście zmartwychwstał, zażądaj więcej religii w szkołach, by twoje dzieci nigdy nie miały wątpliwości, w co maja wierzyć i komu służyć.

 13. A co jeśli nie wierzysz, albo co gorsza, Jezus z Nazaretu nie zmartwychwstał?

 14. A mój wczorajszy komentarz nie był politycznie poprawny,że zniknął ?

 15. @Gospodarz:
  Może mógłbym uwierzyć – w to od 1 do 4. Mam jednak warunek wstępny:
  – wygnać ze świątyń kupców, handlarzy, kuglarzy, zegarmistrzów nastroju i socjotechnicznych prestidigitatorów.
  Ponegocjujemy?

 16. @Ewa 1958

  Doprawdy Pani komentarze czyta się z zazenowaniem. Jest Pani czolowa aktywistka antysemityzmu dostarczajaca argumentow tym wszystkim, ktorzy maja Żydow za cos gorszego. Pani prymitywne, niemadre komentarze sa obraza dla pamieci swiatlego, kulturalnego i z wielotysieczna tradycja narodu zydowskiego. Az dziw, co Pani moze miec wspolnego z Antonim Slonimskim, Julianem Tuwimem, Bronislawem Geremkiem i innymi madrymi do szpiku kosci ludźmi…

 17. nawet jesli nie zmartwychwstal, to nie zmienia to faktu, jak mniemam, ze nasladowanie Jezusa w czynieniu dobra ma sens?

 18. @Kalina
  Proszę zatem nie czytać. Po co ma się Pani niepotrzebnie denerwować i tracić cenny czas na wymyślanie błyskotliwych i inteligentnych ripost w odpowiedzi na moje ‚prymitywne i niemądre’ komentarze, które czyta Pani z zażenowaniem.

 19. Przepraszam, a co z pozostałymi zmartwychwstałymi bogami? Czy nie doświadczamy tu jakiejś dyskryminacji? Nie można by tak dołączyć Ozyrysa i Zaratusztry?

 20. @Irek

  moderacja na polityce coraz częściej przypomina autocenzurę. Nie Ty pierwszy zwracasz na to uwagę.

  nie tylko – forum GW i tvn stosuje cenzurę nagminnie.

  linia jest taka:

  1. krytyka odnośnie PiSu dozwolona
  2. krytyka SLD dozwolona, forma dowolna
  3. krytyka PO – tylko najbardziej zajadła, komentarze merytoryczne z jakiejkolwiek dziedziny znikają, dopuszczana jest za to właśnie napastliwy jazgot (i tylko ze strony PiS, SLD nie – za merytoryczne?) nie mający nic wspólnego z rozsądkiem i logiką.

  I po usłyszeniu kilku takich opowieści o znikajacych grzecznych i merytorycznych wypowiedziach, zabrałąm się do roboty ja.

  Czas pokazać dziennikarzom, że im też ktoś patrzy na ręce i że wiemy.

 21. @Kalina

  „Aż dziw, co pani może mieć wspólnego z Antonim Słonimskim, Julianem Tuwimem…”
  Zdziwiłaby się Pani bardziej, niż się Pani wydaje.

 22. Ewa 1958
  7 kwietnia o godz. 5:32

  Jestem zdumiona Pani wpisem. I jakoś mi smuto. Nie spodziewałam się tego po Pani. Zakładam, że miała Pani zły dzień. Każdemu może się zdarzyć. Życzę wszystkiego dobrego.

 23. niesamowite. jak to wielkanoc, jezus i miłość prowadzą do rozmów o po, pis, sld i cenzurze. katolicki kraj kurwa!

  ps do moderatora – proszę o pozostawienie wulagaryzmu jako środka artystycznego:)

 24. Panie, kobiety, koleżanki, dziewczyny….
  Bez pyskówek proszę. To jest irytujące, a lektura „polityki” do tego raczej nie skłania. Chyba możemy mieć różne zdania i nie obrażać siebie wzajemnie?.
  Gospodarzu – oj, coś mi się wydaje, żeś zacukał się Waćpan co nie co.

 25. @Matylda

  Wiele złych dni w życiu miałam za przyczyną urzędników krk, mimo to zachowałam wiarę i ją pielęgnuję, jednocześnie odcinając się grubą kreską od instytucji i jej przedstawicieli.
  Życzę Pani, Gospodarzowi blogu i wszystkim forumowiczom rodzinnych, miłych i zdrowych świąt.

 26. Jestem wierzący.Wierzę w Boga-Ojca,stworzyciela Nieba i Ziemi.Kropka.

 27. 5. Jezeli wierzysz, ze celem tego, pozal sie Boze, traktaciku pseudofilozoficznego bylo cos innego, niz chec zamieszania w szambie … wspolczuje z Toba. Daj Ci, Boze, zdrowie bo na rozum za pozno. Wesolych Swiat Wielkiej Nocy.

  P.S. I nie zapomnij policzyc, Panie Autorze, zarobionych srebrnikow!

 28. PISALAM O KAZANIACH PIATKOWYCH .NIEDZIELNE BYLY O NIEBO GORSZE -OCZYWISCIE PRZODUJE TU ZAWSZE BP GLODZ -NACZELNY ROKOSZANIN PRZECIW PANSTWU .MAM ZDJECIA ,NA KTORYCH GLODZ PATRZY Z DZIKA NIENAWISCIA NA PREMIERA TUSKA NA ROZNYCH UROCZYSTOSCIACH PANSTWOWYCH .DLACZEGO ON ZAWSZE LEZIE ZA PREMIEREM GDZIE SIE DA .SZPIEG CZY MASOCHISTA ? A TYMCZASEM WE FRANCJI CUDOWNE UROCZYSTOSCI WIELKIEGO TYGODNIA I WIELKIEJ NIEDZIELI .TO W TEJ -LAICKIEJ PODOBNO FRANCJI! MOJA CORKA Z ZACHWYTEM MOWILA O WCZORAJSZEJ UROCZYSTOSCI W BRETANII ,ZE NIGDY NIGDZIE W POLSCE NIE PRZEZYLA CZEGOS TAK PIEKNEGO .JA TAM ROWNIEZ BARDZO DOBRZE CZUJE SIE W KOSCIELE -BEZ POLITYKI ,SZCZUCIA NA RZAD SARKOZYEGO .TAM MOWA JEST WYLACZNIE O CHRYSTUSIE I MARII .NIESTETY U NAS TAK NIGDY JUZ NIE BEDZIE ,BO KOSCIOL ZAUROCZYL SIE SYNKIEM OJCA RAJMUNDA Z KC PZPR ,ZWANYM TERAZ NAJLEPSZYM KATOLIKIEM I PATRIOTA .O TEMPORA ,O MORES! NIENAWISC ,JAD ,OSKARZENIA ,INSYNUACJE TO TERAZ CECHY CHRZESCIJANSTWA ? ZGLUPIAL TEN NAROD?

 29. Panie Jarku, jeśli chce pan być dobrym obywatelem, chce pan pomyślności dla naszej nacji i kraju, to ze wszystkich sił zajmie się pan zwalczaniem religii. Religia odbiera „wierzącym” wolną wolę, odbiera im zdolność myślenia i odczuwania, wypiera logikę i samodzielną ocenę sytuacji. Aby uwierzyć w biblijne bajędy, trzeba wyplenić rozum, wypchnąć inteligencję na aut, stłumić wątpliwości, wykorzenić zgubny zwyczaj bycia racjonalnym. Tacy są katolicy. I byłoby wszystko w porządku, gdyby nie to, że te cechy bardzo szkodzą społeczeństwu – podejmujemy bezrozumne decyzje, wprowadzamy bezrozumne prawa, bezrozumne działania i pełni zdziwienia oberwujemy złe skutki tych działań, nadal niczego nie rozumiejąc. Od kiedy religia objęła władzę nad Polską znów cofamy się cywilizacyjnie, upada edukacja, technika, nauka i …społeczeństwo. Proszę nie brać udziału w rozpowszechnianiu tego wirusa, dość już Polacy ucierpieli za sprawą kościoła i szerzonych przezeń zabobonów. Bycie katolikiem jest antypolskie.

 30. Szanowny Panie. Dotarłem na ten blog w poszukiwaniu Pana świątecznych rozważań w GW pt. Buntownik z Nazaretu. Ja postrzegam Jezusa i jego posłannictwo oczami Saramaga, więc nie wdaję się w dyskusje o szczegóły zmartwychwstania lub innych zwykle wyimaginowanych wydarzeń z jego życia. Ale posłannictwo, do którego Pan odnosi się w swoim rewelacyjnym eseju pozostaje niezmienne, trwałe i ważne. „Czego wam jeszcze potrzeba, byście w końcu przestali się buntować”? Parafrazując Kinga tak Pan odpowiada; Nie będziemy zadowoleni gdy za kryzys finansowy, spowodowany chciwością bankierów, koszty ponoszą ubodzy. Nie będziemy zadowoleni, gdy nasze demokratycznie wybrane rządy ratują z naszych pieniędzy prywatne banki, ani upadające zakłady pracy. Nie będziemy zadowoleni, gdy absolwenci nie maja pracy. Nie będziemy zadowoleni, gdy nie stać nas na dobra edukację dla naszych dzieci. Gdy ulice naszych miast, przy aprobacie władzy, przejmowane są przez korporacje i banki. Gdy kościoły dbają tylko o zabezpieczenie swoich dóbr materialnych, a nie dbają o dobra duchowe swoich wiernych.
  Esej jest niedostępny w formie elektronicznej. Powinien Pan go puścić. Zrobił on na mnie ogromne wrażenie, tym bardziej, że napisany został przez teologa.

 31. Jak to miło być nieszkodliwym frajerem, albo szlachetnym dzikusem, albo chłopem prawym, albo jurodiwym, nieprawdaż?

 32. Panie Redachtur! A co Pan chciał przez to powiedzieć? Co Pan chciał osiągnąć?

  Inteligentni takie rzeczy znają, inni nie czytaja Polityki

 33. Przyłączam się do prośby użytkownika ‚jasny gwint’ – odnośnie tekstu: ‚Buntownik z Nazaretu’ czy jest możliwe by opublikować go gdzieś w Internecie ?
  Także natknąłem się na pozytywne o nim opinie, ale niestety nie mam numeru gazety z wielkiej soboty.

  Pozdrawiam!

 34. Jacek pisze:Od.1 Z dopłatami zgadzam się z Panem. Jest to bzadro szeroki temat.Od.2 Pomysł nierealny. Po prostu za pf3źno niektf3rzy się obudzili. Modyfikowana żywność od kilkunastu lat jest już obecna na świecie. Do nas dotarła kilka lat temu. Postępu się nie zatrzyma.Pomysł na gospodarstwa rodzinne, już raz przerabialiśmy i to za dalekiej komuny kiedy gospodarz ktf3ry miał gospodarstwo powyżej 50 ha był kułakiem. Przyszłość należy do dużych farm to one mogą zapewnić żywność dla stale rosnącą liczby ludności. Rodzinne gospodarstwa na ogf3ł pracują na swoich właścicieli.Od.3 Uprawy ekologiczne mogą się odbywać jedynie w zamkniętej przestrzeni a to niestety jest bzadro drogie. Na otwartej przestrzeni przy naturalnym nawożeniu i ekologicznymi opryskami rośliny przegrywają z rożnego rodzaju chorobami . Opryski chemią: kilka lat temu wystarczały jedno lub dwa teraz siedem lub więcej i to podwf3jna dawką.Wiedzę tą posiadłem od rolnika, ktf3ry usiłował uprawiać ekologicznie w tym celu zgłosił uprawy a już nie pamiętam komu. W każdym razie dostał instrukcje co ma robić. No i ścisłe ja przestrzegał. Zebrał niewiele bo mu plony choroby zjadły. Teraz uprawia „ekologicznie” ale po swojemu.Mam tez wątpliwości co do nawozf3w naturalnych. Zwierzęta mają rożnego rodzaju bakterie ,wirusy itd., ktf3re wydzielane są z kalem a to jest używane do nawożenia. A tym karmią się rośliny /takim przykładem może być ekologiczna farma ktf3ra wyhodowała śmiertelne kiełki/.Od. 4 Tego punktu zupełnie nie rozumiem. Za wysłana żywność otrzymaliśmy 10 mld euro w zeszłym roku a w tym może być większa.Panie Robercie jak ktoś kto nie zgadza się z Panem to jest „mydlenie oczu”. Nikt z nas nie ma monopolu na wiedza. Tak jak Pan chciałbym żeby na moim stole była zdrowa żywność ale to jest nierealne.