Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

1.04.2012
niedziela

Boże, ksiądz a mówi jak człowiek

1 kwietnia 2012, niedziela,

1.
I teraz, Drodzy Czytelnicy, uznacie zapewne, że się czepiam. Że, jak to się mówi, szukam dziury w całym. Tym bardziej, że idę trochę pod prąd temu, co napisał sąsiadujący ze mną na stronie polityka.pl Adam Szostkiewicz.

Autor „Polityki” jest mi bliski nie tylko dlatego, że cenię jego publicystykę. Jest mi bliski przede wszystkim dlatego, że uczyłem się od Adama rzemiosła dziennikarskiego, kiedy zaczynałem pracę w starym „Tygodniku Powszechnym”, gdzie Adam pełnił rolę jednego z najciekawszych piór. W tym sensie jestem poniekąd Adama uczniem.

2.
A sprawa dotyczy rozmowy z ks. Wojciechem Lemańskim. Rozmowa wzbudziła spore ożywienie, szczególnie w internecie, zyskując dużą aprobatę wśród tych, którzy najczęściej chodzą po kościelnych obrzeżach.

Dlaczego? Okazuje się bowiem, że ks. Lemański mówi ludzkim głosem, gdy przekonuje, że Kościół w Polsce nie jest wcale biedny i należy zlikwidować Fundusz Kościelny, że księża nie stoją blisko ludzi, że biskupi milczą w ważnych dla opinii publicznej sprawach, że nie bronią tych, którzy są słabi i wykluczeni, że nie reagują na antysemickie wybryki…

Jak widzicie, wszystko to piękne, wszystko to słuszne, wszystko to z gruntu chrześcijańskie!

3.
Dlaczego więc kruszę kopię zamiast bić brawo? Otóż mam już chyba dość sytuacji, gdy w Polsce opinie księdza, tylko dlatego, że są to opinie księdza, który mówi – jak rzekłem – „ludzkim głosem”, są przyjmowane z nieskrywanym entuzjazmem i cudownym zdziwieniem. „Boże, ksiądz, a mówi jak człowiek”.

Tymczasem ks. Lemański z punktu widzenia Ewangelii mówi rzeczy oczywiste. Nie ma innego chrześcijaństwa, jeśli się czyta Ewangelię i bierze ją na serio, niż chrześcijaństwo otwarte, pokorne, służebne, przyjazne. A więc takie, jakie prezentuje ks. Lemański.

Moja propozycja więc brzmi: nie dziwmy się z nieskrywanym entuzjazmem temu, co mówi ks. Lemański i jemu podobnie myślący księża. Nie ma powodu do chwały, gdy robią, czy mówią to, co robić i mówić winien każdy autentyczny wyznawca Jezusa z Nazaretu. Raczej piętnujmy to, co mówią i robią ci, którzy zapomnieli, kiedy po raz ostatni trzymali Ewangelię w ręku.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 20

Dodaj komentarz »
 1. Niestety, tak to już jest w tym kraju, w którym normalność traktuje się jako rodzaj ekstrawagancji. Urzędnik, który jest miły, kompetentny i służy radą i pomocą, też budzi jeszcze zdziwienie, a co mówić kapłan mówiący ‚ludzkim’ językiem.

 2. To wszystko prawda co Pan pisze, ale chciałoby się mieć więcej takich księży, prawda?
  Ja tam wolę zamiast piętnować, wychwalać tych którzy swoja postawą dają przykład innym.
  Piętnuje się Kościół nieustanie od stuleci i żadnego to skutku nie daje, może czas zmienić metodę?
  Z przyjemnością przeczytałem wywiad z księdzem Lemańskim. Poznanie takich ludzi przywraca mi wiarę, w człowieka.

 3. Księża zwracają się do swoich wiernych z różnych punktów widzenia.Jest i teologia judeo-chrześcijańska,która celowo na siłę chce utrzymać biblijne kłamstwa dla podcinania korzeni chrześcijaństwa.
  Tymi korzeniami jest antyczna kultura grecka.HELLENIZM A JUDAIZM Tadeusza Zielińskiego kieruje na PEWNIKI,z których :
  V to SZCZYTEM DĄŻEŃ RELIGIJNYCH LUDZKOŚCI JEST CHRZEŚCIJAŃSTWOW W SWEJ NAJBARDZIEJ ROZWINIĘTEJ POSTACI.
  VI natomiast :RELIGIA ANTYCZNA JEST WŁAŚCIWYM STARYM TESTAMENTEM TEGO CHRZEŚCIJAŃSTWA.
  Oczywiście można wrócić do boga,który wykreował rasizm,a dziś kolejną utopię na której bazuje globalna EKONOMIA POLITYCZNA błogosławiąc nadużywanie bezwzględnego prawa silniejszego.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Wydaje mi się, że @parker ma rację. Kościół katolicki na krytykę woła wielkim głosem, że to jest zamach na wiarę i w ogóle nie przejmuje się uwagami, a już szczególnie krytyką jego pazerności. Być może, że gdy będziemy zachwycać się mówiącymi ludzkim głosem księżmi, do hierarchów dotrze sceptycyzm społeczeństwa. Bo przecież ksiądz Lemański wypowiada to, co myśli większość społeczeństwa i powiedział prawdę, że to kościół sam wypycha wiernych ze świątyń.

 6. „Najcięższy z chłopa ksiądz” nie wystawiające najlepszego świadectwa
  ich solidaryzmowi klasowemu. „Ksiądz był wyniosły i daleki” podkreśla Jan Stanisław Bystroń, a wspierają go setne przysłowia ludowe, jak choćby: „Ksiądz przez chłopów udrękę idzie dziedzicowi na rękę”, „Księdza nie szkoda, pana nie grzech, a Żyda zasługa”, „Z księżą trzeba ostrożnie, z szlachtą według czasu”, „Ksiądz ludzi piekłem, a siebie niebem straszy”

 7. Wypowiedzi : Ewa 1958 i Mieczysław S.Kazimierzak to kwintesencja tegoż problemu.Pozdrawiam.

 8. No proszę, jaki kościół jest wspaniały, trafiają sie nawet porządni księża a czasem nawet zdarzy sie prawy i uczciwy biskup. A jak jest wśród niewierzących, tam też są uczciwi i prawi. Więc w czym wyższość chrześcijan, jak oni sami uważają?

 9. Nie, nie czepia się pan.

  Przyzna pan jednak, że poruszanie niektórych, drażliwych tematów, dotyczących kościoła, wymaga pewnej odwagi. Wygląda na to, że każdy przejaw odmiennej, niezależnej myśli, zdaje się być przez kościół tępionym. Kiedyś, odmienne poglądy kończyły w klasztorach, często przypieczętowane omertą, a dziś? Zobaczymy.

  Z pozdrowieniem

 10. Wywiad z ks. Lemańskim przeczytałem niechętnie, ponieważ w każdą sobotę stara się ktoś na łamach GW dowodzić istnienia innej twarzy kościoła katolickiego w Polsce. Tej innej twarzy nie ma, a to co się czasami zdarza, można nazwać wybrykiem natury kościoła, mutacją, która się tam nigdy nie rozprzestrzeni, jest z góry skazana na obumarcie. Ksiądz „Wybryk” Lemański potwierdza tą tezę, opowiadając jak wygląda nauka w seminarium duchownym,bo to tam kształtuje się charaktery przyszłych pasterzy. On nawet wie czym się to skończy i wcale się nie myli, choć będzie trzeba na to poczekać jeszcze jakiś czas.
  Mnie najbardziej szkoda dzieci i młodzieży, która nasiąka oportunizmem i fałszem, a fundatorami tej szkoły są dorośli, którzy kiedyś w młodości też zaznali takich ćwiczeń. W czasach słusznie minionych, mało kto wierzył w bzdury głoszone przez aktywistów PZPR, a jednak ludzie pilnowali, żeby być gdzie trzeba i uczestniczyć.
  Dzisiaj okazuje się, że nawet biskup (słowa Lemańskiego) nie bierze ewangelii na poważnie i radzi nie brać ich treści dosłownie. Brawa dla biskupa za szczerość i tylko szkoda, że GW nie czyta ta, cała rozmodlona rzesza oportunistów (o pardon parafian).

 11. CODZIENNIE PRZEKONUJE SIE ,JAK GLEBOKIE SZKODY WYRZADZILO SPRZYMIERZENIE NIENAWISCI RYDZYKA Z KACZYNSKIM ,ILE KLAMSTW ,INSYNUACJI I BEZZASADNYCH OSKARZEN WOBEC POLSKIEGO RZADU PADA W SKLEPACH ,PRZYCHODNIACH I NA ULICACH AUTORSTWA TYCH PANOW -FARYZEJSKICH KATOLIKOW .DZIS USLYSZALAM ,ZE PREMIER TUSK NIENAWIDZI POLAKOW BO JEST NIEMCEM I WYSPRZEDAJE POLSKIE LASY NIEMCOM ,A EMERYTURY ZABIERA POLAKOM ,A DAJE GREKOM .A JEGO CORKA ? O-TO W OGOLE TAJEMNICZA SPRAWA .JAK MOZNA TAK NISZCZYC SWIADOMOSC NARODOWA TAKIMI BREDNIAMI ?Z OSKARZEN I BLUZGOW OBU PANOW MOZNA JUZ ULOZYC GRUBA KSIEGE .GDYBY JESZCZE NIE POWOLYWALI SIE NA CHRZESCIJANSTWO … DLA MNIE SA TO LUDZIE -ZYWE DOWODY NA OBECNOSC SZATANA -OSKARZYCIELA .JAK DLUGO ONI POZOSTANA BEZKARNI ? A DEKALOG O NIEMOWIENIU FALSZYWEGO SWIADECTWA ?W BAJKI WLOZYC !

 12. Jak to? Mamy piętnować wszystkich hierarchów (prawie) ?!

 13. „prawie” robi roznice, choc mala…

 14. Jest cos na rzeczy…

 15. Podobnie jak kolega podpisujacy sie nickiem sleper nie wierze w slowa ksiedza Lemanskiego- obluda i dwulicowosc kosciola kat. w Polsce nauczyly mnie, za mamy tu do czynienia z planowym dzialaniem- ksiadz Lemanski ma byc dowodem, ze kk jest dobry, tylko czasem zli ludzie swiadomie lub nie wypaczaja jego ponadczasowe, humanistyczne idee. rodzaj gry „dobry glina-zly glina”. Ksiadz Lemanski ma byc lekarstwem i nadzieja dla chcacej byc intelektualny elita czesci wiernych. Kosciol w Polsce to ojciec Rydzyk.

 16. A ja sie nie zgadzam! Dlaczego uczyc mozna tylko przez przyklad negatywny? dlaczego nalezy pietnowac i krytykowac, a nie mozna chwalic i pokazywac jako przyklad? ja ciagle czytam w mediach o tych negatywnych przykladach ludzi Kosciola, ktorzy zaprzeczaja wszelkim chrzescijanskim wartosciom i na ich podstawie nietrudno dojsc do przekonania, ze wszyscy katolicy (a juz na pewno wszyscy ksieza) zieja nienawiscia do calego swiata. dzieki wypowiedzi ksiedza Lemanskiego mozna ponownie uwierzyc, ze sa tez w tym kraju ludzie, ktorzy traktuja powaznie to, czego nauczal Jezus i jego Apostolowie. jestem ateistka i nietrudno mi znalezc negatywne przyklady zachowan i wypowiedzi przedstawicieli kleru, a cieszy mnie, ze niektorzy z nich pozostali kochajacymi swoje owieczki pasterzami

 17. Pytanie czy Kościół pochodzi od (legendarnego?) Jezusa czy też od Konstantyna?
  I czy można się cofnąć do czasów sprzed Konstantyna, gdy chrześcijanie stanowili 5-10 % społeczeństwa, nie było określonych dogmatów wiary i było to raczej luźne stowarzyszenie.
  Czy można zrehabilitować Orygenesa, Ariusza, Nestoriusza, Pelagiusza i resztę tzw. heretyków, którzy bardziej byli wierzący od dzisiejszych katolików.
  Czy można cofnąć 1700 lat walki Kościoła o władzę i jej utrzymanie.
  Czy można wreszcie napisać, że wraz z rewolucją chrześcijańską w IV-V wieku do władzy doszli, jak w każdej rewolucji, despotyczni fanatycy.

 18. Panie Gospodarzu, nic dodać, nic ująć z tego, co Pan napisał… tyle, że ks. Lemański już niebawem będzie głosił swoje zdanie poza kościołem, który szybko podziękuje mu za dalszą posługę (aboz to mało szykan już go spotkało?)
  Na marginesie: był ciekawy ksiądz, Polak, w Wiedniu (animalpastor.eu) ; poruszał kwestię praw zwierząt a stanowiska kościoła w tej sprawie (pisząc do samego papieża) , ale i parę jeszcze mniej wygodnych spraw, np. kapłanstwo kobiet. I co? Ano, już poza kościołem……

 19. Czytając te i inne wypowiedzi na temat religii nasuwa się cytat:
  ”Ludzie nigdy nie czynią zła w tak szerokim zakresie i z takim zapałem jak wtedy, gdy robią to z przekonań religijnych” (Umberto Eco, Cmentarz w Pradze) i postulat ograniczenia przekonań religijnych do sfery prywatności i zakazu ich publicznego manifestowania poza miejscami do tego przeznaczonymi (kościoły, salki katechetyczne, miejsca kultu itp.)

 20. @Ryszard314

  I o to właśnie chodzi – wyznanie nie powinno wychodzić poza sferę prywatną i wspólnotową.

 21. ffreakBellois: lubisz dykswtouać kulturalnie i na argumenty, więc.. ;)Otf3ż nikt się nie będzie empatią posługiwał przy dochodzeniu co pan Riddle, czy inny internetowy ludek (bo to tylko Internet, tylko blogi) miał na myśli robiąc to, czy piszac tamto. Nad wewnętrznymi pobudkami pozastanawiać się może on sam, jego bliscy, czy znajomi, ew. psycholog :)To był merytoryczny, dosadnie napisany, zaczepny komentarz nie był on obraźliwy, nie był bezwartościowy i nie na temat (podobny charakter ma wiele wypowiedzi Marcoosa choćby spora część notek na tym blogu). Z logicznego punktu widzenia omawiany w tym wpisie akt cenzury był nieuzasadniony i już jako taki mf3gł stać się obiektem drwin i docinek i stał się. Tyle.ehh, po cf3ż ja się w to wepchałem.. 🙂 koniec