Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego Niebo w płomieniach - Blog Jarosława Makowskiego

24.02.2012
piątek

Niech żyje referendum! Każde!

24 lutego 2012, piątek,

0.
Chciałem zacząć od podziękowania! Od wdzięczności, że tak wielu Czytelników serwisu www.polityka.pl zechciało mój ostatni wpis potraktować jako punkt wyjścia do dyskusji. Ciszą mnie zarówno głosy krytyczne, jak i te, które podzielają mój punkt widzenia. Dla mnie najważniejsze jest to, że wciąż chcemy ze sobą się spierać!

1.
Dziś chciałbym zaproponować pewne ćwiczenie intelektualne. Otóż niemal wszyscy domagają się obecnie referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Celuje w tym opozycja, która w ten sposób chce pokazać dwie rzeczy. Mówi nam, po pierwsze: „wsłuchujemy się w głos obywateli”. Po drugie: „zbijemy na referendum emerytalnym polityczny kapitał”.

Jeśli obecnie politycy są tak bardzo skorzy do słuchania głosu ludu, to my – obywatele powinniśmy to wykorzystać. I dlatego proponuję, aby w pierwszym rzucie przeprowadzić referendum i postawić Polkom i Polakom dwa pytania:

a) czy jesteś za likwidacją Senatu?

b) czy jesteś za zmniejszeniem liczby posłów o połowę?

Wynik nie jest trudny do przewidzenia.

2.
Czy mam jakieś „ale” wobec referendum emerytalnego? Nie, dla mnie głos obywateli jest absolutnie ważny. Pod jednym wszak warunkiem: pytanie w referendum nie może dotyczyć kwestii, czy chcemy mieć dłuższe urlopy? Czy chcemy więcej zarabiać? Itd.

Łatwo się domyśleć, że na pytanie: „czy chcesz dłużej pracować”, większość z nas powie, że „nie”. Nawet jeśli tak miałoby brzmieć referendalne pytanie, to proponuję jednocześnie dołożyć do niego kilka innych. Oto moje typy:

a) Czy jesteś za likwidacją KRUS?

b) Czy jesteś za zlikwidowaniem przywilejów emerytalnych służb mundurowych?

c) Czy jesteś za zlikwidowaniem przywilejów emerytalnych sędziów?

d) Czy jesteś za zlikwidowaniem Funduszu Kościelnego, z którego opłacane są przywileje duchownych?

Jeśli Państwo macie swoje typy, proszę o ich zgłaszanie! A tymczasem miłego weekendu i dobrej zabawy!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 18

Dodaj komentarz »
 1. Czy jesteś za ścisłym oddzieleniem Państwa od kościoła?

 2. Zapraszamy do nas:
  http://www.demokracjabezposrednia.pl/
  http://www.facebook.com/groups/demokracjabezposrednia/

  Chcemy zbudować w Polsce solidną demokrację bezpośrednią – taką jaka istnieje w Szwajcarii.

 3. jeszcze jedno pytanie: Czy jesteś za likwidacją karty nauczyciela.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Do każdego referendum powinna być dołączona analiza mówią o tym jakie korzyści przyniesie proponowane rozwiązanie i jakie będą koszty. Jednak rządu nie stać na taką analizę bo okazałoby się, że z jednej strony nasze składki emerytalne rosną ale z drugiej sytuacja ZUSu jest tragiczna.
  W tej sytuacji sami obywatele powinni zdecydować o tym co począć ale najpierw muszą mieć solidną analizę sytuacji. Bo na NASZYM referendum możemy zyskać jeżeli SAMI opracujemy rozwiązanie. Na rozwiązaniach rządu możemy tylko stracić.

 6. Czy demokracja bezpośrednia się opłaca?

  69% – Polaków jest przeciwnych obecności polskich wojsk w Afganistanie.
  374 mln zł – koszt obecności polskich wojsk w Afganistanie w roku 2010.
  60 mln zł – koszt jednego referendum.

  Na jednym referendum zawierającym jedno pytanie:
  „Czy jesteś za wycofaniem Polskich wojsk z Afganistanu?”
  moglibyśmy zaoszczędzić 314 mln zł rocznie!

  Problem w tym, że nie mamy prawa do referendum.

 7. Popieram postulaty Gosodarza. Dodalbym; zlikwidowac instytut hanby IPN, opodatkowac kosciol jak kazdy inny biznes, wprowadzic bezposrednie wybory na kazde publiczne stanowisko, wprowadzic wymog minimum kwalifikacji na kazde publiczne stanowisko, zlikwidowac finansowanie parti politycznych z budzetu. Zlikwidowac prezydenta. Polska potrzebuje niepodlegly Sejm. Prezydent i jego dwor sa nie potrzebni. I nalezy odpartyjnic administracje.

  W sprawie Krus, nalezy to zlikwidiwac ale najpierw nalezy zlikwidiwac dyskryminacje polskiego rolnika w Uni. Odnosnie referendum na podniesienie wieku emerytalnego,… to nie powinno byc tak postawione. Polska potrzebuje realistyczny plan naprawy systemu emerytalnego. Sam wiek emerytalny jest tylko czesca tego planu.

 8. czy jestes za legalizacja i opodatkowaniem prostytucji ???

 9. Już mnie ubiegł axiom1, a chciałam właśnie napisać, że należy opodatkować kościół katolicki i to z naliczeniem odsetek za nie płacenie podatków! Należało by też zabronić kk odprowadzania podatków – świętopietrza do Watykanu. Jeśli kk działa na terenie Polski, niech płaci podatki Skarbowi Państwa!

 10. W pełni popieram. Premier zrobił cud: przekonał red. Makowskiego do neoliberalnych reform. Chwała mu za to . Jednemu i drugiemu.

  Mam dwie-trzy dodatkowe propozycje.

  1. Zlikwidować becikowe oraz ulgę na dziecko w PIT. Połowę pieniędzy zaoszczędzić (zmniejszyć deficyt), połowę przeznaczyć na przedszkola. To by ułatwiło przepchnięcie reformy emerytur w sejmie (Palikot).

  2. Wstrzymać waloryzację emerytur, uzależnić minimalną emeryturę od stażu pracy i tą emeryturę minimalną podnosić.

  3. Podatek od oszczędności zastąpić podatkiem od sumy zobowiązań korporacyjnych. Prościej i efektywniej.

  4. Podatek CIT zastąpić podatkiem od sumy aktywów dla osób prawnych. Taki podatek obciążałby firmy duże (w szczególności finansowe ale nie tylko), a nie rosnące i tym samym nie powstrzymuje rozwoju nowych firm.

  Błędem natomiast jest moim zdaniem podnoszenie składki ZUS od wynagrodzeń oraz mikroprzedsiębiorców. Składki ZUS możnaby ujednolicić, gdyby były jednocześnie uproszczone (zmniejszenie liczby składek).

 11. Mam wrażenie, że część komentatorów chyba nie zrozumiała ironii. Wydaje mi się, że autor miał na myśli fakt, że nie każde pytanie można poddać pod referendum. Jak się zapytamy ludzi czy chcą być piękni mądrzy i bogaci to wiadomo co odpowiedzą. Jak się spytamy czy chcą krócej pracować to też odpowiedź będzie oczywista.

  Nie zgadzam się jednak, że wszystkie zaprezentowane pytania pod referendum się nie nadają. Natomiast wpis świetnie pokazuje problem z demokracją bezpośrednią. Pytania chyba rzeczywiście musaiłby być wiązane np.:
  – czy chcecie utrzymania wieku emrytalnego przy jednoczesnej podwyżce VAT do 30%

 12. Gdyby zrobić referendum czy przywrócić karę śmierci to pewnie około 80% byłoby „ZA” . Gawiedź na niczym się nie zna a kierują nią zwykle niskie uczucia.

 13. Wyrzucic religie ze szkol. Historie rowniez. Religia, historia i prostytucja powinny miec status ‚hobby’. Religia i historia powinne byc zastapione ekonomia i nauka o biznesie-przedsiebiorczosci. Wyrzucic KK z systemu edukacji i sluzb mundrowych. Poczawszy od zlobka do Universtytetu. Strazy pozarnej i policji. Nawet sluzby celne maja kapellanow !!! Brak slow. KK to rak zarazy

 14. axiom1
  „Religia, historia i prostytucja powinny mieć status hobby!” Jesteś niesamowity!
  To, że prostytucja – rozumiem, religia jak najbardziej (jestem zdeklarowaną antyklerykałką), ale dlaczego historia? Nie można jej ZASTĄPIĆ ekonomią i nauką o biznesie-przedsiębiorczości. Ekonomia nie bierze się z powietrza, też ma swoją historię, jest niejako w historii ludzkości umocowana, poczynając od wynalazku Fenicjan, czyli pieniędzy.

 15. axiom1, za przeproszeniem, nie wiem co bierzesz, ale lepiej to odstaw, bo gadasz takie durnoty, ze przy Tobie nawet Palikot, Tuks czy Kaczyński zaczynają mówić do rzeczy. Dobrze że nie chcesz usunięcia języka polskiego, bo akurat Tobie by się on przydał. PS. Kościół jest opodatkowany.

 16. Adam, 20:31
  Poważnie ? Od wszystkich opłat za „posługę” /chrzest, komunia, bierzmowanie, ślub, pogrzeb, pokropek, taca/ Kościół odprowadza podatki ?
  Można wiedzieć na podstawie jakich przepisów i w jakiej wysokości ?
  Mam wrażenie, że oni nawet podatku od nieruchomości nie płacą.

 17. Adam
  25 lutego o godz. 20:31
  Jezyk polski jest mi wogole nie potrzebny. Mozesz go miec tylko dla siebie i innych patriotow.

  Ale po polsku przypomne ci ze ‚religia mowi nie klamac’. A ty klamiesz grzeszniku piszac ze KK jest opodatkowany.

  Kioskarka z Lodzi byla pozwana do sadu bo nie wydala pokwitowania za tranzakcje wartosci 4 groszy. A zlodziejski KK nigdy nie wydaje pokwitowan ani sie nie rozlicza. KK wyludza miliony np przez zbieranie na tace lub po przez terroryzowanie ludzi w ich wlasnych domach gdy funkcjonariusze w czarnych sukniach chodza po tzw koledzie. Wyludzaja i nigdy nie wydaja pokwitowan. A bez pokwitowan nie musza sie rozliczac z wyludzonych pieniedzy. I wogole sie nie rozliczaja.

  Adam, grzeszniku, nie oklamuj blogosfery, pojdz sie wyspowiadac, daj lapowke i dostaniesz rozgrzeszenie. I bedziesz moralnie czysty do nastepnego klamstwa.

 18. Dyskusję nad koniecznością reformy emerytalnej zostawiam fachowcom.
  Natomiast z politycznego punktu widzenia jest to jeden z najwyższych kopów zaserwowanych przez rządzących w historii całego okresu po II wojnie światowej.Porównywalny z wymianą pieniedzy lub regulacją cen żywności.Jeżeli będzie temu towarzyszył dynamiczny spadek kursu złotego a więc realnych dochodów to cała dotychczas w miarę stabilna scena polityczna, może zostać przemeblowana.Jej rezultatem może być nacjonalizm,które poprzez doraźny sukces, zatrzyma proces integracji europejskiej z wszystkimi makroekonomicznymi skutkami spowodowanymi wzrostem potęgi gospodarczej Azji.

 19. już zdecydowanie za dużo kosztują nas spekulacje, błędy i głupota polityków, a referenda to najbardziej efektywny i najtańszy sposób podejmowania wszelkich decyzji przez społeczeństwo, jaki dotąd wymyślono – żądamy REFERENDUM ws IP !!! STOP american IP legislation in Europe !!! dosyć złodziejstwa !!!