Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2

14.03.2017
wtorek

A jednak Unia nie taka zła

14 marca 2017, wtorek,

Będąc w Unii Europejskiej, możemy ją przeklinać. Możemy na Unię narzekać i obwiniać ją za własne porażki. Ale większość z nas życia poza Wspólnotą już sobie nie wyobraża.

1.

I znów trzeba podziękować prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Podziękować za to, że swoją głupią i krótkowzroczną rozgrywką w sprawie obsady stanowiska szefa Rady Europejskiej, które ostatecznie wbrew polskiemu rządowi otrzymał Donald Tusk sprawił, że Polki i Polacy odnowili swoją przyjaźń z Europą.

Po pierwsze dlatego, że dla większości Polaków pomysł rządu PiS polegający na tym, że premier Szydło nie popiera Donalda Tuska był kompletnie niezrozumiały. Kaczyński chcąc utrącić byłego premiera, pokazał jak na dłoni tylko jedno: nienawiść prezesa PiS do Donalda Tuska jest ważniejsza i silniejsza niż dobrze pojęty interes Polski. A to się Polakom nie podoba.

Po drugie, Polacy zobaczyli i negatywnie ocenili fakt, że polski rząd na własne życzenie dokonał spektakularnej samomarginalizacji. Przypomnijmy: nawet premier Węgier, który deklarował sojusz z Kaczyńskim, ostatecznie poparł Tuska. Rząd PiS nie ma ani pomysłu na Europę, ani nie potrafi zdobyć sojuszników dla swojej polityki dezintegracyjnej.

Po trzecie, i być może najważniejsze: PiS przegrywając w Brukseli 27 do 1 (27 krajów poparło Tuska, tylko Polska była przeciw), nie wyciągnął żadnych wniosków. Zamiast posypać głowę popiołem, powiedzieć, że rząd popełnił błąd, zgłaszając kontrkandydata w osobie wyrzuconego z PO Jacka Saryusza-Wolskiego, idzie w zaparte, twierdząc, że Polska mając przeciw sobie całą Wspólnotę, odniosła sukces. Trudno, żeby Polacy w to uwierzyli, skoro nie wierzą w ten sukces nawet pisowscy politycy.

2.

Ale w awanturze o Tuska odsłania się coś dużo ważniejszego i ciekawszego. Otóż pisowski rząd, podobnie jak nacjonaliści z innych krajów, Francji czy Holandii, zaczął mocno grać antyunijną kartą. Minister sprawa zagranicznych Witold Waszczykowski zadeklarował: „Musimy drastycznie obniżyć poziom zaufania wobec UE, zacząć prowadzić także politykę negatywną”.

Co więcej, politycy PiS od zawsze zdradzali swój sceptycyzm wobec Unii, a próba utrącenia Tuska, niechęć do budowania jakichkolwiek koalicji w ramach UE – zdradza skryte intencje PiS: Unia Europejska prezesowi Kaczyńskiemu nie leży. Kiedy więc pojawiły się opinie, że PiS może chcieć Polskę z Unii wyprowadzić, że Polexit nie jest tylko kwestią teoretyczną, Polacy (szczególnie w mediach społecznościowych) zaczęli otwarcie deklarować, że popierają UE.

Było to na tyle znaczące pospolite ruszenie, że nawet Jarosław Kaczyński zwołał konferencję, żeby zapewnić, że o żadnym wyprowadzaniu Polski z Unii nie ma mowy. Że to, jak się prezes wyraził, „oszustwo i manipulacja”.

Sek w tym, że jeśli Kaczyński zaklina się na wszystkie świętości, iż czegoś nie zrobi – to najczęściej to potem robi. Tak przecież było, gdy PiS ustami Beaty Szydło w kampanii zapewniał, że to Jarosław Gowin będzie szefem MON, a nie Antoni Macierewicz. Ile te zapewnienia okazały się warte, wszyscy wiemy.

3.

Kaczyński może i mówi prawdę, że nie chce z Unii wychodzić. Ale to za mało. I w zasadzie bez znaczenia. Bo dziś Wspólnota podejmuje decyzje, że chce przyspieszenia. Że nie będzie czekać na maruderów, a więc na Warszawę, i dokona głębszej integracji. Europa dwóch prędkości staje się faktem. Dlatego jeśli Warszawa nie będzie chciała ścisłej integracji, to – nawet jeśli formalnie nie wyjdziemy z UE – realnie i tak znajdziemy się poza Wspólnotą. Na peryferiach Europy.

Nie jest oczywiście tak, że Polki i Polacy bezkrytycznie patrzą na Unię. Przeciwnie: jest spora grupa ludzi, która boi się obcych, która jest przerażona kryzysem imigracyjnym, podsycanym przez pisowski rząd. Ale jedno w ostatnich dniach wydaje się pewne: perspektywa, że Kaczyński może chcieć nas z Unii wyprowadzić albo zmarginalizować, przeraziła Polaków. Narzekamy na UE. Przeklinamy jej biurokrację. Źle oceniamy brukselskich technokratów. Ale pomysł, że Polska mogłaby się znaleźć poza Unią Europejską, jest dla dużej większości z nas nie do przyjęcia.

A jeśli tak, to opozycja ma szansę zarysować kluczową oś sporu, której stawką jest nasza rola i znaczenie w Europie. Oś sporu, której stawką jest przyszłość – powtórzę to raz jeszcze – naszych dzieci. Dzieci, których los Kaczyńskiego nie obchodzi. Ale nas obchodzić powinien. Bo choć UE nie jest idealna, to nie udało nam się stworzyć nic lepszego, żeby prowadzić życie w pokoju i względnym dobrobycie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 57

Dodaj komentarz »
 1. „Musimy drastycznie obniżyć poziom zaufania wobec UE. Pokazano nam wyraźnie, że trzeba mieć ostre zęby. Przez całe lata utrzymywano polską opinię publiczną w naiwności, że Unia Europejska to taki klub altruistów, w którym dba się o wspólny wynik. Wczoraj pokazano nam wyraźnie, że jest inaczej. To przegrana potyczka, ale przede wszystkim podkreślmy, że w ogóle nie było takiego głosowania, o którym mówią media. Mieliśmy do czynienia ze zwichnięciem wszelkich zasad i standardów, które były naginane nawet w trakcie prac Rady Europejskiej”

 2. Oczywiscie, ze Unia w obecnej postaci biegnie w strone przepasci.
  I to coraz szybciej.

  Jezeli druga najwieksza gospodarka Unii po kilkudziesieciu latach postanawia w referendum wystapic z UE to na pewno oznacza jedno – jest fatalnie.
  I jaki jest rezultat? – Winny jest Cameron…(patrz redaktor Szostkiewicz i reszta).
  A tymczasem Unia stala sie (!) mniej popularna w takiej Francji niz w UK, ktora juz wystapila.(patrz ostatni The Economist)
  Oczywiscie dla dobra unijnie rozumianej demokracji nikt do referendum we Francji nie dopusci…

  Tak jak Pan Redaktor
  raczy insynuowac, ze protest PiS, partii nalezacej do frakcji REFORMATOROW…W PE
  to de facto niszczenie Unii,
  ja sobie pozwole zasugerowac iz Pan udajacy,
  ze Unia nie powinna sie radykalnie zmienic jest tu prawdziwym szkodnikiem i niszczycielem tej Unii.

  I mamy 1:1.

  Tak przy okazji.
  PiS z powodow oczywistych nie mogl poprzec zamorskiego wodza totalnej opozycji.
  To chyba jasne.
  Teraz faraon Tusk bedzie sie liczyl ze slowami – gwarantuje.

  PiS osiagnal maximum tego co mogl.
  Pokazal, ze Tusk nie ma poparcia polskiego panstwa.
  Ze Tusk jest glownie popierany przez Niemcy.
  Ze procedury w Unii sa conajmniej dyskusyjne – Saryusz nie zostal zaproszony by przedstawic swoja kandydature bo „trzeba wspolnego konsensusu”, Tusk mogl…
  bo w jego przypadku nie trzeba…
  po czym Tusk wygrywa „wybory” konkurujac sam ze soba w glosowaniu – kto jest przeciw.

  Demokracja w stylu Chin Ludowych.

  A, ze 26-u krajom na Tusku…nie zalezalo bo „co to ma zanaczenie…” i woleli nie zadzierac z niemiecka potega tez pry okazji pokazalo realia unijne gdzie przed wyborami na Malcie Merkel w Bundestagu oglosila swietlana przyszlosc wspolpracy z…polskim przewodniczacym rady Europy Donaldem Tuskiem.

  Nalezy tez pamietac iz byla to w duzej mierze rozgrywka stricte partyjna i polityczna.
  Tusk jest popierany przez Frakcje Ludowa – Frakcje Angelii Merkel – najwieksza OBECNIE (ale nie na zawsze…) w PE. Do tej samej frakcji nalezy partia Orbana…
  Wchodzil tez w gre zwyczajny partyjny populizm przewyborczy – pokazac temu PiS-owi i Polaczkom ich miejsce w szyku – elektorat to bedzie lubil iw Niemczech i we Francji…

  Inaczej mowiac nie mylmy tego co dobre dla Unii z tym co dobre dla poszczegolnych partii i sil politycznych CHWILOWO te Unia rzadzacymi.

  Tusk nie sprawdzil sie w Polsce,
  nie sprawdzi sie rowniez w Unii gdzie do koniecznych zmian potrzeba stalowych jaj a nie gietkiego kregoslupa, cieplej wody i glupkowatego bezustannego usmieszku maskujacego kompletne zagubienie.

  Mam szczera nadzieje, ze obok euforii, ze mamy Polaka katolika za faraona Europy nie bedziemy mieli historycznej notki…
  o polskim grabarzu Unii.

 3. Nigdy nie mozna zapominac iz POLITYKA bedzie uzywac KAZDEGO wydarzenia i pretekstu do wewnetrznej rozgrywki politycznej.

  To dla niej i tzw. kolesi walka o przetrwanie.
  Wszystkie metody sa tu dobre jak dlugo mozna wszystko tak zmanipulowac by zaszkodzic PiS-owi.

  Kazdy felieton o czymkolwiek:
  od wymiany oleju w aucie Pani Premier, po lapanie hostii przez Prezydenta Dude czy sraczke konia w Janowie Podlaskim jest po to by oslabic PiS bo on zagraza ugruntowanym ukladom post- transformacyjnym.

  To jest klucz do zrozumienia 99% publikacji POLITYKI.

  Oczywiscie
  Tusk to PO a PO to partia spolegliwa i wygodna dla mocarzy unijnych.

  Oczywiscie, ze beda walczyc z PiS by pomoc zainstalowac PO z powrotem u wladzy w Polsce.
  Oczywiscie maja zdecydowana przewage w stosunku do PiS i Polski.

  Ale nie ma to nic wspolnego ani z dobrem Unii ani Polski.

  I warto widziec jasno o co chodzi w tej czysto politycznej grze.
  Nie po to CDU finansowalo pierwsza partie i polityczna kariere Tuska w KLD (potwierdzal to zarowno Olechowski jaki Piskorski) by go teraz…”stracic”.

  Problemem jest na ile oczywista zaleznosc od niemieckiej gospodarki uniemozliwia Polsce dbanie o wlasne interesy i gdzie sa pola gdzie interesy niemieckie nie pokrywaja sie z polskimi.
  W obliczu ogromnej asymetrii potencjalow jest to niezwykle trudne.

  Krytyczna w tej probie odzyskania podmiotowosci przez Polske bedzie rola USA.
  Pozyjemy zobaczymy – w Niemczech wciaz stacjonuja oddzialy amerykanskie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Polska ma ruski system polityczny, czyli „centralizm demokratyczny”, czyli dyktaturę mafii partyjnych, której nierządy PO a dzisiaj PiS-u są niejako najwyższym osiągnięciem i ukoronowaniem.

  Przeto obecność Polski e UE to w ogóle jedno wielkie historyczne nieporozumienie.

  Polska należy do ruskiego kręgu cywilizacyjnego i jej przyszłość to Wspólnota Niepodległych Państw pod egidą Putina wraz z Rosją, Ukrainą, Kazachstanem i Białorusią.

  Także zachodzące aktualnie procesy są raczej logiczne i naturalne.

 6. snakeinweb
  Co ty z tymi kregami cywilizacyjnymi.
  Polamiesz sobie zebra biciem sie w swoja slowianska zakompleksiona piers…
  Polska ma nie gorszy system niz 2/3 Europy. Gdzie niby jest lepiej?
  W Grecji?
  We Wloszech?… We Francji gdzie za moment moze wygrac neofaszystowska partia i gdzie popularnosc Unii jest nizsza niz w Wielkiej Brytanii?

  W polowie zachodniej Europy do socjalizmu jest znacznie blizej niz w Polsce.

  To, ze akurat w Niemczech napedzanym niedowartosciowanym Euro i klkunastoletnim dokrecaniem sruby wydajnosciowej chwilowo gospodarka buczy nie zmienia faktu iz w pare lat moze sie to zmienic jak sie zawali Euro.

  W NRD bylo wiecej komunizmu niz jkiedykolwiek w PRL-u.
  Komu blizej to kregu sowieckiego temu blizej.
  Mam wrazenie, ze blizej z Brukselii niz z Warszawy

 7. „Jarosław Kaczyński stwierdził, że czynienie symbolu sukcesu z proporcji 27:1 „wpisuje się w bardzo niedobrą, trwającą co najmniej od XVII w. tradycję zdrady narodowej”. Bo „ten »jeden« to Polska, a 27 to inne kraje”.”

  Przepisane z „onetu” na podstawie wywiadu dla „Rzeczypospolitej”

  Ponad połowa Polaków chciała mieć Tuska ponownie na stanowisku szefa RE. Kaczyński mówi o nas „zdrajcy narodowi”. ” O czym tu dyskutować?
  Aha! I status pani premier na świecie po tym słynnym głosowaniu w Europie rośnie.
  To już jakaś choroba.

 8. „(…) gdy PiS ustami Beaty Szydło w kampanii zapewniał, że to Jarosław Gowin będzie szefem MON, a nie Antoni Macierewicz. Ile te zapewnienia okazały się warte, wszyscy wiemy.”
  No to teraz cofnijmy sie teraz do roku 2007, kiedy to parlamentarne wybory na powrot wygrala PO. Od 2005, przez poltora roku, rzadzil PiS a PO byla w opozycji i miala swoj gabinet cieni z kilkunastoma cieniami ministrow. Ale gdy przyszlo do formowania rzadu, to moze dwoch z tych kilkunastu rzeczywiscie objelu takie funkcje jak w gabinecie cieni. Cala reszta, z Sikorskim i Sienkiewiczem na czele, wyskoczyla jak filip z konopii. A koronnym przykladem bedzie tu Julia Pitera, cien ministra sprawiedliwosci, ktorej to funkcji nigdy nie objela (za to Task stworzyl dla niej funkcje, ktorej sama nie potrafila wymowic).
  A juz jak sie czyta o postulatach tego gabinetu cieni to czlowieka pusty smiech ogarnia. Postulowali m. in. ‚oddzielenie funkcji prokuratora generalnego od funkcji ministra sprawiedliwości’, ‚zniesienie immunitetu sędziowskiego (z pewnymi wyjątkami), zmianę składu Krajowej Rady Sądownictwa’, ‚wprowadzenie finansowej odpowiedzialności urzędnika za złe decyzje’, ‚zniesienie immunitetów poselskich’, ‚zaostrzenie kar za nadużycie funkcji publicznych’ itd.
  A gdy PiS czesc z tych postulatow zaczal wprowadzac w zycie to podniosl sie po platformerskiej stronie wielki raban ze kaczystan, ze kaczyzm, ze kaczaffi.

  Wolanie o Polexit jest jak najbardziej uzasadnione. Europa ‚dwoch predkosci’ (a moze i wiecej niz dwoch) istnieje od zawsze. Od cwiercwiecza Niemcy dymaja nas z kazdej strony i dzieki swojej agenturze (m.in. Donald Task) utrzymuja niski poziom zarobkow, aby miec za plotem kilkanascie milionow zdolnych do zatrudnienia w swoich montowniach bialych murzynow, ktorzy jeszcze zabijac sie beda aby pracowac ‚dla Niemca’.
  Plunac na taka Europe. To jest najrozsadniejsze wyjscie. Wyjasc z niej w momencie gdy Niemcy zaczynaja chocby szeptac o jakiejs ‚Europie dwoch predkosci’. No bo co oznacza taka Europa? Nic innego tylko budowe twierdzy, twardego jadra, ‚festung Europa’ i peryferii krajow ‚zabiegajacych’ o dostapienie zaszczytu wziecia jakichs ochlapow. Kluczowe decyzje podejmowane oczywiscie beda w centrali, ‚na zamku’, a potem przekazywane do wykonu na podgrodzie.
  Pasuje wam taka rola? Dobrze bedzie? Jesli tak to dalej trzymajmy sie unijnego cycka bez wzgledu co przez niego plynie.

  GB wychodzi z UE i to w malo przyjemny sposob. Niemal trzaskajac drzwiami (i maja racje!). Amerykanie, majac po dziurki w nosie lewactwa, wybrali sobie porzadnego, narodowego Prezydenta… Merkel ze swoja agresywna polityka pozostaje sama i zaciesnia na swoich wlosciach pruska dyscypline. Gremialne wystapienie z Unii wszystkich krajow grupy wyszehradzkiej mogloby najzwyczajniej polozyc kres niemieckim zapedom do panowania nad nasza czescia Europy. Czyli nie tylko Polexit lecz rowniez Hunexit i Sloexit. Bo an Czechy bym nie liczyl.
  Nie dajmy zamienic sie w posluszne pudelki merdajace przed Berlinem i grzecznie sluzace aby dostac kawalek kosci.

 9. Demokracja w Polsce nie wygląda najlepiej ale jednak jest.Twierdzę,że polakom należał się PIS bo go wybrali.Mnie sie też PIS nie podoba i mam nadzieje,że w natępnych wyborach polacy inaczej zagłosują.

 10. @Archer- Ty naprawdę w to wierzysz, że jeżeli Polska opuści UE to silniejsze kraje (w tym Niemcy) nagle przestaną wykorzystywać swoją silniejszą pozycję wobec Polski ????
  @ Andrzej Falicz- Unia właśnie zaczyna mówić o konieczności reform, w tym o pogłębieniu integracji. Ostatnie kryzysy (Grecja, a potem fala imigrantów) nie wynikają z nadmiaru integracji, tylko z tego , że w strefie Euro nie ustalono jednolitej polityki finansowej(gdyby taka była, to grecka władza nie mogła by dowolnie wydawać pieniędzy) anbi nie było wspólnej polityki wobec imigrantów

 11. Mad Marx
  W bardziej zintegrowanej Europie Grecy będą mieli heszcze mniej do powiedzenia w sorawie własnego kraju a Niemcy jeszcze więcej w sorawie Grecji.
  Z oczywistych- historycznych i kulturowych powodów to nie przejdzie.
  Grecję załatwiło euro.
  Grecja jest inna i będzie inna jak długo chce być Grecją

 12. Prawdę mówiąc nie chcialbym by Grecja stała się bardziej podobna…

 13. @Mad Marx
  „Ty naprawdę w to wierzysz, że jeżeli Polska opuści UE to silniejsze kraje (w tym Niemcy) nagle przestaną wykorzystywać swoją silniejszą pozycję wobec Polski ????”
  Tego to one nigdy nie przestana. Ale moze nie byc to juz takie latwe. Bedziemy miec zdecydowanie wiecej mozliwosci wykorzystania naszej pozycji i atutow. A to dzieki odzyskaniu mozliwosci ruchow, wlasciwie nalezaloby napisac: dzieki odzyskaniu niepodleglosci.
  Popatrz na Turcje. W UE nie jest a Niemcy licza sie z nia o wiele bardziej niz z nami. W porownaniu z Niemcami Turcja to ekonomiczny karzel, ale Merkel budzi sie ponoc w nocy z krzykiem na mysl, ze Erdogan moglby przed wyborami przepuscic tych pare milionow syryjskich nachodzcow. Nie podoba im sie sposob traktowania swoich dyplomatow przez Holendrow, to zrywaja dyplomatyczne stosunki z tym spedalonym krajem i juz.
  A tu taki taki ojszczyplot – Timmermans – wymachuje nam przed nosem piescia i wykrzykuje ze nas za***ie i na powrot posadzi u wladzy Przestepcza Organizacje + kodomitow a my nie mozemy nawet niegrzecznie mu odpowiedziec. Antypolak – Tusk – na polecenie swoich niemieckich oficerow prowadzacych, popiera antypolskie rezolucje roznych europejskich gremiow a my musimy sie temu podporzadkowac.
  Gdy pluja Ci w gebe, Mad Marx, to jak dlugo powtarzac bedziesz, ze to tylko mzawka? Gdy w imie wolnosci, rownosci i braterstwa przejmuja Twoje banki i wykupuja media, aby prowadzic w nich wlasna propagande to bedziesz siedzial cicho? Gdy decyduja o wysokosci podatkow, abys przypadkiem zbyt duzo nie zarobil to bedziesz ich jeszcze bronil?

 14. Grecję załatwiła twórcza księgowość. Politycy kupowali sobie poparcie społeczeństwa za pieniądze UE, czyli głównie z Niemiec i Francji. Podobnie jak nasi rządzący. Każda gospodarka, oparta o zasilanie z zewnątrz i nie tworząca własnej bazy prędzej czy później musi upaść. Gdyby Grecy mądrze wydawali pieniądze z Unii, ich kraj nie byłby tak mocno uzależniony od krajów silniejszych. To samo dotyczy Polski. To krajowe instytucje decydują na co konkretnie idzie dofinansowanie z UE, ktora może interweniować (czyli wstrzymać dotacje albo nakazać ich zwrot) jedynie w przypadku ewidentnego naruszenia formalnych wymogów. W Unii w obecnym kształcie mamy zasadę wspólnego ponoszeni kosztów, przy braku nadzoru nad sposobem wykorzystania środków. Aby system działał trzeba bezwzględnie egzekwować zasadę, że każdy kraj korzystający z dofinansowania w jakiejś dziedzinie musi jednocześnie się podporządkować wspólnej polityce

 15. @ archer- Polska to jest wielkie mocarstwo z którym wszyscy się muszą liczyć ???? Sam odpowiadasz na pytanie, czemu z Turcją Europa liczyć się musi. Polska takich atutów nie posiada. Posiada jakieś inne ??? Idąc dalej Twoim tokiem rozumowania- wolę niemieckiego przydupasa niż rosyjskiego

 16. Archer
  W sprawie UE zgadzam się z tobą praktycznie w 100%.

 17. Mad Marx 15 marca o godz. 12:58 33748
  Grecję załatwiła tzw. pomoc z Unii, która polegała na tym, ze niemieckie banki udzielały Grekom i Grecji pożyczek na lichwiarskich warunkach, aby zbankrutować Grecję i przejąc jej majątek. To samo poprzerabialiśmy w Polsce w latach 1970., tyle że bez Unii.

 18. Archer, Axiom
  Widzę, że znów się tu na mnie wypisuje oszczerstwa i to zupełnie bezkarnie. Mam więc taka dyskusję w dupie i was, którzy mnie szkalują, też. Ale w sprawie UE zgadzam się z Archerem praktycznie w 100%. Niemniej nie będę się poniżać do dyskusji z kimś, kto mnie publicznie szkaluje na tym blogu i innych blogach czy forach.

 19. Powtarzam tylko jeszcze mój wpis z bloga red. Wosia:
  Ze względu na chamskie wręcz ataki na moją osobę, nie będę już więcej komentował na tym blogu. W zasadzie powiedziałem zresztą to, co chciałem tu powiedzieć, a na szarpanie się z głupkami i chamami nie mam ochoty. A przecież tylko cham albo głupek może bronić dziś kapitalizmu : pierwszy z głupoty a drugi dla chamskiej satysfakcji obrażenia kogoś, kto ma inną opinię niż on. :-(.

 20. Strasznie dużo frustratów i pożytecznych idiotów. To jak właściwie – Międzyrzecze – pardon: Międzymorze – czy splendid isolation Polski mocarstwowej? Polska to nie UK ani nawet Turcja.
  Szczęśliwe suweren swój instynkt samozachowawczy ma. Chce zostać w UE. I żadne krzyki prezesa tu nie pomogą.

 21. W zaklinania Kaczyńskiego nikt w Polsce nie wierzy, a na świecie nikt go nie traktuje poważnie. Ciekawe, że osoby, które wystąpiły z PiS-u, zaczynają mówić normalnie, na przykład Ujazdowski.

 22. Nie ma miłości bezinteresownej.Ale o tym interesie trzeba powtarzać non stop.Bo jest zapominany.Wystarczy młodym powiedzieć ,że będą musieli stać w kolejce po paszporty i wizy a rolnikom ,że nie dostaną dopłat..No i mówić co czyni prezes aby z UE wyjść.

 23. …i jak tu rozmawiać z debilami?

 24. @jakowalski

  Co do twoich (i Falicza) pogladow na temat UE, to jak Szydlo, poniosles wielkie zwyciestwa na roznych forach 🙂

 25. Niemiecki kandydat może być prezydentem Europy, ale nie Polski

 26. Im więcej Kaczyńskiego i Macierewicza, tym niższe notowania PiS-u. No i Tusk wybrany na II kadencję.

 27. @Andrzej Falicz napisal:
  „PiS osiagnal maximum tego co mogl.
  Pokazal, ze Tusk jest glownie popierany przez Niemcy.”

  Tak naprawde?

  Tusk jest popierany przez:
  1.Austria
  2.Belgia
  3.Bułgaria
  4.Cypr
  5.Czechy
  6.Dania
  7.Estonia
  8. Finlandia
  9. Francja
  10. Grecja
  11. Hiszpania
  12.Holandia
  13. Irlandia
  14. Litwa
  15. Luksemburg
  16. Łotwa
  17. Malta
  18. Niemcy
  19. PO, Nowoczesna, PSL 🙂
  20. Portugalia
  21. Rumunia
  22. Słowacja
  23. Słowenia
  24. Szwecja
  25. Węgry
  26. Wielka Brytania
  27. Włochy

 28. przepraszam:
  28. Chorwacja jeszcze 🙂

 29. Zachód ma tu w Polsce wysypisko wszelkich rupieci. Nie musi wywozić do Afryki czy Indii. Polacy sami zwożą i jeszcze zapłacą. Czysty biznes: miliony, miliony ton wszelakiego śmiecia wyrzuconego przez Zachód zwieziono i zwozi się do Polski. Jest się czym chwalić, jest za co dziękować Zachodowi.

  I panu propagandyście Makowskiemu też dziękuję za tę rupieciarnię, za to wysypisko.

 30. PiS osiągnął maximum tego co mógł. To prawda. Ale maximum z niczego, to nadal nic.
  To tak, jakby wystawił w Derby konia, który zawsze przychodził do mety ostatni, pół prostej za stawką. Taki trener ośmieszyłby się na długie lata, co też być może PiSowi też się udało.

 31. @takei-butei
  15 marca o godz. 18:58 33765

  Zmieniasz temat? Ciekawe czemu 😉

 32. Kowalski znowu ucieka z pola bitwy. Jak polska szlachta pod Ujsciem.

  Bosze, jak on nienawidzi oprocentowania. I wlasnie rzopoczyna sie nowa era wzrostow stop procentowych. Kowalski nie bedzie walczyl ani szabla ani klawiatura. Tchorz i tyle.

 33. ThomasZNiemiec
  15 marca o godz. 16:29 33763

  To nie ma sensu co piszesz. Nie bylo glosowania. Jak mozna glosowac gdy jest jedyny kandydat ? To nie bylo glosowaniem tylko farsa. Wolski zostal zignorowany jako kandydat. Scenariusz tej farsy byl juz napisany i zatwierdzony dlugo przed zgloszeniem Wolskiego.

  Kaczynski sie zbaznil zglaszajac Wolskeigo zaledwie 5 dni przed ta farsa. Wolski nie mial nawet okazji by zaadresowac Rade Europy.
  Ponowne zainstalowanie kandydata Niemiec jest tragedia dla Uni. Co on potrafi ? Na czym on sie zna ? Nawet angielskiego jeszcze nie zna pomimo juz 13 lat polskiegp czlonkostwa w Uni. Zainstalowanie Donka jest aktem blazenstwa Niemiec i tragedia dla Uni.

 34. axiom1
  madzejszy od 27 premierow, w tym May i Orban! Kto by pomyslal. Jakis niedocenioy geniusz. Chyba.

 35. @axiom1- Najwyraźniej geniusz polityczny tow. Jarosława podpowiedział mu, żeby wystawić JSW, czym umocnił tych baranów z UE w poparciu dla niemieckiego kandydata, dzięki czemu Niemcy się zbłaźniły i Unię dotknęła tragedia. Tow Jarosław niedługo dorówna tow Josifowi Wisarionowiczowi……

 36. M może nawet tow Kim Coś Tam

 37. azur
  15 marca o godz. 16:28 33762
  Im więcej Kaczyńskiego i Macierewicza, tym niższe notowania PiS-u. No i Tusk wybrany na II kadencję….”

  Narazie nawet (!) Macierewicz i Kaczynski maja wieksze zaufanie wsrod Polakow niz towarzysz Schetyna stojacy na czele Platformy jedynej realnej alternatywy dla PiS a taki Duda czy Beata Szydlo ma zaufanie nawet dwa razy wieksze niz Grzesio Geszeft-Schetyna.
  https://twitter.com/CBOS_Info/status/811586742369288192/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

  Co do Tuska „wybranego „przez 27 krajow z posrod jednego kandydata… Zalezalo na nim Niemcom i najsilniejszej partii w PE Frakcji Ludowej.
  Reszcie bylo wszystko jedno ale raczej baly sie reakcji dominujacych Europe Niemiec.
  Jeszcze raz – PiS osiagnal maximum tego co mogl a na zamorskiego szefa polskiej totalnej opozycji zgodzic sie nie mogl. Oczywiscie, ze szkoda ze nie poparly PiS chociaz dwa, trzy panstwa. Niestety gdy sie wszystko w Unii mniej lub bardziej sypie zwyciezyla karta stabilizacji – „jak juz jest tym przewodniczacym to niech dalej…bedzie…”. Tuska nie udalo sie wyciac ale bedzie bardzo uwazal mam nadzieje w sprawie ingerencji w polskie sprawy.

  To jedynie pokazuje, ze „zintegrowana” Europa z przyczyn oczywistych bedzie Europa coraz bardziej niemiecka.
  Z powodow historycznych, kulturowych i wielu innych jest to niemozliwe.
  Na Krecie ludzie wciaz trzymaja bron…by walczyc z Niemcem… czu to sie komus podoba czy nie tak jest.

  Wieksza integracja jak pokazal scenariusz grecki poza narzekaniem na nieudanych Grekow ( sa jacy sa i na sile sie ich nie zmieni – to raczej dowod na to, ze mam racje …na sile sie niezintegruje odmiennych kulturowo i historycznie narodow. Grecy nie bedai malo tego nie chca byc Niemcami). Roznym panstwom zamiast sztywnego korsetu integracji nalezy dac wieksza elastycznosc i prawo do samodecydowania.

  Integracja na dluzsza mete moze miec szanse jedynie jako powolny w jakims sensie samoisty proces. Mozna miec wspolna armie, wspolna polityke zagraniczna, programy wymiany, wspolny jeden program TV Eurowizja… swobodny przeplyw kapitalu, ludzi, jeden roaming itd itd. Ale tworzenie superpanstwa ze wspolnym budzetem i centrala w Brukselii a de facto Berlinie to fatalny pomysl.

 38. Axiom 1
  Ile jeszcze mozna sie pieklic, ze wybor przewodniczacego RE nie odbyl sie de facto droga glosowania? Przeciez prasa tygodniami tlumaczyla, ze dokonuje sie on droga ucierania konsensu na dlugo przed formalnym wyborem. Glosowanie odbylo sie za sprawa pani Szydlo.

 39. Model scentralizowanego superpanstwa jest anachroniczny.
  To idea z XIX wieku.
  To dziecko lewicowych sierot pokolenia 68 roku, ktore wioda prym w Brukselii.

  Globalizacja to rowniez w efekcie
  wzmacnianie samoindetyfikacji i tozsamosci lokalnej – to oznacza suwrennosc narodow w ramach rozsadnie okreslonych ram wspolpracy i wspolnoty europejskiej.
  Nie przypadkowo suwerennosci chca Baskowie, Katalonczycy, Szkoci
  itp itd. Chociaz sa w UE…
  W uproszczeniu:
  Naturalne sa trendy rozwojowe idace wbrew temu by decyzje jak ma wygladac wybor do KSR w Polsce podejmowal Timmermans (przyslowiowy) a o budzecie Timiszoary decydowal Wolfgang Schäuble.

  Za 100 lat moze sie samostnie zintegrujemy… cokolwiek to znaczyc wtedy bedzie.

  Pomijanie realiow takimi jakimi sa w imie pomyslu ideologicznego to idea z czasow budowy nowego spoleczenstwa i czlowieka socjalistycznego.
  Jak sie skonczylo wszyscy wiemy.
  To myslenie korzeniami w XIX wieku.

  Nawet lewicowy przeciez profesor Kolodko (mialem przyjemnosc o tym z nim rozmawiac) otwarcie mowi na gruncie ekonomii – powodzenie danego modelu jest mozliwe jedynie gdy odpowiada danej specyfice.
  Kulturowej, spolecznej ekonomicznej, geograficznej itp itd.

  To oznacza suwerennosc i wybor roznych drog a nie centralizacje.
  A korzystna integracja musi zachowac rozsadne granice.
  Jak widac np. w polityce emigracyjnej narzuconej Europie przez Niemcow – prowadzic moze do tragedii.

  Ostrzegam doktrynalna opozycje do PiS przed sprowadzaniem koniecznej dyskusji o modelu integracji europejskiej do prostych haselek i prymitywnych dychotomii.
  POLITYKA zasluguje na cos wiecej niz publicystyka przy uzyciu cepa.

  Odsylam zainteresowanych do autentycznego zapoznania sie z tym jak wyglada mysl o reformowaniu Unii Europejskiej prezentowana przez oboz PiS.

  Zamiast pogardliwych recenzji (bez czytania…) np. prac Szczerskiego uwazanego jeszcze nie dawno rowniez przez wrogi PiS-owi establiszment za jednego z najwybitniejszych polskich europeistow… lepiej samemu te prace przeczytac.
  Np.
  Co to znaczy, ze:

  „„Strefa euro jest strefą bez rzeczywistości gospodarczej, gdyż została wywołana indukcyjnie, a nie zbudowana na realnej ocenie rzeczywistości”

  Skad sie wzial kryzys – i na czym mialaby polegac uzdrawiajaca go „rekonfiguracja władzy”.

  Odsylam do prac A. Milwarda, ktory twierdził, że ojcowie założyciele Europy byli przede wszystkim zainteresowani w odbudowie ich krajów, jako państw narodowych. Integracja europejska nie była dla nich alternatywą dla państwa narodowego, ale gwarantem odnowionej legitymacji.
  A.Milward, The European Rescue of the Nation State, Routledge, 1992,
  Prosze tez o uwzglednienie nadrzednej roli wyboru demokratycznego jako legitmizacji wladzy wobec antydemokratycznej praktyki funkcjonowania komisji europejskich.

  Odsylam tez do niezwykle cennych opracowan socjologicznych Manuela Castellsa zwlaszcza jednego tomu z z calej trylogii – tomu „Power of Identity” o roli tzw samoindetyfikacji na bazie narodowej i kulturowo-historycznej – czyli czym jest indywidualna tozsamosci w procesie demokratycznym i wzajemnych relacji miedzy narodami.

  Odradzam uzywania „argumentow” o archaicznej katoprawicowej obsesji i PiS-wski propagandzistach…
  to troche cienkie…

 40. Tusk zostal „wybrany”…glosami Rady Europy bo taka jest wymagana procedura.
  A nie dlatego, ze tak chciala Szydlo – a konsensusu nie bylo jezeli
  Szanowny kruk
  wie co oznacza slowo konsensus.
  To synonim pojęcia określającego zgodę powszechną (!) między członkami danej społeczności.

 41. „Unia nie potrzebuje rozbudowanych podstaw
  aksjologicznych,

  Dlatego nie nalezy wprowadzac do procesu integracji europejskiej
  „wojen ideologicznych” ani czynic z regulacji
  wspólnotowych narzedzia „inzynierii spolecznej”.
  Wystarczy stworzenie (dodatek wlasny)
  katalogu zasad dobrego postepowania takich, jak poszanowanie
  równosci, wzajemne zaufanie, otwartosc, solidarnosc,
  wolnosc uczestnictwa.

  Nalezy
  odejsc od „instytucji imitacyjnych”, to znaczy tworzonych
  na wzór lub odgrywajacych role podmiotów panstwowych.

  Nale¿y zlikwidowac Parlament Europejski (lub co najmniej
  radykalnie obnizyc jego znaczenie sprowadzajac go
  wylacznie do roli „izby refleksji”). Parlament jest dzis
  glównym motorem politycznej ideologizacji integracji europejskiej
  i próby stworzenia z Unii super-panstwa, co
  jest naturalna konsekwencja ambicji partii politycznych
  w nim zasiadajacych. To z Parlamentu wychodza wszystkie
  najbardziej destrukcyjne – w sensie systemowym – pomysly
  ostatnich lat (jak wymuszona zmiana komisarzy czy projekty
  „quasi-sledczych komisji”). …”

  Na poslow PE i tak glosuje raptem kilkanascie procent obywatelii co daje im watpliwa legitmizacje. (Frekwencja powyżej 30 proc. była na Litwie, w Holandii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Portugalii oraz na Łotwie. Tuż przed Polską uplasowały się Węgry z frekwencją 29,2 proc. i Chorwacja 24,3 proc. Polska – z wynikiem 22,7 proc. – zajęła czwarte miejsce od końca. Za nami była tylko Słowenia – 21 proc., Czechy – 19,5 proc. i Słowacja – 13 proc. …)

  W Oparciu o
  https://pressje.pl/media/pressje_shop/article/article_2_issue4.pdf

 42. mały fizyk
  15 marca o godz. 19:25 33767

  Temu, że UE nie jest taka zła: zalewa Polskę milionami ton odpadków, śmieci. Uczyniła sobie z Polski Afrykę. Mnie się to podoba. A tobie?

 43. mały fizyk
  15 marca o godz. 22:01 33770

  Mad Marx
  15 marca o godz. 22:25 33771

  kruk
  16 marca o godz. 0:06 33776

  Towarzysze
  Kiedy 27 osob jednoglosnie sie na cos zgodzi ? Wtedy kiedy przystawi im sie do glowy pistolet. Tak Niemcy zainstalowaly Donka Niemote Amber Tuska.
  Pistoletow przy glowie moze jeszcze nie bylo ale byl szantaz i straszenie. Szydlo byla straszona odcieciem Polski od unijnych dotacji. Inne kraje na pewno byly straszone.

  Na pewno sa rowniez kraje ktorym zainstalowanie Niemoty na czele Uni pasuje. Np May wie doskonale ze w negocjacjach wyjscia z Uni ugra z Niemota (i pijaczkiem Junkerem) wiecej. Podobnie Berezowski i Chodorkowski zawsze by glosowali na Jeltsyna gdyby mieli takie mozliwosci.

  Donek Niemota Amber Tusk zostal zainstlowany w stylu pierwszego sekretarza KC parti komunistycznych. Niemcy sa odpowiedzialne za te orgie farsy, aktu hanby. Niemcy zniewazyly i Unie i Europe i cywilizacje europejska tym postepkiem. Unia nie ma szans pod taka dyktatura.

  O sprawie kompetencji Donka Niemoty Amber Tuska polska prasa w niemieckich rekach oczywyiscie nie pisze. A to nawet wazniejsze niz haniebny sposob zainstalowania Donka.

  Co on potrafi, na czym on sie zna ???

  Europa ma potezne problemy, ekonomiczne, gospodarcze, migracyjne, bezrobocie, wojny u granic Europy,…. Co on zrobil w tych sprawach przez ostatnie 2 lata ? On nawet nie wie na jakim kontynencie zyje ani jakim jezykiem winien sie porozumiewac.

  Zobaczcie Niemote. To wiecej niz wstyd. Europejczycy straca nastepne 2.5*400 milionow lat z zycia. Hanba Niemcy, wielka hanba.
  **https://www.youtube.com/watch?v=mANJmsz6RP0

  Jeszcze wieksza hanba jest ze pijaczyna Junker nie zostal jeszcze zdymisjowany. Za pijanstwo na sluzbie, za przekrety finansowe w Luksemburgu,… Za absolutny brak przywodztwa.
  **https://www.youtube.com/watch?v=rfHG4fw8iuY

  Towarzysze
  Wzniescie sie na swe intelektualne wyzyny i rozpoznajcie. Tu chodzi o dobro Europy a nie o prywatne ambicje Donka ktory nawet nie ma ambicji nauczenia sie jezyka angileskiego. Ani tu nie chodzi o prywatne ambicje Angeli Merkel ktora posluguje sie Donkiem dla swych prywatnych zagrywek. Merkel stawia swe zagrywki ponad dobro Uni i Europejczykow.

 44. @Mad Marx
  „Sam odpowiadasz na pytanie, czemu z Turcją Europa liczyć się musi. Polska takich atutów nie posiada. Posiada jakieś inne ???”
  Otoz duzy blad Mad Marksie. Przynajmniej w jednym atuty Polski i Turcji sa podobne: korzystne polozenie geograficzne. Tylko ze Turcy potrafia to wykorzystac. Nie pozwalaja sobie dmuchac Berlinowi w kasze. No sam pomysl: armii nie mamy, gospodarki nie mamy, pieniedzy niemamy (przeciwnie, jestesmy zadluzeni po uszy), nasz przemysl jest smiechu wart (to glownie zagraniczne montownie), wiec dlaczego Amerykanie tak sie do nas pchaja? I to ryzykujac dobre stosunki z Berlinem. Co to moze takiego byc (oprocz polozenia geograficznego), ze ich do nas przyciaga? Moze Kaczor, Duda i Macierewicz?
  Polska posiada tez calkiem niezle wyksztalcony, dosc pracowity i spokojny narod. Gdyby nie to, to wszystkie te zagraniczne inwestycje dawno wynioslyby sie do Afryki albo Chin. Z jakichs powodow Niemcom (czy teraz Francuzom) oplaca sie produkowac Opla Astre w Polsce a nie w jakims bantustanie. Oplaca sie rowniez montowanie plaskich telewizorow, laptopow i cala mase innych rzeczy. Oplaca sie otwierac u nas swoje banki i ‘prywatyzowc’ nasze media.
  Ja nie wiem jakie trzeba miec klapki na oczach aby nie widziec naszych atutow.

 45. @axiom1
  „Co on potrafi? Na czym on sie zna? (Tusk)”
  Wlasnie o to chodzi aby nic nie potrafil i na niczym sie nie znal. Taki piesek jest najpotulniejszy. Najposluszniej merda ogonkiem. I gdyby zaczal szczekac i grysc to bardzo latwo bedzie go posprzatac.
  Zreszta funkcja do ktorej Niemcy go powolaly nic wiecej nie wymaga. Nie musi nawet miec sprawnej chocby jednej reki, zeby zaglosowac, bo kukielka nazywana szumnie „President of European Union” nie moze glosowac. On moze tylko oglosic poczatek obrad, zakonczenie obrad i przerwe na kawe.
  „Zainstalowanie Donka jest aktem blazenstwa Niemiec i tragedia dla Uni”
  Otoz nie. Z punktu widzenia kierownika UE, czyli Niemiec, jest to kandydat wrecz idealny. Musi byc posluszny skoro nawet wlasny kraj go nie popiera. Gdy Niemcy zrzuca go ze stolka to gdzie pojdzie? Chyba tylko na wycug do Merkel, jako pucybut zastepcy jej kierowcy.
  Patrzac na to niemieckimi oczami: Unia to Niemcy. Wiec jezeli Task bylby tragedia dla Unii to bylby tragedia dla Niemiec. A tego nie bedzie.

  @kruk
  „(…) wybor przewodniczacego RE nie odbyl sie de facto droga glosowania? (…) dokonuje sie on droga ucierania konsensu na dlugo przed formalnym wyborem.”
  Aaaaaa. To tak mi mow. Teraz juz wszczyscy wiemy z jaka to unijna ‘demokracja’ mamy do czynienia. To nie uczniowie, tylko grono pedagogiczne wybiera przewodniczacego klasy. A uczniowie, gdy im sie wybor nie podoba, moga co najwytej groznie kiwac palcem w bucie. No a niechby tam ktory sprobowal nie podniesc reki gdy Pani Wychwawczyni zarzadza glosowanie…

 46. Są różne metody i sposoby głosowania.I tylko pisiacze debile ,bredzą ,że nie został wybrany ,bo głosowania nie było.

 47. @ Andrzej Falicz
  Zglaszajac Wolskiego zaledwie na 5 dni przed decyzja, Kaczynski zachowal sie jak malolat w drugim dniu po wejsciu do polityki.

 48. @jakowalski
  „To samo poprzerabialiśmy w Polsce w latach 1970., tyle że bez Unii”
  Tak. Tylko pozyczka ma to do siebie, ze obok pozyczkodawcy musi rowniez byc pozyczkobiorca. Jeden musi dogadac sie z drugim, wypracowac jakas zgode, papierki trzeba podpisac, stemple poprzystawic i usciski rak pofotografowac (no, moze to ostatnie juz nie, bo Gierek utrzymywal polskie zadluzenie w tajemnicy). Zwalanie wszystkiego na pozyczkodawce to dziecinada. Sa kraje, ktore swego czasu zaciagnely spore zagraniczne pozyczki i splacily wszystko.
  No ale gdy dziecku dac do reki dziesiatke, a ono kupi sobie za to ciastko, loda (ewentualnie pusci kupon totolotka) i oddac nie ma potem z czego… to winien oczywiscie jest ten, ktory mu ta dziesiatke wcisnal tak?

  „Widzę, że znów się tu na mnie wypisuje oszczerstwa (…) nie będę się poniżać do dyskusji z kimś, kto mnie publicznie szkaluje na tym blogu i innych blogach czy forach.”
  Tak sie czasem zastanawiam, Janie, jak ja bym sie zachowal, gdyby mnie ktos porownal z partyjnym aparatczykiem, kompradorczykiem i tchorzem, ktory dal z karaju noge gdy krzeslo zaczelo sie pod nim trzasc. Zreszta nie musze sie zastanawiac, bo nieraz mnie tak juz nazywali. Splywalo to po mnie jak woda po kaczce bo ja na pewno wiem, a ci co tak pisali chyba czuli, ze to g***o prawda.
  W Twoim wypadku musi byc jednak inaczej.
  Jest takie powiedzenie: palnij w stol a nozyce sie odezwa.
  Nie chcesz dyskutowac? Twoja wola. Krzyzyk na droge.
  Jedno jest pewne: Twoj kraj powszechnej szczesliwosci i dobrobytu, Twoj PRL to juz historia. Minal jak zly szelag i da Bog, wiecej nie wroci. A miejsce owczesnych komradorskich ‘elit’ jest na smietniku tej historii, miedzy zdrajcami i sprzedawczykami jakich nie brak w historii ludzkosci. Jako jej odchody.

 49. Z Kaczyńskim sprawa jest prosta: gdy mówi „nie”, to zawsze znaczy „tak”. Gorzej jest z innymi, co raz mówią „tak”, a innym razem „nie”.

 50. axiom,
  Saryusz zostal zgloszony 5 dni przed wyborami.
  Czy istnieja jakies procedury mowiace, ze kandydat moze byc rozpatrywany jezeli jest zgloszony przynajmniej tydzien przed wyborami?
  A moze miesiac byloby tez za malo bo..za malo.

  To tak jak „istnieje niepisana tradycja”…instytucji istniejacej od niedawna….ze przewodniczacym musi byc byly premier… (?).

  Wszystkie te tzw. argumenty sa stworzone na goraco by uzasadnic dlaczego jeden kandydat wymaga konsensusu a drugi czyli Tusk go nie wymaga…
  Pies jest pogrzebany w tym, ze w PE zasiada prawie 100 poslow niemieckich ale juz greckich kolo 20-tu…tak sa reprezentowane „rowne majaca rownouprawny sobie glos” panstwa…co podobno jest fundamentalna zasada Unii.

 51. Faliczu , bronisz pislamu jak suka młodych . Na innych forach robi to niejaki Rossi . Niepotrzebnie .
  PiS zyskał dzięki 500+ , które można było zrobić lepiej . Obniżył też wiek emerytalny . Ratuje ich lepsza ściągalność VAT i INFLACJA , misiu , która właśnie się zaczęła i znakomicie rozwija . Zauważyłeś ???
  Stąd mają więcej w budżecie .

  Kaczyński to jednak nie Orban , nie dorasta Orbanowi do pięt . I przeciwnie niż Orban jest skłócony z całą Europą , a tak się nie rozgrywa NICZEGO !

  Nieładnie tak TOTALNIE kogoś popierać nawet jak robi ewidentne głupstwa .
  27 : 1 mówi jednak swoje , choćbyś nie wiem jak kręcił .

  Przy okazji , jako znawca PiS . Co sądzisz o 2 najbardziej patologicznych ministrach , mających Prezesa w de , ale popieranych przez Rydzyka ?
  Przecież jest wyrażny konflikt ws. Szyszki i szaleństw Antoniego .
  Jak sądzisz , ile prezio jeszcze zniesie i kto zwycięży ? Przecież to co robią w/w ministrowie to czysty horror nawet jak na PiS .

 52. Hej , jakowalski , wracaj ! Brakuje Twoich wykładów !

 53. @ Falicz , wycofuję sukę i młode .
  Suki to wybitne matki i jednak karcą swoje potomstwo kiedy trzeba .
  Dla czystości dyskusji – bronisz jak histeryczna mamuśka swojego jedynaka , który jest cudowny zawsze , nawet jak zrobi kupę w majtki .

 54. Łoj , widzisz Faliczu , zapomniałem , że piszesz z oddali .
  Ale tu , w kraju inflacja zwł . na żarciu daje się najbiedniejszym już we znaki . Żarcie mocno zdrożało – ergo najbiedniejsi ( większość ) ponoszą koszty 500+ i inn. szaleństw PiS . Ci zaś , zachowują się jak dzieci , które znalazły portfel ojca i hulaj dusza .
  Czytaj – biedna babcia , czy samotna matka finansuje dzieci Radziwiłła ( napłodził ich sporo ) .

  Nie wiem , czy wiesz , że szastają kasą na prawo i lewo .
  Kanał elbląski przeszedł . Jest szalony plan kanału Wisła – Odra , uchwalany nie przez tych co trzeba , a teraz za ca 50 mld , będziemy budować nowe wielkie lotnisko w centrum ! Kumasz ?
  Jak UE zmieni plan funduszy spójnościowych , na co się zanosi , to może być delikatnie mówiąc …owo !

 55. Ponieważ nie ma Pan cenzury , proponuję wprawkę z logiki , filozofii itd.
  Proszę przeczytać wpisy pod jej zdjęciami . I porównać DAMSKIE i MĘSKIE . Różnica POWALA ! One są jednak INNE !
  Pozwalam sobie umieścić tu mój post , bo nie wiem czy tam przejdzie .
  20 marca o godz. 16:41

  @trawodokolan , wiesz , moja psiapsiółka tak się przejęła kibicowaniem i ubolewaniem , że przedwczoraj nie miała orgazmu !
  Wyobrażasz sobie co ona przeżywała ???
  Ale kibicujemy nadal !!!

  Twój komentarz czeka na moderację.

 56. Zapomniałem . Idzie o Agnieszkę Zagner !

 57. Jezykiem nienawisci mowia niemalze wszyscy. Rusofobia opanowala juz 99% polskich mozgow. Jest w stanie epidemi i bialej goraczki. Polskie media w obcych lapach glownie niemieckich, system edukacji, partyjna trzoda i kk nieustannie szczuja polakow na Rosje, na rosjan i wszystko co zwiazane z Rosja. Nawet ynteligenty daly sie zaszczuc jak wsciekle psy. Gdzie tsam, sa jeszcze gorsi bo przeciez ynteligentne. Rusofobia stala sie juz fundamentem i filarem polskiej gospodarki i polskiego sposobu zycia. Polak musi nienawidziec ruska zeby zyc taka jest prawda. Niestety antysemityzmu nie da sie dalej uprawiac. Najjasniejszy pan z Bialego Domu na to nie pozwala. Na szczescie mozna szczekac na ruska, co jest forma zbawienia i zadowolenia z zycia.
  A jest to (rusofobia) jednym z filarow niemieckiej strategi rozbiorowej. Obrzydzic Rosje przeciwko Polsce, jedyne mocarostwo ktore wspieralo przylaczenie do Polski ziem zachodnich. Czego konsekwencja bedzie redukcja Polski do Ksiestwa Warszawskiego.
  Niemcy juz zawarly z Rosja strategiczne partnerstwo w 2010.
  W miedzyczasie zachod juz wydoil Polske ze wszystkiego co mialo jakakolwiek wartosc. Nawet polski budzet jest zatwierdzany przez Bruksele tzn Niemcy a Antek rozwala pozostalosci polskiej armi. Co jeszcze gorsze partyjna trzoda zawlaszczjac panstwo sygnalizuje ze zwykly obywatel nie ma interesu by walczyc o taka Polske. Nadchodza trudne czasy.

 58. Prawie kazdy wlasciciel wscieklego psa musi wiedziec ze to tylko kwestia czasu. Pies sie zerwie ze smyczy i bedzie tragedia.

  Ale polski ynteligent o tym nie wie. Zamiast sluzyc rozwaga i madroscia polski ynteligent bezmyslnie dolewa paliwa do ognia. Nawet ignoracja rusofobi jest aktem szkodliwym. Wiadomo, polski ynteligent im starszy tym mniej rozwazny, im bardziej wyksztalcony tym glupszy. A powinno byc odwrotnie. Ynteligenty winni nieustannie analizowac i przestrzegac partyjna trzode nad konsekwencjami nie kontrolowanej rusofobi. A tu nic. Taki Wolenski np, nawet nie wspomnial o rusofobii. Czyzby nie kwalifikowal rusofobi z nienawiscia (tzw hejtem).
  Normalnie, w normalnym swiecie zdarzaja sie nagonki ale zawsze na slabszego. Antysemityzm byl popularny bo zydzi byli slabi. Ale Rosja jest super potega zdolna do zmiecienia Polski w kilka minut. I nie wazne jak Nato zareaguje czy nie zaeraguje bo polakow ani Polski juz nie bedzie. Dlaczego polski ynteligent nie jest zdolny do rozwazenia takiego scenariusza. Ponadto taki scenariusz jest czescia rosyjskiej strategi wojennej co jest powszechnie wiadome. (polecam eksperta Jacek Bartosik) Na wasali nie beda tracic ani czasu ani ludzi, ani sprzetu. Kilka rakiet zalatwi sprawe.

  Jestem wiecej niz zdumiony ze nikt z tej gigantycznej armi polskich ynteligentow nie potrafi ostrzec przed tym najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Tj zaglada totalna.

  A moze to jest zamierzone. Polskie ynteligeny juz przez 27 lat tchorzliwie obserwuja rozkradanie i niszcznie kraju. Zadluzanie polskich dzieci. I jeszcze im malo. Jeszcze chca wyslac te dzieci na pewna smierc zamim sami pozdychaja. Taka ich nienawistna natura.